logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 30 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
500 - 700 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
vyspělá infrastruktura
levná destinace
moře, pláže a stovky ostrovů
krásná příroda
buddhistické památky
potápění, šnorchlování a další aktivity
světová gastronomie
sexuální turistika
Proč se zemi vyhnout
davy turistů na některých místech
předražování a drobné podvody na turistech
korupce

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Bangkok
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 29 ° 30 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 26 °
1 1 3 5 10 11 13 13 15 14 5 1
Chiang Mai
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
21 ° 23 ° 26 ° 29 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 24 ° 21 °
1 1 2 5 12 13 15 18 14 9 4 1
Phuket
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
28 ° 29 ° 29 ° 30 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 28 °
4 3 6 14 19 19 18 18 20 20 14 8
27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 °
Koh Samui
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 °
8 4 4 6 12 16 15 16 15 17 18 12
27 ° 27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 27 °

Thajsko - země úsměvů

Thajsko patří dlouhodobě mezi turisticky nejoblíbenější země v celém regionu jihovýchodní Asie. Díky plně rozvinutému turistickému servisu, dostupné a spolehlivé dopravní síti a relativně vysoké úrovni bezpečí je ideální zemí pro cestovatelské začátečníky a baťůžkářské novice bez větších zkušeností. Ale i ostřílení cestovatelé jistě najdou spoustu důvodů, proč se do Thajska vracet. I když západní kultura a statisíce turistů viditelně změnily tvář země a její obyvatele a opravdovou, autentickou Asii zde zažijete již jen na pár posledních místech, má Thajsko pořád co nabídnout. K tomu nejlepšímu patří především snové pláže, příroda národních parků, světová gastronomie, ohromující buddhistické chrámy a množství aktivit, kterých si lze v této krásné zemi užít.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Thajsku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Thajska

Česká i Slovenská republika jsou zahrnuty v programu „Visa exemption“, což znamená, že můžete v Thajsku pobývat bez víz v maximální délce 30 dnů od data vstupu do země. V roce 2017 se také změnila vízová politika pro cestovatele, kteří do Thajska přicestovali po zemi přes některý z hraničních přechodů se sousedními zeměmi. Od tohoto roku tak dostanete při příjezdu rovněž 30 denní, nikoli jen 15 denní povolení k pobytu, jak tomu bylo dříve. Razítko s povolenou dobou pobytu si raději hned zkontrolujte, neboť je plně v kompetenci imigračních úředníků, jakou dobu pobytu vám udělí.

Pokud chcete v Thajsku zůstat déle než 30 dnů, máte několik možností:

  • Pobyt můžete prodloužit o dalších 30 dnů na imigračním úřadě v Bangkoku (Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210) nebo na kterémkoliv dalším provinčním imigračním úřadě v Thajsku za poplatek 1.900 THB. K vyplněné žádosti (Tor.7) budete muset přiložit kopii pasu, příjezdové karty a fotografii o rozměrech 4 x 6 cm.
  • Můžete vycestovat do některé ze sousedních zemí a zase se vrátit, čímž vzniká nárok na dalších 30 dnů pobytu v Thajsku. U pozemních přechodů si tímto způsobem můžete prodloužit pobyt jen dvakrát za rok, což zdejší orgány důsledně kontrolují. Cestovatelé, kteří se hned za hranicí otočí a opět vstoupí do Thajska se také mohou setkat s ne přílišným pochopením úředníků, kteří mohou dělat problémy a požadovat například prokázání dostatku financí, rezervace ubytování nebo zpáteční letenky z Thajska. Letecky můžete do Thajska vstoupit až 6x v průběhu kalendářního roku, přičemž na letišti dostanete povolení k třicetidennímu pobytu.
  • Pobyt na více dnů si také zajistíte získáním víza předem na Velvyslanectví Thajska v Praze (resp. Honorárním konzulátu Thajska v Bratislavě pro občany SR). Jednovstupní vízum je platné 3 měsíce ode dne vydání a držitele opravňuje k pobytu v maximální délce 60 dnů (délku povoleného pobytu však určí úředník při příjezdu), který lze prodloužit o dalších 30 dnů na imigračním úřadě. Pro vydání víza je třeba předložit pas, kopii datové stránky pasu, vyplněný formulář, 1x pasovou fotografii, kopii zpáteční letenky nebo její rezervace a výpis z banky s minimálním zůstatkem 15.000 na osobu nebo 30.000 Kč na rodinu. Vícevstupní vízum je platné 6 měsíců ode dne vydání a lze na něj opakovaně pobývat v zemi v rámci platnosti víza, přičemž délka jednoho pobytu nesmí překročit 60 dnů. Podmínky pro udělení tohoto typu víza jsou o něco složitější - k podání žádosti o vícevstupní vízum budete potřebovat pas, kopii datové stránky pasu, vyplněný formulář, 1x fotografii pasového formátu, kopii zpáteční letenky (alespoň pro první návštěvu), kopii rezervace ubytování, výpis z banky s minimálním zůstatkem 160.000 Kč na osobu nebo 320.000 Kč na rodinu a potvrzení o zaměstnání (s kopií průkazu totožnosti nebo pasu signatáře potvrzení) nebo registrační výpis v případě živnostníků nebo potvrzení o studiu v případě studentů - vše v anglickém jazyce. Jednovstupní vízum stojí na velvyslanectví v Praze 800 Kč (na honorárním konzulátu v Bratislavě 30 EUR), vícevstupní vízum pak 4.000 Kč (na honorárním konzulátu v Bratislavě 150 EUR). Víza se platí v hotovosti. Žádost o vízum je možné podat na velvyslanectví v Praze od pondělí do pátku mezi 9:00 a 12:00, vízum je pak možné vyzvednout během 3 pracovních dnů. Mějte na paměti, že velvyslanectví je v době českých i thajských svátků zavřené!

Povolenou dobu pobytu v zemi určitě nepřekračujte! Za překročení povolené délky pobytu zaplatíte pokutu 500 THB za každý den navíc, maximálně však 20.000 THB. V případě závažnějšího překročení povolené délky pobytu hrozí detence a vyhoštění ze země.V roce 2016 vešla v platnost i nová pravidla, podle kterých bude hříšníkům zakázán další vstup na území Thajska na dobu několika let. Další podrobnosti najdete na stránce thajského imigračního úřadu.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od data vstupu do země. 

Vstup do země

Turisté jsou při vstupu do země teoreticky povinni prokázat dostatečné množství finančních prostředků pro pobyt v Thajsku (10.000 THB na osobu, 20.000 THB na rodinu). Při vstupu do země se vyplňuje příjezdová (arrival card) a také odjezdová (departure card) karta, kterou budete odevzdávat zase při odjezdu, takže ji neztraťte. Pokud se tak stane, novou kartu vyplňte při odletu ze země nebo si ji vyžádejte na imigračním oddělení, v případě, že ji budete potřebovat během vašeho pobytu. Nezapomeňte si také ověřit, že vám bylo do pasu uděleno vstupní a při opuštění Thajska výstupní razítko, bez kterých byste mohli mít při další hraniční kontrole problémy.

Hraniční přechody

Thajsko sousedí s Myanmarem, Laosem, Kambodžou a Malajsií.

Mezi Thajskem a Myanmarem jsou pro cizince oficiálně otevřeny čtyři přechody:

  • Mae Sot / Myawaddy
  • Mae Sai / Tachileik
  • Ranong / Kawthoung (7:00-17:00)
  • Phu Nam Ron / Htee Kee

K často využívaným přechodům patří především Mae Sot / Myawaddy, ležící na cestě spojující Bangkok a Chiang Mai s Mawlamyine a Rangúnem. Hranici tvoří řeka Thaunggin, přes kterou vede Most přátelství s thajskou a myanmarskou imigrační kontrolou na každém konci. Stanice autobusů v Myawaddy se nachází asi kilometr odtud, zatímco město Mae Sot na thajské straně zhruba pět kilometrů. Z Mae Sot můžete pokračovat letadlem nebo autobusem do Bangkoku či Chiang Mai.

Hraniční přechod Mae Sai / Tachileik se nachází na severu Thajska a můžete jej využít při cestě z Chiang Rai do státu Shan. V tomto státě Myanmaru však platí určité restrikce a turisté se tak po zemi dostanou jen do města Keng Tung, dále už je potřeba povolení.

Hraniční přechod Ranong / Kawthoung leží na samotném jižním cípu Myanmaru, který zde od Thajska odděluje úzký záliv Kra Buri. Tento přechod mohou využít především turisté mířící z Thajska k myanmarskému souostroví Myeik. Imigrační orgány sídlí u mola Saaphan Pla v Ranongu a v přístavu v Kawthoungu. Mezi oběma místy jezdí lodě za 100 THB. Pokud v Myanmaru navštívíte pouze souostroví Myeik v rámci exkurze a nebudete cestovat dále, stačí vám k návštěvě této země pouze povolení k překročení hranice (10 USD), nikoliv vízum.

Odlehlý přechod Phu Nam Ron / Htee Kee se nachází západně od Bangkoku nedaleko Kanchanaburi, odkud jezdí do hraničního města Phu Nam Ron autobus. Několik kilometrů území mezi hranicemi můžete zdolat pomocí mototaxi. Z myanmarské strany jezdí minivany do Dawei, musíte však přijet včas, než auta odjedou. Počítejte s tím, že na této hranici nelze využít myanmarská e-visa. V období dešťů může být cesta z hranice do Dawei nesjízdná.

Mezi Thajskem a Laosem lze využít především hraniční přechody:

  • Chong Mek / Vang Tao - hraniční přechod leží na východě Thajska, na spojnici Ubon Ratchathani a laoského Pakse.
  • Mukdahan / Savannakhet - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.2.
  • Nakhon Phanom / provincie Khammouane - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.3.
  • Bueng Kan / Paksan - pozor, na tomto přechodě nelze získat laoské vízum on arrival.
  • Nong Khai / Vientiane - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.1.
  • Huai Kon / Ngeun
  • Chiang Khong / Huay Xai - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.4 a je otevřený od 6:00 do 22:00 hodin.

K nejvyužívanějším přechodům mezi Thajskem a Laosem patří Nong Khai / Vientiane a Chiang Khong / Huay Xai. Přechod Nong Khai / Vientiane se nachází na populární cestě z Vientiane do Bangkoku. Z Bangkoku (terminál Mo Chit) můžete jet autobusem (cca 10 hodin) až do Nong Khai, případně můžete letět do blízkého města Udon Thani a odtud autobusem k hranici nebo až do Vientiane. K hranici vás z Nong Khai hodí tuk tuk. Po vyřízení imigračních procedur musíte sednout na autobus (15-20 THB) přes most, protože pěší přechod přes most není povolen. Na laoské straně zaplatíte víza on arrival a vyřídíte všechny vstupní náležitosti. Do Vientiane jezdí autobus č.14 za 40 THB. Z Bangkoku (nádraží Hua Lamphong) jezdí do Laosu i vlaky, respektive jen do pohraničního města Nong Khai. Thajské imigrační orgány sídlí výhodně na konci nádražní platformy. Na nádraží si můžete koupit kombinovaný lístek za 300 THB, zahrnující shuttle vlak do Thanalengu a minivan z Thanalengu až do Vientiane. V Thanalengu je třeba vyřídit si laoské vstupní formality. Pokud se vám zdá 300 THB moc, můžete si vzít shuttle bus přes Most přátelství a na laoské straně si najít transport do Vientiane.

Přechod Chiang Khong / Huay Xai se nachází v oblasti Zlatého trojúhelníku a je oblíbený nejen kvůli možnosti lodní dopravy z hranice do cestovatelsky oblíbeného Luang Prabangu, ale také kvůli snadnému přechodu hranice do Laosu a okamžitému návratu zpět do Thajska, čímž turistům vzniká nový nárok na pobyt v zemi. Platí se shuttle bus přes Lao-Thai Friendship Bridge č.4, který stojí 20-25 THB v závislosti na denní době (pokud dorazíte po 18:00 hodině, zaplatíte 40 THB) a poplatek za zavazadlo 10-20 THB, v závislosti na velikosti. Laoské orgány si vezmou 1 USD plus poplatek za vízum (pokud jej ještě nemáte vyřízené). Severně odtud se nachází ještě přechod využívající lodní přepravu přes Mekong, tento přechod je ale v dnešní době určen jen pro místní.

Mezi Thajskem a Kambodžou lze využít následující hraniční přechody:

  • Hat Lek / Koh Kong (Cham Yeam) (7:00-20:00)
  • Baan Pak Kad / Phsar Prum
  • Aranyaprathet / Poipet (8:00-20:00)
  • Chong Chom / O Smach
  • Choam Sa Ngam / Anlong Veng

Všechny tyto přechody by měly vydávat kambodžská víza, nicméně pokud si chcete ušetřit případné čekání ve frontě na víza a v některých případech i domáhání se úplatků od pohraničníků, vyřiďte si kambodžská víza předem elektronickou cestou. Ale pozor, ne všechny přechody akceptují elektronická e-visa. E-visa vám uznají např. na přechodech Hat Lek / Koh Kong (Cham Yeam) nebo Aranyaprathet / Poipet, které zároveň patří k turisticky nejpopulárnějším přechodům.

Přechod Hat Lek / Koh Kong (Cham Yeam) se nachází při pobřeží u jihovýchodního cípu Thajska, na cestě z Bangkoku do Sihanoukville a k jižním kambodžským ostrovům. Do nedalekého města Trat se dostanete autobusem z Bangkoku (cca 5-6 hodin), další hodinu a půl trvá cesta minivanem na hranici. Po thajských a kambodžských imigračních procedurách si vezměte taxi, tuk tuk nebo mototaxi do města Koh Kong, vzdáleného necelých 10 km. Z Koh Kongu vás do Sihanoukville vezme autobus nebo taxi.

Přechod Aranyaprathet / Poipet leží na oblíbené cestě z Bangkoku do Siem Reap (Angkor Wat). Do Aranyaprathet se dostanete z Bangkoku autobusem (ze severního terminálu Mo Chit) nebo vlakem (nádraží Hua Lamphong). Z Aranyaprathet na hranici si vezměte tuk tuk. Po imigračních procedurách vás na kambodžské straně pravděpodobně budou lákat do shuttle busů, které vás odvezou do Poipet Tourist Passenger Terminal, ze kterého odjíždějí (dražší) turistické autobusy do Siem Reap. Tam se můžete levněji dostat některým z lokálních autobusů nebo si vezměte taxi, která čekají kolem kruháku za hranicí. Nově jezdí z Poipetu vlak až do Phnom Penhu. V Bangkoku je také možné koupit mezinárodní jízdenku na autobus z Bangkoku přímo do Siem Reap. Na hranici se pohybuje množství podvodníků a otrapů, kteří vám budou tvrdit, že si kambodžské vízum musíte vyřídit na místním konzulátu nebo přes agenturu (samozřejmě dráž než obvykle), nebo že si musíte vyměnit peníze na hranici (v nevýhodném kurzu). Nic z toho není pravda.

Mezi Thajskem a Malajsií se nachází několik hraničních přechodů, cizinci však mohou využívat jen některé z nich. K takovým přechodům patří například:

  • Ban Ta Ba / Pengkalan Kulor
  • Sungai Kolok / Ranta Panjang
  • Betong / Bukit Berapit
  • Ban Dan Nok (také Sadao) / Bukit Kayu Hitam - od roku 2019 by měl být otevřený 24 hodin denně
  • Padang Besar - otevřený 24 hodin denně
  • Wang Prachan / Wang Kelian
  • Buketa / Bukit Bunga

K nejpopulárnějším přechodům patří Padang Besar, přes který dříve jezdil vlak z Bangkoku až do Butterworthu. Vlak č.45 aktuálně jezdí jen z Bangkoku do Padang Besar, odkud můžete pokračovat vlakem malajských drah do Butterworthu nebo Kuala Lumpuru.

Další možností, jak pohodlně a bez komplikací dostat z jedné země do druhé, je lodní trajekt mezi thajským přístavem Satun Tammalang a malajským ostrovem Langkawi. Cesta lodí trvá necelou hodinu a půl a zajišťuje jí dopravce Langkawi Ferry. Se stejným dopravcem se na Langkawi dostanete i z thajského ostrova Ko Lipe, ale jen v období od listopadu do konce května.

Při přechodu hranice z Malajsie do Thajska nebo naopak mějte na paměti, že v Thajsku je o hodinu méně.     

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kvalitní zdravotnická zařízení a nemocnice pro cizince jsou k dispozici zejména v Bangkoku a dalších turisticky oblíbených oblastech. Prvotřídní služby poskytují především soukromá zařízení, která můžou být ovšem dost drahá. Mnoho nemocnic požaduje garanci platby za ošetření nebo léčbu, proto si nezapomeňte před cestou sjednat dobré pojištění. Veřejné nemocnice, především ty v provinčních městech a na venkově, často nenabízí takovou péči, na kterou jsme zvyklí z Evropy.

Očkování do Thajska

Na cestu do Thajska nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou je případ, kdy do Thajska cestujete z některé ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice, pak po vás mohou orgány na hranicích požadovat potvrzení o očkování proti této nemoci. Pokud si nejste jisti, seznam těchto zemí najdete na této stránce. V Thajsku se jinak žlutá zimnice nevyskytuje.

Všem cestovatelům do Thajska se doporučuje očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu, případně vzteklině. Očkování proti břišnímu tyfu se hodí zejména v případě, kdy předem víte, že se budete stravovat na místech s nižším hygienickým standardem. Preventivně si myjte ruce nebo používejte dezinfekční gel a dbejte na to, aby bylo jídlo dostatečně tepelně zpracované a ovoce a zelenina omyté nezávadnou vodou nebo oloupané. Pokud plánujete delší pobyty na venkově, kde můžete přijít do styku se zvířaty, můžete se nechat očkovat proti vzteklině. Jako prevence často stačí nehladit a nekrmit psy, kočky nebo opice, kteří by vás mohli pokousat nebo poškrábat a případně vzteklinou nakazit a zároveň se modlete, aby vás třeba při jízdě na skútru nebo na kole nepokousal nějaký potulný pes. Další očkování, jako je například vakcína proti japonské encefalitidě, vám lékař doporučí při dlouhodobějších pobytech ve venkovských oblastech v blízkosti močálů nebo rýžových polí a v místech, kde se chovají hospodářská zvířata. Informace o možném riziku by vám měl poskytnout kvalifikovaný lékař v oboru cestovní medicíny.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Thajsku setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Z jídla u pouličních stánků nemusíte mít strach, vyhýbejte se ale místům, kde nikdo není a soustřeďte se na podniky, kam s oblibou chodí místní. Kde je plno, je také zaručený oběh surovin, které tak nemají čas se zkazit. Ačkoli jsou v Thajsku místa, kde je možné pít vodu z kohoutku, pro klid duše a snížení rizika zdravotních problémů doporučujeme kupovat balenou vodu.

Thajsko je vyhlášené zejména mezi sexuálními turisty, bohužel zde hrozí riziko HIV a dalších pohlavních chorob. Pokud podlehnete vábení místních krasavic, myslete na pravidla bezpečného sexu.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie, riziko nakažení se zvyšuje v období dešťů.

Malárie v Thajsku

Thajsko se stejně jako další státy v regionu jihovýchodní Asie úspěšně zapojilo do dlouhodobého programu eliminace malárie v zemi. Zatímco v roce 2000 bylo malárií nakaženo 150.000 lidí, v roce 2015 to bylo již "jen" necelých 25.000. Malárie se u cizinců vyskytuje zřídka, rizikovějšími oblastmi jsou především lesnaté regiony při hranici s Myanmarem (provincie Tak, Mae Hong Son, Kanchanaburi a částečně Ranong) a dále oblasti při hranici s Laosem a Kambodžou (provincie Ubon Ratchathani, Sisaket a Surin) a na jihu Thajska (provincie Surat Thani, Songkhla, Yala a Narathiwat). Z těchto provincií pochází téměř 90% všech případů nákazy malárií v zemi. Riziko nakažení malárií se zvyšuje v období dešťů, především v době mezi květnem a srpnem. Naopak velmi nízké až žádné riziko představují oblasti centrálního Thajska, výše položené horské oblasti, pobřežní oblasti a většina ostrovů při pobřeží. Velká města a turistické oblasti jako Bangkok, Pattaya, Hua Hin, Cha Am, Chiang Mai, Ko Samui, město Phuket, město Krabi, město Songkhla nebo Hat Yai se považují za místa bez malárie.

O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, drtivá většina cestovatelů po Thajsku však antimalarika nebere a raději dodržuje základní preventivní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Thajsku

Národní měnou je thajský baht (THB, ฿), 1 THB = 100 satangů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 500 a 1.000 THB a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10 THB a 25 a 50 satangů. Všechny thajské bankovky nesou portrét krále - poté, co zemřel král Bhumibol Adulayadej byly v roce 2018 uvedeny v platnost bankovky s portrétem nového krále Maha Vajiralongkorna. Předchozí dvě série bankovek zatím (2018) zůstávají stále platným platidlem. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k bahtu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Thajsku

Přestože se cenová hladina v zemi neustále zvyšuje, Thajsko je stále velmi levnou destinací, což platí zejména pro jeho severní část. Na jihu Thajska je o něco dráž, především na turisticky atraktivních místech a ostrovech, jako je Phi Phi nebo Krabi. Thajsko praktikuje dvojí ceny, pro místní a cizince, o čemž se sami přesvědčíte nejčastěji při vstupu do památek nebo národních parků, do kterých cizinci platí několikanásobně víc, než Thajci. Například vstupné do Královského paláce v Bangkoku stojí pro cizince 500 THB, Thajci mají vstup zdarma. Dokonce i v restauraci vám mohou naúčtovat víc peněz, než oficiálně stojí v menu a omluví to třeba pak tím, že cizinci dostávají větší porce. V Thajsku se dá v mnoha případech smlouvat, tím spíš, když víte, že obchodníci často žádají mnohem vyšší cenu, než daná věc skutečně stojí. Většinou platí, že u čeho není pevně daná cena, dá se smlouvat. Někdy obchodníci uvádějí ceny v thajských číslicích, kterým cizinci nerozumí, čímž zabijou dvě mouchy jednou ranou - uvedou cenu zboží a zároveň jim to dává možnost říct si o víc peněz.

Ceny za jídlo zůstávají na naše poměry velmi příznivé. Nejlevněji se tradičně najíte v pouličních stáncích a místních jídelnách, dráž vyjdou restaurace zaměřené na jídla západního stylu. Za jídlo u pouličních stánků zaplatíte zhruba 30-60 THB, posezení a jídlo v thajské restauraci vás vyjde přibližně na 60-150 THB. Nejdražší jsou restaurace zaměřené na turisty s nabídkou jídel typu hamburgerů, pizzy apod., kde za jídlo dáte cca 150-350 THB. Relativně drahé jsou obecně produkty, jako například sýry nebo víno. Alkohol se vyplatí kupovat spíše v samoobsluze, než v barech, kde stejná láhev piva stojí dvakrát až třikrát více. Výhodněji seženete alkohol také v rámci tzv. happy hours, kdy se alkohol prodává za poloviční ceny. Podobné akce pravidelně nabízí spousta podniků, aby tak nalákalo své hosty.

Také ceny za ubytování se za poslední roky o něco zvýšily, navíc velmi záleží v jaké části Thajska se právě nacházíte. Postel ve sdíleném pokoji v hostelu stojí zhruba 150-200 THB na severu Thajska, kolem 250 THB v Bangkoku a od 300 THB v Krabi, Koh Phanganu a na další populárních ostrovech jižního Thajska. To samé platí i pro další typy ubytování. Pokoj v levnějším gesthauzu nebo hotelu stojí přibližně od 300 do 700 THB, hotelový pokoj s klimatizací a vlastní koupelnou pak zhruba od 600 do 1200 THB.

Levná je i doprava po zemi, obzvláště pokud se soustředíte na lokální dopravní prostředky. Jízdenka na autobus z Bangkoku do Chiang například stojí od 400 do 800 (v závislosti na společnosti a cestovní třídě), jízdenka na vlak na té samé trase zhruba od 600 do 1200 THB (podle cestovní třídy) a ceny letenek začínají přibližně na 900-1000 THB. Krátká jízda tuk tukem vyjde zhruba na 50-100 THB.

Jak ušetřit

  • Přijeďte mimo hlavní sezónu.
  • Svůj pobyt soustřeďte více na sever Thajska, kde je levněji než v Bangkoku a populárních ostrovech na jihu Thajska.
  • Ubytujte se v rámci couchsurfingu nebo hledejte ubytování v hostelech nebo levných gesthauzech.
  • Na jídlo choďte k pouličním stánkům, do levných jídelen, kam chodí místní nebo na noční trhy. Naopak se zcela vyhněte restauracím západního stylu.
  • K dopravě ke vzdálenějším cílům využijte nočních vlaků nebo autobusů, které vám ušetří den strávený cestováním a také peníze za hotel.
  • Výlety nebo nejrůznější kurzy nekupujte online předem, ale až na místě. S agenturami nabízejícími podobné aktivity je často možné domluvit lepší cenu osobně, než kdybyste ji zaplatili předem po internetu.
  • Je zcela běžné, že Thajci platí za stejnou věc několikanásobně méně, než kolik bude požadováno od vás. Udělejte si letmý průzkum, kolik co stojí a nedělejte tak ze sebe chodící kasičku. Znalost místních cenových poměrů vám dává široké možnosti smlouvat na trzích, vyjednávat cenu s řidiči tuk tuků apod.

Orientační ceny v Thajsku

  • balená voda (1.5l), cca 15-25 THB
  • malá plechovka piva v supermarketu, cca 35 THB
  • láhev piva (0.5l) v supermarketu, cca 50 THB
  • hodina thajské masáže, 200-300 THB
  • kurz vaření, 600-1.200 THB za den
  • litr benzínu, cca 35 THB 
  • půjčení skútru na den, cca 200 THB
  • jízdné v bangkockém metru, 16-42 THB (podle vzdálenosti)
  • vstupné do Královského paláce v Bangkoku, 500 THB

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

České koruny nechte doma, v Thajsku vám budou k ničemu. S sebou si vezměte dolary nebo eura. Pokud si potřebujete vyměnit peníze, zajděte do banky nebo směnárny, na které narazíte po celém Thajsku. Směnárny obvykle nabízejí lepší kurz, vyhněte se však raději malým, pofidérním směnárnám. Za výměnu bankovek vyšších hodnot často dostanete výhodnější kurz.

Síť bankomatů je v Thajsku dostatečně rozsáhlá na to, abyste s výběrem hotovosti neměli problém takřka na žádném městě. Problém je ten, že thajské banky si účtují poměrně vysoké poplatky za výběr z bankomatů, a to až ve výši 220 THB, nehledě na další poplatky účtované domovskou bankou. Pokud jste v Bangkoku, vyberte si peníze z bankomatů Citibank, která by, až na pár výjimek, neměla účtovat žádný poplatek majitelům debetních karet Citibank vedených v Evropě. Banka AEON si strhává 150 THB, což je také dost, ale lepší než 200 THB. Další nepříjemností je nízká maximální částka, kterou lze v některých bankomatech vybrat. Z tohoto důvodů je dobré použít bankomaty banky Krungsri, kde si lze jednorázově vybrat až 30.000 THB. Některé karty vydané českými bankami mají i nízké limity výběru pro Thajsko, což klienty nutí k častějším návštěvám bankomatů a kumulovanému placení poplatků. Ověřte si proto ještě před odjezdem podmínky vaší banky, případně nahlaste pobyt v Thajsku, aby vám banka nezablokovala účet, až ji v Thajsku začnete používat.

Kartou je možné platit v lepších hotelech nebo restauracích, v menších provozovnách nebo supermarketech buď nejde kartou platit vůbec nebo až od určité částky. Dávejte také pozor, aby obchodníci nezneužili vaší kartu, což se může stát.

Spropitné

V levných jídelnách a restauracích pro místní není obsluha zvyklá dostávat žádné spropitné, naopak obsluha v restauracích západního typu nebo hotelových restauracích je za své služby zvyklá dostávat spropitné ve výši zhruba 10%. Hotelovým portýrům můžete nechat cca 20-50 THB.

Devizové předpisy

Dovoz nebo vývoz peněžní hotovosti, přesahující sumu 20.000 USD (nebo ekvivalent této částky v jiné měně) je třeba deklarovat celním orgánům. Ze země je povoleno vyvézt thajské bahty v maximální výši 50.000 THB (limit je vyšší při cestě do některých sousedních zemí).

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Thajsku

Thajsko lze sice považovat za celoroční destinaci, mezi jednotlivými regiony země však můžeme pozorovat jisté klimatické rozdíly. Obecně je možné klima v Thajsku rozdělit na suché a o málo chladnější období mezi listopadem a březnem a na deštivější a teplejší období od května do října. Cestování mezi dubnem a říjnem sice znepříjemňují velká horka (duben je nejteplejším měsícem roku) a občasný déšť (v celkovém měřítku jsou nejdeštivějšími měsíci září a říjen). V deštivém období sice prší, mnohdy se ale srážky omezují jen na hodinu deště za den, který zakrátko vystřídá slunce.

severním, severovýchodním a centrálním Thajsku se střídají tři roční období.

  • Období dešťů panuje od května do listopadu a provází je většinou krátké, ale intenzivní srážky.
  • Suché a chladnější období panuje od prosince do února, během této části roku lze zejména v horských regionech očekávat velmi chladné noci.
  • Od února do května čekejte sušší, ale velmi horké období, s teplotami (zejména v dubnu) šplhajícími až k 40°C.

Na jihu Thajska jsou období jen dvě - vlhké a suché, přičemž teplotní rozdíly jsou v průběhu roku minimální. Větší klimatické rozdíly jsou patrné mezi východním a západním pobřežím jižního Thajska. V zásadě platí, že čím více se vydáváte na jih Thajska, tím více se prodlužuje období dešťů, takže na úplném jihu Thajska může pršet ještě v listopadu a prosinci. Jih země ovlivňují dva monzuny. Na západní pobřeží (Phuket, Krabi, Phi Phi, Khao Lak, Koh Lanta) přichází monzun s vydatnými srážkami mezi květnem a říjnem, zatímco na východním pobřeží (Ko Samui, Ko Tao, Ko Pha-Ngan) jsou srážkově nejbohatší září až prosinec. Ko Samui a přilehlé ostrovy tedy nejsou ideální destinací v listopadu a prosinci, ale až od ledna do března a také v červnu, červenci a srpnu, tedy v době našich letních prázdnin.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Thajska

Obecně je nejlepší dobou pro cestu do Thajska suché období mezi listopadem a březnem, což koresponduje zároveň s hlavní turistickou sezónou, s absolutním vrcholem v prosinci a lednu, kdy bývá nejdražší ubytování. V tuto dobu je v Thajsku teplo a slunečno. V dubnu počítejte s velkými vedry. Naopak v deštivějším období zde nepotkáte tolik turistů, ušetříte na cenách a zažijete svěží, zelené Thajsko.

Pokud máte na Thajsko málo času, je lepší se sem vydat v hlavní turistické sezóně mezi prosincem a únorem, kdy je přeci jen stabilnější, slunečné počasí. Cestujete-li po Thajsku delší dobu, kdy vám pár případných, deštivých dnů nijak zásadně nenaruší plány, zauvažujte o vedlejší sezóně. Počítejte však s tím, že některé hotely, pláže, národní parky nebo menší ostrovy, mohou být zavřené, stejně tak může být omezena lodní doprava.

Kdy se také můžete vydat do Thajska?

  • Mezi hlavní události thajského roku patří Čínský nový rok (obvykle mezi 21. lednem a 20. únorem), Songkran (13-15. duben) a Loy Krathong (listopad).
  • Thajské vodopády jsou nejkrásnější po období dešťů.
  • Surfařská sezóna na Phuketu trvá od května do října.
  • Rafting lze provozovat v období dešťů, kdy je v řekách dostatek vody.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Thajsku

Obecně lze Thajsko považovat za bezpečnou zemi. V Bangkoku a dalších, turisty hojně navštěvovaných místech je vhodné dávat si pozor na své osobní věci a cennosti, zejména na přelidněných místech, jako jsou rušné ulice, tržiště nebo dopravní prostředky.

Během dlouhých přejezdů vlakem nebo autobusem dávejte pozor na své osobní věci. Ze stejného důvodu nenechávejte své pití odložené delší dobu bez dozoru. Mnoho cizinců bylo uspáno a následně okradeno poté, co přijali pozvání na drink od neznámých "přátel" a pozřeli pití nebo jídlo s uspávací látkou. Nejběžněji se tak stává v barech, při Full Moon Party nebo během dálkových cest autobusem či vlakem.

Drtivá většina návštěvníků Thajska se však spíše než s projevy kriminality setká maximálně s drobnými podvody a lží, ze které pak někteří nepoctivci profitují. Množství podvodníků a nekalých podnikavců, jejichž jediným cílem je přilepšit si na úkor turistů, se soustřeďuje hlavně v Bangkoku a všude tam, kde jsou turisté (a do Thajska jich ročně přijede 5 miliónů). V jejich repertoáru je celá škála důmyslných triků, jak z turistů vyrazit nějaký ten dolar ve svůj prospěch. Nejsnadnější obětí jsou čerstvě přiletivší cizinci, kteří jsou v Thajsku poprvé a neznají místní poměry. V jejich neprospěch svědčí i to, že podvodníci často vystupují velmi důvěryhodně a přesvědčivě. K často praktikovaným fintám patří:

  • Jeden z nejklasičtějších podvodů nebo spíše triků praktikují řidiči tuk tuků a taxikáři, kteří jsou spolčeni s hoteliéry, majiteli krejčovských dílen nebo majiteli obchodů se šperky a drahokamy, od kterých dostávají provizi za každého turistu, kterého se jim podaří do obchodu dostat. Každou nabídku na návštěvu takových obchodů raději s díky odmítněte, podezřelá je i nabídka bezplatných výletů tuk tukem po městě. S tímto trikem úzce souvisí i další klasický podvod, kdy vám bude cizí člověk tvrdit, že památka, kterou chcete navštívit (často Velký palác v Bangkoku), je zrovna v tento den zavřená kvůli buddhistickému svátku, úklidu, opravě, případně si vymyslí jinou pohádku a nabídne vám dopravu k jiné památce. Také v tomto případě nejspíš nakonec skončíte ve spárech obchodníků.
  • Pokud si půjčujete auto, motorku nebo vodní skútr, vždy se předem přesvědčte o každém škrábanci nebo poškození, které řádně zdokumentujte nebo trvejte na výměně stroje. Tisícovky turistů každoročně řeší situaci, kdy po nich majitelé půjčoven vyžadují horentní sumy za smyšlené škody, které vůbec nezpůsobili. Při půjčení motorky nebo skútru nikdy nedávejte z ruky svůj pas, který by mohl eventuálně později sloužit jako prostředek vymáhání peněz. Pokud dojde na nejhorší, nepočítejte moc s pomocí policie, která bývá s majiteli půjčoven spolčena.
  • Další podvod se nejčastěji stává osamělým mužům, kteří jsou nalákáni do karaoke nebo go go barů s nabídkou volné zábavy a levného alkoholu. Nakonec jsou nuceni zaplatit závratné částky, mnohdy i několik tisíc bahtů jen za pár piv. Rádoby přátelské pozvání od cizinců do restaurací apod. raději s díky odmítněte.
  • Thajsko je předním světovým producentem safírů a rubínů a běžné jsou tudíž i podvodné prodeje drahokamů. Podezřelá je pozvánka na prodejní akce, kde se dají drahokamy pořídit za velmi nízké ceny, a které se samozřejmě výjimečně konají pouze v daný den. Myšlenka na pozdější zpeněžení kamenů se ziskem se rozplyne v momentě, kdy podvedený turista zjistí, že skutečná cena koupených kamenů je jen zlomkem té, kterou jste podvodníkům zaplatili. Podobné zboží je lepší kupovat v certifikovaných obchodech s licencí.
  • Pozor si dejte i na podvodné prodejce zájezdů, výletů nebo jízdenek, nejen že své peníze již nikdy neuvidíte, ale výlet nebo cestu dopravním prostředkem budete muset znovu zaplatit u skutečných agentur nebo dopravních společností. Podvodníci jsou někdy převlečeni i za policisty, kteří vás chtějí pokutovat za nejrůznější smyšlené přestupky. V takovém případě trvejte na sepsání protokolu na policejní stanici.

Pro bezpečí a pomoc turistům byla v Thajsku zřízena turistická policie (tel.1155), která vám bude nápomocna v případě, že se dostanete do problémů.

Na co si dát ještě pozor

  • Situaci v zemi de facto kontroluje armáda, která převzala vládu v Thajsku a vydala mnoho omezení, včetně občasného vyhlášení stanného práva v některých oblastech. Vyhněte se účasti na případných politických demonstracích a protestních akcích. Ministerstva zahraničí vydávají rovněž varování před potencionální hrozbou teroristických útoků a odkazují zejména na bombové útoky v Bangkoku a Koh Samui v nedávných letech.
  • K násilnostem a nepokojům občas dochází v nejjižnějších provinciích Songkhla, Pattani, Yala a Narathiwat při hranici s Malajsií, kde působí muslimská hnutí, usilující o nezávislost na Thajsku. Opatrnost je na místě i při cestování v pohraničních oblastech mezi Thajskem a Barmou, kde někdy dochází ke střetům mezi thajskými bezpečnostními jednotkami a ozbrojenými pašeráky drog či jinými militantními skupinami. Sporná území v okolí chrámů Preah Vihear, Ta Kwai nebo Ta Muen Thom, roztroušených podél hranice Thajska s Kambodžou, se v minulosti několikrát stala předmětem sváru a dějištěm vojenských agresí mezi oběma státy.
  • Thajsko má velmi přísné drogové zákony. Za přechovávání, obchodování a pašování drog hrozí vysoké tresty, včetně trestu smrti.
  • Thajsko je velmi citlivé na jakékoli projevy hanobení hlavy státu ze strany cizinců. Vyvarujte se proto jakýchkoliv urážek a posměšků na adresu thajského krále a jeho rodiny, kteří mají v zemi výsostné postavení a Thajci jsou uctíváni a milováni. V praxi zde funguje zákon "lese majeste", neboli urážka majestátu, za jehož porušení hrozí až 15 let vězení. Dokonce i úmyslné ničení či šlapání na bankovky s portrétem krále může být souzeno podle tohoto zákona.
  • Od 1. února 2018 platí zákaz kouření na vybraných thajských plážích, jehož cílem je zabránit znečišťování přírody a veřejného prostranství. Za porušení zákazu hrozí pokuta 100.000 THB a v některých případech dokonce vězení až na 1 rok. Zákaz se vztahuje i na populární pláže, jako je například Patong Beach na Phuketu a další pláže na Koh Samui, Krabi, Chonburi nebo Koh Phang-nga.
  • Mnoho cizinců neví, že v Thajsku také platí zákaz dovozu a používání elektronických cigaret. Za jeho porušení hrozí vysoké pokuty a teoreticky i vězení.
  • Pokud řídíte auto nebo motorku, dávejte pozor na všechny nástrahy thajských silnic a počítejte s tím, že v případě nehody budete, jakožto farang (cizinec), téměř vždy označeni viníkem vy. Thajsko patří mezi země s vysokou nehodovostí a počtem usmrcených osob na silnicích. Dopravní předpisy se zde příliš nedodržují.
  • Plavání v moři v době monzunů může být nebezpečné kvůli rozbouřenému moři. Na některých plážích jsou i silné mořské proudy, proto dbejte označení a upozornění místních autorit. Na Phuketu je utonutí nejčastějším způsobem úmrtí turistů. V období dešťů se v moři mohou vyskytovat smrtelně nebezpečné medúzy. 

Souhrn doporučení, jak se v Thajsku, jako buddhistické zemi, chovat najdete v oddíle Jídlo a kultura.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Thajská kuchyně

Thajsko je gurmánským rájem, ve kterém můžete ochutnat vše, od pálivých jídel s chilli, po jemná kari s kokosovým mlékem. Thajská jídla jsou pastvou pro všechny lidské smysly a nezáleží na tom, jestli jste si jídlo objednali v luxusní restauraci nebo jej hltáte u pouličního stánku. Každá část Thajska si navíc vytvořila své vlastní techniky vaření, můžete pozorovat i odlišnosti v používání rozličných ingrediencí. V regionu Isán na severovýchodě Thajska je základem zdejší kuchyně lepkavá rýže, velmi často se můžete setkat s pokrmy ve formě zeleninových i masových salátů. Jih Thajska je pověstný pálivými jídly, kari s kokosovým mlékem a samozřejmě záplavou pokrmů z ryb a darů moře, zatímco na hornatém severu ochutnáte jídla původem z Barmy a jihu Číny. Obecně jsou thajská jídla kořeněná a pálivá díky častému používání chilli papriček. V thajských pokrmech jsou také běžně používány další ingredience jako citronová tráva, bazalka, koriandr, galangal, česnek, šalotky, rybí omáčka, limetová šťáva a kokosové mléko. Základem je samozřejmě rýže a také rýžové nudle, které se přidávají do polévek i smažených jídel. Rýže se pěstují desítky odrůd a Thajsko se řadí k největším světovým exportérům této plodiny. Stejně tak nudle se vyrábějí ve více variantách, od rýžových po vaječné. Maso a zelenina v pokrmech jsou nakrájené na malé kousky, proto si zpravidla vystačíte pouze se lžící. Celoročně příznivé klima zajišťuje bohatou úrodu mnoha druhů ovoce a zeleniny. Kromě všeobecně známých druhů tu narazíte i na další exotické druhy, jako je mangostan, rambutan, durian, anona (cukrové jablko), smuteně, cicimek, longan, dračí ovoce nebo karambola. Dobré ovoce seženete snad na každém thajském trhu.

A kam se vydat za oblíbeným street foodem? V Bangkoku se například vypravte do ulice Yaowarat Road, která protíná Čínskou čtvrť. Většina zdejších prodejců otevírá své stánky s jídlem po setmění. Všelijaké dobroty jsou k dostání také na noční trhu Rod Fai a konec konců i na Khao San Road.

Typická thajská jídla a nápoje

  • Saté nebo satay - toto jídlo běžně dostanete u mnoha pouličních stánků. Různé druhy masa jsou napíchané na špejli a grilované na rožni. Saté se typicky podává s arašídovou omáčkou a plátky okurky.
  • Kai Jeow Moo Saap - oblíbené snídaňové jídlo je vaječná omeleta s rybí omáčkou a mletým masem, která se podává s chilli omáčkou a rýží.
  • Pad Thai - signifikantní thajské jídlo, které seženete úplně všude za pár bahtů. Jedná se o delikátní rýžové nudle s vejci, fazolovými klíčky, burskými oříšky, vejcem, zeleninou a kuřecím masem nebo krevetami.
  • Khao Pad - smažená rýže s vejcem, cibulí, bylinkami a masem.
  • Gai Pad Med Ma Muang - smažené kuřecí kousky s kešu oříšky.
  • Pad Ka Praw Rad Kao - smažené kousky kuřecího, vepřového masa či krevet s křupavými lístky bazalky a rýží.
  • Tom Yum - populární polévka s citrónovou trávou, listy kafrové limetky a chilli, velmi často podávaná s krevetami.
  • Tom Kha Kai - jemnější verze polévky Tom Yum je připravena z vývaru a kokosového mléka, které se vaří s kuřecím masem a příměsí galangalu, citronové trávy a chili papriček.
  • Som Tam - kořeněný salát ze zelené papáji, původem z regionu Isán.
  • Laap - z regionu Isán pochází i salát z mletého masa (obyčejně syrového), bylinek, limetovou šťávou a rybí omáčkou.
  • Yam Waan Sen - salát se skleněnými nudlemi a mořskými plody.
  • Kaeng Daeng - kousky masa s červenou kari pastou, kokosovým mlékem a příměsí kafrové limetky.
  • Kaeng Khiau Wan - thajské zelené kari se připravuje ze zelené kari pasty, kokosového mléka, bambusových výhonků, bazalky a dalších bylinek a podává se s kuřecím, rybím nebo vepřovým masem a rýží.
  • Kaeng Massaman - kari z jihu Thajska, jehož součástí jsou brambory, pražené arašídy, kardamom, skořice, rybí omáčka, kokosové mléko, chilli, se obyčejně vaří s kuřecím masem.
  • Khao Niau Mamuang - oblíbený sladký dezert, připravovaný z lepkavé rýže, manga a kokosového mléka.
  • Známý je místní rum Sang Som nebo whisky Mekong. K nejrozšířenějším značkám piv patří Chang nebo Singha.

Thajské zvyky a tradice

Thajsko je buddhistickou zemí, kde je třeba respektovat určitá pravidla:

  • Dodržujte etiketu oblékání a do chrámů nevstupujte v tílku a šortkách. Pro návštěvu náboženských svatyní zvolte odpovídající oděv zahalující ramena, dlouhé kalhoty nebo sukni. Všichni návštěvníci si před vstupem do chrámů musí zout boty.
  • Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny, stejně jako jakýkoliv další symbol buddhismu. Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, proto si dobře hlídejte kam a na co šlapete, koho překračujete (vaše nohy by neměly být nikdy výše než něčí hlava), koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše a nikdy na ní, ani na nikoho jiného, nohou neukazujte. Opakem je hlava, považovaná za čistou a posvátnou, takže dotýkat se něčí hlavy (i dětské) vnímají místní lidé jako urážlivé gesto. Uvnitř chrámů a na posvátných místech raději zapomeňte na intimity, včetně držení se za ruce, pohybujte se pomalu a nedělejte rámus.
  • Buddhističtí mniši se těší velké úctě a očekává se, že se k nim budete chovat s respektem. Každý thajský muž by měl alespoň několik měsíců svého života strávit jako mnich, což je pro místní chlapce a muže otázka cti i všeobecné očekávání rodiny a veřejnosti. I pro bohaté rodiče je velká čest, když jejich syn nastoupí do kláštera jako mnich. Asketický životní styl mnichů zahrnuje dodržování 227 striktně daných pravidel a přikázání, včetně odmítání osobního majetku, takže každý z nich je odkázán na milodary od věřících. Mniši nesmí pít alkohol a jedí pouze dvakrát denně, ráno a před polednem. Mniši mají striktně zakázán jakýkoliv fyzický kontakt se ženami, jako žena se tedy mnichů nikdy nedotýkejte a nesedejte si vedle nich v dopravních prostředcích. Mniši se také nesmí dotýkat peněz, proto jsou-li peníze součástí almužny, vždy jsou předávány v obálce. Za neuctivé je také považováno mnichy fotografovat.

Další zajímavosti o thajské společnosti

  • Thajci se obvykle zdraví thajským pozdravem, zvaným wai. Toto gesto se vyznačuje mírným úklonem hlavy a dlaněmi spojenými jako při modlení.
  • Thajsko používá dva kalendáře, gregoriánský, na který jsme zvyklí my a buddhistický, který se počítá od pravděpodobného data úmrtí Buddhy. Buddhistický kalendář je napřed o 543 let, chcete-li tedy zjistit, jaký je právě buddhistický rok, jednoduše k našemu letopočtu připočítejte 543 (např. rok 2018 odpovídá thajskému roku 2561). Ačkoli ve vztahu k turistům se používá klasický, gregoriánský kalendář, je zajímavé najít v obchodě zboží s datem spotřeby v roce 2564.    
  • Královská hymna se hraje dvakrát denně v 8:00 a 18:00 hodin v rádiu, televizi a na veřejných a vládních místech. Hymnu hrají i v kinech před každým filmem. Na veřejném prostranství se od každého očekává, že povstane.
  • K oblíbeným thajským sportům patří zápasy v thajském boxu (muay thai). Nejlepší příležitost podívat se na nějaký zápas máte v Bangkoku, kde se pravidelně konají na stadiónech Lumphini (úterý, pátek, sobota) nebo Ratchadamnoen (pondělí, středa, čtvrtek, neděle). Počítejte s tím, že za lístek dáte minimálně 1000 THB. 
  • Tradiční thajskou masáž si můžete dopřát všude, kde se v Thajsku ocitnete. V Thajsku lze rovněž absolvovat kurz, během kterého vás seznámí se základy a technikou thajských masáží. Přední thajská škola tradiční medicíny a masáží se nachází přímo v chrámu Wat Pho v Bangkoku (www.watpomassage.com). Hodinová masáž v areálu chrámu přijde na 420 THB, pokud si nechcete jen užívat a máte zájem si techniku masáží sami osvojit, můžete v této škole absolvovat třeba pětidenní (30 hodin) všeobecný kurz thajských masáží za 12.000 THB.

Obyvatelstvo

V Thajsku žije necelých 70 miliónů obyvatel, z celkové populace tvoří 75% etničtí Thajci, 11% Číňané, zbytek tvoří Malajci, Laosané a další etnika, kterých v Thajsku žije více než 60. V hornatých oblastech na severu a západě Thajska žijí horské kmeny, z nichž nejpočetnější zastoupení mají Karenové a Hmongové, následovaní kmeny Lahu, Aka a Mien.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit v Thajsku

Thajsko, zejména jeho severovýchod, je proslulé hedvábím. Hedvábné oblečení a doplňky se tu dají sehnat za rozumné ceny. V Thajsku si můžete nechat na zakázku ušít celý oblek, ale pozor, i s tímto druhem podnikání je spojeno mnoho podvodů, proto dejte na osvědčené rady a navštivte jen vyzkoušené krejčovské dílny. Spoustu suvenýrů, uměleckých a řemeslných výrobků seženete na trzích, v řemeslných dílnách nebo specializovaných obchodech. K rukodělným předmětům patří výrobky ze dřeva, jako sošky Buddhů (pozor, větší sochy Buddhy je zakázáno vyvážet) nebo slonů, dřevěné masky, výrobky z ratanu a proutí, loutky na stínové divadlo, keramika, lakované výrobky nebo výrobky ze stříbra. Starožitnosti podléhají speciálnímu povolení úřadů a při jejich koupi dávejte pozor na padělky. Thajsko je významným světovým zpracovatelem drahokamů, ale i zde je třeba dávat pozor a kupovat jen od spolehlivých zdrojů.

Kde nakupovat

Spoustu nákupních příležitostí nabízí především Bangkok, kde najdete vše, od moderních nákupních center, po pouliční a plovoucí trhy. Velká nákupní centra mají obvykle otevřeno každý den od 10:00 do 22:00 a k nejznámějším z nich patří:

Pokud dáváte přednost klasickým tržištím:

  • Trh Chatuchak je obrovský víkendový trh s několika tisíci stánky, kde obchodníci nabízejí vše, od oblečení a keramiky, přes umělecké výrobky a jídlo, po knihy, živá zvířata a květiny. Trh je dokonce považován za největší venkovní trh na světě. Pro snadnější orientaci je trh rozdělený do několika sekcí oddělených uličkami, k dispozici je rovněž navigační plánek trhu. Trh Chatuchak najdete na adrese Kampaengphet 3 Road, Khwaeng Lat Yao, Khet Chatuchak, Bangkok. Otvírací doba: sobota a neděle, 9:00-18:00.
  • Trh Pratunam nabízí oblečení, boty a doplňky za velkoobchodní ceny. Trh najdete na křižovatce ulic Ratchaprop a Phetchaburi, obchody jsou otevřeny od 10:00 do 21:00 hodin.
  • Noční trh Rod Fai je rozlehlý trh s širokým sortimentem zboží, rozděleným do několika sekcí. Nejzajímavější je část věnovaná prodeji nejrůznějších starých věcí a veteši. Trh je otevřený od 17:00 do 24:00 hodin a nachází se na ulici Srinakarin Soi 51, za náměstím Seacon.
  • Asiatique je rušný zábavní komplex a nábřežní trh s množstvím obchůdků, prodávajících suvenýry, umělecké výrobky, šperky nebo oblečení. Otevřeno je od 17:00 do 24:00, trh se nachází na ulici Charoen Krung Soi 74-76.
  • Na nočním trhu v Patpongu, nechvalně známé čtvrti neřesti a nočního života, seženete především pirátské zboží nevalné kvality a levné suvenýry. Trh je otevřený od 18:00 do 1:00 a najdete jej mezi ulicemi Soi Patpong 1 a 2, nedaleko Silom Road.
  • Trh Pak Khlong je vyhlášeným a největším květinovým trhem v Bangkoku, nicméně ke koupi je zde i čerstvá zelenina. Ačkoli je trh otevřený celý den, nejlepší doba pro návštěvu trhu je brzy ráno před úsvitem, kdy se do stánků naváží čerstvé zboží a ulici lemuje pestrá záplava nejrůznějších druhů květin. Trh se nachází na ulici Chak Phet Road.

Mezi turisty jsou velmi populární také tzv. plovoucí trhy, kde je zboží nabízeno přímo ze člunů, plovoucích na řece:

  • Damnoen Saduak se sice nachází v Ratchaburi, kam je to z Bangkoku více než 100 km, patří ale mezi nejpopulárnější trhy svého druhu v Thajsku, kam se z Bangkoku vypravují stovky turistů. Ačkoli je dnes tento legendární trh spíše atrakcí pro turisty, stále nabízí unikátní zážitek a dobrou příležitost pozorovat živoucí trhy a hemžení malých člunů s nabídkou zemědělských produktů. Městečko Damnoen Saduak leží na jednom z mnoha kanálů, které zde byly v minulosti vykopány, aby se zlepšila dopravní dostupnost a přivedla se voda k zemědělsky obdělávaným plochám. Každé ráno zde lidé z okolí, přímo ze svých úzkých člunů, prodávají, nakupují nebo vyměňují hromady ovoce a zeleniny, ale také květiny i čerstvě připravené jídlo. Komercializace ale dostihla i toto místo, a tak nabídku zdejšího zboží obohatily i nejrůznější suvenýry pro turisty.
  • Plovoucí trh Amphawa (provincie Samut Songkhram), je živý trh s dřevěnými stánky, lemujícími kanál řeky Mae Klong a loďkami, na kterých se připravují dary moře. Trh je oblíbeným cílem výletů z Bangkoku, odkud je to sem zhruba 50 km. Trh je otevřený pouze v sobotu a neděli a bývá dosti přelidněný. Davům se vyhnete, pokud sem dorazíte brzy ráno. V Amphawě nezapomeňte navštívit malý wat Bang Koong, ztracený ve spleti kořenů stromů, které jej obklopují.
  • Za autentickým trhem ale není vůbec třeba vyrážet daleko od hlavního města. Trh Taling Chan se sice nachází jen pár kilometrů od centra Bangkoku v Thonburi a přeci si zachovává osobité kouzlo a šarm, kde se přímo na malých loďkách vaří krevety a ryby a prodává se čerstvá produkce ovoce a zeleniny z okolních farem. Můžete si také pronajmout některou z charakteristických dlouhoocasých lodí a vydat se na průzkum přilehlých kanálů. Trh Taling Chan je otevřený v sobotu a neděli od 7:00 do 16:00 hodin.       

A kam vyrazit za nákupy mimo oblast Bangkoku? V Chiang Mai se vydejte na Chiang Mai Sunday walking market, kde se snoubí příležitosti k levným nákupům s ochutnávkou místních jídel. Hlavní nákupní třídou trhu je Rachadamnoen Road, kde najdete řadu stánků nabízejících šperky, oblečení nebo místní ručně vyráběné předměty. Střízlivější verzí tohoto trhu je Saturday Walking Street, který se koná na ulici Wualai Road, hned za městskou bránou. Tento trh je tím pravým místem pro všechny, kteří shání ručně tkané oblečení, tašky, peněženky a další textilní výrobky, které tu prodávají příslušníci horských kmenů. Na křížení ulic Chang Khlan a Loi Khro v Chiang Mai se koná Noční bazar s nabídkou nejrůznějšího zboží a suvenýrů, od oblečení, po umělecké předměty.

Celní předpisy

Do Thajska lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret nebo 250g doutníků nebo tabáku a 1l alkoholických nápojů. Tyto limity nepřekračujte, thajské orgány důsledně dbají na jejich dodržování.

Je zakázáno dovážet a vyvážet drogy, falešné bankovky a mince, padělané zboží, chráněné druhy rostlin a živočichů, výbušniny, obscénní a pornografický materiál. Dovoz a vývoz určitých položek podléhá povolení příslušných úřadů. K těmto položkám patří napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších předmětů, prodávaných jako suvenýry), starožitnosti, zbraně, střelivo, chráněné a ohrožené druhy rostlin a zvířat (včetně jejich částí), jídlo, radiokomunikační a telekomunikační zařízení.

Z Thajska je zakázáno vyvážet korály a jiné mořské živočichy.

Mohlo by se hodit

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Thajsku je oproti České republice o 5 hodin více (v době letního času) a o 6 hodin více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+66

Jazyk

Oficiálním jazykem je thajština. Anglicky hovoří jen málo Thajců, většinou těch, co pracují nebo mají co do činění s turistickým průmyslem.

Telefonování a internet

WiFi nabízí většina hostelů nebo hotelů v Thajsku, na rychlost připojení se však nedá spolehnout. Pokud bez internetu nemůžete být ani chvilku, kupte si v pobočkách operátorů nebo třeba v supermarketech 7/11 SIM kartu s daty. Pokrytí v Thajsku je velmi dobré a tarify operátorů cenově přijatelné. Většina mobilních operátorů má zastoupení na letištích v Bangkoku a dalších městech, takže můžete SIM kartu koupit a začít surfovat po internetu hned po příletu. K hlavním thajským mobilním operátorům patří společnosti AIS, dtac a TrueMove H, všichni tři operátoři nabízejí různé turistické balíčky. Ke koupi SIM karty a její registraci budete potřebovat pas. Balíčky s mobilním internetem se cenově liší v závislosti na délce pobytu (můžete si koupit data na týden nebo třeba 30 dnů) a také podle objemu dat a rychlosti připojení - 4 GB dat na 30 dní lze například koupit za zhruba 399 THB. V momentě, kdy data vyčerpáte, se rychlost připojení sníží natolik, že internet už v podstatě nepoužijete. Data si pak můžete přikoupit na pobočkách operátorů nebo v různých supermarketech.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • sluneční brýle, opalovací krém
  • repelent proti komárům, případně moskytiéra
  • teplejší oblečení pro pobyt v horách na severu Thajska a cestování podchlazenými vlaky či autobusy
  • toaletní papír - na mnoha místech najdete místo klasické toalety jen díru do země a hadici na umytí
  • kondomy pro bezpečné radovánky s thajskými prostitutkami (i největší velikost thajských kondomů může být některým evropským pánům malá)
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Thajska v Praze

Romaina Rollanda 3, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel: 220 571 435, 220 570 055, konzulární oddělení 220 571 435, 220 570 055, fax: 220 570 049, konzulární oddělení 220 570 049, email: info@thaiembassy.cz, konzulární oddělení consular@thaiembassy.cz, web: www.thaiembassy.cz, Provozní doba: (Po-Pá) 9:00-12:30, 14:00-17:00.

Velvyslanectví České republiky v Bangkoku

71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok, tel: +66/22509223, 22509224, fax: +66/22554978, 22509225, nouzová linka: +66/899228692, email: bangkok@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: consular_bangkok@mzv.cz, web: www.mzv.cz/bangkok, diplomatická působnost: pro Thajsko, Kambodžu a Laos, konzulární působnost: pro Thajsko, Kambodžu a Laos, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:30, 13:00-17:00, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po,St,Pá) 8:30-12:00.

Honorární konzulát ČR, Phuket

44 Chalerm Prakiat R. 9 Road, 83000 Phuket, tel: +66-(0)76-249400 linka 1501, fax: +66-(0)76-210936, email: phuket@honorary.mzv.cz, konzulární působnost Phuket, Krabi a Phang Nga, provozní doba úřadu: (Út,Čt) 10:00-14:00. 

Honorární konzulát ČR, Chiang Rai

153/2 Moo 9, Tambon Pongpa, Chiang Rai 571 30 Amphoe Mae Sai, tel: +66 (0) 841 915 440, nouzová linka: +66 (0) 892 036 061, email: chiangmai@honorary.mzv.cz, konzulární působnost provincie Chiang Mai, Chiang Rai, Lampang a Phayao, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-16:30.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči 199, policie 191, ambulance 1554, turistická policie 1155, nouzová zdravotnická linka 1669

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele