logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
800 - 1200 Kč
Turistická sezóna
březen-květen, září-říjen
Proč cestovat právě sem
biblická místa
antické památky
Petra
koupání v Mrtvém moři
magická krajina pouští
Proč se zemi vyhnout
drahá víza

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Ammán
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
8 ° 9 ° 12 ° 16 ° 20 ° 24 ° 26 ° 26 ° 23 ° 20 ° 14 ° 9 °
10 8 7 4 1 0 0 0 0 4 5 8
Aqaba
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
15 ° 17 ° 19 ° 24 ° 27 ° 30 ° 32 ° 32 ° 30 ° 27 ° 21 ° 16 °
2 2 2 1 0 0 0 0 0 1 1 2
22 ° 21 ° 21 ° 22 ° 23 ° 25 ° 27 ° 28 ° 28 ° 26 ° 25 ° 23 °

Jordánsko - království antických památek, křižáckých hradů a magických pouští

Jordánsko, přesněji řečeno Jordánské hášimovské království, obklopují území Izraele, Saúdské Arábie, Iráku, Sýrie, Palestiny, část hranice tvoří i pobřeží Rudého moře. Jordánsko dlouho nepatřilo mezi turisticky příliš vyhledávané země, na čemž se podepsal válečný konflikt v sousední Sýrii a nestabilní situace na Blízkém Východě, při tom je země považována za jednu z nejbezpečnějších destinací v regionu. Pro mnoho turistů je Jordánsko synonymem starověkého nabatejského města Petry, kam přijíždí v rámci denních exkurzí z Izraele nebo Egypta. Byla by však velká škoda se v Jordánsku nezdržet o něco déle a nepoznat celou řadu dalších krásných míst, ke kterým patří lokality spojované s biblickými příběhy, křižácké hrady, římské památky a také pozoruhodné přírodní scenérie, v čele s pouštní krajinou Wádí Rum.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Jordánsku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Jordánska

Občané České i Slovenské republiky potřebují k návštěvě Jordánska víza, která mohou získat po příletu do země, případně při vstupu přes vybrané pozemní přechody. Mezi ně nepatří například přechod Allenby / King Hussein Bridge na hranici Palestiny a Jordánska. Při cestě z Izraele do Jordánska přes přechod Wádí Araba (Eilat-Akaba) je situace o něco komplikovanější (viz dále).

Imigrační orgány vydávají:

  • jednovstupní víza, platná 1 měsíc za 40 JOD
  • dvouvstupní víza, platná 3 měsíce za 60 JOD
  • vícevstupní víza, platná 6 měsíců za 120 JOD

Pokud plánujete navštívit Petru (což je při cestě do Jordánska přímo povinností), vyplatí se vám koupě tzv. Jordan passu. Svému držiteli umožňuje Jordan pass vstup do více než 40 památek a atrakcí po celém Jordánsku, včetně Petry (kam jinak stojí vstup na jeden den 50 JOD) a Wádí Rum a navíc zahrnuje poplatek za jednovstupní vízum. Podmínkou je pobyt v zemi delší než tři po sobě následující noci. Jordan Pass je platný 12 měsíců od jeho koupě, ale platnost vyprší po 2 týdnech od prvního použití ke vstupu do některé z památek. Jordan Pass se prodává ve třech variantách lišících se podle počtu dnů strávených v Petře:

  • 70 JOD - 1 den v Petře
  • 75 JOD - 2 dny v Petře
  • 80 JOD - 3 dny v Petře

Pokud máte koupený Jordan Pass a chcete v Jordánsku zůstat déle než měsíc, zajděte na policejní stanici, kde vám pobyt prodlouží o další měsíc za 40 JOD. Za překročení povolené doby pobytu zaplatíte 1.50 JOD za každý den navíc.

Jordánské vízum si můžete obstarat i před cestou na velvyslanectví.

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.

Hraniční přechody

Jordánsko sousedí s Izraelem, Saúdskou Arábií, Irákem, Sýrií a Palestinou (Západní břeh). Z cestovatelského hlediska je využitelný zejména přechod hranice do Izraele, potažmo Palestiny. Na přechod hranice mezi oběma státy si rezervujte dostatek času, nejenže mají přechody svou pevně danou otevírací dobu, ale vstupní a výstupní procedury zaberou spoustu času a na hranici tak můžete strávit i hodiny. Počítejte s tím, že Izrael i Jordánsko vybírají výstupní poplatky ze země. Při opuštění Jordánska po zemi nebo po moři se platí "exit fee" ve výši 10 JOD (při odletu je poplatek zahrnut v ceně letenky), při odjezdu z Izraele se platí poplatek 101 ILS + 5 ILS za administrativní poplatek (na přechodu Allenby / King Hussein 175+5 ILS).

Hraniční přechod Allenby / King Hussein Bridge

Velmi frekventovaný přechod, který má ideální polohu napůl cesty mezi Jeruzalémem a Ammánem, ze kterých je to na přechod asi hodina jízdy. Pozor, na hraničním přechodu Allenby / King Hussein Bridge nelze získat jordánská víza při příjezdu! Pokud tedy cestujete z území Západního břehu do Jordánska, musíte mít buď předem vyřízené vízum na Jordánském velvyslanectví nebo použít o něco severněji ležící přechod Sheikh Hussein, kde se víza vydávají. Další možností je získat vícevstupní víza po příletu na letiště v Ammánu, po zemi vycestovat na Západní břeh a přes tento přechod se zase vrátit zpět. Při opuštění Izraele přes přechod Allenby / King Hussein se platí nejdražší výstupní poplatek ze všech přechodů -175+5 ILS.

Z Jeruzaléma jezdí k hranici taxi minivany od Damašské brány (40 ISL + 5 ISL za zavazadlo), z centrálního nádraží pak autobus č.961, ze kterého vystoupíte na silnici č.90 u odbočky k hraničnímu přechodu, kam je to asi 2 km pěšky nebo taxíkem. Z ammánského nádraží Abdalí jezdí k hranici za 10 JOD autobus společnosti Jett. V úseku mezi jordánskou a izraelskou pohraniční kontrolou jezdí shuttlebus za 7 JOD, platí se také za zavazadlo, a to 1.50 JOD za kus. Na druhé straně hranice je možné dále pokračovat minivanem do Jeruzaléma (cca 40 ILS). Počítejte s tím, že celý proces od příjezdu k jordánskému imigračnímu terminálu až po opuštění izraelského terminálu může trvat i několik hodin.

Hraniční přechod je oficiálně otevřený od neděle do čtvrtka od 8:00 do 22:00 a v pátek a sobotu od 8:00 do 13:00. Během svátků Yom Kippur a muslimského Nového roku je přechod zavřený. Vzhledem k vleklým procedurám nenechávejte přechod z jedné země do druhé na poslední chvíli.

Hraniční přechod Sheikh Hussein Bridge / Nahar Hayarden (také Jordan River)

Přechod se nachází na severozápadě Jordánska a leží na spojnici měst Irbid a Nazaret. Na rozdíl od přechodu Allenby / King Hussein Bridge je zde možné získat jordánské vízum po příjezdu. Přechod se nachází jen 5 km od izraelského města Bejt Še'an, do kterého jezdí z centrálního nádraží v Jeruzalémě autobus č.961 (cca 40 ISL) nebo z Tel Avivu vlak (40 ISL) nebo autobus č.843 (35 ISL). Mezi oběma check-pointy jezdí autobus, který ve směru z Izraele do Jordánska stojí 5.50 ILS. Přechod je otevřený od neděle do čtvrtka od 7:00 do 20:30, v pátek a v sobotu od 8:30 do 18:30.

Hraniční přechod Wádí Araba (Eilat / Aqaba)

Přechod Wádí Araba (Izraelci používají i název Yitzhak Rabin) mezi městy Eilat a Akaba využijete nejlépe při cestě z izraelského Eilatu do Petry nebo Wádí Rum. Tento hraniční přechod pravděpodobně patří k časově nejméně náročným ze všech izraelsko-jordánských přechodů.

Z Eilatu se na hranice dostanete taxíkem za 35 ILS. Z letiště Ovda také jezdí Eilat shuttle buď na hranici nebo až do Akaby. Z jordánské strany nejezdí žádná veřejná doprava a oficiálně není možné z hranice pokračovat pěšky, protože je příhraniční oblast považovaná za vojenské pásmo. Jedinou možností je tak využít předražené taxi, které má místní taxikářská mafie ještě tendenci turistům dále předražovat. Ceny za taxi dopravu jsou dané státem a najdete je sice na informační tabuli za hraničním přechodem, taxikáři si ale pravděpodobně řeknou o víc peněz, což vám zdůvodní přirážkou za zavazadla a podobně.

Podle oficiálních zdrojů není možné na tomto přechodu získat víza on-arrival, podle zkušenosti mnoha cestovatelů tomu tak ale není. Pokud máte koupený Jordan Pass a v Jordánsku strávíte déle než 3 noci, nemusíte nic řešit - Jordan Pass již zahrnuje poplatek za vízum. Pokud ale v zemi strávíte méně než 3 noci, i s Jordan Passem zaplatíte 60 JOD a 10 JOD výstupní poplatek k tomu. V případě, že nemáte koupený Jordan Pass, existují následující možnosti. V momentě překročení hranice do Jordánska neplatíte nic, vyplníte pouze formulář, který si schováte, protože jej budete potřebovat při odjezdu ze země. Výše případného poplatku za víza závisí především na počtu dnů strávených v Jordánsku:

  • Pokud bude váš pobyt v Jordánsku delší než 2 noci a budete se vracet přes přechod Wádí Araba zpět, nemusíte za víza platit nic.
  • Pokud v Jordánsku strávíte méně než 2 noci, navštívíte Petru a vracíte se přes přechod Wádí Araba zpět, zaplatíte při odjezdu poplatek za vízum 40 JOD. Nevyhazujte vstupenku z Petry a nechte si v Petře orazítkovat formulář, který jste obdrželi při vstupu!
  • Pokud v Jordánsku strávíte méně než 2 noci, nenavštívíte Petru a vracíte se přes přechod Wádí Araba, zaplatíte při odjezdu poplatek 60 JOD.

Hraniční přechod Wádí Araba je otevřený od neděle do čtvrtka od 6:30 do 20:00 a v pátek a sobotu od 8:00 do 20:00. Během svátků Yom Kippur a muslimského Nového roku je přechod zavřený.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Očkování do Jordánska

Pro cestu do Jordánska není potřeba žádné povinné očkování. Výjimkou je potvrzení o očkování proti žluté zimnici v případě, že do Jordánska přijíždíte ze země s endemickým výskytem tohoto onemocnění. V Jordánsku se žlutá zimnice nevyskytuje.

Všem individuálním cestovatelům po Jordánsku doporučujeme očkování proti žloutence A, v závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B a vzteklině. Nezapomeňte si také překontrolovat vaše očkování proti tetanu.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Jordánsku setkat, patří cestovatelský průjem a potíže způsobené horkým klimatem.

Malárie se v zemi sice nevyskytuje, zejména na jaře se v zelenějších a vlhčích oblastech vyskytují komáři a také písečné mouchy, které mohou přenášet nebezpečnou formu kožní leishmaniózy. Vhodnou prevencí je používání repelentů.

Vodu z kohoutku nedoporučujeme pít, kupte si raději balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Jordánsku

Národní měnou je jordánský dinár (JOD, JD), který se dělí na 100 piastrů (také se setkáte s názvem qirsh) a dále na 1.000 filsů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů a mince v hodnotě 1 dinár, ½ dináru, ¼ dináru a ½, 1, 2½, 5 a 10 piastrů. Ceny se velmi často udávají se třemi desetinnými místy, kupříkladu cena 3.350 JOD jsou 3 dináry a 350 filsů, neboli 3.35 JOD. Zde zjistíte aktuální kurz dináru ke koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Jordánsku

Jordánsko není tak levnou zemí, jak by možná někteří očekávali. Zejména ceny za výlety s místními agenturami a za vstupy do památek se pohybují na úrovni cen ve vyspělé Evropě a až vám v restauraci přinesou účet za pivo, bude vám jasné, že zdejší království není zrovna baťůžkářským rájem. Podle ekonomických ukazatelů, zohledňujících výši platů v poměru k výši životních nákladů je Ammán dokonce nejdražším městem v arabském světě, který v tomto ohledu předčil i Abú Dhabí a Dubaj. Nejvyšší nákladovou položkou cesty do Jordánska jsou vstupní víza za 40 JOD (cca 1.300 Kč) na 30 dnů a také vstupy do památek a atrakcí, s absolutním vrcholem 50 JOD (cca 1.600 Kč) za jednodenní návštěvu Petry. Dost drahá je i návštěva oficiálních pláží u Mrtvého i Rudého moře, kde se vybírá poplatek zhruba od 10 do 30 JOD. Pokud máte auto, většinou stačí popojet o několik kilometrů dál a najít si místo s veřejnou pláží, kde se neplatí nic. U Mrtvého moře se dají najít otevřené úseky bez plotu, kam chodí místní lidé, na druhou stranu oficiální pláže a resorty nabízí veškerý komfort, většinou i bazény a lepší vstup do vody a také sprchy, kde si můžete smýt sůl z těla. U Rudého moře se platí většinou v Akabě, takže stačí vyjet podél pobřeží za město, kde najdete pláže s bezplatným vstupem.

Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je koupit si ještě před cestou Jordan Pass, který kombinuje cenu za jednovstupní vízum s cenami za vstupy do více než 40 památek, včetně Petry, do které se pravděpodobně budete chtít tak jako tak podívat. Podmínkou je pobyt v zemi delší než 3 po sobě následující noci. Jordan Pass je platný 12 měsíců od jeho koupě, ale platnost vyprší po 2 týdnech od prvního využití ke vstupu do některé z památek. Jordan Pass se prodává ve třech variantách odlišných podle počtu dnů plánovaných na návštěvu Petry, a to za 70, 75 nebo 80 JOD. Strávíte-li tedy v Jordánsku alespoň 3 noci, Jordan Pass se vám určitě vyplatí, protože jen cena samotného víza a vstupu do Petry převyšuje cenu za Jordan Pass.

Za ubytování v hostelovém dormu zaplatíte přibližně 6-9 JOD, pokoj v levném hotelu vás bude stát 12-20 JOD a v hotelu střední kategorie nejčastěji 25-50 JOD. U Mrtvého moře bývají ceny za ubytování vyšší. Kvalita ubytování však často neodpovídá ceně a na mnoha místech dáte poměrně dost peněz za ošuntělý pokoj s nefungujícím vybavením.

Ceny za jídlo jsou na srovnatelné cenové úrovni, jako v České republice. Nejlevněji se najíte v lokálních bistrech, jídelnách a u stánků s občerstvením, kde vás falafel sendvič vyjde jen na 0.50-1 JOD a šawerma s přílohou a salátem na 2 JOD. Chcete-li ušetřit, vyhněte se turistickým restauracím a zeptejte se raději místních, kde seženete levný falafel nebo šawermu. Jídlo v levnější restauraci stojí přibližně 4-6 JOD. Zjistěte si předem, zda ceny na jídelním lístku lepších restaurací zahrnují daň z obratu a spropitné, pokud ne, připočtěte si k výsledné ceně ještě asi čtvrtinu navíc. Alkohol je v Jordánsku, jako v muslimské zemi, drahý a není úplně běžně k sehnání. Alkohol mají povoleno prodávat jen některé restaurace, a tak budete muset spíše zajít do barů nebo si jej koupit ve specializovaných obchodech. Levné je lokálně vypěstované ovoce a zelenina, pro které si zajděte raději na nějaký z trhů, než do supermarketu, kde vyjdou dráž.

Nejlevnějším způsobem dopravy jsou lokální busy a minibusy, o něco dražší je cestování soukromými autobusy Jett. Cesta autobusem po Ammánu vyjde jen na 0.40 JOD, autobus z Ammánu do Akaby vyjde zhruba na 7 JOD, z Akaby do Wádí Rum na cca 3 JOD a z Ammánu do Petry 11 JOD. Taxi od hraničního přechodu Wádí Araba do Wádí Rum vyjde zhruba na 35 JOD, do Petry na 50 JOD. Zpáteční letenka z Ammánu do Akaby stojí přibližně 120 JOD. Půjčení auta vás vyjde zhruba na 30 JOD za den plus připojištění.

Co zatíží vás rozpočet citelněji, jsou vstupy do památek, za které cizinci platí o dost více než místní a dále organizované výlety s místními agenturami a nejrůznější aktivity.

Orientační ceny v Jordánsku

  • falafel se zeleninou v pita chlebu, cca 0.60 JOD
  • kuřecí kebab v tortille, cca 1.50 JOD
  • pizza u stánku nebo v pizzerii, cca 3.50 JOD
  • čočková polévka v restauraci, 1.50 JOD
  • plechovka piva v obchodě, 3.50 JOD
  • balená voda (1,5l), cca 0.50 JOD
  • vstupné do Petry na 1 den, 50 JOD
  • hodinová projížďka na velbloudech po Wádí Rum, cca 15-25 JOD
  • návštěva Amman Beach, 20 JOD
  • litr benzínu, cca 1.05 JOD

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Eura nebo dolary si vyměníte v bankách nebo směnárnách, směnný kurz je (kromě letiště) všude více méně podobný.

Bankomaty nejsou problémem ve větších městech a turistických místech, jako je Ammán, Akaba nebo Petra, před cestou do odlehlejších oblastí jako Wádí Rum nebo Dana se raději předzásobte hotovostí. Počítejte s poměrně vysokými poplatky za výběr (3 až 5 JOD), proto si raději vyberte jednorázově více peněz. Podle informací od některých cestovatelů údajně tento poplatek nevybírá ABC Bank.

Platba kartou není zdaleka tak rozšířena, jak by možná někteří předpokládali. Kartou zaplatíte v lepších hotelech a restauracích, v menších restauracích, ale také na některých čerpacích stanicích, lze platit jen v hotovosti.

Devizové předpisy

Do Jordánska lze dovézt místní měnu až do výše 15.000 JOD a neomezené množství cizí měny, které však budete muset deklarovat při příjezdu. Do země je zakázáno dovážet izraelskou měnu. Z Jordánska je možné vyvézt cizí měnu až do výše sumy deklarované při příjezdu.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Jordánsku

V Jordánsku panuje středozemní klima s horkými a suchými léty a chladnějšími, vlhčími zimami. Teploty uprostřed léta se mohou šplhat k 40°C, zatímco v zimě může ve vyšších polohách i sněžit a teploty v poušti klesat pod nulu. Dokonce i v hlavním městě Ammánu není sníh v zimě neznámý a i když sníh v ulicích nikdy nevydrží dlouho, dokáže paralyzovat celé město. V údolí řeky Jordán a na pobřeží Rudého moře má klima mírnější charakter. V Akabě u Rudého jsou teplotní průměry vyšší než v hlavním městě a také zde daleko méně prší. Zatímco v Ammánu ročně naprší v průměru 245 mm, v Akabě pouze 25 mm. Obecně málo prší i ve velké části zbytku země a krajina zde má pouštní a polopouštní ráz.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Jordánska

Za nejlepší dobu pro návštěvu Jordánska se považuje jaro (březen-květen) a podzim (září-říjen). V létě panují velká vedra, ale pokud vám to nevadí, můžete se do Jordánska vydat i v této době. Odměnou vám bude méně turistů a příznivější ceny, i když je třeba počítat s tím, že turistický servis může být na některých místech omezen. Akaba u Rudého moře je v podstatě celoroční destinací, nejvíce turistů přijíždí mezi zářím a prosincem.

Tip: Ještě před cestou do Jordánska si zjistěte, na které dny připadá období ramadánu. Během ramadánu může mít spousta míst omezenou otevírací dobu, některé restaurace mohou mít zavřeno úplně.

  • Za nejlepší období pro pěší turistiku je považován březen a duben, na jihu Jordánska pak únor a březen. Během těchto měsíců není takové horko a příroda na severu Jordánska je po zimních deštích zelená a rozkvetlá. Mezi zářím a listopadem panují také příjemné teploty, vegetace je ale po horkém létě vyschlá a spálená. Počítejte i s tím, že řada turistických stezek, ale také trailů vhodných pro kaňoning, je otevřena pouze od jara do podzimu.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Terorismus a kriminalita

Jordánsko je celkově vzato bezpečnou zemí s nízkou úrovní kriminality, přesto se doporučuje dbát obecně platných zásad bezpečného cestování. Standardně byste si měli dávat pozor na své věci a doklady především na místech s větší koncentrací lidí, jako jsou přeplněná tržiště apod. Viditelně nenechávejte žádné věci ani v zaparkovaném autě.

Západní cíle a zájmy se mohou stát potencionálním terčem teroristických útoků, což platí především v hlavním městě Ammánu, kde již k podobným aktům v minulosti došlo. Vláda Jordánska si je ale dobře vědoma toho, jaký negativní vliv na turistický průmysl by měly případné teroristické útoky, proto podniká všemožné kroky k zajištění bezpečnosti v zemi. Díky těsnému sousedství se Sýrií a Irákem, kde probíhá či probíhal ozbrojený konflikt a operují teroristické skupiny, se raději vyhněte pohraničním oblastem s těmito zeměmi. Dále se doporučuje dodržovat patřičný odstup od uprchlických táborů v Jordánsku. Na cestách po Jordánsku se pravděpodobně setkáte s mnoha policejními a vojenskými kontrolami, proto je vhodné mít cestovní doklady vždy při sobě. Aktuální situaci v zemi si před odjezdem ověřte na stránkách MZV.    

Na co si dát v Jordánsku pozor

  • Jordánsko je sice muslimskou zemí, islámská pravidla jsou zde praktikována méně striktně, než v jiných zemích. Přesto i zde je vhodné dodržovat místní tradice, zvyky a zákony a vyvarovat se urážlivého chování, zejména na půdě mešit a v období ramadánu. Jedním z pravidel, které by měl každý návštěvník dodržovat, je správné oblékání. Ženy by neměly nosit upnuté a vyzývavé oblečení, odhalující ramena a dekolt i krátké sukně, tím spíš, čím více se vzdalujete z měst na venkov. U mužů nejsou na veřejných místech vhodná například tílka. Vhodné oblečení byste měli volit zejména při návštěvě mešit.
  • Vyhněte se politicky motivovaným shromážděním a demonstracím, které se v zemi občas konají.
  • Držení a distribuce drog je v Jordánsku trestná.
  • Pokud fotografujete jiné osoby, vždy požádejte nejdřív o svolení, zejména pokud chcete fotit ženy.
  • Homosexualita sice není trestná, pro jordánskou společnost je ale stále ve větší míře neakceptovatelná. Projevům osobní náklonnosti na veřejnosti by se měli zdržet jak homosexuální, tak heterosexuální páry.
  • Vyhlášená turistická místa přitahují nejrůznější podnikavce a podvodníčky, čehož je klasickým příkladem Petra. Pokud se vás tady bude někdo například snažit přesvědčit, že cena za koně, osla či velblouda, kteří vás odvezou k Pokladnici, je součástí ceny vstupenky, nevěřte mu.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla

  • mansaf - jordánské národní jídlo tvoří jehněčí maso vařené v jogurtové omáčce, které se obvykle podává s rýží
  • molochéja - hlavní ingrediencí polévky, která pochází z Egypta, jsou listy jutovníku, které se vaří společně s kuřecím masem
  • warak inab - vinné listy, plněné rýží a masem se dusí ve směsi zeleniny
  • maqluba - název tohoto jídla znamená v překladu "vzhůru nohama", což vystihuje způsob servírování tohoto pokrmu. V hrnci se společně peče kuřecí maso, rýže, brambory, lilek a květák a celá směs se pak obrátí dnem vzhůru a vyklopí na talíř.
  • mujadara - pokrm se připravuje z čočky, rýže a restované cibule, které se podávají s bylinkami a kořením
  • kibbeh - také zvaný kobbeh je směs bulguru, masa, cibule a koření, vytvarovaná do malých válečků a pečená nebo osmažená v oleji
  • šawerma - maso se podobně jako gyros opéká na rožni a odkrajuje nožem, masová směs se zeleninou se pak podává v arabském chlebu
  • falafel - smažené kuličky z cizrny a koření se podávají se směsí zeleniny v chlebové placce
  • hummus - cizrnové pyré
  • fatteh - jogurtový dip s hummusem a česnekem
  • mutabbal - pyré z lilku
  • labneh - druh jogurtu
  • tabbouleh - salát z bulguru, petržele, rajčat a dalších přísad

Typické nápoje

  • Jordánci milují pití čaje, zejména mátového čaje, který obvykle dostanete zdarma, pokud si v restauraci objednáte jídlo.
  • Populární je i káva, kterou Jordánci s oblibou pijí s kardamomem.
  • Navzdory tomu, že je Jordánsko muslimskou zemí, vaří dokonce vlastní pivo. K nejoblíbenějším značkám patří Petra, Amstel nebo Philadelphia, v nedávné době byl založen mikropivovar Carakale, specializující se na tzv. craft beers.

Obyvatelstvo, náboženství a kultura

V Jordánsku žije přibližně 10.5 miliónů obyvatel, z čehož více než 4 milióny v hlavním městě Ammánu. Drtivou část populace (cca 98%) tvoří Arabové, zbytek pak Křesťané a další etnika. Počet obyvatel země se zněkolikanásobil především v posledních několika desetiletích, kdy do Jordánska emigrovaly milióny Palestinců, ale také Iráčanů nebo Syřanů, vyhnaných ze svých domovů nepokoji a válečnými konflikty. Většina populace (cca 95%) vyznává sunnitský islám.

Kulturní zvyklosti se opírají nejen o islámské prvky, ale vychází také z kultury kočovných beduínů. Kromě toho jsou ovlivňovány i západními vlivy. Jordánci jsou velmi pohostinným národem, což úzce souvisí s hodnotami beduínské kultury. V minulosti například země přijala milióny uprchlých Palestinců, z nichž řada dostala jordánské občanství. V běžném životě se pak můžete setkat s tím, že se s vámi na ulici dají do řeči obyčejní lidé, které neznáte. Podle starých zvyklostí je povinností každého Jordánce podělit se o své jídlo s hosty, a tak můžete být dokonce pozváni ke společnému stolu. Odmítnutí v takovém případě znamená urážku pro hostitele.

  • Mnozí Jordánci jsou vášniví kuřáci a kouření je v Jordánsku, na rozdíl od většiny zemí EU, povoleno téměř všude, včetně dopravních prostředků nebo nákupních center.
  • Pátek je v arabských zemích dnem volna. Některé obchody a restaurace (obzvláště mimo Ammán) mohou mít zavřeno a omezené je i dopravní spojení.
  • V odlehlých částech jordánského venkova se můžete stále setkat s tetováním u beduínských žen. Tetování v podobě různých bodů a symbolů je nejviditelnější na čele, nose nebo lících a představuje ochranu ženy ve válkách, ale také před zlými silami a nemocemi.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co v Jordánsku koupit

Pro Jordánsko jsou typické zejména nejrůznější gastronomické produkty, jako jsou sladkosti, čokoláda, ořechy, koření, olivový olej a také přírodní kosmetika (například mýdlo z olivového oleje nebo kosmetika z Mrtvého moře) a dále keramika s mozaikovým vzorem, oblečení, koberce nebo šperky. Prvotřídní olivový olej produkuje zejména oblast kolem Ajlounu. Originálním dárkem z Jordánska je i tradiční mužská pokrývka hlavy, kterou je šátek zvaný kefíja. Klasická kefíja má kostkovaný vzor v černo-bílem nebo červeno-bílem provedení.

Kde nakupovat

Široké možnosti nákupů nabízí především hlavní město Ammán, kde najdete vše od starých bazarů až po moderní nákupní centra. Skvělým místem pro nákup ručně vyráběných šperků, keramiky, koberců, výšivek, výrobků ze dřeva a kamene a spousty dalších uměleckých produktů je Jordan Craft Center na Talaat Harb street v Ammánu. Vyhlášenou nákupní ulicí je Rainbow Street v centru Ammánu, kterou lemují obchody s klasickými suvenýry i tradičnějšími výrobky, jako je například keramika. Mimo to se zde každý pátek koná arabský trh Jara s uměleckými a řemeslnými výrobky. Vyhlášeným ammánským trhem je také Al Afghani Bazzar na ulici Al-Sharif Naser Ben Jamil 12 nebo krámky na ulici Hashemi street poblíž římského divadla, kde se dají koupit i tradičnější suvenýry a dárky. Lokální gastronomické produkty, ale i třeba kosmetiku seženete na farmářském trhu Nour al Barakah, který se koná každou sobotu v Zahradách princezny Iman na ulici Al-Ahwaz. Zlatnické krámky a klenotnictví najdete kolem náměstí King Faysak. Protipólem těchto trhů jsou velká nákupní střediska, tím největším a nejmodernějším v celém Jordánsku je Mecca Mall, ve kterém se nacházejí nejen stovky obchodů, ale také 6 kinosálů, restaurace, supermarket nebo zábavní centrum.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret, doutníky v hodnotě nepřevyšující sumu 20 JOD, 1l alkoholických nápojů a dárky v hodnotě nepřevyšující 200 JOD.

Do země je zakázáno dovážet narkotika, toxické látky, zbraně a střelivo, pornografický a jinak nemorální materiál.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Jordánsku je oproti České republice o hodinu víc.

Telefonní předvolba

+962

Jazyk

V Jordánsku se hovoří arabsky. Angličtinu se učí děti ve škole a hovoří jí zejména ti, kteří pravidelně přicházejí do styku s cizinci.

Telefonování a internet

Wifi je rozšířená v mnoha hotelech a restauracích. Pokud potřebujete být stále online, není problém si u některého operátora koupit datovou SIM kartu. Mezi hlavní operátory patří Zain, Orange a Umniah. Karta s 12 GB se dá pořídit za 12 JOD.

Co si nezapomenout

  • řidičský průkaz, pokud si plánujete půjčit auto
  • vytištěný Jordan Pass
  • repelent proti komárům a písečným muškám
  • pokrývku hlavy a krém na opalování
  • šátek pro případnou návštěvu mešit
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Jordánska ve Vídni

Rennweg 17/4, A-1030 Vienna, tel: 00431-405 10 25, fax: 00431-405 10 31, email: info@jordanembassy.at, web: www.jordanembassy.at, provozní doba úřadu (Po-Pá) 9:00-16:00, konzulární sekce (Po-Pá) 9:30-12:30.

Velvyslanectví České republiky v Jordánsku

Halab street 34, Abdoun, 11181 Amman P.O.Box 2213, tel: + 962/65927051-2, fax: +962/65927053, nouzová linka: +962/797301990, email: amman@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/amman, provozní doba úřadu: (Ne-Čt) 8:00-16:30, provozní doba pro veřejnost: (Ne,Út,Čt) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

policie, hasiči, ambulance 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele