logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Do Kanady létá většina velkých evropských leteckých dopravců, i tak je lepší si letenky rezervovat s dostatečným předstihem, zejména pokud se do Kanady chystáte v letním období. V létě můžete do Kanady letět i přímou linkou z České republiky, kterou operuje Air Canada Rouge na trase Praha-Toronto a Air Transat na trase Praha-Montréal. Kanada má mimořádně dobré letecké spojení také s USA, takže se dají najít lety do některého z amerických měst a odtud přeletět nebo přejet autobusem či vlakem do Kanady. Ceny letenek z Evropy do Toronta nebo Montréalu se pohybují obvykle kolem 12.000-15.000 Kč, v létě ještě o několik tisíc víc a naopak mimo sezónu se dají najít akční letenky i pod 10.000 Kč. Letenky na západní pobřeží Kanady vycházejí o něco dráž, opět můžete hledat lety do USA nebo měst na východě země a kombinovat s dodatečným přesunem na západ. Hlavními leteckými uzly s velkými mezinárodními letišti jsou Toronto, Vancouver, Montréal, Calgary, Edmonton a Ottawa.

Letiště v Kanadě

Mezinárodní letiště Toronto Pearson (YYZ) je největším a nejrušnějším letištěm v Kanadě a jedním z nejrušnějších letišť v Severní Americe. Letiště se nachází necelých 25 km severozápadně od centra Toronta. Letiště tvoří dva terminály T1 a T3, oba dva terminály slouží jak mezinárodním, tak domovským letům. Terminál 1 využívá ke svým letům společnost Air Canada a společnosti sdružené v alianci Star Alliance plus aerolinky Emirates. Terminál 3 slouží letům společností sdružených v aliancích SkyTeam a One World plus některým dalším dopravcům, jako Air Transat, Etihad Airways, West Jet a dalším. Oba terminály spojuje bezplatný letištní vlak Terminal Link, který jezdí nonstop každých 4-8 minut v závislosti na špičce. Toronto je hlavní základnou aerolinek Air Canada, které odtud létají do řady evropských měst včetně Amsterdamu, Frankfurtu, Mnichova, Paříže, Říma nebo Vídně. Dceřiná společnost Air Canada Rouge přidává lety v letní sezóně do Berlína, Budapešti, Prahy, Varšavy a dalších měst. Celoroční pravidelné lety do Toronta poskytují aerolinky Air France (z Paříže CDG), Aer Lingus (z Dublinu), British Airways (z Londýna LHR), KLM (z Amsterdamu), LOT (z Varšavy), Lufthansa (z Frankfurtu) nebo TAP Portugal (z Lisabonu). V letní sezóně můžete do Toronta letět i se společnostmi Condor (z Frankfurtu), Alitalia (z Říma) nebo Lufthansa (z Mnichova). Přímo v centru Toronta se nachází ještě malé letiště Billy Bishop Toronto City Airport, odkud létají některé regionální lety například do Montréalu. Máte-li koupenou letenku na vnitrostátní let z Toronta, zjistěte si předem, z jakého letiště odlétáte.

Mezinárodní letiště ve Vancouveru (YVR) je druhým nejrušnějším letištěm Kanady a hlavní vstupní branou na západní pobřeží. Letiště se nachází v Richmondu, asi 12 km od centra Vancouveru a tvoří jej Mezinárodní terminál, Domovský terminál a Terminál jih, který využívají jen regionální aerolinky a hydroplány. Ostatní lety létají z mezinárodního a domovského terminálu, které jsou navzájem spojeny a společně označovány jako Main terminal. Do Vancouveru létají Air Canada z Londýna a v létě také z Paříže, Frankfurtu nebo Zürichu a dále společnosti Air France (z Paříže), Air Transat (v sezóně z Amsterdamu, Londýna nebo Manchesteru), British Airways (z Londýna LHR), Condor (v sezóně z Frankfurtu), Edelweiss Air (v sezóně z Zürichu), KLM (z Amsterdamu), Lufthansa (z Frankfurtu a v létě i z Mnichova) nebo West Jet (v sezóně z Londýna Gatwicku). Z Evropy se do Vancouveru dostanete s jedním nebo dvěma přestupy s aerolinkami, létajícími třeba přes Island nebo USA.

Mezinárodní letiště Montréal Trudeau (YUL) je třetím nejrušnějším letištěm v zemi, nacházejícím se poblíž města Dorval, podle kterého bylo dříve i pojmenováno. Letiště leží asi 20 km od centra Montréalu. Air Canada létá z a do Montréalu z Frankfurtu, Ženevy, Londýna, Paříže nebo Říma, další linky operují Air France (z Paříže), Air Transat (z Barcelony, Lisabonu, Madridu, Paříže a dalších měst a v sezóně i z Prahy), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna), KLM (z Amsterdamu), Lufthansa (z Mnichova a v sezóně z Frankfurtu), Swiss International (z Zürichu) nebo TAP Portugal (z Lisabonu).

Mezinárodní letiště v Calgary (YYC) se nachází necelých 20 km severovýchodně od centra města. Do Calgary můžete letět přímo z několika letišť v USA a také s Air Canada (z Frankfurtu nebo Londýna) nebo s KLM (z Amsterdamu). V hlavní sezóně nabízí linku do Calgary také British Airways (z Londýna), Condor (z Frankfurtu), Edelweiss Air (z Zürichu) nebo Eurowings (z Frankfurtu).

Mezinárodní letiště v Edmontonu (YEG) nabízí pravidelné lety z USA, Mexika, Střední Ameriky, Karibiku, ale i Evropy. Dostanete se sem s KLM (z Amsterdamu) a v létě se společností Condor (z Frankfurtu).

Mezinárodní letiště Ottawa Macdonald-Cartier (YOW) obsluhuje lety převážně z Kanady a USA, z Evropy sem létá Air Canada (z Londýna) a v létě Lufthansa (z Frankfurtu).

Doba letu ze střední Evropy

  • Vídeň-Montréal 10.5 hodiny, Vídeň-Toronto 9.5 hodiny, Vídeň-Vancouver 13.5 hodiny
  • Praha-Toronto 9 hodin, Praha-Montréal 8h 45min

Vlaková

Železniční spojení mezi USA a Kanadou zajišťuje Amtrak v kooperaci s kanadským dopravcem VIA Rail. Mezi nejpopulárnější trasy patří:

  • Trasa New York-Albany-Syracuse-Niagara Falls-Toronto (Maple Leaf) - 12h 30min
  • Trasa Eugene-Salem-Portland-Tacoma-Seattle-Vancouver (Amtrak Cascades) - 10h 30min
  • Trasa New York-Albany-Montréal (Adirondack) - 10h

Autobusová

Autobusovou dopravu mezi Kanadou a USA poskytuje zejména Greyhound, na jejichž stránkách si můžete rezervovat jízdenky. Mezi nejpopulárnější autobusové trasy patří:

  • Trasa New York-Gouldsboro-Syracuse-Buffalo-Toronto (autobus 311), cesta trvá kolem 13 hodin a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 50 USD.
  • Trasa New York-Albany-Montréal (autobus 4007), cesta trvá kolem 8 a půl hodiny a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 65 USD.
  • Trasa Boston-Manchester-Burlington Airport-Montréal (autobus 3542), cesta trvá 7-8 hodin a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 65 USD.
  • Trasa Los Angeles-Fresno-Sacramento-Portland-Seattle-Vancouver (autobus 1440), cesta trvá 33 hodin a jednosměrná jízdenka v ekonomické třídě stojí kolem 170 USD. Trasu Seattle-Vancouver operuje také BoltBus.

Lodní

Významnými přístavy východní Kanady jsou Montréal, kam míří lodě z Bostonu, Floridy i z Evropy a dále Halifax v Novém Skotsku nebo St.John's na ostrově Newfoundland. Lodní dopravu mezi přístavy Bar Harbor (Maine) a Yarmouth (Nové Skotsko) zajišťuje Bay Ferries Limited.

Na západě Kanady fungují následující lodní společnosti:

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Veřejná doprava ve městech

Veřejná doprava ve velkých městech je na velmi dobré úrovni. Toronto a Montréal jsou jedinými kanadskými městy, které mají metro, v menších městech můžete využít především husté sítě autobusových linek. Návštěvníci velkých měst obvykle využívají single nebo časové jízdenky, se kterými mohou neomezeně cestovat městskou hromadnou dopravou.

Toronto

Hromadnou dopravu v Torontu má na starosti Toronto Transit Commission (TTC), který se stará o síť autobusů, tramvají a několik linek metra. Cestování městskou dopravou po Torontu si můžete naplánovat zde, jízdní řády všech linek a další informace najdete na stránce dopravce.

Metro v Torontu má dvě hlavní linky, žlutou linku 1, protínající město ze severu na jih a zelenou linku 2, vedoucí z východu na západ. Na tyto linky se napojuje ještě kratší modrá linka 3 a fialová linka 4. Vlaky jezdí každou chvíli zhruba od 6:00 (v neděli od 8:00) do 1:30 hodin.

Povrchovou dopravu zajišťují desítky linek autobusů, které jezdí denně od 6:00 (v neděli od 8:00) do 1:00 hodiny a tramvají, z nichž většina je v provozu nonstop.

Jedinou možností, jak se dostat na Toronto Islands, je trajekt, který vyplouvá z přístaviště Jack Layton Ferry Terminal na rohu Queens Quay a Bay Street. Jízdní řád najdete této stránce a zpáteční lístek stojí 8.19 CAD pro dospělého.

Jízdu metrem, tramvají i autobusem zaplatíte v hotovosti nebo lépe prostřednictvím tzv. PRESTO ticketu nebo PRESTO karty. PRESTO ticket je k dostání v automatech, umístěných ve stanicích metra nebo v lékárnách Shoppers Drug Mart. Tento tiket musí mít každá osoba starší 12 let, jízdenka se prodává ve verzi na jednu (3.25 CAD) nebo dvě jízdy (6.50 CAD) nebo jako denní pass (13.50 CAD). PRESTO ticket je třeba přiložit ke čtečce při každém vstupu do metra nebo kdykoliv nastupujete do autobusu nebo tramvaje a na tiket můžete v dopravních prostředcích jezdit až 2 hodiny (pokud se nejedná o denní variantu). Pro delší pobyty a častější používání služeb TTC je vhodnější dobíjecí karta PRESTO Card.

Montréal

Dopravu po městě zajišťuje společnost Société de transport de Montréal (STM), provozující rozsáhlou síť autobusových linek a čtyři linky metra.

Nejrychlejším způsobem cestování po městě je metro, které je v provozu od 5:30 do 1:00 hodiny (v sobotu do 1:30). Hlavní linkou je oranžová linka Cote Vertu-Montmorency a zelená linka Angrignon-Honoré Beaugrand, které se kříží ve stanicích Lionel Groulx a Berri UQAM. V obou těchto stanicích má šikovně zastávku letištní autobus. Ze stanice Berri UQAM pokračuje východním směrem žlutá linka metra, oranžovou linku konečně protíná modrá linka Snowdon-Saint Michel.

Metro doplňují linky obyčejných a expresních autobusů, které spojují centrum s okrajovými částmi Montréalu, včetně letiště. Autobusy jezdí nonstop, což je výhodné zejména poté, co skončí provoz metra, jen je třeba počítat s delšími intervaly. Přehled linek a jízdní řády najdete na stránce STM.

Single tiket pro dospělého stojí 3.50 CAD (výhodněji vyjdou balíčky dvou lístků za 6.50 CAD nebo deseti lístků za 29 CAD), jízdné v autobuse můžete platit hotově nebo předem koupenou jízdenkou, do metra si musíte předem koupit jízdenku. Děti mezi 6 a 11 lety mohou využívat zlevněné jízdné, aniž by museli prokazovat věk registrací Opus karty. Jízdenky jsou k dispozici ve všech stanicích metra a také v některých večerkách nebo supermarketech. V prodejních automatech v metru je možné platit kreditní kartou, hotově můžete zaplatit u obsluhy kiosků. Single tiket je platný 120 minut od označení a můžete na něj přestupovat. Denní jízdenka stojí 10 CAD, pokud jste ale v Montréalu přes víkend, určitě se vyplatí tzv. Unlimited weekend pass, který stojí jen o 4 CAD více a můžete na něj cestovat MHD od páteční 16:00 hodiny do pondělního rána (5:00). K dispozici je třídenní pass za 19.50 CAD nebo týdenní pass za 26.75 CAD. Pro delší pobyty ve městě je dobré si za 6 CAD koupit dobíjecí Opus kartu a na ní si pak dobíjet peněžní kredit.

Vancouver

Veřejnou dopravu v metropolitní oblasti Vancouveru zajišťuje TransLink, na jehož stránkách najdete aktuální jízdní řády, ceny a typy jízdenek a další užitečné informace. Systém hromadné dopravy tvoří síť autobusových linek, lehké železnice SkyTrain, lodních trajektů SeaBus a příměstských vlaků West Coast Express. Vedle TransLinku se na veřejné dopravě podílí i společnosti Aquabus a False Creek Ferries, které operují lodní linky přes False Creek. Lodí se pak můžete dostat třeba na Granville Island nebo k Science Worldu.

Po Vancouveru jezdí desítky autobusových linek, které zajíždí skoro ke všem turistickým zajímavostem města. Autobusy jezdí obvykle od brzkého rána až do jedné hodiny po půlnoci, noční provoz zajišťují noční linky, označené písmenem "N". Turisticky zajímavá je například linka 19, kterou se dostanete z centra do Stanley Parku, linka 22 do Chinatownu nebo linka 236, která odjíždí z Lonsdale Quay v Severním Vancouveru k visutému mostu Capilano. Jízdní řády autobusových linek i plánovač cesty najdete na stránce TransLinku.

Tři linky plně automatizované lehké železnice Sky Train spojují centrum Vancouveru s jeho metropolitními oblastmi. Linka Expo Line vede z centra na jihovýchod do předměstí Burnaby, New Westminster a Surrey a mimochodem se s ní dostanete třeba do Science Worldu nebo na Pacific Central Station. Linka Canada Line vede z centra města na letiště a linka Millenium Line z centra dál na východ do Burnaby, Port Moody a Coquitlam. Stanice Sky Trainu jsou obvykle napojeny na linky autobusů. Vlaky Sky Trainu jezdí denně od 5:30 (o víkendu a svátcích o hodinu až dvě později) do 1:00 hodiny.

Lodě SeaBus pendlují každých 10-30 minut (v závislosti na denní době) mezi centrem Vancouveru (Waterfront) a přístavištěm Lonsdale Quay na severním pobřežím zálivu Burrard Inlet.

Příměstské vlaky West Coast Express vyjíždějí ze stanice Waterfront, kde se na ně napojují linky Sky Trainu, Canada Line a Expo Line, a pokračují podél jižního pobřeží zálivu Burrard Inlet dál na východ až do Mission City. Ve stanici Moody Centre a Coquitlam Central lze přestoupit na linku Millenium Sky Trainu.

Výše jízdného u SkyTrainu a SeaBusu závisí na počtu zón, kterými budete cestovat, u městských autobusů se zóny nepočítají a můžete tak s nimi cestovat libovolně a nezávisle na zónách. Metropolitní oblast Vancouveru je rozdělena do tří zón, většina turistických zajímavostí se ale nachází v zóně 1. Zóna 2 zahrnuje například Severní Vancouver nebo Richmond. Single jízdenka platí 90 minut a můžete s ní cestovat všemi dopravními prostředky v rámci zakoupené zóny. Pokud si ale koupíte jízdenku v hotovosti přímo v autobuse, můžete na ní cestovat pouze autobusy, nikoliv SkyTrainem nebo SeaBusem. Single jízdenku koupíte buď v prodejních automatech, umístěných ve stanicích SkyTrainu, SeaBusu nebo vlaků West Coast Express či v hotovosti, ale jen v autobusech. Jízdenka pro dospělého v rámci jedné zóny stojí 3 CAD, do dvou zón 4.25 CAD a do tří zón 5.75 CAD. Děti mezi 5-13 lety platí zlevněné jízdné a děti do 4 let cestují zdarma. Pro častější cestování si můžete pořídit dobíjecí kartu Compass Card, se kterou vás jízda vyjde levněji. Compass kartu koupíte za 6 CAD (vratný depozit) v prodejních automatech nebo ve vybraných obchodech a vložíte na ní peníze, které se vám budou strhávat při každém použití dopravy. Karta se dá dobíjet v automatech nebo online na této stránce. Karta Compass se dá koupit i jako denní pass za 10.50 CAD (dětská 8.25 CAD), v rámci něhož můžete neomezeně cestovat celý den napříč všemi zónami. Kartu Compass nezapomeňte přiložit ke čtečce kdykoliv nastoupíte do autobusu nebo nastoupíte a vystoupíte do/z SkyTrainu nebo SeaBusu.

Ottawa

Region hlavního města Kanady rozděluje řeka Ottawa na ontarijskou a qébeckou část, v nichž působí dva různí dopravci - OC Transpo provozuje síť autobusů a lehké železnice O-Train na ontarijské straně a společnost Société de transport de l'Outaouais provozuje městskou autobusovou dopravu na québecké (severní) straně. Oba dopravci spolupracují a jejich služby se vzájemně prolínají.

Na stránce OC Transpo najdete plánky tras, jízdní řády, ceny jízdného a další informace o obyčejných i expresních autobusových linkách a také o linkách lehké železnice O-Train. O-Train má dvě linky, červenou linku 1, která vede ze západu na východ přes centrum Ottawy a mimochodem se na ní nachází stanice Parliament, Rideau nebo Hurdman, u které končí linka autobusu 97 z letiště. Ve stanici Bayview se napojuje zelená linka 2 O-Trainu, která pokračuje na jih do Greenboro.

Single tiket pro dospělého v jižní části Ottawy stojí 3.60 CAD (děti a senioři mají slevu) a lze na něj cestovat a přestupovat z autobusu na O-Train po dobu 90 minut. Můžete si koupit také jedno, tří, pěti a sedmidenní pass za 10.75 CAD, 26.50 CAD, 42.25 CAD respektive 50.25 CAD. O víkendech a svátcích může na jednodenní pass cestovat celá rodina. Single tiket je možné koupit přímo v autobuse nebo v prodejních automatech. Na stanicích O-Trainu a ve vybraných obchodech lze rovnou koupit balík 6 jízdenek. Pro častější využívání dopravy a delší pobyty je vhodnější dobíjecí Presto karta.

Calgary

Informace o městské hromadné dopravě v Calgary poskytuje stránka Calgary Transit. Systém veřejné dopravy tvoří síť autobusů a lehké železnice CTrain. CTrain má dvě linky, červená linka vede zhruba z jihu na sever mezi stanicemi Somerset a Tuscany a modrá linka z východu na západ mezi stanicemi 69 St. a Saddletowne. Po Calgary jezdí také více než tisícovka autobusů, kromě obyčejných linek i expresní linky BRT a MAX. Čtyři linky autobusů MAX dělají po cestě méně zastávek, mají vyhřívané zastávky a po cestě využívají právo přednosti v jízdě.

Jízdné se platí buď v hotovosti (3.50 CAD), případně si můžete koupit balík 10 jízdenek za 35 CAD. K dispozici jsou i denní (11 CAD) a měsíční (109 CAD) passy. Na zlevněné jízdné mají nárok mladí mezi 6-17 lety, děti do 5 let cestují zdarma. Jízdenky a passy koupíte na prodejních místech Calgary Transit, v některých supermarketech nebo online na internetové stránce dopravce.

Québec City

Autobusovou dopravu po městě zajišťuje společnost Réseau de transport de la Capitale (RTC). Jízdné v autobuse můžete zaplatit hotově (3.50 CAD) přímo u řidiče, v tom případě ale mějte přesně odpočítané peníze, protože řidiči nevrací. Řidiči rovnou nahlaste cílovou stanici, aby vám mohl vystavit správný tiket. V prodejních místech RTC jsou jinak k dostání tzv. Occasional card, nabité 2, 4, 8 nebo 12 jízdami či denním passem za 8.75 CAD. Pro častější cestování je vhodná dobíjecí karta OPUS.

Další města

Letadlem

Kanada je obrovská země, takže kvalitní letecké spojení je přímo nutností. Vzdálenosti mezi některými městy jsou enormní, například let mezi Torontem a Vancouverem trvá bezmála 5 hodin. V zemi působí množství velkých i menších, regionálních dopravců, což má pozitivní dopad na ceny letenek. Někdy se tak přelet mezi kanadskými městy vyplatí finančně víc, než stejná cesta autobusem nebo vlakem. Kromě klasických dopravců můžete vybírat i mezi lowcostovými aerolinkami, které často využívají méně známá letiště. Přelety mezi vzdálenějšími oblastmi Kanady se vyplatí zejména tehdy, pokud máte na cestování málo času a chcete vidět západ i východ.

  • Air Canada - člen letecké aliance Star Alliance a největší letecký dopravce v zemi nabízí vnitrostátní lety po celé Kanadě i mezinárodní linky především do USA, Mexika, střední Ameriky, Karibiku, Jižní Ameriky, ale i Evropy, Afriky, Asie a Austrálie. Pod Air Canada spadá i dceřiná nízkonákladová společnost Air Canada Rouge a Air Canada Express, která zajišťuje letecké spojení hlavních leteckých uzlů s menšími městy. Členům věrnostního programu Aeroplan nabízí Air Canada různé Flight Passy, což jsou předplacené balíčky letenek, které je možné využít pro zvolený počet letů nebo neomezený počet letů v rámci daného období ve vybrané oblasti Kanady a USA. Více informací najdete na stránce dopravce, můžete si také stáhnout mobilní aplikaci Air Canada Flight Pass.
  • West Jet - druhá největší kanadská aerolinka byla založena v roce 1996. Zpočátku nabízela nízkonákladové lety, které doplňovaly nabídku hlavních aerolinek, dnes funguje jako klasický dopravce, se kterým můžete létat po Kanadě, ale také do USA, Karibiku nebo Evropy. Hlavní základny West Jetu jsou letiště ve Vancouveru, Edmontonu, Calgary, Saskatoonu, Winnipegu, Torontu, Ottawě, Montréalu a Halifaxu. Odtud se dostanete do mnoha dalších kanadských měst i do zahraničí. West Jet provozuje i dceřiné společnosti West Jet Encore a West Jet Link.
  • Air Transat - třetí největší letecký dopravce v zemi má základnu v Montréalu, odkud operuje pravidelné i charterové lety do 25 různých zemí, včetně Česka. V rámci Kanady vás dopraví do Calgary, Vancouveru, Toronta, Montréalu a Québec City.
  • Sunwing Airlines - nízkonákladová společnost nabízí lety z více než 33 destinací v Kanadě a USA do prázdninových letovisek na Floridě, v Karibiku, Mexiku a střední Americe. Nabídku tohoto dopravce doplňuje řada sezónních letů po celé Kanadě.
  • Air Inuit - aerolinky nabízí letecké spojení do odlehlých měst severního Québecu.
  • Flair Airlines - nízkonákladová aerolinka poskytuje pravidelné i charterové letecké spojení základny v Edmontonu s dalšími kanadskými městy, jako je Calgary, Vancouver nebo Toronto. Druhotnou základnou Flair Airlines je letiště ve Winnipegu.
  • Swoop - nízkonákladový dopravce byl založen v roce 2017 a v současnosti létá do Halifaxu, Hamiltonu, Edmontonu, Abbotsfordu, Winnipegu, Kelowny, Londonu, Kamloopsu, Victorie, Charlottetownu, St.John's a Monctonu. Do některých z těchto měst se však létá jen v létě. Kromě vnitrostátních letů nabízí i lety do vybraných destinací v USA, v Mexiku a lety na Jamajku.
  • Air North - letecká společnost má základnu ve městě Whitehorse v Yukonu, odkud létá do dalších destinací v této provincii a dále do Victorie, Vancouveru, Kelowny, Calgary, Edmontonu a v sezóně navíc do Yellowknife a Ottawy.
  • Canadian North - aerolinky se specializují na spojení několika desítek odlehlých městeček na severu Kanady s velkými městy na jihu.

Doprava z letiště

Toronto Pearson

  • UP Express (www.upexpress.com) : UP Express neboli Union Pearson Express je pravděpodobně nejrychlejší a nejpohodlnější možností, jak se dostat z letiště do centra Toronta (stanice Union Station). Vlaky vyjíždí z letiště (Terminál 1) každou chvíli a cesta do města trvá necelou půl hodinu. K vlaku vás nasměrují cedule s nápisem "Train to City". Během jízdy je k dispozici wifi, zásuvky na nabíjení elektroniky i dostatek úložných prostor pro vaše zavazadla. Vlak po cestě zastavuje ve stanicích Weston a Bloor, kde můžete přestoupit a dál pokračovat městskou hromadnou dopravou. Jízdenky si můžete koupit předem na stránce dopravce nebo v automatech umístěných v hale letiště. Jednosměrné jízdné pro dospělého stojí 12.35 CAD, děti do 12 let neplatí nic. Rodinný lístek stojí 25.70 CAD.
  • Autobus TTC (www.ttc.ca) : TTC operuje z letiště několik autobusových linek, z nichž nejpopulárnější je linka 192 Rocket express bus. Autobusy odjíždí od terminálu 1 a 3 do stanice Kipling Station, kde můžete přesednout na metro. Jízdné se platí pomocí PRESTO ticketu (viz veřejná doprava v Torontu). Informace o dalších autobusových spojích z letiště, včetně jízdních řádů, najdete na stránce dopravce TTC.
  • Taxi : licencovaná taxi vás odvezou na jakékoliv místo v Torontu a okolí za fixní ceny. Například cesta do centra Toronta v okolí Union Station by měla stát něco kolem 53-58 CAD, extra peníze zaplatíte za mýtné (pokud si budete přát jet po dálnici 407), za nadměrné zavazadlo a dýško pro řidiče.

Vancouver International Airport

  • Canada Line (www.thecanadaline.com) : linka Canada Line je jednou z linek vancouverské lehké železnice SkyTrain, vedoucí z obou letištních terminálů do centra Vancouveru a také do Richmondu. Vlak dělá na trase 16 zastávek a mimochodem staví na Yaletown, Vancouver City Centre a Waterfront, což je konečná stanice. První vlak z letiště vyjíždí zhruba v 5 ráno a poslední v 1 ráno a intervaly vlaků jsou po většinu dne zhruba 7 minut. Jízdné pro dospělého bude stát 4.25 CAD + 5 CAD (letištní příplatek YVR AddFare) v případě platby hotově nebo kartou nebo 3.45 CAD + 5 CAD v případě platby s kartou Compass Card. Příplatek AddFare nemusíte platit pokud máte předem koupenou například denní nebo měsíční jízdenku.
  • Dálkové autobusy YVR Skylynx (www.yvrskylynx.com) : dálkové autobusy YVR Skylynx jezdí z letiště do Whistleru přes Vancouver City a Squamish.
  • Taxi : taxi z letiště odjíždí ze stanoviště nacházejícího se na podlaží Level 2 a do města vás odvezou za fixní ceny, závislé na zóně, do které spadá vaše cílová destinace. Pokud budete vystupovat v centru Vancouveru (Downtown - Kitsilano, Canada Place), zaplatíte 32-36 CAD, cesta do Stanley Parku vyjde na 39 CAD.

Montréal Trudeau

  • Autobus 747 Express (www.stm.info) : autobusy 747 jsou v provozu denně 24 hodin a z letiště jezdí buď ke stanici metra Lionel-Groulx (pouze od 11:00 do 20:00 hodin) nebo do centra Montréalu na stanici Berri-UQAM. Jízdné stojí 10 CAD (děti do 5 let mohou cestovat zdarma) a jízdenka se dá koupit v prodejních automatech na letišti nebo hotově přímo u řidiče (částku v mincích mějte připravenou přesně). Na cestu autobusem je možné využít i denní nebo třídenní pass. Linka 204 jezdí z letiště na vlakovou stanici Dorval a linka 209 na vlakovou stanici Roxboro-Pierrefonds. Jízdné stojí 3.25 CAD.
  • VIA Rail Shuttle : Vlakový dopravce VIA Rail poskytuje bezplatný odvoz z letiště do železniční stanice Dorval pro všechny, kteří mají zakoupené jízdenky na vlak VIA Rail. Odvoz je nutné předem objednat na tel. čísle 514 633-0975.
  • Autobusy Greyhound (www.greyhound.ca) : nabízí několik odjezdů denně z letiště Montréal Trudeau do Ottawy a Gatineau.

Calgary International Airport

  • Autobus : linka 300 (BRT Airport/City Centre) vás odveze do centra Calgary na 4 Ave SW za zhruba 40 minut. Autobus odjíždí z nástupiště 7, které se nachází naproti dveřím 2 příletové haly nebo z nástupiště 32, které leží naproti dveřím 15 příletové haly. Autobus jezdí každých 30 minut. Jízdenka stojí 11 CAD a funguje zároveň jako denní tiket, takže na ní můžete jezdit veřejnou dopravou po zbytek dne v Calgary nebo jí použít pro zpáteční cestu na letiště, pokud odlétáte ten samý den.

Edmonton International Airport

  • Autobus : jedinou možností veřejné dopravy z letiště je několik linek autobusů, které vás odvezou do města nebo destinací v okolí Edmontonu. Route 747 provozuje Edmonton Transit Service a dostanete se s nimi z letiště (brána 8 příletové haly) do centra Edmontonu (Century Park Transit Centre). Autobusy jsou v provozu denně od 4:10 do 0:30 a jízdné pro všechny věkové kategorie stojí 5 CAD. Pro platbu můžete použít i 2 ETS tikety pro dospělé a některé další způsoby, které popisuje stránka dopravce. Ebus poskytuje autobusovou dopravu z letiště do Red Deer, Calgary a Fort McMurray, stejně tak s autobusem Red Arrow se dostanete do dalších destinací v Albertě.
  • Sky Shuttle (www.edmontonskyshuttle.com) : společnost nabízí odvoz z letiště malými autobusy do oblastí South, University, Downtown, Kingsway a West End za 18 CAD. Odvoz si můžete domluvit telefonicky nebo na přepážce Sky Shuttlu, která se nachází u brány 7 příletové haly.
  • Taxi : licencovaná taxi jezdí z letiště do města a jeho okolí za fixní ceny, které závisí na tom, v jaké lokalitě se nachází cílová destinace. Jízdné do centra Edmontonu by mělo stát kolem 55 CAD.

Ottawa Macdonald-Cartier

  • Autobus č.97 (www.octranspo.com) : linka městského autobusu č.97 spojuje letiště s dopravním uzlem ve stanici Hurdman, kde se napojuje červená linka 1 O-Trainu vedoucí do centra Ottawy. V době, kdy nejezdí O-Train zajíždí linka 97 až do centra města. Po cestě z letiště staví autobusy také ve stanici Greenboro, odkud můžete pokračovat zelenou linkou 2 O-Trainu. Autobusy z letiště jezdí v podstatě nonstop. Jízdenky na autobus si můžete koupit v prodejním automatu (Level 1) nebo použijte kartu Presto či jízdu zaplaťte v hotovosti přímo v autobusu.

Autobusem

V rámci Kanady působí několik autobusových společností, u většiny z nich se dají jízdenky rezervovat pohodlně po internetu.

Mezi největší autobusové dopravce v Kanadě a USA patří Greyhound (mimochodem největší autobusový dopravce na světě), který vás zaveze do stovek destinací zejména na východě země a kromě toho provozuje i vyhlídkové linky po Torontu, Ottawě a Niagara Falls. Za online rezervaci s předstihem poskytují Greyhoundi slevy až 50% oproti standardní ceně jízdenky.

Megabus je lowcostový dopravce, nabízející levné jízdenky mezi městy v provinciích Ontario a Québec a také spojení do USA. Pokud jízdenky rezervujete s předstihem, dají se najít spoje za velmi levné ceny.

Pro cestování po Albertě by vás mohla zajímat nabídka autobusového dopravce Red Arrow, který jezdí do 25 destinací v rámci této provincie. Pokud byste s tímto dopravcem jezdili častěji, můžete sbírat body podobně jako u leteckých společností a za ty pak získat jízdenky zdarma. Můžete si také koupit tzv. Express Pack, což je cenově zvýhodněný elektronický balíček několika jízdenek.

Autobusovou dopravu po atlantické Kanadě zajišťuje Maritimebus, na jehož stránkách si můžete rezervovat jízdenky a dozvíte se informace o jízdních řádech, cenách spojů, slevách apod.

V rámci ostrova Newfoundland vás dopraví DRL. Autobusy DRL spojují St.John's a Port aux Basques (985 km) a po cestě zastavují na dalších 25 místech.

Vlakem

Hlavním kanadským dopravcem je Via Rail Canada, jehož vlaky spojují Kanadu od východu k západu a zajišťují i příměstskou dopravu v určitých regionech. Nevýhodou cestování vlakem v některých odlehlejších oblastech je nízká frekvence spojů, kdy vlaky na určité trase jezdí třeba jen některé vybrané dny v týdnu. Via Rail operuje několik segmentů, v rámci nichž se dostanete do všech turisticky populárních míst Kanady:

  • Trasa spojující aglomerace měst na jihu Ontaria a Québecu (Windsor-Sarnia-Niagara Falls-Toronto-Ottawa-Montréal-Québec City) měří 1.765 km a jízdenky se prodávají do třídy Business a Economy.
  • The Canadian : největší výzva pro všechny milovníky cestování vlakem je cesta přes celou Kanadu z Toronta do Vancouveru, představující epickou jízdu krajinou lesů prérií, jezer a hor v délce 4.466 km. Jízdenky se prodávají ve třídách od nejlevnější Economy (od 466 CAD), přes třídu Sleeper Plus až po nejdražší Prestige, tak jako tak strávíte ve vlaku 4 noci a 4 dny. Jízdenky se dají koupit i na vybrané kratší úseky trasy, takže nemusíte absolvovat celou cestu v kuse.
  • The Ocean : trasa z Montréalu do Halifaxu spojuje metropoli Québecu s hlavním městem Nového Skotska a zpřístupňuje východní atlantské provincie Kanady. Cesta trvá den a noc a jízdenky na trase dlouhé 1.346 km se prodávají do třídy Economy a Sleeper Plus.
  • Skeena Train : železniční úsek je součástí transkontinentální kanadské železnice. Téměř 1.200 km dlouhá trasa, spojující města Prince Rupert (BC) a Jasper (AB), nabízí nejen samotnou dopravu mezi městy, ale i jednu z nejkrásnějších vyhlídkových tras celé Kanady. Cesta vlakem trvá dva dny, přičemž na noc vlak staví ve městě Prince George, kde si musíte zajistit nocleh. Jízdenky se prodávají do třídy Economy a Touring.
  • The Hudson Bay : za běluhami a polárními medvědy vás doveze vlak z Winnipegu, který jede přes celou Manitobu a končí po 1.697 kilometrech ve městě Churchill na břehu Hudsonova zálivu. Cesta vlakem trvá 2 dny a 2 noci a jízdenky si koupíte do třídy Economy a Sleeper Plus.

Kromě Via Rail Canada provozují některé vlaky soukromí dopravci, jako:

  • Rocky Mountaineer : scénickou železniční trasu po kanadských Skalistých horách provozuje již od roku 1990 cestovní agentura Rocky Mountaineer. Můžete si vybírat ze tří vyhlídkových tras, které jsou v provozu od poloviny dubna do poloviny října - dvoudenní "First Passage to the West" z Vancouveru přes Kamloops do Banffu, dvoudenní "Journey through the Clouds" z Vancouveru přes Kamloops do Jasperu a třídenní "From Sea to Sky and Beyond" z Vancouveru přes Whistler a Quesnel do Jasperu. Jízdenky se prodávají do tří tříd od nejlevnější Red Leaf, přes Silver leaf až po nejdražší Gold leaf, ve které budete cestovat s veškerým komfortem a péčí v luxusních vagónech s prosklenou střechou. Nutno dodat, že cestování s Rocky Mountaineer není zrovna pro baťůžkáře, počítejte s tím, že za balíček i s ubytováním a jídlem zaplatíte hodně přes tisícovku kanadských dolarů.
  • Polar Bear Express : trasu z Toronta přes Cochrane do Moosonee v Ontariu provozuje soukromý dopravce Ontario Northland.
  • White Pass and Yukon Railway : dráha spojující města Skagway na Aljašce a Whitehorse v Yukonu byla postavena v dobách zlaté horečky. Železnice je mimořádným inženýrským dílem, neboť vlaky po cestě zdolávají značné převýšení.

Jízdenky koupíte online na stránce Via Railu, obvykle platí, že čím dřív je rezervujete, tím levnější budou. Pro častější cestování vlakem můžete využít některý z passů, který si můžete objednat a koupit na stránce Via Railu. Passy se prodávají podle zón nebo koridorů, od nejmenší zóny 1 až po zónu 6, zahrnující celou Kanadu. I s pasem si ale budete muset předem rezervovat sedadlo a to pouze v soupravách, na které se prodávají jízdenky Economy a Escape. Za zvýhodněnou cenu si ale můžete připlatit za třídu Sleeper Plus. Canada Pass pro cestování po celé zemi se prodává na 6, 12 nebo neomezený počet jízd v rámci období 15, 30 nebo 60 dnů. Canada Pass na 6 jízd v rámci 15 dnů například stojí 649 CAD, na 12 jízd 714 CAD a neomezený počet jízd v rámci 15 dnů stojí 821 CAD. Návštěvníkům Ontaria a Québecu by mohl přijít vhod Leisure Pass na 5 zón za 449 CAD, v rámci něhož můžete uskutečnit 6 jízd mezi městy Toronto, Montréal, Ottawa a Québec City.

Autem

Půjčení auta v Kanadě

Půjčení auta vám dá absolutní svobodu plánování a nezávislost na hromadné dopravě. Výhodou auta je, že se dostanete i do malých měst a národních parků, kam by bylo jinak složité dopravovat se autobusy nebo vlaky. Navíc autobusy i vlaky většinou zastavují jen ve městech. V národních parcích se autobusem určitě nedostanete všude, protože jezdí jen do hlavních center, nehledě na frekvenci spojů - pro návštěvu parků je tak auto téměř nutností. Pro kratší pobyty není problém nějaké auto si půjčit, pokud jste v Kanadě na delší dobu, bude výhodnější si koupit nějakou ojetinu, i když pro koupi auta byste měli oficiálně mít kanadský řidičák. Obchod s použitými auty je v tak obrovských zemích, jako je Kanada nebo Austrálie, naprosto běžný, takže v turisticky či baťůžkářsky populárních oblastech většinou není problém nějakou zajímavou nabídku na prodej auta najít. Hlavní sezóna ale nebude pro koupi auta nejlepší, protože majitelé se v létě snaží na prodeji vydělat co nejvíc. Menší auta se dají sehnat za 1.000-2.000 CAD, závisí samozřejmě na stavu a stáří auta. Můžete se také podívat na stránky jako Auto Trader nebo Kijiji, které zprostředkovávají prodej a koupi ojetin. Při koupi auta musíte počítat i s dalšími náklady, například s měsíčním poplatkem za pojištění.

Kromě klasického auta si můžete půjčit i obytný vůz, který má tu výhodu, že si v něm můžete vařit a samozřejmě spát, což ušetří náklady na ubytování. Auto nebo obytný vůz si půjčíte v některé z mnoha půjčoven, k čemuž budete obvykle potřebovat kreditní kartu, ze které si v půjčovně strhnou depozit a dále mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské úmluvy, ačkoliv v některých provinciích a teritoriích Kanady stačí národní řidičák. V hlavní turistické sezóně je lepší nenechávat rezervaci auta na poslední chvíli. Minimální věk pro půjčení auta je obvykle 25 let, některé půjčovny pronajímají auta i řidičům mezi 21 a 24 lety, i když pak musí zaplatit příplatek. Pro řízení auta v Kanadě je povinné pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel.

Kromě půjčení auta můžete využít i spolujízdu. V Kanadě dobře funguje portál Kangaride, který můžete využít buď jako řidič nabízející svezení za danou úplatu nebo jako cestující, hledající svezení.

Pravidla silničního provozu

V Kanadě se jezdí vpravo a na rozdíl od USA jsou údaje na cedulích a dopravních značkách uváděny v kilometrech a v kilometrech za hodinu. Nejvyšší povolená rychlost v městských ulicích je 40-50 km/h, na hlavních městských a příměstských tazích 60-70 km/h, na většině dvouproudových dálnicích mimo města 80 km/h a na několika proudových dálnicích 110-120 km/h (v Ontariu jen 100 km/h). Každá provincie má právo upravit si pravidla o rychlosti podle svého, takže je vždy lepší sledovat dopravní značení. Proti českým pravidlům je na křižovatkách možné odbočit doprava i v případě, že na semaforu svítí červená a zleva vám nejede žádné auto. Pozor, toto pravidlo neplatí v některých oblastech Québecu. Stejně jako v USA se i v Kanadě setkáte s křižovatkami, kde je na všech příjezdových cestách značka STOP. V tomto případě platí pravidlo, že první, kdo přijel ke křižovatce a zastavil, jako první křižovatku opouští. Během jízdy je povinné mít zapnuté bezpečnostní pásy a děti do 5 let musí sedět v bezpečnostní sedačce.

Jak se jezdí v Kanadě

Síť kanadských silnic měří dohromady více než 1,1 milionů kilometrů, z čehož má přibližně 40% asfaltový povrch. Nejdelší silnicí je Trans-Canada Highway číslo 1, která vede z Newfoundlandu v délce téměř 8.000 km přes celou zemi až do Britské Kolumbie. Benzín se prodává v litrech a na naše poměry je velmi levný, litr natankujete za zhruba 90 centů. V hůře přístupných oblastech na severu Kanady ale může litr benzínu stát přes dolar. V odlehlejších končinách a v divočině nenechávejte tankování na poslední chvíli a pamatujte na to, že benzínky od sebe mohou být vzdáleny i stovky kilometrů. Při plánování výletů berte v úvahu obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými místy. V oblastech na severu Kanady mohou být silnice nebezpečné kvůli drsným klimatickým podmínkám a některé z nich jsou sjízdné pouze v letních měsících. Před jízdou je proto dobré zjistit si aktuální stav a předpověď počasí a mít dostatek jídla, pití a teplého oblečení pro případ, že byste uvízli. Dalším nebezpečím je střet s divokými zvířaty, které přebíhají přes silnice vedoucí kanadskou přírodou. V oblastech s vyšší koncentrací divokých zvířat proto jezděte velmi opatrně.

Mohlo by se hodit:

  • 511 Alberta - aktuální informace o stavu silnic a provozu v Albertě
  • 511 Ontario - aktuální informace o stavu silnic a provozu v Ontariu
  • Ontario.ca - silniční doprava v provincii Ontario
  • Québec 511 - aktuální dopravní informace a stav silnic v Québecu
  • Drive BC - aktuální informace o stavu silnic a provozu v Britské Kolumbii

Lodí

Vyjmenovávat všechna lodní spojení na pobřeží Kanady, dlouhém tisíce kilometrů, by vydalo na samostatnou stránku, a tak přicházíme jen s drobným výčtem těch nejdůležitějších linek a trajektových společností.

Jedním z největší lodních dopravců západní Kanady je BC Ferries, jejichž trajekty můžete využít pro cestování mezi metropolitní oblastí Vancouveru a ostrovem Vancouver, mezi zálivy a ostrovy na tzv. Sunshine Coast, což je pobřeží severně od Vancouveru nebo mezi zálivy a ostrovy při pobřeží ostrova Vancouver. Mimořádným zážitkem pro každého je tzv. Inside Passage Ferry, což je scénická trasa z přístavu v Port Hardy do přístavu Port Rupert, která se proplétá mezi ostrůvky podél pobřeží. Z paluby lodě se můžete kochat výhledy na zasněžené vrcholky hor, malebné fjordy a při troše štěstí uvidíte i velryby nebo kosatky.

Ontario Ferries operují lodní linky v oblasti velkých ontarijských jezer. Populárním spojením je například linka z Tobermory na ostrov Manitoulin (Lake Huron) nebo z Leamingtonu na ostrov Pelee (Lake Erie).

Société des traversiers du Québec je velkým lodním dopravcem, který působí v oblasti řeky Svatého Vavřince.

Marine Atlantic nabízí lodní spojení mezi ostrovem Newfoundland a provincií Nova Scotia. Celoročně je v provozu linka mezi Port aux Basques a North Sydney, od poloviny června do konce září pak linka mezi přístavy Argentia a North Sydney.

Bay Ferries Limited zajišťuje trajektovou dopravu mezi Saint John (New Brunswick) a Digby (Nové Skotsko) a dále mezi Caribou (Nové Skotsko) a Wood Islands (Prince Edward Island).

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele