logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
700 - 900 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
nádherné přírodní scenérie
kulturní rozmanitost
outdoorové aktivity
pozorování velryb
safari, pozorování divokých zvířat
vinná turistika
Proč se zemi vyhnout
vyšší míra kriminality

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Kapské Město
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
21 ° 21 ° 20 ° 18 ° 15 ° 14 ° 13 ° 13 ° 15 ° 16 ° 18 ° 20 °
4 4 5 8 11 13 12 13 10 7 6 5
19 ° 18 ° 18 ° 17 ° 17 ° 16 ° 15 ° 15 ° 15 ° 16 ° 17 ° 18 °
Durban
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
24 ° 25 ° 24 ° 22 ° 19 ° 17 ° 17 ° 18 ° 19 ° 21 ° 22 ° 23 °
15 13 13 9 6 4 5 6 10 15 16 17
25 ° 25 ° 25 ° 24 ° 23 ° 22 ° 22 ° 21 ° 22 ° 22 ° 23 ° 24 °
Johannesburg
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
20 ° 20 ° 19 ° 16 ° 13 ° 10 ° 10 ° 13 ° 16 ° 18 ° 19 ° 20 °
15 11 11 7 3 2 1 2 3 10 13 16

Země duhového národa

Jihoafrická republika je rozmanitá země, ve které se západní kultura mísí s kulturou africkou, a která nabízí vše, od kosmopolitních měst a působivých přírodních scenérií až po rezervace s divokými zvířaty či malebné vinice, produkující světově známá vína. Obyvatelé země reprezentují pestrý kulturní mix potomků evropských kolonizátorů, muslimských otroků, indických přistěhovalců i původních afrických kmenů, dohromady hovořících jedenácti oficiálními jazyky. Jižní Afrika je přímo rájem vyznavačů adrenalinu a extrémních sportů a v tomto směru skýtá opravdu netušené možnosti. Kde jinde na světě se můžete potápět s nebezpečnými žraloky bílými a zároveň si skočit bungee z nejvyššího, komerčně využívaného, mostu světa? Pobřeží dvou oceánů láká na své působivé scenérie a přitahuje příznivce pozorování mořských živočichů i milovníky vodních sportů a krásných pláží.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Jihoafrické republice i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Turisté z České republiky nepotřebují k návštěvě Jihoafrické republiky víza a mohou v zemi pobývat až 90 dnů. Na občany Slovenské republiky se vztahuje vízová povinnost, takže cestovatelé se slovenským pasem si musí víza předem vyřídit na velvyslanectví ve Vídni. Délku pobytu si zkontrolujte hned při příjezdu do země, neboť se může stát (především u pozemních přechodů), že vám imigrační úředník udělí povolení pouze na 30 dnů. Pokud vycestujete do jiné země (například sousední) a vrátíte se zpět, do celkové lhůty 90 dnů se započítává i pobyt v cizí zemi. Za překročení povolené doby pobytu hrozí vyhoštění ze země na 1 rok až 5 let.

Mohlo by se hodit:

  • Ministerstvo vnitřních záležitostí Jihoafrické republiky, www.dha.gov.za

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný minimálně 30 dnů od data plánovaného odjezdu ze země. Předem se ujistěte, že obsahuje alespoň dvě volné stránky.

Vstup do země

Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je požadováno pouze v případě, že přijíždíte ze země s výskytem tohoto onemocnění. Imigrační úředníci mohou také teoreticky požadovat předložení zpáteční nebo navazující letenky ze země a prokázání dostatečného množství finančních prostředků pro pobyt v zemi.

Všichni cestující, kteří vstupují nebo opouští území Jihoafrické republiky musí vyplnit tzv. Traveller Card (TC-01). Podle imigračních nařízení z roku 2015 musí cestující rodiče s dětmi do 18 let věku předložit kompletní rodný list dítěte, kde jsou uvedeni údaje o obou rodičích. V případě, že s dítětem cestuje jen jeden z rodičů, musí předložit rodný list dítěte a prohlášení druhého rodiče, registrovaného v rodném listě, že souhlasí s cestou dítěte do Jihoafrické republiky a doložit kopií pasu tohoto rodiče (případně soudní příkaz o svěření dítěte do výhradní péče jednoho z rodičů či úmrtní list druhého rodiče). Další informace najdete na této stránce. Kopie dokladů musí být úředně ověřeny, přeloženy do angličtiny a nesmí být starší než 3 měsíce.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Jihoafrické republiky nejsou potřeba žádná povinná očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je požadováno pouze v případě, že přijíždíte ze země s výskytem tohoto onemocnění (nevztahuje se na děti do věku 1 roku). Potvrzení je požadováno i v případě, že v takové zemi strávíte během transferu na letišti více než 12 hodin. Nařízení jihoafrických úřadů se v průběhu měsíců mohou měnit, proto si před cestou zjistěte aktuální informace na příslušném zastupitelském úřadě.

Všem cestovatelům, kteří se budou pohybovat po území Jihoafrické republiky doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině, břišnímu tyfu, případně meningokokové meningitidě ACWY.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Upozorňujeme také, že Jihoafrická republika patří k zemím s vysokým výskytem onemocnění AIDS.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Celoročně vysoké riziko onemocnění malárií (zvýšené v období dešťů od října do května) hrozí v Krugerově národním parku, na severu a východě provincie Limpopo, na východě provincie Mpumalanga (včetně národních parků) a v níže položených oblastech na severovýchodě provincie KwaZulu-Natal. V suchém období je riziko nákazy menší. Nízké riziko panuje také ve zbývajících oblastech provincie Limpopo a na severu provincie Gauteng. Zbytek země je bez malárie. V každém případě doporučujeme dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutků je na většině území Jihoafrické republiky pitná, v chatkách a kempech v odlehlejších částech země a na venkově je však přeci jen lepší se na kvalitu vody přeptat.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je jihoafrický rand (ZAR, R), 1 ZAR = 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 ZAR a mince v hodnotě 1, 2, 5 ZAR a 5, 10, 20 a 50 centů. Podobu bankovek a mincí si můžete prohlédnout na stránkách centrální banky (www.resbank.co.za), respektive mincovny (www.samint.co.za). Jaký je aktuální kurz randu ke koruně zjistíte zde.

Náklady

Jihoafrická republika je pro průměrného Středoevropana cenově přijatelnou zemí, kde za safari a návštěvu zvířecích parků nezaplatíte takové sumy, jako v některých jiných afrických zemích, a kde najdete tak širokou nabídku levného ubytování, že nebudete nuceni ubytovat se v předražených safari lodžích. Obecně nejdražší je region Kapského Města.

Po celé zemi najdete velký výběr levnějšího ubytování od kempů, přes hostely, až po guesthauzy, penziony a apartmány. Místo v kempu seženete za 85 ZAR na osobu, za postel v hostelovém dormu zaplatíte v průměru 150-200 ZAR, za privátní dvoulůžkový pokoj v hostelu pak 300-500 ZAR. Levnější penziony a guesthauzy vyjdou na 400-1.200 ZAR, pokoj v hotelu střední kategorie za zhruba 750-1.500 ZAR.

Jídlo v levnější restauraci vyjde na 100-150 ZAR, fastfood kolem 50 ZAR. Mnoho hostelů má vlastní restauraci, kde jsou k dostání levná jídla za 60-80 ZAR a snídaně za zhruba 40 ZAR. V hostelových barech si také můžete dát pivo nebo sklenici vína levněji, než v restauraci. Pokud je váš rozpočet hodně omezený, můžete si nakoupit v supermarketu a sami si vařit v hostelových kuchyňkách nebo apartmánech. Ceny potravin v supermarketech jsou na srovnatelné úrovni nebo o něco levnější, než ceny v ČR.

Půjčení auta vyjde levně, obzvláště pokud cestujete ve více lidech a můžete si náklady rozdělit mezi sebe. Za malé auto zaplatíte v průměru jen asi 250-300 ZAR za den. Litr benzínu vyjde levněji než v ČR (v březnu 2018 asi 24 Kč). Počítejte také s tím, že na některých dálnicích se platí mýto, nejedná se ale o nijak závratné sumy. Například za malé auto zaplatíte na mýtném z Kapského Města do Durbanu 91 ZAR. Poměrně levný způsob cestování po zemi nabízí autobusová a železniční doprava. Jízdenka na autobus z Kapského Města do Durbanu vyjde kolem 700 ZAR (záleží na sezóně), za lůžkový vlak na trase z Kapského Města do Johannesburgu zaplatíte cca 670 ZAR. Na větší vzdálenosti můžete využít služeb letecké dopravy. Obzvláště hlavní linky operuje několik dopravců, včetně několika nízkonákladových aerolinek, což tlačí ceny letenek dolů. Například jednosměrná letenka z Johannesburgu do Kapského Města se dá sehnat již za 600-800 ZAR. K nízkonákladovým dopravcům patří Safair, Mango a Kulula.

Dražší jsou vstupy na některé atrakce a extrémní aktivity. Skok na laně z houpačky na stadionu v Durbanu vyjde na 695 ZAR, tandemový seskok padákem vyjde zhruba na 2.250 ZAR, paragliding cca 1.000 ZAR a potápění v kleci se žralokem na 1.800 ZAR. Ceny za půldenní výlety s pozorováním velryb, šnorchlováním apod. vyjdou na něco mezi 30-60 EUR.

Jak ušetřit peníze

  • Vyhněte se hlavní sezóně od prosince do března (zejména Vánocům a Velikonocům), kdy je zde nejdráž. Během jihoafrické zimy (od června do srpna) nabízí některé hotely nebo luxusní safari chatky velké slevy na ubytování.
  • Benzín a naftu tankujte pokud možno na pobřeží než ve vnitrozemí, kde je o něco dražší.
  • Nevybírejte hotovost z bankomatů umístěných v barech nebo obchodech, kde kromě kromě poplatků za výběr zaplatíte další extra poplatky.
  • Pokud možno, zábavu, sporty a aktivity si naplánujte mimo Kapské Město a okolí, kde za stejnou atrakci zaplatíte většinou zlomek toho, co v Kapském Městě.
  • Pokud plánujete návštěvu více národních parků a rezervací na více dnů, možná se vám vyplatí tzv. Wild Card (www.sanparks.org/wild), která opravňuje k neomezenému vstupu do více než 80 parků a rezervací po celé Jihoafrické republice po dobu jednoho roku. Tento roční pass se prodává pro jednotlivce (2.450 ZAR), pro dvojice (3.830 ZAR) nebo rodinu (4.585 ZAR). Uvážíte-li, že průměrná cena vstupu do národního parku pro dospělou osobu na den je zhruba 200 ZAR, vyplatí se pass koupit pro návštěvu od zhruba 9 dnů výše.

Orientační ceny 

  • balená voda (1l), cca 10 ZAR
  • místní pivo, 20-30 ZAR
  • litr benzínu, cca 14 ZAR
  • vstupné do Addo Elephant parku, 275 ZAR na osobu a den
  • vstupné do Krugerova národního parku, 331 na osobu a den
  • lanovka na Stolovou horu (zpáteční lístek), 293 ZAR
  • potápění v kleci se žralokem, cca 1.800 ZAR

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Kreditní kartou (především Mastercard a Visa), je možné běžně platit ve většině hotelů a restaurací. Myslete však na to, že v zemi často dochází ke zneužití a podvodům s kartami, proto mohou některé banky automaticky blokovat platební transakce uskutečněné na území Jihoafrické republiky. Abyste se vyhnuli problémům s použitím vaší platební karty, nahlaste předem u své banky, že se chystáte do Jihoafrické republiky. Kartou také není možné platit úplně všude, proto vždy mějte v záloze nějakou hotovost. Peníze vám smění ve směnárnách, bankách nebo i v některých hotelech, přivezte si nejlépe dolary nebo eura. Bankomaty jsou běžně dostupné ve městech, při cestách do odlehlejších koutů a na venkov je však lepší mít hotovostní rezervu.

Spropitné

Spropitné v restauracích není povinné, nicméně pokud není již zahrnuto v ceně, je běžné dát obsluze kolem 10-15% z celkové útraty. Obsluze čerpacích stanic, která vám natankuje a občas umyje přední sklo je vhodné dát cca 5 ZAR, tu samou částku si zaslouží také samozvaní hlídači na parkovištích u supermarketů apod., kteří vám pohlídají auto, zatímco budete pryč. Hotelovým portýrům se hodí dát zhruba 10-20 ZAR.

Devizové předpisy

Při příjezdu do země je nutné deklarovat zejména jihoafrickou měnu, jejíž výše přesahuje hodnotu 25.000 ZAR (nebo 10.000 USD či ekvivalent této částky v jiné měně).

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Jihoafrická republika má celoročně velmi příjemné a teplé, subtropické klima a navštívit jí můžete v podstatě kdykoliv. Přesto jsou některá období vhodnější, v závislosti na tom, jaké máte priority, jaké chcete navštívit oblasti a jaké aktivity zde hodláte provozovat. Co se týče počasí, je třeba si uvědomit, že roční období jsou zde oproti našim zeměpisným šířkám obráceně, tzn. jihoafrické léto začíná v prosinci a zima v červnu. Jihoafrická republika je rozlehlá země, v rámci níž je možné pozorovat klimatické rozdíly mezi danými oblastmi.

Deštivější období panuje na většině území během jihoafrického léta od listopadu do března, zatímco v Západním Kapsku (Kapské Město) během zimy od května do srpna. Zdejší léto je tedy ideální dobou pro návštěvu Kapského Města, Garden Route a západního pobřeží, v oblasti Kalahari a Karoo je v této době velké horko a v provinciích Limpopo, Mpumalanga, Kwazulu-Natal je horko a vlhko s odpoledními a večerními bouřkami. Ve městech jako je Port Elizabeth, Kapské Město a na dalších místech podél Garden Route je v zimě citelně chladněji, než ve stejném zimním období například v Durbanu.   

Nejvíce turistů přijíždí v období od listopadu do března (především o Vánocích a Velikonocích), kdy je slunečno a teplo v okolí Kapského Města a také v době evropských letních prázdnin, kdy je slunečno a sucho ve zbytku země a dají se pozorovat zvířata v parcích. Nejlepším obdobím pro surfing je březen až září, pro pozorování velryb červen až listopad a pro pozorování divokých zvířat a safari jsou to měsíce červen, červenec a srpen (mezi zářím a říjnem přicházejí na svět mláďata), kdy je sucho a zvířata se stahují ke zdrojům vody. Pro treky v oblasti hor Drakensberg je ideální září a říjen, kdy nehrozí letní bouřky ani zimní sněhové přeháňky.

Předpověď počasí a další informace najdete na stránce Meteorologického úřadu Jihoafrické republiky (www.weathersa.co.za).  

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Ačkoli se bezpečnostní situace v zemi výrazně zlepšila v souvislosti s konáním světového šampionátu ve fotbale v roce 2010, Jihoafrická republika je stále nechvalně proslulá poměrně vysokou mírou kriminality a vysokým počtem vražd. Na druhou stranu je Jihoafrická republika tak magickou a krásnou zemí, že by vás černé statistiky určitě neměly od její návštěvy odradit. Drtivá většina turistů si odveze jen krásné vzpomínky a abyste mezi nimi byli i vy, většinou stačí dodržovat základní pravidla bezpečného cestování a řídit se selským rozumem.

Kriminalita je problémem zejména velkých měst, především Johannesburgu. V zájmu vlastní bezpečnosti doporučujeme nenavštěvovat na vlastní pěst některé „townshipy“, chudinské čtvrti a slumy i odlehlá a izolovaná místa. Zeptejte se personálu vašeho hotelu nebo místních lidí, kterým městským částem je lepší se vyhnout. V Johannesburgu to jsou například čtvrti Berea nebo Hillbrow, v Kapském Městě se po setmění raději vyhněte oblastem Salt River, Seapoint, Greenpoint, Mowbray, Observatory nebo Cape Flats. K přepadávání v minulosti došlo i v přírodním parku kolem Stolové hory, kde je lepší nezacházet do odlehlejších oblastí těsně před zavírací dobou parku nebo brzy po jeho otevření. Obecně ale platí stejná pravidla, jako pro návštěvu ostatních velkých měst po celém světě. Buďte obezřetní, za tmy nechoďte po osamocených ulicích, nedávejte na odiv drahou elektroniku, šperky nebo větší obnos peněz. Dávejte pozor při výběru peněz z bankomatů a nedovolte nikomu, aby vám při výběru asistoval. Peněženku noste na místě, odkud vám jí nikdo nesebere, peníze je dobré mít také ukryté v tajných kapsách nebo opasku. Na plážích nenechávejte bez dozoru své cennosti a v zaparkovaných autech žádné věci.

Kvůli přepadávání a únosům aut se při jízdě autem doporučuje mít zamknuté dveře, zavřená okna a cennosti ukryté před zraky kolemjdoucích, což platí především ve městech při stání na semaforech a křižovatkách. Pozor dávejte také na vedlejších silnicích v odlehlých oblastech, například na severu provincie KwaZulu-Natal. Vyvarujte se jízdy autem v noci, kdy se zvyšuje riziko přepadení, raději neberte stopaře a nezastavujte kvůli předmětům ležících na silnici, které tu mohou být účelově nastražené. Na letišti v Johannesburgu i Kapském Městě dochází k vykrádání zavazadel, proto je lepší mít zavazadla zamčená nebo obalená fólií. K okrádání dochází i ve vlacích příměstských vlaků v Kapském Městě nebo na trati z Johannesburgu do Pretorie. Pokud je to možné, cestujte lepší třídou a během dne.

Na co si dát pozor

  • Míra nehodovosti je v Jihoafrické republice vysoká, proto jezděte defenzivně a opatrně. Mnoho řidičů nerespektuje dopravní pravidla a řídí nebezpečně. Je třeba dávat pozor na osoby a divoká zvířata pohybující se po silnicích a jízdu v noci omezit na minimum.
  • V žádném případě se nedoporučuje účast na veřejných protestních akcích, které mohou přerůst v násilné potyčky s policií.
  • Jižní Afrika je domovem mnoha druhů nebezpečných zvířat. Respektujte proto pravidla návštěvy národních parků a rezervací s divokými zvířaty. Během pěších treků po celé zemi můžete narazit na jedovaté hady, proto dávejte pozor, kam šlapete. Pobřeží Jihoafrické republiky je známé výskytem žraloků, proto sledujte cedule a upozornění na plážích.
  • Během treků v Dračích horách myslete na to, že zdejší počasí může být vrtkavé, zrádné a proměnlivé. V létě zde hrozí nebezpečné bouřky a v zimě nízké teploty a sněhové přeháňky.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Jihoafrická kuchyně

Jihoafrická republika je multikulturní zemí a to samé se dá říct o její kuchyni, ve které se vzájemně mísí vlivy kuchyní mnoha národů, pro které se stala země v minulosti domovem. Své kulinářské zvyky, tradice a jídla s sebou přivezli Holanďané, Britové i němečtí imigranti, stejně jako otroci z Malajsie nebo pracovní síly z Indie. Nezanedbatelný podíl nese samozřejmě i africká kuchyně a vlivy okolních afrických zemí. Díky Francouzům se tu pěstuje vinná réva a země dnes patří k významným světovým producentům vín. Jihoafrická vína tu navíc koupíte za zlomek evropské ceny. Vyzkoušejte třeba pinotage, které se skvěle hodí ke grilovaným masům. Jihoafrická republika ovšem není jen vinařskou velmocí, ale produkuje i několik druhů piv. Mezi nejznámější značky patří Castle a Carling Black Label. Tradiční pivnice se nazývají „shebeen“.  Zejména ve velkých městech najdete restaurace mnoha světových kuchyní. Můžete se setkat i s pro Evropany nezvyklými druhy mas, jako je pštrosí, antilopí nebo krokodýlí maso.

Typická jídla

  • Biltong, sušené a solené maso
  • Bobotie, tradiční jihoafrické jídlo tvoří kořeněné, mleté maso, zapečené s vejci
  • Boerewors, ručně dělané klobásy jsou nedílnou součástí každé braai, neboli jihoafrické barbecue
  • Bunny Chow, hovězí s curry se podává v chlebu a je populární především v Durbanu, kam se tento pokrm dostal spolu s indickými přistěhovalci
  • Chakalaka, dušené jídlo s paprikami, chilli papričkami, rajčaty, cibulí a další zeleninou a kořením
  • Stywe mieliepap, tuhá kukuřičná kaše se často podává ke grilovanému masu
  • Tomato Bredie, dušené jehněčí maso s rajčaty
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Typickým suvenýrem jsou především dřevěné, vyřezávané figurky exotických zvířat, keramika a dále tradiční ženské oděvy kmene Xhosa, barvené indigem a známé jako „shweshwe“ nebo pestrobarevné oděvy či deky z mohéru. Zajímavé jsou také různé drátěné výrobky, zhotovené z recyklovaného drátu, prázdných plechovek od nápojů nebo víček od lahví. Umělecké a rukodělné výrobky jsou k dostání v tzv. „Curio shopech“ nebo trzích.

Celní předpisy

Do země je povoleno bezcelně dovézt sportovní a rekreační vybavení, maximálně 200 ks cigaret a 20 ks doutníků na osobu, maximálně 250 g cigaretového tabáku nebo tabáku do fajfky na osobu, maximálně 50 ml parfémů a 250 ml toaletní vody na osobu, maximálně 2 l vína na osobu a maximálně 1 l tvrdého alkoholu a ostatních alkoholických nápojů na osobu. Do země můžete rovněž dovézt nové i použité zboží v hodnotě 5.000 ZAR na osobu (nebo 25.000 ZAR, pokud přijíždíte z Botswany, Lesotha, Namibie nebo Svazijska) a to pouze jednou v období 30 dnů.

Při příjezdu do země je nutné deklarovat zlaté mince, sbírky mincí a známek a nezpracované zlato, ohrožené druhy zvířat a rostlin, ať už živé nebo mrtvé, včetně jejich částí nebo výrobků z nich, rostliny a rostlinné produkty, jako jsou semena, květy a také ovoce, med, margarin a rostlinné oleje, zvířata, ptáky, drůbež a jejich produkty, jako jsou například mléčné výrobky, máslo nebo vejce. Cestující si mohou dovézt léky pro osobní potřebu na období tří měsíců. Léky mimo tento limit je třeba také deklarovat při příjezdu a navíc doložit potvrzení od lékaře.

Povolení příslušných orgánů je potřebné k dovozu střelných zbraní, zlatých mincí, nezpracovaných minerálů (např. zlata nebo diamantů), nadlimitní částce peněz, zvířat a rostlin a jejich produktů, nadlimitního množství léků nebo bylinných produktů.        

Do Jihoafrické republiky je přísně zakázáno dovážet drogy a narkotika, automatické a vojenské zbraně, střelivo a výbušniny, jedovaté a toxické látky, cigarety o hmotnosti vyšší než 2 kg na 1000 ks, padělané zboží a reprodukce všech děl chráněných autorským právem, předměty a zboží vyrobené ve vězení.

Další informace najdete na stránce jihoafrického celního úřadu (www.sars.gov.za).

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220-230 V, 50 Hz

Čas

V Jihoafrické republice je oproti České republice o hodinu více (v době zimního času) a jelikož tato zem nepraktikuje přechod na letní čas, v létě je zde stejný čas jako v České republice.

Telefonní předvolba

+27

Telefonování a internet

Jihoafrická republika má dobré pokrytí ve městech a v turistických oblastech, na některých odlehlejších místech však můžete mít se signálem problémy. Hlavními telefonními operátory jsou Vodacom, MTN, Cell C a Telkom. Lídrem na trhu je Vodacom, který má nejširší pokrytí, následovaný MTN, který nabízí o něco levnější služby (MTN je také jediným jihoafrickým operátorem ve Svazijsku, pokud plánujete jet i do této země). U obou společností si můžete koupit SIM kartu a balíčky dat (SIM kartu koupíte za cca 1-3 ZAR a 1 GB dat kolem 120-140 ZAR), při koupi po vás pravděpodobně budou chtít předložit cestovní pas a možná i adresu vašeho ubytování v Jihoafrické republice.

Většina hotelů a hostelů nabízí wi-fi připojení, kvalita připojení je však často mizerná, nehledě na to, že se wi-fi na mnoha místech platí. Jedním z největších poskytovatelů wi-fi hotspotů v zemi je společnost Skyrove (www.skyrove.com), která si účtuje od 25 ZAR za 100 MB až po 799 ZAR za 20 GB. Na letištích, v obchodních centrech nebo některých kavárnách můžete využít wi-fi hotspotů AlwaysOn (www.alwayson.co.za), v pobočkách Pick n Pay store si můžete koupit wi-fi voucher (10 GB za 199 ZAR), který pak uplatníte při připojování k síti wifi AlwaysOn. Po zakoupení voucheru máte 36 měsíců na jeho aktivaci, jakmile jej jednou aktivujete, máte na čerpání dat 60 dnů.

Jazyk

Ačkoli je angličtina široce používaným jazykem a jsou v ní psány například úřední informace, cedule apod., v zemi se hovoří dalšími deseti oficiálními jazyky, jako je afrikánština a jazyky Zulu, Xhosa, Sepedi, Setswana, Sesotho, Xitsonga, Swati, Tshivenda a Ndebele.

Co si nezapomenout

  • ačkoli se v Jihoafrické republice můžete na mnoha místech setkat se zásuvkami středoevropského typu, nezapomeňte si s sebou vzít adaptér
  • teplé oblečení oceníte především během chladných zimních nocí a v horách
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Jihoafrické republiky v Praze

Ruská 65, P.O.BOX 133, 100 00 Praha 10 Vršovice, tel: 267 311 114, 272 088 831, fax: 267 311 395, email: prague.ambassador@dirco.gov.za, prague.admin@dirco.gov.za, prague.consular@dirco.gov.za, provozní hodiny úřadu: (Po-Čt) 8:00-16:30, (Pá) 8:00-14:00, konzulární oddělení (Po-Pá) 9:00-12:00.

Velvyslanectví České republiky v Pretorii 

936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria, tel: +27 12 431 2380, nouzová linka: +27 824 160 016, fax: +27 12 430 2033, konzulární úsek +27 12 431 2398, email: pretoria@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz, web: www.mzv.cz/pretoria, diplomatická působnost pro Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mauricius, Namibii, Svazijsko, Angolu, Madagaskar a Mozambik, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 7:45-16:15, konzulární oddělení (Po-Čt) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči, policie 10111, ambulance 10177, (z mobilu volejte 112)

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele