logo

Doporučené plány cesty

Klasický "Gringo trail" - nejpopulárnější okruh po Peru (19 dní)
Oáza Huacachina, Palác Torre Tagle, Sacsayhuaman, Katedrála v Limě, Jezero Titicaca, Kostel a konvent San Francisco, Kostel La Compañía de Jesús, Cusco, Čtvrť San Blas, Kostel a konvent Santo Domingo a Qoricancha , Rezervace Paracas a ostrovy Ballestas, Inka muzeum, Incké zahrady Moray, Lima, Kostel a konvent Santo Domingo, Arequipa, Kostel a konvent La Merced, Katedrála v Cuscu, Muzeum předkolumbovských umění, Nazca, Solné doly v Maras, Kaňon Colca, Vládní palác, Machu Picchu
Velká cesta z Limy do Bogoty (37 dní)
Katedrála v Limě, Kostel a konvent San Francisco, Národní park Cotopaxi, Zona Cafetera, Národní park Cajas, Quito, Trujillo, Laguna Quilotoa, Muzeum Tumbas Reales de Sipán, Alausí, Lima, Kostel a konvent Santo Domingo, Chan Chan, Národní park Huascarán a Cordillera Blanca, Vládní palác, Baños de Agua Santa , Archeologické naleziště El Brujo, Popayán, Palác Torre Tagle, Cali, Otavalo, Svatyně Las Lajas, Cuenca, Bogotá, Máncora, Chrámy slunce a měsíce

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
500 - 700 Kč
Turistická sezóna
červen-srpen
Proč cestovat právě sem
levná destinace
koloniální města
různorodá geografie, pralesy, ledovce, jezera, Andy
památky z předhispánského období
domorodá kultura
outdoorové aktivity
Proč se zemi vyhnout
podvody na turistech a drobné krádeže
předražené top turistické atrakce

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Lima
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 24 ° 23 ° 21 ° 19 ° 18 ° 17 ° 17 ° 17 ° 18 ° 19 ° 21 °
1 1 1 0 0 1 2 3 2 1 0 0
21 ° 22 ° 21 ° 20 ° 18 ° 18 ° 17 ° 16 ° 16 ° 16 ° 18 ° 20 °
Cusco
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
13 ° 13 ° 13 ° 12 ° 11 ° 10 ° 10 ° 11 ° 13 ° 14 ° 14 ° 14 °
17 13 11 8 3 2 2 2 7 8 11 15

Peru - osobitá kultura, rozmanitá krajina a pečená morčata

Peru patří dlouhodobě k nejpopulárnějším destinacím Jižní Ameriky, a to především díky bájnému Machu Picchu, kam ročně zavítají desetitisíce turistů z celého světa. Během návštěvy této země vás však uchvátí nejen toto ztracené incké město, ale i řada dalších památek z inckého a předinckého období, stejně jako nádherná koloniální architektura peruánských měst. Pozoruhodná je také geografická různorodost Peru, kde amazonské pralesy na východě země střídají hřebeny And s majestátními šestitisícovkami, ledovci a horskými jezery.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Peru i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Peru

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Peru víza a oficiálně mohou v zemi pobývat až 90 dnů během 365 dnů. Pokud hodláte v Peru zůstat déle než 90 dnů, můžete se pokusit požádat imigračního úředníka o udělení povolení k pobytu nad rámec 90 dnů. Pokud budete mít štěstí, můžete rovnou dostat povolení k pobytu až na 183 dnů. V opačném případě není problém před vypršením lhůty 90 dnů vycestovat z Peru a zase se vrátit, čímž dostanete povolení na dalších 90 dnů. Razítko s povolenou dobou pobytu si zkontrolujte hned při příjezdu do Peru, neboť za její překročení hrozí minimálně vysoké pokuty. Pokud má vaše cesta do Peru jiný, než turistický účel, je třeba si před cestou obstarat vízum na velvyslanectví.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Podmínkou vstupu do Peru je cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců od data vstupu do země.

Vstup do země

Při vstupu na území Peru je třeba vyplnit imigrační kartu (Tarjeta Andina) a uchovat si její část až do doby, kdy budete zemi opouštět. Pokud do Peru vstupujete po zemi z Ekvádoru, Chile nebo Bolívie, ujistěte se, že jste do pasu dostali vstupní razítko. Podle peruánských zákonů by měl každý návštěvník bez vstupního razítka požádat o vyhoštění ze země na imigračním úřadě v Limě, aby vůbec mohl legálně opustit zemi. Imigrační úředníci mohou také požadovat výstupní razítko země, ze které jste po zemi vstoupili do Peru.

Hraniční přechody

Peru hraničí s Chile, Bolívií, Brazílií, Ekvádorem a Kolumbií. Mezi Chile a Peru je v podstatě jediným přechodem přechod Chacalluta, nacházející se mezi městy Arica a Tacna. Tento přechod je otevřený 24 hodin denně. Mezi Peru a Ekvádorem patří k nejrušnějším přechodům Tumbes - Huaquillas při pacifickém pobřeží, otevřený 24 hodin denně. Z ekvádorského města Loja jezdí přes přechod Macará do peruánského Piura autobusy společnosti Loja Internacional (www.cooperativaloja.com.ec). Pokud budete hraniční přechod Macará využívat individuálně, buďte obezřetní, neboť tu působí skupiny spojené s pašeráctvím drog. Eventuelně lze využít i přechod La Balza. V tomto případě se autobusem dostanete z Vilcabamby do Zumby, odkud vás na hranici dopraví otevřený náklaďák se sedačkami, zvaný "ranchero". Z hranice jezdí collectivo do města San Ignacio v Peru. Nejčastěji využívaným přechodem z Bolívie do Peru je hraniční přechod Kasani na břehu jezera Titicaca. Ve směru z Bolívie nasedněte v Copacabaně na collectivo, které vás odveze na hraniční přechod Kasani (15 minut / cca 3 Bs). Na bolivijské celnici si nezapomeňte nechat dát do pasu bolivijské výstupní razítko! Na druhé straně hranice vyplníte peruánské imigrační formuláře a projdete vstupními procedurami. Collectivo vás odveze do městečka Yungani, odkud jezdí autobusy do peruánského Puna (2-3 hodiny, 5 sol). Dalším přechodem v oblasti jezera Titicaca je hraniční přechod Desaguadero, který se nachází pár kilometrů jižně od Kasani. Z Brazílie do Peru či naopak lze cestovat po zemi přes hraniční přechod Iñapari – Assis Brasil nebo lodí po Amazonce přes hraniční město Tabatinga, které leží na trojmezí Brazílie, Peru a Kolumbie, takže tudy můžete vstoupit z Brazílie i do kolumbijského města Leticia nebo naopak. Z kolumbijského města Leticia je také možné plout po řece až do peruánského Iquitos.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Peru nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou jsou případy, kdy budete chtít navštívit amazonskou část Peru. V tomto případě po vás může být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

Výběr dalších očkování ve velké míře závisí na oblastech, ve které se budete pohybovat. Všem cestovatelům po Peru doporučujeme očkování proti žloutence A a pokud plánujete návštěvu oblastí s výskytem žluté zimnice, ke kterým patří provincie Amazonas, Loreto, Madre de Dios, San Martin, Ucayali, Junín, Pasco a Huánaco a také v částech provincií Puno, Cuzco, sever provincie Apurímac, severní cíp provincie Huancavelica, severovýchodní cíp provincie Ancash, východ provincie La Libertad, sever a východ provincie Cajamarca, sever a severovýchod provincie Ayacucho a východ provincie Piura, také očkování proti této nemoci.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem, potíže způsobené horkým klimatem nebo výšková nemoc.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Riziko onemocnění malárií hrozí především v nížinách kolem říčních toků Amazonky, Maranón, Napo a Ucayalí, což se týká zejména provincií Loreto, Madre de Dios a Ucayali, ale také níže položených (pod 2.000 m n.m.) venkovských oblastí provincií Ayacucho, Junín a St.Martin. Malé riziko hrozí v některých oblastech při pobřeží (Chiclayo, Trujillo, Pisco, Nazca). Lima a její okolí, zbývající pobřežní oblasti a turistické oblasti v horách jsou považovány za bezmalarické. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

V Peru nedoporučujeme pít vodu z vodovodu. Vždy je lepší koupit si balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je peruánský nový sol (S/, PEN), 1 PEN = 100 céntimos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 solů a mince v hodnotě 1, 2, 5 solů a 5, 10, 20 a 50 céntimos. Ve větších hotelech, lepších restauracích nebo u některých touroperátorů, lze bez problémů platit i americkými dolary. Mějte na paměti, že směnárny a banky vám vymění pouze dolarové bankovky v bezvadném stavu. Nenechte si vrátit natržené nebo jinak poškozené bankovky, které byste mohli mít později problém udat a dávejte pozor na falešné bankovky obou měn, které nejsou v Peru ničím neobvyklým. Pokud je to možné, preferujte bankovky nižších hodnot, protože na některých místech může být obtížné udat 100, respektive 200 solové bankovky. Jaký je aktuální kurz nového solu ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Peru

Přestože se cenová hladina za poslední roky o něco zvýšila a v Peru je tak o trochu dráž než třeba v sousedním Ekvádoru či Bolívii, země stále zůstává pro většinu cestovatelů levnou destinací. Uvedený denní rozpočet je orientační, pokud plánujete finančně náročné aktivity, jako pochod Inca trail, návštěvu Machu Picchu, dražší výlety do Amazonie nebo přelety nad Nazcou, počítejte s daleko vyššími náklady. Ceny jsou obecně o něco vyšší v Limě a Cuscu, než na venkově, což platí zejména během hlavní sezóny v evropském létě, o Vánocích a Velikonocích.

Ubytování v hostelovém dormu vyjde průměrně na 8-15 USD v závislosti na období a lokalitě, kde se nacházíte. Za jednoduchý pokoj v levném hotelu zaplatíte zhruba 10-30 USD. Jednou z nejlevnějších možností ubytování jsou malé rodinné hotýlky a guesthauzy, které najdete po celém Peru pod názvem hospedajes nebo alojamientos, a které mnohdy nabízejí levnější ubytování, než hostely. V průměru za takové ubytování zaplatíte do 10 USD.

Nejlevnější možností stravování jsou levná polední menu (menú), která nabízí mnoho podniků po celém Peru. Za polévku nebo předkrm, hlavní jídlo a pití zaplatíte jen zhruba od 4 do 8 PEN. Ještě méně utratíte u pouličních stánků, které nabízí občerstvení za 3-5 PEN nebo na trzích, které prodávají levné ovoce a zeleninu. V Peru hojně rozšířené Pollo a la Brasa, což je čtvrtka kuřete s hranolkama a salátem stojí něco mezi 10 a 15 PEN.  

Doprava autobusy je relativně levná a pokud máte na Peru dostatek času, ušetří vám nějaké peníze, než kdybyste se přepravovali letecky. Nejlevnější jízdenka v ekonomické třídě z Limy do Cusca (21-22 hodin) například stojí zhruba od 60 do 180 PEN v závislosti na zvoleném komfortu a roční době. Ceny jízdenek jsou také vyšší v době hlavních svátků. Na méně frekventovaných trasách nebo mimo sezónu bývá zpravidla možné domluvit nižší cenu. Pro cestování po jižní části země, z Limy do Puna, včetně Cusca a Arequipy, můžete využít služeb první autobusové společnosti v Peru, která nabízí systém hop on hop off. Dopravce Peru HOP prodává několik druhů cestovních passů, opravňujících k nástupu a výstupu kdykoliv v rámci stanovené doby a řadu dalších slev na ubytování a vstupenky na atrakce. Letecké přesuny jsou poměrně drahé, navíc většina aerolinek umožňuje cizincům nákup pouze dražších tarifů. Levnější tarify jsou určeny výlučně pro cestující s peruánským občanstvím a pokud si takovouto letenku koupíte, na letišti zaplatíte tučný příplatek.           

Pravděpodobně nejdražší položkou celé vaší cesty po Peru budou náklady na aktivity a výlety, především návštěva Machu Picchu, případně treky jako Inca trail nebo přelet letadlem nad planinou Nazca. Ať už Machu Picchu dosáhnete pěšky po Inca trailu nebo vlakem, bude vás to se vším všudy stát pár set dolarů (jen samotný vstup na Machu Picchu bez dopravy stojí 152 PEN). Některé zážitky a vstupenky na atrakce se nevyplatí kupovat předem z domova, protože zaplatíte mnohem víc, než kdybyste je kupovali až na místě. To je třeba příklad leteckých přeletů nad geoglyfy v Nazce. Na druhou stranu například klasický Inca trail je třeba, kvůli omezené kapacitě, rezervovat se značným předstihem. V Cuscu je možné koupit pass, tzv. Boleto Turístico, opravňující k návštěvě 16 atrakcí v Cuscu a Posvátném údolí v průběhu 10 dnů (130 PEN, 70 PEN studenti) nebo jen některých z nich (3 okruhy po 70 PEN). Boleto Turístico lze koupit v pokladnách u vstupů do těchto míst nebo na hlavní pobočce Counter Central de Galerías Turísticas, sídlící na ulici Avenida El Sol 103. Na jaké památky a muzea se tento pass vztahuje, se dozvíte na stránce www.cosituc.gob.pe.

Jak ušetřit peníze

  • Turistické restaurace na populárních místech, jako je Lima nebo Cusco, jsou o poznání dražší než restaurace, kam chodí běžní Peruánci. Zkuste zajít na jídlo tam, kam chodí místní a sami uvidíte, jaký bude cenový rozdíl. Cestovatelé s omezeným rozpočtem si mohou nakoupit potraviny v supermarketu nebo na trzích a vařit si sami v kuchyni, kterou bývají hostely vybaveny.
  • Na trzích můžete smlouvat o cenu za zboží, které vám bude, jako gringům, stejně napoprvé nabízeno za vyšší cenu, než je obvyklé. Především v období mimo hlavní sezónu máte šanci usmlouvat také cenu za ubytování nebo dálkové autobusy. Nedoporučujeme šetřit na pohodlí během dálkových přesunů, raději si připlaťte za polohovatelnou sedačku s více místem pro nohy. Z bezpečnostních důvodů také nedoporučujeme cestovat autobusy nejlevnějších společností a raději si připlatit za služby u některého z renomovaných dopravců.
  • Naučte se alespoň trochu španělsky, pomůže vám to při smlouvání o cenu, zeptat se místních na levnou restauraci, vyjednat si cenu s taxikářem apod.
  • O místech, která plánujete navštívit si předem zjistěte potřebné informace. Ne vždy je třeba vyhledávat služby cestovních agentur a touroperátorů, které nabízí poměrně drahé služby. Na mnoho míst se dostanete pohodlně a levněji sami lokální dopravou.
  • Suvenýry nakupujte přímo u zdroje a ne v předražených obchodech pro turisty.

Orientační ceny

  • lokální pivo (0,5l) v restauraci, 4-5 PEN
  • lokální pivo (1l) v supermarketu, 7-10 PEN
  • Inca Cola, 3 PEN
  • letenka z Limy do Cusca, cca 560 PEN
  • jízdenka na městský autobus po Limě, 0.50-3 PEN
  • autobus z Limy do Cusca, cca 60-180 PEN v závislosti na cestovní třídě
  • vstupné na Machu Picchu, 152 PEN
  • litr benzínu, cca 3.50 PEN 

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze (nejlépe dolary) směníte v bankách nebo směnárnách (casas de cambio), které najdete v každém větším městě. Nedoporučujeme měnit peníze na ulici, kde se můžete stát snadno obětí podvodu. Peru je ve velké míře stále zemí, kde většina obchodních transakcí probíhá v hotovosti, takže ve vesnicích a menších městech je často téměř nemožné platit kartou a vybírat z bankomatů. Bankomat není problém najít ve velkých a středních městech, někdy se však může stát, že bankomat odmítne vaší kartu, proto je lepší mít karty více mezibankovních sítí. Maximální limit výběru peněz z bankomatů je omezen na 400-700 PEN. Před návštěvou venkova, hor nebo džungle se předzásobte hotovostí, kterou je vhodné nenosit celou pohromadě, ale raději odděleně na více místech. Můžete využít i opasku se skrytou kapsou, pásu na peníze, skrytého pod oblečením nebo tajných kapes.

Spropitné

V lepších restauracích se obvykle nechává 10%, některé lepší restaurace již automaticky připočítávají příplatek za servis k účtu, o čemž je dobré se přesvědčit hned, jak vám donesou účtenku. V takovém případě již nemusíte dávat další spropitné. V levnějších restauracích je vhodné nechat pár solů navíc, pokud jste byli spokojeni. Obsluha v takovýchto zařízeních je zpravidla placena špatně a každý sol navíc bude určitě velmi oceněný.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost a obchodovatelné peněžní prostředky převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země. Sumu převyšující 30.000 USD je zakázáno dovézt / vyvézt.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Peru ovlivňuje několik faktorů, jako vzdálenost od oceánu, nadmořská výška, mořské proudy a další. Na základě těchto vlivů lze území Peru rozdělit do třech hlavních klimatických zón, pobřežní, horské a oblasti amazonského pralesa. V pobřežních oblastech panuje teplé a vlhké klima, s patrnými rozdíly mezi severní a jižní částí pobřeží. Na severu je horko téměř po celý rok, s krátkým obdobím dešťů v listopadu a prosinci, zatímco centrální a jižní pobřeží mají mírnější klima s nedostatkem srážek (Lima patří mezi nejsušší města světa), s optimální dobou návštěvy v období peruánského léta (listopad-březen). Nejlepší dobou pro cestování do horských oblastí And je během suššího období mezi dubnem a říjnem, ve větších nadmořských výškách ale očekávejte chladnější klima, obzvláště v noci. Mimo toto období (listopad-březen) může více pršet, zejména v lednu a únoru, které jsou nejdeštivějšími měsíci v roce. Mimochodem například Inca Trail je pro pěší turisty v únoru uzavřen. Amazonské oblasti jsou horké a vlhké po celý rok, i když o něco méně prší opět mezi dubnem a říjnem, což je také nejlepší doba pro návštěvu těchto oblastí.

Mohlo by se hodit:

  • Meteorologický úřad Peru, předpověď počasí a další informace, www.senamhi.gob.pe

Hlavní turistická sezóna v Peru panuje v červnu, červenci a srpnu a také o Velikonočním týdnu (Semana Santa). V tuto dobu se na Machu Picchu vydávají davy turistů, takže pokud se jim chcete vyhnout a zároveň také uniknout chladnějšímu počasí, můžete pro svou cestu do Peru zvážit konec dubna, květen, září nebo říjen. Pokud chcete strávit více času na pobřeží nebo jen uniknout zimě na severní polokouli, můžete vyrazit v období od prosince do dubna, kdy sice v Andách a Amazonii více prší, za to v Limě, Nazce a dalších pobřežních městech je příjemně teplo s minimem srážek.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Pro cizince přijíždějící do Peru jsou největší hrozbou pouliční kriminalita a příležitostné krádeže osobních věcí. Obzvláště pozor by si měli dát návštěvníci v Limě, Cuscu, Arequipě a dalších velkých městech, zloděje přitahují i autobusová nádraží i přeplněné lokální autobusy, ve kterých často dochází k odcizení batohů nebo věcí z nich. Z tohoto důvodu je lepší cestovat autobusy dražších společností, které přeci jen kladou větší důraz na bezpečnost turistů a jejich zavazadel. Své věci neztrácejte z dohledu ani na vteřinu, doklady a peníze mějte vždy při sobě na dobře skrytých místech. Ve velkých městech je po setmění lepší cestovat spolehlivými, licencovanými taxíky, než se pěšky potulovat nočními ulicemi. Zejména Arequipa bývala pověstná nepoctivými rádo by taxikáři, kteří své zákazníky odvezli do ústraní a pak je obrali o peníze.

Vyhýbejte se spoře osvětleným a odlehlým ulicím, túry do liduprázdných míst raději podnikejte ve skupince více osob. Peníze, šperky, drahé foťáky, telefony a jiné cennosti skryjte před zraky veřejnosti, nenoste při sobě velké částky peněz a dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů nebo při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Při platbě kreditní kartou mějte přehled o své kartě a obchodníka, který provádí platební transakci, mějte stále na očích. Zneužití platebních karet a padělání peněz je v Peru stále velkým problémem.

Přírodní katastrofy

Peru se nachází na území náchylném k zemětřesením, a ačkoli má většina z nich slabý průběh, v historii země již bylo zaznamenáno i mnoho případů zničujících zemětřesení. V období dešťů může v horských oblastech docházet k sesuvům půdy a lokálním záplavám, které by mohly zkomplikovat vaše cestování po zemi.

Na co si dát pozor

  • V rámci Peru se nedoporučuje cestovat do oblasti Valle de los Ríos Apurímac, Ene a Mantaro (Údolí řek Apurímac, Ene a Mantaro), které patří k hlavním oblastem pěstování koky a operují zde skupiny pašeráků drog a zbytky teroristické organizace Světlá stezka (Sendero Luminoso).
  • Vyvarujte se účasti na demonstracích a politicky motivovaných protestech, ke kterým v Peru dochází poměrně často. Tyto akce se mohou konat i v místech turistického zájmu a mohou tudíž komplikovat příjezd a přístup k turistickým atrakcím.
  • Při platbě za zboží nebo služby či výměně peněz dávejte dobrý pozor, jaké bankovky vám přijdou do rukou. Padělané bankovky jsou v Peru velkým problémem a Peru patří k zemím s vysokou mírou distribuce padělaných peněz.
  • Držení a distribuce drog je v Peru trestná.
  • V Peru je zakázáno fotografování vojenských a dalších, strategicky významných, objektů. Pokud si chcete na ulici vyfotit skupinku lidí nebo jedince, vždy byste se měli předem dovolit.
  • Vyhýbejte se smečkám toulavých psů, na které narazíte po celém Peru, včetně Limy. Ačkoliv většina z nich není agresivních, najdou se i výjimky, na které zpravidla platí pár hozených kamenů (ne na samotné psy).
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Peruánská kuchyně

K pilířům peruánské gastronomie patří maso, nejčastěji kuřecí, vepřové nebo také rybí, pocházející z mořských i sladkovodních ryb, dále zelenina a koření, jako je červená cibule, chilli papriky, rajčata, kukuřice a také brambory. Peru je prapůvodní domovinou brambor a v zemi se pěstuje více než 3.000 odrůd brambor nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. Něco podobného, akorát v menším měřítku, by se dalo říct i o kukuřici. K nejběžnějším peruánským pokrmům patří Pollo a la Brasa, kuře s hranolkami a obvykle i salátem a také ceviche, syrové rybí maso, marinované v citronové šťávě a ochucené červenou cibulí a chilli papričkami. Ceviche si často můžete objednat jako předkrm nebo zajít do specializovaných podniků, zvaných cevicherias. Jen pozor na to, v jakém podniku si ceviche dáváte, neboť tento pokrm bývá častou příčinou zažívacích problémů. Peru nabízí i řadu pro nás bizarních pokrmů, jako jsou pečená morčata (cuy), velcí, pečení, křupaví mravenci (mamacos), grilované, tučné larvy nosatců (suri) nebo třeba obří říční hlemýždi (churos). Morče je v Peru oblíbenou pochoutkou s chutí připomínající kuřecí maso. Ačkoli se z jedné porce moc nenajíte, bude to pro vás určitě nevšední kulinářský zážitek. Národním nápojem Peru je pisco, pálenka vyráběná z vinných hroznů. Populárním nápojem je také pivo, které je levné a seženete ho všude. K nejznámějším značkám patří Cristal, Pilsen Callao a Cusqueña. Velmi populárním nealkoholickým nápojem je Inka Cola, limonáda žluté barvy, kterou seženete v každém obchodě po celém Peru.

Typická jídla

  • Anticuchos, kořeněné a v octu marinované, hovězí srdce, se obvykle podává s vařenými bramborami nebo chlebem
  • Arroz con pollo, kořeněné kuřecí maso s rýží
  • Lomo saltado, smažené hovězí maso s cibulí, rajčaty a bramborem, podávané s rýží
  • Aji de gallina, kuře s omáčkou z arašídů a chilli
  • Papa Rellena, mačkané brambory s masem, opečené po obou stranách
  • Picarones, pečivo připomínající donut se konzumuje přelité sladkým sirupem
  • Mazamorra Morada, sladký dezert, připravený z fialové kukuřice 

Kultura a náboženství

Starověké Peru bylo domovem mnoha civilizací, zejména Inků, jejichž říše byla dobyta Španěly v 16. století, kteří v zemi začali následně šířit křesťanskou víru (k římskokatolickému náboženství se hlásí zhruba 81% Peruánců). Silně zakořeněná kultura původních obyvatel se i dnes prolíná s křesťanskými tradicemi, což je v Peru patrné na každém kroku, ať už jde o architekturu nebo oslavy jak katolických svátků, tak nejrůznějších rituálů a obřadů, které pramení z tradic předkolumbovského období. Domorodí obyvatelé tvoří téměř polovinu veškeré populace země, což řadí Peru na vrchol žebříčku latinskoamerických zemí s nejvyšším podílem původních, domorodých obyvatel. Většina indígenas (jak se v Peru původním obyvatelům říká) hovoří kečuánsky a obývá vysoko položené oblasti v Andách, ajmarštinou pak hovoří obyvatelé v regionu jezera Titicaca. V Amazonii pak žije dalších, více než 40 etnických skupin, hovořících vlastními jazyky.

Obřad ayahuasca

Mnoho návštěvníků Peru vyhledává příležitost podstoupit rituální obřad, doprovázený pitím halucinogenního nápoje vyrobeného z rostliny ayahuasca. Tato rostlina roste v Amazonii, kde z ní a z dalších bylin indiánští šamani odpradávna připravují nápoj, který zúčastněným navozuje halucinogenní stavy a často také zdravotní problémy v podobě průjmů a zvracení, jelikož má tento nápoj očistné účinky. Pokud se tedy tuto ceremonii rozhodnete vyzkoušet, měli byste se vydat do peruánské džungle přímo ke zdroji a vyhledat zkušeného šamana, který má s provozováním tohoto obřadu patřičné zkušenosti a zná všechna rizika.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Peru je proslulé především svými textilními výrobky a také oblečením a doplňky, pletenými z vlny alpak, které hýří barvami a vzory. Během pobytu v chladných Andách oceníte pletené čepice s krytím přes uši nebo ponča, které vám po návratu z Peru budou připomínat chvilky strávené v této zemi. Pozor ovšem na kvalitu zboží, které kupujete. Množství prodejců totiž nabízí svetry z alpak, které jsou ve skutečnosti ze syntetických vláken. Pravá vlna z alpak a zejména z jejich mláďat, je měkká, na kůži neštípe a při dotyku chladí. Pravé výrobky z vlny mladých alpak jsou také o něco dražší, a tak podezřele levné výrobky určitě nejsou z pravé vlny mláďat alpaky. Na trzích je k dostání i množství řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné nebo hliněné nádoby, pletené přívěsky apod. Výrobou keramiky je pověstné severoperuánské město Chulucanas, kde se keramika vyráběla již v předinckých dobách. Peru také patří k předním světovým producentům stříbra, s tisíciletou tradicí výroby stříbrných šperků a doplňků. Z Peru si můžete přivézt také koření, kakao nebo čokoládu.

Kde nakoupit

Spousty příležitostí k levným nákupům nabízí především nejrůznější trhy a tržiště, které najdete skoro v každém městě. Několik takových trhů najdete i v Limě, Cuscu a dalších městech. K vyhlášeným trhům v Limě patří Mercado Central, které se nachází jen pár bloků od Plaza Mayor, východně od Avenidy Abancay. Trh sídlí v několika podlažní budově a zaujímá rozlohu několika bloků. Na Mercado Central, ale i v postranních ulicích, seženete úplně vše od oblečení, po ryby, plody moře, maso, koření a další pochutiny. Tento trh je známý také širokou nabídkou peruánských jídel, stejně jako trh Mercado de Surquillo, situovaný ve stejnojmenné čtvrti poblíž dopravní tepny Av. Paseo de la Republica. Mezi nejrušnější limské trhy patří i Polvos Azules, kde ve třech podlažích nakoupíte oblečení, elektroniku, vybavení na trekking a spoustu dalšího zboží. Množství krámků se suvenýry a typickými peruánskými výrobky sdružuje trh Feria Artesanal ve čtvrti Pueblo Libre na ulici Av. de la Marina. Peruánské suvenýry jako šperky, řemeslné a umělecké výrobky, oblečení a další dárky a upomínkové předměty jsou k dostání také na trhu Dédalo na ulici Saenz Peña 295.

Populárním trhem v Cuscu je tržiště Mercado Artesanal, kde nakoupíte suvenýry a další zboží, jako oblečení, šperky, keramiku, řemeslné výrobky apod. Tržiště se nachází na rohu ulic Av.Tullumayo a Av. del Sol. Oblečení, starožitnosti, ale také jídlo jsou k dostání na velkém trhu Baratillo Market, který se koná každou sobotu na ulici Prolongacion Pera. Nabídku čerstvého ovoce, zeleniny a dalšího jídla nabízí denně trh San Pedro, nacházející se na malém náměstí Plazoleta San Pedro. Centrum tradičního textilu regionu Cusco (Centro de Textiles Tradicionales de Cusco, www.textilescusco.org) je neziskovou organizací, založenou v roce 1996, jejíž cílem je zachování tradičního řemesla a techniky výroby pleteného textilu v Cuscu a podpora a pomoc zdejším domorodým komunitám prodávat a propagovat jejich výrobky. Organizace provozuje také obchod, kde si můžete tyto výrobky koupit.

Konečně v Arequipě se za suvenýry vydejte třeba na trh Fundo el Fierro, nacházejícím se u náměstí Plaza San Francisco. Pár bloků jihovýchodně od Plaza de Armas sídlí autentický trh Mercado San Camilo se stánky prodávajícími koření, maso ovoce, zeleninu, ale i oblečení a další zboží.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 400 ks cigaret, 50 ks doutníků, 250 g tabáku, 3 l alkoholu a nové zboží nebo dárky v hodnotě maximálně 300 USD. Tato pravidla se vztahují na osoby starší 18 let. Je zakázáno (případně povoleno s povolením příslušných úřadů) dovážet předměty kulturní hodnoty, zvířata, rostliny a rostlinné produkty, pesticidy, veterinární produkty, jídlo pro zvířata, zbraně a střelivo apod. Cestující mohou s sebou mít jeden typ elektroniky (např. jeden laptop nebo jeden tablet).

Z Peru je zakázáno vyvážet chráněné druhy rostlin a živočichů v jakékoliv podobě, archeologické předměty a starožitnosti z předkolumbovské doby, včetně keramiky a textilu a také umělecké předměty z koloniální éry. Z Peru je zakázáno vyvážet chráněné druhy rostlin a živočichů v jakékoliv podobě, archeologické předměty a starožitnosti z předkolumbovské doby, včetně keramiky a textilu a také umělecké předměty z koloniální éry.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 60 Hz

Čas

V Peru je oproti České republice o 7 hodin méně (v době letního času) a o 6 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+51

Telefonování a internet

Wifi připojení poskytuje většina hostelů ve větších městech a v turistických lokalitách, méně již v menších městech. Problémem však bývá rychlost a kvalita připojení. Internetovou kavárnu byste měli najít i v menších městech, ceny se pohybují okolo 3-5 PEN za hodinu.

V případě potřeby je možné koupit si lokální SIM kartu s 1 GB dat již za cenu kolem 10 PEN. Výhodou je, že tuto kartu můžete navíc použít i v dalších zemích Jižní Ameriky. Mezi hlavní operátory v zemi patří Movistar, Claro, Entel a Bitel, všichni čtyři nabízí předplacené SIM karty. Nejdražším operátorem je Movistar, na druhou stranu má nejlepší pokrytí. Karty seženete v oficiálních prodejnách, ale také v supermarketech, drogeriích a v některých dalších obchodech. Nekupujte karty od pouličních prodejců! Ke koupi karty budete potřebovat váš pas.

Jazyk

V Peru se hovoří španělsky a také jazyky původních obyvatel, ke kterým patří zejména ajmarština a kečuánština. Před cestou do Peru se doporučujeme naučit pár základních frází a slovíček ve španělštině, hodně si tím usnadníte cestování po zemi. Se znalostí španělštiny se také zvyšují vaše šance usmlouvat cenu za ubytování, dopravu apod., případně snadněji čelit nejrůznějším podvůdkům, kterým jsou vystaveni pouze anglicky hovořící turisté. Anglicky hovoří jen velmi málo Peruánců a anglicky se dokonce nedomluvíte ani na místech, kde se turisté běžně pohybují.

Co si nezapomenout

  • trekové boty pro pěší turistiku, teplé spodní prádlo a oblečení pro treky ve vysokých výškách a chladném podnebí
  • lehkou, vodě odolnou bundu nebo pončo
  • moskytiéru a repelent do džungle
  • kopii cestovního pasu
  • elektrický adaptér
  • ruli toaletního papíru, který chybí téměř na každé veřejné toaletě a pokud ne, často se za něj platí
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Peru v Praze

Muchova 9, 160 00 Praha 6 - Dejvice, tel: 224 316 210, 224 315 741, fax: 224 314 749 , email: secretaria1@peru-embajada.cz, secretaria2@peru-embajada.cz, consul@peru-embajada.cz, comercial@peru-embajada.cz, web: www.peru-embajada.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Pá) 9:00-14:00.

Velvyslanectví České republiky v Limě

Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima, tel: +511/2643381, 2643374, nouzová linka +511/2643381, 2643374, +51/998736567, fax: +511/2641708, email: lima@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/lima, diplomatická působnost pro Peru a Ekvádor, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, provozní doba konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-12:00, víza (Út-Čt) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Callao

Av. Javier Prado (Circ. Golf Los Incas), Torre 2, Of.902, Surco. Lima 33, Callao, tel: +511/743 4630, +511/743 4633, email: callao@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro provincii Callao, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-18:00, úřední hodiny dle telefonické dohody.

Důležitá telefonní čísla

policie 105, hasiči 116, ambulance 115

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele