logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Na západním pobřeží pevninské Malajsie mnoho příležitostí k potápění nenajdete. Rušná lodní doprava v Malackém průlivu podmořskému životu příliš neprospívá, a tak pár možností k potápění skýtá jen oblast kolem Langkawi, odkud se lze vydat například k mořské rezervaci kolem ostrova Pulau Payar nebo k nedalekým thajským ostrovům. Kolem hlavního ostrova Langkawi je roztroušeno několik dalších ostrůvků, kde se dá dobře šnorchlovat, například Pulau Beras Basah, Pulau Timun nebo Pulau Bumbon Besar

Na východním pobřeží pevninské Malajsie patří k populárním místům pro potápění ostrovy Perhentian, Redang, Tenggol nebo Lang Tengah. Potápění a šnorchlování je pravděpodobně největším lákadlem i ostrova Tioman, neboť se tu nacházejí jedny z nejdostupnějších lokalit v Malajsii.

Mekkou malajského potápění je však stát Sabah, jehož pobřeží obklopují tropické ostrovy s exkluzivními potápěčskými lokalitami s jednou z největších mořských biodiverzit světa. Velmi populární lokalitou je ostrov Sipadan, který patří k vůbec nejlepším potápěčským destinacím světa.

Ostrov Sipadan se nachází hodinu lodí ze Semporny a 20 minut lodí z ostrovů Mabul nebo Kapalai, které slouží jako základna výletů na Sipadan a místo, kde se lze ubytovat, neboť kvůli ochraně přírody není na Sipadanu povoleno nocovat. Ostrov tvoří vyhaslá sopka, jejíž stěny se zdvihají z mořského dna do výšky 600 metrů. Neuvěřitelně pestrý podmořský život Sipadanu zahrnuje želvy, útesové žraloky, barakudy, kranase a další mořské tvory.      

Mořský park Tunku Abdul Rahman leží jen pár minut lodí od města Kota Kinabalu a tvoří jej pět ostrovů, Gaya, Sapi, Sulug, Manukan a Mamutik. Ubytovat se lze na ostrovech Gaya, který je největším ostrovem tohoto souostroví, nebo na ostrově Manukan. Ostrovy obklopují korálové útesy, mezi lednem a únorem lze spatřit žraloky velrybí.

Ostrovy Mantanani leží asi 80 km od Kota Kinabalu. Potápět se můžete například ke třem vrakům japonských válečných lodí.

Ostrov Layang-Layang je jediným korálovým ostrovem Malajsie, kam se dá dostat letadlem z Kota Kinabalu, vzdáleného 300 km.

Ostrov Mabul je vzdálený hodinu lodí od Semporny, nedaleko Siapadanu a je prvotřídním místem k potápění a šnorchlování. Společně s ostrovem Kapalai je také základnou pro výlety na Sipadan. 

K dalším fantastickým místům patří ostrovy Tiga a přilehlý Snake Island, známý výskytem mořských hadů, ostrov Lankayan, vzdálený 1,5 hodiny lodí od Sandakanu, dále 8 ostrovů tvořících mořský park Tun Sakaran, vzdálených 30 minut lodí od Semporny, ostrov Pom Pom s běžně se vyskytující populací mořských želv nebo ostrov Mataking s korálovými zahradami a vrakem lodi.     

5 km jihozápadně od ostrova Labuan leží mořský park Labuan marine park, tvořený ostrovy Kuraman, Rusukan Kecil a Rusukan Besar. Vyznavače šnorchlování uspokojí korálové útesy, potápěči jistě ocení ponory k některému ze čtyř vraků lodí.      

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Treky přírodou jsou oblíbenou a dobře dostupnou činností, kterou lze provozovat ve většině národních parků a přírodních rezervací Malajsie. Ideální příležitosti nabízí Fraser’s Hill, Kameronská vysočina, národní park Taman Negara, národní park Kinabalu, Kelabitská vrchovina, národní park Bako a mnoho dalších.

Mohlo by se hodit:

Výstup na Mount Kinabalu

Množství přírodních treků vede národním parkem Kinabalu ve státě Sabah na malajském Borneu, během nichž máte šanci spatřit unikátní druhy rostlin, jichž je park domovem. Některé ze stezek startují a končí u sídla správy parku, kde je také soustředěno několik možností ubytování a restaurace. K největším výzvám ale patří zdolání samotné Mount Kinabalu. 8,5 km dlouhý pochod od brány Timpohon ve výšce 1.866 metrů n.m. až na vrchol Low’s Peak ve výšce 4.095 metrů n.m., představuje dvou až třídenní trek, v závislosti na aktuálním počasí a fyzické kondici. Bohužel situace se na přelomu let 2015/16 dramaticky změnila, takže pokud si dnes chcete dopřát výstup na horu Kinabalu, budete muset sáhnout podstatně hlouběji do peněženky. Od prosince 2015 se navíc z bezpečnostních důvodů nevydává povolení k jednodennímu výstupu a kvůli ochraně ekosystému se snížil povolený denní limit návštěvníků na 135, takže výstup je třeba plánovat dlouho dopředu. Dodatečné informace najdete na stránce www.mountkinabalu.com.

Co vše se zdražilo a je třeba zaplatit? Vstupní poplatek do parku Kinabalu činí 15 RM, povolení k výstupu na horu přijde na 200 RM na osobu starší 18 let a 80 RM na osobu mladší 18 let. Dále se platí pojištění 7 RM na osobu. Ubytování je třeba zajistit předem u společnosti Sutera Sanctuary Lodges, která je jediným provozovatelem ubytování na Mount Kinabalu. Nejlevnější ubytování na Laban Rata stojí 781 RM. V okolí ubytovny Laban Rata se nachází ještě několik jednoduchých chatek, v době psaní tohoto příspěvku se v nich však nebylo možné ubytovat. U vstupní brány do parku se vyřizuje registrace ubytování, platí se povolení k výstupu a pojištění (pouze hotově). Za 230 RM je povinné si pronajmout horského průvodce, kterého může sdílet až 5 osob, což vychází na 46 RM za osobu, pokud dáte dohromady 5 lidí. Od brány parku k bráně Timpohon, výchozího bodu treku na horu Kinabalu, je to ještě 7 km, ale můžete využít odvoz za 17 RM. Celkový součet nákladů za dvoudenní pochod na Mount Kinabalu se tedy vyšplhal na nesmyslných 1066 RM (cca 6.000 Kč) na osobu (bez dopravy do parku), což bude asi mimo budget běžného baťůžkáře.   

Mount Kinabalu patří k nejlépe schůdným horským velikánům světa. První den se absolvuje delší, ale méně náročnější trek od brány Timpohon až do základny Panalaban, kde se také nachází chata Laban Rata (3372 m n.m.), ve které většina turistů přečká noc. Po cestě se nachází několik krytých odpočívadel, kde můžete načerpat nové síly. Druhý den se vyráží ještě před úsvitem (zhruba ve 2 ráno), abyste na vrchol dorazili během východu slunce. Zbývajících 2,5 km cesty k vrcholu je o něco náročnějších, než předešlý úsek. Po zemětřesení v roce 2015 byla zprůchodněna oklika původní části treku, nazvaná Ranau trail, která vede z Panalaban do Sayat Sayat ve výšce 3668 m n.m. a dále na Low’s Peak. Pěší túry lze podniknout i na další vrcholy parku, třeba na třetí nejvyšší horu Malajsie, Mount Tambuyukon.

Pro děti

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pozorování zvířat

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Přírodou obdařená Malajsie nabízí desítky příležitostí k pozorování nejrůznějších exotických zvířat, mezi turisty je velmi vyhledávané především pozorování orangutanů. Přirozeným domovem těchto lidoopů jsou tropické lesy Sarawaku a Sabahu, jejich počty však působením lidské činnosti dramaticky klesají.

K místům, kde se s orangutany můžete setkat v jejich přirozeném prostředí, patří zejména různá rehabilitační centra a záchranné stanice, jako je například Sepilok ve státě Sabah nebo Semenggoh nedaleko města Kuching ve státě Sarawak. Poblíž Kuchingu se nachází i Matang Wildlife Centre pro zachráněné a osiřelé orangutany.

Další aktivity

Via ferrata

Při sestupu z vrcholu Mount Kinabalu lze využít dvou alternativních cest via Ferrata, které patří k nejvýše položeným ferratám světa. Delší trasa Low’s Peak Circuit měří 1.200 metrů a představuje sestup po zajištěných stezkách z výšky 3.776 metrů do 3.411 metrů. Kratší a jednodušší trasa Walk The Torq měří 430 metrů a je určena především začátečníkům.

navrhnout změnu
Rafting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Říční rafting lze provozovat v Kuala Kubu Bharu, na řekách v národním parku Endau Rompin, na řece Sedim v lesní rezervaci Gunung Inas, na Sungai Tembeling v Taman Negaře, na řece Sungai v Peraku nebo na řekách Padas a Kiulu ve státě Sabah.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Lezení po skalách
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Malajsie také nabízí množství lokalit vhodných k lezení po skalách. Od vápencových skal, tyčících se na mnoha místech pevninské Malajsie a Sarawaku, po žulové stěny v Sabahu. K lezení lze využít dokonce i známé formace jeskyní Batu u Kuala Lumpuru, kde se nachází více než 160 lezeckých cest a také nedaleký Bukit Takun. K dalším lezeckým lokalitám patří pláž Air Papan (Johor), Gunung Kerbau a Gunung Keriang (Kedah), vápencové skály v okolí Ipohu a další.

navrhnout změnu
Surfing

Surfing není v Malajsii zdaleka tak rozšířeným sportem, jako v jiných zemích, obklopených mořem. Centrem surfingu je Cherating na východním pobřeží, další lokality vhodné k surfování najdete na ostrově Tioman, kde se konají i mezinárodní surfařské závody.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Golf
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Malajsie se rychle stává novým golfovým rájem jihovýchodní Asie. V zemi napočítáte více než 200 golfových hřišť, z nichž některé dosahují špičkových mezinárodních parametrů. Malajsie mimo jiné hostí prestižní golfový turnaj CIMB Classic v rámci série PGA Tour.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele