logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (nutno získat předem elektronicky nebo na velvyslanectví)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 600 Kč
Turistická sezóna
prosinec-únor
Proč cestovat právě sem
země nezasažená masovým turismem
unikátní historické památky
prázdné pláže
Proč se zemi vyhnout
drahá víza
méně rozvinutá infrastruktura a časově náročné přejezdy
vládní nařízení, která komplikují cestování

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Yangon
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
25 ° 27 ° 29 ° 30 ° 29 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 °
1 1 1 3 11 24 25 26 18 10 4 1

Myanmar - buddhistické centrum jihovýchodní Asie a rychle se měnící země

Po dlouhých desetiletích politické izolace a autoritativní vlády vojenské junty, provázených porušováním lidských práv a represemi vůči vlastnímu národu i etnickým menšinám, nastávají v Myanmaru konečně lepší časy a země se politicky i ekonomicky mění mílovými kroky. Volby v roce 2014 přinesly řadu reforem a Myanmar se konečně otevírá světu a láká stále více návštěvníků, i když stále zůstává mnoho překážek, které cestování po zemi komplikují. Většina pozemních hraničních přechodů s okolními státy je pro turisty zavřená, po celé zemi se nachází mnoho oblastí, kam je turistům stále ještě zakázán přístup a cestování na mnoha místech komplikuje zastaralá infrastruktura. Již nyní má ale Myanmar obrovský potenciál stát se novým turistickým Thajskem. Starověká města, zlaté pagody, královské paláce, koloniální architektura a úžasná krajina, táhnoucí se od úpatí Himalájí až po opuštěné panenské ostrovy na jihu země, jen čekají na své objevení turistickým světem.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Myanmaru (Barmě) i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Myanmaru

Občané České i Slovenské republiky potřebují k turistické návštěvy Myanmaru víza, na turistická víza můžete v zemi pobývat 28 dnů. Víza je možné obstarat několika způsoby:

  • Elektronickou cestou (eVisa) na stránkách Ministerstva práce, imigrace a populace Myanmaru, kde vyplníte online formulář, přidáte barevnou fotografii o rozměrech 4.6 x 3.8 cm (ne starší třech měsíců) a kartou zaplatíte poplatek ve výši 50 USD. Žádost o expresní víza (56 USD) budete mít vyřízenou již během 24 hodin, jinak email s oznámením o udělení klasického e-víza obdržíte během zhruba 3 pracovních dnů. Oznámení si vytiskněte a předložte při příjezdu do země, kde vám na jeho základě udělí vstupní vízum do pasu. Platnost tohoto oznámení je 90 dnů od data vydání a pokud vyprší, vstup na území země bude zamítnut. Pokud bude žádost o udělení víza zamítnuta, žadatel nemá nárok na vrácení poplatku. Toto vízum opravňuje k jednomu vstupu a lze na něj v Myanmaru pobývat maximálně 28 dnů. Pro každý další vstup budete potřebovat nové vízum. S elektronickým vízem můžete do země vstoupit pouze na mezinárodních letištích v Yangonu, Mandalaji, Nay Pyi Taw a přes pozemní přechody Tachileik, Myawaddy a Kawthoung s Thajskem a Tamu a Rih Khaw Dar s Indií. Svou cestu musíte plánovat dopředu, protože v žádosti o vízum je třeba mimo jiné uvést, přes který hraniční přechod nebo letiště do země vstoupíte. Kromě toho byste měli mít i rezervovanou zpáteční letenku z Myanmaru, což někdy kontrolují ještě před odletem do Myanmaru.
  • Na velvyslanectví Myanmaru v Berlíně, případně v Bangkoku (www.myanmarembassybkk.com) nebo jiném městě s ambasádou Myanmaru. Podmínkou udělení je vyplněný formulář, 2 fotografie pasového formátu, cestovní pas platný minimálně šest měsíců od předpokládaného data příjezdu, kopie pasu, případně zpáteční letenka, uvedení adresy ubytování v Myanmaru a zaplacení poplatku ve výši 40 EUR (respektive 1600 thajských bahtů). Pokud se na velvyslanectví do Berlína nemůžete dostavit osobně, formulář lze poslat poštou. Vízum je platné tři měsíce a v zemi lze na něj pobývat po dobu 28 dnů od data příjezdu.

Pobyt na eVisa nebo turistická víza nelze normálně prodloužit. Překročení povolené doby pobytu je pokutováno částkou 3 USD za každý den navíc (plus administrativní poplatek 3 USD) během prvních 30 dnů, po této době se zvyšuje na 5 USD za den. Pokud tedy chcete v zemi zůstat o několik málo dnů déle, zaplaťte jen poplatek za překročení pobytu a nemusíte si lámat hlavu s formálním prodlužováním povolené doby pobytu. Povolenou dobu ale nepřekračujte o více než 14 dnů, jinak byste se mohli dostat do vážnějších problémů. Počítejte také s tím, že hotely a penziony mají povinnost kontrolovat platnost víza a cizince, kteří v zemi zůstávají po vypršení povolené doby pobytu, by neměly ubytovat.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od data vstupu do Myanmaru.

Vstup do země

Při vstupu do země se vyplňuje příjezdová (arrival card) a odjezdová (departure card) karta. Odjezdovou kartu neztraťte, budete ji odevzdávat při opouštění Myanmaru. Ve vstupním formuláři je mimo jiné nutné uvést adresu vašeho prvního ubytování, pravost adresy ale pravděpodobně nebude nikdo ověřovat.

Hraniční přechody

Myanmar sousedí s Bangladéšem, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Hraniční přechody s Bangladéšem a Čínou jsou pro cizince zavřené, takže cestovatelsky lze využít jen přechody s Thajskem a Indií, případně přechod mezi Myanmarem a Laosem.

Mezi Thajskem a Myanmarem jsou pro cizince oficiálně otevřeny čtyři přechody:

  • Mae Sot / Myawaddy
  • Mae Sai / Tachileik
  • Ranong / Kawthoung (7:00-17:00)
  • Phu Nam Ron / Htee Kee

K často využívaným přechodům patří především Mae Sot / Myawaddy, ležící na cestě spojující Bangkok a Chiang Mai s Mawlamyine a Yangonem. Hranici tvoří řeka Thaunggin, přes kterou vede Most přátelství s thajskou a myanmarskou imigrační kontrolou na každém konci. Stanice autobusů v Myawaddy se nachází asi kilometr odtud, zatímco město Mae Sot na thajské straně zhruba pět kilometrů od hranice. Z Mae Sot můžete pokračovat letadlem nebo autobusem do Bangkoku či Chiang Mai, jezdí odtud také mikrobusy do města Tak, odkud pak vyjíždí autobusy (cca 250 THB) do Chiang Mai.

Hraniční přechod Mae Sai / Tachileik se nachází na severu Thajska a můžete jej využít při cestě z Chiang Rai do státu Šan. Myslete však na to, že v tomto myanmarském státě platí omezení ke vstupu a přechodem hranice na tomto místě se tak trochu dostanete do slepé uličky. Turisté se po zemi dostanou maximálně do města Keng Tung, dále už je potřeba drahé povolení. Do pohraničního města Mae Sai jezdí autobusy z Chiang Mai za 220 THB, dále na hranici vás vezmou songtau za 15 THB. Jako cizinci se z Tachileiku ani Keng Tungu nedostanete vlakem ani autobusem a pro cestu na jih si budete muset koupit letenku z Tachileiku.

Hraniční přechod Ranong / Kawthoung leží na samotném jižním cípu Myanmaru, který zde od Thajska odděluje úzký záliv Kra Buri. Tento přechod mohou využít především turisté mířící z Thajska k myanmarskému souostroví Myeik. Imigrační orgány sídlí u mola Saaphan Pla v Ranongu a v přístavu v Kawthoungu. Mezi oběma místy jezdí lodě za 100 THB. Pokud v Myanmaru navštívíte pouze souostroví Myeik v rámci exkurze a nebudete cestovat dále, stačí vám k návštěvě této země pouze povolení k překročení hranice (10 USD), nikoliv vízum.

Odlehlý přechod Phu Nam Ron / Htee Kee se nachází západně od Bangkoku nedaleko Kanchanaburi, odkud jezdí do hraničního města Phu Nam Ron autobus. Několik kilometrů území mezi hranicemi můžete zdolat pomocí mototaxi. Z myanmarské strany jezdí minivany do Dawei, musíte však přijet včas, než auta odjedou. Počítejte s tím, že na této hranici nelze využít myanmarská e-visa! V období dešťů může být cesta z hranice do Dawei nesjízdná.

Myslete na to, že v Myanmaru je oproti Thajsku o půl hodiny méně.

Hranice mezi Indií a Myanmarem zůstává až na výjimky, kterými jsou přechody Moreh / Tamu a Zokhawtar / Rikhawdar, pro cestovatele z ciziny uzavřená.

Z Myanmaru do Laosu a obráceně je možné přejít přes most Myanmarsko-laoského přátelství mezi městy Keng Lap a Xieng Kok. Podle některých zdrojů však přechod mezi Myanmarem a Laosem mohou využít pouze cizinci s příslušným povolením a také turisté cestující v rámci organizovaných tours.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotní péče v Myanmaru nedosahuje takových kvalit, jako ve vyspělé Evropě. Mimo města jako je Yangon nebo Mandalaj může být problém najít dostatečně vybavené zdravotnické zařízení, poskytující kompetentní pomoc. U komplikovanějších a závažnějších případů bývá lepší raději vyhledat pomoc v Bangkoku, pokud to zdravotní stav dovolí. Nemocnice často požadují platbu ještě předtím, než vás ošetří, proto si před cestou nezapomeňte sjednat kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování do Myanmaru

Na cestu do Myanmaru nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou je případ, kdy do Myanmaru cestujete z některé ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice nebo jste během tranzitu takovouto zemí strávili na letišti více než 12 hodin. V tom případě po vás mohou pohraniční orgány požadovat potvrzení o očkování proti této nemoci.

Před cestou si zkontrolujte platnost běžných očkování, jako je očkování proti tetanu, obrně apod. Všem cestovatelům do Myanmaru se doporučuje očkování proti žloutence A a břišnímu tyfu.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, případně vzteklině, zejména pokud plánujete delší pobyty na venkově, kde můžete přijít do styku se zvířaty. Jako prevence často stačí nehladit a nekrmit psy, kočky nebo opice, kteří by vás mohli pokousat nebo poškrábat a případně vzteklinou nakazit. Další očkování, jako je například vakcína proti japonské encefalitidě, vám lékař doporučí při dlouhodobějších pobytech ve venkovských oblastech v blízkosti močálů nebo rýžových polí a v místech, kde se chovají hospodářská zvířata. Informace o možném riziku by vám měl poskytnout kvalifikovaný lékař v oboru cestovní medicíny. V některých částech Myanmaru byly v minulosti zaznamenány případy onemocnění cholerou, aktuální informace o výskytu by vám měly opět poskytnout centra cestovní medicíny. Očkování proti choleře vás mimo jiné ochrání i proti průjmovým onemocněním.

Voda z vodovodu není pitná, proto si raději kupte balenou vodu.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Myanmaru setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Preventivně si myjte ruce nebo používejte dezinfekční gel a dbejte na to, aby bylo jídlo, které jíte, dostatečně tepelně zpracované a ovoce a zelenina omyté nezávadnou vodou nebo oloupané. Pozor také na led v nápojích, který může být připraven ze zdravotně závadné vody.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie, riziko nakažení se zvyšuje v období dešťů od května do listopadu. Riziko onemocnění malárií hrozí především v oblastech s nižší nadmořskou výškou než 1.000 metrů - v lesnatých oblastech na jihovýchodě země (státy Kayin, Kayah, region Tanintharyi a východní část Šanského státu) v příhraničních oblastech s Thajskem a dále na západě Myanmaru (jihozápad Čjinského státu a pohraniční oblasti s Bangladéšem a Indií). Výše položené oblasti (nad 1000 m n.m.), stejně jako města Yangon a Mandalaj jsou považovány za zóny bez malárie.

O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, drtivá většina cestovatelů po Myanmaru však antimalarika nebere a raději dodržuje základní preventivní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Myanmaru

Národní měnou je sice barmský kyat (vyslovuje se čet, značí se MMK, K, Ks, 1 K = 100 pyasů), spoustu věcí lze také platit v dolarech, i když v posledních letech začíná být více preferovaný kyat. Obecně je výhodnější platit v kyatech než v dolarech, protože při přepočtu na dolary v méně výhodnému kurzu obvykle něco ztratíte. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1.000, 5.000 a 10.000 Ks a mince v hodnotě 1, 5, 10, 50 a 100 Ks a 1, 5, 10, 25 a 50 pyasů. V praxi se ale s mincemi nejspíš vůbec nesetkáte. Zde zjistíte aktuální kurz koruny ke kyatu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Myanmaru

Navzdory tomu, že je Myanmar jednou z nejchudších zemí v regionu, cenové relace jsou zde v porovnání s okolními státy o něco vyšší, zejména co se cen za ubytování týče. Obecně neočekávejte tak nízké ceny, jaké jsou třeba v Laosu, Kambodže nebo Vietnamu, přesto patří Myanmar mezi levnější destinace, obzvláště pokud budete cestovat v úsporném režimu jako baťůžkáři. Cenová hladina je o něco vyšší v turisticky atraktivních oblastech, jako je Mandalaj, Yangon, jezero Inle nebo Bagan, kde se rozhodně vyplatí smlouvat, neboť zdejší prodejci se už naučili nabízet turistům své zboží za vyšší ceny.

Nejlevněji se najíte u pouličních stánků a v lokálních jídelnách. Malé jídlo u stánku vás vyjde na 300-500 Ks, za jídlo v levné restauraci zaplatíte přibližně 2.000-3.000 Ks.

Dráž než jinde v jihovýchodní Asii vás vyjde ubytování, kterého je po dlouhých letech izolace stále ještě nedostatek a vztahují se na něj různá omezení. I když se situace rychle zlepšuje a nových ubytovacích kapacit přibývá, za postel v hostelovém dormu zaplatíte v průměru 10 USD, za pokoj v penzionu nebo gesthauzu či levném hotelu od 10 do 25 USD v závislosti na lokalitě.

Poměrně drahá je letecká doprava po zemi, přestože je mezi leteckými dopravci v Myanmaru velká konkurence. Například jednosměrná letenka z Yangonu do Mandalaje vyjde na 100 a více USD. Cestování autobusy a vlaky vyjde levněji - jak v případě autobusů, tak vlaků, doporučujeme připlatit si za větší komfort, což oceníte zejména na dlouhých trasách. Jízdenka na autobus z Baganu do Mandalaje například stojí kolem 7 USD, za vlak na stejné trase zaplatíte jen 1.450 Ks v obyčejné třídě, 2.900 Ks ve vyšší třídě a 4.000 Ks ve spacím voze, pokud si budete jízdenky kupovat přes online portály, vyjdou vás dráž.

Vstupy do památek jsou v Myanmaru řešeny individuálně, častěji však formou placené povolenky k návštěvě většiny pamětihodností v rámci tzv. archeologických zón. Takové vstupné stojí od 5 do 20 USD a často se netradičně vybírá již při příjezdu do oblasti, v přístavu apod. Počítejte s tím, že na většině míst se vybírá poplatek za použití fotoaparátu, obvykle do 1.000 Ks.

Orientační ceny v Myanmaru

  • polévka mohinga, cca 500 Ks
  • barmské kari v levné restauraci 2.000 Ks
  • balená voda, 300-600 Ks
  • velká láhev místního piva v supermarketu, 1.000-1.500 Ks
  • plechovka limonády, 1.000 Ks
  • půjčení kola, 1.500-2.000 na den
  • jízda městským autobusem po Yangonu, cca 200 Ks
  • vstupné do Baganu, 25.000 Ks
  • třídenní trek Kalaw-Inle, 40.000 Ks

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

V Myanmaru nejlépe vyměníte americké dolary, kterými lze v řadě případů i běžně platit. V příhraničí s Thajskem lze směnit i thajské bahty, pokud vám nějaké zbyly na cestě z Thajska. I když se kvalita amerických bankovek neposuzuje tak úzkostlivě, jako tomu bylo dříve, přesto si s sebou přivezte nepřeložené, nepotrhané, nepokreslené bankovky a pokud možno, dolary novějšího data vydání. Vadné nebo starší bankovky vám nemusí směnit a pokud ano, může to být v méně výhodném kurzu. Při výměně dolarových bankovek vyšších hodnot dostanete obyčejně lepší kurz. Až do roku 2012 držel stát uměle kurz dolaru ke kyatu na nesmyslně nízké úrovni, proto si drtivá většina návštěvníků Myanmaru měnila peníze na černém trhu, kde dostala za dolar mnohonásobek toho, co nabízela státní banka. Dnes už není více méně nutné měnit peníze na černém trhu, i když zde stále pravděpodobně dostanete nejlepší kurz. Pokud si chcete udělat malý průzkum, obejděte si pár směnáren, abyste zjistili, kde vám peníze vymění za nejlepších podmínek. Můžete se také zeptat v obchodě nebo v turistické agentuře, v jakém kurzu by vám eventuálně peníze vyměnili. Měnit peníze na ulici je teoreticky zakázané a navíc riskujete, že naletíte podvodníkům.

Po roce 2012 se také výrazně zlepšila situace s množstvím a dostupností bankomatů, ve kterých si můžete vybrat peníze, stejně jako možnost platit některé transakce platebními kartami, přestože je to stále spíše výsadou Yangonu a turistického trojúhelníka mezi Baganem, Mandalají a jezerem Inle. Výběrní limit z bankomatů je obyčejně 300.000 Ks, poplatek za výběr činí 5.000 Ks plus poplatky, které si účtuje vaše banka. Před cestou na venkov a do odlehlejších končin se určitě předzásobte hotovostí, tady bankomaty zatím nemají.

Většina obchodních transakcí v Myanmaru probíhá stále v hotovosti, kartou je možné platit jen na velmi málo místech, jako jsou větší hotely spod. Zjistěte si předem, zda a v jaké výši se platí poplatky za použití karty.

Spropitné

V restauraci se spropitné obvykle nedává, přesto můžete nechat zhruba 10% spropitné v případě, že jste byli spokojeni. Uvědomte si, že platy jsou v Myanmaru velmi malé.

V Baganu můžete narazit na zamčené chrámy, které hlídají mniši nebo zdejší vesničané. Za zpřístupnění chrámu se sluší nechat zhruba 500 Ks.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost přesahující výši 10.000 USD (nebo ekvivalent této částky v cizí měně) je třeba deklarovat celním orgánům.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Myanmaru

Myanmar lež v tropickém pásmu, kde teplé klima vládne po celý rok. Ale i v Myanmaru může být poměrně chladno, zejména pokud se vydáte v zimních měsících do horských oblastí. V horských oblastech států Čin a Šan můžou teploty padat i k nule. Chladná mohou být také rána a večery na jezeře Inle. V průběhu roku se střídají přibližně tři období:

  • Zimní období (listopad-únor) - monzunové deště ustávají a střídá je slunečná obloha. V tomto období převládají slunečné dny a i když se průměrné denní teploty pohybují kolem 26°C, je toto období nejchladnějším v roce. Na ročních minimech je i vlhkost vzduchu.
  • Horké období (březen-polovina května) - nejteplejší období v roce, zejména v dubnu se mohou teploty vyšplhat až k úmorným 40°C. V květnu se začínají formovat bouře, které provázejí přívalové deště.
  • Deštivé období (polovina května-říjen) - klima v zemi ovlivňuje jihozápadní monzun, který se začíná projevovat na jihu Myanmaru zhruba od třetího týdne v květnu a postupuje dál směrem na sever, takže celá země je pod vlivem monzunu přibližně od prvního týdne v červnu. Monzun začíná slábnout zhruba v polovině září a kromě centrální oblasti Myanmaru, mizí koncem září. Ne všude však prší stejně, nejvíce srážek (ročně 5080 mm) spadne při západním pobřeží Arakanského státu a regionu Tanintharyi, zatímco v oblastech, nacházejících se ve srážkovém stínu pohoří Yoma, za rok naprší jen 635 mm. Nejdeštivějšími měsíci jsou červenec a srpen.

Nejlepší doba pro návštěvu Myanmaru

Nejlepší období pro návštěvu Myanmaru je během chladnějšího a suššího období od konce října do března. Nejvíce turistů přijíždí během vrcholné sezóny od prosince do března.

V období svátku Thingyan (polovina dubna) se na cesty vydává mnoho místních lidí, proto počítejte s řadou omezení a raději si předem rezervujte dopravu a ubytování.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Myanmaru

Díky buddhistické víře a silné vojenské a policejní přítomnosti v zemi, která přísně postihuje i drobné krádeže a kapsářství je v Myanmaru poměrně bezpečno. To ovšem neznamená, že byste měli upustit od běžných zásad bezpečného cestování. Drobná pouliční kriminalita se děje ve všech velkých městech po celém světě, Yangon nevyjímaje. S podvody na turistech se setkáte v daleko menší míře, než v jiných zemích jihovýchodní Asie a když už, většinou to bude na turisticky nejprofláklejších místech, jako je Mandalaj, Yangon, jezero Inle nebo Bagan.

Na co si dát ještě pozor

  • V Myanmaru je stále mnoho oblastí, kam je turistům zakázán přístup, případně je vyžadováno povolení ke vstupu. Většinou jsou to oblasti, kde probíhají střety zdejších etnik s vládními vojsky nebo kde operují překupníci drog. Oblast centrálního Myanmaru, kde je soustředěno nejvíce highlightů, je bez problémů. Situace se neustále mění a získat kvalitní a čerstvé informace, které oblasti jsou zavřené a kam už je povolené cestovat, je v případě Myanmaru velmi obtížné - dokonce ani státní weby nejsou vždy čerstvě aktualizované. Seznam měst a oblastí, kam je a není povolené cestovat, zveřejňuje na svých stránkách Ministerstvo hotelů a turismu nebo Imigrační úřad Myanmaru. Restrikce se pravděpodobně budou týkat vybraných částí Arakanského státu, kde probíhá konflikt s etnikem Rohingyů, oblastí Kačjinského a Šanského státu při hranici s Laosem a Čínou a oblastí státu Sagaing při hranici s Bangladéšem. Před cestou do odlehlých končin si proto vždy zjistěte aktuální informace na internetu, od místních nebo od cestovatelů, které potkáte a ujistěte se, zda daná oblast nefiguruje na seznamu "no go zones". Předejdete tak zbytečným nepříjemnostem.
  • Napjatá situace přetrvává mezi příslušníky některých etnických menšin a barmskou armádou. Ozbrojený konflikt mezi rebely a armádou hrozí v určitých oblastech Kačjinského státu a na severu Šanského státu. Ze stejného důvodu se nedoporučuje cestovat do částí Čjinského, Monského, Arakanského (Ngapali je bezpečné) státu a států Kayah, Kayin a Karen.
  • Vyvarujte se účasti na demonstracích a protestních akcích, nefoťte ani nenatáčejte uniformované příslušníky armády ani policie.
  • Dodržujte etiketu oblékání a do chrámů nevstupujte v tílku a šortkách. Pro návštěvu náboženských svatyní zvolte odpovídající oděv zahalující ramena, dlouhé kalhoty nebo sukni. Všichni návštěvníci si před vstupem do chrámů musí zout boty. Počítejte s tím, že do mnoha náboženských objektů je zakázán vstup ženám.
  • Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny, stejně jako jakýkoliv další symbol buddhismu. Postava Buddhy a s ním spojená symbolika jsou v zemi posvátné a nedotknutelné, stejně jako třeba postava krále v sousedním Thajsku. Za inzultaci buddhistického náboženství a hanobení Buddhy hrozí deportace nebo dokonce vězení. Jsou známy případy turistů, kteří se dostali do vážných problémů jen tím, že měli vytetovanou podobiznu Buddhy na svém těle. Všechna vyobrazení i sochy Buddhy proto berte s respektem.
  • Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, proto si dobře hlídejte kam a na co šlapete, koho překračujete (vaše nohy by neměly být nikdy výše než něčí hlava), koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše a nikdy na ní, ani na nikoho jiného, nohou neukazujte. Opakem je hlava, považovaná za čistou a posvátnou, takže dotýkat se něčí hlavy (i dětské) vnímají místní lidé jako urážlivé gesto. Uvnitř chrámů a na posvátných místech raději zapomeňte na intimity, včetně držení se za ruce, pohybujte se pomalu a nedělejte rámus.
  • Buddhističtí mniši se těší velké úctě a očekává se, že se k nim budete chovat s respektem. Asketický životní styl mnichů zahrnuje dodržování 227 striktně daných pravidel a přikázání, včetně odmítání osobního majetku, takže každý z nich je odkázán na milodary od věřících. Mniši nesmí pít alkohol a jedí pouze dvakrát denně, ráno a před polednem. Mniši mají striktně zakázán jakýkoliv fyzický kontakt se ženami, jako žena se tedy mnichů nikdy nedotýkejte a nesedejte si vedle nich v dopravních prostředcích. Mniši se také nesmí dotýkat peněz, proto jsou-li peníze součástí almužny, vždy jsou předávány v obálce. Za neuctivé je také považováno mnichy fotografovat.
  • Líbání na veřejnosti a přílišné projevy náklonnosti k osobám opačného pohlaví může vaše okolí vnímat jako urážlivé a pohoršující. Myanmar je v tomto ohledu velmi konzervativní zemí.  
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Barmská kuchyně

Pokud do Myanmaru přijíždíte ze sousedního Thajska, bude pro vás barmská kuchyně nejspíš zklamáním. Místní kuchyně odráží především vlivy Indie a Číny, jejím základem je, stejně jako v dalších zemích tohoto regionu, rýže (barmsky htamin) a také nudle na všemožné způsoby. Charakteristickým jídlem je také barmské kari, které není na rozdíl od thajské verze tak pálivé. Jídlo obvykle tvoří kuřecí, vepřové, hovězí nebo rybí maso se zeleninou a rýží.

Barmská jídla a nápoje 

  • Mohinga - tento pokrm je považovaný za národní jídlo Barmy. Jedná se o rýžové nudle s rybí omáčkou nebo vývarem, koriandrem, zázvorem, citronovou trávou a chilli. Při cestování napříč zemí se můžete setkat s mnoha variantami tohoto pokrmu, s chutí od sladké po pálivou.
  • Onnokauswe - polévka s nudlemi, kokosovým mlékem a kuřecím masem.
  • Kausuetho - rýžové nudle s kořením masala a citrónovou šťávou.
  • Laphet Thoke - barmský salát má původ ve státě Šan a je připravován z fermentovaných nebo nakládaných čajových listů, ke kterým se přidávají ořechy, rajčata, fazole, česnek a rýže.

Barmské zvyky a tradice

  • Barmští muži nosí sukně podobné sarongu, zvané longyi, ženy i děti si mažou obličej pastou thanaka, která se používá jako ozdoba i ochrana proti slunečním paprskům. Thanaka se vyrábí z nastrouhaného kořene specifického stromu. Ve státě Čjin lze spatřit především starší ženy s charakteristickým tetováním v obličeji.
  • Nedílnou součástí barmské kultury jsou také tradiční vystoupení barmských tanců a divadelní představení loutek a marionet. Obojí je na programu například v paláci Karaweik v Yangonu, loutková vystoupení lze navštívit během návštěvy Yangonu, Baganu nebo Mandalaje.
  • Mnoho Barmánců žvýká pro povzbuzení betel, přesněji řečeno semena arekové palmy s příměsí hašeného vápna, zabalené do listů pepřovníku betelového. Pravidelné uživatele betelu bezpečně poznáte podle hnědočervených až černých zubů.

Myanmar nebo Barma je buddhistickou zemí, kde je třeba respektovat určitá pravidla:

  • Dodržujte etiketu oblékání a do chrámů nevstupujte v tílku a šortkách. Pro návštěvu náboženských svatyní zvolte odpovídající oděv zahalující ramena, dlouhé kalhoty nebo sukni. Všichni návštěvníci si před vstupem do chrámů musí zout boty, v některých případech se musíte zout již na přístupové cestě ke chrámům. Počítejte s tím, že do mnoha náboženských objektů je zakázán vstup ženám.
  • Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny, stejně jako jakýkoliv další symbol buddhismu. Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, proto si dobře hlídejte kam a na co šlapete, koho překračujete (vaše nohy by neměly být nikdy výše než něčí hlava), koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše a nikdy na ní, ani na nikoho jiného, nohou neukazujte. Opakem je hlava, považovaná za čistou a posvátnou, takže dotýkat se něčí hlavy (i dětské) vnímají místní lidé jako urážlivé gesto. Uvnitř chrámů a na posvátných místech raději zapomeňte na intimity, včetně držení se za ruce, pohybujte se pomalu a nedělejte rámus.
  • Buddhističtí mniši se těší velké úctě a očekává se, že se k nim budete chovat s respektem. Asketický životní styl mnichů zahrnuje dodržování 227 striktně daných pravidel a přikázání, včetně odmítání osobního majetku, takže každý z nich je odkázán na milodary od věřících. Mniši nesmí pít alkohol a jedí pouze dvakrát denně, ráno a před polednem. Mniši mají striktně zakázán jakýkoliv fyzický kontakt se ženami, jako žena se tedy mnichů nikdy nedotýkejte a nesedejte si vedle nich v dopravních prostředcích. Mniši se také nesmí dotýkat peněz, proto jsou-li peníze součástí almužny, vždy jsou předávány v obálce. Za neuctivé je také považováno mnichy fotografovat.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit v Myanmaru

Lakované řemeslné výrobky nejlépe seženete v Baganu, centrem uměleckých řemesel je ale Mandalaj, kde se vyrábějí především nejrůznější sošky a předměty z mramoru a kamene, a kde si můžete koupit vyšívané textilie, loutky a další řemeslné výrobky. V zemi se nacházejí významná naleziště drahokamů, zejména nefritu, který se dá koupit v obchodech napříč zemí. Drahé kameny je bezpečnější kupovat v autorizovaných obchodech s licencí, v některých případech budete potřebovat i povolení k vývozu drahokamů ze země. Pro případ pozdější kontroly si určitě ponechte účtenku. V neposlední řadě si můžete přivézt hedvábné oblečení a doplňky. Městečko Pathein je proslulé ruční výrobou pestrobarevných slunečníků.

Kde nakupovat

Největším trhem v Yangonu je Bogyoke Aung San Market, též známý jako Scott Market. Zde seženete vše možné, od domácích potřeb, přes jídlo, řemeslné a umělecké výrobky, po starožitnosti a šperky. Trh se nachází uvnitř budovy z koloniální éry a je otevřený každý den, kromě pondělí, od 10:30 do 17:00 hodin. Ranní trhy se konají na 26. ulici nebo na jižním konci 42. ulice. Na druhé straně se v Yangonu postavilo i několik nákupních center, jako je Junction Centre nebo Parkson FMI Center.  

Rušné trhy se konají také ve vesnicích na jezeře Inle. Jedním takovým trhem je ranní trh Mingala ve vesnici Nyaung Shwe, kde místní prodávají ryby a zeleninu, vypěstovanou na plovoucích zahradách. Velkou atrakcí jezera Inle jsou i známé pětidenní trhy, kam lidé z vesnic kolem jezera i blízkého okolí přicházejí prodat své zboží a produkty. Tradiční, autentické trhy se nazývají pětidenními, neboť se místo jejich konání přesouvá mezi jednotlivými vesnicemi podle pětidenního schématu, takže konkrétní vesnice přijde na řadu vždy po pěti dnech. Pořádání trhů se řídí i lunárním kalendářem, v den úplňku a novu se trhy nekonají.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt maximálně 2l lihovin, 150 ml parfému, 400 ks cigaret, 50 ks doutníků, 250 g tabáku, elektroniku a léky pro soukromé užití.

Při příjezdu do země je třeba deklarovat jakékoliv šperky.

Do země je zakázáno dovážet padělané mince a bankovky, pornografický materiál, drogy a narkotika, zbraně a střelivo, hrací karty, padělané zboží a zboží s vyobrazením vlajky Myanmaru nebo buddhistickou symbolikou.

Ze země je zakázáno vyvážet především starožitnosti, staré mince, bronzové a mosazné předměty, šperky a drahokamy (pokud nemáte potvrzení z certifikovaného obchodu), divoké a ohrožené druhy zvířat a rostlin.   

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Myanmaru je oproti České republice o 4 a půl hodiny více (v době letního času) a o 5 a půl hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+95

Jazyk

Oficiálním jazykem Myanmaru je barmština, zdejší etnika však hovoří více než stovkou různých dialektů. Lidé, pohybující se v turistickém průmyslu, většinou umí i několik anglických slovíček, jinak se anglicky moc nedomluvíte. Srdce místních si určitě získáte použitím pár barmských frází:

  • ahoj - min-ga-la-ba (vyslovuj bin-ga-lá-ba)
  • jak se máš? - ne-kaùn-la? (vyslovuj ne-kaůn-lá)
  • děkuji - cè-zù tin-ba-deh (vyslovuj čé-zů-ten-bá-dé)
  • kolik to stojí? - beh-lau-leh? (vyslovuj bé-lau-lé)
  • ano - ho de (vyslovuj hou-dé)
  • ne - ma ho bu (vyslovuj ma-hou-bů)

Telefonování a internet

Wifi již dnes nabízí řada hostelů a hotelů, kvalita a rychlost připojení je však často velmi špatná. Internetové kavárny najdete v každém velkém městě. Pokud si nechcete dát pár dní "online detox", kupte si SIM kartu s daty. Ještě nedávno byl přístup k mobilním službám velmi omezen, dnes na trhu působí tři operátoři, Telenor, Ooredoo a MPT, k nimž brzy přibude ještě čtvrtý operátor, MyTel. Nejširší pokrytí má MPT (Myanmar Posts and Telecommunications), státní společnost, která měla v zemi ještě před několika málo lety monopol a nabízela SIM karty za několik set dolarů. Nejrychlejší 3G internet poskytuje Ooredoo, bohužel však nenabízí pokrytí i na takových turistických místech, jako je jezero Inle (situace se však velmi rychle mění). O něco širší pokrytí, i když dražší služby pak nabízí Telenor. SIM kartu všech tří operátorů si můžete koupit hned na letišti v Yangonu, jinak ji seženete takřka na každém rohu. K použití SIM karet je třeba registrace, podle místních zákonů budou všechny neregistrované karty v Myanmaru zablokovány. Datový balíček, který vám určitě vydrží na celou dobu pobytu, pořídíte do 10 USD.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • sluneční brýle a krém na opalování
  • repelent proti komárům, případně moskytiéru
  • kynedril pro cestování autobusem po myanmarských silnicích
  • špunty do uší pro cestování autobusem, kde vyhrává hlasitá hudba nebo pro případy, že se ubytujete v blízkosti chrámů a pagod, kde hraje hudba i během noci
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Myanmaru v Berlíně

Thielallee 19, 14195 Berlin, tel: 004930-206 15 70, fax: 004930-2061 5720, email: info@botschaft-myanmar.de, web: www.botschaft-myanmar.de, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:30-16:30

Velvyslanectví Myanmaru v Bangkoku

132, SathornNua Road, Bangkok 10500, Bangkok, tel: +66 022 337 250, 022 344 698, 022 344 789, 022 377 744,022 337 250, fax: +66 022 366 898, email: bkkmyanmar2013@gmail.com, web: www.myanmarembassybkk.com, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-16:30, žádosti o víza se podávají od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00.

Velvyslanectví České republiky v Yangonu

No. 109/B2 Aung Taw Mu Lane, Than Lwin Road, Bahan Township, Yangon, tel: +95 1 505 019, +95 1 2306174, +95 1 2306175, fax: +95 1/ 505019, linka 15, nouzová linka: +95 9 250 320219, +95-9/250637026, (+66 899 228692 - ZÚ Bangkok), email: yangon@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/yangon, diplomatická působnost: Myanmarský svaz, konzulární působnost: Myanmarský svaz – omezená pouze na pomoc v nouzi, plnou konzulární působnost zajišťuje konzulární úsek ZÚ v Bnagkoku, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:45-17:15, úřední hodiny: (Po-Pá) 9:00-17:00

Důležitá telefonní čísla

policie 199, hasiči 191, ambulance 192

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele