logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Pokud se do Myanmaru vydáváte letecky, přistanete nejspíš na mezinárodním letišti v Yangonu, případně v Mandalaji nebo novém hlavním městě, Nay Pyi Taw. Myanmar nemá s Evropou téměř žádné přímé spojení, takže je třeba přestoupit na některém letišti v Asii. Jedinou linku z Evropy aktuálně nabízí italská společnost Neos z Milána do Yangonu, s mezipřistáním na vietnamském ostrově Phu Quoc.

Letiště v Yangonu se nachází zhruba 15 km severně od centra města. Z České republiky a dalších evropských letišť lze do Yangonu letět s jedním přestupem například se společnostmi Korean Air (přes Soul), Emirates (přes Dubaj) nebo Qatar Airways (přes Dauhá). Cestovatelsky hojně využívané jsou také lety z Kuala Lumpuru (Malaysia Airlines, Air Asia), ze Singapuru (Singapore Airlines, Silk Air nebo Jetstar) a především z Bangkoku. Z bangkockého letiště Suvarnabhumi létají do Yangonu Bangkok Airways, Thai Airways, Myanmar National Airways nebo Myanmar Airways, z dalšího letiště Don Mueang pak Nok Air, Air Asia nebo Thai Lion Air.

Alternativou Yangonu je mezinárodní letiště v Mandalaji, kam se dostanete z Bangkoku (Bangkok Airways, Thai Air Asia nebo Thai Smile), ze Singapuru (Silk Air nebo Myanmar National Airlines) a také z mnoha měst v Číně.

Ceny letenek do Myanmaru se obvykle pohybují kolem 19.000 Kč, v praxi tak bývá výhodnější vyhledat levný spoj do Bangkoku, odkud létají cenově příznivé spoje do Yangonu a dalších měst.

Doba letu ze střední Evropy

cca 10 h 30 min (z Prahy přes Dubaj do Yangonu)

Lodí

Mezi thajským přístavem Ranong a myanmarským Kawthaungem jezdí tzv. longtail boaty za 100 THB. Plavba trvá zhruba 25 minut.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Ačkoliv je letecká doprava nejdražší variantou transportu po zemi, vzhledem k pomalé pozemní dopravě a rozlehlosti země ušetří spoustu času. V Myanmaru je navíc stále mnoho míst, kam se pozemní cestou ani nedostanete. Vnitrostátní letecká doprava v Myanmaru není bohužel úplně spolehlivá a často se stává, že spoje mají zpoždění, nebo naopak odletí dříve, či jsou úplně zrušeny. Pověstné jsou tím především lety společnosti Air Mandalay, časy odletů byste si ale raději měli překontrolovat u každé místní aerolinky. Letenky na vnitrostátní přelety je obecně levnější kupovat přes místní cestovní agentury, než online na stránkách dopravců.

Mezi společnosti, které provozují vnitrostátní leteckou dopravu po Myanmaru, patří:

  • Air KBZ nebo Air Kanbawza - soukromá letecká společnost, kterou vlastní banka Kanbawza, nabízí lety do mnoha měst po celém Myanmaru, mimo jiné i do pohraničních měst Tachileik a Kawthaung na hranici s Thajskem.
  • Air Mandalay - aerolinky provozují regionální linky z Yangonu do Sittway, Myitkyiny a města Tachileik a charterové lety do některých sousedních zemí.
  • Asian Wings Airways - nabízejí pravidelné spojení z Yangonu a Mandalaje do všech hlavních turistických destinací po celém Myanmaru.
  • Golden Myanmar Airlines - aerolinky vznikly v roce 2012, ze základen v Mandalaji a Yangonu létají do mnoha destinací po celé zemi.
  • Mann Yatanarpon Airlines - soukromá společnost provozuje množství vnitrostátních linek z Mandalaje, Heha, Yangonu a Nyaung-U. V budoucnosti aerolinky plánují lety do Thajska.
  • Myanmar Airways International - soukromá aerolinka se základnou v Yangonu nabízí linky do Heha, Kalemya, Lashia, Mandalaje, Myitkyiny, Nay Pyi Taw, Nyaunga, Sittwe nebo Thandwe a také mezinárodní linky do Bangkoku, Kalkaty, Guangzhou nebo Singapuru.
  • Myanmar National Airlines - národní letecký dopravce Myanmaru, vlastněný státem, byl založen již v roce 1948 jako Union of Burma Airways. Společnost létá z Yangonu do mnoha domovských destinací a také do Singapuru, Thajska, Indie, Číny a Hong Kongu.
  • Yangon Airways - dopravce operuje pravidelné i charterové linky z Yangonu do 15 destinací po celém Myanmaru.

Doprava z letiště

Z letiště v Yangonu se do centra města dostanete nejpohodlněji taxíkem, které jezdí za pevnou cenu 8.000 Ks. Kromě taxi můžete jet i autobusem za 200 Ks, což ovšem vyžaduje vydat se pěšky nebo pick-upem z letiště na místo zvané Se’Mi‘ (barmsky Deset mil) na Pyay Road, kde má zastávku městský autobus číslo 51.  

Na letišti v Mandalaj lze koupit taxi kupóny s pevnou sazbou ve výši 4.000 Ks za osobu ve sdíleném taxi, 12.000 Ks v soukromém taxi a 15.000 Ks v soukromém taxi s klimatizací. Pokud přiletíte s Golden Myanmar Airlines, lze se do centra města dostat bezplatným shuttle busem, provozovaným těmito aerolinkami. Stejná služba od Air Asia byla podle dostupných informací zrušena.

Autobusová

Autobusy představují nejlevnější způsob dopravy po zemi, navíc jsou obvykle rychlejší než vlaky, přestože jejich kvalita není vždy ideální. Modernější autobusy jezdí převážně na nejpopulárnějších trasách, zatímco v méně turistických oblastech se spíše setkáte s archaickými vozy pochybného stavu. Na delších trasách doporučujeme připlatit si za komfort navíc a cestovat VIP busy, které jsou klimatizované a mají polohovatelné sedačky. Klimatizace často jede na plné obrátky, proto si s sebou do autobusu vezměte teplé oblečení. Osoby s citlivějším žaludkem si mohou vzít před cestou kynedril, obzvláště pokud autobusem pojedete hornatým terénem s nekonečným množstvím zatáček. Na delších cestách se připravte na silniční kontroly mezi jednotlivým státy Myanmarského svazu.  

Jízdenky lze koupit na autobusových nádražích, která však bohužel často bývají velmi daleko od center měst, což je nevýhodné obzvláště tehdy, když do cílové destinace dorazíte brzy ráno, kdy ještě nejezdí prostředky hromadné dopravy. Jízdenky lze koupit i na pobočkách dopravců, v cestovních agenturách nebo vám je může zprostředkovat hotel, ve kterém bydlíte. Cena za jízdenku v dálkovém autobuse závisí na ujeté vzdálenosti a pohybuje se zhruba v rozmezí od 5.000 do 25.000 Ks.     

Hlavním autobusovým nádražím v Yangonu je Aung Mingalar Bus Station, nacházející se na Thudhamma Road, v městské části North Okkalarpa, přibližně 20 km od centra města a 8 km od letiště. Z tohoto terminálu odjíždí většina autobusů, takže se odtud dostanete například do Mandalaje, Nyaung-U (Bagan), Nyaung Shwe (jezero Inle) a dalších destinací, jako je Kyaiktiyo nebo Mawlamyine. Z autobusového nádraží Hlaing Thar Yar (též známé jako Dagon Ayar Station) odjíždějí spoje, kterými se dostanete do delty řeky Iravádí, do města Pathein nebo k plážím Chaung Tha či Ngwe Saung. Toto nádraží se nachází zhruba 15 km východně od Yangonu, za řekou Hlaing. Poblíž centra Yangonu se nachází malé nádraží Tha Khin Mya Pan-gy an Gate, odkud odjíždějí autobusy do Baga, Mawbi nebo Taikgyie.  

V Mandalaji jsou tři autobusová nádraží, hlavní nádraží se jmenuje Chan Mya Shwe Pyi Highways Station (též známé jako Kwe Se Kan) a nachází se zhruba 10 km jižně od centra města. Odjíždějí odtud autobusy do Yangonu, Baganu, Kalaw, k jezeru Inle nebo Pyay. Na východě města, na rohu 60. a 37. ulice, leží nádraží Pyi Gyi Myat Shin, odkud vyjíždějí autobusy východním směrem, do Pyin Oo Lwin nebo Hsipaw. Třetí nádraží, Thiri Mandala je situováno na západě města, na 23. ulici a odjíždějí odsud linky do Monywa, Shwebo nebo třeba Pakokku.

Vlaková

Železniční doprava v Myanmaru je zastaralá, pomalá a během cestování vlaky často dochází ke zpoždění. V porovnání s autobusy přesto poskytuje o něco komfortnější svezení, zejména na delších trasách ve spacích vozech a vagónech vyšší třídy. Některé úseky železnice (například z Mandalaje do Hsipaw, přes horskou stanici Pyin Oo Lwin a viadukt Goteik) navíc nabízí jedinečný zážitek z jízdy úchvatnou krajinou. Železnice Myanmaru bohužel nemají vlastní stránky, takže je poměrně obtížné najít podrobnější informace a časy odjezdů vlaků. Jízdní řády byly k dispozici na stránkách Ministerstva dopravy Myanmaru, v době psaní tohoto příspěvku však odkaz na železniční dopravu nefungoval ani tady.

Vzhledem k neexistenci stránek Myanmarských železnic, kde by bylo možné rezervovat a koupit jízdenky, je nutné jízdenky koupit přes cestovní agentury nebo pak přímo na nádražích, což vyjde levněji. Kromě období kolem svátku Thingyan, kdy jsou jízdenky dlouho dopředu vyprodané, není nutné jízdenky kupovat předem. Místo ve vlaku si stačí koupit zhruba den předem, lehátko v nočním vlaku tak 1-3 dny předem. Jízdenky lze platit v kyatech a na rozdíl od letenek platí cizinci i místní stejnou cenu. 

Turisticky frekventovaná je především trasa z Yangonu a Mandalaje v expresním vlaku, se zastávkami v Bagu, Taungoo, Pyinmana a Thazi. Expresní vlaky na této trase jsou většinou čisté a komfortní, na ostatních trasách však nečekejte bůhvíjaký komfort. Jízdenky se prodávají do několika tříd, na výběr je vyšší třída + vyšší třída se spacími vozy, první třída (dřevěné sedačky se sezením na lehkém polstrování) a obyčejná třída (pouze dřevěné sedačky), ve které cestují místní lidé. Pokud cestujete na delší vzdálenosti, určitě si kupte jízdenky do vyšších tříd. Cenový rozdíl není tak velký a trochu více pohodlí přijde více než vhod. Spací vozy jsou nasazovány na trasách Yangon-Mandalaj, Yangon-Bagan nebo Mandalaj-Myitkyina a mohou být v provedení standard a speciál. Další populární trasou je trasa z Yangonu nebo Mandalaje do Baganu, trasa z Mandalaje nebo Yangonu do městečka Shwe Nyaung poblíž jezera Inle, z Mandalaje do Pyin Oo Lwin a Hsipaw nebo z Mandalaje na sever do města Myitkyina.

Centrální vlakové nádraží v Yangonu se nachází mezi ulicemi Alan Pya Pagoda a Upper Pansodan, kde je možné zakoupit jízdenky s odjezdem týž den. Pokud plánujete odjezd za 1-3 dny, musíte se vydat do rezervační kanceláře (Advance Booking Office), která se nachází mimo nádraží na ulici Bogyoke Aung San.

V Yangonu si můžete koupit na okružní jízdu vlakem po městě (Yangon Circular Train), která je nejen skvělým a levným způsobem, jak si prohlédnout město, ale nabízí i nevšední pohled do běžného života Barmánců. Vlaky vyjíždí z nástupiště č. 6 a 7 centrálního nádraží v Yangonu, a to přibližně každou hodinu od 8:30. Jízdenka stojí 200-500 Ks a k její koupi budete potřebovat pas. Celá trasa zahrnuje celkem 39 stanic a její projetí zabere zhruba 3 hodiny.

Lodní

Od severu k jihu protíná celou zemi řeka Iravádí, odvěká dopravní tepna Myanmaru a v moderní době také alternativa k autobusové a železniční dopravě. Lodní dopravu po řece zajišťují pomalejší a levnější nebo dražší a rychlejší lodě. Je třeba také počítat s časovou rezervou, protože plavba po řece často trvá daleko déle, než je původně avizováno, zejména v sušším období, kdy je v řece málo vody. Většinu lodních spojů provozuje vládní organizace pro vnitrozemskou lodní dopravu, spadající pod Ministerstvo dopravy, na výběr jsou ale i lodě soukromých společností.

Populární je zejména trasa z Mandalaje do Baganu, kterou operuje několik lodních společností a tour operátorů, kteří tuto vodní trasu nabízejí v rámci, často luxusních, vícedenních balíčků. Lístek na loď lze koupit v přístavu, nebo vám jej zprostředkují i hotely, které si k ceně přirazí poplatek cca 2-5 USD. Plavba mezi Mandalají a Baganem (a obráceně) trvá 9-12 hodin (plavba proti proudu z Baganu do Mandalaje zabere víc času) a lístky stojí 32-42 USD. Většina lodí vyplouvá z mandalajského přístavu Gaw Wein, který se nachází na rohu 35. ulice a Myo Patt Road.

K dalším oblíbeným lodním výletům patří plavba z Mandalaje do Mingunu (lodě vyplouvají z přístavu Myan Gyan Jetty v Mandalaji).

Ze Sittwe do Mrauk U se dostanete lodí Shwe Pyi Tan Express. Plavba po řece Kaladan trvá 2,5-3,5 hodiny a lístek stojí 20 USD na osobu. Lodě Shwe Pyi Tan vyplouvají ze Sittwe v neděli, ve středu a v pátek, z Mrauk U ve čtvrtek, sobotu a pondělí.

Půjčení motorky

K půjčení motorky teoreticky potřebujete pas a mezinárodní řidičák, v praxi vám ale na mnoha místech motorku půjčí dokonce i bez potřebných dokladů. Potíž je v tom, že v některých městech a oblastech je zakázáno půjčování motorek cizincům (například jezero Inle nebo Bagan), v dalších nesmí jezdit motorky vůbec (Yangon) a v jiných zase s vypůjčenou motorkou nesmíte opustit město (Mrauk U). V Baganu je populární půjčit si elektrický skútr za 6.000-8.000 Ks na den. Před jízdou si zkontrolujte technický stav stroje (v případě elektrických skútrů nabití baterie) a trvejte na půjčení helmy.

Ještě relativně nedávno se v Myanmaru jezdilo vlevo, tehdejší vláda však ve snaze zrušit cokoliv, co by připomínalo britskou koloniální minulost Barmy, nařídila přechod na pravostranný provoz. Dodnes se na zdejších silnicích můžete setkat s auty s volantem na pravé straně.

Ostatní druhy dopravy

Taxi jsou dostupné především ve větších městech. Většinou nemají taxametry, takže je třeba se na jízdném s řidičem domluvit předem. Kratší cesta taxíkem vyjde zhruba na 2.000-4.000 Ks, spíše ale počítejte s 4.000 až 6.000 Ks. O něco levnější je mototaxi. Lain-ka jsou malé a levné náklaďáky s korbou, na které jsou instalovány dřevěné lavice pro sezení. Tyto vozy odjíždějí z populárních míst i autobusových nádraží a vozí pasažéry na kratší a středně dlouhé vzdálenosti. Obyčejně odjíždí, když jsou zcela zaplněné a zastaví vám kdekoli po cestě chcete vystoupit. Kratší cesta by neměla stát více jak 1 USD.

Na kratší vzdálenosti je ideální a velmi levné vzít si tricykl nebo cyklo rikšu, za které zaplatíte zhruba 500-1.000 Ks za kratší vzdálenost. O málo dražší jsou tuk tuky. Dalším dopravním prostředkem, se kterým se můžete setkat především na venkově, jsou povozy tažené koňmi. Určitě na ně narazíte třeba v Baganu, kde můžete využít jejich služeb k přemisťování se mezi chrámy.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele