logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90-180 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
700 - 900 Kč
Turistická sezóna
prosinec-duben
Proč cestovat právě sem
Panamský průplav
krásné ostrovy a pláže
deštné pralesy
tropická fauna a flóra
kultura domorodých obyvatel

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Ciudad de Panamá
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 °
3 2 1 3 12 13 14 14 11 14 16 10

Země průplavu, deštných lesů a krásných pláží

Při vyslovení slova Panama napadne většinu lidí v prvé řadě Panamský průplav, působivé stavební dílo, které se prokousává napříč zemí a již více než 100 let spojuje Pacifik s Karibikem. I díky němu patří Panama k nejbohatším zemím Střední Ameriky, což je patrné zejména na moderní zástavbě hlavního města. Panama však zdaleka není jen tato světoznámá plavební cesta, ale také tropické lesy plné opic, lenochodů a exotických ptáků, idylické pláže a ostrovy i domorodé vesnice, roztroušené podél pobřeží.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Panamě i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Panamy víza a v zemi mohou pobývat 90 až 180 dnů (ujistěte se kolik dnů vám bylo zapsáno do pasu). Povolenou dobu pobytu lze prodloužit na imigračním úřadě nebo krátce vycestovat ze země a opět se vrátit, čímž vzniká nárok na další pobyt v zemi.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň 6 měsíců od data příjezdu do země.

Vstup do země

Imigrační úředníci většinou chtějí prokázat dostatečné množství finančních prostředků (500 USD nebo kreditní kartu) k pokrytí pobytu v zemi a také navazující nebo zpáteční letenku (jízdenku) z Panamy. Na hranici se nezapomeňte přesvědčit, že jste do pasu dostali vstupní razítko, předejdete tak případným potížím při opuštění země.

Při odletu ze země se platí odletová daň ve výši 40 USD, tento poplatek bývá většinou zahrnut v ceně letenky. Návštěvníci, kteří do Panamy připlují lodí (kromě výletních lodí), musí zaplatit poplatek 110 USD na osobu.

Hraniční přechody

Panama sousedí na západě s Kostarikou a na východě s Kolumbií.

Panamu a Kolumbii odděluje neprostupná džungle, kudy nevede žádná silnice. Celá příhraniční oblast navíc není zcela bezpečná, takže jedinou možností, jak se dostat z jedné země do druhé, je letět nebo plout lodí.

Mezi Kostarikou a Panamou je nejrušnějším přechodem přechod Paso Canoas (7:00-23:00, kostarická strana jen do 22:00), na severu při pobřeží Karibiku pak Sixaola (7:00-18:00) a v omezené míře také přechod Río Sereno (7:00-23:00).

Do Paso Canoas jezdí autobusy z panamského města David (2.10 USD, 1.5 hodiny). Z kostarické strany pak jezdí autobusy do San José (cca 7.450 CRC) a dalších měst po cestě.

Přechod Sixaola využijete například při cestě z Bocas del Toro do Kostariky nebo naopak. Z Almirante, pobřežního města, odkud vyplouvají lodě na Bocas del Toro, jeďte autobusem do města Changuinola (1.45 USD) a pak dalším autobusem na hranici (1 USD, 40 minut), stejnou cestu můžete podniknout jednodušeji sdíleným taxi, zaplatíte ale o něco navíc. Po absolvování imigračních procedur na panamské straně se vydejte po mostě přes řeku Sixaola, nechte si dát do pasu kostarické razítko a poté se vydejte ze Sixaoly autobusem do Puerta Vieja (1.700 CRC nebo 5 USD). Autobusy jezdí každou hodinu a cesta trvá hodinu a půl. Tip: Pokud jízdné zaplatíte v colonech, vyjde vás levněji.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Panamy nepotřebujete žádné povinné očkování.

Všem cestovatelům do Panamy doporučujeme očkování proti žloutence A a při cestách do oblastí ležících východně od Panamského průplavu (regiony Emberá, Kuna Yala, provincie Darién, části provincie Colón a východ provincie Panama) také očkování proti žluté zimnici.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Při výstupu na vulkán Barú se u někoho mohou projevit příznaky výškové nemoci.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Střední riziko onemocnění malárií hrozí ve venkovských oblastech na východě Panamy (provincie San Blas a Darién), zejména při hranici s Kolumbií. Nízké riziko hrozí ve venkovských a níže položených oblastech zbytku země. Města a samotný průplav jsou považovány za místa bez malárie. O nutnosti užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutku je v Panamě pitná, balenou vodu k pití si ale kupte na Bocas del Toro a v indiánském území Guna Yala.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je panamská balboa (PAB, B) 1 PAB = centésimos. Balboa je pevně vázána na americký dolar v poměru 1:1. V zemi je možné platit oběma měnami, ale vzhledem k tomu, že balboa nemá papírové bankovky, lze panamskou měnu použít pouze pro drobné nákupy. Kvůli časté neochotě obchodníků přijímat bankovky větší než 20 USD je lepší mít vždy po ruce bankovky nižších hodnot a mince. V oběhu jsou mince v hodnotě 1, 5, 10, 25 a 50 centésimos a 1 balboa. Jaký je aktuální kurz české koruny k balboe zjistíte zde.

Náklady

Panama je společně s Kostarikou a Belize nejdražší zemí Střední Ameriky. Ceny jsou vyšší v turisticky oblíbených destinacích, jako je Bocas del Toro, mimo obvyklá turistická místa je cenová hladina o něco nižší. Ceny vyletí nahoru také během karnevalu, velikonočních a vánočních svátků.

Cena za ubytování v hostelovém dormu se pohybuje zhruba v rozmezí od 8 do15 USD, jednoduchý pokoj pro dva v hotelu stojí přibližně od 25-35 USD výše, za pokoj s vlastní koupelnou a klimatizací dáte něco kolem 60 USD. V levných hotelech obvykle teče jen studená voda, za teplou si připlatíte. Předem si také zjistěte, jestli cena za pokoj v hotelu již zahrnuje 10% daň, mnoho hotelů totiž nabízí pokoje za cenu nezohledňující tuto daň.

Nejlevnější jídlo koupíte u pouličních stánků (2-5 USD) a v levných lokálních samoobslužných jídelnách nebo kantýnách, ve kterých může obědové menu stát kolem 4-5 USD. Pokud se posadíte v turistické restauraci, očekávejte útratu od 10 USD výše. Ceny v supermarketu jsou přibližně stejné nebo o něco málo vyšší než u nás. Chcete-li si udržet nízký rozpočet, necestujte taxíky, ale autobusy. Doprava autobusy po městě je velice levná (jízda autobusem po Panama City vyjde na 0.25 USD), na dálkových trasách zaplatíte několik dolarů. Jízdenka na noční autobus z Panama City k Bocas del Toro například vyjde na 25 USD. Zpáteční letenka z Panama City do Bocas del Toro s Air Panama vyjde na 217 USD.

Vstupné do většiny národních parků je 5 USD, zřídka kde jej ale někdo vybírá.

Orientační ceny

  • místní pivo (0,5l) v supermarketu, cca 0.75 USD
  • pivo (0,5) v restauraci, 1.50-2 USD
  • balená voda (1,5l), 1.50 USD
  • návštěvnické centrum Panamského průplavu v Miraflores, 15 USD
  • litr benzínu, cca 0.90 USD
  • jízda autobusem v rámci Panama City, 0.25 USD
  • jízda metrem v Panama City, 0.35 USD
  • taxi z letiště do centra Panama City, cca 25-30 USD

Jak ušetřit peníze

  • Přijeďte mimo období od prosince do dubna, kdy je v plném proudu hlavní sezóna. Ceny za ubytování a turistický servis jsou na vrcholu v době Vánoc, Velikonoc a také během karnevalu.
  • Vyhněte se turistickým restauracím a raději se soustřeďte na pouliční občerstvení nebo místní samoobslužné jídelny. V některých hostelech budete mít možnost sami si uvařit jídlo.
  • Vyhněte se cestování taxi a turistickými shuttly a využijte levné místní autobusy.

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Vzhledem k tomu, že oficiální měnou Panamy je v podstatě americký dolar, přivezte si nejlépe tuto měnu a na místě už nemusíte nic řešit.

Bankomaty najdete především ve městech a turistických oblastech. Před cestou do méně civilizovanějších oblastí se předzásobte hotovostí, například v Santa Catalině není bankomat žádný.

Kartou lze platit ve větších hotelech a lepších restauracích, v malých podnicích a v odlehlejších oblastech vám nezbude nic jiného, než zaplatit v hotovosti.

Spropitné

Za jídlo v restauraci můžete nechat spropitné kolem 10%, v některých restauracích však může být spropitné již zahrnuto v ceně - zjistěte si ještě před zaplacením účtu.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Panamě

Panama leží v tropickém podnebném pásmu, kde panuje horké a vlhké klima. V průběhu roku se střídají období sucha od prosince do dubna a období dešťů od května do listopadu, s nejdeštivějšími měsíci září a říjnem. Během deštivého období Panama obyčejně zažívá ještě kratší, sušší období, které přichází v červenci a srpnu a které se nazývá „veranillo“. Na karibské straně prší téměř po celý rok, srážkově bohaté je zejména období mezi prosincem a únorem.

Přestože se Panama nachází v tropech, ve vyšších polohách může být velmi chladno (zejména v noci).

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu  

Hlavní sezóna trvá přibližně od prosince do dubna, s vrcholy v době Vánoc, Nového Roku, karnevalu a Velikonoc. Mimo hlavní sezónu je v Panamě méně turistů a klesají ceny za turistické služby.

Velryby můžete v Pacifiku pozorovat nejlépe od července do října.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Panama je jednou z nejbezpečnějších zemí ve Střední Americe, přesto je i zde vhodné dodržovat pravidla bezpečného cestování a dávat pozor na své věci, neboť drobné krádeže a kapsářství zde nejsou ničím neobvyklým. Z bezpečnostních důvodů je lepší vyhnout se některým čtvrtím v Panama City (El Chorrillo, Santa Ana, Curundú a jihozápadní část čtvrti Calidonia, včetně Avenidy Balboa), městu Colón (kromě přístavu Colón 2000 a Zóny Libre) a oblasti Darién při hranici s Kolumbií, kde se vyskytují pašeráci drog a militantní skupiny.

Buďte obezřetní a hlídejte si své věci na rušných místech, jako jsou nákupní centra, tržiště, autobusová nádraží nebo prostředky veřejné dopravy. Peníze a cennosti skryjte před zraky veřejnosti, nenoste při sobě velké částky peněz, dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Pokud je to možné, nevybírejte peníze z pouličních bankomatů a zajděte raději do bank, supermarketů nebo nákupních center. V autě nenechávejte žádné cenné věci ani nic dalšího, co by přitahovalo pozornost zlodějů.

Na co si dát pozor

  • Při pobřeží Pacifiku i Karibiku se mohou vyskytovat nebezpečně silné mořské proudy.
  • Držení a distribuce drog je v Panamě trestná a hrozí za ní dlouholetá vězení. 
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla

  • sancocho, polévka s kuřecím masem, kukuřicí, kořením a koriandrem
  • patacones, smažené plantainy se často podávají jako k příloha k jídlům
  • gallo pinto, tradiční jídlo známé i z Kostariky a Nikaraguy, jehož základem je rýže s fazolemi. Na karibské straně Panamy se připravuje s kokosovým mlékem.
  • ceviche, syrové plody moře nebo kousky ryby marinované v limetové šťávě a koření
  • arroz con pollo, kuře s rýží je jedním z typických panamských jídel
  • bollos, kukuřičná kaše, vařená v banánovém listu
  • carimañola, masové koláče, podobné empanádám

Typické nápoje

  • batido, mléčný shake s rozmixovaným ovocem
  • mezi nejrozšířenější značku piva patří Balboa nebo Panamá
  • Panama produkuje i výtečné rumy, k vyhlášeným značkám patří Abuelo a Carta Vieja

Kultura, náboženství a zvyky

Panama je multikulturní společností, což vyplývá z její polohy na křižovatce námořních cest. Tři a půl miliónů obyvatel země tvoří mesticové - míšenci evropských přistěhovalců s původním obyvatelstvem, potomci afrických přistěhovalců, Evropané, indiánské obyvatelstvo a další etnika, včetně Asiatů. V Panamě žije sedm různých etnických skupin a domorodých komunit, které reprezentují kmeny Emberás, Wounaan, Kunas, Nasos, Ngobé, Bugje a Bri Bri. Bohatá skladba populace se odráží i v náboženské rozmanitosti. Ačkoli v celonárodním měřítku převládá katolictví, součástí náboženského spektra je také islám, buddhismus, hinduismus, judaismus a některá další náboženství.

Nebuďte překvapeni, když se na vás budou místní lidé dívat jak na blázny, až vyrazíte do ulic města v šortkách a sandálech. Ačkoli je Panama tropickou zemí, místní muži nosí dlouhé kalhoty a uzavřené boty.

Neodmyslitelnou součástí latinskoamerické hudební scény je styl reggaeton, který má kořeny právě v Panamě.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Co jiného v Panamě koupit, než proslulý panamský klobouk "panamák"? Klobouky seženete na mnoha místech, rozdíl je ale v kvalitě zboží. Ceny lepších klobouků začínají zhruba na 20 USD. V Casco Viejo můžete například zajít do obchodu Victor's Panama Hats. Zajímavé je, že klobouky se nevyrábí v Panamě, ale v Ekvádoru. Velký výběr tradičního domorodého oblečení a uměleckých výrobků nabízí venkovní trh Mercado 5 de Mayo na Avenida 5 de Mayo. Na dalším trhu, Mercado Nacional de Artesanías, máte možnost koupit celou řadu suvenýrů, od panamských klobouků, po šperky, kopie masek a další předměty vyrobené domorodými obyvateli Panamy. Trh se nachází na ulici Via Cincuentenario v městské části Panama Viejo. Výrobky domorodých komunit jsou k dostání také na uměleckém trhu Mi Pueblito, který se nachází na kopci Ancon Hill v Panama City nebo na trhu Mercado de Artesanías ve čtvrti Balboa. Skvělým dárkem pro vás i vaše známé budou barevná trička, tašky, čepice, ručníky, žabky a další oblečení a doplňky s logem výrobce "I love Panama". Obchody této značky najdete na mnoha místech po celé zemi. Domů si můžete přivézt také balíček panamské kávy, příležitostí k její koupi budete mít určitě spoustu, ať už přímo na některé z kávových plantáží nebo v supermarketu. Dalším stylovým dárkem může být láhev panamského rumu Abuelo - malou láhev seženete za méně než 10 USD. Kromě klasických trhů a pouličních stánků můžete za nákupy zajít i do velkých, moderních nákupních center, kterých je v Panama City několik. K největším z nich patří Albrook Shopping Mall, který se nachází hned vedle velkého autobusového terminálu.

Mimo hlavní město se umělecké trhy konají například každou neděli ve městě El Valle.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret a 3 láhve alkoholu. Restrikce a povolení se vztahují na dovoz a vývoz zvířat, zbraní a střeliva.

Ze země je zakázáno vyvážet předměty ze vzácných a ohrožených druhů zvířat.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

120 V, 60 Hz, výpadky elektřiny jsou v Panamě poměrně častým jevem

Čas

V Panamě je oproti České republice o 7 hodin méně (v době našeho letního času) a o 6 hodin méně (v době našeho zimního času).

Telefonní předvolba

+507

Telefonování a internet

Většina ubytování nabízí bezplatné wifi, stejně jako restaurace a kavárny v turističtějších oblastech.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština. Přestože má Panama poměrně úzké historické vazby na USA, anglicky se většinou domluvíte jen v hlavním městě a v některých nejturističtějších destinacích. Každopádně doporučujeme naučit se pár frází a slov ve španělštině. Domorodá etnika hovoří svými vlastními jazyky.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • teplejší oblečení pro treking ve vyšších nadmořských polohách i pro cestování expresními autobusy, ve kterých jede klimatizace naplno
  • repelent proti komárům, případně moskytiéru
  • opalovací krém a sluneční brýle
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Panamy v Berlíně

Lützow-Center, Wichmannstrasse 6, D-10787 Berlin, tel: 004930-2260 5811, fax: 004930-2260 5812, email: panaemba@t-online.de

Velvyslanectví České republiky v Bogotě

Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602, 110221 Bogota, tel: +57 1/742 9142, fax: +57 1/742 9164, email: bogota@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/bogota, diplomatická působnost pro Kolumbii, Panamu a Kostariku, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 104, hasiči 103, ambulance 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele