logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (získáte zdarma po příletu)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1200 - 1500 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
nádherné pláže a moře
exkluzivní potápění a šnorchlování
Proč se zemi vyhnout
vyšší ceny zájezdů
Maledivy nejsou typicky cestovatelskou destinací a leckomu se mohou zdát nudné

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Malé
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 28 ° 28 ° 30 ° 30 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 °
2 1 1 3 8 17 14 12 10 10 7 3
27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 27 °

Maledivy - země vodní sportů, pláží a sladkého nicnedělání

Maledivy se nacházejí na jihu Asie, zhruba 500 km jihozápadně od pobřeží Indie. Řetězec šestadvaceti atolů, roztroušených kolem rovníku v Indickém oceánu, tvoří jedno z nejkouzelnějších souostroví na Zemi. Prstence atolů dohromady vytváří přibližně 1200 ostrovů, z nichž obydlených je jen asi šestina. Maledivy patří již několik desetiletí k nejoblíbenějším plážovým destinacím vůbec, která přitahuje milovníky luxusních resortů, plážového odpočinku i rodiny s dětmi, novomanžele na líbánkách a také potápěče z celého světa. Prvotřídní hotelové resorty jsou připraveny splnit sny návštěvníků o pozemském ráji, ve kterém si lze nerušeně užívat bělostných pláží, tyrkysového moře, potápění, šnorchlování a dalších vodních aktivit. V posledních letech se Maledivy otevřely i návštěvníkům s nižším rozpočtem, kteří tak mají možnost najít cenově přijatelné ubytování na lokálních ostrovech mezi místními lidmi.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Číně i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza na Maledivy

K turistickému pobytu na Maledivách je potřeba vízum, které získáte zdarma na letišti po příletu. Vízum do pasu ale nedostanete jen tak bez ničeho a každý návštěvník musí splnit určité požadavky (viz níže Vstup do země). Toto vízum umožňuje pobyt na Maledivách v délce maximálně 30 dnů. Pobyt je možné prodloužit o dalších až 60 dnů na imigračním úřadě v Malé za 750 MVR. K prodloužení budete potřebovat vyplněný formulář, pas, fotografii a letenky ze země, kromě toho byste měli mít i garanta, který se za vás finančně zaručí po celou dobu pobytu. S garancí pobytu se můžete obrátit na hotel nebo místní cestovní agenturu.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný minimálně měsíc od plánovaného data odletu ze země, nicméně spousta leteckých společností, které létají na Maledivy, uvádí, že minimální platnost pasu musí být až 6 měsíců od data příletu do země.

Vstup do země

Každý návštěvník musí před příjezdem na Maledivy vyplnit imigrační formulář (arrival card), který vám pravděpodobně rozdají již v letadle. Pokud ne, prázdné formuláře jsou k dispozici na letišti. Tento formulář musí vyplnit každá osoba, včetně dětí. Ve formuláři budete mimo jiné uvádět adresu vašeho pobytu na ostrovech (stačí vyplnit jméno a adresu hotelu, ve kterém máte rezervováno ubytování). Pokud jste během posledních 14 dnů navštívili některou ze zemí v Jižní Americe nebo Africe, ve které se endemicky vyskytuje žlutá zimnice, musíte mít očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici. Součástí formuláře je také celní prohlášení (viz Celní předpisy).

K získání turistického víza musíte mít:

  • platný cestovní pas
  • rezervaci ubytování
  • dostatek finančních prostředků k pokrytí celé doby pobytu na Maledivách
  • zpáteční nebo navazující letenku ze země

V době psaní tohoto příspěvku (2/2021) bylo nutné dále zařídit:

  • negativní PCR test na Covid-19, ne starší než 96 hodin od příletu na Maledivy
  • během 24 hodin před odletem na Maledivy museli všichni turisté vyplnit zdravotní formulář, který je k dispozici na stránce www.imuga.immigration.gov.mv/ethd/create.
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Dostupnost lékařské péče je na Maledivách z pochopitelných důvodů omezená. Ačkoliv ve většině hotelových resortů působí lékař a některé nejlepší komplexy mají dokonce vlastní zdravotnické zařízení, nemocnicemi na úrovni disponuje zejména hlavní město Malé a Hulhumalé na sousedním ostrově, kam to může být i několik hodin cesty, podle toho na jakém místě v rámci Malediv se nacházíte. Nejlépe vybavenými nemocnicemi v Malé jsou soukromé kliniky ADK Hospital a AMDC.

Před cestou na Maledivy každopádně doporučujeme uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. V případě úrazu nebo nemoci by vám vaše pojišťovna měla být schopna doporučit adekvátní zdravotnické zařízení.

Na cestu si přibalte dobře vybavenou lékárničku, protože léky dostupné v resortech jsou drahé.

Očkování na Maledivy

Na Maledivy nepotřebujete žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, pokud jste během posledních 6 dnů před cestou na Maledivy navštívili některou zemi s endemickým výskytem žluté zimnice (Jižní Amerika a Afrika). V tom případě po vás bude vyžadováno očkování proti této nemoci. Doporučujeme si před cestou také překontrolovat platnost očkování proti základním nemocem, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky nebo tetanus.

Další očkování jsou čistě na vašem zvážení. Cestovatelům se doporučuje minimálně očkování proti žloutence A, případně proti žloutence B a břišnímu tyfu.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším zdravotním problémům, se kterými se jako cestovatelé po cizí zemi můžete setkat, patří cestovatelský průjem. V případě Malediv je třeba zmínit i případné potíže, způsobené horkým klimatem. Země leží v tropickém pásmu s celoročně vysokými teplotami, proto nepodceňujte sílu slunce, dodržujte pitný režim a chraňte se před spálením.

Na Maledivách není malárie, rozhodně ovšem nepodceňujte ochranu proti poštípání komáry. Zdejší komáři mohou přenášet některá jiná onemocnění, typická pro tropické krajiny, jako je horečka dengue, chikungunya nebo zika. Riziko vzrůstá v období dešťů.

Oceán kolem Malediv je sice krásný a nabízí spoustu vodní zábavy, zároveň ale dokáže být zrádný a nebezpečný. V moři žijí některé jedovaté druhy, jako ropušnice nebo perutýni, jejichž jed způsobuje silné bolesti. Nedotýkejte se korálů, které by vás mohli poranit a rány se pak obtížně hojí. Vždy dodržujte a respektujte instrukce a rady potápěčských průvodců. Kvůli tlaku v uších se naposledy potápějte alespoň den a půl před odletem.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Maledivách

Na Maledivách se platí maledivskou rupií (rufiyaa), která se nejčastěji označuje MVR, MRF nebo Rf a dále se dělí na 100 lárí. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1.000 rupií a mince v hodnotě 1, 2 rupií a 1, 2, 5, 10, 25 a 50 lárí. Pokud jedete do resortu, nebudete pravděpodobně místní měnu vůbec potřebovat. Ve většině resortů a hotelů lze totiž platit kreditní kartou a výlety nebo drobné nákupy americkými dolary. Maledivské rupie si vyměňte na cestování po Malé nebo lokálních ostrovech, kde s nimi budete platit dopravu veřejnými trajekty nebo jídlo v restauracích či zboží v místních obchodech. Vyměňte si jen adekvátní množství rupií, protože pokud vám jich zbyde moc, mimo Maledivy vám je pravděpodobně nikde nevymění a dokonce i některé směnárny v Malé se zdráhají vyměnit rupie zpět. Každopádně nevyhazujte účtenku potvrzující výměnu peněz. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k maledivské rupii.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt na Maledivách

Maledivy nejsou zrovna baťůžkářskou destinací. Zdejší cenové relace vás zaskočí zejména pokud sem přijedete z nedaleké Srí Lanky nebo Indie. V posledních letech si ale tento ostrovní ráj mohou dopřát i méně majetní turisté, kteří mohou využít nabídku levnějšího ubytování na lokálních ostrovech. Většina turistů přijíždí na Maledivy v rámci zájezdů s ubytováním za několik tisícovek za noc v některém z hotelových resortů. Zájezd do obyčejnějšího resortu pořídíte zhruba za cenu od 35 tisíc na osobu, včetně letenky. Ceny zájezdů závisí v prvé řadě na sezóně, během hlavní zimní sezóny (a zejména v období Vánoc a Nového roku) jsou ceny nejvyšší, naopak přes léto mimo sezónu pořídíte ubytování ve stejném resortu až o skoro polovinu levněji, než v hlavní sezóně. Mimo sezónu se zvyšuje šance narazit na akci, během které pořídíte týden nebo deset dnů v resortu s polopenzí za cenu all-inclusive. Některé resorty dále nabízí ubytování pro malé děti zdarma apod., takže pokud máte hlouběji do kapsy, jednoznačně vyrazte mimo sezónu.

Na zboží a služby se vztahuje 12% DPH, ke které se přidává 10% "service charge", což nemile zvyšuje jejich ceny. Kromě samotné ceny ubytování se na Maledivách platí i různé turistické daně. Na turistické pobyty v resortech, ale i v guesthauzech a hotelech na lokálních ostrovech a dále na safari a výletní lodě se vztahuje například tzv. "Green tax". Tato daň ve výši 6 USD za noc byla poprvé zavedena v roce 2015 a vybírá se od všech cizinců, kteří nemají rezidenční vízum a nocují v resortech nebo hotelech. Od října roku 2016 musí Green tax ve výši 3 USD za osobu a noc platit také turisté v turistických guesthouzech.

Ubytování: dostupné ubytování je k dispozici zejména na lokálních ostrovech, i když super levné hostely tady budete hledat marně. Ceny za ubytování v guesthouzech začínají zhruba na 30 USD, nejčastěji vás ale pobyt v penzionu vyjde na 60-80 USD za noc. V pěkném hotelu zaplatíte za noc 100-150 USD, velmi ale závisí na sezóně a také na tom, zda jste si připlatili za polopenzi. Ubytování v resortech není nejlevnější, opět ale závisí především na období, kdy chcete na Maledivy vyrazit. V levnějších resortech stojí týden nebo 10 dnů kolem 40.000 Kč na osobu, v dražších od 70.000 Kč výš a v nejdražších i tisícovky dolarů za noc. V rámci resortů platí pravidlo, čím blíže pláži, tím bude ubytování dražší. Nejlevněji tak pořídíte chatku nebo bungalov dál od pláže, nejdražší bývají vodní vily, postavené přímo nad hladinou moře. Máte-li dilema, zda se spokojit s polopenzí nebo si připlatit za all-inclusive, měli byste vědět, že jídlo v resortových restauracích vyjde dost draho, pokud byste si ho kupovali zvlášť. Oběd vás bude stát 15-30 USD, takže idea polopenze s dokupováním jídla vás může stát nakonec více, než kdybyste si rovnou zaplatili polopenzi nebo i all-inclusive. To samé se vztahuje na alkohol, který je v resortech dost drahý. Za sklenici piva dáte 5-10 USD, za panáka tvrdšího alkoholu klidně 10-15 USD, takže pokud si na dovolené rádi dopřejete pivečko nebo míchaný drink, zvolte all-inclusive, kde je veškerý alkohol zahrnutý v ceně.

Jídlo: nejlevněji se najíte v malých bistrech a kavárnách pro místní. V podobném zařízení například v Malé si dáte rýži s kuřecím masem nebo tuňákem za 2-4 USD. Levné jsou i malé restaurace na lokálních ostrovech, kde vás oběd vyjde zhruba na 3-10 USD podle toho, co si objednáte. Oběd v resortu vás vyjde na 15-30 USD, pokud byste si ho kupovali zvlášť.

Doprava: na Maledivách se budete dopravovat buď lodí nebo letecky. Levné jsou pomalejší místní trajekty, spojující lokální ostrovy. Plavba lodí z letiště do Malé vás například vyjde na 10 MVR, pár dolarů ale stojí i delší plavby. Například trajekt z Malé na ostrov Maafushi (27 km) stojí 3 USD, z Maafushi na ostrov Guraidhoo (asi 5 km) jen 2 USD. Podstatně dražší jsou rychlé speedboaty, které vás zavezou na ostrovy s resorty za zhruba 100 USD a víc. Letecká vnitrostátní doprava hydroplány i klasickými letadly také není levná, například zpáteční letenka z Malé na letiště Gan (let trvá 1,5 hodiny) vyjde na víc než 7.000 MVR. Let s hydroplánem stojí v řádu stovek dolarů, opět závisí na vzdálenosti.

Vstupy a aktivity: to hlavní, za čím se na Maledivy jezdí je, kromě pohody na pláži a chytání bronzu, potápění a šnorchlování. Pokud jsou tyto vodní aktivity i vaší prioritou, najděte si rovnou nějaký resort s korálovým útesem, jinak zaplatíte spoustu peněz za výlety se šnorchlováním. Výlety a aktivity vám mohou zprostředkovat jak resorty, tak i majitelé guesthauzu, ve kterém jste ubytováni a dokonce třeba někteří místní rybáři. Za dva potápěčské ponory počítejte tak se 100 USD (na lokálních ostrovech o něco méně), výlet se šnorchlováním pořídíte za zhruba 50 USD na osobu. Počítejte s tím, že ceny za ubytování a aktivity se obvykle udávají bez daně.

Orientační ceny na Maledivách

  • balená voda (1,5l) v supermarketu: 8-10 MVR
  • balená voda (1,5l) v resortu: od 2 USD výš
  • toastový chléb v supermarketu: 20-30 MVR
  • litr mléka v supermarketu: 25 MVR

Výměna peněz

Pokud jedete jen do resortu, nebudete maledivské rupie nejspíš vůbec potřebovat. Vezměte si s sebou dolary, kterými se dá obvykle rovnou platit nebo si je můžete v případě potřeby směnit na rupie. Hodí se i kreditní karta, se kterou se dá platit v resortech. Dolary je možné vyměnit ve směnárnách na letišti, v Malé nebo v letoviscích a samozřejmě v bankách. Počítejte s tím, že v pátek a v sobotu mají banky zavřeno, a že vám v bance vymění jen novější a nepoškozené bankovky. Pokud budete peníze měnit v hotelu, dostanete pravděpodobně nevýhodný kurz.

Bankomaty

Ujistěte se, že máte dostatek hotovosti, protože bankomaty najdete jen na letišti, v hlavním městě Malé a podle všeho i na několika málo dalších větších ostrovech.

Platby kartou

Kartou je možné platit v resortech, ve velkých hotelech, restauracích a obchodech. Počítejte s tím, že za platbu kartou vám strhnou poplatek až 5% z celkové ceny.

Spropitné

Na Maledivách je skoro všude zahrnutá 10%-12,5% servisní taxa, takže není třeba dávat žádné dýško navíc. Pokud jste ubytováni v hotelovém resortu na víc dnů a jste spokojeni s hotelovými službami, sluší se zaměstnancům nechat 1-2 USD za každý den pobytu.

Devizové předpisy

Při příjezdu do země je nutné deklarovat hotovost ve výši 30.000 USD a vyšší nebo ekvivalent této částky v jiných měnách.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Maledivách

Maledivy leží v tropickém pásmu kolem rovníku, kde se můžete celý rok těšit z vysokých teplot. Klima na Maledivách ovlivňují dva střídající se monzuny, sušší období přináší severovýchodní monzun (iruvai), který ovlivňuje ostrovní klima zhruba od prosince do půlky dubna, zatímco jihozápadní monzun (hulhangu) trvá od května do listopadu a přináší deště. V tomto období se většinou střídají přívalové deště a bouřky se slunečnými pasážemi. Počasí však může být proměnlivé a nikdy se nedá stoprocentně spolehnout na to, že během suššího období nesprchne a naopak v době dešťů vás celé dny bude provázet slunečná obloha. Maledivy se táhnou v pásu několika stovek kilometrů a klima se tak může lišit i regionálně.

Teploty jsou v průběhu roku podobné a nedosahují větších výkyvů. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 27-30°C, v noci klesají zhruba na 23°C. Jen pro zajímavost - nejnižší naměřená teplota na Maledivách byla 17°C. Stejně tak moře je příjemně teplé po celý rok, s teplotou kolem 27°C.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Malediv

Na Maledivy se dá vyrazit po celý rok, aniž byste museli řešit teplotu vzduchu a moře. Hlavní turistická sezóna trvá od listopadu do dubna, přičemž zejména období kolem Vánoc a Nového roku bývá mezi turisty nejpopulárnější dobou pro cestu na Maledivy. V této době bývá na Maledivách stabilnější počasí se slunečnými dny a minimem srážek, zároveň je to ale nejdražší období v roce, kdy se těžko shánějí levné letenky, zájezdy a ubytování. Klidnější a sušší část roku přináší příznivější podmínky pro potápění, kdy je lepší viditelnost. Šance spatřit žraloky velrybí nebo rejnoky manta je ovšem vyšší od května do října, tedy přibližně v deštivějším období.

Od května do listopadu může pršet kdykoliv (zejména v květnu a červnu prší často) a počasí je krajně nejisté. Ceny zájezdů ale výrazně zlevňují a hotely nabízí různé slevové akce, v rámci nichž se ubytujete až o polovinu levněji v porovnání s hlavní sezónou. Další výhodou deštivější sezóny je fakt, že tu není tolik turistů. Protože je na Maledivách v tomto období větrněji, je tato doba také vhodnější pro surfování.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kriminalita je na Maledivách na nízké úrovni, obzvláště pokud jste si koupili pobyt v resortu na soukromých ostrovech, kam nejezdí cizí lidé. Více obezřetnosti se vyplatí v Malé a na lokálních ostrovech, obydlených místními obyvateli, kde občas dochází k drobným krádežím.

Přírodní katastrofy

Ostrovy Malediv se nachází v nadmořské výšce jen pár metrů nad hladinou moře, což z nich činí místo náchylné na vzestup mořské hladiny, jak ukázalo například tsunami v roce 2004. Občasné zatopení ulic způsobují prudké a vydatné lijáky.

Na co si dát na Maledivách ještě pozor

Spousta turistů, přijíždějících na Maledivy, si neuvědomuje, že je země islámskou republikou, kde je, mimo jiné, uplatňováno právo šaría. V zemi je zakázáno jiné náboženství, než islám a náboženská intolerance vede k perzekucím nemuslimské části populace a ke státní cenzuře veškerých nábožensky nevyhovujících materiálů. Z podobných důvodů je zakázána také homosexualita. V rámci resortů žádná omezení takřka vůbec nepocítíte - můžete se tu bez zábran procházet v plavkách a alkohol je volně dostupný. Dost odlišná situace nastává mimo resorty, například v hlavním městě Malé nebo na lokálních ostrovech mezi obyčejnými lidmi. Na lokálních ostrovech by se ženy měly koupat v plavkách jen na vyhrazených plážích, kterým se říká "bikini beach". Na veřejných plážích se místní ženy běžně koupou oblečené. Odpovídající "dress code" byste ale měli dodržovat i mimo pláže. Při procházkách po lokálních ostrovech by muži neměli chodit bez trička a ženy by měly mít zahalená ramena a kolena, aby nevhodným oblečením nepohoršovaly místní lidi. Nudismus a opalování „nahoře bez“ je tabu a měli byste si je odpustit i v resortech.

Alkohol je do země zakázáno dovážet. Na letišti probíhají pečlivé kontroly zavazadel a i dobře ukrytá láhev vám bude zabavena. Mimo resort je alkohol v podstatě nedostupný, i když někteří místní vám ho možná za přemrštěný peníz dokáží obstarat. Každopádně alkohol je ilegální pít na veřejných místech.

Maledivy také mají velmi přísné drogové zákony, za dovoz a držení drog hrozí vysoké tresty, včetně doživotí.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Maledivská kuchyně

Poloha Malediv na námořních cestách mezi Afrikou, Indií a jihovýchodní Asií přímo předurčuje výslednou podobu maledivské gastronomie, ve které se spojují východoafrické, indické, srí lanské nebo malajsijské či indonéské chutě. Zdejší podmínky neumožňují příliš rozmanité pěstování zemědělských plodin či velkochov hospodářských zvířat, takže kuchyně využívá především místního ovoce a ryby, vše ostatní se musí dovážet. Zejména v resortech nemusíte mít strach, že byste trpěli hlady. Zdejší nabídka jídel je poměrně pestrá a skoro vždy zahrnuje i něco z místní kuchyně.

Stálicí maledivských menu tvoří zejména ryby, které se připravují na mnoho způsobů s použitím nejrůznějšího koření. Rybí původ má i oblíbená maledivská omáčka nebo pasta, zvaná rihaakuru či rybí kari, mas riha, považované za jedno z národních jídel Malediv. Dalším významnou komoditou a produktem, který se ve velkém vyváží do zahraničí, jsou kokosové ořechy. Kokosové palmy rostou snad na každém atolu, takže není divu, že se kokosové mléko nebo dužina využívají při přípravě nejen mnoha maledivských jídel, ale i dalších produktů.

Oblíbeným nápojem je čaj (sai), který se pije obyčejný nebo s mlékem (kiru sai). Z palem se vyrábí punč raa, který se nechává někdy fermentovat a vzniká tak lehce alkoholický nápoj.

Populární maledivská jídla

  • Roshi: chlebová placka je oblíbenou přílohou mnoha pokrmů.
  • Mas huni: mělněné rybí maso s cibulí, kokosem a chilli papričkami se podává společně s chlebovou plackou a na Maledivách je populárním jídlem zejména k snídani.
  • Kavaabu: smažené kuličky z rybího masa a rýže.
  • Bajiya: slaný koláč s rybím masem, cibulí a ořechy.
  • Theluli mas: smažená ryba s pepřem a česnekem.
  • Kulhi boakibaa: populární maledivský slaný koláč s rybím masem a kořením.
  • Gulha: malé smažené kuličky z rybího masa, cibule, strouhaného kokosu a chilli.
  • Fihunu mas: smažená celá ryba.
  • Garudhiya: rybí polévka nebo vývar z masa tuňáků.
  • Mas riha: rybí kari se běžně podává s vařenou rýží.

Lidé a náboženství

Maledivy mají zhruba 400.000 obyvatel, z nichž se většina živí rybolovem nebo pracuje v turistickém průmyslu. Oficiálním náboženstvím je sunnitský islám.

Kultura a zvyky

Jedním z nejznámějších reprezentantů maledivské kultury je taneční a hudební představení Bodu Beru, vycházející z afrických kořenů. Aktéry vystoupení je několik zpěváků a zároveň tanečníků a dále hudebníků, hrajících na velké bubny (z jejichž pojmenování pramení samotný název Bodu Beru), zvon a bambusový nástroj, zvaný onugadu.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si z Malediv přivézt

Maledivy jsou proslulé především vyřezávanými výrobky ze dřeva, které již po celá staletí vyrábějí zdejší zruční řemeslníci. Umění zpracování dřeva maledivskými mistry si můžete konec konců prohlédnout třeba při návštěvě zdobených mešit v Malé nebo při pohledu na tradiční maledivské lodě, zvané dhoni. Miniatury těchto lodí najdete mimochodem v krámcích se suvenýry, kde si je můžete koupit na památku. Mezi klasické suvenýry se dále řadí malované rákosové rohože, dřevěné výrobky jako vázy, krabičky na šperky apod., které jsou často krásně lakované. Techniku lakování na ostrovy rozšířili Číňané a dnes patří lakování mezi nejrozšířenější a nejdůležitější umělecké formy Malediv. Technikou lakování nejvíce proslul ostrov Thulhaadhoo v atolu Baa.

V supermarketech v Malé se dají nakoupit lokální plechovky s rybím masem, vakuové balené uzené ryby nebo sušené rybí maso, vyrobené na Maledivách.

Výrobky ze vzácných nebo ohrožených druhů zvířat, jako jsou například černé korály nebo předměty ze želvoviny, sice mohou být krásným a cenným suvenýrem, nezapomeňte ale na to, že podobné předměty je zakázáno z Malediv vyvážet a za vývoz hrozí pokuty. Kupte si na památku raději něco jiného - ochráníte tím nejen své finance, ale i křehkou krásu oceánů. Pokud si přeci jen chcete nějakou mušli koupit, nechte si vystavit účtenku pro případnou kontrolu na letišti.

Kde nakupovat

Krámky se suvenýry najdete na většině větších lokálních ostrovů i na soukromých ostrovech, kde bývají součástí resortů. V hlavním městě Malé se vydejte na severní konec ulice Chaandhanee Magu, kde jsou krámky prodávající barevné sárongy, šátky, výrobky ze dřeva a další tretky. Tato ulice protíná celé Malé a lemují jí i jiné obchody s oblečením, obuví, kosmetikou, šperky a dalším zbožím.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt maximálně 200 ks cigaret, 25 ks doutníků a 250 g tabáku a dárky nekomerční povahy do výše 6.000 MVR. Ze seznamu věcí, které je na Maledivy zakázáno dovážet, by běžného turistu mohl zajímat především:

  • zákaz dovozu veškerého alkoholu - na letišti probíhají pečlivé kontroly zavazadel a případná láhev alkoholu vám bude zabavena
  • zákaz dovozu vepřového masa v jakékoliv formě
  • zákaz dovozu pornografického materiálu
  • zákaz dovozu náboženského materiálu, včetně bible

Do země je dále zakázáno dovážet narkotika, drogy a psychotropní substance, chemikálie a toxické látky, zbraně a střelivo, živé rostliny a zvířata, komunikační a vysílací zařízení. Léky je možné dovézt jen v množství, odpovídajícím osobní potřebě.  

Ze země je zakázáno vyvážet zejména kusy korálů, produkty pocházející ze žraloků nebo želvovinu.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Maledivy nepraktikují střídání letního a zimního času, takže na Maledivách je o 4 hodiny více v době našeho zimního času a o 3 hodiny více v době letního času.

Telefonní předvolba

+960

Jazyk

Oficiálním jazykem ostrovanů je maledivština (dhivehi), indoárijský jazyk, kterým se kromě Malediv hovoří na indických Lakadivách a několika málo dalších ostrovech. Kromě maledivštiny je rozšířená také arabština, v resortech se pak domluvíte i anglicky. Na Maledivách se setkáte se zvláštním druhem písma, zvaného thaana, které se na ostrovech rozšířilo v 16. století. Text se čte zprava doleva, stejně jako psaná arabština.

Telefonování a internet

Wifi nabízí spousta místních hotelů, guesthauzů i větších restaurací, ačkoliv některé resorty si za připojení účtují nemalé poplatky. Můžete si také koupit lokální SIM kartu a užívat si připojení bez ohledu na dostupnost wifi. Na Maledivách působí dva operátoři, Dhiraagu a Ooredoo, přičemž nejlepší pokrytí nabízí Dhiraagu. SIM kartu nejlépe koupíte přímo na letišti po příletu. Samotná karta vás bude stát 2-3 USD, za 3 GB dat na 30 dnů pak zaplatíte asi 15 USD. Další balíčky pro předplacené karty najdete na stránce operátora Dhiraagu.

Co si vzít s sebou

  • elektrický adaptér
  • plavky, sluneční brýle, pokrývku hlavy, krém na opalování
  • dobře vybavená lékárnička
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Honorární konzulát Maledivské republiky v Praze

Rašínovo nábřeží 1980/70, 120 00 Praha 2, tel: +420 212 247 586, e-mail: consulate@imaldives.cz, web: www.imaldives.cz, provozní doba úřadu: (St) 10:00-16:00

Velvyslanectví České republiky v Dillí

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi, tel: +91/11 2415 5200, fax: +91-11-2415 5270, nouzová linka: +91 9910999460, email: newdelhi@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: consular_delhi@mzv.cz, web: www.mzv.cz/newdelhi, diplomatická a konzulární působnost pro Indii, Nepál, Srí Lanku, Maledivy a Bhútán, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, provozní doba pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-11:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 119, hasiči 118, ambulance 102

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele