logo

Regiony

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Mimořádně dobré letecké spojení mezi Českou republikou a Ruskem trvá už od dob, kdy byly tehdejší Československo a Sovětský svaz spojeni pevným poutem socialistického přátelství. I dnes je díky vysoké poptávce po letecké dopravě mezi oběma státy v provozu množství linek nejen z Prahy, ale i například i Karlových Varů, tradiční baště Rusů. S letenkou do Ruska byste se cenově měly vejít do 5.000 Kč (v akci i méně), zajímavou cenu již kolem 50 EUR za zpáteční letenku nabízejí nízkonákladové aerolinky Poběda s odlety z Karlových Varů nebo Bratislavy do Moskvy Vnukovo.

Přehled přímých linek mezi Českem a Ruskem:

  • Praha - Moskva (Šeremeťjevo), ČSA, 2-3x denně, celoročně
  • Praha - Moskva (Šeremeťjevo), Aeroflot, 6-8x denně, celoročně
  • Praha - Moskva (Žukovskyj), Ural Airlines, každý den, celoročně
  • Praha - Petrohrad, SmartWings, každý den, celoročně
  • Praha - Petrohrad, Rossiya Airlines, každý den, celoročně
  • Praha - Rosotov na Donu, SmartWings, 2-4x týdně, celoročně
  • Praha - Kazaň, SmartWings, 2-4x týdně, celoročně
  • Praha - Samara, SmartWings, 2-4x týdně, celoročně
  • Praha - Jekatěrinburg, Ural Airlines, denně, celoročně
  • Praha - Krasnodar, Ural Airlines, 2x týdně, celoročně
  • Praha - Perm, Ural Airlines, 2x týdně, celoročně
  • Praha - Novosibirsk, S7, 1-3x týdně, celoročně
  • Karlovy Vary - Moskva (Vnukovo), Poběda, 1-5x denně, celoročně

Národní dopravce Aeroflot létá do mnoha evropských měst, kromě toho poskytuje dobré spojení se státy bývalého SSSR.

Doba letu ze střední Evropy

  • 2h 30 min (z Prahy do Petrohradu)
  • 2h 40 min (z Prahy do Moskvy)

Vlaková

Vlak představuje nejpohodlnější pozemní variantu cesty z Česka do Ruska. Trasa z Prahy do Moskvy je turisticky poměrně populární záležitostí, přestože se ceny jízdenek pohybují na srovnatelné úrovni s cenami letenek. Hlavně v letním období doporučujeme jízdenky rezervovat s dostatečným předstihem. Jízdenky na přímý vlak z Prahy do Moskvy se dají koupit na stránkách Českých drah. Další alternativou je cesta z Prahy do Varšavy a odtud lůžkovým vlakem přes Brest do Moskvy. V tom případě si však nezapomeňte vyřídit kromě ruského víza i běloruské tranzitní vízum. Můžete také zvolit ukrajinskou variantu a jet z Prahy směr Košice, odtud do Mukačeva, pak do Lvova a následně do Kyjeva a zde přesednout na další vlak do Moskvy.

Vlakem se jinak do Ruska dostanete z řady dalších evropských měst a také z opačné východní strany z Pekingu nebo Ulánbátaru.

Co se týče sousedních zemí, vlakem se po železnici dostanete například z Rigy do Petrohradu a také do Moskvy (na Rižské nádraží). Cesta z lotyšského hlavního města do Moskvy trvá zhruba 16 hodin a linku provozuje společnost Latvijas Expressis. Z Tallinnu do Moskvy (na Leningradské nádraží) jezdí mezinárodní rychlík Baltic Express, cesta trvá také zhruba 16 hodin. Z Helsinek do Petrohradu a Moskvy (na Leningradské nádraží) jezdí rychlík Lev Tolstoj, cesta trvá asi 14 hodin. Mezi Petrohradem a Helsinkami jezdí i rychlovlak Allegro, který cestu zvládne za 3 a půl hodiny. Do Petrohradu (Vitebské nádraží) jezdí i mezinárodní vlaky z Litvy (Vilniusu), Lotyšska (Rigy) a Běloruska (Minsku, Brestu, Gomelu). Z Varšavy do Moskvy jezdí 3x týdně noční vlak Polonez.

Z Mongolska a Číny se vlakem dostanete až do Moskvy (Jaroslavské nádraží).

Autobusová

Autobusové spojení z Helsinek a Lappeenranty, běloruského Minsku, Brestu nebo Vitebsku, z Varšavy a dále z ukrajinského Lutsku a dalších měst západní Ukrajiny provozuje dopravce Ecolines. Stejný dopravce nabízí autobusové linky z Běloruska a Ukrajiny do Moskvy. Další dopravce LUXExpress poskytuje autobusové spojení z Tallinnu a Rigy do Moskvy a Petrohradu a také linku Tartu-Petrohrad.

Na moskevské autobusové nádraží Jižní brána (Южные Ворота) jezdí autobusy z běloruského Vitebsku a Minsku (Minsktrans), gruzínského Batumi a Kutaisi (Beso-Tour), ukrajinského Doněcku nebo dokonce do kyrgyzského Biškeku (RosstransAsia).

Na další moskevské mezinárodní nádraží Severní brána (Северные Ворота) se dostanete autobusem z běloruského Minsku a Vitebsku (Minsktrans), lotyšské Rigy nebo moldavského Kišiněva (Transeric Tur).

Do Běloruska (Gomel, Minsk), na Ukrajinu (Kyjev, Mariupol, Charkov) nebo Gruzie (Tbilisi) jezdí také autobusy z moskevského nádraží Ťoplij Stan.

Lodní

Lodní linky spojují ruský přístav Korsakov, nacházející se na ostrově Sachalin a japonské Wakkanai. V době psaní tohoto příspěvku však bylo toto lodní spojení přerušeno. Spolehlivější tak bude cesta z Vladivostoku do Sakaiminata se zastávkou v korejském Donghae, kterou provozuje společnost DBS Cruise Ferry.

Z Helsinek (potažmo Tallinnu a Stockholmu) jezdí do Petrohradu lodě společnosti Moby/SPL, plavba z Helsinek trvá 14 hodin. Pokud do Petrohradu připlujete lodí z Helsinek nebo Stockholmu, stejným dopravním prostředkem se vracíte a máte rezervovanou organizovanou prohlídku města, nemusíte mít vízum za současného předpokladu, že v Petrohradu nebudete déle jak 72 hodin. Petrohrad je jinak velmi rušným přístavem, kam v létě denně připlouvá několik obřích lodí a s nimi tisíce turistů.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Doprava ve městech

Doprava z letiště

Letecká

V největší zemi světa, jakou je Rusko, je letecká vnitrostátní doprava přímo nutností. Několik leteckých společností spojuje hlavní destinace po celém Rusku, i když se v řadě případů nevyhnete letu přes Moskvu.

Ruským národním dopravcem a největší aerolinkou v zemi je Aeroflot, člen skupiny Sky Team. Společnosti, kde majoritní podíl vlastní ruská vláda, patří téměř 50% ruského trhu. Dceřinými společnostmi Aeroflotu jsou lowcostová aerolinka Poběda a společnosti Aurora a Rossiya Airlines. Aeroflot má hlavní základnu v Moskvě a létá celkem do 54 měst po celém Rusku a do desítek světových destinací.

Mezi další aerolinky patří:

  • Ural Airlines - letecká společnost operuje linky z Moskvy a Jekatěrinburgu do mnoha měst v Rusku, Evropě a Asii. Aerolinky mimochodem nabízejí tzv. Moscow travel pass, zahrnující několik přeletů mezi vybranými ruskými městy s otevřenými daty odletů.
  • S7 (Siberia Airlines) - jedna z největších tuzemských aerolinií a člen aliance One world má základnu na moskevském letišti Domodedovo, odkud létá do téměř stovky destinací v Rusku, Evropě a Asii. Další lety operuje z druhotných základen v Petrohradě a Novosibirsku.
  • Poběda - nízkonákladová dceřiná společnost Aeroflotu se základnou na letišti v Moskvě Vnukovo a v Soči létá do mnoha ruských a evropských měst.
  • Rossiya Airlines - aerolinky, jejichž většinu vlastní Aeroflot, nabízí lety z Petrohradu, Rostova na Donu a Orenburgu do dalších měst nejen v Rusku.
  • Utair - letecká společnost létá z domovských letišť v Moskvě Vnukovo a Chanty Mansijsku do dalších ruských měst.
  • Aurora - dceřiná společnost Aeroflotu se specializuje na lety mezi destinacemi Dálného východu.
  • Nordwind Airlines - společnost operuje pravidelné i charterové linky mezi ruskými městy a destinacemi ve Středozemí.
  • Nordstar - aerolinky mají základnu ve městě Norilsk na severu Ruska a v Krasnojarsku, odkud létají na pravidelných linkách do destinací po celém Rusku. Kromě toho zajišťují charterové lety z Moskvy do vybraných evropských letovisek.
  • Yakutia Airlines - aerolinky se základnou v Yakutsku operují lety po východě Ruska a přilehlých zemích.

Vlaková

Doprava po železnici představuje pohodlný a velmi oblíbený způsob cestování po Rusku. Především evropská část je protkaná hustou sítí železnic, po které jezdí celá řada různých vlaků, od moderních rychlovlaků, příměstských vlaků až po dálkové spoje, pendlující mezi velkými městy. Pro zajímavost, rozchod kolejí je v Rusku širší než u nás. Královnou všech železničních cest světa je Transsibiřská magistrála, nejdelší železniční trať světa, vedoucí z Moskvy do Vladivostoku v délce téměř 9.300 km. Železniční dopravu zajišťují Ruské dráhy, na jejichž stránkách najdete jízdní řády a další informace a po zaregistrování můžete i nakupovat jízdenky.

Jízdenky na vlak se dají koupit i na nádražích, buď u okénka nebo v prodejních automatech. Výhodou je, že například v Moskvě můžete koupit jízdenky na kterémkoliv nádraží, bez ohledu na to, ze kterého nádraží budete odjíždět. Jízdenky lze dále koupit v cestovních agenturách, na již zmiňované internetové stránce Ruských drah nebo na stránkách internetového portálu Tutu.ru. Jízdenky je možné koupit až 90 dnů předem, čím dřív je koupíte, tím spíš ušetříte na jízdném, protože s blížícím se datem odjezdu obvykle rostou ceny jízdenek.

Mohlo by se hodit:

  • Na webové stránce dopravce Centralnaja PPK se dozvíte veškeré informace, které budete potřebovat pro cestování příměstskými vlaky (električka) do destinací v okolí Moskvy.
  • Rychlovlak Sapsan je nejrychlejší z vlaků pendlujících mezi Moskvou a Petrohradem. Vzdálenost mezi oběma městy zvládne za zhruba 4 hodiny, přičemž dosahuje rychlosti až 250 km/h. Jízdenky se prodávají do ekonomické, business a první třídy.
  • Na trase z Moskvy do Nižného Novgorodu můžete využít rychlovlaky Lastočka (cca 4 hodiny) nebo Striž (cca 3,5 hodiny).

Moskevská nádraží

Moskva se může pyšnit celkem devíti velkými vlakovými nádražími, kde se sbíhají železniční tratě z mnoha ruských i zahraničních měst.

  • Rižské nádraží (Рижский вокзал) se nachází poblíž stanice metra Rižskaja a sídlí v budově z roku 1901, kde můžete mimochodem navštívit i Muzeum železničního inženýrství. Z nádraží odjíždějí vlaky do oblastí na severozápad od Moskvy (například Pskov), příměstské vlaky tímtéž směrem a také mezinárodní vlaky do lotyšské Rigy.
  • Jaroslavské nádraží (Ярославский вокзал) leží v severovýchodní části Moskvy. Nejbližší stanicí metra je Komsomolskaja. Z tohoto nádraží odjíždějí příměstské vlaky například do Sergiev Posadu a také dálkové vlaky severovýchodním směrem, například do Jaroslavle, Permu, Jekatěrinburgu nebo Vladivostoku. Jaroslavské nádraží je mimochodem i výchozí stanicí proslulé Transsibiřské magistrály, po které se dostanete i do Mongolska nebo Číny.
  • Leningradské nádraží (Ленинградский вокзал) se nachází hned vedle Jaroslavského nádraží. Z Leningradského nádraží odjíždí rychlovlaky Sapsan do Petrohradu, příměstské linky do Tveru, Konakova nebo Krjukova a mezinárodní vlaky do Tallinnu a Helsinek.
  • Savjolovské nádraží (Савеловский вокзал) leží poblíž stanice metra Savjolovskaja a odjíždí odtud příměstské vlaky do měst Lobnja, Dmitrova, Dolgoprudnaja nebo Dubna.
  • Běloruské nádraží (Белорусский вокзал) leží naproti Savjolovskému nádraží přes Leningradskou ulici. Nejbližší stanicí metra je Belorusskaja. Na tomto nádraží končí dálkové linky z některých evropských měst, dále Aeroexpress na cestě z letiště Šeremeťjevo (na nádraží je mimochodem možné se nechat odbavit na lety ze Šeremeťjeva) a jezdí odtud příměstské vlaky do Usova a dalších destinací.
  • Kurské nádraží (Курский вокзал) využívají příměstské vlaky do Podolska, Tuly a dalších měst na jih od Moskvy, dálkové vlaky do Voroněže a Vladikavkazu a dále rychlovlaky "Lastočka" do Nižného Novgorodu nebo mezinárodní vlaky "Pridněprovje" do ukrajinského Charkova.
  • Pavelecké nádraží (Павелецкий вокзал) se nachází v jihovýchodní části Moskvy, nejbližší stanicí metra je Paveleckaja. Z tohoto nádraží dojedete na jihovýchod od Moskvy na trase Voroněž - Volgograd - Astrachaň. Na Paveleckém nádraží také končí letištní Aeroexpress z moskevského letiště Domodedovo.
  • Kyjevské nádraží (Киевский вокзал) leží v centru Moskvy a řadí se mezi největší nádraží v metropoli. Nádraží je dobře dostupné metrem (stanice Kievskaja). Kyjevské nádraží je konečnou stanicí Aeroexpressu z letiště Vnukovo a odjíždějí z něho některé příměstské linky, dálkové spoje do Brjansku, na Ukrajinu (Kyjev, Lvov, Oděsa) a do moldavského Kišiněva.
  • Kazaňské nádraží (Казанский вокзал) leží nedaleko Jaroslavského nádraží, pokud sem pojedete metrem, vystupte na stanici Komsomolskaja. Jak již název napovídá, z tohoto nádraží jezdí vlaky do Kazaně a také do Samary, Jekatěrinburgu nebo Čeljabinsku.

Petrohradská nádraží

V Petrohradu se nachází pět hlavních nádraží, pojmenovaných podle cílových destinací:

  • Moskevské nádraží (Московский вокзал) se nachází v centru Petrohradu, nejbližšími stanicemi metra jsou Ploščaď Vosstanija a Majakovskaja. Z Moskevského nádraží vyjíždí denně do Moskvy několik různých vlaků různého cenového rozmezí, včetně rychlovlaku Sapsan. Kromě Moskvy se z tohoto nádraží dostanete například do Nižného Novgorodu, Adleru, Samary, Ufy, Kazaně a také do příměstských oblastí kolem Petrohradu.
  • Finské nádraží (Финляндский вокзал) leží při břehu Něvy na Leninově náměstí, kde se nachází i stejnojmenná stanice metra. Z Finského nádraží jezdí rychlovlaky Allegro do Helsinek (3 a půl hodiny) a další vlaky do měst severozápadně a severovýchodně od Petrohradu, jako je třeba Vyborg.
  • Vitebské nádraží (Витебский вокзал) leží vedle Petrohradského oceanária a dostanete se k němu metrem na stanici Puškinskaja. Vitebské nádraží je nejstarší nádraží v Petrohradě a Rusku, původní budova byla postavena již ve 30. letech 19. století, tehdy ještě celá ze dřeva. Z tohoto nádraží se dostanete do příměstských oblastí jako je Puškin nebo Pavlovsk a dále zde končí mezinárodní vlaky z Litvy (Vilnius), Lotyšska (Riga) a Běloruska (Minsk, Brest, Gomel).
  • Baltské nádraží (Балтийский вокзал) leží na jihozápadě Petrohradu a je dosažitelné metrem na stanici Baltijskaja. Toto nádraží využívají takřka výhradně elektrické příměstské vlaky do Petěrhofu, Oranienbamu a dalších míst.
  • Ladožské nádraží (Ладожский вокзал) je relativně nové nádraží, otevřené teprve v roce 2003. Nádraží je dosažitelné metrem na stanici Ladožskaja. Ladožské nádraží slouží jako konečná nebo přestupní stanice mnoha mezinárodních i dálkových vnitrostátních linek. Jedna z tras vede na sever přes Petrozavodsk až do Murmansku, dále odtud jezdí vlaky do Helsinek, Moskvy nebo Archangelska.

Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála byla postavena na přelomu 19. a 20. století, aby zpřístupnila odlehlé oblasti Sibiře a Dálného východu. Od dob jejího dokončení představuje možnost, jak se po zemi dostat z Evropy až na východ Asie. Fascinující inženýrské dílo vede z Moskvy do Vladivostoku v délce 9.288 km. Cesta vlakem z Moskvy do Vladivostoku trvá 6 dnů, je dobré si ale vyšetřit několik dnů navíc a po cestě udělat pár zastávek na nejzajímavějších místech, jako je třeba Bajkal. V tom případě si budete muset vše předem pečlivě naplánovat a jízdenky na každou část trasy koupit předem. Na Transsibiřskou magistrálu se napojují další významné tratě, nejznámější z nich je Bajkalsko-amurská magistrála, která se odpojuje ve městě Tajšet a kopíruje Transsibiřskou magistrálu severně od ní. V hlavním městě Burjatské republiky, Ulan Ude se odpojuje další významná větev - Transmongolská magistrála, vedoucí přes území Mongolska a jeho hlavní město Ulánbátar až do Pekingu.

Jízdenky koupíte až 90 dnů předem na stránce Ruských drah, s nákupem jízdenek neotálejte, jinak na vás zbudou ta nejhorší místa. Na trati jezdí několik typů vlaků, doporučujeme modernější a rychlejší vlak č.002 Rossija, který jezdí zhruba každý druhý až třetí den a nabízí cestování ve třech třídách, rozdělených podle komfortu. 1. třída je nejdražší (св, cca od 35.000 rublů výš), ale poskytuje nejvyšší stupeň komfortu a soukromí v samostatných kupé se 2 postelemi, 2. třída nabízí kupé se 4 postelemi (купе, cca od 11.000 rublů výš), ve 3. třídě (плацкартный, cca od 7.500 rublů) se spí na lůžkách v otevřeném kupé, soustředěných ve společném prostoru kolem chodby. V nejlevnější třídě si užijete interakce s ostatními cestujícími v pozitivním i negativním smyslu (určitě si nezapomeňte přibalit špunty do uší). Na této trati jezdí denně i starší vlaky (č.100), ty ale nabízí jen cestování ve 2. a 3. třídě a celá cesta s nimi trvá 7 dní. Tyto vlaky jsou starší a i jízdenky jsou o něco levnější než ve vlaku s nižším číslem.

Vlaky čekají v zastávkách různou dobu, někde zastaví jen na minutku, ve větších městech stojí klidně hodinu, takže si člověk může odskočit koupit něco k jídlu a pití. V každém vagónu je záchod a umývárna, nezbytnou součástí je také samovar, který vám poskytne horkou vodu na čaj nebo instantní polévku. Drobné občerstvení vám prodá průvodčí, jinak je možnost najíst se v jídelních vozech. Každý cestující dostane čisté povlečení, polštář a ručník. Transsibiřská magistrála přetíná několik časových pásem, a tak se vždy ujistěte, ve kterém čase jsou uváděny časy odjezdů. Dříve se všechny časy odjezdů řídily moskevským časem, což nově nemusí platit.

Autobusem

Meziměstská a příměstská autobusová doprava funguje skoro ve všech regionech Ruska. Jízdenky je možné rezervovat přes stránky Busfor, Tutu.ru nebo přímo na autobusových nádražích. Autobusové spojení je možné vyhledat na portále www.avtovokzaly.ru.

Stejně jako v dalších postsovětských zemích i v samotném Rusku je systém autobusů doplněn o služby maršrutek, populárních malých minivanů, které jezdí po předem daných trasách a jsou velmi levné. Maršrutky jezdí do destinací v rámci města, ale i z měst do jejich okolí - cílová destinace je napsaná na tabuli za předním sklem. Výhodou je, že můžete vyskočit nebo nasednout kdekoliv po trase maršrutky. Nevýhodou naopak to, že maršrutky často bývají narvané k prasknutí a množství cestujících v maršrutce převyšuje kapacitu míst k sezení. Peníze se platí přímo řidiči, nejčastěji hned při nástupu do auta. Mějte přichystané drobné, které klidně můžete poslat po ostatních lidech směrem k řidiči, stejnou cestou se vám vrátí peníze nazpět.

Autobusová nádraží v Moskvě

  • Mezinárodní autobusové nádraží Jižní brána (Международный автовокзал Южные Ворота) je velké nádraží, nacházející se na jihovýchodě Moskvy. Z tohoto nádraží odjíždí autobusy například do Voroněže, Rostova na Donu, Saratova, Kazaně a dalších ruských měst a hlavně mezinárodní linky do Běloruska, Gruzie, na Ukrajinu nebo dokonce do Kyrgyzstánu. Na nádraží se dostanete autobusem č.541 od stanic metra Bratislavskaja nebo Marino, dále autobusem č.899 od stanice metra Alma-Atinskaja. Od stanice metra Bratislavskaja, Marino, Alma-Atinskaja, Krasnogvardejskaja, Domodedovo, Tsaritsyno a Vylhino jezdí od rána zhruba do 17:30 maršrutka. Jízdenky na autobus je možné koupit až deset dní dopředu.
  • Mezinárodní autobusové nádraží Severní brána (Международный автовокзал Северные Ворота) leží na severu Moskvy a dostanete se sem jednoduše metrem na stanici Chovrino. Ze Severní brány jezdí autobusy například do Petrohradu, do města Kašin, Jaroslavle, Pskova, Nižného Novgorodu, Pereslav-Zaleskij, Smolenska a dalších měst. Kromě toho odtud jezdí autobusy do Rigy, Minsku, Vitebsku, nebo moldavského Kišiněva.
  • Rudoarmějské nádraží (Krasnogvardějskaja, Красногвардейская) se nachází při jihovýchodním okraji Moskvy, k nádraží půjdete pěšky ze stanice metra Krasnogvardějskaja nebo Zjablikovo. Toto nádraží bude nejspíš zajímat všechny, kteří se potřebují dostat autobusem do Astrachaně, Bělgorodu, Voroněže, Kaširy, Novomoskovska, Rjazaně, Saratova, Stavropolu nebo Tuly.
  • Nádraží Ťoplij Stan (Теплый Стан) leží na jihozápadě Moskvy a jezdí odtud autobusy do Brjansku, Kalugy, Kozelska, Obninska nebo Tuly. Kromě toho odtud vyjíždí i některé mezinárodní spoje na Ukrajinu, do Běloruska nebo Gruzie. Na nádraží se dostanete metrem na stejnojmennou stanici.
  • Nádraží Orechovo (Орехово) se nachází na jihu Moskvy, u zastávky metra Orechovo. Nádraží je výchozí a cílovou stanicí pro autobusy z Krasnodaru nebo Lipecka.
  • Varšavské nádraží (Варшавская) bylo otevřeno v roce 2014. Několik desítek spojů denně odjíždí do destinací jako Alexin, Arseněvo, Bělgorod, Voroněž, Lipeck, Samara nebo Tula. Na nádraží se dostanete pěšky od stanice metra Varšavskaja nebo železniční stanice Kolomenskoe.

Autobusová nádraží v Petrohradě

  • Centrální autobusové nádraží (Центральный автовокзал) je velké nádraží, nacházející se na nábřeží (Набережная Обводного канала) poblíž Ligovského prospektu, odkud denně vyjíždějí desítky autobusů do celé Leningradské oblasti, dalších regionů Ruska a také autobusy do Estonska, Lotyšska, Finska, Běloruska nebo Ukrajiny. Jízdní řády a přehled linek najdete na stránce nádraží. Nejbližší stanicí metra je stanice Obvodniy Canal.
  • Severní autobusové nádraží (Северный автовокзал) se sice nachází v poněkud odlehlejší petrohradské oblasti Murino (podle které se mu i tak často říká), dostanete se sem ale pohodlně metrem na stanici Devjatkino. Z tohoto nádraží jezdí autobusy do měst v Leningradské oblasti a příměstských destinací, například do Vyborgu, Petrozavodsku apod. Jízdenky je možné koupit jen u pokladen na autobusovém nádraží.

Autem

Autopůjčovny globálních společností i lokálních firem jsou k dispozici ve všech hlavních městech. Pro řízení auta si nezapomeňte vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, bez kterého vám v některých půjčovnách ani nepůjčí auto.

Pokud se do Ruska chystáte vlastním autem, musíte si opět před cestou vyřídit mezinárodní řidičský průkaz (Rusko uznává oba typy MŘP) a dále si nezapomeňte malý technický průkaz k vozidlu a povinné ručení (záleží na vaší pojišťovně, která vám vydala zelenou kartu, jestli uznává nebo neuznává Rusko jako zemi, ve které platí pojištění - poznáte to podle přeškrtnutého nebo nepřeškrtnutého názvu Ruska na kartě). Dále je dobré mít cestovní pojištění a také havarijní pojištění platné pro Ruskou federaci. Na hranici pak musíte vyplnit celní prohlášení.

Ruské silnice jsou označeny několika různými písmeny. Silnice označené "M" spojují Moskvu s velkými městy v Rusku i v zahraničí, silnice federálního významu, spojující ruská administrativní centra jsou označena písmenem "P" (ruské R) a ostatní doplňující silnice písmenem "A". Nedávno otevřená dálnice M-11 z Moskvy do Petrohradu, zvaná Něva, je jedním z největších stavebních počinů Ruska za posledních několik dekád. Necelých 700 km dálnice bylo postaveno během devíti let, navzdory náročnému terénu a klimatickým podmínkám. Dálnice značně urychlí cestu autem mezi oběma městy, za její použití se však platí mýto 1.820 RUB ve všední den a 2.020 RUB v pátek a o víkendech (cena je za osobní auto nebo motocykl).

V Rusku se řídí vpravo, stejně jako u nás. Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, mimo obec 90 km/h (limit 70 km/h platí pro řidiče s praxí kratší než 2 roky a pro auta s přívěsem) a na dálnici 110 km/h (limit 90 km/h platí pro řidiče s praxí kratší než 2 roky a pro auta s přívěsem). Také v Rusku (mimo města) je povinné celoroční svícení i během dne a platí nulová tolerance alkoholu za volantem.

Připravte se na to, že na ruských silnicích se můžete setkat opravdu s ledasčím, proto mějte oči na stopkách a očekávejte neočekávané. Spousta ruských řidičů jezdí bezohledně a agresivně, mnoho silnic (zvláště těch mimo města a v odlehlých krajích) je v havarijním stavu, což platí i o stavu vozidel některých řidičů. Moskva (a další velká města) je notoricky známá obrovskými dopravními zácpami, díky nimž trvá cesta přes město i několik hodin.

Taxi

Taxi v Rusku je levné, chce to ale využívat jen služeb oficiálních taxi služeb. V neoficiálním taxi vám můžou naúčtovat nesmyslně vysoké částky, o čemž by určitě mohl vyprávět nejeden návštěvník Mistrovství světa ve fotbale, které se v Rusku konalo v roce 2018. Taxi si můžete objednat po internetu nebo přes mobilní aplikace, velmi dobré jméno má například taxi Yandex (Яндекс такси), které si můžete objednat jak po internetu, tak přes mobilní aplikaci. Výhodou je to, že se vám hned zobrazí celková cena za odvoz a odpadá tak případné dohadování se o cenu.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele