Jak se dostat na Floridu
Letecky
Florida dlouhodobě těží ze své popularity a turisté tak mají při hledání letenek na Floridu poměrně široký výběr. Na Floridě je v provozu 16 letišť s mezinárodním statutem, které doplňuje řada menších regionálních letišť, na která létají spoje z různých destinací v USA i Floridy. Pokud tedy plánujete okruh Floridou, můžete letět na letiště s nejvýhodnější nabídkou letenek a začít celý trip tady. Výběr správného letiště a včasná rezervace letenek vám může ušetřit tisíce korun. Z Evropy létá na Floridu množství přímých linek, bohužel aktuálně žádná z Česka. Dálkové lety z Evropy na Floridu operují i nízkonákladové společnosti Eurowings nebo Norwegian. Spousta cestujících využívá také lety přes jiná americká letiště nebo přes Kanadu s mezipřistáním nejčastěji v Torontu nebo Montréalu. Mezi nejrušnější floridská letiště patří mezinárodní letiště v Miami, Orlandu a Fort Lauderdale.
Letiště na Floridě
Mezinárodní letiště Miami (MIA) se nachází zhruba 13 km severozápadně od centra Miami a patří k nejrušnějším letištím v USA, odkud létají linky do Evropy, Afriky, do Kanady a zbytku USA. Z letiště v Miami se ale hlavně dostanete skoro do každé země ve střední a Jižní Americe a v Karibiku. Letiště má tři, vzájemně propojené terminály (Severní, Centrální a Jižní), mezi kterými se můžete pohybovat pomocí pohyblivých chodníků ve třetím podlaží. Z každého terminálu se paprskovitě rozbíhají odletové haly (concourse) s jednotlivými bránami. Nejrozsáhlejším terminálem je Severní terminál, jehož odletové haly spojuje letištní Skytrain.
Letiště v Miami je jednou z hlavních základen společnosti American Airlines, která operuje lety do desítek destinací v Evropě, Latinské a Severní Americe. Aerolinky nabízí mimo jiné přímé lety například do Londýna, Madridu, Milána nebo Paříže. Z Evropy operují přímé lety také Aer Lingus (z Dublinu), Aeroflot (z Moskvy), Air France (z Paříže CDG), Alitalia (z Říma), British Airways (z Londýna LHR), Eurowings (z Düsseldorfu), Iberia (z Madridu), LOT (z Varšavy), Lufthansa (z Frankfurtu a v sezóně i z Mnichova), Swiss International (z Zürichu), TAP Portugal (z Lisabonu) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu). V hlavní sezóně přidávají linky ještě Finnair (z Helsinek), KLM (z Amsterdamu) a SAS (z Kodaně, Stockholmu a Osla). Všechny zmiňované společnosti létají také do Prahy, takže si můžete koupit letenku přímo z Prahy do Miami s jedním přestupem.
Mezinárodní letiště v Orlandu (MCO) leží zhruba 10 km jihovýchodně od centra Orlanda a původně sloužilo jako vojenské letiště. Letiště tvoří jedna velká budova, rozdělená na dva terminály A a B. Z terminálů vybíhají čtyři odletové haly (Airside1-4), ke kterým jezdí automatický vlak.
Letiště v Orlandu je základnou leteckých společností Frontier Airlines, Jet Blue, Southwest Airlines a Spirit Airlines, jejichž letadla spojují Floridu se stovkami destinací v USA a okolních zemích. Z Evropy létají do Orlanda například Aer Lingus (z Dublinu), British Airways (z Londýna Gatwicku), Delta Airlines (z Amsterdamu), Edelweiss Air (z Zürichu), Lufthansa (z Frankfurtu), Norwegian (z Paříže, Londýna a v sezóně i z Osla) nebo Virgin Atlantic (z Londýna LHR nebo Manchesteru). Orlando má ještě druhé letiště, Orlando Sanford International Airport, které využívá vesměs aerolinka Allegiant Air pro své lety po USA.
Mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale (FLL, také Fort Lauderdale-Hollywood International Airport) se nachází asi 5 km jihozápadně od centra Fort Lauderdale a zhruba 35 km od Miami. Letiště má 4 terminály, mezi kterými jezdí bezplatný shuttle bus. Z Evropy do Fort Lauderdale létá například Norwegian (z Paříže a Osla), jinak na letišti v drtivé většině přistávají linky z jiných měst v USA a Kanadě.
Z Evropy létají letadla i na některá menší floridská letiště, což je strategie především nízkonákladových dopravců jako jsou Eurowings nebo Norwegian. Eurowings nabízí lety z Düsseldorfu do Fort Myers (letiště Southwest Florida International Airport), Norwegian pak lety z Londýna Gatwicku na mezinárodní letiště v Tampě.
Doba letu z Evropy na Floridu
Frankfurt-Miami: 10 hodin
Paříž-Miami: 9 hodin 30 minut
Londýn-Miami: 9 hodin 45 minut
Doprava z mezinárodního letiště v Miami
Z letiště jezdí automatický, bezplatný vlak MIA Mover na stanici Central Station. Přístup z letištního terminálu k vlaku je ze třetího podlaží, mezi garážemi Flamingo a Dolphin. Na Central Station se nachází centrum s půjčovnami aut, jinak si tu můžete koupit kartu EASY Card a pokračovat dál vlakem Metrorail nebo Tri-Rail.
Na stanici Central Station je napojena oranžová linka Metrorailu (stanice Miami International Airport Station), ze které vyjíždějí každých 15-30 minut vlaky do centra Miami a pak dál na jih do Dadeland South. Potřebujete-li jet na sever, můžete přestoupit ve stanici Earlington Heights na zelenou linku Metrorailu, která vede do Palmetta, případně v centru Miami (stanice Historic Overtown/Lyric Theatre) na vlak Brightline, směřující do West Palm Beach. Pokud se chcete dostat do downtownu Miami, přestupte ve stanicích Government Center či Brickell na Metromover, operující v oblasti centra Miami. Jízda Metrorailem stojí 2.25 USD.
Ze stanice MIA Moveru Central Station dále jezdí vlaky Tri-Rail na sever do West Palm Beach se zastávkami například na letišti ve Fort Lauderdale, v Boca Raton nebo Delray Beach.
Ze stanice Metrorailu Miami International Airport Station jezdí na Miami Beach autobus Miami Beach Bus za 2.25 USD. Autobusy jezdí zhruba každých 30 minut do 6 ráno přibližně do půlnoci.
Na letiště MIA zajíždí také několik linek městských autobusů Metrobusu:
- Linka 37 mezi Hialeah a stanicí Metrorailu South Miami
- Linka 42 mezi stanicí Tri-Railu Opa-locka a stanicí Metrorailu Douglas Road
- Linka 57 z letiště MIA k Jackson South Hospital (jezdí pouze ve všední dny)
- Linka J z letiště MIA na 41 Street na Miami Beach
- Linka 150 Miami Beach Airport Express z letiště MIA na South Beach
- Linka 238 East-West Connection z letiště MIA k obchodnímu centru Dolphin Mall (jezdí pouze ve všední dny)
Z letiště dále můžete využít odvoz Supershuttlem, Uberem, Lyftem nebo klasickým taxi. Taxi z letiště jezdí buď se sazbou 6.90 USD za první míli a pak 2.40 USD za každou další míli nebo za fixní ceny do zón A až E a 1 až 5 zóny a do přístavu Miami. Například cesta z letiště do Miami Beach stojí 35 USD, do centra Miami 27 USD. Pokud se jede placeným úsekem, mýtné platí zákazník.
Vlakem
Společnost Amtrak zajišťuje vlakové spojení Floridy především s východním pobřežím USA. Cesta vlakem z New Yorku do Miami na palubě vlaku Silver Meteor trvá 27 hodin, takže pokud nemáte zvláštní důvod cestovat vlakem, je lepší letět letadlem. Ceny jízdenek jsou na srovnatelné úrovni s nejlevnějšími cenami letenek. Kam nevedou koleje nabízí Amtrak autobusové linky "Thruway Service", které navazují na vlaky a dostanete se s nimi například na Key West, do St. Petersburgu, Clearwater, Sarasoty nebo Fort Myers. Možná vás bude zajímat i možnost naložit auto na autovlak a nechat si ho odvézt na Floridu. Autovlak vyjíždí denně z Lortonu nedaleko Washingtonu DC a po nonstop jízdě dlouhé 17 a půl hodiny končí v Sanfordu nedaleko Orlanda. Více informací o autovlaku Amtraku najdete na této stránce.
Autobusem
Nejhustší autobusovou síť po USA operují společnosti Greyhound a Megabus, které vás dopraví na Floridu z mnoha amerických měst. Pro častější cestování autobusy můžete využít některý z pasů, které dopravci poskytují.
Lodí
Pravidelné lodní linky fungují mezi Floridou a některými přístavy v Karibiku. V brzké budoucnosti by měla být zahájena linka mezi Floridou a Kubou. Miami je mimochodem oblíbeným přístavem, odkud vyplouvají velké zaoceánské lodě na výletní okruhy Karibikem.
Mohlo by se hodit:
- Balearia Caribbean: společnost nabízí trajektové spojení z Fort Lauderdale na Bahamy (Bimini a Grand Bahama)
Doprava po Floridě
Městská doprava v Miami
Informace o veřejné dopravě v metropolitní oblasti Miami-Dade najdete na této stránce. Systém veřejné dopravy tvoří několik linek lehké železnice a autobusů.
- Metromover: městský vláček Metromover jezdí na třech okruzích (Omni Loop, Brickell Loop a Inner Loop) po Downtownu a čtvrtích Brickell a Omni. Metromover vás dopraví k řadě hotelů a zajímavých míst a atrakcí Miami. Ze stanice Museum Park to budete mít nejblíž do Perez Art Musea nebo vědeckého muzea Patricie a Phillipa Frosta. Potřebujete-li se dostat na zápas Miami Heat do American Airlines arény, jeďte na stanici Freedom Tower nebo Park West. Metromover je v provozu sedm dnů v týdnu od 5 ráno do půlnoci.
- Metrorail: miamské nadzemní metro tvoří dvě souběžné linky, zelená a oranžová, které se větví v Earlington Heights. Jedna větev vede na mezinárodní letiště v Miami, druhá pokračuje severozápadním směrem. V budoucnu by se měla síť Metrorailu prodloužit na sever i na jih. Na linky Metrorailu navazuje vláček Metromover (stanice Governemnt Center a Brickell), železnice Brightline (stanice Historic Overtown/Lyric Theatre) a železnice Tri-Rail (ve stanici Miami International Airport na oranžové lince a na stanici Tri-Rail na zelené lince). Metrorail je v provozu sedm dnů v týdnu od 5 ráno do půlnoci.
- Metrobus: jízdné v autobuse stojí 2.25 USD a zaplatit ho můžete i u řidiče (peníze mějte připravené přesně, protože řidič nevrací). Zastávky autobusů jsou na znamení, takže pokud budete chtít vystoupit, musíte včas zatáhnout za provázek u okna. Přehled autobusových linek v oblasti Miami-Dade County najdete na stránce dopravce.
- Miami Trolley: autobusy jezdí na několika linkách po Miami, South Beach nebo North Beach a stejně jako Metromover jsou zdarma. Miami Trolley jezdí od pondělí do soboty od 8 do 19 hodin. V neděli je v provozu jen linka do Little Haiti. Další informace najdete na této stránce.
- Tri-Rail (www.tri-rail.com): vlaky Tri-Rail jezdí od mezinárodního letiště v Miami na sever do West Palm Beach se zastávkami například ve Fort Lauderdale, Boce Raton nebo Delray Beach. Tri-Rail je mimochodem jedním ze způsobů, jak se dostat z letiště v Miami na letiště ve Fort Lauderdale. Vlaky jezdí ve všední dny zhruba každé dvě hodiny od čtvrt na 5 ráno do 22 hodin, o víkendech a svátcích až od čtvrt 6 ráno s nižší frekvencí. Jízdné lze platit pomocí karty EASY Card.
- Brightline (www.gobrightline.com): moderní vlaky Brightline vyjíždí z centra Miami (stanice se nachází na rohu ulic NW 1st Ave. a NW 6th Str.) a směřují na sever do Fort Lauderdale a West Palm Beach. V budoucnu by měla trasa vést až do Orlanda. Vlaky nabízí moderní svezení ve dvou třídách. V každé z nich je k dispozici wifi připojení, komfortnější třída Select zahrnuje v ceně jízdenky i občerstvení.
- Taxi: jízdné v taxíku stojí 2.95 USD za první 1/6 míle, pak 0.85 USD za každou další 1/6 míle až do momentu, kdy taxíkem ujedete 1 míli. Poté se přičítá 0.40 USD za každou další ujetou 1/6 míle. Při cestě z letiště nebo přístavu v Miami je počáteční sazba 2.95 USD navýšena o 2 USD. Zákazníkovi jde na vrub případné placení mýta, v Americe také taxikáři běžně dostávají spropitné.
Jízdné v městské hromadné dopravě nejlépe zaplatíte buď platební kartou, jízdenkou EASY či pomocí mobilních aplikací EASY Pay nebo GO Maimi-Dade Transit. V autobusech je možné zaplatit i v hotovosti. Standardní jízda Metrorailem nebo Metrobusem stojí 2.25 USD, Metromover jezdí zadarmo, a jízda expresním autobusem mezi distrikty v regionu stojí 2.65 USD. Přestup z autobusu na jiný autobus během tří hodin je zdarma, přestup mezi autobusem a železnicí, autobusem a expresním autobusem, autobusem a Tri-Railem a Metrorailem a Tri-Railem je zpoplatněn.
- EASY Ticket: jízdenka nebo pas pro méně časté cestování hromadnou dopravou. EASY Ticket je vydáván zdarma a může ho nabít jednodenním (5.65 USD) nebo sedmidenním pasem (29.25 USD) či kreditem do 40 USD. Platnost jízdenky vyprší po 60 dnech. EASY Ticket můžete dobít stejným typem jízdenky, kterou jste zvolili při první koupi.
- EASY Card: karta stojí 2 USD a můžete jí nabít jednodenním, týdenním nebo měsíčním pasem či kreditem až do výše 150 USD. Kartu koupíte na každé stanici Metrorailu, v servisních centrech, po telefonu nebo online. Kartu si zaregistrujte (online, po telefonu nebo osobně v servisních centrech), abyste neztratili peníze na kartě v případě její ztráty nebo odcizení.
- Aplikace EASY Pay: stáhněte si aplikaci na váš telefon od Apple nebo Google Play a kupte si jízdenku po telefonu (aktuálně lze koupit jen jednodenní pas). Mobil s koupenou jízdenkou pak jednoduše přiložíte ke čtečce v Metrorailu nebo ukážete řidiči autobusu.
- Aplikace GO Miami-Dade Transit: pomocí aplikace nejenže zaplatíte jízdné, ale získáte i pomocníka při plánování trasy hromadnou dopravou a přehled dalších informací. Aplikaci stáhnete zde (Apple) nebo zde (Google Play).
Letecká
Letecká doprava v rámci Floridy vypadá jak zbytečný luxus, pokud ale máte na Floridu jen chvíli, můžete si zaplatit přelet a ušetřit tak nějaký čas. Například cesta autobusem z Miami do Orlanda trvá minimálně 4 a půl hodiny, do Jacksonville další více než 3 hodiny, letadlem poletíte z Miami do Orlanda hodinu a do Jacksonville hodinu a čtvrt. Ještě před tím, než se vydáte na dalekou cestu autobusem, stojí za to se nejdřív podívat na ceny letenek. Letecké linky fungují mezi velkými městy a populárními turistickými oblastmi. Leteckou dopravu po Floridě zajišťuje několik aerolinek:
- American Airlines: největší americká aerolinka nabízí v kooperaci se svou regionální pobočkou American Eagle lety z Miami do Jacksonville, Gainesville, na Key West, Orlanda, Pensacoly, Tallahassee nebo Tampy a spoustu dalších linek.
- Delta Connection: regionální pobočka aerolinek Delta poskytuje přímé letecké letecké spojení z Miami do St.Petersburgu a Orlanda.
- Spirit Airlines: ultra lowcostová společnost prodává levné letenky z Fort Lauderdale do Orlanda a Tampy.
- Southwest Airllines: největší nízkonákladová společnost na světě nabízí linky z Fort Lauderdale do Orlanda a Tampy.
- Silver Airways: regionální aerolinka, založená v roce 2010, sídlí na letišti ve Fort Lauderdale, odkud létá do Orlanda, Tampy, Tallahassee, Pensacoly a na Key West. Kromě toho s nimi můžete letět z Orlanda do Pensacoly a na Key West nebo z Tampy do Tallahassee, Pensacoly a na Key West.
- Southern Airways Express: malá aerolinka létá z letiště ve West Palm Beach do Tampy a o víkendech také z West Palm Beach na Key West a z Tampy do Destinu.
Autobusová
Autobus č.301 (Dade Monroe Express) jezdí z Florida City do Key Larga, Islamorady a Marathonu. Jízdní řády linek najdete zde. Dopravu po Florida Keys pak zajišťuje Key West Transit, včetně linky z Marathonu až do Key West.
Vlaková
Viz výše, cestování se společností Amtrak.
Mohlo by se hodit:
- Brightline - vlakové spojení Miami, Fort Lauderdale a West Palm Beach.
- Sunrail - příměstská vlaková doprava v oblasti Orlanda.
Lodní
Turisté by mohli využít zejména lodní spojení:
- Key West-Dry Tortugas: dopravu zajišťuje Dry Tortugas NP Ferry svými vysoko rychlostními katamarány, které zvládnou cestu mezi přístavem Key West k pevnosti Jefferson za 2 a čvrt hodiny. Celodenní výlet lodí se prodává za 180 USD na osobu, v čemž je zahrnut vstup do národního parku.
- Key West Express poskytuje lodní spojení z Fort Myers nebo ostrova Marco Island na Key West. Jednosměrný lístek pro dospělého stojí 95 USD, zpáteční 155 USD, při včasné rezervaci je na zpáteční lístky poskytována sleva.
Autem
Nejlepší způsob, jak procestovat Floridu a podívat se na místa, která vás zajímají, je půjčit si auto. Veřejná doprava dobře funguje jen v rámci měst a cestování mezi městy by vám zabralo spoustu času. Páteřní mezistátní dálnicí je I-75, která začíná v oblasti velkých jezer a prochází celým územím USA ze severu na jih. Dálnice I-75 se táhne územím Floridy v délce více než 750 km a spojuje Gainesville, Ocalu, Tampu, Sarasotu, Fort Myers, Naples a Miami. Další důležitou dálnicí je I-95, která kopíruje celé východní pobřeží USA, včetně 615 km na východním pobřeží Floridy a I-10, spojující západní a východní pobřeží USA v délce téměř 4.000 km. Tato dálnice prochází celým severem Floridy od hranice s Alabamou až po Jacksonville. Konečně dálnice I-4 překlenuje Floridu z jednoho pobřeží na druhé mezi Daytona Beach a Tampou. Při výčtu důležitých komunikací musíme vzpomenout i proslulou U.S. Route 1, která sice kopíruje celé východní pobřeží Floridy, známá je ale především její scénická část, spojující ostrůvky Florida Keys až po Key West.
Na mezistátních dálnicích (interstates) je maximální rychlost omezena na 70 mph, na čtyřproudých dálnicích na 65 mph, na ostatních státních silnicích na 60 mph a v obydlených oblastech na 30 mph. Na červenou je možné odbočit doprava, pokud to výslovně nezakazuje cedule. Platí povinnost být připoután, během jízdy je zakázáno telefonovat.
Parkování v Miami je drahé a také dost omezené. Placené parkování na ulicích stojí kolem 4 USD za hodinu a platí se i přes noc, takže nechat auto na placeném stání někde přes noc na ulici vyjde dost draho. O něco levněji tak většinou vyjdou placená stání na veřejných parkovištích a v garážích.
Připravte se na to, že na některých dálnicích a přemostěních se platí mýtné. K placeným dálnicím patří třeba dálniční systém Florida's Turnpike z Orlanda směrem do West Palm Beach, Fort Lauderdale a Miami a některé další úseky dálnic. Které dálnice se platí a další informace o mýtném najdete na stránce www.floridasturnpike.com. Výše mýtného závisí na počtu ujetých kilometrů a počtu náprav auta a v zásadě lze zaplatit třemi možnými způsoby:
- Hotově: ne na všech místech je ale možné platit v hotovosti. Některé mýtné brány jsou navíc bez obsluhy, takže peníze musíte mít přesně odpočítané.
- SunPass: placení pomocí předplacené elektronické krabičky, která je umístěna v autě a mýtné se automaticky odečte při průjezdu mýtnou branou. Krabička se dá koupit na benzínových pumpách, návštěvnických centrech, v některých supermarketech, lékárnách, pobočkách autoklubu AAA a dalších místech. Tento systém je nejpraktičtější a nejrychlejší, protože nemusíte čekat ve frontě aut, nezapomeňte ale použít ten správný pruh, označený "SunPass".
- Toll-by-plate: placení mýtného podle SPZ auta, které projede pod mýtnou bránou. Systém vyfotí SPZ a platba je pak účtována majiteli auta, na kterého je registrováno. Mýtné je pak třeba zaplatit do 30 dnů i s administračním poplatkem 2.50 USD. Systém toll-by-plate je možné využít jen na některých dálnicích.
V půjčovně aut by vám měli poskytnout informace o placení mýtného, většinou se nemusíte o nic starat a mýtné vám po nějaké době strhnou z kreditní karty, kterou jste platili půjčovné auta.
Mohlo by se hodit:
Levné letenky do této destinace