logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (ne do oblasti Sinaje)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
200 - 400 Kč
Turistická sezóna
říjen-únor
Proč cestovat právě sem
snadno dostupná a levná Afrika
slunce a teplo i v zimě
krásné pláže
bohatý podmořský život
obrovské historické a kulturní dědictví
Proč se zemi vyhnout
méně stabilní politická situace
bakšiš, dotěrní prodejci a podvody na turistech

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Káhira
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
14 ° 15 ° 18 ° 22 ° 25 ° 27 ° 29 ° 29 ° 27 ° 23 ° 20 ° 15 °
4 3 2 1 1 0 0 0 0 1 1 3
Hurghada
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
17 ° 17 ° 19 ° 23 ° 27 ° 30 ° 31 ° 31 ° 29 ° 26 ° 22 ° 18 °
1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
23 ° 22 ° 23 ° 23 ° 25 ° 27 ° 29 ° 29 ° 28 ° 27 ° 26 ° 24 °
Sharm El-Sheikh
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
18 ° 18 ° 21 ° 25 ° 29 ° 32 ° 33 ° 33 ° 31 ° 28 ° 23 ° 19 °
0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 ° 22 ° 22 ° 23 ° 25 ° 26 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 25 ° 24 °

Pyramidy, chrámy, poušť a fantastické moře

Země faraónů na severu Afriky patří mezi tuzemskou klientelou dlouhodobě k turisticky nejvyhledávanějším cílům. Tato kolébka civilizace a kdysi jedna z nejmocnějších říší světa láká nejen na proslulé pyramidy, monumentální chrámy v údolí Nilu a tajemná zákoutí uliček, mešit a súků hlavního města Káhiry, ale především na sluncem zalité kilometry zlatých pláží a fantastické potápění a šnorchlování v Rudém moři.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Egyptě i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Pro vstup do země a turistický pobyt v Egyptě potřebují občané České i Slovenské republiky vízum, které si můžete obstarat několika způsoby:

  • Vystát frontu na letišti (případně v některém z egyptských přístavů) a víza si koupit ve zdejší bance za poplatek 25 USD. Částku za vízum je třeba zaplatit v hotovosti v dolarech, kartou nelze platit. Tato víza jsou jednovstupní a opravňují držitele k pobytu v zemi v maximální délce 30 dnů. Pozor na to, že někteří celníci na letišti si rádi přilepší a prodávají turistům víza za 30 USD.
  • Od roku 2017 je možné si víza do Egypta obstarat také předem elektronickou formou. O víza je možné zažádat na stránce www.visa2egypt.gov.eg, kde se zaregistrujete, vyplníte formulář, připojíte naskenovanou stránku z cestovního pasu s vašimi údaji (ve formátu JPG nebo PNG) a kartou zaplatíte poplatek ve výši 25 USD (60 USD v případě, že žádáte o vícevstupní víza). Do vaší emailové schránky pak přijde potvrzovací zpráva o udělení víza, kterou je třeba vytisknout a přibalit jí na cestu. Žádost vyplňujte pečlivě, jinak ji mohou odpovědné orgány zamítnout bez nároku na vrácení peněz. O elektronická víza je třeba zažádat alespoň 7 dní před plánovaným odjezdem do Egypta. Udělené vízum má platnost 3 měsíce od jeho vydání. Pokud do Egypta cestujete s dětmi, musíte víza vyřídit pro každého člena rodiny, tedy včetně dětí.
  • Víza si můžete obstarat i předem na velvyslanectví Egypta, je to ale zbytečně delší a složitý proces papírování, za víza navíc zaplatíte daleko víc, než když si je vyřídíte jedním z předchozích způsobů.
  • Víza vám mohou zprostředkovat i některé cestovní kanceláře ještě před odletem, obvykle ale zaplatíte více, než kdybyste si je obstarali až po příletu nebo předem elektronicky.

Výjimkou, kdy nemusíte mít do Egypta víza, jsou pobyty na sinajském poloostrově, pokud pobyt nepřesáhne 14 dnů. Podmínkou také je, že nesmíte opustit území Sinaje, takže jestli plánujete vyrazit na pyramidy nebo další výlety mimo Sinaj, budete si již muset obstarat víza. Pokud se tedy chystáte například do Sharm el-Sheikhu, Nuwejby, Dahabu nebo Taby, nebudete tu déle jak 14 dnů a neopustíte Sinaj, nepotřebujete egyptská víza, i když vám kdokoliv (často i cestovní kancelář) bude tvrdit něco jiného.

Politická situace v zemi je velmi nestabilní, proto se před plánováním cesty do Egypta ujistěte, zda se podmínky vstupu na území země opět nezměnily.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

V souvislosti s teroristickými akty na území Egypta zpřísnily egyptské orgány kontroly mezinárodních dokladů. Cestovní pasy musí být platné ještě nejméně 6 měsíců po předpokládaném odjezdu ze země. Z tohoto důvodu mohou některé letecké společnosti odmítnout cestovatele, pokud jeho cestovní doklad tuto podmínku nesplňuje.

Vstup do země

Před vstupem do země budete vyplňovat imigrační formulář, kde se mimo jiné uvádí adresa místa pobytu v Egyptě, což není problém u turistů, kteří do Egypta letí v rámci zájezdu. Individuálním turistům doporučujeme rezervovat si ubytování alespoň na první den pobytu v Egyptě.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Systém egyptského zdravotnictví tvoří jak státní, tak soukromé kliniky. V případě potřeby doporučujeme obrátit se na některou ze soukromých klinik, které jsou sice dražší, zato poskytují mnohem vyšší úroveň služeb a ošetření, než státní zařízení. Z tohoto důvodu nezapomeňte před cestou do Egypta uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. V případě potřeby se také můžete obrátit na hotelového lékaře, ovšem pozor! Někteří hoteloví lékaři nemají patřičné zkušenosti v oboru a často bývají napojeni na konkrétní zdravotnické zařízení, které pak vydělává na jimi předepsaných lécích (ačkoli mnohdy není jejich užívání nutné). Pokud vám to situace dovolí, spojte se telefonicky se svou pojišťovnou, která vám doporučí kliniku v blízkosti hotelu.

Pro cestu do Egypta není potřeba žádné povinné očkování. Výjimkou je potvrzení o očkování proti žluté zimnici v případě, že do Egypta přijíždíte ze země s endemickým výskytem tohoto onemocnění (což není případ České republiky), a to i v případě, že v Egyptě pouze přestupujete déle než 12 hodin. Při cestě ze Súdánu lze místo potvrzení o očkování proti žluté zimnici předložit úřední doklad o tom, že se cestující v posledních 6 dnech nepohyboval jižně od 15. rovnoběžky.

Pro pobyty v hotelových rezortech nejsou potřeba žádná další očkování. Mnoho turistů se během pobytového zájezdu v Egyptě nevyhne pověstné "Faraónově pomstě" tedy průjmovému onemocnění, za které mohou bakterie přítomné ve vodě a jídle. Doporučujeme v žádném případě nepít vodu z kohoutků, zuby si raději čistit balenou vodou a podle úrovně hotelu se vyvarovat nápojů s ledem, syrové zelenině či tepelně nedostatečně upravenému masu. Před cestou a během pobytu v Egyptě můžete preventivně brát probiotika. A pokud přeci jen průjem dostanete, kupte si v místní lékárně lék Antinal, protože se často stává, že tuzemské léky na průjem jsou v Egyptě neúčinné.

Všem individuálním cestovatelům po Egyptě doporučujeme alespoň očkování proti žloutence A, v závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu. Nezapomeňte si také překontrolovat vaše očkování proti tetanu a obrně.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem. Egypt je také zemí, kde hrozí nebezpečí nákazy bilharzií, způsobené parazitem přítomným v povrchových vodách. Z tohoto důvodu nedoporučujeme koupání nebo brouzdání ve sladkovodních stojatých vodách, zejména v deltě Nilu, v přítocích Nilu a v oblasti Suezského kanálu. Koupání v moři je bezproblémové.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je egyptská libra (EGP, LE, E£), 1 EGP = 100 piastrů = 1000 milimů. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber a mince 1 libry a 25, 50 piastrů. V některých hotelech, na vybraných trzích a spoustě dalších případů se dá platit i americkými dolary, platba v dolarech je však často méně výhodná. V každém případě mějte přehled o tom, jaký je aktuální kurz dolaru k libře. Jaký je aktuální kurz egyptské libry ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Drtivá většina tuzemských turistů navštíví Egypt v rámci organizovaných zájezdů cestovních kanceláří, které patří dlouhodobě k cenově nejpříznivějším na trhu. Řada bezpečnostních opatření a politické změny v zemi zrovna nenahrávají svobodnému, neomezenému a nezávislému cestování po Egyptě, ale ti, kteří se už rozhodli vyrazit na vlastní pěst, záhy poznají Egypt jako velmi levnou destinaci, kde o finální ceně rozhoduje především každodenní smlouvání. Usmlouvat se dá téměř vše, a tak tu těžko najdete dva turisty, kteří by za jednu věc zaplatili stejnou cenu. Výše denních nákladů tak bude ve značné míře záviset na vašem umění smlouvat. Jako nezávislému baťůžkáři by vám na cestování po Egyptě mělo stačit 200-400 Kč, pokud plánujete další aktivity, jako potápění a výlety, počítejte s penězi navíc. Nějaké finance vás během cestování po Egyptě určitě bude stát i bakšiš, zřejmě první slovo, které v Egyptě uslyšíte. Ceny jsou obecně o něco vyšší v okolí turistických míst, jako je třeba Luxor.

Ubytování v hostelu vás vyjde na 6-10 USD, jednoduchý pokoj v levném hotelu na 10-20 USD, pokoj střední kategorie s klimatizací na zhruba 30 USD. Hotely budou obvykle dražší od prosince do dubna, naopak od června do srpna se dají očekávat nejnižší ceny z celého roku.

Také jídlo je levné, obzvláště pokud se stravujete v pouličních stáncích a bistrech, navštěvovaných místními lidmi nebo místech mimo turistická centra. Falafel sendvič vás vyjde jen na 4-5 EGP, košarí na 5-10 EGP, šavarma na 7 EGP. Ještě více se dá ušetřit, když si odepřete maso a zaměříte se spíše na vegetariánská jídla. V porovnání s cenami za jídlo a nápoje je alkohol o dost dražší a není vždy k sehnání, což je typické i pro další muslimské země. Například sklenice místního piva v restauraci vás vyjde na 20-25 EGP.

Velmi levná je jak doprava ve městech, tak i dálková doprava autobusy a vlaky. Jízdenka na vlak z Káhiry do Luxoru (9,5 hodiny) stojí od 60 do 200 EGP v závislosti na cestovní třídě, cesta autobusem (GoBus) z Hurghady do Luxoru pak 90-110 EGP. Jednosměrná letenka s EgyptAir z Káhiry do Luxoru vyjde zhruba na 200 USD.

Poněkud dražší jsou vstupy do památek. Je zcela normální, že cizinci platí několikanásobně vyšší ceny, než místní. Vstup do Egyptského muzea v Káhiře stojí 6 USD, návštěva výstavy mumií dalších 8 USD, za pyramidy v Gíze zaplatíte 6 USD. Vstupy do dalších egyptských památek se v průměru pohybují kolem 5 USD. Pokud jste studenti, nezapomeňte si s sebou vzít studentskou kartu ISIC, na kterou získáte poloviční slevu na vstupném téměř do každé egyptské památky.

Orientační ceny

  • balená voda (1,5l), 3-4 EGP
  • lokální pivo (0,5 l) v supermarketu, cca 15 EGP
  • pivo v restauraci (0,5 l), 20 – 25 EGP
  • litr benzínu, cca 8 EGP
  • jednosměrný lístek na metro v Káhiře, 3-7 EGP

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Do Egypta si vezměte nejlépe dolary nebo eura, která si můžete směnit v bankách nebo směnárnách. České koruny vám nikde nevezmou. Peníze vám obvykle vymění i v hotelu, zpravidla však v méně výhodném kurzu. O bankomaty není nouze ve velkých městech a turistických oblastech, mimo tato místa si však raději vezměte hotovost do zásoby. Kartou je možné platit v některých restauracích, obchodech nebo hotelech, pro platby na tržištích, u pouličních stánků, v lokálních jídelnách nebo v autobusech městské dopravy mějte po ruce drobné mince a bankovky.

Spropitné

Spropitné bývá v Egyptě nejen srdečně přijato, ale přímo očekáváno, a to i za služby, o které jste nežádali. Mějte při sobě drobné mince a bankovky, neboť s bakšišem se setkáte na každém kroku. V kavárnách a restauracích můžete nechat 5-10 EGP, to samé průvodcům u památek. Do 5 EGP můžete dát lidem, kteří vám pomohli se zavazadly, s parkováním nebo vám poskytli jinou drobnou službu.

Devizové předpisy

Dovoz a vývoz hotovosti převyšující částku 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné cizí měně musí být deklarován u celních orgánů. Do Egypta lze přivézt nebo z Egypta vyvézt místní měnu v maximální výši 5.000 EGP. 

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Egypt má horké a suché klima. Většina návštěvníků přijíždí do Egypta mezi říjnem a dubnem, kdy je v Káhiře a severním Egyptě příjemné teplo a na jihu země v Asuánu a Luxoru ještě o pár stupňů tepleji. Chladněji je od prosince do února, a to obzvláště v noci. V zimních měsících může na severu Egypta a u Rudého moře velmi málo pršet. Léto od května do září je velmi horké, obzvláště na jihu Egypta (Luxor), kde se denní teploty mohou pohybovat kolem 40°C. Na druhou stranu je v Egyptě během tohoto období méně turistů a ceny za ubytování letí dolů. Nejlepší dobou pro návštěvu Luxoru a Asuánu je zima, zatímco pro návštěvu celé země se zdá být nejlepší jaro a podzim, kdy panují ideální teploty.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Egypt je poměrně bezpečnou zemí, ve které zřídkakdy dochází k násilným trestným činům vůči cizincům. Běžný turista, pohybující se mimo hotelový rezort, se tak nanejvýš může stát obětí drobných krádeží nebo podvodníků, kteří se soustřeďují kolem pyramid a na dalších turisty vyhledávaných místech. V Káhiře, na přeplněných tržištích a v turistických oblastech mimo hotel je vhodné dávat si pozor na své osobní věci a peníze. Na turistech si rádi přilepší také taxikáři, kteří rádi používají různé podvodné praktiky. Časté je nezapínání taxametrů, předražování jízdného, záměrné prodlužování trasy nebo různé podvody při rozměňování či výměně bankovek.

Nejčastější triky a podvody

Pro spoustu Egypťanů představuje Evropan bohatého cizince a snadnou příležitost vytěžit z turistovy nezkušenosti a nepozornosti nějakou tu libru. Níže tedy uvádíme pár nejčastějších podvůdků a praktik, se kterými se může běžný turista v Egyptě setkat.

Zbystřete pozornost, jakmile vás někdo z místních osloví stylem, že jste mu sympatičtí, začne vyzvídat, odkud jste, jak se jmenujete, nebo kolikrát jste již v Egyptě byli. Je vždy obtížné hned napoprvé odhalit skutečný zájem dotyčného a upřímnost jeho slov, v Egyptě ale více než jinde platí, že se za takovým přátelským chováním ve skutečnosti skrývá zájem dostat turistu do svého (nebo kamarádova) krámku se suvenýry či parfumerie. Stejný scénář se opakuje, pokud podvodník zjistí cíl vaší cesty. V tomto případě se dozvíte, že zmíněná památka je zrovna zavřená, a že vás dotyčný zavede k jiné. V tom případě si buďte jistí, že skončíte v některém z obchodů.

Nepřijímejte zdarma žádné dárky (jako třeba náramky štěstí), jakmile se tak stane, vzápětí za ně budete muset zaplatit.

U hlavních památek čekají na turisty prodavači suvenýrů, kteří jim nabízejí své produkty za velmi nízké ceny nebo dokonce zadarmo. Je to ovšem jen záminka, jak vzbudit u turistů zájem. Jakmile si suvenýr vezmete do ruky, bude vás prodavač nutit si jej koupit, ovšem za vyšší cenu.

Nabídka na focení u památek nebo třeba s velbloudem zní lákavě, určitě ale nebude zadarmo. Pokud přijmete, můžete si být jisti, že od vás bude požadován bakšiš, někdy dokonce s pohrůžkou, že nedostanete zpátky váš foťák. Stejnou službu vám jistě zdarma a ochotně poskytnou přátelé nebo jiní turisté.

Bankovky v hodnotě 50 piastrů již byly dávno staženy z oběhu, takže trikům s vrácením padesáti piastrové namísto padesáti librové bankovky již odzvonilo. Stále je však vhodné mít přehled o tom, jaké peníze vám kolují mezi prsty. Zejména v taxíku je vhodné platit menšími bankovkami a velké raději nepouštět z ruky. Oblíbené je též „rádoby“ nedorozumění a záměna ceny v egyptských a britských librách.

Velmi oblíbený je trik s velbloudem, kdy vám majitel nabídne jízdu na svém zvířeti. Pokud odmítnete, nabídne vám alespoň bezplatné posezení a zvěčnění fotoaparátem. Fotka na velbloudovi s pyramidami v pozadí je lákavým suvenýrem z dovolené a mnoho turistů na takovou nabídku kývne. Jakmile se octnete na velbloudovi, majitel zvířete vám oznámí, že sezení a fotka na velbloudovi sice byli zdarma, ale povel pro zvíře, aby si kleklo a vy mohli slézt, už něco stojí. Problém je, že na velbloudovi sedíte poměrně vysoko a z takové výšky je poměrně náročné dostat se zpátky na zem.

Pozor na samozvané průvodce po památkách, kteří se často představují jako oficiální průvodci některé z vládních institucí, jimiž samozřejmě většina z nich nikdy nebyla a není. Mnozí nabízejí průvodcovské služby do míst, která jsou momentálně zavřená nebo jinak nepřístupná. Věřte, že ve většině případů nic víc, než ostatní turisté, neuvidíte.

Bakšiš je součástí národní mentality a bude po vás vyžadován takřka vždy a všude. Peníze po vás mohou vyžadovat i za hlídání vašich bot, které jste si zuli před návštěvou mešity.

Terorismus

Od státního převratu v roce 2011 zůstává politická a bezpečnostní situace v zemi nadále nestabilní a i když byla řada původních bezpečnostních opatření zrušena, cestování po zemi může být v mnoha ohledech značně komplikované. Nadále může docházet k demonstracím a násilným střetům s policejními jednotkami i teroristickým útokům, ačkoli organizované zájezdy cestovních kanceláří k Rudému moři by měly proběhnout bez problémů (aktuální informace Vám poskytnou zástupci CK, případně stránky Ministerstva zahraničí České republiky). Hotelové rezorty bývají důkladně střeženy a nikdo nepovolaný by se do nich neměl dostat, stejně tak jsou hlídány hlavní turistické památky. Autobusové výlety turistů pak doprovází a chrání ozbrojené konvoje policejních aut. Jako individuální turisté byste se měli vyhnout cestě do určitých oblastí, do kterých vás stejně místní bezpečnostní složky nepustí. K takovým oblastem patří například sever Sinaje, Bílá poušť a jiné. Aktuální informace si zjistěte před cestou do Egypta.

V souvislosti s návratem egyptských radikálů ze Sýrie, kde se zhroutil Islámský stát a dále s aktivitami teroristických skupin v sousedních zemích a na Sinaji nelze teroristický útok, i přes všechna opatření, zcela vyloučit. Jelikož se většina násilných aktů v minulosti soustředila na vládní zařízení a objekty bezpečnostních složek, nedoporučuje se proto zdržovat v blízkosti těchto objektů, stejně tak se doporučuje vyhýbat se všem demonstracím a veřejným shromážděním.

Na co si dát pozor

  • Ve vlastním zájmu nepořizujte záběry vládních, vojenských ani policejních zařízení.
  • Egypt je muslimská země, kde je třeba dodržovat určitá pravidla. Ta se týkají například oblékání. Šortky, tílka a krátké sukně jsou přijatelné a tolerované v plážových rezortech, mimo ně však vzbuzují v očích místních obyvatel pohoršení a nesouhlas. Při návštěvě mešit by muži měli nosit košile a dlouhé nohavice a ženy by měly být zahaleny od zápěstí po kotníky. Před vstupem do mešit je povinností zout si boty.
  • Na veřejnosti není vhodné projevovat city vůči druhým osobám (líbání, mazlení), na hraně společenské etikety je dokonce i držení se za ruce.
  • Egyptské úřady jsou velmi přísné, co se týče vývozu korálů, mušlí nebo lastur. Za porušení tohoto nařízení hrozí vysoké pokuty. 

Solo cestovatelky

Jako solo cestovatelka (ale často i v doprovodu muže) se připravte na to, že v Egyptě budete chtě nechtě přitahovat pozornost místních mužů, kamkoliv se vydáte. Buďte psychicky připravená na neustálé a neodbytné pokřikování a nabídky od místních mužů. Většinou nejde o nic agresivního a stačí je ignorovat, v případě nouze se obraťte na nejbližší policejní hlídku. U žen cestujících solo platí dvojnásob, čím delší a méně vyzývavé oblečení a chování, tím lépe.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Základem egyptských jídel je maso, ryby a plody moře a zelenina. Egyptská kuchyně také hojně využívá koření a bylin, jako je kmín, semena koriandru nebo kardamom a také čočky, bobů nebo cizrny.

Typická jídla

  • košarí je snad nejznámějším egyptským jídlem, které dostanete v pouličních stáncích. Jedná se o směs těstovin, rýže, čočky, cibule a česneku s pálivou omáčkou.
  • falafel jsou smažené kuličky z bobů a koření, podávané v arabském chlebu aish nebo sendviči
  • šavarma, grilované jehněčí, kuřecí nebo telecí maso se zeleninou podávané v arabském chlebu
  • ful medames, nebo jen ful, je pokrm z bobů dochucených rostlinným olejem, česnekem, cibulí a citrónovou šťávou
  • kofta, šišky nebo kuličky z mletého masa a koření
  • aish je arabský chleba, podobný řeckému pita chlebu
  • molocheja, typická egyptská polévka z listů jutovníku, rostliny připomínající špenát
  • bílý sýr domiati
  • ovocné šťávy dostanete u mnoha pouličních stánků, oblíbená je například šťáva z cukrové třtiny

Zvyky a tradice

Egypt je zemí praktikující islám, z čehož vyplývají odlišné zvyky a společenská pravidla chování, než na jaké jsme zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Každý návštěvník by tak měl dodržovat specifická pravidla, respektovat místní kulturu a vyvarovat se jakéhokoliv jednání, které by mohlo místní obyvatele urazit. Při oblékání je lepší jak pro ženy, tak pro muže mít zahalená ramena a kolena. Ve větších městech je možné nosit i kratší oblečení, ale ženy tím zbytečně přitahují pozornost místních mužů a vystavují se tak možnému obtěžování. Plavky a krátké sukně a kraťasy jsou akceptovatelné jen na plážích na turistických místech a v hotelových rezortech. Na konzervativním venkově je naopak vhodné zakrýt celé nohy i paže. Pravidla střídmého oblékání pak platí zejména při návštěvě mešit, kdy by muži měli nosit košile a dlouhé nohavice a ženy by měly být zahaleny od zápěstí po kotníky. Před vstupem do mešit je povinností zout si boty.

Na veřejnosti není vhodné projevovat city vůči druhým osobám (líbání, mazlení), na hraně společenské etikety je dokonce i držení se za ruce.      

Levá ruka je považovaná za nečistou, není tedy vhodné, na veřejnosti a ve společnosti, levou rukou jíst, podávat dárky nebo třeba hladit děti.

Počítejte s tím, že stejně jako v dalších islámských zemích, i v Egyptě je víkendem pátek a sobota. Neděle je normálním pracovním dnem.

Bakšiš neboli spropitné, almužna či úplatek. S tímto pojmem se v Egyptě setkáte doslova na každém kroku. Jako turisté jste považováni za bohaté cizince a podle starých islámských ideálů by se každý bohatý měl o své bohatství rozdělit s těmi, kteří takové štěstí neměli. Bakšiš většinou představuje malou odměnu za malou službu, kterou jste mnohdy ani nechtěli, třeba za pohlídání bot před mešitou. Trošku jinou formou bakšiše je almužna. Almužnu je vhodné dát zdravotně postiženým lidem, nikoli žebrajícím dětem, které se zaměřují výhradně na turisty. Bakšiš můžete odmítnout a dotyčného ignorovat, někdy se ale do situace vyžadující bakšiš dostanete, ani nevíte jak. V řadě případů vám malý bakšiš pomůže získat třeba lepší pokoj v hotelu, otevřít brány archeologického naleziště po zavírací době, získat lepší místo v letadle nebo najít lůžko v jinak plném vagónu. Je tedy pouze na vás, v jaké situaci, komu a jakou sumu jste ochotni obětovat, v zásadě se ale nemá cenu rozčilovat. Vězte, že pro vás bezvýznamná částka je pro některé místní, kteří žijí za méně než sto dolarů měsíčně, důležitým přivýdělkem k jejich nuznému živobytí.     

Smlouvání je nedílnou součástí nákupů na tržištích nebo v pouličních krámcích, nikoli ve větších obchodních centrech, supermarketech, restauracích a hotelích s pevně stanovenou cenou.

Kouření cigaret je velkou vášní Egypťanů. Buďte připraveni na to, že na rozdíl od vyspělých evropských zemí je v Egyptě možné kouřit úplně všude, včetně restaurací, vlaků nebo autobusových zastávek.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde nakoupit

Egypt nabízí poměrně široké nákupní možnosti od pouličních tržišť, zvaných súky, bazarů až po moderní nákupní centra. Stánky nejčastěji nabízí řemeslné výrobky nebo tradiční vodní dýmky, šíšy. Z Egypta si můžete dále přivézt tradiční oblečení "jalabeya" či barevné pokrývky hlavy, dále pak šperky, měděné a mosazné výrobky, oděvy z hedvábí nebo bavlny, koření, parfémy, ozdobné krabičky na šperky, dají se tu koupit i výrobky z papyru nebo alabastru, nejčastěji zobrazující výjevy z egyptské historie. K tradičním suvenýrům také patří nejrůznější sošky egyptských bohů, pyramidy v nepřeberné škále velikostí a barev, amulety se skarabey, posvátnými egyptskými brouky nebo přívěsky v podobě kartuší s hieroglyfy.

Ke koloritu a hlavním atrakcím Egypta neodmyslitelně patří především místní tržiště (súky) a bazary. Největší ze súků je Chán al-Chalílí v Káhiře, kde nakoupíte vše od oblečení, hedvábí, přes starožitnosti, šperky až po koření. K dalším káhirským bazarům patří El Azbakeya zaměřený především na prodej starých knih nebo súk El Gom'aa (také Páteční trh). Moderními protějšky starých bazarů jsou obří nákupní centra Genena Mall a City Stars Shopping Mall. Dalším velkým centrem je San Stefano Grand Plaza v Alexandrii, jež je součástí luxusního hotelu Four Seasons, nebo nedaleká Marina v Marině El Alameinu, jež patří k největším obchodním centrum severního pobřeží. Pokud naopak dáváte přednost tradičním súkům, vydejte se v Alexandrii na tržiště El-Attarine. V Sharm el-Sheikhu najdete nákupní centrum Il Mercato nebo Starý trh s nabídkou suvenýrů a ručně vyráběných předmětů. Další možnosti nákupů nabízejí např. bazar El Dahar nebo nákupní centrum Senzo Mall v Hurghadě, nákupní arkády, bazary a butiky najdete také v centru El Gouny.

Smlouvání

Smlouvání je národní mentalitou a vášní (nejen) egyptských tržišť a bazarů. Smlouvání o cenu a celý pobyt u obchodníka se může lehce protáhnout na několik desítek minut dlouhou hru mezi ním a vámi. Obchodník stanoví první, většinou přestřelenou cifru (skutečná cena odpovídá zhruba polovině až třetině této ceny). Na vás je pak stanovit pro vás akceptovatelnou cenu, která by měla mít reálné opodstatnění a neměla by být zase nesmyslně nízká. Konečná cena je pak vzájemně přijatelným kompromisem, i tak ale většinou zaplatíte víc, než je skutečná cena zboží. Jako zákazník se neptejte na cenu zboží, o které nemáte zájem. Jinak se prodejce nezbavíte. Na nákup si připravte drobné mince, pokud vytáhnete bankovku vyšší hodnoty, bude obchodník předstírat, že nemá na vrácení nebo vám začne místo peněz nabízet další věci.

Celní předpisy

Do Egypta lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret nebo 25 ks doutníků nebo 200 g tabáku, dále 1l alkoholu, přiměřené množství parfémů a toaletní vody, určených pro osobní potřebu a dárky v hodnotě do 1.500 EGP.

Do Egypta je zakázáno dovážet zbraně, drogy, pornografický materiál a bavlna.

Vývoz starožitností a uměleckých artefaktů starších 100 let je možný pouze s povolením úřadů. Vývoz zlata a stříbra je povolen pouze v případě, jedná-li se o malé množství pro osobní potřebu.

Egyptské úřady jsou velmi přísné, co se týče vývozu korálů, mušlí nebo lastur. Za porušení tohoto nařízení hrozí vysoké pokuty.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V / 50 Hz

Čas

V Egyptě je stejný čas jako v České republice, to platí ale jen pro období, kdy je u nás letní čas. Vzhledem k tomu, že Egypt nepraktikuje přechod na letní čas, v době zimního času je v České republice o hodinu méně než v Egyptě.

Telefonní předvolba

+20

Telefonování a internet

Většina hostelů, hotelů, penzionů, kaváren a restaurací nabízí zdarma wifi připojení. Pokud potřebujete být stále online, vzhledem k cenám českých operátorů bude nejlepším řešením koupit si místní SIM kartu. Egyptské SIM karty jsou neuvěřitelně levné, 1 GB dat seženete již za 25 EGP. Mezi hlavní poskytovatele telekomunikačních služeb patří Vodafone, Orange a Etisalat. Karta a balíček služeb se prodávají zvlášť, například SIM karta stála v místní pobočce Vodafonu 20 EGP a 4 GB dat jen 90 EGP.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, v mnoha turistických oblastech a v hotelech se domluvíte také anglicky, případně francouzsky.

Co si nezapomenout

  • krém na opalování a pokrývku hlavy
  • lehký svetr pro chladné zimní večery
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze

Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, telefon: 224 311 506, fax: 224 311 157, email: egembassy.prague@gmail.com, provozní hodiny úřadu: 9:00-16:00, konzulární oddělení 9:00-12:00,

Velvyslanectví ČR v Káhiře

4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo, telefon: + 20 2 3333 9700 (hlasový strom), + 20 2 3333 9701 (operátor) + 20 2 3333 9702 (sekretariát velvyslance), + 20 2 3333 9703 (sekretariát velvyslance), fax: + 202/37485892, nouzová linka: +20122/742 7513, email: cairo@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/cairo, diplomatická a konzulární působnost: Egypt, Súdán, Eritrea, vízová agenda pro Jemen, provozní hodiny úřadu: (Ne-Čt) 8:00-16:30, úřední hodiny KO pro veřejnost: (Po-Čt) 9:00-12:00

Honorární konzulát ČR v Alexandrii

Zahran Group, 14th May Road, Semouha, Alexandria, telefon: +203/4266664, fax: +203/4266660, email:

Alexandria@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: governoráty Alexandrie a Marsa Matruh, provozní hodiny úřadu: (Ne-Čt) 9:00-15:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 122, turistická policie 126, ambulance 123, hasiči 180

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele