logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Vzhledem k izolovanosti Nového Zélandu představuje letadlo v podstatě jediný prostředek, jak se na ostrovy dostat. Na největší novozélandské letiště v Aucklandu létají linky především z Asie, Austrálie a Severní Ameriky, samotný Auckland je pak důležitým přestupním uzlem na cestách do Tichomoří a Polynésie. Obrovská vzdálenost mezi Evropou a Novým Zélandem se bohužel promítá i do ceny letenek, které se nejčastěji pohybují v rozmezí od 20.000 do 30.000 Kč, v akci se dají sehnat letenky i pod 20.000 Kč. Levnější letenky se dají koupit především mimo sezónu, tedy mimo období od prosince do února. Podívejte se především na nabídku čínských aerolinek, které často nabízí cenově výhodné letenky, ačkoliv lety se obvykle neobejdou bez několika přestupů a často i dlouhých časů, strávených na přestupech. Při hledání letenek se také podívejte i na jiná cílová města, než je Auckland, někdy se dají najít levnější letenky do měst, jako je například Christchurch.

S kým můžete letět

Nový Zéland je tak daleká destinace, že se váš let neobejde bez mezipřistání. Jde jen o to, kolik těch mezipřistání bude a jak dlouho celkem strávíte ve vzduchu. Z hlediska času stráveného na cestě nabízí nejideálnější spojení společnosti Emirates a Qatar Airways. Oba dopravci létají kromě Prahy i do dalších evropských měst, jako je Mnichov, Vídeň, Budapešť nebo Berlín. Lety z Prahy, potažmo Evropy, přistávají v Dubaji, respektive v Dauhá obvykle kolem půlnoci a brzy ráno místního času zase odlétají linky směr Nový Zéland. Stroje Qatar Airways létají do Aucklandu, s Emirates můžete letět do Aucklandu nebo na letiště Christchurch. Letadla obou společností mají po cestě technické mezipřistání buď v Asii nebo Austrálii. S jedním mezipřistáním můžete letět také se společností Korean Air přes Seoul.

Další možností jsou lety z evropských měst v rámci některé letecké aliance s mezipřistáním v Asii. V rámci aliance Oneworld můžete letět například z Londýna přes Hong Kong nebo Kuala Lumpur do Aucklandu s British Airways, Cathay Pacific nebo Malaysia Airlines, v rámci Star Alliance pak například z Mnichova, Frankfurtu, Vídně, Varšavy a dalších měst přes Singapur nebo Bangkok do Aucklandu se Singapore Airlines, Thai Airways a dalšími aerolinkami.

Zajímavá je také nabídka letů přes Čínu, kde se často dají najít zajímavé ceny letenek, i když někdy se dlouho čeká během mezipřistání v Číně. Air China nabízí linky z Frankfurtu, Varšavy, Londýna, Vídně a dalších měst do Pekingu a odtud do Aucklandu, China Eastern z Amsterdamu, Frankfurtu a dalších měst do Aucklandu s mezipřistáním v Šanghaji, China Southern létají z Vídně, Amsterdamu a dalších měst do Kantonu (Guangzhou) a odtud dále do Aucklandu.

Z nejširší nabídky letů se mohou, celkem logicky, těšit cestující z Austrálie. Přímé linky létají skoro z každého většího australského města do Aucklandu, Christchurch, Wellingtonu, Queenstownu a Dunedinu a operují je společnosti Qantas, Air New Zealand, Jetstar Airways nebo Virgin Australia.

Letiště na Novém Zélandu

Největším a nejrušnějším letištěm Nového Zélandu je mezinárodní letiště v Aucklandu, pár mezinárodních linek pak přistává i na dalších letištích v Christchurch, Wellingtonu, případně Queenstownu.

Mezinárodní letiště v Aucklandu (Auckland International Airport, AKL, www.aucklandairport.co.nz) leží asi 20 km jižně od centra města. Letiště v Aucklandu je významným přestupním uzlem na cestách do tichomořských a polynéských destinací, jako je Fidži, Samoa, Tahiti, Vanuatu, Havajské ostrovy, Nová Kaledonie a další ostrovní státy. Letiště má dva terminály, domovský a mezinárodní, mezi nimiž jezdí každých 15 minut od 5:00 do 22:30 hodin bezplatný autobus. Z jednoho terminálu na druhý se dostanete i pěšky za zhruba 10 minut.

Z mezinárodního letiště v Aucklandu se do centra města dostanete několika různými autobusy nebo taxi. Spousta návštěvníků si na letišti půjčí auto a z Aucklandu se vydá objevovat ostrov.

  • SkyBus je součástí jedné z největších sítí autobusů v Oceánii. Jejich City Expressy spojují po celý rok letiště v Aucklandu s centrem města (17 NZD pro dospělého) a oblastí North Harbour (24 NZD pro dospělého). Autobusy jezdí od 6:00 ráno do 20:00 hodin a zastavují jak u domovského, tak i u mezinárodního terminálu. Jízdenky si můžete koupit buď přes mobilní aplikaci SkyBusu, online, u řidiče v autobusu (jen platební kartou), v samoobslužných kioscích nebo u přepážky SkyBusu na letišti. Zastávku SkyBusu najdete u brány č.4 domovského terminálu nebo u brány č.2 mezinárodního terminálu. Autobusy jezdí přibližně každých 30 minut a cesta do města trvá zhruba 50 minut. SkyBus můžete využít i pro bezplatný transfer z jednoho terminálu na druhý.
  • Oranžová linka autobusu č.380 jezdí mezi stanicemi Onehunga a Manukau. Obě stanice jsou napojené na další autobusové a vlakové linky, které vás zavezou do centra. Informace o linkách městské dopravy v Aucklandu najdete na stránce www.at.govt.nz. Autobusy jezdí každých 15-20 minut a lístek si můžete koupit u řidiče za 3.50 NZD nebo použijte dobíjecí kartu HOP card, se kterou vyjde jízda jen na 2 NZD.
  • Taxi z letiště do centra by mělo stát něco mezi 40 a 75 NZD podle toho, kam jedete.
  • Odvoz větších skupin cestujících nabízí Super Shuttle. Tohoto dopravce si můžete rezervovat i pro odvoz z dalších novozélandských letišť.

Doba letu ze střední Evropy

Praha - Auckland: cca 22 hodin (čistý čas, strávený ve vzduchu)

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Městská hromadná doprava

Auckland

Městskou hromadnou dopravu v Aucklandu zajišťuje společnost Auckland Transport, na jejíž stránkách najdete veškeré potřebné informace nejen o autobusových, vlakových nebo trajektových linkách v Aucklandu a okolí, ale také informace o stezkách pro pěší nebo cyklisty, informace o parkování ve městě apod.

Autobusové linky pokrývají celé centrum města i okolní čtvrti. Červené autobusy City Link jezdí každých 7-10 minut od 6:00 do půlnoci (o víkendech je frekvence nižší) po centru Aucklandu, světle zelené autobusy Inner Link jezdí každých 10-15 minut v oblasti vnitřního města a oranžové autobusy Outer Link spojují vybraná předměstí s vnitřní částí města. Linky se vzájemně prolínají a napojují na významné železniční uzly.

Několik vlakových linek spojuje centrum města s oblastmi západně (Western Line), východně (Eastern Line) a jižně (Southern Line) od Aucklandu a také směrem k letišti (Onehunga Line).

Trajekty vyplouvají z Downtown Ferry Terminal v centru Aucklandu na několika linkách, například do Northcote, Bayswater, Devonportu, Stanley Bay, Birkenhead nebo na ostrovy Waiheke či Rakino.

V automatech nebo pokladnách si můžete koupit buď papírovou jízdenku, jejíž výše se počítá zónově a závisí na ujeté vzdálenosti. Cesta autobusem CityLink v srdci Aucklandu stojí jen 1 NZD (0.55 NZD s kartou AT HOP), za jízdu v 1. zóně zaplatíte 3.50 NZD (2 NZD s AT HOP) atd. Pro častější používání dopravy si můžete za 10 NZD koupit dobíjecí kartu AT HOP card, se kterou vás jízda vyjde levněji, než s papírovou jízdenkou. Kartu koupíte v automatech, na pokladnách nebo u vybraných prodejců a nabijete penězi a pak už jen cestujete Aucklandem, přičemž kartu přiložíte ke čtečce vždy na začátku a na konci jízdy. Na kartu je možné nahrát také denní pass za 19 NZD, který lze využít ve vlacích, autobusech (kromě SkyBusu) i trajektech Fullers ve vnitřním přístavu, a to vždy do půlnoci toho dne, kdy byl poprvé použitý.

Wellington

Stejně jako v Aucklandu můžete i ve Wellingtonu využít systém příměstských vlaků, autobusů a trajektů, které operuje společnost Metlink Wellington. Město křižuje více než 80 linek autobusů - mapky a jízdní řády najdete na stránkách dopravce. Autobus vás zaveze i ke dvěma největším atrakcím hlavního města, ZOO a Zealandii. K ZOO jede autobus č.23 směr Houghton Bay, který zastavuje například na Wellington Station, Lambton Quay, Willis Street, Courtenay Place nebo Wellington Hospital. Zealandia je dostupná například autobusy č.2 nebo 18e - vystupte na stanici 5320 Zealandia a pak musíte ještě kus pěšky. Ve Wellingtonu se sbíhá pět linek příměstských vlaků, z Upper Hutt, Waikanae, Mastertonu, Johnsonville a Mellingu. Metlink provozuje i trajekty z Wellingtonu v oblasti zálivu a lanovku na Kelburn.

Jízdné v autobusech a vlacích je možné platit hotově, do vlaku si můžete předem koupit single trip ticket. Pro častější cestování autobusem (platí i v lanovce) si za 10 NZD kupte dobíjecí kartu Snapper Card, se kterou vás jízdné vyjde levněji.

Christchurch

Metro Christchurch provozuje městskou autobusovou a trajektovou dopravu po centru a předměstí. Přehled linek, plánky, jízdní řády a další informace najdete na stránce dopravce. Pro Christchurch jsou charakteristické historické tramvajové vozy, s nimiž se můžete projet po městě. Tramvaje vyjíždí každých 10-15 minut (podle ročního období) a okruh trvá 45-50 minut. Celodenní hop on hop off tramvajová jízdenka pro dospělého stojí 25 NZD.

Letecká

Po celé zemi se nachází více než 20 letišť, přijímajících vnitrostátní lety. Letenky nejsou zrovna levné, pokud se ale potřebujete rychle dostat z jednoho místa na druhé (často z jednoho ostrova na druhý), je letadlo ideální volbou. Air New Zealand provozuje stránky GrabaSeat, kde se dají sehnat zlevněné letenky.

Hlavní letecké společnosti Nového Zélandu

  • Air New Zealand: vlajková aerolinka Nového Zélandu nabízí lety do 20 hlavních center a regionů po celé zemi. Letenky na vnitrostátní lety se prodávají ve třídě seat, seat+bag, flexitime a flexidate. Nejlevnější třída seat je ideální pro ty, kteří cestují jen nalehko. V ceně letenky je totiž pouze příruční zavazadlo do 7 kg, letenky zrušíte bez náhrady a není možné je převést na jinou osobu. Změnu letu lze provést pouze za poplatek. Třída seat-bag nabízí podobné podmínky, v ceně je ale kromě příručního zavazadla i jedno odbavené zavazadlo do hmotnosti 23 kg. Třída flexitime nabízí nad rámec uvedeného především výběr sedačky zdarma a možnost změnit čas odletu v rámci dne. Nejdražší třída flexidate umožňuje přibrat si ještě další odbavené zavazadlo, možnost změnit si čas odletu v rámci dne i některé další změny nebo vrácení peněz za zrušení letu.
  • Jetstar Airways: australská nízkonákladová aerolinka působí na Novém Zélandu od roku 2015 a poskytuje levné spojení Aucklandu, Wellingtonu, Queenstownu, Dunedinu a Christchurch. Nejlevnější letenky zahrnují pouze příruční zavazadlo do 7 kg, za další servis si, stejně jako u jiných nízkonákladovek, připlatíte.

Další letecké společnosti

Menší aerolinky zajišťují hlavně letecké spojení mezi pevninou a přilehlými menšími ostrovy a patří k nim:

  • Fly My Sky: malá aerolinka se základnou v Aucklandu nabízí charterové lety a pravidelné linky na nedaleký Great Barrier Island.
  • Sounds Air: další malá aerolinka vytváří jakýsi letecký most mezi Severním a Jižním ostrovem na linkách z Pictonu do Wellingtonu, z Wellingtonu do Nelsonu a z Wellingtonu do Blenheimu.
  • Air Chathams: regionální aerolinka létá z Aucklandu, Wellingtonu nebo Christchurch na odlehlý ostrov Chatham Island.

Lodní

Lodní spojení mezi Severním a Jižním ostrovem

Budete-li po Zélandu cestovat autem, přepravě trajektem se pravděpodobně nevyhnete, takže vám možná následující informace přijdou vhod. Nejdůležitější lodní linkou Nového Zélandu je spojení mezi Severním a Jižním ostrovem, o které se dělí společnosti Interislander Ferry a Bluebridge. Oba dopravci nabízí podobné ceny a komfort, takže je celkem jedno, se kterou se přes průliv vydáte. Dejte jen pozor, do jaké fronty se autem zařadíte, protože nalodění probíhá u každé z těchto společností jinde. Plavba přes Cookův průliv, oddělující oba ostrovy, není jen způsobem, jak se dostat z jednoho břehu na druhý, ale také nezapomenutelným scénickým zážitkem. Trajekty pendlují mezi přístavy Wellington (Severní ostrov) a Picton (Jižní ostrov) a po cestě proplouvají malebnou zátokou Marlborough Sound. Plavba z jednoho ostrova na druhý trvá asi 3 a čtvrt až 3 a půl hodiny a obě společnosti denně vypravují 4-5 trajektů v obou směrech. Ceny za jednosměrný lístek pro dospělého začínají na 65 NZD, za standardní auto se platí kolem 150 NZD.

Ještě, než vjedete autem do útrob trajektu, je dobré myslet na pár věcí, především si zjistěte, jestli vaše půjčovna umožňuje autem cestovat z jednoho ostrova na druhý. Pokud ne, jednou z variant je půjčit si auto někde na Severním ostrově, vrátit ho ve Wellingtonu, přejet na Jižní ostrov, znova si půjčit auto v Pictonu, procestovat Jižní ostrov a vrátit ho někde na Jižním ostrově.

Další lodní linky

Vlaková

Železniční síť Nového Zélandu není tak rozsáhlá, jako autobusová, takže vlakem se zdaleka nedostanete všude. Pomineme-li systém příměstských vlakových linek v Aucklandu a Wellingtonu a některé turistické vlaky (Dunedin-Pukerangi), vede trať jen na úseku z Aucklandu na jih do Wellingtonu, na Jižním ostrově pak pokračuje z Pictonu podél východního pobřeží do města Christchurch, odkud vedou koleje přes hory ve vnitrozemí na opačnou stranu ostrova do Greymouthu. Dálkové vlaky operuje dopravce Kiwi Rail prostřednictvím programu pro komerční přepravu pasažérů, Great Journeys of New Zealand. Na stránkách Great Journeys najdete informace o jednotlivých linkách, jízdních řádech apod. a můžete si rovnou zarezervovat jízdenky buď na určitý segment nebo delší cesty, včetně trajektu ze Severního na Jižní ostrov a jízdenek na autobusy InterCity. Vlaky nabízí veškerý potřebný komfort - sedadla se dají polohovat a součástí každého sedadla je elektrická zásuvka, k dispozici je klimatizace a bistro, nabízející občerstvení během jízdy.

  • Auckland-Wellington (Northern Explorer): nejstarší trať Nového Zélandu spojuje největší město s hlavním městem země. Vlak po cestě zastavuje v Palmerston North, Ohakune, National Park (Tongariro National Park) nebo v Hamiltonu. Během jízdy se otevírají nádherné výhledy na vulkány ve středu Severního ostrova nebo pobřeží Kapiti, které si můžete vychutnat díky panoramatickým oknům vlaku nebo dokonce i z otevřených vagónů. Cestu dlouhou 680 km zdolá vlak za zhruba 11 a čtvrt hodiny. Nevýhodou je nízká frekvence spojení- vlaky jezdí z Aucklandu jen v pondělí, čtvrtek a sobotu (zpět z Wellingtonu ve středu, pátek a neděli) a také poměrně vysoká cena. Jednosměrná jízdenka pro dospělého z Aucklandu do Wellingtonu vyjde na 139 NZD.
  • Picton-Christchurch (Coastal Pacific): trať vede malebnou krajinou podél východního pobřeží Jižního ostrova, přes vinařské centrum v Blenheimu nebo centrum pozorování velryb, Kaikouru. Vlaky jezdí pouze od konce září do konce dubna, a to v obou směrech každé úterý, středu a ve čtvrtek. Jízda vlakem z Pictonu do města Christchurch trvá 5 hodin a 40 minut. Jízdenky se prodávají do třídy Scenic a Scenic Plus, rozdíl je v tom, že v dražší třídě Scenic Plus dostanete občerstvení a nějaké další služby navíc. Jednosměrná jízdenka pro dospělého na trase Picton-Christchurch ve třídě Scenic vyjde na 129 NZD, třída Scenic Plus je o 100 NZD dražší.
  • Christchurch-Greymouth (TranzAlpine): cesta z jednoho pobřeží na druhé přes Jižní Alpy patří vůbec k nejkrásnějším železničním trasám světa. Trať se vine úchvatnou horskou krajinou přes ledovcové řeky, prochází 15 tunely a překonává 4 viadukty. Cesta dlouhá 223 km zabere necelých 5 hodin, vlaky vyjíždí každý pátek, sobotu, neděli a pondělí ráno z Christchurch, po obědě dorazí do Greymouthu a po hodinové přestávce se vrací zpět. Jízdenky se opět prodávají do tříd Scenic a Scenic Plus. Jednosměrná jízdenka pro dospělého v levnější třídě stojí 139 NZD. Obzvláště na období mezi prosincem a únorem si jízdenky zarezervujte s předstihem, protože železnice TranzAlpine je turisticky velmi populární a jízdenky bývají vyprodány měsíce dopředu.

Autobusová

Dálková autobusová doprava může být tím pravým způsobem dopravy zejména pro cestovatele s omezenějším rozpočtem nebo pro ty, kteří si netroufají nebo nechtějí řídit auto. Po celém Zélandu jezdí autobusy několika společností a zejména mezi největšími městy jezdí autobusy každou chvíli.

Autobusové společnosti

Jedním z největších autobusových dopravců Nového Zélandu je InterCity, jejichž autobusy zajíždí do více než 600 měst od Invercargillu až po Kaitaiu. InterCity denně vypravují stovky autobusů, ve kterých naleznete veškerý komfort. Za příplatek se prodávají extra pohodlná sedadla s přípojkou USB a WIFI zdarma. Zájemci si můžou zaplatit buď jednu jízdu nebo rovnou koupit nějaký pass, určený pro častější cestování. Jejich FlexiPass například umožňuje neomezené cestování podle vašeho výběru v rámci zvoleného balíku hodin. Tento pass je platný rok a prodává se na 15 (136 NZD), 30 (253 NZD) nebo 60 hodin (472 NZD) a součástí passu je i trajekt mezi Severním a Jižním ostrovem. Dalším passem od InterCity je TravelPass, kde si mohou cestovatelé vybrat přednastavený itinerář, který je zajímá. Levné autobusové spojení za nízké ceny nabízí další dopravce, Naked Bus. Pokud budete jízdenky hledat dostatečně včas, můžete narazit na akce s cenami od 1 NZD.

Dalšími společnostmi, specializujícími se na autobusovou dopravu po Zélandu, jsou Kiwi Experience nebo Stray Travel. Oba dopravci umožňují cestovat v rámci passů, kromě toho provozují síť tzv. hop on hop off busů, které jezdí po stanovených trasách se spoustou zastávek, na kterých mohou cestující kdykoliv vystoupit a zase pokračovat v cestě. Kiwi Experience nabízí zastávky na většině turistických míst, zatímco Stray Travel zastavuje i na méně známých místech. V rámci passů společnosti nabízí kompletní cestovatelský servis, včetně bezproblémové rezervace ubytování a doprovodných aktivit.

Autem

Půjčení auta

Půjčení vlastního auta je pro mnoho turistů jasnou volbou. Nový Zéland je ideální zemí na pořádný road trip - oba ostrovy pokrývá skvěle značená síť silnic v dobrém stavu, na kterou je navázána bezvadně fungující infrastruktura kempů, motelů nebo karavan parků. Auto vám dává možnost být pánem svého času a svobodně se rozhodovat, do jakých koutů země se vydat. Při půjčení auta myslete na to, jestli budete chtít autem přejet z jednoho ostrova na druhý, ne všechny půjčovny totiž umožňují přepravu trajektem. Půjčení auta je možné od 18 let, v některých půjčovnách ale až od 21 let. K řízení auta budete potřebovat kromě národního i mezinárodní řidičský průkaz, který vám za 50 Kč vystaví příslušný úřad v místě vašeho bydliště. Nový Zéland uznává mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské úmluvy, platný rok. S těmito doklady můžete na Novém Zélandu řídit maximálně 12 měsíců, po uplynutí této doby musíte zažádat o novozélandský řidičský průkaz.

Jaké auto si půjčit

Na Novém Zélandu působí řada velkých mezinárodních půjčoven, u kterých není problém si nějaké auto půjčit. Otázkou je ale jaké auto si půjčit, jestli klasické, campervan (obytnou dodávku) nebo dokonce velký obytný karavan (motorhome). Každé auto má své přednosti i nevýhody. Klasické auto je rychlejší, lépe se ovládá a dostanete se s ním i do náročnějšího terénu. Půjčení klasického auta bývá levnější, naopak peníze vás bude stát ubytování v hotelu nebo motelu, i když pokud cestujete ve dvou, dá se přespat i v některých větších modelech aut. Ve velkém obytném autě najdete vše na jednom místě - postele na spaní, kuchyňku, lednici WC i koupelnu a hlavně spoustu prostoru. Do takového auta se v pohodě vejdou vaše zavazadla i kempové a sportovní vybavení, jako židličky, stolky apod. Nevýhodou bývá vyšší spotřeba, vyšší cena za pronájem a fakt, že se takto velkým autem nedostanete všude. Řízení velkých aut vyžaduje trochu více šikovnosti při parkování apod. Kompromisem může být campervan, který je ideální pro cestování ve dvou. Vybavení campervanu závisí na firmě, od které si auto půjčujete, ve standardní výbavě většiny aut nechybí postele na spaní, umyvadlo, vařič, nádobí a malá lednice. Mezi nejznámější půjčovny campervanů s působností na Novém Zélandu patří:

Mohlo by se hodit:

S campervanem nebo karavanem byste měli nocovat jen k tomuto účelu vyhrazených místech, kempech nebo v karavan parcích. V některých "free" kempech můžete bezplatně přenocovat jen s auty s certifikací "self-contained", která jsou vybavena zařízením pro záchyt veškerých odpadních produktů. Auto volte s ohledem na to, jaká místa chcete navštívit a jaký styl cestování preferujete. Ačkoli půjčení campervanů a karavanů vás vyjde dráž, než u normálního auta, spočtěte si, kolik vás bude stát ubytování v hotelech v porovnání s kempy nebo karavan parky. Ceny pronájmů aut se různí, standardně nejvyšší jsou během hlavní sezóny od prosince do března.

Pravidla silničního provozu

Jak asi každý ví, na Novém Zélandu se řídí vlevo. Možná se toho spousta řidičů z kontinentální Evropy bude bát, většinou si ale velmi rychle zvyknete. Na kruhové objezdy se vjíždí zleva, přičemž musíte dát přednost autům jedoucím zprava. Rychlost je omezena na maximálně 50 km/h ve městech a 100 km/h na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla. V některých méně obydlených obcích můžete jet až 80 km/h, pokud to značení povoluje. Během jízdy je zakázáno telefonovat, pokud nemáte handsfree a samozřejmě platí povinnost být připoután. Na Novém Zélandu se obecně jezdí velmi pohodově, obzvláště mimo velká města, kde není provoz tak velký. Počasí na Zélandu je nevyzpytatelné - pokud vás na cestě zaskočí mlha, déšť nebo silný vítr, zpomalte a jeďte opatrně.

Některé silnice jsou zpoplatněny mýtem, jedná se o tři silnice na Severním ostrově v okolí Aucklandu a Taurangy. Za průjezd se platí jen pár dolarů, vždy je ale možné použít alternativní cestu. Mýtné se odečítá automaticky na základě zaregistrované SPZ auta a můžete si ho buď předplatit nebo zaplatit dodatečně po průjezdu mýtnou branou.

Stopování

Pokud chcete procestovat Zéland s opravdu minimálními náklady a nejste vázáni časem, můžete zkusit stopovat. Nový Zéland je poměrně bezpečnou zemí a zejména během vrcholné sezóny vám na hlavních turistických tazích vždycky někdo zastaví. Stopování je obecně povoleno všude, mimo dálnice. Nabídku spolujízdy nabízí i spousta backpackerů. Zkuste se podívat v hostelu, kde nocujete - často tu bývá nástěnka, kde si baťůžkáři vzájemně nabízí svezení.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele