logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dní)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Ne
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
900 - 1200 Kč
Turistická sezóna
červenec-srpen
Proč cestovat právě sem
bohaté kulturní dědictví
kuchyně a víno
jezera a hory
levná destinace
Proč se zemi vyhnout
země nemá moře

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Skopje
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
0 ° 5 ° 8 ° 12 ° 17 ° 20 ° 23 ° 23 ° 19 ° 13 ° 6 ° 3 °
10 9 10 10 11 10 7 6 6 7 9 11
Ohrid
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
3 ° 5 ° 6 ° 10 ° 15 ° 19 ° 21 ° 21 ° 18 ° 13 ° 8 ° 4 °
11 12 11 13 12 8 6 6 7 10 12 13

Severní Makedonie - historie a víno

Severní Makedonie (plným názvem Republika Severní Makedonie, makedonsky Република Северна Македонија) je stát na západě Balkánu, bohatý na historii, která sahá až daleko do starověku. Dlouhá staletí zemi ovládali Turci, v roce 1913 byla součástí Srbska, později se stala jednou z federativních republik socialistické Jugoslávie, kterou byla až do vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Téměř v té samé době se rozhořel politický spor o používání názvu země mezi Makedonií a řeckým sousedem, kterému se nelíbilo užití stejného názvu jako má jeden z jeho historických regionů. Tahanice o název trvaly až do roku 2018, kdy země konečně přijala nové jméno, Severní Makedonie.

Severní Makedonie není typicky turistickou destinací a spousta lidí ani přesně neví, kde země leží. Ačkoli ve statistikách návštěvnosti se Severní Makedonie drží spíše na chvostu žebříčku evropských zemí, rozhodně není místem, kde byste se nudili. Severní Makedonie sice nemá moře jako jiné populární balkánské státy v okolí, může však nabídnout množství památek z různých období, velmi nevšední hlavní město Skopje, vynikající gastronomii a vína a v neposlední řadě bohaté možnosti horské turistiky, neboť 85% rozlohy země pokrývají hory, což ze Severní Makedonie dělá druhou nejhornatější zemi Evropy (po Černé Hoře).

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Turisté z Česka i Slovenska nepotřebují k turistické návštěvě Severní Makedonie vízum. V zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů v období 180 dnů.

Mohlo by se hodit:

Cestovní doklady

K návštěvě Severní Makedonie stačí občanský průkaz, případně cestovní pas. Doklady by měly být platné minimálně 3 měsíce.

Pobyt v zemi

V Severní Makedonii stále pro cizince platí povinnost policejní registrace. Každý návštěvník je povinen se do 24 hodin od příjezdu do země registrovat na policejní stanici, pokud plánuje přenocovat mimo oficiální ubytovací zařízení s licencí, jako jsou hotely apod. Přenocujete-li v hotelu, udělá registraci za vás. V každém případě si ale schovejte potvrzení o pobytu, které vám vystaví na recepci hotelu. Poslouží vám jako důkaz o registraci na každý den vašeho pobytu v zemi. Pokud vás bude kontrolovat policie a nebudete schopni doložit svou registraci, hrozí vám pokuta nebo i deportace ze země či soudní řízení.

Hraniční přechody

Severní Makedonie sousedí na severu s Kosovem a Srbskem, na východě s Bulharskem, na jihu s Řeckem a na západě s Albánií. Mimo silniční a železniční přechody lze do země vstoupit také přes některé z mezinárodních letišť ve Skopje nebo Ochridu.

Přehled vybraných silničních přechodů:

Hranice mezi Kosovem a Severní Makedonií: hlavním přechodem je Elez Chan / Blace, ležící na trase z Prištiny do Skopje, méně frekventovaným přechodem je Glloboqicë / Jažince poblíž Tetova. V Kosovu neplatí zelená karta a na hranicích je nutné koupit pojištění za zhruba 15 EUR.

Hranice mezi Srbskem a Severní Makedonií: hlavním přechodem je dálniční přechod Preševo / Tabanovce., který leží na mezinárodní trase ze Srbska do Řecka. Situaci na tomto hraničním přechodu monitorují kamery na této stránce. Zejména v letní sezóně se dají očekávat dlouhé kolony. Méně frekventovanými přechody jsou Prochor Pčinjski / Pelince nebo Sopot.

Hranice mezi Bulharskem a Severní Makedonií: hlavní přechod Gjueševo / Deve Bair leží na spojnici mezi Skopje a Sofií. V minulosti zde byly zaznamenány pokusy o vymáhání úplatků ze strany celníků. Dalším přechodem mezi oběma státy je Logodaž / Delčevo na cestě z Blagojevgradu do Kočani a Zlatarevo / Novo Selo na cestě z Petriče do Strumice. Myslete na to, že v Bulharsku je o hodinu více než v Severní Makedonii.

Hranice mezi Řeckem a Severní Makedonií: nejfrekventovanějším přechodem je přechod Evzoni / Bogorodica na trase ze Soluně do Skopje. Přechod je otevřený 24 hodin denně, během turistické sezóny ovšem očekávejte zdržení i několik hodin. Méně vytížené jsou přechody Niki / Mecitlija na cestě z Floriny do Bitoly a Dojran / Doirani u Dojranského jezera. Stejně jako v Bulharsku je i v Řecku o hodinu víc.

Hranice mezi Albánií a Severní Makedonií: Goricë / Stenje - přechod v oblasti Prespanského jezera je otevřený pouze do 19:00 hodin. Přechod Tushemisht / St. Naum je jedním z hlavních přechodů mezi oběma zeměmi a nachází se na jižním břehu Ochridského jezera. Hraniční přechod využijete při cestě z makedonského Ochridu nebo Bitoly do Pogradce nebo Korče. Přechod je otevřený do 20:00. Přechod Qafë Thanë / Kafasan na trase mezi Elbasanem a Bitolou je známý delší čekací dobou (hlavně v létě) a také korupcí ze strany celníků. Přechod je otevřený do 22:00 hodin. Přechod Bllatë / Blato na trase z Tirany do národního parku Mavrovo je otevřený do 22:00.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotní péče v Severní Makedonii

Úroveň zdravotnické péče závisí na kategorii konkrétního zařízení a zejména státní zdravotnická zařízení nedosahují úrovně, na jakou jsme zvyklí u nás. Zdravotnická zařízení napříč Severní Makedonií trpí nedostatkem léků a dalšího zdravotnického materiálu a vybavení a při neakutních a nenaléhavých problémech budete možná muset zaplatit některé počáteční náklady (zhruba do 100 EUR), proto se nezapomeňte před cestou pojistit. Ošetření v rámci první pomoci je na základě úmluvy o sociálním pojištění poskytováno bezplatně.

Očkování do Severní Makedonie

Návštěva Severní Makedonie nevyžaduje žádné povinné očkování. Předpokladem jsou platná standardní očkování proti tetanu, obrně apod., na cestách se obecně hodí také očkování proti žloutence A (dnes se běžně očkuje kombinovanou vakcínou proti žloutence A i B). Pokud plánujete delší pobyt v zemi a očekáváte, že se dostanete do kontaktu se zvířaty, můžete uvažovat i o očkování proti vzteklině, neboť Severní Makedonie je považována za zemi s vyšším rizikem nakažení vzteklinou. Imunoglobin a vakcína proti vzteklině, které jsou potřeba pro případné zaléčení, navíc nejsou v zemi vždy a všude dostupné.

Další možná zdravotní rizika

Vodu z vodovodu je obecně bezpečné pít ve Skopje, v ostatních částech Makedonie je lepší se o kvalitě vody informovat u místních zdrojů.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Severní Makedonii

V Severní Makedonii se platí makedonským denárem (MKD, ден). Jeden denár se teoreticky dělí na 100 deni, v praxi se však deni již nepoužívají. Makedonské bankovky mají hodnotu 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 denárů. Bankovky vyšších hodnot je občas těžké udat, proto je rozměňte kdykoliv to bude možné. S pětitisícovkou se nejspíš za celou dobu svého pobytu vůbec nesetkáte. V oběhu jsou také mince v hodnotě 1, 2, 5, 10 a 50 denárů.

Aktuální kurz koruny k denáru najdete zde.

Mohlo by se hodit:

Ceny v Severní Makedonii

Ceny v Severní Makedonii jsou obecně o něco nižší než v Česku. Levněji vyjdou potraviny, jídlo v restauraci nebo doprava, dražší je alkohol.

Jídlo a nápoje

  • Litr mléka: 70 MKD
  • 10 vajec: 100 MKD
  • Kilo rajčat na trhu Bit Pazar ve Skopje: 100 - 150 MKD
  • Balená voda (1,5l): 20-30 MKD
  • Coca cola (1l): 50-60 MKD
  • Láhev výborného makedonského červeného vína: 300 MKD
  • Lokální pivo (0,5l): 40-60 MKD
  • Lokální pivo (0,5l) v restauraci: 100-150 MKD
  • Espresso: 90 MKD
  • Kebap nebo pljeskavica v levnější restauraci: 200 - 300 MKD
  • Šopský salát v levnější restauraci: cca 120 MKD
  • Tavče gravče: 120 - 150 MKD

Doprava

  • Celodenní jízdenka na městský autobus ve Skopje: 120 MKD
  • Zpáteční lístek na lanovku ke Kříží tisíciletí ve Skpje: 100 MKD
  • Jízdenka na autobus ze Skopje do Ohridu: 850 MKD
  • Jízdenka na autobus ze Skopje do Tetova: 130 MKD
  • Jízdenka na vlak ze Skopje do Bitoly: 314 MKD
  • Jízdenka na vlak ze Skopje do Tetova: 120 MKD

Ubytování

  • Nocleh v hostelu: 800-1000 MKD
  • Noc v levném hotelu: cca 1500 MKD
  • Noc v *** hotelu: cca 2500 MKD

Vstupy a atrakce

  • Vstupné do Muzea města Skopje: 25 MKD
  • Vstupné do archeologické lokality Plaošnik v Ochridu: 150 MKD

Výměna peněz

Peníze je možné vyměnit už na letišti ve Skopje, zdejší směnárny ale nabízejí nevýhodný kurz, proto je lepší peníze vyměnit až ve městě, kde dostanete za každé euro skoro o 10 denárů víc. Směnárny najdete třeba ve staré čtvrti Čaršija, jinak si peníze můžete vyměnit v bankách. Velké hotely i některé penziony nebo restaurace akceptují platbu v eurech. Makedonský denár není konvertibilní měnou, proto se zbylých peněz před odjezdem zbavte.

Bankomaty

Bankomaty jsou běžně dostupné v každém větším městě. Pokud vlastníte kartu Mastercard nebo Visa, neměli byste mít s výběrem peněz problémy. Poplatky za výběr závisí na konkrétní bance a obvykle zahrnují fixní poplatek ve výši zhruba 3 EUR a komisi 2-3% z vybírané částky.

Platby kartou

Kartou lze platit ve stále více restauracích i hotelech, přesto je dobré s sebou mít vždy nějaké bankovky pro případ, že ubytování nebo jídlo bude možné platit jen hotově. S placením kartou můžou mít problém penziony, některé restaurace nebo menší obchody.

Spropitné

Spropitné není povinné, vzhledem k nízkým platům ovšem vždy vítané.

Devizové předpisy

Nerezidenti mohou do Makedonie přivézt hotovost a šeky denominované v cizích měnách, jejichž celková hodnota dosahuje až 10 000 EUR. Peníze a šeky přesahující tuto částku je nutné deklarovat u celních orgánů.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Severní Makedonii

Severní Makedonie se nachází na rozhraní středomořské a kontinentální klimatické zóny. Charakter počasí dost výrazně ovlivňuje také hornatý reliéf země. V údolí řeky Vardar, která protéká územím Makedonie od severu k jihu a dále v níže položených oblastech v okolí měst Prilep nebo Bitola panují horká léta a relativně mírné zimy. Ve Skopje se mohou letní teploty šplhat až ke 40°C, takže v červenci a srpnu obyvatelé raději odjíždí z města někam do hor. V zimě padá ve vyšších horských polohách sníh a v makedonských zimních střediscích se lyžuje. V oblastech nad 2000 metrů už může sněžit na přelomu léta a podzimu.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Severní Makedonie

Ideální dobou pro cestování a poznávání země je jaro (duben-květen) a podzim (září - říjen), kdy je teplo (ne však vedro) a bývá i slunečno. Počítejte s tím, že ve výše položených horských oblastech může touto dobou ležet sníh a být chladno.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Severní Makedonie je relativně bezpečná země. Co se kriminality a hrozby terorismu týče je Makedonie bezpečnější zemí, než mnohé západní země, do kterých se běžně jezdí na dovolenou. Přesto je dobré dávat si pozor na své osobní věci a cennosti a dodržovat zásady bezpečného cestování, obzvlášť pokud se budete pohybovat na místech s vyšší koncentrací lidí nebo ve veřejné dopravě. Turisté by měli být opatrní v odlehlých horských oblastech zejména kolem hranice s Kosovem a Albánií, kudy vedou cesty pašeráků drog a obchodníků s bílým masem.

Přírodní katastrofy

Území Severní Makedonie se nachází v seismicky aktivní oblasti na rozhraní evropské a africké tektonické desky, takže zde občas dochází k zemětřesení. Zemětřesení v roce 1963 například srovnalo se zemí dvě třetiny Skopje.

Na co si dát ještě pozor

Po celé zemi se pohybuje množství toulavých psů. Ačkoli většinou nebývají agresivní, je lepší se jim vyhnout a nedotýkat se jich.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kuchyně Severní Makedonie

V makedonské kuchyni se snoubí středomořské chutě s osmanskými vlivy. Na jídelních lístcích najdete jak jídla společná pro celý balkánský region, tak čistě makedonské speciality. Základem makedonské kuchyně je maso, nejčastěji kuřecí, jehněčí nebo mleté vepřové či hovězí, ze kterého se připravují oblíbené grilované masové šišky kebapi (také čevapi). Pro maso pečené na grilu mají Makedonci výraz skara. Skara je velmi populární záležitostí a v rámci skara si můžete objednat nejen telecí, kuřecí, vepřové nebo rybí maso, ale také třeba klobásy nebo játra a další vnitřnosti. Vzhledem k tomu, že Severní Makedonie nemá moře jsou nejčastěji k sehnání sladkovodní ryby, počítejte ale s tím, že ceny ryb v restauracích jsou obecně vyšší. Na jaře a v létě se na trzích a v obchodech prodává výborná zelenina a ovoce, která je základem salátů nebo omáček. Skoro každá restaurace nabízí klasický šopský salát z nakrájených rajčat, okurek a strouhaným balkánským sýrem. Papriky jsou nejdůležitější součástí ajvaru, nejznámější makedonské omáčky nebo dipu, který se podává ke grilovanému masu, bílému sýru apod. a připravuje se z pečených paprik. Čas výroby ajvaru přichází na podzim, kdy je po celé Severní Makedonii dostatek červených paprik. Kromě ajvaru se určitě setkáte s dalšími omáčkami, jako je pindžur, což je omáčka podobná ajvaru, hlavní ingrediencí ovšem nejsou papriky, ale především lilek a další pečená nebo grilovaná zelenina a dále tarator (makedonská verze řeckých tzatziki) nebo kajmak (slaný smetanový sýr). Původem z Turecka a hojně rozšířené po celém Balkánu jsou burek, slané pečivo plněné sýrem, masem nebo špenátem, který koupíte skoro v každé dobré pekárně nebo známá baklava, velmi sladký dezert z několika vrstev listového těsta, proložených ořechy a prolitých medem nebo sirupem.

Osmanský vliv je patrný i v tradici pití ayranu, což je jogurt smíchaný s vodou a solí. Ayran koupíte v každé samoobsluze nebo restauraci v různé velikosti od malých kelímků po velké láhve. Makedonská vína mnoho lidí nezná a mimo Balkán je nejspíš neseženete. Přitom tradice výroby vína v zemi sahá až do dob Alexandra Makedonského a v Makedonii se dokonce pěstují některé původní druhy vinné révy. Ochutnat některé z makedonských vín během návštěvy země je tak přímo povinností. Můžete se vydat i přímo ke zdroji a navštívit některý z vinařských regionů. Nejznámější vinařské regiony se rozkládají v údolí řeky Vardar a patří k nim Tikveš, Sopot, Popova Kula nebo Stobi.

Podobně jako v ostatních zemích regionu se i v Makedonii těší značné oblibě pití rakije, pálenky z hroznů nebo ovoce. Nejpopulárnější značkou piva je Skopsko, které se již více než 100 let vaří ve Skopje. Další značkou je Zlaten dab (Zlatý dub), světlé pivo s obsahem alkoholu 4,5%.

Typická makedonská jídla

  • Tavče gravče - fazole zapečené v hliněné misce jsou považovány za národní jídlo Severní Makedonie.
  • Polneti piperki - pečené papriky plněné rýží, masem nebo sýrem.
  • Mučkalica - vepřové maso v rajčatové omáčce připravené na způsob guláše.
  • Sarma - zelný list plněný masem a rýží.
  • Pastrmajlija - makedonská verze pizzy s vepřovým nebo kuřecím masem.
  • Turlitava - mix zeleniny a masa pečený v troubě.
  • Selsko meso - pomalu dušený balkánský guláš, jehož typické přísady tvoří maso, cibule, houby, sýr, rajčata, paprika a koření a tradičně se vaří v hliněném hrnci.
  • Kozinjak - sladký chléb, podobný naší vánočce.

Lidé a náboženství

Severní Makedonie je pravděpodobně jednou z nejvíce etnicky rozmanitých zemí celého Balkánu. Po staletí se zde střídaly nejrůznější civilizace a skrze územím dnešního státu dříve vedly i velmi důležité obchodní stezky, které sem přivedly lidi nejrůznějších národností. Kromě Makedonců se slovanskými kořeny zde žije také silná albánská menšina a dále Romové, Turci, Srbové, Bosňané a další etnika. Na východě Makedonie dodnes žije komunita etnických Turků, jimž se říká Juruci. Na západě zase žijí Mijaci, jejichž předkové obývali území Makedonie již několik staletí. Mezi další etnika patří Arumuni, v Makedonii známí jako Valaši.

Nejvíce obyvatel se hlásí k pravoslavnému křesťanství a dále k islámu. Menší část populace tvoří katolíci, bektašijové, metodisté nebo lidé nevyznávající žádné náboženství.

Kultura a tradice

Pro balkánské země je příznačná pohostinnost jejich obyvatel a ani Severní Makedonie není v tomto směru výjimkou. Především v regionech, kde na turisty nejsou tolik zvyklí se můžete setkat s tím, že vás místní lidé pozvou k sobě domů na kafe nebo rakiji. Komunikace bude pravděpodobně složitější, nicméně zážitek to bude jistě jedinečný. Během návštěvy klášterů a některých kostelů je třeba dbát na správný "dress code". Ženy i muži by měli nosit kalhoty nebo sukně pod kolena, nevhodná jsou třeba tílka. Pokud jste zapomněli na správné oblečení nebo šátek, nevadí. Poblíž vchodu do klášterů bývá bedna s šátky, kterými si ženy mohou zahalit kolena nebo ramena. Podobně před návštěvou mešit je obvyklé nutné zout si boty a vstoupit ve vhodném oblečení. Uvnitř některých kostelů, klášterů nebo mešit není dovoleno fotografovat.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit v Severní Makedonii

Z Makedonie si můžete přivézt nejrůznější řemeslné výrobky nebo gastronomické produkty jako je ajvar, víno nebo rakije. Pro Makedonii jsou také typické například šperky, keramika, měděné výrobky, koberce, vyšívané látky, kožené nebo dřevěné výrobky, tradiční ikony či lokální hudební nástroje. Můžete si koupit také makedonské kroje a oblečení, včetně kožených bot, kterým se říká opinci. Kolem Ochridského jezera najdete spoustu stánků nebo kamenných obchodů, které prodávají ochridské perly.

Kam za nákupy

Ve Skopje nakoupíte nejrůznější suvenýry a řemeslné výrobky ve Starém městě (Čaršija). Krámky s nejrůznějším zbožím lemují místní uličky, epicentrem obchodu je pak tržiště Bit Pazar, kde seženete ovoce, zeleninu, koření a další gastronomické i jiné výrobky.

Preferujete-li velká nákupní centra, jeďte do Vero centar (www.vero.com.mk).

Ochrid je domovem mnoha umělců, kteří zde také prodávají své výrobky a díla. Město je skvělým místem pro nákup vyřezávaných předmětů, malovaných obrázků, šperků a dalších uměleckých předmětů. Nejznámějším zdejším suvenýrem jsou však ochridské perly. Zdejší perly mají několik různých barevných odstínů i velikostí a narozdíl od klasických perel se vyrábí z prášku z namletých mušlí. Celý proces výroby je přísně střeženým tajemstvím, zjednodušeně řečeno se prášek spojuje tajnou emulzí (jejíž součástí jsou mimo jiné i mleté šupiny z ochridského pstruha) do podoby kulaté perly. Výsledný produkt se tedy skládá z několika vrstev, z nichž každá schne zhruba hodinu, než se nanese další.

Celní předpisy

Osoby ve věku 18 let a starší mohou do Severní Makedonie bezcelně dovézt:

  • 200 ks cigaret nebo 100 ks doutníčků (cigaret s maximální hmotností do 3 g na kus) nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku
  • 1 l tvrdého alkoholu (s obsahem přes 22%) nebo 2 l alkoholu (destilátů apod. s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22%) nebo 2 l vína
  • parfémy s obsahem do 50 ml
  • toaletní vodu s obsahem do 250 ml

Do země je dále možné dovézt zboží nekomerční povahy v hodnotě do 350 EUR, což se nevztahuje na tabákové výrobky, alkohol, toaletní vodu a parfémy. Starožitnosti, staré mince nebo třeba staré ikony lze ze země vyvážet pouze s povolením Ministerstva vnitra Severní Makedonie.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Severní Makedonii platí středoevropský čas, stejný jako v Česku.

Telefonní předvolba

+389

Jazyk

Úředním jazykem je makedonština a také albánština, kterou hovoří poměrně silná albánská minorita. Makedonština je v drtivé míře psána azbukou a je velmi podobná bulharštině, výhodu tak budou mít ti, kteří se ve škole ještě učili rusky. Dopravní ukazatelé jsou psány v azbuce i latince a spousta ukazatelů a cedulí je i v albánštině.

Telefonování a internet

Severní Makedonie dosud není členem EU, za telefonování a využití mobilních dat si tak váš český operátor naúčtuje dost vysoké částky. K surfování po internetu můžete využít wifi připojení nebo si koupit místní SIM kartu.

Bezplatné wifi poskytuje naprostá většina ubytování, restaurací nebo kaváren, takže při kratších pobytech není nutné kupovat místní SIM kartu. Zdarma se k wifi připojíte i na mezinárodním letišti ve Skopje.

Lokální SIM karty si můžete koupit u místních operátorů, kterými jsou Makedonski Telekom nebo A1 Macedonia, a to na jejich pobočkách, na benzínových pumpách nebo na letišti ve Skopje. Na trhu ještě působí virtuální operátor Lycamobile. Makedonski Telekom nabízí SIM karty s 5 GB dat na 30 dnů za 499 MKD, A1 pak 10 GB dat na 14 dnů za 299 MKD.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Severní Makedonie v Praze

Na Větru 4, 162 00 Praha 6, tel: 222 521 093, fax: 222 521 108, email: prague@mfa.gov.mk, web: www.prague.mfa.gov.mk/mk, provozní doba úřadu: (Po-Pá 9:00-12:00).

Velvyslanectví České republiky v Severní Makedonii

Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje, tel: +389 231 098 05, +389 231 789 45, fax: +389 231 783 80, nouzová linka: +389 703 145 02, email: skopje@embassy.mzv.cz, consulate_skopje@mzv.cz visa_skopje@mzv.cz, web: www.mzv.cz/skopje, diplomatická působnost: Severní Makedonie, Kosovo, provozní doba úřadu: (Po-Čt 7:45-16:45, Pá 7:45-14:15), úřední hodiny konzulárního oddělení (Po-Čt 9:00-16:00, Pá 9:00-14:00).

Důležitá telefonní čísla

  • Policie: 192
  • Ambulance: 194
  • Hasiči: 193
  • Silniční asistenční služba: 196
navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele