logo

Regiony

Doporučené plány cesty

Východní pobřeží USA - z New Yorku do Miami (21 dní)
Národní park Shenandoah, Charleston, New York, Virginia Beach, Savannah, Kennedyho vesmírné středisko, Philadelphia , Miami, Myrtle Beach, Gettysburg, St.Augustine, Washington D.C., Daytona Beach, Richmond
To nejlepší z jihozápadu USA (23 dní)
Národní park Joshua Tree, Národní park Death Valley, Národní park Sequoia a Kings Canyon, Národní park Arches, Antelope Canyon, Yosemitský národní park, Hoover Dam, San Francisco, Národní park Mesa Verde, Národní park Canyonlands, Pacifická pobřežní dálnice, Národní park Capitol Reef, Horseshoe Bend, Monument Valley, Los Angeles, Národní park Zion, Národní park Grand Canyon, Monterey, Las Vegas, Národní park Bryce Canyon
Velký okruh Floridou (18 dní)
Crystal River, Key West, Národní park Everglades, Naples, St.Augustine, Kennedyho vesmírné středisko, Daytona Beach, Miami

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

V USA se nacházejí nejrušnější letiště světa, na kterých denně přistávají tisíce letadel z okolních zemí a mnoha států v Evropě, Asii, Jižní Americe nebo Oceánii. Do USA létala svého času i ČSA, ale to už je bohužel hudba dávné minulosti. Přesto si i dnes můžete koupit letenku na přímý let z Prahy do USA, konkrétně do Filadelfie s American Airlines a v létě navíc do New Yorku s Delta Airlines nebo United Airlines nebo do Chicaga s American Airlines.

Jinak není problém letět s některou velkou evropskou nebo americkou aerolinkou s přestupem v Londýně, Paříži, Amsterdamu nebo jiném městě, nabídka je skutečně velmi pestrá a stačí jen věnovat trochu času hledáním ideálních spojů na letenkových vyhledávačích. Podívejte se také na mezinárodní lety směřující na menší letiště v blízkosti velkých měst, kam létají některé nízkonákladové společnosti.

Ceny letenek do USA se různí podle sezóny a místa, kam letíte, obecně se pohybují zhruba v rozmezí od 12.000 do 20.000 Kč. Nejdražší letenky se prodávají na lety na západní pobřeží a na Havaj, nejlevnější především na lety do New Yorku. Můžete zaplatit i víc, pokud kupujete letenky na poslední chvíli a letíte v hlavní sezóně i daleko méně, když natrefíte na zajímavou akční cenu nebo chybový tarif.

Letiště v USA

Na území Spojených států se nacházejí hned tři letiště, které figurují na seznamu nejrušnějších letišť světa - letiště v Chicagu, Los Angeles a Atlantě. Letiště v Atlantě je vůbec nejrušnějším letištěm světa, které ročně odbaví více než 110 milionů cestujících.

Mezinárodní letiště v New Yorku

Mezinárodní letiště v Miami

Mezinárodní letiště v Orlandu

Mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale

Mezinárodní letiště v Los Angeles

Mezinárodní letiště v San Franciscu

Mezinárodní letiště v Las Vegas

Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson v Atlantě (ATL) se nachází zhruba 16 km od centra Atlanty, do které se pohodlně dostanete vlakem MARTA nebo autobusy. Letiště má dva terminály, domovský a mezinárodní, mezi kterými jezdí shuttle busy nebo nonstop podzemní Plane Train. Letiště v Atlantě je hlavní základnou aerolinek Delta, které odtud létají do desítek destinací v USA a dalších zemích a mimochodem i na evropská letiště v Amsterdamu, Brusselu, Frankfurtu, Londýně, Madridu, Mnichově, Paříži nebo Římě. Přímé lety do Atlanty dále nabízí také Air France (z Paříže CDG), British Airways (z Londýna LHR), KLM (z Amsterdamu), Lufthansa (z Frankfurtu), Turkish Airlines (z Istanbulu) nebo Virgin Atlantic (z Londýna LHR nebo Manchesteru).

Mezinárodní letiště O'Hare v Chicagu (ORD) leží severozápadně od centra města a létají odtud přímé linky do více než 220 destinací na šesti kontinentech. Letiště tvoří čtyři terminály - 1, 2, 3, mezi kterými se dá pohybovat pěšky a mezinárodní terminál 5, který je od ostatních terminálů poněkud dál a musíte použít vlaků ATS (Airport Transit System). Pozor na to, některé mezinárodní linky odlétají i z jiných terminálů, než z terminálu 5, stejně tak některé vnitrostátní linky používají mezinárodní terminál 5. O'Hare je hlavní základnou společnosti United Airlines a jednou ze základen American Airlines, která odtud v létě létá i do Prahy. Do Chicaga můžete letět například se společnostmi Aer Lingus (z Dublinu), Air France (z Paříže CDG), Alitalia (v sezóně z Říma), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna LHR), Finnair (v sezóně z Helsinek), Iberia (z Madridu), KLM (z Amsterdamu), Lufthansa (z Frankfurtu a Mnichova), LOT (z Varšavy), SAS (z Kodaně a Stockholmu), Swiss International (z Zürichu), TAP Portugal (z Lisabonu) nebo s Turkish Airlines (z Istanbulu). V letním období do Chicaga létá také nízkonákladový dopravce Norwegian (z Paříže, Barcelony, Říma nebo Londýna Gatwicku).

Mezinárodní letiště Dallas/Fort Worth v Dallasu (DFW) je čtvrtým nejrušnějším letištěm v USA, nacházejícím se přibližně 30 km od Dallasu. Letiště tvoří pět terminálů, označených A, B, C, D a E, mezi kterými jezdí bezplatný letištní vlak Skylink. Kromě terminálu E je možné mezi ostatními terminály chodit i pěšky. Dallaské letiště je největší americkou základnou aerolinek American Airlines, které odtud mimo jiné létají například do Frankfurtu, Londýna, Madridu nebo Paříže. Z evropských společností létá do Dallasu Lufthansa (z Frankfurtu), British Airways (z Londýna LHR) a v sezóně i Air France (z Paříže CDG).

Doprava z letiště do centra města

Doprava z letišť v New Yorku

Doprava z letiště v Miami

Doprava z letiště v Las Vegas

Doprava z letiště v Los Angeles

Doprava z letiště v San Franciscu

Doba letu ze střední Evropy

  • Praha-New York: 9 hodin
  • Vídeň-New York: 9 hodin a 30 minut
  • Vídeň-Los Angeles: 12 hodin 15 minut
  • Mnichov-Los Angeles: 12 hodin

Vlaková

Železniční spojení mezi USA a Kanadou zajišťuje Amtrak v kooperaci s kanadským dopravcem VIA Rail. Mezi nejpopulárnější trasy patří:

  • Trasa New York-Albany-Syracuse-Niagara Falls-Toronto (Maple Leaf) - 12h 30min
  • Trasa Eugene-Salem-Portland-Tacoma-Seattle-Vancouver (Amtrak Cascades) - 10h 30min
  • Trasa New York-Albany-Montréal (Adirondack) - 10h

Autobusová

Autobusovou dopravu mezi Kanadou a USA poskytuje zejména Greyhound, na jejichž stránkách si můžete rezervovat jízdenky. Mezi nejpopulárnější autobusové trasy patří:

  • Trasa New York-Gouldsboro-Syracuse-Buffalo-Toronto (autobus 311), cesta trvá kolem 13 hodin a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 50 USD.
  • Trasa New York-Albany-Montréal (autobus 4007), cesta trvá kolem 8 a půl hodiny a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 65 USD.
  • Trasa Boston-Manchester-Burlington Airport-Montréal (autobus 3542), cesta trvá 7-8 hodin a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 65 USD.
  • Trasa Los Angeles-Fresno-Sacramento-Portland-Seattle-Vancouver (autobus 1440), cesta trvá 33 hodin a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 170 USD. Trasu Seattle-Vancouver operuje také BoltBus.      

Lodní

Do Ameriky můžete z Evropy také doplout lodí, ceny jsou ale na srovnatelné úrovni s cenami letenek, nehledě na to, že plavbou strávíte několik dnů, takže tento druh dopravy lze doporučit jen pro opravdové nadšence nebo pro ty, kteří se bojí létat.

Lodní spojení mezi vybranými přístavy v USA a Kanadě najdete zde.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Letadlo je ideální prostředek cestování na delší vzdálenosti mezi americkými městy. Přeletem ušetříte hlavně spoustu času, který byste jinak strávili v autě nebo jiném dopravním prostředku a pokud plánujete návštěvu východu i západu USA v rámci jedné cesty či pobyt na Havajských ostrovech, nic jiného než letadlo vám v podstatě nezbývá. V USA působí více než stovka aerolinek, ať už klasických nebo nízkonákladových, takže konkurence je poměrně vysoká. Největší poptávka po letenkách připadá na dny kolem svátků Díkůvzdání a dalších velkých svátků.

Mezi nejvýznamnější americké dopravce patří:

  • American Airlines: největší aerolinky světa co do počtu letadel a přepravených pasažérů. Společně s American Eagle vypravují denně kolem 6.700 letů po celých Státech a do více než 50 zemí světa. American Airlines jsou jedním ze zakládajících členů aliance One World. Letenky v nejnižší cestovní třídě na vnitrostátních letech nezahrnují žádné odbavené zavazadlo, za to budete muset zaplatit zvlášť.
  • Delta Airlines: Delta je jednou z nejstarších a nejrespektovanějších aerolinek v USA. Delta je členem SkyTeamu a jejich hlavní základnou je letiště v Atlantě. Na vnitrostátních linkách si můžete koupit letenku do některé ze čtyř cestovních tříd, od Basic Economy, ve které máte nárok jen na jedno bezplatné příruční zavazadlo, přes třídy Main, Comfort+, až po First Class.
  • United Airlines: United Airlines jsou členem aliance Star Alliance a nabízí lety do více než 350 destinací v USA a dalších více než 120 zemích. V reakci na konkurenci z řad nízkonákladových aerolinek nabízí United, kromě standardních cestovních tříd, i nejlevnější třídu Basic Economy, se kterou si kupujete v podstatě jen místo v sedadle bez jakýchkoliv zavazadel.
  • Southwest Airlines: aerolinky vznikly v texaském Dallasu, který je dodnes jejich největší základnou. V době svého zrodu přišly Southwest Airlines s revolučním nápadem prodávat letenky ořezané o nadbytečné náklady a dnes jsou největší nízkonákladovou společností na světě a skvělou volbou, pokud se s nimi rozhodnete levně cestovat po USA. Nejenže nabízí lety do více než stovky destinací v USA, včetně Havajských ostrovů, ale navzdory tomu, že se jedná o lowcostovou společnost, si v Southwest neúčtují poplatky za odbavené zavazadlo ani poplatky za změny v letovém itineráři.
  • Alaska Airlines: jedna z hlavních amerických aerolinek spojuje Aljašku, Seattle a severozápad USA s dalšími destinacemi ve Státech, Kanadě a některých dalších zemích. Alaska Airlines se pravidelně umisťuje na předních příčkách v anketách o nejlepší aerolinky USA. Letenky se prodávají do tří tříd a rezervační systém vám ukáže nejlevnější letenky v průběhu celého měsíce, což je výhodné pokud nejste limitováni datem.
  • Hawaiian Airlines: jak již název aerolinek napovídá, Hawaiian Airlines je populárním dopravcem, který vás dopraví do tohoto ráje v Pacifiku a zároveň nejodlehlejšího amerického státu. Aerolinky létají z letišť v Honolulu a na ostrově Maui do měst v pevninském USA a také do Austrálie nebo na Nový Zéland. Možná vás bude zajímat fakt, že Hawaiian jsou statisticky nejvíce dochvilnou aerolinkou v USA.
  • Spirit Airlines: ultra-lowcostová společnost nabízí lety nejen po USA, ale také do Karibiku, Latinské a Jižní Ameriky. Spirit sice často prodává letenky za neskutečné ceny, výhodné tarify však neobsahují poplatky nejen za odbavené, ale ani za větší příruční zavazadlo a některé osobní předměty. Další poplatky zaplatíte za jídlo, pití, za výběr sedadla v letadle atd. Minimálně 90 USD zaplatíte také za změnu rezervace.
  • Frontier Airlines: další ultra-lowcostová společnost se základnou v Denveru létá do 55 měst v USA, Mexiku a v Karibiku. Stejně jako u většiny jiných nízkonákladových aerolinek si i Frontier účtuje poplatky za odbavená i příruční zavazadla, jídlo a pití na palubě atd.
  • JetBlue Airways: přední americká nízkonákladová společnost se základnou v New Yorku je stále více expandující a mezi cestujícími stále více populární společností, která za přijatelné peníze nabízí vysokou úroveň komfortu a servisu. Kromě destinací v USA se s touto aerolinkou dostanete také do Karibiku, střední a Jižní Ameriky.
  • Allegiant Air: nízkonákladová aerolinka s domovským letištěm v Las Vegas poskytuje letecké spojení velkých i malých měst, včetně několika destinací na Floridě. Letenky si můžete rezervovat přímo na stránce dopravce, počítejte s tím, že k levným letenkám vám budou připočteny poplatky za zavazadla, check-in a další poplatky.

Vlaková

Většina cizích návštěvníků si v Americe půjčí auto nebo volí přelet letadlem, vlakem cestuje jen malá část z nich, za což může poměrně řídká železniční síť a relativně drahé ceny jízdenek. Ceny na delší vzdálenosti jsou často srovnatelné s cenami letenek, i když z vlaku toho uvidíte daleko víc, než z výšky několika tisíc metrů. Železniční dopravu po Spojených státech zajišťuje především společnost Amtrak, na jejíž stránkách najdete veškeré potřebné informace a zarezervujete si jízdenky. Celá železniční síť, kterou využívají vlaky Amtraku, měří skoro 35.000 km a protíná území 46 států a District of Columbia. Vlak můžete využít při cestách podél pobřeží nebo na kratších trasách mezi městy. Můžete se ale také vydat po několika trasách napříč celými Státy z jednoho pobřeží na druhé, počítejte ale s tím, že ve vlaku urazíte trasu dlouhou skoro 5.000 km a strávíte v něm zhruba 3 dny. Kam nejezdí vlak, zajišťuje Amtrak alternativní dopravu autobusy Amtrak Thruway. Společnost vypravuje i autovlaky a umožňuje zarezervovat celé balíčky, zahrnující dopravu a ubytování.

Oblíbené trasy

  • Acela: vlaky na trase Boston-New Haven-New York-Philadelphia-Washington vyjíždějí několikrát za den. Cesta trvá 7 hodin a na trasu jsou nasazovány moderní rychlovlaky Acela, které dosahují rychlosti až 240 km/h.
  • Maple Leaf: trasa spojuje kanadské Toronto s New Yorkem a je tak ideální volbou, pokud si chcete udělat výlet z jedné metropole do druhé. Vlaky vyjíždí denně a cesta trvá 12 a půl hodiny.
  • Coast Starlight: vlaky této linky se vydávají denně podél pobřeží ze Seattlu do Los Angeles, se zastávkami v Portlandu a Sacramentu. Cesta ze severozápadu na jihozápad USA trvá 35 hodin.
  • Pacific Surfliner: cesta z Los Angeles do San Diega trvá 2 a tři čtvrtě hodiny a vlaky vyjíždí několikrát denně.

Jízdenky a passy

Jízdenky si můžete koupit na nádraží, přes mobilní aplikaci nebo na webových stránkách až několik měsíců dopředu, včasná rezervace obecně ušetří pár dolarů, než když jízdenky kupujete na poslední chvíli. V několika případech je možné koupit jízdenky až ve vlaku. Jízdenky jsou dražší během svátků a na některých linkách jsou ceny různé i v závislosti na denní době. Amtrak nabízí pět kategorií jízdenek - Saver Fares jsou nejlevnější jízdenky, a proto se prodávají nejrychleji. Koupě jízdenky Saver vyžaduje včasnou rezervaci, jízdenky jsou nevratné déle než 24 hodin od rezervace a nejdou změnit. Další kategorie jízdenek, Value, Flexible, Business a Premium je možné dodatečně změnit nebo vrátit.

Amtrak nabízí i měsíční jízdenky pro neomezené cestování mezi dvěma vybranými městy v období kalendářního měsíce nebo jízdenky s deseti jízdami, ovšem jen na vybraných trasách (nevztahuje se na rychlovlaky Acela).

Pro častější cestování se možná vyplatí USA Rail Pass, bohužel tento pass už neumožňuje neomezené cestování v rámci daného časové období, ale je omezen na koupi 8 (459 USD pro dospělého), 12 (689 USD pro dospělého) nebo 18 (899 USD pro dospělého) segmentů, které musíte vyčerpat během 15, 30, respektive 45 dnů. USA Rail Pass je poměrně drahá záležitost, takže si dobře promyslete, co všechno chcete vlakem projet a jestli se vám náhodou nevyplatí koupit spíše samostatné jízdenky. I s passem je nutné zarezervovat jízdenku na každý vlak, kterým pojedete. Poté, co si přes email objednáte USA Rail Pass, máte rok na to, abyste si na zvoleném nádraží vyzvedli jeho papírovou podobu. Od data vyzvednutí máte 330 dnů na uplatnění passu, přičemž vlastní dané časové omezení (na 8, 30 nebo 45 dnů) se začne počítat od uskutečnění první jízdy (segmentu). Pro cestování vlakem po Kalifornii zvažte California Rail Pass za 159 USD pro dospělého, se kterým můžete neomezeně cestovat po Kalifornii vybraných 7 dnů během období 21 dnů.

Autobusová

Cestování autobusy po Státech obecně vyjde levněji, než doprava vlakem nebo letadlem. Autobusovým dopravcům dominuje společnost Greyhound, založená ve městě Hibbing v roce 1914. Dnes má Greyhound 1.700 autobusů, se kterými jezdí do 3.700 destinací ve 48 státech USA a v Kanadě. Na nejpopulárnějších trasách vyjíždí autobusy každých zhruba 30 minut, přesto se doporučuje koupit jízdenky včas, abyste získali nejlepší cenu. Jízdenky jsou také levnější pro cesty ve všední dny (nejlépe v úterý a středu) a mimo svátky. Jízdenky si můžete rezervovat na stránce dopravce nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Můžete se také zaregistrovat do programu Road Rewards a získat 10% slevu na vaší první jízdu a dál pak sbírat body, které můžete později uplatnit při nákupu zvýhodněných jízdenek. Slevové kódy čas od času najdete na twitterovém účtu Greyhoundu. Sedačky v autobusech se obsazují podle toho, kdo přijde první, proto doporučujeme přijít včas.

Vedle Greyhoundu je populární autobusovou společností také Megabus, známá svými akčními cenami jízdenek už za 1 USD. Na rozdíl od Greyhoundu jezdí Megabus do daleko méně destinací, a to především na východním pobřeží USA. Pro turisty jsou lákavé ceny jízdenek, které vás při včasné koupi vyjdou jen na pár dolarů.

Zelené autobusy Flixbusu nepotkáte jen na evropských, ale od roku 2018 také na amerických silnicích. Společnost BoltBus sice vlastní Greyhound, BoltBus však působí samostatně, a to především na severovýchodě a západě USA. Na rozdíl od Greyhoundu se sedačky prodávají s rezervací na konkrétní místo.

Autobusové spoje můžete hledat také na stránkách dalších dopravců:

  • GoBus
  • Peter Pan Bus: autobusová doprava po severovýchodě USA.
  • Trailways: sdružení několika desítek autobusových společností, které poskytují hromadnou dopravu po celých Státech a také Kanadě.

Doprava v amerických městech

Městská doprava v New Yorku

Městská doprava v Miami

Městská doprava v Las Vegas

Městská doprava v Los Angeles

Městská doprava v San Franciscu

Autem

Půjčení auta v USA

Plánujete-li návštěvu více národních parků na vlastní pěst, což minimálně při cestě na západ USA plánuje skoro každý, půjčení auta je naprosto nezbytnou věcí. Vměstnat návštěvu několika parků a měst například do tří týdnů a spoléhat přitom na veřejnou dopravu je skoro nemožné. Auto vám dá flexibilitu, naprostou volnost a svobodu plánovat si cestu podle sebe a zastavovat na místech, která se vám líbí. Pokud si půjčíte obytný vůz nebo alespoň prostorný minivan, kde se vyspíte ve dvou, ušetříte i peníze za ubytování. Plánujete-li si půjčit obytný vůz (v USA označený jako RV), udělejte to co nejdřív, ušetříte tak dost peněz. Autopůjčoven existuje celá řada, před tím, než si někde půjčíte auto si ale prostudujte podmínky dané půjčovny. Nutností je především garantovaný neomezený počet kilometrů, hodí se i druhý řidič bez příplatku (free additional driver). Auto si můžete půjčit, pokud vám je alespoň 21 let, v některých případech dokonce až 25 let. V prvém případě zaplatíte příplatek za "Underage Driver". Půjčení auta střední třídy i s pojištěním vyjde přibližně na 900 Kč za den, menší auto pořídíte ještě levněji, nezapomeňte ale na to, že v autě strávíte moře času, takže se vyplatí připlatit si za větší pohodlí, obzvlášť když vás cestuje víc a můžete se o náklady podělit. Příplatek zhruba od 100 USD do 500 USD se obvykle platí za vrácení auta na jiném místě, i když některé půjčovny si neúčtují nic, pokud si auto půjčujete a vracíte v rámci Kalifornie, Arizony a Nevady. Většina aut z půjčoven má automatickou převodovku, na což není leckdo zvyklý. Po pár kilometrech si ale zvyknete a sami uvidíte, že řídit auto s automatem je daleko jednodušší, než s klasickou převodovkou. Auto si můžete předem vybrat třeba přes srovnávací portály nebo se rovnou obrátit na některou půjčovnu působící v USA, jako je například:

Ke globálním půjčovnám patří Budget, Avis nebo Hertz. Na Aljašce působí rodinná půjčovna Go North. Přemýšlíte-li nad pronájmem obytných vozů, podívejte se na stránky www.cruiseamerica.com nebo www.elmonterv.com.

Pokud nebudete v USA řídit déle než 3 měsíce, stačí vám český národní řidičák, i když některé půjčovny mohou požadovat mezinárodní řidičských průkaz (v Kentucky je dokonce povinný). Ačkoliv ho pravděpodobně nikdy nikdo nebude chtít vidět, je lepší si mezinárodní řidičák vyřídit předem, bude vás to stát jen 50 Kč a trochu času. V USA platí mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské úmluvy, platný 1 rok od data vydání. Mezinárodní řidičák si jednoduše vyřídíte na příslušném úřadě v místě vašeho bydliště, nezapomeňte si vzít jednu fotku. Při pobytech delších než 3 měsíce si musíte vyřídit řidičák příslušný státu, ve kterém máte nahlášen pobyt.

Pravidla silničního provozu

V USA se jezdí vpravo a v prvé řadě si budete muset zvyknout na to, že ukazatelé vzdáleností jsou v mílích (1 míle je zhruba 1,6 km), značky omezující rychlost v mílích za hodinu a benzín se tankuje v galonech (1 galon je asi 3,8 l).

Nejvyšší povolená rychlost se liší stát od státu, proto je nejlepší sledovat značky upravující rychlost. Na dálnicích je většinou rychlost omezena na 70 až 75 mph, v městských ulicích na 15-45 mph a na okreskách 55-65 mph. Pro všechny je povinné používání bezpečnostních pásů.

Většina neřízených křižovatek je řešena pomocí čtyř značek STOP (4-way crossroads), v tom případě platí pravidlo, že první, kdo přijel ke křižovatce a zastavil, jako první křižovatku opouští.

Semafory jsou umístěné až za křižovatkou, případně přímo nad křižovatkou, což je také jedna z věcí, na které si budete muset zvyknout. Na křižovatkách je obvykle možné odbočit doprava i v případě, že na semaforu svítí červená a zleva vám nejede žádné auto. Samozřejmě odbočit se nesmí v případě, že je zakázáno cedulí (no turn on red).

Alkohol za volantem si řeší každý stát sám, někde platí nulová tolerance, jinde je povolená hranice až 0.8 promile. Každopádně pokud způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu, budete mít velký problém, proto doporučujeme nepít alkohol před jízdou vůbec.

Vysoké pokuty hrozí za objíždění stojícího školního autobusu, ze kterého vystupují nebo do kterého nastupují děti.

Mohlo by se hodit:

Jak se jezdí v USA

Američané využívají auta opravdu hodně a tráví v nich spoustu času. Není nic neobvyklého, když sednou do auta a zajedou si do obchodu, vzdáleného jen pár metrů. I to je jeden z důvodů, proč se ve velkých městech často tvoří zácpy. Dopravními zácpami je pověstné především Los Angeles, kde autem jezdí úplně každý, pozadu ale nezůstávají ani další americká velkoměsta. Pamatuji si na mnoha desítek kilometrů dlouhé zácpy na předměstí L.A., které nijak nemizely ani v brzkých ranních hodinách. Ve městech se také můžete setkat s pruhy označenými kosočtvercem, kterým se říká carpool lane nebo diamond lane. Tyto pruhy jsou vymezené pouze pro auta se dvěma a více pasažéry. Zvláštností některých amerických dálnic je sjezd na levé straně dálnice, ve většině států je také povoleno na dálnici předjíždět zprava, na což dávejte pozor a při změně pruhu se vždy dívejte do zrcátka. Mimo dálnice se můžete setkat s prostředním pruhem, lemovaným žlutou barvou. Takto vyznačený pruh je určen jen pro auta odbočující doleva.

Obecně se po USA jezdí bez problémů, obzvláště mimo velké aglomerace, kde není tak vysoká koncentrace aut. Značení silnic je velmi dobré. Země je protkána systémem dálnic (interstates), které spojují jednotlivé státy federace. Každá dálnice má své číslo a podle toho, kterým směrem se vydáváte, zvolíte south, north, west nebo east. Při plánování trasy mějte na paměti, že vzdálenosti mezi jednotlivými místy můžou být v USA enormní, a že po celých Státech najdete dost oblastí, kde není stovky kilometrů žádná civilizace nebo možnost koupit si jídlo nebo benzín.

Benzínu se v USA říká "gas" a různé druhy benzínů (grade) najdete nejčastěji po označením "regular" (nejlevnější), "plus" a "premium" (nejdražší). Drtivá většina aut z půjčovny jezdí na benzín, nafta se u benzínek prodává spíše pro nákladní auta a autobusy. Obvykle stačí tankovat nejlevnější druh benzínu, pro jistotu se ale podívejte do manuálu auta nebo na informační štítek u nádrže. Benzín se v USA vždy platí předem kartou hned u stojanu, což má tu výhodu, že benzínky mohou být k dispozici nonstop. Kartu přiložíte nebo vložíte do příslušného slotu, natankujete a částka za benzín se vám odečte z karty. Pokud se vás bude systém ptát, jakou máte kartu, zvolte credit, i když platíte debetní kartou. Může se stát, že při platbě po vás bude systém požadovat zadat i směrovací číslo (ZIP code), v tom případě použijte PSČ svého bydliště a pokud to systém odmítne, zadejte nějaký platný americký ZIP code, třeba 90210 (kód Beverly Hills se dobře pamatuje díky známému seriálu :-)). Pokud vám z nějakého důvodu nefunguje karta, musíte zaplatit v hotovosti v pokladně, teprve pak natankujete. Obsluze nahlásíte buď za kolik nebo jaké množství chcete natankovat a to pak zaplatíte. Tento systém vyžaduje mít trochu představu o velikosti nádrže, pokud to ale neodhadnete, nic se neděje, případný přeplatek vám vrátí. Cena benzínu se liší stát od státu a rozdíly jsou dost markantní. V době psaní tohoto příspěvku se průměrná cena za galon nejlevnějšího benzínu ve státě Wisconsin pohybovala jen kolem 1.20 USD, v Iowě, Texasu nebo Kansasu to bylo kolem 1.50 USD, v Kalifornii 2.80 USD a na Havajských ostrovech dokonce 3.20 USD za galon. Aktuální ceny si můžete sami porovnat na stránce www.gasprices.aaa.com.

Mohlo by se hodit:

Taxi

Taxi v New Yorku

Ikonické žluté taxíky jsou pro New York stejně typické, jako třeba Socha svobody. Taxík se hodí zejména při deštivém počasí, pro cestování z východní strany Manhattanu na západní a naopak, tedy ve směru, kudy nejezdí metro, případně při cestě z nebo na letiště. Pokud ale pospícháte, zapomeňte na taxík a jděte buď pěšky nebo jeďte metrem. Ulice Manhattanu jsou totiž neustále ucpané a auta včetně taxíků stojí v každodenních zácpách. Síť městských ulic New Yorku je rozdělena na avenues, které vedou z jihu na sever a streets, které vedou z východu na západ. Nejlépe uděláte, když řidiči místo názvu hotelu nebo restaurace řeknete, poblíž které křižovatky ulic se váš cíl nachází.

Základní jízdné v taxíku stojí 3 USD, v čemž je 2.50 USD nástupní sazba a 50 centů státní daň. Za každých ujetých zhruba 320 metrů pak zaplatíte 50 centů. Příplatky se platí za jízdu ve špičce nebo v noci. Zákazníkovi jde na vrub i případné placení mýtného plus dýško pro řidiče. Další informace o cestování taxíkem po New Yorku najdete na této stránce.

Taxi v Las Vegas

Taxi je hlavním prostředkem dopravy ve městě, i když ne nejlevnějším. Po celém městě jezdí množství taxíků a obvykle nějaký stojí na stanovištích u hotelů a kasin, nákupních center nebo u hlavních atrakcí. Pokud si chcete vzít taxi, měli byste vědět, že v Las Vegas není dovoleno mávnout na taxi jen tak na ulici, jak je zvykem v jiných městech. Taxi by mělo vždy vyjíždět z nějaké skutečné adresy, takže pokud jste na bulváru Las Vegas, stačí zajít k nějakému hotelu a taxi si vzít zde.

Po městě jezdí taxi několika různých společností, které zastřešuje organizace Nevada Taxicab Authority. Nástupní sazba v taxíku činí 3.50 USD, za každou ujetou míli zaplatíte 2.76 USD. Příplatek se platí za popojíždění a čekání v zácpě, za platbu kreditní nebo debetní kartou (3 USD), dále zaplatíte daň 3% a případné mýto. Pokud jedete taxíkem z letiště zaplatíte další příplatek 2 USD a nakonec se podle pravidel platí i dýško řidiči zhruba 15%.

Ostatní druhy dopravy po městech

V mnoha městech Států funguje Uber nebo Lyft, se kterým vás cesta vyjde o něco levněji, než s taxi.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele