logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Jediným islandským letištěm, které přijímá mezinárodní lety, je letiště v Keflavíku (také známé jako Reykjavík-Keflavík Airport, www.kefairport.is). Ceny zpátečních letenek ze střední Evropy se v závislosti na sezóně a zvoleném dopravci standardně pohybují od 3.500 do 6.000 Kč.

  • Přímé lety z České republiky na Island nabízí jen ČSA, které začaly létat z Prahy na Island kromě letní sezóny i v zimě (s mezipřistáním v Kodani). Další přímé spojení mezi Prahou a Keflavíkem se společností Wizz Air bylo bohužel ukončeno v půli června 2018.
  • Z klasických dopravců létají do Keflavíku celoročně British Airways (přes Londýn Heathrow), Finnair (přes Helsinki), Lufthansa (přes Frankfurt) nebo SAS (přes Kodaň nebo Oslo). Islandským národním dopravcem je Icelandair (www.icelandair.com), který létá například do Mnichova, Frankfurtu, Berlína a dalších měst v Evropě, USA a Kanadě. V letní sezóně můžete na Island dále letět se společností Austrian Airlines z Vídně.
  • Na Island můžete letět i s celou řadou nízkonákladových aerolinek. Celoroční linku operuje Easyjet (přes Edinburgh, Londýn Gatwick, Manchester nebo Basilej) nebo Norwegian (přes Oslo). Na Island se dále dostanete se společností WizzAir, která sem létá například z Katowic, Wroclawy nebo Vídně. Islandský nízkonákladový dopravce Wow Air (www.wowair.com) létá například do Varšavy, Berlína, Salzburku a dalších měst v Evropě, USA a Kanadě. V létě nabídku rozšiřují Eurowings (z Kolína nad Rýnem/Bonnu nebo Düsseldorfu).  

Doba letu ze střední Evropy

3h 45 minut

Lodí

Na Island se můžete vydat i lodí, což má svou nespornou výhodu v tom, že budete mít k dispozici své vlastní auto. Společnost Smyril Line nabízí lodní trajektovou dopravu z dánského přístavu Hirtshals do islandského Seyðisfjörðuru se zastávkou na Faerských ostrovech. Plavba trvá zhruba 48 hodin, cena závisí na sezóně, velikosti auta a typu zvoleného ubytování na lodi. Například dvě dospělé osoby s menším autem a nejlevnějším ubytováním na palandách ve sdílené kajutě zaplatí v hlavní sezóně 1.110 EUR, ve vedlejší 605 EUR (v obou případech cena za jednosměrný lístek).

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Letecká doprava zajišťuje především spojení Reykjavíku s většími městy a ostrovy po celém Islandu. Hlavními aerolinkami, které operují vnitrostátní linky po ostrově patří:

  • Air Iceland (www.airicelandconnect.com), operuje lety z hlavního města do dalších měst jako Akureyri, Egilsstaðir, Þórshöfn nebo Ísafjörður, mimo to nabízí linku z Akureyri na ostrov Grímsey a spojení do Grónska, na Faerské ostrovy nebo do Skotska.
  • Eagle Air (www.eagleair.is) nabízí linky z Reykjavíku do Husavíku, na ostrovy Vestmannaeyjar, Höfnu, Sauðárkrókuru, Bíldudaluru nebo Gjöguru.

Doprava z letiště v Kefalvíku

Letiště v Keflavíku je od centra Reykjavíku vzdáleno asi 50 km a do hlavního města se dostanete buď autobusem, taxíkem nebo půjčeným autem.

Nejlevnější variantou jsou městské autobusy č. 55 (www.straeto.is), které jezdí z letiště na autobusový terminál BSÍ v Reykjavíku. Jízdné stojí 1.840 ISK, potíž je ale v malé frekvenci spojů ve všední dny a ještě menší o víkendech. Poslední autobus navíc vyjíždí z letiště ve 22:55, takže pokud přiletíte později, museli byste čekat až do rána. Společnost Terravision (www.terravision.eu) se zaměřuje na dopravu z několika letišť v různých evropských městech, mimo jiné také z letiště v Keflavíku do centra Reykjavíku. Transfer z letiště s tímto dopravcem si můžete rezervovat na jeho stránkách za 21 EUR na osobu. Autobusy Flybus (www.re.is/flybus) odjíždí od terminálu zhruba 40 minut po přistání každého komerčního letadla. Rezervaci místa v autobuse si můžete udělat na stránce dopravce za cenu od 2.950 ISK (děti 12-15 let 1.475 ISK, děti do 11 let zdarma). Cesta z letiště na autobusový terminál BSÍ trvá zhruba 45 minut, za příplatek vás autobusy rozvezou na vybrané autobusové zastávky nebo do hotelů. Další dopravce, Airport Direct (www.airportdirect.is), nabízí dopravu autobusy či mikrobusy z letiště do Reykjavíku (autobusový terminál na Skógarhlíð 10, 105 Reykjavík), kterou si můžete rezervovat předem online. V ekonomické verzi (od 2.390 ISK) vás autobusy odvezou z letiště na terminál společnosti v Reykjavíku, se zastávkami v Hambraborgu a Hlemmuru, za příplatek vás dovezou až k požadovanému hotelu. Další alternativou jsou autobusy Airport Express (www.airportexpress.is) provozované společností Gray Line.

Taxi z letiště do Reykjavíku stojí kolem 15.000 ISK.

Autobusová

Z Reykjavíku se autobusy několika společností dostanete do všech větších měst a turistických destinací po celém ostrově, problém je, že doprava autobusy není zrovna nejlevnější, nehledě na to, že je většina linek v provozu jen v létě. Ve zbytku sezóny buď autobusy nejezdí vůbec nebo velmi omezeně. V letním období je možné koupit různé pasy a procestovat autobusy část (nebo celý) Island s možností nastoupit a vystoupit kdekoliv na daných zastávkách po zvolené trase.

Autobusy jezdí z Reykjavíku také do výchozích bodů populárního Laugavegur treku do Landmannalaugaru (4 hodiny 15 minut, zhruba od 14.6. do 15.9. v závislosti na počasí) nebo Thórsmörku (4 hodiny, zhruba od 15.5. do 20.9. v závislosti na počasí).

Hlavním autobusovým nádražím v Reykjavíku je terminál BSÍ (www.bsi.is) na ulici Vatnsmýrarvegi 10, autobusy dalších společností odjíždějí také od koncertní haly Harpa (Sterna) nebo terminálu Mjódd (Straeto).

Jízda autobusem po Reykjavíku stojí 460 ISK pro dospělého (220 ISK pro děti od 6 do 18 let), celodenní jízdenka stojí 1.700 ISK, třídenní pak 4.000 ISK. Budete-li po hlavním městě cestovat častěji, kupte si balík 20 jízdenek za 8.700 ISK, případně měsíční pass. Jízdné je možné platit hotově u řidiče, v tom případě je potřeba mít přesně připravenou hotovost, protože řidič nevrací. Jízdenky, autobusové karty nebo vícedenní passy koupíte na autobusových terminálech, v turistických centrech nebo třeba v supermarketech 10-11.

Mohlo by se hodit:

  • Přehled autobusových linek, www.publictransport.is
  • Vyhledávání autobusových spojů, linky po hlavním městě a celém ostrově, www.straeto.is
  • Cestování autobusem podél jižního pobřeží, včetně nabídky pasů (mimo jiné také do Landmannalaugaru), www.icelandbybus.is
  • Cestování busem a exkurze se Sterna travel, www.sternatravel.com
  • Cestování busem a exkurze se společností Trex (mimo jiné také do Landmannalaugaru), www.trex.is
  • Cestování autobusem po Západních fjordech, www.westfjordsadventures.com
  • Cestování busem, exkurze a pasy po celém Islandu (mimo jiné také do Landmannalaugaru), www.re.is
  • Autobusové linky po Východních fjordech, www.austurfrett.is
  • Exkurze po Reykjavíku a Zlatém okruhu, www.grayline.is
  • Autobusové linky a exkurze z města Akureyri, www.sba.is

Autem

Cestování vlastním autem vám dává svobodu a netušené možnosti prozkoumat i ta nejméně navštěvovaná místa na ostrově, na druhou stranu půjčení auta na Islandu není levné a řízení na některých komunikacích nebo během zimního období vyžaduje také patřičné zkušenosti a opatrnost. Pro řízení auta stačí národní řidičský průkaz, pokud se na Island chystáte svým vlastním autem, nezapomeňte doklad o pojištění (zelenou kartu) a doklady k vozu. Auto registrované mimo Island může na ostrově zůstat rok, aniž by bylo třeba platit clo.

Na Islandu se řídí vpravo, maximální rychlost ve městech a vesnicích je obvykle omezena na 50 km/h, na nezpevněných cestách mimo města 80 km/h a na asfaltových silnicích mimo města 90 km/h. Na mnoha úsecích je rychlost kontrolována kamerami a za překročení hrozí pokuty až 100.000 ISK. Během řízení musíte mít zapnutý pás a je zakázáno telefonovat, stejně jako v ČR platí povinnost celoročního svícení. Ceny pohonných hmot patří k nejvyšším na světě, litr benzínu stojí zhruba 210 ISK (cca 43 Kč). Čerpacích stanic je sice dostatek, v odlehlejších koutech ostrova se však přeci jen doporučuje natankovat s dostatečným předstihem.

Kolem dokola celého Islandu vede hlavní silnice č.1, známá jako Ring Road (Hringbraut). Tato komunikace měří 1.332 km a odbočuje z ní řada dalších silnic směrem k pobřeží nebo do vnitrozemí. Ring Road je otevřená celoročně, v zimě však mohou být některé úseky namrzlé nebo dočasně uzavřené. Velké množství silnic nemá pevný povrch a ačkoli jsou některé z nich sjízdné i normálním vozem, množství z nich (především horské silnice ve vnitrozemí ostrova) je sjízdných jen autem s pohonem 4x4 a zvýšeným podvozkem. Počítejte s tím, že množství horských silnic se otevírá až v létě. Stav a aktuální informace o silnicích můžete sledovat na stránce www.road.is. Řízení mimo silnice a vyhrazené cesty je zákonem zakázáno.

Mohlo by se hodit:

Na Islandu si můžete půjčit cokoli od malého auta, přes terénní džíp až po campervan, počítejte ale s tím, že v létě se ceny půjčovného pohybují na svých maximech. Výběr auta bude záviset na ročním období a také na tom, jaké oblasti navštívíte a co všechno chcete vidět. Pokud se chystáte objet ostrov kolem dokola po Ring Road, případně po některých dalších kvalitnějších silnicích, bude vám bohatě stačit konvenční auto s pohonem jedné nápravy. Normálním autem však určitě nevjíždějte na horské silnice, označené písmenem F (fjell) a číslicí (většina půjčoven to dokonce zakazuje). Problémem není ani tak povrch cest, jako často náročné brody přes dravé řeky. V zimě se mnoho silnic nižších kategorií neudržuje a dokonce i některé úseky na Ring Road mohou být zledovatělé, proto je nezbytné mít pneumatiky s malými hřeby (tzv. studded winter tires). Nezapomeňte na pojištění, které je v náročném ostrovním terénu více než doporučeníhodné. Vzhledem k silnému větru, který na Islandu často panuje, otvírejte opatrně dveře auta. Mnoho turistů již platilo tučné sumy za opravu zničených dveří, které vyvrátil silný poryv větru. Mezi vybrané islandské půjčovny patří třeba Blue Car Rental (www.bluecarrental.is), City Car Rental (www.citycarrental.is) nebo Sadcars (www.sadcars.com). Většina půjčoven požaduje pro půjčení auta kreditní kartu, pokud máte jen debetní kartu, obraťte se na půjčovny Lotus Car Rental (www.lotuscarrental.is), případně Geysir nebo Indigo Car, které by měly akceptovat i debetní karty. Na účtu ke kartě je ale třeba mít větší obnos, neboť Lotus si z ní strhne depozit 150.000 ISK, který vám pak vrátí. Pokud si v půjčovně vyberete zlatý nebo platinový balíček pojištění, účtovaný depozit nebude tak vysoký.

Můžete se také podívat na stránky typu www.caritas.is nebo www.carrenters.is, zprostředkovávající půjčení auta od místních lidí nebo stránku www.samferda.is, zprostředkovávající spolujízdu autem po Islandu.

Lodní

Lodní dopravu na menší ostrovy a mezi členitým pobřežím zajišťuje několik společností:

  • Linka Reykjavík-ostrov Viðey (5-20 minut), společnost Elding, www.elding.is
  • Linka Landeyjahöfn-ostrov Vestmannaeyja (35 minut), společnost Saeferdir Eimskip, www.saeferdir.is. Při špatném počasí jezdí na ostrov trajekty ze vzdálenějšího přístavu v Þorlákshöfnu.
  • Linka Dalvík-ostrov Hrísey (30 minut) a Dalvík-ostrov Grímsey (3 hodiny), společnost Samskip Saefari, www.samskip.is/...
  • Linka Husavík-ostrov Flatey a Husavík-ostrov (Grímsey), společnost Gentle Giants, www.gentlegiants.is
  • Linka Reykir-Drangey, s Drangey Tours, www.drangey.net
  • Linka Ísafjörður-ostrov Vigur a Ísafjörður-oblast Hornstrandir, agentura Vesturferdir, www.vesturferdir.is
  • Linka Stykkishólmur-ostrov Flatey-Brjánslaekur, společnost Seatours, www.seatours.is
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele