logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 700 Kč
Turistická sezóna
duben, květen a září, říjen
Proč cestovat právě sem
UNESCO památky
kulturní a historické pozůstatky dávných civilizací
úchvatné horské a pouštní scenérie
nákupy a atmosféra starých bazarů
trekking v horách a další aktivity
Proč se zemi vyhnout
drahá víza, vízová byrokracie
nezvyklá pravidla chování
zákaz alkoholu

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Teherán
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
2 ° 5 ° 10 ° 16 ° 21 ° 27 ° 30 ° 29 ° 25 ° 18 ° 12 ° 6 °
4 4 5 5 2 1 1 0 0 1 3 5
Isfahán
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
2 ° 6 ° 10 ° 15 ° 20 ° 25 ° 28 ° 27 ° 23 ° 17 ° 10 ° 5 °
3 3 2 2 1 0 0 0 0 0 2 1
Tabríz
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
0 ° 1 ° 4 ° 12 ° 17 ° 21 ° 25 ° 25 ° 21 ° 14 ° 7 ° 1 °
6 6 9 10 8 3 1 1 1 4 5 5
Mašhad
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
2 ° 4 ° 9 ° 14 ° 20 ° 24 ° 27 ° 25 ° 20 ° 15 ° 9 ° 4 °
6 6 8 7 5 1 0 0 1 2 3 4
Bandar Abbás
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
18 ° 20 ° 23 ° 27 ° 30 ° 33 ° 34 ° 34 ° 32 ° 30 ° 25 ° 20 °
2 2 1 0 0 0 0 0 0 0 1 2
22 ° 22 ° 22 ° 25 ° 28 ° 30 ° 31 ° 31 ° 30 ° 29 ° 27 ° 24 °

Írán - země s pohádkovou architekturou a nelichotivou pověstí

Írán (oficiálně Íránská islámská republika) je jednou z kolébek civilizace, která ovšem velmi trpí svou špatnou pověstí. Ekonomické sankce, které na zemi uvalily USA, uvrhly Írán do hluboké hospodářské krize. Mezi lidmi bohužel o Íránu koluje řada předsudků, často přiživovaných médii, které zemi vykreslují jako jeden ze států "osy zla", zemi, kde se válčí nebo se po ní pohybují arabští teroristé. Nevěřte však všemu, co kdo o Íránu říká. Írán není Irák, se kterým sice v 80. letech 20. století válčil, od té doby ale v Íránu žádná válka nebyla. Stejně tak na arabské hrdlořezy tu nenarazíte, obyvatelé země totiž nejsou Arabové, ale Peršané a k terorismu mají setsakramentsky daleko.

Pravdou je, že od dob íránské revoluce v roce 1979, se poměry v zemi dost zpřísnily a řadu opatření musí brát vážně i běžní turisté. Írán je teokratickým státem, kde má hlavní slovo duchovní vůdce. Současné vedení země je mezinárodně známé svou ostrou rétorikou vůči Západu a především USA a také díky jadernému programu, nedodržováním demokratických principů a lidských práv, cenzurou, pošlapáváním práv žen, tvrdým režimem nebo důrazem na dodržování striktních náboženských norem. Na protilehlé misce vah stojí obyčejní Íránci, ač v současnosti nemají život úplně lehký, přesto zůstávají vřelými a neuvěřitelně pohostinnými lidmi, kteří by udělali všechno na světě, jen abyste se cítili v jejich zemi spokojeně.

Írán je překvapivě moderní a rozmanitou zemí, kde spatříte nejen sněhem pokryté vrcholky hor a magické pouště, ale i zelené lesy, vodopády a jezera. Tisíce let staré civilizace zanechaly v Íránu neuvěřitelné bohatství v podobě pohádkových paláců, mešit, pevností, památek z dob starověké Persie nebo skvostných perských zahrad, s nimiž kontrastují moderní velkoměsta. Kombinace přírodních atrakcí, pamětihodností a přátelských lidí láká do Íránu stále větší množství turistů, pro něž je Írán bezpečnou zemí, ve které vám při respektování základních pravidel nehrozí žádné nebezpečí.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Íránu i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Íránu

Zda potřebujete do Íránu vízum nebo ne záleží především na vaší národnosti.

Víza do Íránu nepotřebují občané Libanonu, Turecka, Ázerbájdžánu, Gruzie, Bolívie, Egypta a Sýrie a v závislosti na národnosti mohou v zemi zůstat od 15 do 90 dnů.

Občanům USA, Kanady, Velké Británie a některých dalších států není povoleno získat víza po příletu a musí si je obstarat předem na ambasádě.

Občané Izraele nemohou do Íránu cestovat vůbec.

Češi, Slováci a občané dalších zemí EU potřebují k turistické návštěvě Íránu víza, která si mohou vyřídit buď předem na ambasádě nebo získat po příletu na letišti (visa on arrival, VOA). Proces získávání víz se oproti minulým rokům dost zjednodušil, přesto se neobejde bez jisté dávky byrokracie, nehledě na poměrně vysokou cenu víz. V prvé řadě již není nutné před odletem platit za tzv. registrační číslo, i když některé stránky stále informují o nutnosti vyřízení registračních čísel. Registrační čísla v podstatě nahradil nový systém e-visa, který má svou stránku www.evisa.mfa.ir. Tato stránka se sice tváří jako portál pro vyřízení elektronických víz, ve skutečnosti se ale jedná jen o jakousi elektronickou předregistraci, v rámci které poskytnete úřadům údaje o své osobě. Udělené e-vízum ještě nezaručuje, že dostanete skutečné vízum. To si stále musíte zajistit na ambasádě nebo po příletu do Íránu. K vyřízení elektronické žádosti e-visa musíte vyplnit online formulář a poskytnout:

  • Fotografii ve formátu JPG nebo JPEG o minimální velikosti 10 KB, maximální velikosti 500 KB a minimálních rozměrech 400 x 600 px. Obličej musí vyplňovat 70-80% plochy, fotka musí být barevná a ne starší než 6 měsíců.
  • Kopie nebo scan datové stránky pasu ve formátu JPG nebo JPEG o minimální velikosti 10 KB, maximální velikosti 500 KB a minimálních rozměrech 600 x 800 px.

V žádosti se mimo jiné uvádí, na jaké ambasádě nebo letišti si budete vyřizovat skutečné vízum. Vyřízení elektronické žádosti obvykle trvá 3-6 dnů a e-vízum se nejčastěji vydává na 30 dnů, někdy ale i na kratší dobu. Pokud vám byla online žádost schválena, dostanete oznámení o udělení e-visa (visa grant notice), které si vytisknete a půjdete s ním buď na ambasádu nebo si ho přibalíte s sebou na cestu do Íránu, kde jej předložíte po příletu (vaše údaje by měli být již v systému). E-vízum ale není pro získání víz VOA povinné, i když s touto předregistrací se celý proces na letišti urychlí. Dokonce pokud vám bude e-vízum zamítnuto (což se stává celkem často), nic vám nebrání přiletět do Íránu a normálně získat VOA po příletu, protože systém VOA a e-visa spolu nejsou nijak propojeny.

Víza po příletu (visa on arrival, VOA): víza po příletu je možné získat na letišti v Teheránu (IKA), Teheránu (THR), Šírázu, Isfahánu, Tabrízu, Mašhadu a ostrově Kiš a dále v některých přístavech, jako je třeba Bandar Abbás. S vydáváním víz VOA na pozemních hraničních přechodech nemáme žádné zkušenosti, ale podle všeho to vypadá, že pokud chcete do Íránu vstoupit po zemi, musíte si zařídit vízum předem na ambasádě. Některé zdroje uvádějí, že lze VOA získat na vybraných přechodech z Arménie a Ázerbájdžánu, ale stoprocentně bychom na to nespoléhali. Pro udělení VOA na letišti budete potřebovat následující (ne všechny tyto požadavky jsou vždy vyžadovány):

  • Pas, platný ještě 6 měsíců od předpokládaného data odjezdu z Íránu.
  • Vytištěné e-vízum (pokud jste o něj žádali).
  • 2 fotografie pasového formátu (pokud je nemáte, vyfotí vás na místě) - v případě, že cestujete bez e-víza.
  • Platné zdravotní pojištění pro Írán (viz níže Vstup do země).
  • Zpáteční letenka (pokud jí nemáte, pravděpodobně budete muset zodpovědět pár dodatečných otázek během pohovoru s úředníkem).
  • Rezervace ubytování alespoň na první noc v Íránu. Spousta cestovatelů sice opíše první adresu hotelu z Lonely planet, čímž věc považují za vyřízenou, úředníci si ale někdy rezervaci ubytování ověřují, takže je lepší si skutečně něco předem rezervovat a předejít tak pozdějším dohadům.
  • Prokázání dostatečného množství financí pro pobyt v zemi.

Cena víza závisí na národnosti, pro Čechy i Slováky (a většinu obyvatel EU) stojí 75 EUR a platí se v hotovosti. Původně se víza vydávala jen na 14 dnů, což bylo v srpnu 2015 změněno na 30 dnů. Raději se ale ujistěte, že povolená doba pobytu je skutečně 30 dnů, imigrační úředník totiž někdy může udělit jen 15 dnů.

Víza přes ambasádu: turistická víza je také možné získat ještě před cestou na kterémkoliv zastupitelském úřadě Íránu, což vyjde levněji než VOA a ušetří čekání ve frontách a vyřizování formalit na letišti, i když se v posledních letech proces zrychlil. Získání víza na ambasádě upřednostňují také cestovatelé, kteří chtějí mít jistotu víza v kapse ještě před odletem do Íránu a konečně víza přes ambasádu by měli řešit ti, kteří plánují do Íránu vstoupit přes některý pozemní hraniční přechod. K podání žádosti o víza na ambasádě budete potřebovat:

  • Pas, platný ještě 6 měsíců od předpokládaného data odjezdu z Íránu.
  • Vytištěné e-vízum.
  • Vyplněný vízový formulář.
  • 2 fotografie pasového formátu.
  • Cestovní pojištění s platností pro Írán (jméno státu musí být výslovně uvedeno).
  • Kopii letenky nebo jízdenky do Íránu.
  • Výpis z běžného účtu.
  • Rezervace hotelu (ne hostelu) alespoň na první noc v Íránu.
  • Doklad o zaplacení poplatku za vízum (peníze je nutné předem složit na účet velvyslanectví u ČSOB - č.ú. 234307988/0300).

Může se stát, že některý z těchto požadavků po vás nebude ambasáda chtít, každopádně je lepší být připraven a mít vše přichystané a žádost o víza podat včas. Víza jsou platná 3 měsíce od data jejich vydání a v zemi na ně můžete pobývat 30 dnů. Na velvyslanectví Íránu v Praze stojí íránské vízum 50 EUR.

Prodloužení pobytu

Pokud vám na Írán nebude stačit 30 dnů, můžete si pobyt prodloužit dvakrát o dalších 30 dnů na imigračním úřadě v Teheránu (Central Police Department of Immigration and Passports, Kooh-e Noor St., Motahari St., denně, kromě pátku, 7:30-13:30) nebo v některém dalším velkém městě. Nejsnáze probíhá proces prodlužování víz v Jazdu a Šírázu, naopak špatné zkušenosti mívají cestovatelé v Tabrízu. K prodloužení pobytu budete potřebovat 2 fotografie pasového formátu 4 x 6 cm, vyplněný formulář a kopii datové stránky z pasu a víza. Prodloužení pobytu o dalších 30 dnů stojí něco kolem 350.000 IRR.

Cestovní doklady

Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Íránu.

Vstup do země

Po příletu na letiště budete muset zaplatit íránské zdravotní pojištění (14 EUR), pokud jej již tedy nemáte koupené předem. Pojištění si můžete vyřídit ještě před odletem, musí být ale v angličtině a musí v něm být výslovně napsáno, že platí i pro Írán, jinak vám ho nemusí uznat a budete si muset koupit pojištění na místě. U další kontroly se vás budou ptát, jestli již máte vyřízené vízum nebo si teprve budete vyřizovat vízum VOA. Pro získání VOA budete muset vyplnit formulář a zaplatit za vízum v hotovosti v dolarech nebo eurech. A nakonec dobrá zpráva pro ty, kteří plánují kromě Íránu navštívit i země, jako je Izrael nebo USA. Od února 2018 už Írán nedává do pasů víza i vstupní a výstupní razítka, takže odpadají starosti se zařizováním druhého pasu. V případě, že máte v pase izraelské razítko, nebudete do Íránu vpuštěni.

Hraniční přechody

Írán sousedí s Irákem, Tureckem, Arménií, Ázerbájdžánem, Turkmenistánem, Afghánistánem a Pákistánem.

Mezi Íránem a Irákem je otevřeno několik hraničních přechodů plus další mezi iráckým Kurdistánem a Íránem, někdy však mohou být z politických nebo bezpečnostních důvodů uzavřeny, proto si vždy raději předem ověřte aktuální situaci. Ujistěte se také, že daný přechod mohou využívat i cizinci.

Mezi Íránem a Tureckem je otevřeno několik hraničních přechodů, které využívají i někteří dobrodruzi, cestující autem nebo na motorce po stopách Hedvábné stezky z Evropy dál do Střední Asie. Mezi nejvytíženější přechody patří:

  • Sero-Esendere Gümrük Kapisi: přechod leží na spojnici mezi jihovýchodním Tureckem a íranskou Orumíjí, Tabrízem, potažmo Teheránem. Ve směru z Turecka jezdí autobusy z města Van do Orumíje (13-18 EUR), z Vanu jezdí také minibusy do městečka Yüksekova, odkud můžete na hranici pokračovat taxíkem.
  • Razi-Kapıköy: silniční a železniční přechod leží na trase z Vanu do Tabrízu a dále do Teheránu. Z Vanu do Tabrízu jezdí každý den minibusy za zhruba 15 EUR. Jinak je možné jet z Vanu do Kapıköy a poté z Razi do okolních měst. Přechod není otevřený nonstop, ale od 9:00 do 17:00 tureckého času.
  • Bazargan-Gürbulak: přechod leží na trase Erzurum-Doğubeyazıt-Tabríz. Sdílená taxi nebo minibusy jezdí z hranice do nejbližších měst na obou stranách hranice, odkud lze pokračovat dál. Z íránského Maku například jezdí do Tabrízu autobusy (140.000 IRR) nebo sdílená taxi (300.000 IRR na osobu). Na turecké straně jezdí pár autobusů z Doğubeyazıtu do Erzurum. Minibusy by měly jezdit z tureckého Ağrı do íránské Orumíje a Tabrízu.

Mezi Íránem a Arménií lze využít hraniční přechod Norduz-Agarak, nezapomeňte si před vstupem na území Íránu vyřídit víza. Přechod hranice bývá bez komplikací, pasová kontrola a prohlídka zavazadel probíhají poměrně rychle. Autobusy a maršrutky jezdí z Jerevanu do příhraničního města Meghri nebo až do Agaraku, v Jerevanu lze nasednout i na dálkový autobus do Tabrízu nebo Teheránu. Cesta autobusem z Jerevanu na hranici trvá asi 10 hodin.

Hlavním přechodem mezi Íránem a Ázerbájdžánem je přechod Astara, nacházející se v podstatě v jednom městě, kterým prochází hranice. Astara se jmenuje město na obou stranách hranice. Z Baku se do ázerbájdžánské Astary dostanete vlakem nebo autobusem, na íránské straně lze pokračovat busem do Raštu a odtud pak dále až do Teheránu. Hraniční přechod je od roku 2018 otevřený 24 hodin denně, nicméně na íránské straně mohou být pátky (víkend) brány trochu volněji, což mimo jiné znamená, že mohou být zavřeny směnárny. Na hranici se dají vyměnit peníze, lepší kurz obvykle nabízejí směnárny nacházející se trochu dál od přechodu. Pozor na výměnu íránské měny, pouliční veksláci rádi využívají zmatku kolem spousty nul na íránských bankovkách a nezkušené cizince oberou - peníze si dobře přepočítejte. Dalším a méně rušnějším přechodem mezi oběma státy je Bilasuvar, ležící severozápadně od Astary. Mezi Íránem a ázerbájdžánskou autonomní exklávou Nachičevan lze například využít přechod Culfa-Jolfa.

Mezi Íránem a Turkmenistánem lze hranici překročit na několika místech podle toho, co je vaším cílem.

  • Incheboron-Gudri Olum: přechod na západě Turkmenistánu můžete překročit po silnici, vlaky jezdí pouze k hranici, ale ne přes ní. Vlakem můžete jet z Gorgánu do Inchenboronu a pak až z Etreku do Bereketu (vlak jezdí jen 2x týdně), odkud jezdí další vlaky na západ do Turkmenbaši nebo na východ do Ašchabadu. Z Etreku jezdí denně autobus do Serdaru, ačkoli cesta je šíleně rozbitá. Hraniční přechod zavírá již v 16:30 hodin.
  • Bajgiran-Gaudan: přechod leží na spojnici z Mašhadu do Ašchabadu a je otevřený od 7:30 do 15:30 íránského času. Z Ašchabadu jezdí na hranici taxi nebo autobus, na íránské straně si můžete vzít taxi nebo sdílené taxi do Kúčánu, odkud jezdí autobusy do Mašhadu.
  • Loftabad-Artyk: přechod leží na alternativní trase z Ašchabadu do Mašhadu. Z Ašchabadu do Artyku jezdí vlaky směr Ašchabad - Mary. Přes hranici si cestující musí vzít povinně maršrutku za 4 manaty. Z hranice do příhraničního města Dargaz pak můžete jet taxíkem nebo sdíleným taxi a dál do Mašhadu jezdí autobusy.
  • Sarachs-Sarahs: přechod na východě Turkmenistánu zavírá nevýhodně již v 15:00 hodin. Taxi, sdílené taxi a autobusy jezdí z Mary do Sarahs, z druhé strany hranice jezdí vlak na trase Sarachs-Mašhad.

Mezi Íránem a Afghánistánem se sice nachází několik mezinárodních přechodů, některé z nich však nejsou určeny pro cizince, jiné zase kontroluje talibán a není zde bezpečno. Situace se může stále měnit, proto si vždy vyhledejte aktuální informace. Hlavním přechodem mezi oběma státy je přechod Dogharoun-Islam Qala, ležící na severozápadě Afghánistánu na trase z Mašhadu do Herátu. Přechod je otevřený i pro cizince, ovšem pouze během dne (v pátek je kompletně uzavřen). Z Mašhadu do Herátu jezdí autobusy a sdílené taxi, sdílené taxi jezdí i z hranice buď do Mašhadu nebo Herátu.

Podobná situace jako na íránsko-afghánské hranici platí i na hranici mezi Íránem a Pákistánem, kde není bezpečno ani na jedné straně hranice. Některé přechody jsou zavřené, jiné ne zrovna bezpečné nebo jsou určené pouze pro místní.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Očkování do Íránu

Na cestu do Íránu nepotřebujete žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do Íránu přijíždíte z některé země s výskytem žluté zimnice (vybrané státy Afriky a Jižní Ameriky), v tom případě musíte mít potvrzení o očkování proti této nemoci, a to i v případě tranzitu delšího než 12 hodin.

Před odletem do Íránu si raději zkontrolujte platnost všech standardních očkování, zejména očkování proti tetanu a dále tuberkulóze a záškrtu, které se v Íránu vyskytují. Další očkování jsou čistě na vašem zvážení, doporučuje se alespoň vakcína proti žloutence A. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi můžete zvážit také očkování proti žloutence B (dnes se dá očkovat kombinovanou vakcínou proti oběma typům žloutenky) a také břišnímu tyfu.

Írán patří k zemím s poměrně vysokým výskytem vztekliny. Vakcína proti vzteklině je obvykle k dispozici pouze v Teheránu a velkých městech a imunoglobulin, který se aplikuje po pokousání zvířetem je obecně nedostupný. Před cestou do venkovských oblastí nebo pokud víte, že se během pobytu dostanete do kontaktu se zvířaty, zvažte i očkování proti vzteklině. V každém případě se vyhýbejte jakéhokoliv kontaktu s cizími psy, kočkami a dalšími zvířaty, která mohou vzteklinu přenášet.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším zdravotním problémům, které turisty v cizině potkávají, patří jednoznačně cestovatelský průjem. K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Íránu setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem. V létě se teploty šplhají vysoko nad 30°C, nepodceňujte proto sílu slunce a dodržujte pitný režim. Během pobytu ve vyšších nadmořských výškách v horách na severu Íránu můžete pociťovat příznaky výškové nemoci. Věnujte tedy dostatek času na aklimatizaci.

Na jihovýchodě Íránu, zejména v jižních částech provincie Sístán a Balúčistán se v období od března do listopadu vyskytuje malárie, riziko nakažení je ovšem velmi nízké.

Voda z vodovodu je pitná skoro v celé zemi, pokud ale nemáte stoprocentní jistotu, kupte si balenou vodu, která je velmi levná.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Íránu

V Íránu se platí íránskými riály (IRR), i když některé ubytování je možné zaplatit i eury nebo dolary. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 riálů a mince v hodnotě 500, 1.000, 2.000 a 5.000 riálů. Centrální banka také vydává bankovní šeky v hodnotě 500.000 a 1.000.000 riálů. Díky americkým ekonomickým sankcím vůči Íránu místní měna silně devalvovala. Za 1 euro dostanete v pouliční směnárně něco kolem 200.000 IRR, takže se z vás po výměně pár desítek eur nebo dolarů stanou riáloví multimilionáři a bude to nejspíš trvat pár dní, než si zvyknete na množství nul a neustálé přepočítávání bankovek. Aby toho nebylo málo, tak v běžném platebním styku se spíše používají tzv. tůmanech. Tůmany jsou jednou z historických měn Íránu a dají se považovat za jakousi neoficiální lidovou měnu, i když všechny bankovky a mince jsou jen v riálech. V praxi je 1 tůman roven 10 riálům, takže za zboží označené cenovkou 5.000 T zaplatíte částku 50.000 IRR, stejně tak, když vám obchodník řekne cenu 30, myslí tím nejspíš 30.000 T a tedy 300.000 IRR, což může někdy vést k nedorozumění a je dobré se předem ujistit, jestli má obchodník na mysli cenu v tůmanech nebo riálech. Zde najdete aktuální kurz koruny k riálu, jedná se ale o vládní kurz, v praxi (soukromých směnárnách) je kurz několikanásobně vyšší.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Íránu

Díky hyperinflaci a slabé měně, způsobené ekonomickými sankcemi vůči Íránu, je tato země pro nás a ostatní turisty ze západní Evropy velmi levnou destinací. Ceny se mění závratným tempem, takže co jste platili před pár měsíci již dnes nemusí být pravda, proto berte cenové údaje v tomto průvodci jen jako orientační. Stejně jak se mění ceny, tak neustále kolísá i kurz riálu k dolaru nebo euru. Ceny budou záviset i na tom, v jakém období se do Íránu vydáváte - hlavní turistická sezóna v Íránu trvá přibližně od poloviny března do května, kdy také rostou ceny za ubytování. Ty dosahují vrcholu zejména během svátku Nourúz (dva týdny od 21. března). Druhá sezóna přichází na podzim, cenové relace jsou ale v tomto období obyčejně o něco příznivější než na jaře. Ceny jsou o něco vyšší v turistických městech, než v méně navštěvovaných místech.

Ubytování: noc v hostelovém dormu vás vyjde na 4-7 EUR, v ceně bývá i snídaně. Nejlevnější hotely využívají především lokální turisté a zřídkakdy je najdete na stránkách vyhledávačů ubytování. Určitě vám s tím ale pomůže někdo z místních. Ceny pokojů v gesthauzech začínají na 5-7 EUR, pokoj ve dvou až tříhvězdičkovém hotelu stojí něco kolem 15-20 EUR. Za ubytování ušetříte, pokud budete využívat couchsurfing, který je v Íránu sice technicky nelegální, ale velmi populární.

Jídlo: také stravování v Íránu vás nebude stát skoro nic a vzhledem k zákazu prodeje alkoholu alespoň ušetříte za pivo. Malé pouliční občerstvení by vás mělo vyjít na 50.000-250.000 IRR, tradiční jídlo i s pitím v restauraci nejčastěji od 3 do 6 EUR, záleží na místě.

Doprava: náklady na dopravu po Íránu jsou příjemně nízké, což vás v zemi, kde je benzín levnější než voda asi ani nepřekvapí. Nejlevnějším prostředkem hromadné dopravy jsou autobusy, pro delší vzdálenosti jsou určitě vhodnější VIP autobusy, které jsou sice zhruba dvakrát dražší než obyčejné autobusy, vynaložených peněz ale určitě nebudete litovat. Například jízdenka do VIP busu ze Šírázu do Jazdu (6 hodin) vyjde na 450.000-500.000 IRR, VIP bus z Isfahánu do Teheránu (7 hodin) by měl stát něco mezi 400.000 a 500.000 IRR. Vlak z Teheránu do Mašhadu (741 km) vyjde na zhruba 800.000-1.500.000 IRR, z Teheránu do Šírazu na 1.000.000 až 1.500.000 IRR. Velmi levné jsou i vnitrostátní lety, jejichž ceny se pohybují v řádech desítek eur.

Vstupy do památek a atrakcí: Ceny vstupů do turistických atrakcí se v posledních letech několikanásobně zvýšily a jsou stanoveny podle zvláštních pravidel. Někde je vstup zdarma, jinde se může vyšplhat až na několik dolarů. Vstupné pro cizince je několikanásobně vyšší než pro Íránce, přesto jde o zanedbatelné peníze v porovnání s tím, co stojí vstupy do největších pamětihodností v Evropě nebo Severní Americe. Vstupné do Růžové mešity (Nasir-al Mulk) v Šírázu například stojí 200.000 IRR, do paláce Ali Qapu v Isfahánu 200.000 IRR, do Golestánského paláce v Teheránu 500.000 a do svatyně Imáma Rézy v Mašhadu je dokonce zdarma (muzeum stojí 10.000 IRR).

Orientační ceny v Íránu

  • Balená voda (1.5l), cca 20.000 IRR
  • Balíček sušenek, 15.000 IRR
  • Kilo granátových jablíček, 50.000-60.000 IRR
  • Litr benzínu, 15.000 IRR
  • Lanovka na Tochal (do sedmé stanice) 380.000 IRR, zpáteční 650.000 IRR
  • Jízdenka na metro v Teheránu, 10.000 IRR  

Výměna peněz

Eura, dolary, případně další tvrdé měny si nejlépe vyměníte v oficiálních směnárnách, na které narazíte v každém větším městě. V Teheránu se spousta směnáren nachází na náměstí Ferdowsí v centru města (na náměstí se dostanete metrem na stanici Ferdowsi). Na teheránském letišti (IKA) si případně vyměňte jen pár eur na cestu do města, protože místní směnárny nabízí výměnu v nevýhodném kurzu. V zemi vedle sebe fungují dva kurzy, oficiální, vládní kurz, který používají banky a oficiální internetové stránky a tržní kurz, který je v posledních letech vůči vládnímu kurzu několikanásobně vyšší. Například v červenci 2020 byl oficiální kurz 42.000 IRR za dolar a tržní kurz kolem 250.000 IRR za dolar. Peníze je samozřejmě lepší měnit ve výhodnějším, tržním kurzu. Pokud máte čas, doporučujeme si obejít pár směnáren a pak vybrat tu s nejlepším kurzem. Peníze vám v případě potřeby vymění i v obchodech se šperky. Jednou z alternativ jsou i pouliční směnárníci, kteří často nabízejí i lepší kurz, riskujete tím ale to, že vám podstrčí falešné nebo neplatné peníze nebo přijdou se skrytými poplatky.

Bankomaty

Bankomaty najdete v každém větším městě, díky mezinárodním sankcím ale nelze v íránských bankomatech vybírat z cizích platebních karet, takže vaše Visa, Master Card nebo American Express karta vám tu bude k ničemu. Do Íránu si proto vezměte dostatek hotovosti v eurech nebo dolarech, které si pak vyměníte ve směnárně. Cestovatelům, kteří mají rádi pohodlí placení kartou a výběru za bankomatů nebo nechtějí při sobě nosit větší sumy v hotovosti přeci jen svitla naděje v podobě předplacené debetní karty pro turisty, Mah Card, která se chová jako íránská platební karta. Karta stojí 19 EUR a dá se nabít penězi přes Paypal nebo v hotovosti při převzetí na domluveném místě. Kartu je pak možné používat pro běžné placení i pro výběry z bankomatů.

Platby kartou

Platí to samé, co bylo psáno o bankomatech. Ačkoli lze kartami běžně platit v obchodech, restauracích nebo hotelech, musíte mít íránskou kartu, protože cizí platební kartou nelze platit nikde. Problém můžete opět vyřešit s kartou Mah Card.

Spropitné

S rostoucím turismem si pomalu i v Íránu zvykají na dýška od cizinců, i když spropitné není v místní kultuře povinné a už vůbec ne v levnějších podnicích. Pokud jste byli spokojeni, můžete nechat pár tisíc riálů navíc. V některých provozech mají na dýška připravený tip box, kam mohou vhodit peníze spokojení zákazníci. Řidičům taxi, kteří vám byli k dispozici celý den nebo jste si je pronajali na meziměstský trip, můžete nechat 10-20% navíc.

Devizové předpisy

Při příjezdu je třeba deklarovat hotovost převyšující hodnotu 10.000 USD. Vývoz nebo dovoz íránské měny je možný jen do výše 500.000 riálů.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Íránu

Díky své velké rozloze má Írán různorodé klima, takže před tím, než vyřešíte otázku kdy do Íránu jet, je dobré si ujasnit, v jakých místech se budete pohybovat. Na severu země je velmi horko během léta a chladno v zimě, zatímco v oblastech kolem Perského zálivu na jihu Íránu panuje teplé počasí i v zimě. Většina území Íránu má kontinentální klima s horkými léty a krátkými a velmi chladnými zimami.

Mohlo by se hodit:

  • IRIMO (I.R.of Iran Meteorological Organization) - předpověď počasí

Nejlepší doba pro návštěvu Íránu

Obecně vzato, nejlepším obdobím pro návštěvu země je jaro a podzim, kdy se vyhnete větším teplotním extrémům. Cestovat do Íránu v létě není dobrý nápad, neboť v tomto ročním období se teploty pohybují kolem 40°C, ledaže byste většinu času trávili na severozápadě a západě Íránu. Naopak pro pobyty u pobřeží Perského zálivu je nejvhodnější listopad až březen, kdy je příjemně teplo.

V průběhu roku se slaví několik svátků, které mohou narušit pohodlný průběh cestování. K nim patří především perský Nový rok Nourúz, během kterého jsou zavřené úřady a autobusy, vlaky či letadla a také hotely jsou přeplněny a ceny jsou na vrcholu. Určitá omezení s sebou přináší i cestování během islámského postního měsíce Ramadánu, kdy věřící muslimové nesmí v době od úsvitu do soumraku jíst. Některé restaurace a stravovací zařízení tak mohou mít zavřeno, jiné mají jen zatemněná okna, aby pohled na jídlo nedráždil postící se věřící. Každopádně je lepší si jídlo eventuálně sníst mimo veřejná prostranství. Kromě toho se během Ramadánu můžete setkat s omezenou otevírací dobou některých památek, někde může být dokonce úplně zavřeno.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Blízký východ je obecně označován ze nestabilní a divoký region, stejně tak spousta lidí vnímá Írán především na základě informací, které přinášejí média. V reálu je cestování po Íránu velmi bezpečné a mile vás překvapí, jací jsou Íránci pohodoví a pohostinní lidé. K drobným krádežím občas dochází na turisticky frekventovaných místech, jinak je ale kriminalita na velmi nízké úrovni, mimochodem i díky přísným trestům, které za porušení zákonů hrozí. Během procházek po Teheránu a dalších velkých městech se tak možná budete cítit bezpečněji, než během pobytu v evropských metropolích.

Do určitých částí země, jako je jihovýchod Íránu při hranici s Afghánistánem a Pákistánem, kde se pohybují bandy napojené na obchod s drogami, případně některé oblasti při hranici s Irákem, je lepší nejezdit. Tato místa ale stejně většina turistů nenavštěvuje.

Vzhledem ke komplikovaným vztahům mezi Západem a Íránem se cestovatelům nedoporučuje zúčastňovat se politicky motivovaných protestů a lidových shromáždění, což by si mohly místní orgány špatně vyložit. Na podobných akcích není vhodné ani pořizovat fotografie nebo nahrávky, rovněž se nedoporučuje fotografovat vojenská a policejní zařízení, vládní budovy a další strategické objekty. Pokud chcete fotografovat některé osoby, je dobré nejprve požádat o svolení. Vyhněte se kritice vlády a politických a společenských poměrů v zemi.

Dress code aneb pravidla oblékání

Írán je muslimskou zemí, ve které by měl každý cizinec respektovat místní tradice, zvyky a zákony a vyvarovat se urážlivého chování, zejména na půdě nábožensky citlivých míst a v době Ramadánu. V prvé řadě je třeba dodržovat správný "dress code" a oblékat se adekvátně místní kultuře, což platí zejména při pobytech na venkově. Jako žena máte povinnost nosit pokrývku hlavy. Nemusíte hned panicky shánět hidžáb, bohatě stačí neprůsvitný šátek. Není ani nutné, aby šátek striktně zakrýval vlasy, ledaže se jako žena chystáte navštívit mešitu nebo jiné posvátné místo. Před návštěvou některých mešit si mohou ženy běžně půjčit čádor. Kromě šátku si vezměte dlouhé kalhoty nebo sukně a delší rukávy pod loket. Otevřené sandály a odhalené prsty nejsou problémem, a to jak u žen, tak i u mužů. Muži by měli nosit alespoň kalhoty a vyvarovat se nošení tílek. Zvolte pohodlné a vzdušné oblečení z nesyntetického materiálu, nezapomeňte, že na většině území Íránu panují vedra od května do října. Před vstupem do mešity se lidé běžně zouvají.

Přírodní katastrofy

Írán leží v seismicky velmi aktivní zóně mezi Euroasijskou a Arabskou deskou, kde dochází k zemětřesením. Drobné záchvěvy země, které zaznamenají jen přístroje, jsou v podstatě na denním pořádku, občas ale přijde i větší zemětřesení, které ničí budovy a zabíjí lidi. Mezi nejničivější zemětřesení v novodobé historii země patří zemětřesení z roku 1978, při kterém zahynulo 15-25.000 osob, z roku 1990 (35-50.000 mrtvých) a z roku 2003 (22-30.000 mrtvých).

Na co si dát v Íránu ještě pozor

  • V Íránu je spousta veřejných míst striktně rozdělena zvlášť na prostor pro ženy a muže, ať už se jedná o dopravní prostředky nebo pláže. Ženy mívají vyhrazen prostor v dopravních prostředcích, například první nebo poslední vagón teheránského metra je určen výhradně ženám, kde mohou cestovat v pohodlí, aniž by se musely tísnit s muži ve společném vagóně. To ovšem neznamená, že ženy nesmí vkročit i do ostatních vagónů. Jako muži si v dopravních prostředcích nesedejte vedle žen, pokud situace nedovoluje jinak.
  • Na veřejnosti se vyvarujte líbání a objímání, na což je opět více citlivější venkov.
  • Pokud na dovolené rádi pořizujete videa a fotky z dronu, v případě Íránu nechte dron raději doma, jinak byste se mohli dostat do potíží s místními orgány.
  • Držení a distribuce drog je v Íránu trestná. V zemi jsou dále zakázané pornografický materiál a některá západní CD a DVD.
  • Homosexualita je v Íránu trestná.
  • Mnoho nesezdaných párů zajímá, jak je to v Íránu s ubytováním ve společném pokoji. Někdo si pro všechny případy dokonce před cestou obstarává falešné snubní prsteny nebo vyrábí oddací list. Nic z toho nemusíte dělat, v reálu se totiž na nemuslimy a občany jiné země, než Íránu, nevztahuje žádné podobné omezení a hotely ani hostely to většinou ani neřeší. Klidně se ubytujte tak, jak jste zvyklí i v jiných zemích a na recepci se o tom nemusíte zmiňovat. Něco jiného je, pokud by se chtěl ve společném pokoji ubytovat cizinec s Íránkou nebo cizinka s Íráncem, což je ilegální.
  • Do Íránu je zakázán dovoz alkoholu, to ovšem neznamená, že byste na něj za celou dobu pobytu v zemi nenarazili. Spousta Íránců má běžně doma různé druhy alkoholu a alkohol se dá i sehnat na černém trhu. Dávejte si ale dobrý pozor na konzumaci alkoholu na veřejnosti a raději počkejte, až budete v soukromí.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Íránská kuchyně

Perská kuchyně je všechno možné, ale rozhodně ne nudná. Většina íránských jídel se podává s rýží nebo lavašem, sangakem a dalšími druhy chlebových placek. Z masa se nejvíce jí jehněčí, skopové a kuřecí. Hovězí maso je drahé a hůře dostupné a s vepřovým se z pochopitelných důvodů nesetkáte vůbec. Za jedno z národních jídel je považován kebab, se kterým se během cestování po Íránu určitě setkáte v mnoha podobách. Na ulici se dají koupit čerstvé džusy z granátových jablíček a dalšího ovoce, nejoblíbenějším nápojem Íránců je ale čaj, který se pije vždy a všude. Ulice íránských měst jsou plné čajoven, kde se místní scházejí a klábosí o starostech všedních dnů, zpívají nebo se jinak baví. Pivo seženete v nealkoholické verzi, íránská nealkoholická piva připomínají spíš limonády, někde se dají sehnat nealkoholická piva z ciziny, která jsou o něco dražší, ale chuťově lepší. Populární je také jogurtový nápoj doogh, připravovaný z jogurtu, vody a soli.

Typická íránská jídla

  • Shuli (Šuli): jedním z nejpopulárnějších jídel města Jazd je nakyslá vegetariánská polévka z řepy, pórku, petržele, špenátu a další zeleniny.
  • Dizi (také Abgušt): patří mezi nejautentičtější jídla Íránu, konzistencí podobné guláši. Hlavní ingrediencí je skopové maso, brambory, cizrna, cibule a rajčata, které se podávají v kameninovém hrnci dizi (odtud pramení název jídla).
  • Mirza ghasemi (Mirzá kasemí): toto jídlo původně pochází ze severoíránské provincie Gilan, kde se podává jako předkrm nebo i hlavní jídlo. Mirza ghasemi je směs rozmačkaného grilovaného lilku, rajčat a vajec, ochucená česnekem a kurkumou.
  • Kufteh Tabrizi (také Tabriz Köftesi, Kufte Tabrízi): jak již název napovídá, z Tabrízu pocházejí masové koule s hráškem, rýží, bylinkami a kořením, které se servírují v omáčce z rajčat a švestek.
  • Šišlik: s podobným jídlem se můžete setkat v Gruzii, Arménii a dalších zemích, pod názvem šašlik. Jedná se o marinované jehněčí maso, napíchané na špejli a grilované nad ohněm. V Íránu je hojně rozšířený v Mašhadu a jeho okolí.
  • Chelo kabab (Čelo kebab): s íránskou verzí kebabu se setkáte skoro všude a v mnoha variantách s různými druhy mas. Maso na špejli doplňuje tác s rýží (chelo) a často i grilovaná rajčata.
  • Fesenjan (fesendžan): maso v omáčce z granátových jablek a ořechů.
  • Baghla ghatogh: tradiční pokrm oblasti kolem Kaspického moře tvoří fazole s vařeným vejcem, česnekem, kurkumou a koprem. Baghla ghatogh se jí s rýží nebo chlebem.
  • Boz ghormeh: dušené kozí maso s cizrnou, cibulí a česnekem je tradičním jídlem Kermánu.
  • Ghormeh sabzi (Chormeh sabzí): populární íránské jídlo připomíná guláš, připravovaný ze zeleniny a bylin, jako je pórek, petržel, koriandr a pískavice a dále fazolí a masa. Jednou z hlavních ingrediencí je také černá limeta, které se v Íránu říká limoo amani, což je limeta blanšírovaná v osolené vodě a pak sušená na slunci nebo pečená v troubě. Výsledkem je černá limeta, která se mele nebo drtí na černý prášek, jež dodává jídlům příjemné citronové aroma. Ghormeh sabzi se obvykle podává s rýží.
  • Kalam polo: neboli perská rýže se zelím pochází ze Šírázu. Základ tohoto jídla tvoří rýže se zelím a spoustou bylinek a koření, které se servírují společně s malými kuličkami z mletého masa.
  • Beryani: specialita provincie Isfahán je oblíbená i v jiných částech Íránu. Zjednodušeně řečeno se jedná o jakýsi hamburger z jehněčího masa a ovčích plic, ochucený šafránem, mátou, solí, pepřem, skořicí, pistáciemi a mandlemi, který se podává v íránské chlebové placce.

Lidé a náboženství

Írán má něco přes 80 milionů obyvatel, z čehož téměř tři čtvrtiny žijí ve městech. Nejlidnatějším městem je Teherán, v jehož aglomeraci žije skoro 15 milionů lidí. Skladba íránské populace je poměrně pestrá. Většinu obyvatelstva tvoří Peršané, kromě nichž zde žijí menšiny Kurdů, Arménů, Ázerů, Turkmenů, Arabů a dalších národů a také kočovné kmeny, jako jsou například Kaškajové.

Drtivá většina Íránců (kolem 90%) se hlásí k šíitskému islámu, pro zhruba 8% obyvatelstva je hlavním náboženstvím sunnitský islám, zbytek připadá na některá další náboženství, včetně křesťanství.

Obyčejní Íránci jsou velmi přátelští a milí lidé, kteří bohužel doplácí na špatný mediální obraz své země ve světě i na politiku státu. Írán je teokratickým státem, kde je vláda úzce svázána s náboženskou ideologií, běžní Íránci ale rozhodně nejsou žádnými náboženskými fanatiky. Průměrný Íránec je spíše Peršanem, hrdým na svou bohatou historii a kulturu, než muslim, fanaticky dodržující islámskou doktrínu. I když výjimky se samozřejmě najdou všude. Sami se určitě přesvědčíte o tom, že Íránci se ve spoustě situací zachovají způsobem, jaký se v našich zeměpisných šířkách a uspěchaném stylu života vidí již málokdy. Mýty a předsudky boří jejich přátelská a milá povaha, která pramení ze starých perských zvyklostí. Každý, kdo Írán už navštívil, vám potvrdí, že místním lidem velmi záleží na tom, aby byli návštěvníci z ciziny v jejich zemi spokojeni a cítili se dobře a bezpečně. Pokud budete potřebovat, vždy se vám od místních dostane pomoci nebo rady. Íránci se s vámi rádi dají do hovoru nebo se jen vyfotí. Jejich štědrou povahu určitě poznáte mnohokrát na vlastní kůži, ničím výjimečným není ani pozvání do jejich domovů na jídlo nebo přespání.

Kultura a zvyky

  • Tárof je zvláštní forma íránské etikety a pohostinnosti, se kterou je dobré se před cestou do této země seznámit. Tato tradice má kořeny ve starém perském zvyku, podle kterého by měl každý Íránec pohostit návštěvníka své země. Princip spočívá v tom, že hostitel, obchodník, zkrátka kdokoli, kdo vám poskytuje nějaké zboží či službu, vám ji nejprve nabídne zdarma, i když očekává, že za ní dostane zaplaceno. Pokud odmítnete a trváte na zaplacení, situace se zpravidla několikrát opakuje a teprve napotřetí buď hostitel peníze přijme nebo definitivně odmítne a vy tak skutečně poznáte, jestli byla služba nabízena zdarma nebo za peníze. Situace platí i obráceně a i vy byste měli být na tuto sociální hru připraveni. Pokud odmítnete nabízené jídlo, bude vám nabídnuto ještě dvakrát a teprve pak hostitel pozná, jestli jídlo skutečně chcete nebo nechcete. Někdy může vést tárof k sérii nedorozumění a trapných situací na obou stranách, zejména pokud se týká cizinců neznalých tohoto pravidla, kteří se pak mylně domnívají, že je vše zdarma.
  • Oficiální íránský kalendář je solární a má 12 měsíců. Perský rok začíná dnem jarní rovnodennosti (21. březen, Nourúz) a počítá se od roku 622, ve kterém Prorok Mohammed odešel z Mekky. Na rozdíl od gregoriánského kalendáře je tedy v Íránu o 621 let méně, rok 2020 tak odpovídá roku 1399.
  • Na rozdíl od našich luhů mají v Íránu víkend v pátek. Pátek je svatý den a v tento den má spousta obchodů zavřeno, pro nemuslimy je také zavřen vstup do pátečních mešit. Některé společnosti a firmy mají zavřeno také ve čtvrtek.
  • Většina záchodů v Íránu je tureckých, jen některé lepší hotely a restaurace mají klasické záchody, na které jsme zvyklí z domova. Mějte při sobě zásoby toaletního papíru, který chybí zejména v levnějších typech ubytování a určitě na veřejných záchodcích. Pozor na to, v Íránu se záchodový papír nevhazuje do záchodu, ale do, k tomuto účelu, přistavené nádoby.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Íránu koupit

Írán je proslulý kořením, které levně nakoupíte zejména v místních bazarech. Známý je především íránský šafrán, který se tu prodává za zlomek toho, co stojí šafrán v evropských obchodech. Trhovci nabízejí i další produkty, jako sušené ovoce, pistácie apod. Pověstný je také textil z kašmíru, íránský kaviár z jeseterů, pocházejících z Kaspického moře a hlavně perské koberce v nejlepší kvalitě za příznivé ceny. Při výběru koberce se zaměřte na materiál (kvalitní koberce se tkají z vlny, hedvábí nebo kombinace obou, ale určitě ne z umělých vláken) a na počet uzlů v rámci zvolené plochy, který by měl být samozřejmě co nejvyšší. Z druhé strany by měl mít koberec měkký podklad a několik větších uzlů mezi menšími uzly, což je důkazem toho, že byl koberec tkán ručně a nikoliv vyráběn strojově. Centry výroby kvalitních koberců jsou především města Qom, Kášán a Tabríz.

Kde nakupovat

V Teheránu můžete volit mezi moderními nákupními centry i stoletými bazary. Jedním z mnoha teheránských obchodních domů je například Iran Mall, zbrusu nové a největší nákupní centrum v Íránu nebo Palladium Mall na severu města. Součástí centra Palladium Mall je mimochodem i obchod Zeeen, kde prodávají tradiční perské umělecké a dekorativní předměty. Sháníte-li kožené zboží, vydejte se na ulici Ferdowsi Avenue, kde sídlí obchody, nabízející kožené oblečení, tašky nebo kožené doplňky. Obchody zaměřené na prodej řemeslných výrobků mají své místo na Nejatollahi Street. Skvělými místy pro nákupy všeho možného zboží jsou různá tržiště, kterým se v této části světa říká bazary. Svůj starý bazar má každé větší město a obvykle je to místo, kam se vyplatí zajít nejen za nákupy, ale i za autentickým zážitkem, historií a orientální architekturou. Mezi vyhlášené bazary patří:

  • Velký bazar (Teherán)
  • Tajrish bazar (Teherán): tržiště se nachází v severní části Teheránu a je mnohem menším a klidnějším bazarem, než známější Velký bazar. I tak stojí za to vypravit se sem za nákupy ovoce a zeleniny nebo tradičních uměleckých předmětů či jen pozorovat čilý obchodní ruch a přitom si dát něco dobrého k jídlu.
  • Tabriz bazar (Tabríz): město leží na Hedvábné stezce, takže Tabríz byl odjakživa důležitou zastávkou obchodníků z Evropy i Asie. Zdejší bazar, mimochodem zapsaný na Seznam UNESCO, je labyrintem budov s vysokými, klenutými stropy, pod nimiž se prodávají koberce a spousta dalšího zboží.
  • Khan bazar (Jazd): bazar, pocházející už z 9. století, je společně s lázněmi a náměstím součástí rozlehlého Khan komplexu v centru města. Uličky bazaru lemují řemeslné obchůdky se šperky, látkami nebo předměty z mědi.
  • Isfahánský bazar (Isfahán)
  • Vakil bazar (Šíráz): v pasážích pod klenutými stropy se můžete hodiny toulat a nakupovat vše od suvenýrů, přes koberce, až po umělecké výrobky.

Celní předpisy

Do Íránu si můžete bezcelně přivézt maximálně 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku.

Do země je zakázáno dovážet jakýkoliv alkohol, vepřové maso, zbraně, hazardní hry, střelivo a výbušniny, drogy a narkotika, pornografický materiál a materiál namířený proti islámu a íránskému režimu.

Při odletu ze země je povoleno odvézt si maximálně 10 kg sušeného ovoce, 100 g šafránu a 125 g kaviáru v originálním balení, ke kterému musíte mít účtenku.

Z Íránu si můžete odvézt ručně tkaný koberec o rozměrech maximálně 20 metrů čtverečních. Je zakázáno vyvážet koberce, které mají národní nebo historickou hodnotu a dále je zakázáno vyvážet koberce do Iráku, Sýrie nebo Saúdské Arábie.

Z Íránu je zakázáno vyvážet starožitnosti, originální umělecká díla, drahé mince, vzácné rukopisy apod.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Íránu se stejně jako v Česku střídá zimní a letní čas, i když přechod je naplánován na jiný den, takže v období od 23. září do 28. října je rozdíl jen hodina a půl. V zemi je oproti Česku o 2 a půl hodiny více, takže pokud je v Praze poledne, v Teheránu mají půl třetí odpoledne.

Telefonní předvolba

+98

Jazyk

Úředním jazykem Íránu je perština (fársí), náležící do rodiny indoevropských jazyků. Perské písmo je podobné arabštině, na rozdíl od ní používá o čtyři písmena navíc. Doporučujeme se před cestou naučit pár výrazů ve fársí, určitě vám pomůže znát alespoň číslovky. Anglicky se domluvíte většinou jen v turistických oblastech, mimo ně s konverzací v angličtině spíše nepočítejte.

Malý slovníček perštiny:

  • Ahoj - Salam
  • Na shledanou - Khoda hafez
  • Dobré ráno - Sobh be kheir
  • Dobrý večer - Asr be kheir
  • Dobrou noc - Shab be kheir
  • Děkuji - Mamnoon
  • Promiňte - Bebakshid
  • Kolik to stojí - Gheymate in chand ast
  • Ano - Baleh
  • Ne - Nah

Telefonování a internet

Wifi připojení nabízí naprostá většina ubytování, restaurací a kaváren, rychlost ale bývá pomalá. Vzhledem k astronomickým částkám za roaming je lepší koupit si místní SIM kartu, kterou seženete třeba hned po příletu na letišti (budete potřebovat pas). Irancell nabízí turistům předplacenou Visitor SIM kartu za 600.000 IRR s platností měsíc. Balíček zahrnující 1,5 GB dat stojí 300.000 IRR, 3 GB dat pak 430.000 IRR a 5 GB dat 580.000 IRR. V případě, že budete po Íránu cestovat déle než 30 dnů nebo pokud jste v Íránu opakovaně se stejným mobilem, měli byste si váš telefon nechat zaregistrovat. Místní orgány tím tak bojují proti pašování mobilů.

Vláda cenzuruje obsah některých stránek, včetně Facebooku, Twitteru nebo Youtube, což se dá obejít pomocí VPN. Může dojít i k extrému, jako během protivládních demonstrací na začátku roku 2020, kdy režim dokonce vypnul internet úplně. VPN (virtual privacy network) neboli virtuální soukromá síť umožňuje anonymně sledovat internet, aniž by vás rušily veškeré okolní vlivy, jako cenzura, ale třeba i nežádoucí reklamy. VPN má běžně v mobilu nainstalovanou mnoho samotných Íránců, takže si některou VPN ještě před odjezdem stáhněte také. Protože vláda přeci jen některé z VPN blokuje, je lepší si stáhnout víc různých VPN, kdyby některá z nich nefungovala. Můžete se také zeptat někoho z místních, určitě vám poradí, jaká VPN aktuálně funguje dobře.

Co si vzít s sebou

  • Vytištěné e-vízum, pokud jste o něj žádali.
  • Zdravotní pojištění s platností pro Írán (musí být výslovně uvedeno), jinak si ho budete muset zaplatit po příletu na letišti.
  • Kopii pasu.
  • Telefon s nainstalovanou VPN.
  • Krém s vyšším UV faktorem, sluneční brýle.
  • Vybavení s ohledem na aktivity, které plánujete provozovat.
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Íránu v Praze

Na Hřebenkách 70, 150 00 Praha 5, tel: 257 090 233, 257 090 252 (konzulární oddělení), fax: 257 090 257, email: iranemb_sec@volny.cz, web: www.prague.mfa.ir, provozní doba úřadu (Po-Pá) 8:30-16:30, konzulární oddělení (Po-Pá) 11:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Teheránu

No. 36, Nastaran Alley, Boostan St., North Pasdaran Ave., Upper Farmaniyeh Crossroads, 1953764359 Tehran P.O.Box 11365-4457, tel: +9821/26118851, 52, 53, 54, fax: +9821/22802079, nouzová linka: +98/9128174178, email: teheran@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/tehran, provozní doba úřadu: (Ne-St) 8:00-17:00, (Čt) 8:00-14:30, provozní doba pro veřejnost: (Ne-Čt) 9:00-12:00. 

Důležitá telefonní čísla

Policie 110, hasiči 125, ambulance 115

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele