logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Omán je skvělou zemí pro pěší turistiku, zejména pak pro treky v horách. Pohoří Hadžar a jeho více než 100 km značených cest, ale i ománská vádí, pouště nebo pobřeží jsou nekonečným polem působnosti pro milovníky pěších výletů. Nejlepším obdobím pro pěší turistiku je chladnější část roku mezi říjnem a březnem, do vyšších poloh hor se ale můžete vypravit i ve zbývající části roku. V prosinci, lednu, ale i v únoru, březnu a ještě v dubnu může být v horách dost chladno, proto nezapomeňte i na teplejší oblečení. Samozřejmostí je i další řádná výbava pro bezpečný trekking - žabky nejsou úplně vhodnou obuví pro chůzi v těžkém terénu, stejně tak si do hor vezměte dostatek jídla a pití. Po dešti kameny a skály dost kloužou, tak dávejte pozor na zranění. Nemáte-li dost zkušeností nebo odvahy, můžete se obrátit na některou z lokálních turistických agentur, které organizují pěší výlety do hor.

Maskat a okolí

Za možnostmi pěší turistiky nemusíte z hlavního města jezdit nikam daleko, tím spíš, pokud máte málo času. Hned nad Maskatem se táhne pásmo hor, kde se dají podniknout různě dlouhé treky, další cíle se nacházejí podél pobřeží, nedaleko od Maskatu.

  • Trek C38: nenáročný trek spojuje čtvrtě Riyam a Mutrah a vede přes hory a vádí s možnostmi výhledů na pobřeží a Ománský záliv. Po cestě uvidíte i různé technické pozůstatky z dob, kdy tuto spojnici pravidelně využívali obchodníci na cestě z Mutrah do Maskatu. Celý trek zabere zhruba 2 hodiny a měří 2,5 km. Trek startuje poblíž parkoviště u Riyam Parku a končí v Mutrah, u konce silnice č.10, můžete jej ale absolvovat i v opačném směru nebo dokončit okruh přes Mutrah Corniche a vrátit se na místo, odkud jste vycházeli (což je dalších asi 30 minut navíc).

Pohoří západní Hadžár

  • Trek W9: stezka vede od parkoviště v zapadlé horské vesnici Misfat al Abriyeen, nacházející se asi 4 km od vesnice Al Hamra a stoupá do kopců v délce 9 km až ke křižovatce cest W10h a W8. Po celou dobu vás budou provázet výhledy na horskou krajinu a rokli Vádí Baní Awf, počítejte ale s 5 až 6 hodinami chůze až k rozcestí, které leží na vrcholu náhorní plošiny. Odtud se můžete vydat buď zpět, což zabere asi 4 hodiny nebo po zmiňovaných stezkách W10h či W8, vedoucích do vesnic Bilad Sayt, respektive Sharaf al Alamayn.
  • Trek W8: výše zmiňovaná cesta W8 vede z vesnice Bilad Sayt (začátek stezky se nachází na parkovišti, kousek od místní školy) vzhůru na náhorní plošinu ve výšce zhruba 2000 metrů n.m. Vesnice je dostupná terénním autem z nejbližšího města Rustaq, vzdáleného asi 35 km. Trek měří 5 km a zvládnete jej ujít za přibližně 4 hodiny. Na konci se můžete otočit a vrátit nebo pokračovat po zmiňované stezce W9 nebo W10h.
  • Trek W4: jeden z nejkrásnějších treků Ománu vede na Jižní vrchol hory Džebel aš-Šám (2.997 m n.m.). Po cestě se vám otevřou nádherné výhledy na Vádí Nakhar, jinak známe jako Grand Canyon Ománu a okolní vrcholy pohoří Hadžar. Trek začíná na parkovišti, ke kterému musíte odbočit z cesty vedoucí od Al Hamry a Vádí Ghul směrem k vesnici Al Khitaym. Silnice je nezpevněná a je doporučena pro auta 4x4 (nechte se vést ukazateli na "The Plateau"). Trasa W4 od parkoviště až na vrchol zabere 5-7 hodin (tam a zpět je to celkem 9 km).
  • Trek W6: strhující cesta podél okraje kaňonu Nakhar nese označení W6, spíše ale o ní uslyšíte jako o "Balcony Walk". Jedná se o zhruba 3,5 km dlouhý trek (tam a zpět), jehož cílem je jedna z několika opuštěných vesnic masívu Džebel aš-Šáms, Al Sab. Nenáročná túra nad kaňonem vede po cestě, ležící v nadmořské výšce od 1800 do 1900 m. Nástupní bod treku se nachází u vesnice Al Khitaym, ke které vede nezpevněná cesta od resortu Jebel Shams. Pokud se vydáte na opačnou stranu, půjdete po cestě W6a směrem k vesnici Vádí Ghul, což je tam a zpět zhruba 5 km.

Pohoří východní Hadžár

  • Trek E35: přechod východního výběžku pohoří Hadžár z Vádí Baní Chálid do Vádí Tiwi představuje 28 km dlouhou túru, která vyžaduje přenocování někde po cestě. Odměnou vám budou výhledy na dramatické kaňony a zelená vádí s tůněmi. Začátek treku leží ve vesnici Al Aqur, poblíž Vádí Tiwi, konec pak u vesnice Miqil nedaleko Vádí Baní Chálid, trek můžete jít i opačným směrem. Nevýhodou treku je, že na jeho konci budete potřebovat odvoz k místu, kde jste jej začali a pravděpodobně máte zaparkované auto.

Mohlo by se hodit:

  • Trekking Oman: informace o pěší turistice v Ománu, popis a mapky vybraných treků

Pouštní safari

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jednou z velkých atrakcí Ománu jsou jeho pouště. Ať už se vydáte do pouště Wahiba (Šarkíja) Sands nebo Rub al-Kháli (Empty Quarter), čekají na vás dechberoucí pouštní scenérie, magické západy slunce a množství aktivit, jako jízda v dunách terénními auty, jízda na čtyřkolkách, sandboarding nebo výlety na velbloudech. To vše zažijete v rámci několikahodinových vyjížděk i vícedenních pobytů s přenocováním v pouštních kempech, které často provozují lokální beduínské komunity. K pouštním kempům se ale dostanete jen s terénním autem.

Vstupními branami do pouště Wahiba Sands jsou vesnice Al Wasil a Bidiyah, výlety do pouště Rub al-Kháli si lze rezervovat v Salalahu.

Mohlo by se hodit:

  • Společnost Oman Safaris organizuje výlety do pouští Wahiba Sands nebo Rub al-Kháli s možností jízdy na velbloudech nebo přespání v beduínských táborech.

Pozorování zvířat

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pozorování mořských želv

Ročně připlouvají k pobřeží Arabského poloostrova tisíce mořských želv, aby na zdejších plážích nakladly svá vejce. Ani Omán není výjimkou, jeho pláže pravidelně navštěvuje pět ze sedmi druhů mořských želv. Hlavní sezónou pro pozorování těchto krásných zvířat je duben až srpen, s vrcholem v červenci. Nejlepšími místy pro pozorování mořských želv v akci jsou rezervace Rás al-Džinz a dále nedaleká pláž Ras al-Hadd a dále ostrov Masíra nebo Daymaniyatské ostrovy. Kladení vajec do písku probíhá hlavně v noci, poslední opozdilce je možné pozorovat ještě brzy ráno. Přes den je pak možné vidět želvy, jak plavou v moři, můžete na ně narazit i během šnorchlování. Na plážích rezervace Rás al-Džinz a dalších želvích plážích není dovoleno kempovat.

Pozorování delfínů

Lodní výlety zaměřené na pozorování delfínů lze nejlépe rezervovat v Maskatu nebo v oblasti poloostrova Musandam, skákající delfíny ale můžete spatřit v podstatě kdekoliv podél pobřeží Ománu.

Mohlo by se hodit:

  • Musandam Sea Adventure: agentura nabízí různé aktivity, včetně lodních výletů s pozorováním delfínů.

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Moře kolem Ománu možná není tak atraktivní, jako Rudé moře, i tady ale potápěči najdou řadu zajímavých lokalit s vraky lodí, korály a překvapivě bohatým podmořským životem. Potápěčské lokality se nacházejí při pobřeží kolem Maskatu, kolem poloostrova Musandam a města Salalah.

Okolí Maskatu

Ostrovy Dimaníjat (Daymaniyat): skupina maličkých ostrůvků se táhne v moři, severně od Maskatu. Ostrovy jsou přírodní rezervací, kam připlouvají želvy klást vejce a zároveň vyhlášenou potápěčskou lokalitou s korálovými útesy a poměrně bohatým podmořským životem, mimochodem jsou i oblíbeným místem pro šnorchlování. Kolem ostrovů dokonce pravidelně proplouvají žraloci velrybí. Na ostrovech je možné kempovat a užívat si nádherných pláží. Plánujete-li potápění u Dimaníjatských ostrovů, rezervujte si jej s předstihem, protože k ostrovům se může vypravit jen omezený počet zájemců.

Šnorchlovací výlety na Dimaníjatské ostrovy organizuje Sea Oman, výpravy vyplouvají z maskatské mariny Al Mouj.

Ostrov Fahal: malý, skalnatý ostrov leží nedaleko Maskatu. Ve vodách kolem ostrova se nacházejí měkké i tvrdé korály a také dva menší vraky, které přitahují mořské živočichy, včetně rejnoků a mořských želv. Tato potápěčská lokalita je proslulá také nočním potápěním.

Bandar Khayran: oblast Bandar Khayran leží jen asi půl hodiny jízdy na východ od Maskatu. Jedná se o část členitého pobřeží se spoustou vápencových ostrůvků a poloostrůvků, které vytvářejí podmořské stěny a jeskyně. V oblasti Bandar Khayran je možné potápět se i k vrakům lodi, jako je například Al Munassir. Potápěčské exkurze je možné rezervovat například v centru, které sídlí v resortu Muscat Hills. Bandar Khayran je místem vhodným také pro šnorchlování.

Poloostrov Musandam

Musandam obklopuje Hormuzský průliv a Ománský záliv, jejichž vody jsou bohaté na různé druhy ryb a dokonce na obří, ale lidem neškodné, žraloky velrybí. V oblasti poloostrova působí několik potápěčských agentur, u kterých si můžete zaplatit potápěčské exkurze ke korálovým zahradám nebo podvodním stěnám.

Okolí Salalahu

Také na úplném jihu Ománu si užijete potápění v lokalitách kolem Salalahu a města Mirbat. Potápěčské výpravy vás zavezou například do osamocené zátoky Eagle Bay, chráněné skalisky s podmořskými formacemi a shluky měkkých i tvrdých korálů, k vraku lodi China Wreck nebo do zálivu, který je díky bohatému podmořskému životu nazýván Aquarium. Kvůli monzunu charíf je potápění v této oblasti vhodné jen od října do dubna.

Mohlo by se hodit:

  • Extra Divers: potápěčská agentura s působností na poloostrově Musandam, v okolí Maskatu a Salalahu.
  • Euro Divers: společnost nabízí potápění a šnorchlování v oblasti Maskatu.
  • Musandam Discovery Diving: potápěčské výpravy v oblasti poloostrova Musandam.
  • ABT Divers Oman: potápění v oblasti měst Salalah a Mirbat.

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Více než 2000 km dlouhé pobřeží Ománu nabízí nekonečné množství pláží všeho druhu - písečné i kamenité, městské pláže i pláže pro ty, kteří upřednostňují osamocené zapadlé zálivy, kde budete úplně sami. Omán má navíc výhodu, že je pro Evropany relativně blízkou destinací a vzhledem ke své geografické poloze je moře poměrně teplé po celý rok. Například v Maskatu se teplota moře v průběhu roku pohybuje od 23°C do 30°C.

Pravděpodobně nejpopulárnější a jedna z nejznámějších pláží Maskatu je Qurum Beach, která je se svými čtyřmi kilometry také nejdelší pláží hlavního města. Písečná pláž se nachází v oblasti moderního Maskatu, kde není daleko ke kavárnám, hotelům, restauracím a obchodům. Na pláži můžete provozovat různé vodní sporty, půjčit si kajak a dokonce se tu dají rezervovat potápěčské exkurze.

Asi 25 km od Maskatu se nachází pěkná pláž Bandar Jissah, skrytá mezi oranžovými skalami. Další hezké pláže leží dál podél pobřeží na jihovýchod. Jedná se třeba o pláž Tiwi Beach nebo Fins Beach, což je mimochodem skvělé místo na kempování. O kus dál leží pláže Ras al Hadd a Rás al Džinz. Pláže nejsou primárně určeny ke koupání a kempování je na nich dokonce zakázáno. Tyto pláže jsou totiž vyhledávané mořskými želvami, které sem připlouvají klást vejce.

Pláže v guvernorátu Dafár (Dhofar) na jihu Ománu už dávno objevily i evropské cestovky, které sem vozí turisty na pobytové zájezdy v oblasti Salalahu. Charterové lety do této destinace létají v sezóně i z Prahy. Mezi nejhezčí pláže Dafáru patří například Mughsail Beach, kde můžete koupání spojit s návštěvou nedaleké jeskyně a blowholů (skalní pukliny, kudy tryská mořská voda během příboje). Pár kilometrů dál směrem k jemenské hranici se nachází další pěkná pláž, Al Fazayah Beach, proslulá jemným bílým pískem. Pokud zůstáváte v Salalahu, vaší touhu po plážovém relaxu určitě uspokojí pláž Al Haffa Beach, která je jednou z několika městských pláží. Písečnou pláž lemují palmy a zejména při západu slunce se tu budete cítit skvěle. Přestože se pláž nachází přímo ve městě, není tu moc stánků a možností půjčit si lehátko, proto si vše přineste s sebou. Pěknou pláží se může pyšnit i sousední městečko Taqa, které leží necelých 40 km od Salalahu.

Vodní sporty

  • Sea Oman: windsurfing a další vodní sporty v oblasti Maskatu.
  • V oblasti Bandar Khayran si můžete půjčit kajak v resortu Muscat Hills.
  • Khasab Sand Tours: agentura, působící v Khasabu na poloostrově Musandam, půjčuje kajaky a organizuje lodní výlety a další aktivity.

Další aktivity

Kaňoning
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Za kaňoningem se vydejte do vádí v pohoří Hadžar, například do Vádí Bani Awf, které ukrývá soutěsku Snake Canyon. Zdolání zdejší kaňoningové stezky zabere až 4 hodiny a měli byste jí absolvovat jen se zkušenými instruktory.

  • Husaak Adventures: společnost nabízí zájemcům canyoning, slaňování, jeskyňářství a další adrenalinové aktivity, Husaak Adventures mají pobočky v Maskatu, Džebel aš-Šáms nebo Bandar Khayran.
navrhnout změnu
Kitesurfing
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nejlepšími oblastmi pro kitesurfing jsou ostrov Masíra a dále al Hail v Maskatu, pláž Sawadi západně od Masaktu, písečná kosa Al Hickman u ostrova Masíra, nebo okolí Salalahu. Pobřeží ostrova Masíra je vystaveno silným a stálým větrům v období od května do září.

Další informace najdete na stránce www.kiteboarding-oman.com.

navrhnout změnu
Jeskyně
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jeskyně se nacházejí především v pohoří Hadžar. Jednou z nejznámějších jeskyní Ománu je Al Húta, pozornost dobrodruhů ovšem poutá především jeskyně Madžlis Al Džinn (Majlis Al Jinn). Rozlehlá síň této jeskyně je údajně druhá největší na světě. Na dno jeskyně, do hloubky 120 metrů, je možné dostat se pouze slaněním otvorem ve stropě jeskyně, a proto je tento jedinečný přírodní útvar přístupný pouze se speciálním povolením.

navrhnout změnu
Lezení po skalách

Příznivci skalního lezení najdou v Ománu bezpočet vhodných cílů, mezi nimiž si vyberou zkušení i začátečníci. Ideálním místem je třeba Vádí Ghul, ale i další lokality s pěknými skalami, jako Džebel Mišt, poloostrov Musandam, Džebel Achdar nebo Džebel aš-Šáms.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele