logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. na 30 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 600 Kč
Turistická sezóna
květen-říjen
Proč cestovat právě sem
Rozmanitá příroda
Futuristická architektura
Horská a pěší turistika
Proč se zemi vyhnout
Absence veřejné dopravy v některých oblastech
Velké vzdálenosti
Jazyková bariéra
Korupce

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Almaty
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-5 ° -3 ° 1 ° 10 ° 15 ° 21 ° 24 ° 23 ° 18 ° 11 ° 3 ° -2 °
4 5 11 14 15 15 15 10 9 10 8 6
Nur-Sultan
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-15 ° -14 ° -7 ° 5 ° 14 ° 20 ° 21 ° 19 ° 13 ° 4 ° -6 ° -12 °
1 1 5 10 11 12 14 11 9 8 4 2

Kazachstán - země stepí, sokolnictví a Borata

V srdci střední Asie leží Kazachstán, devátá největší země světa a největší stát světa bez přístupu k moři. Velkou část Kazachstánu pokrývá nehostinná poušť a step, když ale tento krajinný typ konečně skončí, objeví se před vámi úchvatné horské scenérie, panensky čistá jezera, lesy nebo magické kaňony jak z jiné planety. Na území o rozloze srovnatelné s celou západní Evropou žije pouze necelých dvacet miliónů obyvatel, což z Kazachstánu činí jednu z nejřídčeji obydlených zemí světa. Téměř liduprázdné jsou především rozsáhlé oblasti ve středu země a hory. Díky ohromným zásobám ropy a nerostných surovin je Kazachstán dynamicky se rozvíjející zemí, což nejlépe dokazuje měnící se tvář měst jako je Nur-Sultan nebo Almaty. V zemi žije více než 120 různých národností různého vyznání, takže během roku se slaví perské, islámské i křesťanské svátky a v architektuře měst mají zastoupení jak mešity, tak kostely.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Gruzii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Kazachstánu

Od roku 2017 nepotřebují občané České ani Slovenské republiky k turistické návštěvě Kazachstánu víza a mohou v zemi pobývat až 30 dnů. Bezplatné povolení ke vstupu dostanete po příletu na letišti nebo na pozemním hraničním přechodu. Někdy se při příjezdu turisté setkávají s korupcí a jsou známy případy, kdy zkorumpovaní úředníci na hranicích chtějí po některých cizincích, kteří si nejsou jistí, jestli vízum potřebují nebo ne, vízum zaplatit, přestože jsou občany zemí, které jsou zproštěny od vízové povinnosti. Znovu opakujeme, že Češi ani Slováci mít turistické vízum do Kazachstánu nemusí, takže pokud ho po vás někdo bude vyžadovat, sebejistě trvejte na tom, že vízum nepotřebujete. Bezvízový pobyt na 30 dnů se vztahuje i na občany ostatních zemí EU a dále například Austrálie, Argentiny, Brazílie, Kanady, Chile, Islandu, Izraele, Japonska, Jižní Koreje, Malajsie, Mexika, Nového Zélandu, Norska, Singapuru, Srbska, Švýcarska, Velké Británie, SAE nebo USA. Pokud plánujete pobyt delší než 30 dnů, budete si muset na ambasádě zažádat o klasická víza.

Bez víz mohou do Kazachstánu cestovat i občané Ruska, Ázerbájdžánu, Gruzie, Ukrajiny, Mongolska, Arménie, Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Moldávie, jimž je bezvízový pobyt umožněn až na 90 dnů.

Občané Hong Kongu mohou bez víz v Kazachstánu pobývat maximálně 14 dnů.

Pokud jste občanem země, která není na seznamu států s bezvízovým vstupem do Kazachstánu, musíte na příslušném zastupitelském úřadě zažádat o vstupní vízum a také si vyřídit zvací dopis od cestovní agentury.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Pas turistů by měl být platný minimálně tři měsíce od vypršení platnosti víza.

Vstup do země

Při vstupu do Kazachstánu musí každý návštěvník vyplnit imigrační kartu. Imigrační kartu neztraťte, protože jí budete potřebovat zase při odjezdu ze země a také při častých kontrolách. Za ztrátu karty hrozí vysoké pokuty, stejně jako za překročení povolené doby pobytu. Ještě nedávno se museli všichni návštěvníci země povinně registrovat, což za vás automaticky udělali na letišti, samozřejmostí už to ale nebylo při příjezdu přes pozemní přechod. Do zmiňované imigrační karty se udělovaly dvě razítka, z čehož druhé bylo potvrzením o registraci. Pokud jste do karty dostali jen jedno razítko a na hranici vám zapomněli dát druhé, museli jste ve svém vlastním zájmu vyhledat do pěti dnů pobočku imigračního úřadu (OVIR) a o druhé razítko požádat dodatečně. Podle posledních zpráv platí, že od ledna 2020 již cizinci nepotřebují k pobytu do 30 dnů registraci a podle některých zdrojů dokonce nemusí vyplňovat ani imigrační kartu. Registrace by měla jít na vrub zařízením, která turisty ubytovávají. Registraci by tudíž měli provést i ti, kteří ubytovávají cizince přes couchsurfing nebo přátelé, u kterých bydlíte. Pravidla registrace cizinců se mohou neustále měnit, proto si před návštěvou Kazachstánu raději ověřte aktuální situaci.

Hraniční přechody

Kazachstán sousedí s Čínou, Kyrgyzstánem, Turkmenistánem, Uzbekistánem a Ruskem, se kterým sdílí hranici dlouhou úctyhodných 6467 km. Na hranicích můžete strávit pár desítek minut, ale také i několik hodin, v závislosti na denní době, náladě pohraničníků, frekventovanosti přechodu a dalších faktorech. Před cestou z jedné země do druhé se pokuste zjistit aktuální informace o přechodu, který plánujete překročit, protože situace se může rychle měnit. Některé přechody jsou otevřené nonstop, jiné jen přes den a některé dokonce jen v určitou roční dobu, obvykle přes léto. Ne všechny přechody jsou určené i pro cizince a na některých místech tak mohou hranici překročit jen občané Kazachstánu a sousední země. Jako cizinci se můžete setkat s korupcí a dožadování se úplatku, na hranici je obvykle nutné vystoupit z autobusu nebo vlaku a i se zavazadly projít imigrační a celní kontrolou.

Hranice mezi Kazachstánem a Čínou je dlouhá 1.765 km a nachází se na ní několik hraničních přechodů, ne všechny jsou ale otevřeny nebo je mohou využívat i cizinci. Pokud plánujete cestovat z Číny do Kazachstánu vlakem, připravte se na dlouhé čekání na hranici, protože rozchod kolejí je v obou zemích jiný, čemuž se musí vagóny přizpůsobit.

  • Přechod Khorgas se nachází na trase z Urumči do Almaty. Dálkové autobusy jezdí z Urumči a ještě častěji z Yinningu (cca 20 CNY), ze kterého jsou to na hranici necelé dvě hodiny jízdy. Z Urumči do Yinningu se dostanete pohodlně nočním vlakem za 184 CNY. Autobus má konečnou zastávku na autobusovém nádraží v Khorgasu, kde je dobré si domluvit přejezd hranice, protože hranici je zakázáno překročit pěšky. Můžete si koupit i lístek na minibus do města Žarkent, které už leží v Kazachstánu. Ze Žarkentu jezdí do Almaty několik autobusů denně a pokud nestihnete autobus, můžete zkusit sdílené taxi. Cesta autem nebo autobusem zabere 5-8 hodin. Nejlepší možností je asi koupit si jízdenku na autobus z Yinningu až do Almaty za 200 CNY. Z Almaty (terminál Sayran) jezdí autobusy na hranici za 8.000 KZT nebo až do Urumči za 16.000 KZT. Počítejte s tím, že vzdálenost z Almaty na hranici je 500 km a do Urumči 1.134 km.
  • Přechod Dostyk / Alashankou je významným hraničním přechodem z Číny do Střední Asie, který využívají jak vlaky, tak autobusy a auta.
  • Přechod Jimunai leží na spojnici z Pavlodaru a města Semej do čínské prefektury Altaj. Hranice by měla být podle všeho zavřená o víkendech.

Hranice mezi Kazachstánem a Kyrgyzstánem je dlouhá 1.212 km, přičemž některé přechody jsou určeny pouze pro občany Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

  • Přechod Kordaj leží na spojnici z Almaty do Biškeku, ze kterého je to na hranici jen asi 20 km. Čekací doba na hranici je úměrná počtu lidí, kteří cestují z jedné země do druhé, proto je nejlepší naplánovat přechod buď na ráno nebo na večer, kdy tu bývá méně lidí. Přechod využívají autobusy i sdílené taxi, které cestu z Biškeku do Almaty zvládnou za 4-6 hodin podle průjezdnosti hranice. Z Biškeku (nedaleko nákupního centra CUM) jezdí na hranici maršrutky č.333 a 285 za 30 somů, můžete jet i taxíkem za zhruba 10x tolik. Z hranice pak jezdí další maršrutky do Almaty (nádraží Sayran) za 2.500 KZT. Ze Západního autobusového nádraží v Biškeku jezdí maršrutky rovnou až do Almaty za 400 somů. Pokud cestujete maršrutkou z Biškeku až do Almaty, zapamatujte si spolucestující z auta a také SPZ auta, pomůže vám to s lepší orientací v případném zmatku na hranici. Přechod Kordaj by měl kolem roku 2020 procházet rekonstrukcí a nebylo přesně známo, jak dlouho práce potrvají. V případě potřeby je možné použít nedaleký přechod Ak Tilek, nacházející se asi 20 km na východ.
  • Přechod Ajša Bibi je dalším populárním mezinárodním přechodem mezi Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Mezi kazachstánským městem Taraz, hranicí a kyrgyzským Talasem jezdí autobusy, maršrutky a taxi. Z Almaty do Tarazu jezdí autobusy za 2.200 KZT.
  • Přechod Karkyra / Avtodorožny je odlehlý přechod na jihovýchodě Kazachstánu, ležící na cestě z kaňonu Čaryn k jezeru Issyk Kul. Přechod funguje jen přibližně od začátku května do konce října (podle některých zdrojů by měl již být otevřený celoročně) a není na něm možné využít kyrgyzská e-víza. Zejména na kyrgyzské straně je cesta velmi špatná a není dobré se sem vydávat bez terénního auta.

Hranice mezi Kazachstánem a Turkmenistánem je dlouhá jen 413 km a je tak nejkratší hranicí Kazachstánu s jakoukoliv ze sousedních zemí.

  • Přechod Temir-Baba leží při pobřeží Kaspického moře a je v podstatě jediným možným přechodem mezi oběma státy. Ještě nedávno byl tento přechod uzavřen, takže si před cestou raději ověřte aktuální situaci. Cesta veřejnou dopravou v kombinaci s taxi je dost komplikovaná a finančně nákladná, proto je nejlepší použít vlastní auto.

Hranice mezi Kazachstánem a Uzbekistánem měří 2.330 km.

  • Přechod Tažen využívají cestovatelé na cestě ze západního Kazachstánu a od Kaspického moře do uzbeckého Nukusu a dále do vnitrozemí Uzbekistánu. Tento přechod je dost odlehlý a díky absenci veřejné dopravy je vlastní auto v podstatě nutností, i když mezi Beyneu a městem Kungrad jezdí vlak a sdílená taxi.
  • Přechod Gišt Kuprik je hlavním silničním i železničním přechodem na spojnici Taškentu a kazašského Šymkentu a potažmo Almaty, který je otevřený 24 hodin denně. Pokud cestujete vlastním autem, pojedete celou dobu po zpevněné silnici, což býval ještě před několika roky luxus, i tak vám cesta zabere zhruba 10 hodin. Ze Šymkentu vás na hranici odveze sdílené taxi nebo maršrutka za 2.000 KZT, stejně tak z hranice do Taškentu jezdí taxi za 50.000-100.000 UZS. Přímé autobusové linky jezdí z Almaty (terminál Sayran) do Taškentu (818 km) za 4.000 KZT nebo jen na hranici za 3.500 KZT.

Hranice mezi Kazachstánem a Ruskem měří 6.467 km a patří mezi nejdelší nepřerušované hranice mezi dvěma státy na světě.

  • Přechod Kotjaevka leží na spojnici měst Astrachaň a Atyrau.
  • Přechod Uralsk leží na spojnici měst Saratov a Oral.
  • Přechod Maštakovo leží na spojnici měst Samara a Oral.
  • Přechod Žajsan leží na spojnici měst Ufa, Orenburg a Aktobe.
  • Přechod Kaerak leží na spojnici měst Čeljabinsk a Kostanaj.
  • Přechod Olchovka leží na spojnici měst Omsk a Pavlodar.
  • Přechod Veselojarsk leží na spojnici měst Novosibirsk, Barnaul a Semej.
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Očkování do Kazachstánu

Do Kazachstánu nepotřebujete žádná povinná očkování, podle místních nařízení je nutné mít očkování proti žluté zimnice pouze v případě, že přijíždíte z oblasti s výskytem tohoto onemocnění. Doporučujeme si před cestou překontrolovat platnost očkování proti základním nemocem, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky nebo tetanus. Další možná očkování jsou zcela na vašem zvážení, obecně se cestovatelům doporučuje alespoň očkování proti žloutence A, případně žloutence B (dnes je k dispozici kombinovaná vakcína proti žloutence A i B) a u delších pobytů ve venkovských oblastech Kazachstánu i proti břišnímu tyfu. V Kazachstánu se vyskytuje vzteklina, jejímiž ohnisky bývají oblasti hlavně na severu a jihovýchodě země. Pokud předem víte, že budete delší čas pobývat v odlehlejších oblastech a zároveň přijdete do styku se psy, liškami nebo dalšími rizikovými zvířaty, můžete zvážit i vakcínu proti vzteklině. Díky obrovským vzdálenostem v Kazachstánu, omezeným zásobám vakcín a hlavně immunoglobulinu, který se podává po pokousání zvířetem, by mohl být problém dostat včas účinnou pomoc.

Další možná zdravotní rizika

Jedním z neduhů, které můžou postihnout cestovatele s citlivějším žaludkem, je cestovatelský průjem. Voda z vodovodu je pitná v Nur-Sultanu nebo Almaty, mimo velká města a na venkově je určitě lepší pít balenou nebo ošetřenou vodu.

Další zdravotní rizika souvisí s pobytem v extrémních klimatických podmínkách, které v Kazachstánu panují. V pouštních a stepních oblastech mohou v létě teploty překračovat 40°C, z čehož mohou pramenit problémy s přehřátím organismu. Chraňte se proto před sluncem a dodržujte pitný režim. Naopak v zimě mohou teploty klesat k -50°C a mráz může způsobit omrzliny.

Především na východě země se vyskytují klíšťata, která mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako je borelióza nebo klíšťová encefalitida. Riziko se zvyšuje v období od dubna do října a zejména v tomto období je dobré před procházkami v přírodě použít repelent a nosit delší nohavice.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Kazachstánu

Oficiální měnou Kazachstánu je tenge (značí se ₸ nebo KZT). V oběhu jsou bankovky v hodnotě 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 KZT a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 KZT. Podle informací národní banky nejsou platné bankovky v hodnotě 10.000 KZT, vydané v roce 2003 a dále bankovky 5.000 KZT, vydané v letech 1998 a 2001, 2.000 KZT, vydané v roce 2000, 1.000 KZT, vydané v roce 1999 a 500 a 200 KZT vydané v roce 1999. Nezbavujte se drobných mincí, které budete potřebovat na jízdenku v hromadné dopravě, pouličním občerstvení a na dalších místech, kde obvykle nemají peníze nazpět.

Zde najdete aktuální kurz koruny k tenge.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Kazachstánu

Kazachstán a celý region Střední Asie je cenově velmi dostupný. Cenová hladina je o něco vyšší ve velkých městech jako Nur-Sultan a Almaty, než ve zbytku země, i tak si ale budete užívat velmi příznivých cen za jídlo, dopravu i za ubytování.

Ubytování: nabídka cenově dostupného ubytování pro baťůžkáře se za poslední roky výrazně zlepšila a po celé zemi vzniklo mnoho nových hostelů, kde vás nocleh vyjde jen na 1.500 až 5.000 KZT (podle místa) na osobu ve společné noclehárně a 6.000 až 13.000 KZT v soukromém pokoji pro dva. Přenocování v levnějším hotelu vyjde na 5.000 až 10.000 KZT a ve čtyřhvězdičkovém hotelu pak na 25.000 až 50.000 KZT.

Jídlo: nejlevnější jídlo seženete na trzích nebo v malých stáncích kolem silnic. Levnější variantou jsou také kantýny, kterým se v postsovětských zemích říká stolovaja. Stolovaja obvykle zahrnuje bufet s výběrem několika jídel a polévek, kde se najíte do 1.500 KZT. Za jídlo v levnější restauraci dáte do 3.000 KZT a v restauraci střední kategorie do 4.000 KZT. Levné potraviny se dají koupit v lokálních supermarketech, k levnějším z nich patří například Magnum.

Doprava: vzhledem k obrovským vzdálenostem budou tvořit náklady na dopravu podstatnou část celkových výdajů, dobrou zprávou ale je, že veřejná doprava v Kazachstánu je levná, obzvlášť ve městech a na hlavních trasách mezi velkými městy. Hlouběji do kapsy budete muset sáhnout při cestách do míst, kam není úplně lehké dostat se vlakem nebo autobusem, ale i tak vás to rozhodně nezruinuje. Jízda autobusem nebo metrem v Almaty vás bude stát 150 KZT, cesta z Almaty do Šymkentu, což je zhruba 700 km, vyjde vlakem zhruba na 3.500-4.000 KZT za nejlevnější jízdenku k sezení, až po 8.000-12.000 KZT za luxusní kupé v rychlíku Talgo. Pro zajímavost, ta samá trasa autobusem bude stát okolo 3.000 KZT, plus poplatek pár set tenge za zavazadla. Jízda maršrutkou z Almaty do Biškeku (cca 5 hodin) vyjde zhruba na 1.500 KZT. Zpáteční letenka z Almaty do Nur-Sultanu vás vyjde v nejlevnější třídě s nízkonákladovou společností na 17.000-20.000 KZT, příplatek zaplatíte za zavazadla. Pokud poletíte s Air Astana bude vás stát letenka několikanásobně dráž.

Vstupy a atrakce: Ceny výletů cestovních agentur jsou v poměru k ostatním cenám v Kazachstánu relativně vysoké, někdy je to ale nejlepší volba, jak se dostat do hůře přístupných míst. Půjčení bruslí a dvě hodiny bruslení na stadionu Medeu u Almaty vyjde přibližně na 4.000 KZT, vstupné do Státního muzea Kazachstánu v Almaty činí 500 KZT, s průvodcovanou prohlídkou kolem 1.000 KZT. Celodenní ski pass v lyžařském areálu Šymbulak, zahrnující i cestu lanovkou stojí 6.500 KZT (platí pro všední dny).

Orientační ceny v Kazachstánu

  • Balená voda (1,5l): 150-200 KZT
  • Láhev piva v supermarketu: cca 400 KZT
  • Litr mléka v supermarketu: cca 300-400 KZT
  • Litr benzínu: cca 180 KZT

Výměna peněz

V Kazachstánu vám nejlépe smění eura, dolary nebo rubly. Peníze si můžete vyměnit v bance nebo ještě lépe v pouličních směnárnách (v ruštině Обмен Валют), které najdete v blízkosti nádraží, autobusových terminálů nebo v centrech měst. Pokud vám zbydou nějaké tenge, můžete se jich zbavit nejpozději na hraničním přechodu, to samé udělejte s uzbeckou nebo tádžickou měnou, kterou vám v Kazachstánu nejspíš nikde nevymění. Peníze nedoporučujeme měnit u veksláků, kteří bloumají v blízkosti velkých tržišť nebo nádraží a čekají na cizince, kterým nabízí výměnu peněz. Kurzová výhoda ovšem nebývá tak velká a navíc riskujete, že vás podvedou, nebo že narazíte na policistu v civilu.

Bankomaty

Bankomatů je dost především ve velkých městech jako Almaty nebo Nur-Sultan, před cestou na venkov a do odlehlejších koutů Kazachstánu se raději nezapomeňte zásobit dostatečným množstvím hotovosti.

Platby kartou

Kartou rozhodně nejde zaplatit všude, proto raději vždy mějte při sobě nějakou hotovost. Kartu vám bez problémů vezmou ve vybraných hotelech, lepších restauracích nebo supermarketech. V tomto směru rozhodně není Kazachstán zaostalou zemí.

Spropitné

V restauracích bývá spropitné ve výši 10% již zahrnuto v ceně, takže není nutné dávat nic navíc. Pokud jste byli spokojeni, můžete nechat něco navíc, což obsluhu určitě potěší. Smlouvat se dá na tržištích, dále třeba v taxíku a někdy i v některých ubytovacích zařízeních.

Devizové předpisy

Dovoz národní nebo cizí měny do Kazachstánu není omezený, nicméně dovoz a vývoz národní nebo cizí měny, převyšující hodnotu 3.000 USD musí být deklarován příslušným orgánům. U hotovosti do 10.000 USD je třeba doložit původ peněz, u hotovosti nad 10.000 USD je třeba prokázat její zákonné nabytí (ledaže byla již do země v takovém množství dovezena).

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Kazachstánu

Kazachstán má obecně kontinentální klima, nicméně země je tak rozlehlá, že klima se na různých místech v Kazachstánu může v jeden stejný čas diametrálně lišit. Klima ovlivňuje hned několik faktorů, jako je nadmořská výška, zeměpisná šířka, vzdálenost od oceánu a další vlivy.

Na severu země jsou zimy velmi mrazivé a trvají déle, než na jihu Kazachstánu. Díky proudění arktického vzduchu ze Sibiře mohou v zimě teploty na severovýchodě klesnout až na -45°C, zatímco v létě mohou na jihu země překročit 35°C. Léta jsou velmi horká a suchá (obzvlášť na jihu). Srážek není moc - prší především na jaře a na začátku léta. Výjimku tvoří horské oblasti, kde může pršet kdykoliv v roce.

Mohlo by se hodit:

  • Kaz hydromet: meteorologický úřad Kazachstánu s předpovědí počasí

Nejlepší doba pro návštěvu Kazachstánu

Kdy je nejlepší se do Kazachstánu vydat bude záviset především na aktivitách, které zde budete chtít provozovat. Nejlepší dobou pro cestování po Kazachstánu je duben až květen a září až říjen, kdy se vyhnete klimatickým extrémům země. V dubnu nebo říjnu může být chladno, a to především v noci nebo v horách. Horské průsmyky můžou být ještě (už) neprůchodné kvůli sněhu. V dubnu a květnu kvetou po Kazachstánu divoké květiny, což je nádherná podívaná. Věděli jste, že tulipány nejsou doménou jen Nizozemí, ale že v Kazachstánu můžete vidět více než 30 druhů tulipánů?

Pro návštěvu vyšších horských poloh pohoří Ťan Šan a Altaj je nejlepším obdobím léto, naopak v létě mohou teploty v pouštních oblastech a stepi hravě přesahovat 40°C a cestám do těchto oblastí je lepší se vyhnout. Zimní měsíce jsou samozřejmě ideální pro provozování zimních sportů a například v Šymbulaku u Almaty je lyžařská sezóna v plném proudu. Kolem Nur-Sultanu mohou teploty v prosinci a lednu klesat pod -30°C.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Jak je v Kazachstánu bezpečno

Kazachstán se řadí mezi velmi bezpečné země, navzdory tomu, že přípona -stán může u řady lidí budit pocit nedůvěry a něčeho ne úplně bezpečného. Ne tak v případě Kazachstánu, kde se v zásadě není čeho obávat. Co se terorismu týče, podle žebříčku zveřejňovaného portálem Global Terrorism Index figuruje Kazachstán dokonce před státy jako Rakousko, Norsko nebo Dánsko, kam spousta turistů běžně jezdí na dovolenou a ani je nenapadne si tyto země spojovat s nějakým nebezpečím.

Do Kazachstánu každoročně přijíždí stále více turistů a drtivá většina z nich si návštěvu užije bez problémů. Místní obyvatelé jsou vůči cizincům obvykle vstřícní a pohostinní, což ovšem neznamená, že můžete během cestování po Kazachstánu vypnout mozek a na nic nemyslet. Drobná kriminalita a kapesní krádeže vás mohou potkat v Kazachstánu, stejně jako v jiné zemi světa. Na místech s větší koncentrací lidí, tedy například na nádražích, bazarech nebo v dopravních prostředcích se vyplatí dávat si pozor na své věci a nenechávat je bez dozoru. Pokud si mávnete na neoficiální taxi, počítejte s tím, že jako cizincům vám nejspíš bude účtována přemrštěná cena. Zjistěte si předem, kolik podobná cesta obvykle stojí a s řidičem se na ceně za jízdu dohodněte předem. Problémem Kazachstánu, stejně jako i dalších postkomunistických nebo komunistických zemí je korupce, se kterou se můžete nejčastěji setkat například při pozemních přechodech přes hranice s některou ze sousedních zemí nebo při kontrole dopravní policí. Policejní hlídka má právo vás zastavit a kontrolovat kdekoliv ve městě i na silnicích. I když se situace pomalu zlepšuje, požadavek nějakého úplatku ze strany policistů stále není ničím neobvyklým. Udělejte si předem kopie pasu, případně i víz, které pak můžete bez obav předložit při případné kontrole a nikdy nenechte policisty hrabat se ve vaší peněžence. V případech, že po vás budou chtít policisté úplatek, můžete předstírat, že nerozumíte. Třeba to zabere a po pár minutách to orgány vzdají.

Na co si dát v Kazachstánu ještě pozor

  • Vstup do některých oblastí Kazachstánu při hranici s Čínou nebo Kyrgyzstánem je možný jen se speciálním povolením. K těmto oblastem patří například hora Beluga v pohoří Altaj, pohoří Dzhungar Alatau východně od města Tekeli, část ledovce Enylchek nebo příhraniční oblasti pohoří Trans Ili Alatau kolem hranice s Kyrgyzstánem. Povolení vydávají příslušné imigrační úřady OVIR nebo lokální turistické agentury.   
  • Opatrnosti je třeba dbát na kazašských silnicích, především na těch v odlehlejších končinách, které jsou ve špatném stavu a pohybují se na nich stáda zvířat. V zimních měsících situaci ještě komplikuje sníh a led. Ve špatném technickém stavu je také mnoho aut, které jezdí po zdejších silnicích.    
  • V Kazachstánu je zakázáno fotografovat vojenská a policejní zařízení, některé oficiální budovy nebo letištní vybavení. 
  • Region Almaty se nachází v seismicky aktivní oblasti, kde hrozí riziko zemětřesení.
  • Dominantním náboženstvím Kazachstánu je islám, proto je dobré respektovat některé kulturní zvyklosti a pravidla. Zatímco ve velkých městech je běžně akceptována západní kultura, na konzervativním venkově se chování cizinců stále posuzuje podle starých tradic. Pokud plánujete navštívit i venkovské oblasti, oblečte se střídměji a nenoste krátké sukně, šortky nebo přiléhavá tílka. Při návštěvě mešit a dalších náboženských míst například v Turkestánu noste oblečení, zahalující ramena a kolena.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kuchyně Kazachstánu

Kazašská kuchyně, stejně jako kuchyně dalších středoasijských zemí, je založena především na mase. Na cestách po zemích tohoto regionu nejčastěji narazíte na skopové, hovězí nebo kuřecí maso, které se připravují na všechny možné způsoby, můžete se ale setkat i s pro Evropany nezvyklými druhy, jako je maso koňské. Vegetariánská jídla jsou k dostání spíše v restauracích velkých měst.

Z nápojů je populární hlavně čaj a také vodka - sovětská minulost je v tomto směru přeci jen silnější než islámské normy. Ve všech středoasijských republikách, Kazachstán nevyjímaje, je populární kumys, alkoholický nápoj, vyráběný z kvašeného kobylího mléka.

Oblíbená jídla v Kazachstánu

  • Lepjoška: typický středoasijský druh chleba.
  • Boršč: i u nás dobře známá polévka z červené řepy, masa a zeleniny.
  • Pelmeně: taštičky, plněné masem jsou oblíbené především v Rusku.
  • Bešparmak: tento pokrm lze považovat za národní jídlo Kazachstánu. Název jídla znamená v překladu "pěti prsty", protože tato masová směs, vařená s nudlemi se správně jí rukama (všemi pěti prsty).
  • Plov: dušená rýže s masem a zeleninou je velmi populární i v dalších zemích Střední Asie, zejména v Uzbekistánu.
  • Lagman: nudle s masem a zeleninou.
  • Kuyrdak: dušené maso a vnitřnosti s cibulí.
  • Manty: taštičky nebo knedlíčky, plněné skopovým nebo hovězím masem.
  • Šašlik: masový špíz, obvykle podávaný se zeleninou.

Lidé a náboženství

Kazachstán má zhruba 19 miliónů obyvatel, což z něj vzhledem k jeho obrovské rozloze dělá jednu z nejřídčeji osídlených zemí světa. Kazachstán je etnicky velmi pestrou zemí, která je domovem více než 120 různých národů, zejména Rusů, Ukrajinců, Tatarů a dále Uzbeků, Litevců, Bělorusů, Ujgurů a dokonce Korejců nebo Povolžských Němců. Zajímavostí je, že etničtí Kazaši byli ve své vlastní zemi ještě relativně nedávno minoritou, což způsobila jednak rozsáhlá osidlovací vlna do Kazachstánu, násilné deportace, ale hlavně velký hladomor ve 30. letech 20. století, během něhož podle některých odhadů zemřely až 2 miliony lidí.

Hlavním náboženstvím v zemi není křesťanství, ale islám, ke kterému se hlásí kolem 70% populace. Za islámem následují pravoslavné křesťanství s 25% a další náboženství.

Kořeny Kazachů najdete mezi turkickými kočovnými kmeny, kteří po staletí putovaly napříč rozsáhlým územím stepí a po cestě stavěly jurty. Ačkoli staré nomádské tradice předků ctí i dnešní Kazaši, především mladá generace, žijící ve velkých městech už ve velké míře převzala západní styl života. Díky bohatým nalezištím ropy a plynu je Kazachstán nejbohatší ze všech středoasijských republik, což si uvědomíte především v metropolích, jako je Nur-Sultan nebo Almaty. Velká města jsou možná dobrým místem pro kulturní a zábavní vyžití, pokud ale chcete blíže poznat tradiční život v Kazachstánu, budete muset vyrazit do malých vesnic, ztracených ve stepi.

Kultura, zvyky a tradice

Kazašské tradiční oblečení se různí podle regionu. Muži obvykle nosí čapan, dlouhou tuniku, často zdobenou výšivkou a přepásanou páskem. Na hlavě se nosí tzv. ťubeťejky, vysoké kožené a vyšívané čepice nebo kožešinové ušanky. Ženy nosí bavlněné nebo hedvábné šaty, doplněné sametovou vestičkou, čepicí nebo hedvábným šátkem.

Národem velmi ceněni jsou tzv. akynové, neboli zpěváci či improvizátoři v recitování básní a národních eposů, kteří předvádějí své umění na veřejných setkáních, často za doprovodu národních hudebních nástrojů - dvoustrunné loutny dombry a houslím podobnému kobyzu.

S kazašskými národní sporty se můžete v plné parádě seznámit během Národních her, které se konají během svátku Nourúz. Součástí her jsou disciplíny kures (kazašský zápas), dálkové závody bajga, kokpar (sport podobný koňskému pólu, během něhož dva týmy bojují o mrtvou kozu) nebo další koňský sport, zvaný kyz kuu.

Jednou z velkých národních vášní, národním sportem a současně nomádskou tradicí, starou tisíce let, je lov pomocí cvičených orlů. Stepní orel, zvaný berkut, je v zemi tak ceněný, že zdobí i státní vlajku Kazachstánu. Pokud vás zajímá, jak takový lov pomocí velkých orlů probíhá, budete se muset vypravit do vesnic v kazašské stepi, ukázky lovu bývají také součástí velkých festivalů a oslav.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Kazachstánu koupit

S rostoucím turismem vzrůstá i nabídka různých tradičních suvenýrů, přesto velká část řemeslných produktů z dílen kočovných nomádů je stále spíše určena pro jejich osobní potřebu, než na prodej turistům. K tradičním suvenýrům patří třeba malé plstěné jurty, hliněné figurky, šperky, kožešiny nebo tradiční kazašské oblečení. Z lokálních gastronomických produktů se dají koupit nejrůznější sušené ovoce nebo ořechy.

Kde nakupovat

Suvenýry nakoupíte v obchodech, na trzích nebo v hotelech a často třeba i u východu z muzeí. V Almaty můžete navštívit jak tradiční trhy, tak velká moderní shopping centra. Jedním z nejznámějších trhů v Almaty je Zelený bazar, už méně známý je třeba Nikolskyj trh na Baitursynově ulici nebo bleší trh na severu Almaty.

Mezi největší nákupní centra v Almaty patří:

  • Almaly: nákupní centrum se nachází na Náměstí republiky.
  • Dostyk Plaza: velké nákupní a zábavní centrum se nachází v centru Almaty na rohu ulic Žoldasbekova a Dostyk.
  • Mega Center Almaty: velké nákupní centrum patří největšímu řetězci v Kazachstánu, Mega a nachází se na ulici Rozybakieva 263.
  • Mega Park: další centrum z portfolia Mega najdete pár set metrů jižně od železničního nádraží Almaty 2.

V Nur-Sultanu můžete zajít do několika nákupních center, základní věci se dají sehnat i v minimarketech, které najdete po celém městě. V létě se dá na trzích a ve stáncích koupit levná zelenina a ryby z Kaspického moře.

Mezi největší nákupní centra v Nur-Sultanu patří:

  • Eurasia: velké centrum se nachází na ulici Petrova a tvoří ho tři obchodní centra různého formátu - Eurasia-1, Eurasia-2 a nové obchodní a zábavní centrum Eurasia-3. Obchodní centrum je otevřené každý den od 10:00 do 20:00 hodin a tvoří jej kolem tisícovky obchodů a dále kout se stánky s jídlem.
  • Mega Silk Way: nákupní centrum se nachází na adrese Kabanbay Batyr Ave., jinak v areálu bývalého Expa 2017, při příležitosti jehož konání bylo také otevřeno. Kromě obchodů zde najdete kavárny, restaurace, food court, supermarket s jídlem, dětský zábavní park, trampolínové centrum nebo bruslařskou plochu.
  • Keruen: centrum najdete na ulici Dostyk 9, obchody jsou otevřeny od 10 hodin do půlnoci.
  • Talisman: velké množství národních suvenýrů prodává Talisman, který má v Nur-Sultanu dva obchody. Jeden se nachází na ulici Syganak, naproti hotelu Beijing Palace, druhý sídlí na ulici Respublika č.7.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 200 g jiných tabákových výrobků, 2l alkoholu (nebo maximálně 5l sladového piva) a parfémy pro osobní potřebu.  

Bezcelně lze do země přivézt zboží nekomerční povahy, jehož hodnota nepřevyšuje 1.000 USD a 50 kg.

Do Kazachstánu je zakázáno dovážet některé druhy zbraní a střeliva, drogy, pornografii nebo materiál, propagující válku, násilí nebo materiál s protistátním obsahem.

Ze země je zakázáno vyvážet zlato, drahé kameny a minerály, vzácná zvířata a rostliny nebo jejich části, kožešiny a dále starožitnosti a umělecké předměty bez povolení Ministerstva kultury. Koberce a šperky musí být opatřeny certifikátem Národního muzea potvrzujícího, že se nejedná o starožitnosti.

Z důvodu zamezení ilegálního exportu zboží kulturní a historické hodnoty a starožitností, je při odjezdu nutné deklarovat rukodělné výrobky, které jste v Kazachstánu koupili.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Rozlehlé území Kazachstánu zahrnuje dvě časová pásma, na což je třeba myslet při přeletu z východu na západ a obráceně. V západní části země (např. města Oral, Atyrau, Aktobe, Aktau) je oproti České republice o 3 hodiny více (v době našeho letního času), respektive o 4 hodiny více (v době našeho zimního času). Ve východní části Kazachstánu (např. města Šymkent, Nur-Sultan, Karaganda nebo Almaty) je ještě o další hodinu víc.

Telefonní předvolba

+7, pokud chcete telefonovat do zahraničí, musíte nejprve vytočit 810 pro mezinárodní hovory, teprve potom předčíslí dané země, číslo pro město a lokální telefonní číslo.

Jazyk

V Kazachstánu se hovoří kazašsky, bez problémů se domluvíte i rusky. Na angličtinu příliš nespoléhejte, a to mnohdy ani v hotelu, kde jste ubytováni.

Internet

Wifi připojení je na některých místech dobré, jinde vám kvalita pořádně pocuchá nervy, když tedy zrovna funguje. Spousta veřejných wifi sítí je dostupných pouze s místní nebo ruskou SIM kartou. Podobné je to i s pokrytím, pokud si koupíte kazašskou SIM kartu. Dobré pokrytí mají především města, i když někdy z nějakého důvodu dochází k večerním výpadkům. SIM kartu doporučujeme koupit u ověřených, licencovaných prodejců, vyhnete se tak koupi starých nebo nefunkčních SIM karet. Nejlepší je zajít do některé z poboček operátora ve městě a požádat někoho, kdo mluví alespoň trochu anglicky o asistenci, protože proces získání SIM karty a kazašského telefonního čísla není úplně bezpracný. Nezapomeňte si také vzít pas, bez něhož si kartu nekoupíte a to i z důvodu povinné registrace kazašských SIM karet. Mezi hlavní operátory patří Activ, Beeline, Kcell, Tele2 nebo Altel, mezi nejlepší z nich patří Beeline nebo Kcell. Pokud ale zůstanete jen v Nur-Sultanu nebo Almaty, kupte si SIM kartu u Tele2, který nabízí levnější služby. Telekomunikační služby jsou v Kazachstánu velmi levné, například 8 GB dat a nějaké minuty k tomu pořídíte za cenu kolem 5 dolarů. I v Kazachstánu se již bohužel začíná projevovat nesvoboda internetu, takže některé stránky a sociální sítě mohou být blokovány, s čímž by vám měla pomoci instalace VPN.

Co si nezapomenout

  • toaletní papír - na mnoha místech chybí
  • moskytiéra a repelent - oceníte zejména v sezóně moskytů na místech jako je Kyzyl Orda a další
  • oblečení adekvátní ročnímu období, nezapomeňte na to, že léta v Kazachstánu jsou extrémně horká a zimy velmi mrazivé
  • kempové vybavení
  • trekovou obuv
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Kazachstánu v Praze

Pod Hradbami 662/9, 160 00 Praha 6 - Střešovice, tel: 233 375 642, KO 233 375 643, fax: 233 371 019, email: kzembas@gmail.com, web: www.gov.kz, provozní doba úřadu: (Po, Út, Čt, Pá) 9:30-12:30 příjem dokumentů, 16:00-17:00 výdej dokumentů, provozní doba konzulárního oddělení: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát Kazachstánu v Jaroměři

Husova 233, 551 01 Jaroměř, tel: 491 810 182, fax: 491 810 180, email: k.konzulat@centrum.cz, provozní doba úřadu: pouze po telefonické domluvě.

Velvyslanectví České republiky v Nur-Sultanu

Business Center Q2, Kabanbay Batyra 15/1, 010000 Nur-Sultan, tel: +7(7172)995101, 995061 zást.vv/PO 660481, fax: +77172/660142, nouzová linka: +7702/2144498, email: nursultan@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consulate_nursultan@mzv.cz, web: www.mzv.cz/nur-sultan, diplomatická působnost: Kazachstán a Kyrgyzstán, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po) 9:00-12:00 příjem dlouhodobých víz, (Út) 9:00-12:00 příjem dlouhodobých víz, 14:00-16:00 příjem krátkodobých víz, (St) 9:00-12:00 příjem dlouhodobých víz, 14:00-16:00 příjem pobytových titulů, (Čt) 9:00-12:00 příjem dlouhodobých víz, 14:00-16:00 příjem krátkodobých víz, (Pá) 9:00-12:00 příjem dlouhodobých víz, 13:30-16:00 legalizace, (Út,St,Čt) 13:00-14:00 výdej víz.

Honorární konzulát České republiky v Almaty

Kurmangalieva 7, Almaty, tel: +77272911734, +7 747 580 2387 (mimo pracovní dobu), fax: +77272912038, email: almaty@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: Almatinská, Žambylská, Kyzylordinská, Jižněkazachstánská, Akťjubinská, Mangistauská, Atyrauská, Západněkazachstánská oblast a město Almaty, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 11:00-13:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 102, hasiči 101, ambulance 103

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele