logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max.90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
500 - 700 Kč
Turistická sezóna
prosinec-únor
Proč cestovat právě sem
karibské pláže
amazonské pralesy
kávová kultura
koloniální města
exotická fauna a flóra
široké možnosti outdoorových aktivit
Proč se zemi vyhnout
vyšší riziko okradení

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Bogotá
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
13 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 13 °
8 11 15 19 21 18 18 16 16 19 17 12
Cartagena
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 °
0 0 1 4 10 13 11 13 15 16 12 3
27 ° 27 ° 26 ° 27 ° 28 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 °
Medellín
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
22 ° 23 ° 23 ° 22 ° 23 ° 23 ° 23 ° 23 ° 22 ° 22 ° 22 ° 22 °
12 13 18 23 23 18 17 19 22 25 21 16

V zemi kávy, salsy a pouličních graffiti

Zemi na severu Jižní Ameriky si dlouhá léta lidé spojovali s násilím, kriminalitou a drogami. Časy se ale změnily a Kolumbie dávno vystoupila ze svého stínu a stává se čím dál více oblíbenějším cílem cestovatelů po Jižní Americe, kteří zde naleznou nádherné karibské pláže, hory i amazonské pralesy, půvabná koloniální města i archeologická naleziště předkolumbovských civilizací, pověstnou kávovou kulturu, nekonečné možnosti venkovních aktivit a nejpřátelštější lidi na kontinentě.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Kolumbii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Kolumbie víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Pobyt lze prodloužit o dalších 90 dnů na příslušném imigračním úřadě, případně vycestovat ze země a zase vrátit, čím získáte dalších 90 dnů. V Kolumbii ovšem nelze pobývat déle než 180 dnů během periody jednoho roku. Pokud na území Kolumbie vstupujete přes některý z pozemních přechodů, ujistěte se, že vám bylo do pasu uděleno vstupní razítko. Vyvarujete se tak případné pokutě při opuštění země. Při odletu z letiště v Bogotě platí všichni turisté letištní poplatek ve výši 38 USD, který zpravidla bývá zahrnut v ceně letenky. Poplatek nemusí platit cestující v tranzitu.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň 6 měsíců od data vstupu do země.

Vstup do země

Při příjezdu do země mohou chtít imigrační úředníci vidět zpáteční nebo navazující letenku či jízdenku z Kolumbie.

Hraniční přechody

Kolumbie sousedí s Ekvádorem, Panamou, Venezuelou, Brazílií a s Peru.

Panamu a Kolumbii odděluje neprostupná džungle, kudy nevede žádná silnice. Celá příhraniční oblast navíc není zcela bezpečná, takže jedinou možností, jak se dostat z jedné země do druhé, je letět nebo plout lodí.

Mezi Venezuelou a Kolumbií se nachází hraniční přechody Paraguachón (mezi městy Maracaibo a Maicao) nebo San Cristobal-Cúcuta. Vzhledem k současné krizové situaci ve Venezuele a exodem statisíců Venezuelanů do Kolumbie a dalších sousedních zemí nedoporučujeme využívat jakýkoliv pozemní přechod mezi oběma státy. Kolem hraničních přechodů se navíc soustřeďují různé gangy a situace zde není příliš bezpečná.

Z Peru, respektive z Brazílie, je možné do Kolumbie doplout po Amazonce. Z peruánského Iquitos nebo brazilského Manaus se lodí dostanete do Tabatingy, která leží na trojmezí Brazílie, Peru a Kolumbie a sousedí s nejjižněji ležícím kolumbijským městem Leticia. Z Leticie však není možné jet žádným autobusem a jedinou možností, jak se dostat do vnitrozemí Kolumbie, je letět letadlem. Mezi Leticií a Tabatingou není žádná pohraniční kontrola a je jen vaše odpovědnost obstarat si výstupní a vstupní razítka. Vstupní, respektive výstupní kolumbijské razítko do pasu dostanete na letišti v Leticii, peruánské razítko dostanete ve městě Santa Rosa na protějším ostrově, odkud vyplouvají lodě do Iquitos (12-13 hodin). Na ostrov se dostanete lodí z nábřeží v Leticii. Z Tabatingy můžete plout po proudu až do brazilského Manaus (4 dny pomalejší lodí). Vstupní nebo výstupní brazilské razítko obdržíte v Tabatinze (imigrační úřad se nachází poblíž nemocnice). Počítejte s tím, že zdejší imigrační úřad má otevřeno jen pár hodin denně.

Mezi Ekvádorem a Kolumbií je nejčastěji využívaným (a nejbezpečnějším) přechodem přechod Rumichaca mezi městy Tulcán a Ipiales, otevřený 24 hodin denně. Do ekvádorského Tulcánu se dostanete autobusem z Ibarry (3 hodiny / 3 USD) nebo z Quita (5 hodin / 5 USD). Z Tulcánu vás na hraniční přechod dopraví minibusy nebo taxi (3 USD) a po imigračních procedurách na obou stranách hranice vás do kolumbijského města Ipiales, vzdáleného necelých 5 km od hranice, odveze taxi za 9.500 COP. Přímočařejším způsob nabízí některé mezinárodní autobusové linky. Hraniční přechod ležící severně od ekvádorského města Nueva Loja je sice klidnější, kvůli přítomnosti pašeráckých skupin se však nedoporučuje využívat.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Kolumbie nepotřebujete žádné povinné očkování. Během cestování po jihu země vás ale může zastavit silniční kontrola a požadovat potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Potvrzení o očkování proti této nemoci bude požadováno po všech cestovatelích, kteří do Kolumbie přijíždí z Angoly, Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Brazílie.

Všem cestovatelům doporučujeme očkování proti žloutence A a očkování proti žluté zimnici, zejména při cestách do provincií Arauca, Caquetá, Putumayo, Amazonas, Guainía, Guaviare, Vaupés a Vichada a dále při cestách do venkovských oblastí provincií Antioquia, La Guajira, Cesar, Chocó, Magdalena, Norte de Santander, Meta a Casanare. Nákaza touto nemocí nehrozí v oblastech s nadmořskou výškou nad 2.300 m, na ostrovech San Andrés, Providencia a v hlavním městě Bogotě. Další informace najdete na stránce Ministerstva zdravotnictví Kolumbie, www.minsalud.gov.co.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Během cestování po Kolumbii se pravděpodobně budete pohybovat i ve vysoko položených oblastech, kde se mohou projevit příznaky výškové nemoci.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Vyšší riziko onemocnění malárií hrozí zejména v Amazonii na jihu země, malé riziko pak ve venkovských oblastech s nadmořskou výškou nižší než 1.600 metrů na severozápadě země (sever regionu Córdoba) a venkovských oblastech mimo ostrovy San Andrés a Providencia a pásu pobřeží s městy Cartagena, Barranquilla nebo Santa Marta. O nutnosti užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Ačkoli v některých městech je voda z kohoutku pitná, určitě byste jí neměli pít v regionu Karibiku, Pacifiku a v Amazonii. Pro klid duše i těla se zeptejte ve svém hotelu nebo si kupte vodu balenou.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou Kolumbie je kolumbijské peso (COP, COL$), 1 COP se teoretický dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 pesos a mince v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 pesos. Na mnoha místech lze platit i americkými dolary. V praxi se cena v pesos běžně označuje symbolem "$", což může být matoucí a zaměnitelné s americkými dolary. Jaký je aktuální kurz koruny ke kolumbijskému pesu zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Co se týče cen, dá se Kolumbie považovat za jakýsi jihoamerický průměr. Není tu tak levně, jako v Bolívii a Ekvádoru, ani draho, jako třeba v Chile nebo Argentině. Dražší jsou turistická místa jako Bogotá, Cartagena a pobřeží Karibiku nebo ostrov San Andrés, v odlehlejších a turisty málo navštěvovaných místech je cenová hladina nižší. Ceny za ubytování a další turistický servis se zvyšují zejména od poloviny prosince do února a v období Velikonoc.

Ubytování v hostelovém dormu seženete za 5-10 USD, jednoduchý pokoj v levném hotelu nebo guesthauzu pak za 10-20 USD. Hostelový řetěz Hola Hostels, který má zastoupení i v Kolumbii, nabízí různé slevy na ubytování, pokud se stanete členy jejich klubu. Pokoj v hotelu střední kategorie stojí od 25 do 50 USD. Cenu za ubytování mimo sezónu je možné ještě usmlouvat, chce to ale umět alespoň trochu španělsky. Levnou alternativou ubytování je také Airbnb a couchsurfing. Pro přespání v džungli nebo na pláži se vám bude hodit vlastní hamaka.

Jídlo je levné, za "menu del día" v rodinných podnicích byste měli dát okolo 10.000 COP, občerstvení u pouličního stánku vyjde ještě levněji a empanáda nebo arepa vás tady vyjde jen na 2.000-3.000 COP. Za oběd v místní restauraci dáte zhruba 15.000-30.000 COP. Láhev piva vás bude stát 3.000 COP v supermarketu a 6.000 COP v restauraci. Levná je i nabídka exotického ovoce na místních trzích. Po celé Kolumbii je rozšířený řetězec supermarketů Exíto, kde seženete nejen levné jídlo a nápoje, ale také oblečení, léky a někdy zde mají své zastoupení i cestovní agentury.

Doprava dálkovými autobusy není drahá, cena se dá někdy ještě usmlouvat, obzvláště pokud cestujete mimo sezónu, v méně obvyklé časy nebo kupujete jízdenky na poslední chvíli, kdy není autobus plně obsazen. Vzhledem k levné letecké dopravě stojí za to se před cestou na delší vzdálenosti podívat na ceny letenek do konkrétní destinace. Někdy jsou ceny za autobus a letadlo srovnatelné a může se dokonce stát, že letadlo vyjde levněji než autobus. U nízkonákladových dopravců, jako je Viva Colombia, ale dejte pozor na striktní váhové limity, jinak se vám letenka dost prodraží. Cestování autobusy v rámci měst vyjde zhruba na 2.000 COP. Autobus z Bogoty do Santa Marty (19 hodin) stojí 90.000 COP, z Cartageny do Santa Marty (4 hodiny) 25.000-30.000 COP. Jednosměrná letenka z Bogoty do Cartageny (necelé 1,5 hodiny) s Viva Colombia může stát jen 25 USD, v ceně je ale jen příruční zavazadlo. Ceny letenek na vnitrostátních letech se nejčastěji pohybují mezi 50 a 100 USD.

Za vstupy do parků a jiných atrakcí platí cizinci daleko více než Kolumbijci, s tím počítejte. Ceny za exkurzi po kávových plantážích začínají zhruba na 15.000 COP. Vstupné do národních parků se různí, některé jsou zdarma, v jiných se vybírá poplatek od 30.000 do 60.000 COP. Tandemový let padákovým kluzákem stojí zhruba od 30 USD za 20 minutový zážitek, ceny za rafting na řece Chicamocha (cca 2 hodiny) začínají zhruba na 160.000 COP.

Jak ušetřit peníze

  • Přijeďte mimo hlavní sezónu od prosince do února a mimo období Velikonoc. Mnoho hotelů nabízí slevu za pokoj mimo sezónu v říjnu a listopadu.
  • Smlouvejte o cenu za nejrůznější aktivity nabízené lokálními agenturami. Čím víc vás cestuje, tím vyšší máte šanci dostat slevu. Na slevu se můžete zeptat i v případě cestování dálkovými autobusy nebo v hotelu, což platí především mimo sezónu nebo víkendy. V taxíku si cenu vždy dohodněte předem.
  • Vařte si sami. V supermarketu nebo na trhu koupíte levné suroviny, hlavně ovoce a zeleninu.
  • V Bogotě nebo Medellínu si můžete rezervovat velmi informativní prohlídku města s průvodcem, která je zdarma. Zdarma je také spousta dalších atrakcí a zajímavostí, například Muzeum Botero, Národní muzeum Kolumbie nebo prohlídka prezidentského paláce Casa de Nariño v Bogotě. Do některých muzeí, jako je třeba Muzeum zlata v Bogotě, je vstup zdarma každou neděli. Počítejte ale s tím, že tu bude více návštěvníků než obvykle.

Orientační ceny

  • empanáda, cca 3.000 COP
  • káva, 1.000 COP
  • ovocný džus u pouličního stánku, 2.500-3.500 COP
  • láhev balené vody, 1.500-3.000 COP
  • lokální pivo v supermarketu, 3.000 COP
  • taxi z letiště do centra Bogoty, 15.000-30.000 COP
  • jízda metrem v Medellínu, 2.000 COP

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze (nejlépe dolary) je možné vyměnit v bankách nebo směnárnách (casa de cambio). Peníze je možné vyměnit také na ulici, což ale není úplně ideální volba, protože můžete narazit na podvodníky, kteří vám podstrčí padělané bankovky (na pohmat jsou hladké a po přejetí prstem po obrázku necítíte hrbolatou texturu pravých bankovek) nebo mají pančované kalkulačky, na kterých vám spočtou a ukážou nižší sumu, než která odpovídá skutečnosti.

Bankomaty jsou hojně rozšířené především ve velkých městech, jako je Bogotá, Medellín nebo Cartagena, ve většině z nich je však možné vybrat jen limitovanou částku (cca 800.000 COP), přičemž poplatek za výběr se pohybuje kolem 4.000 COP. Nejlepší bankou na výběr peněz je Banco Colombia, jejíž bankomaty si neúčtují extra poplatky. Další peníze za výběr si pravděpodobně naúčtuje vaše domovská banka. V menších městech a na vesnicích nemusí být bankomat žádný, proto se před cestou do těchto míst předzásobte hotovostí.

Ve většině restaurací, kaváren, supermarketů, hotelů a obchodů lze bez problémů zaplatit kreditní kartou. Někdy je ale použití karty zpoplatněno, a to až do výše 5%, proto je lepší se před zaplacením kartou zeptat nebo platit v hotovosti.

Spropitné

V restauraci se běžně nechává 10% z ceny útraty, poplatek za servis však často bývá zahrnut již v celkové sumě (spropitné na účtence najdete pod názvem "propina"). V takovém případě nemusíte nechávat nic navíc nebo částku kosmeticky zaokrouhlit. Pokud jste s obsluhou nebyli spokojeni, nemusíte nechávat žádné spropitné. V praxi se vás obsluha obvykle zeptá, jestli chcete spropitné na účtu nechat nebo ne.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima

Kolumbie sice leží na rovníku, což by mohlo vzbuzovat dojem, že je tu po celý rok horko, klima však velmi ovlivňuje nadmořská výška, a tak ve vyšších nadmořských výškách očekávejte citelně nižší teploty. Například průměrná roční teplota v Bogotě, která se nachází ve výšce přibližně 2.600 metrů je jen 14°C, zatímco Cartagena na pobřeží Karibského moře si užívá průměrné roční teploty kolem 28°C. Pobřeží Karibiku je teplejší a vlhčí, s obdobím dešťů v září a říjnu. V hornatém vnitrozemí (Bogotá) se během roku vystřídají dvě sušší období (od prosince do března a od července do srpna) a dvě deštivější období (od dubna do června a od září do listopadu). V níže položených oblastech (obzvláště na jihu Kolumbie) může pršet v podstatě kdykoliv během roku, i když nejvíce srážek spadne od ledna do května.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu 

Hlavní turistická sezóna trvá od poloviny prosince do konce února, kdy přijíždí nejvíce turistů. Za hlavní sezónu se považuje také období Velikonoc (Semana Santa), školní prázdniny a dny státních svátků. Mimo sezóna připadá na říjen a listopad, kdy sice mohou díky dešťům nastat komplikace s dopravou na pobřeží Karibiku i v Andách, mnoho hotelů však v těchto měsících nabízí zlevněné ceny pokojů. Kombinaci suššího počasí, méně lidí a nižších cen si můžete užít také v březnu. Nejlepším obdobím pro pozorování velryb je červenec až listopad, nejlepším obdobím pro potápění v Karibiku je květen až září a nejlepším obdobím pro pěší turistiku v horách je suché období od prosince do března.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kolumbie je zemí, o které koluje velké množství předsudků, co se bezpečnosti týče a spousta cestovatelů si tak před cestou do této země nutně klade otázku, jak je tu bezpečno. Divoká minulost země, plná střetů drogových kartelů s vládními složkami, řádění levicových guerrill a únosů turistů, za sebou zanechala spoustu mrtvých a na dlouhá léta Kolumbii zaškatulkovala mezi země, kterým je lepší se vyhnout. Situace se ale radikálně změnila a Kolumbie už zdaleka není tím, čím bývala, což je patrné na přílivu turistů do země. Zatímco v 90. letech 20. století Kolumbii navštívilo jen několik desítek tisíc turistů, v roce 2012 to byly čtyři milióny. Změny přinesla politika bývalého prezidenta Álvara Uribeho, který rozprášil některé drogové kartely, bezpečnostní situace se také zlepšila poté, co byla nedávno podepsána mírová dohoda mezi vládou a rebely z organizace FARC.

Samozřejmě není všechno úplně růžové a stejně jako v dalších zemích Latinské Ameriky, i v Kolumbii (zejména ve velkých městech) je třeba dodržovat obecně platné zásady bezpečného cestování a některým oblastem se raději vyhnout. Stačí být ale obezřetný, nikoliv paranoidní.   

Většina turisticky atraktivních míst se nachází v bezpečných oblastech, se silnou policejní a vojenskou přítomností. Vojáky v uniformách potkáte doslova na každém kroku a při cestách autobusem po Kolumbii se pravděpodobně setkáte s mnoha silničními kontrolami, kterým budete muset ukázat své doklady. I přes všechna tato opatření zůstávají v zemi místa, kde stále operují překupníci drog a ozbrojené skupiny, a která je tedy vhodné ze svého itineráře vypustit. K takovým místům patří především venkovské oblasti při hranici s Venezuelou a Panamou, národní park La Macarena a města Buenaventura, Turbo a Tumaco. Kriminalita je problémem i chudinských čtvrtí některých velkých měst. Zeptejte se místních nebo v hotelu, jak bezpečné jsou oblasti, které plánujete navštívit. Právě místní obyvatelé mají nejlepší přehled o tom, která místa jsou bezpečná, a kterým je lepší se vyhnout. Aktuální informace také přinášejí některá kolumbijská média, jako je například El Tiempo (www.eltiempo.com).

Ve městech je lepší se vyvarovat pohybu po odlehlých končinách a prázdných ulicích a po setmění je lepší cestovat spolehlivými taxíky, než se pěšky toulat nočními ulicemi. Po setmění se vyhněte historickému centru Bogoty La Candelaria, kde často dochází k přepadení. Peníze, šperky, drahé foťáky, telefony a jiné cennosti skryjte před zraky veřejnosti, nenoste při sobě velké částky peněz, dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Pokud je to možné, nevybírejte peníze z pouličních bankomatů a zajděte raději do bank, supermarketů nebo nákupních center. Pokud je to možné, necestujte za tmy. Neberte si od cizích lidí žádné pití, cigarety nebo žvýkačky, které by mohly obsahovat skopolamin, látku, která otupuje lidské smysly a člověk se tak stane snadněji náchylným k okradení.

Přírodní katastrofy

Kolumbie se nachází v seismicky aktivní oblasti, kde hrozí potencionální riziko sopečných erupcí a zemětřesení.

Na co si dát pozor      

  • Fotografování vojenských, vládních a dalších strategických objektů je zakázáno.
  • Kolumbijci jsou pyšní na svou zem, o drogách a Pablo Escobarovi s nimi ale raději nežertujte.
  • V některé dny platí v různých městech tzv. "suchý zákon", kdy je zakázaný prodej a konzumace alkoholu. Alkohol je všeobecně zakázáno popíjet veřejně na ulicích.
  • Při pobřeží (například v parku Tayrona a dalších místech) se mohou vyskytovat silné mořské proudy, proto dbejte výstražných cedulí.   
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla

  • arepas, ikonické jídlo Kolumbie, které seženete na každém rohu. Základem jsou pečené nebo grilované placky z kukuřičného těsta, které se jí buď samotné jako příloha nebo s mnoha různými náplněmi, lišícími se v závislosti na regionu. V Cartageně jsou například oblíbené "arepa de huevos" s vejci.
  • bandeja paisa, populární a velmi kalorické jídlo obvykle zahrnuje rýži, fazole, avokádo, smažené plantainy (druh banánů), vejce, chorizo, klobásu morcilla a chicharron (křupavá vepřová kůže s kouskem masa)
  • sancocho de gallina, kuřecí polévka s rýží a zeleninou, která se vaří po celé zemi v mnoha variantách. Na pobřeží může být kuřecí maso nahrazeno rybou.
  • ajiaco, polévka s kuřecím masem, bramborami a bylinou, kterou u nás známe pod názvem pěťour
  • empanády, jedno z nejběžnějších pouličních občerstvení jsou taštičky, plněné masem, sýrem, bramborami a dalšími dobrotami

Typické nápoje

  • jugos, džusy z čerstvého ovoce jsou levným a osvěžujícím nápojem, díky širokému výběru exotického ovoce můžete vybírat z desítek různých chuťových variací
  • chocolate con queso, horká čokoláda se sýrem je pro Evropana dosti nezvyklou kombinací, v Kolumbii (obzvláště v horských oblastech) je však velmi populárním nápojem
  • aguardiente, národní pálenka Kolumbie se vyrábí z cukrové třtiny
  • k populárním pivním značkám patří BBC (Bogota Beer Company), která produkuje také piva z kategorie "craft beers", dále Poker, Aguila, Club Colombia nebo 3 Cordilleras

Lidé, kultura a zvyky

Počet obyvatel Kolumbie se blíží 50 miliónům. Kolumbijci jsou velmi různorodým etnikem. Drtivou většinu populace tvoří bílí potomci evropských kolonizátorů a mesticové, tedy míšenci s evropskými a indiánskými geny, dále obyvatelé s africkými kořeny, původní domorodí obyvatelé a další etnika. Kolumbijci jsou velmi věřícím národem, hlavním náboženstvím je křesťanství, které vyznává zhruba 93% obyvatel země.

V Kolumbii je čas vnímán jiným způsobem, než jsme zvyklí v naší uspěchané společnosti. Kolumbijci všechny problémy s oblibou řeší slovíčkem "tranquilo" (v klidu). Zapomeňte na časové zákonitosti, na které jste zvyklí z domova, v Kolumbii vše trvá déle. V restauraci čekáte na jídlo skoro hodinu, další dobu na zaplacení. Zpoždění očekávejte u organizovaných výletů, autobusy zřídkakdy vyjedou přesně a do cíle určitě nedorazí v čas, který jste vyčetli v jízdním řádu. V žádném případě se ale nemá cenu rozčilovat a panikařit, že vám ujede autobus nebo uletí letadlo. Berte vše jako Kolumbijci - tranquilo!

Neodmyslitelnou součástí života Kolumbijců je hudba a tanec, které vás budou provázet na každém kroku. Národním tancem je salsa, která se tančí v mnoha podnicích i na veřejných místech zejména v Cali, které je považováno za hlavní světové město salsy. V Cali působí několik stovek klubů a tanečních škol salsy, a tak pobyt v Kolumbii si můžete zpestřit pár lekcemi tohoto temperamentního tance. Známá je i kolumbijská cumbia, tanec, který vychází především z afrických tradic.

Společnou zálibou mnoha Kolumbijců je hra nazvaná tejo. Původ této hry sahá až do předkolumbovského období a princip spočívá v házení malých olověných disků do hliněného pole, kde jsou umístěny pytlíčky se střelným prachem, které je třeba trefit. Proti sobě hrají dva týmy, objednává se jedno pivo za druhým a nakonec vítězí tým, který vícekrát zasáhl třaskavý cíl. Poražení obvykle platí piva, která si při hře ve velkém popíjejí. Haly, kde se tento "petanque po kolumbijsku" hraje, jsou skvělým místem pro setkání se s místními lidmi a poznání pro nás neobvyklého druhu zábavy.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Z Kolumbie, jako země, která je rájem všech milovníků kávy, si ani nelze dovézt nic příznačnějšího než balíček kvalitní kolumbijské kávy, kterou máte možnost nakoupit v některém z mnoha specializovaných obchodů nebo během exkurzí na kávových farmách. Společně s kávou se samozřejmě prodává i široká škála zboží souvisejícího s kávovou kulturou, od hrnečků a termosek, až po kávové likéry nebo čokoládu. Originálním dárkem jsou tašky mochila, které vyrábějí indiánské ženy kmene Wayuu v mnoha barevných provedeních. Kolumbie patří k zemím, kde se nacházejí významná naleziště vysoce kvalitních smaragdů. Zelený kámen tak může být hodnotným dárkem nebo památkou na Kolumbii, pozor ovšem na napodobeniny. Drahokamy raději nakupujte jen u osvědčených a spolehlivých prodejců. Nejlepším místem pro koupi smaragdů je Bogotá, v jejíž blízkosti se nacházejí významná naleziště těchto kamenů. Ve městě se dokonce nachází Smaragdové obchodní centrum (Avenida Jimenéz) a celá čtvrť (mezi 12. a 6. ulicí), kde se smaragdy prodávají.

Ve městech a vesnicích po celé Kolumbii se konají různé trhy, kde seženete exotické ovoce, lokální gastronomické produkty, ale také oblečení, suvenýry, tradiční řemeslné výrobky a další charakteristické zboží. V Cartageně k takovým trhům patří například trh Las Bóvedas, nacházející se ve Starém městě nebo trh na Calle de la Gobernación. Trh Portal de Los Dulces ve stejném městě je zaměřený především na prodej místních sladkostí. V Medellínu zajděte na trh Minorista, se stánky nabízejícími nepřeberné množství ovoce, zeleniny a tradičních pokrmů. Umělecké výrobky od místních řemeslníků jsou k dostání na trhu San Alejo, který se koná každou první sobotu v měsíci v parku Bolívar. Svůj velký trh s ovocem, zeleninou a potravinami má i Bogota, Mercado Paloquemao na ulici Carrera láká své návštěvníky již více než 50 let. Sháníte-li suvenýry a další tradiční výrobky, vydejte se do bogotské čtvrti Usaquen, kde sídlí trh Mercado de las Pulgas de Usaquen, na umělecký trh Pasaje Rivas v historickém centru Bogoty nebo na velký trh San Victorino. Umělecké a rukodělné předměty, keramiku, textil, šperky, masky a další předměty, které jsou dílem domorodých komunit, nabízí společnost Artesanias de Colombia v Bogotě. Při nákupu těchto předmětů máte jistotu, že velká část peněz z jejich prodeje zůstane v rukou indiánských komunit. Originální předměty nabízí i La Casona del Museo a Galería Artesanal de Colombia, sídlící naproti Muzeu zlata v Bogotě. Podobný druh zboží a suvenýry jsou k sehnání i na nedělním trhu San Alejo de Pulgas nebo na trhu Centro Artesanal Plaza Bolívar.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 200 ks cigaret, 50 g tabáku a 50 ks doutníků, 2 láhve alkoholu. Tato pravidla se vztahují na osoby starší 18 let. Do země je zakázáno dovážet rostliny, zeleninu, maso a živočišné produkty, při vstupu do země je třeba deklarovat veškeré produkty rostlinného a živočišného původu. Dovoz zbraní a střeliva je možný pouze s povolením příslušných orgánů.  

Ze země je zakázáno vyvážet rostliny a divoká zvířata v jakékoliv podobě, předměty národního kulturního dědictví, drogy, pornografický materiál, zbraně a střelivo.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

110-120 V, 60 Hz

Čas

V Kolumbii je oproti České republice o 7 hodin méně (v době našeho letního času) a o 6 hodin méně (v době našeho zimního času).

Telefonní předvolba

+57

Telefonování a internet

Většina hostelů poskytuje wifi připojení zdarma, kvalita a rychlost je dostačující více méně jen ve velkých městech, na pacifickém pobřeží a v Amazonii pokulhává. Můžete si také koupit místní SIM kartu a data. Mezi hlavní poskytovatele telekomunikačních služeb patří Claro, Movistar a Tigo, všichni tři operátoři prodávají předplacené SIM karty, které jsou k dostání v oficiálních pobočkách, supermarketech, ale i například v lékárnách. Nejlepší služby a široké pokrytí nabízí pravděpodobně Claro. Po zakoupení SIM karty jednoduše přidáte kredit a pak si za kredit koupíte některý z balíčků. SIM kartu seženete všude za méně než 5 dolarů a 1 GB dat zhruba za 8 USD.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. O Kolumbii se mimochodem říká, že je jednou z nejlepších zemí Latinské Ameriky pro výuku španělštiny, protože zdejší španělština je bez dialektu a nejvíce se podobá té evropské, kastilské španělštině. Vedle španělštiny se v Kolumbii hovoří dalšími, více než 60, domorodými jazyky. Anglicky se příliš nedomluvíte a mimo velká města už vůbec ne, proto je vhodné se před cestou naučit alespoň pár základních slovíček a frází ve španělštině.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • plavky a opalovací krém
  • repelent proti komárům
  • moskytiéru a hamaku pro spaní na pláži nebo v džungli
  • teplé oblečení pro pobyty ve vysoké nadmořské výšce
  • trekovou obuv pro pěší turistiku v horách
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Kolumbie ve Vídni

Stadiongasse 6-8/15, A-1010 Vienna, tel: 00431-405 42 49, 406 44 46, fax: 00431-408 83 03, email: eaustria@cancilleria.gov.co, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Bogotě

Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602, 110221 Bogota, tel: +57 1/742 9142, fax: +57 1/742 9164, email: bogota@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/bogota, diplomatická působnost pro Kolumbii, Panamu a Kostariku, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00.  

Honorární konzulát ČR v Bucamaranze

Carrera 34 No. 10-49, oficina 606, edificio Torres Rovira Plaza, Bucaramanga, tel: +57-7-6424165, email: bucamaranga@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro obvody Santander, Norte de Santander, Arauca, Casanare a Vichada, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:00, 15:00-17:30.  

Honorární konzulát ČR v Medellínu

Calle 50 No. 42-54, Medellin, tel: +57-4-2393333, fax: +57-4-2397062, email: medellin@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro obvody Antioquia, Caldas, Chocó, Quindío, Risaralda, provozní doba úřadu: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.  

Honorární konzulát ČR v Cali

Calle 13 No. 27 A 05 ACOPI, Yumbo, 760502 Cali, tel: +57-3004123851, fax: +57-2-6658271, email: cali@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro Valle del Cauca, Cauca, Nanriňo, Huila, Caquetá, Putumayo, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:00.  

Honorární konzulát ČR v Barranquille

Calle 76 # 57-44, Local 9, Barranquilla, tel: +57-5-3533452, fax: +57-5-3533452, email: barranquilla@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro obvody Atlántico, Magdalena, Guajira a César, provozní doba úřadu: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 123, hasiči 123, ambulance 123, dálniční asistence 767

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele