logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (musíte vyřídit předem)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
600 - 1000 Kč
Turistická sezóna
duben-říjen
Proč cestovat právě sem
nejpůsobivější stavby světa
historické památky
jedinečná příroda
rozmanité scenérie
světová gastronomie
Proč se zemi vyhnout
vízová byrokracie, drahá víza
překážky omezující svobodné cestování
jazyková bariéra

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Peking
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-3 ° 0 ° 6 ° 14 ° 20 ° 25 ° 27 ° 26 ° 21 ° 14 ° 5 ° -1 °
2 2 3 5 6 9 14 12 7 5 3 2
Šanghaj
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
4 ° 6 ° 10 ° 15 ° 20 ° 24 ° 28 ° 28 ° 24 ° 19 ° 13 ° 7 °
10 9 12 11 10 13 11 12 9 7 8 8
Kanton (Guangzhou)
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
14 ° 15 ° 19 ° 23 ° 26 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 25 ° 20 ° 16 °
9 12 16 17 18 19 16 17 13 7 6 5

Čína - země Rudého draka

Čína (oficiálně Čínská lidová republika) je zemí, jejíž historie sahá více než 5000 let zpátky. Po celá staletí zemi ovládaly a střídaly se zde různé dynastie, které obohatily nejen čínskou kulturu, ale přinesly světu celou řadu vynálezů, které se používají dodnes. Důležitým mezníkem v historii Číny byl rok 221 př. n.l., kdy se dynastii Čchin podařilo sjednotit rozdrobené území a položit základy současného státu. Dnešní podobu a fungování Číny zásadně ovlivnilo vyhlášení Čínské lidové republiky v roce 1949 a následně i kulturní revoluce, kterou inicioval Mao Ce-tung v roce 1966.

Nejlidnatější země a zároveň čtvrtý největší stát světa je velmi rozmanitý také z geografického hlediska. V Číně najdete vše, po čem prahne srdce každého cestovatele - vysokohorské hřbety, subtropické lesy, romantická rýžová políčka, vyprahlé pouště i tropické pláže, ale také nekonečné množství památek. Většina lidí si vybaví především Velkou čínskou zeď, jeden z největších stavebních počinů lidstva na Zemi, po celé Číně je ale roztroušena řada dalších pamětihodností v podobě nejrůznějších klášterů, chrámů paláců, pavilonů nebo zahrad.

Dnešní Čína je zemí superlativů a kontrastů - chudé venkovské oblasti ve vnitrozemí Číny, kde se život místních lidí za celá staletí téměř nezměnil, kontrastují s moderními metropolemi na východním pobřeží, ovládanými nejnovějšími technologiemi. V Číně již desítky let funguje podivný a ve světě ojedinělý hybrid kapitalismu, nad kterým bedlivě bdí vše kontrolující oko Komunistické strany. A koncept zjevně funguje, neboť Čína se dokázala vyšvihnout do čela žebříčku největších světových ekonomik, se kterou většina západních demokratických zemí čile obchoduje, zatímco na druhé straně jí podrobují kritice za porušování lidských práv, které se v Číně zcela nepochybně nedodržují. Vláda Číny kontroluje veškerý život v zemi a potírá projevy opozice i nepohodlných menšin, které nesplňují kulturní normy lidové republiky. Stále viditelnější jsou také snahy Číny čím dál, tím více ovlivňovat dění a život v Hong Kongu nebo Taiwanu.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Číně i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Číny

K turistické návštěvě Číny potřebují Češi, Slováci a občané drtivé většiny dalších zemí víza. Bez víz mohou do Číny cestovat akorát občané Japonska, Singapuru a Bruneje, pokud jejich pobyt v zemi nepřesáhne 15 dnů.

Vízum si musíte vyřídit předem v Česku - od prosince 2018 vyplňují čeští žadatelé o turistická víza online formulář na stránce www.bio.visaforchina.org/PRG2_EN/COVA/ (občané dalších států najdou příslušný formulář pro svou zemi zde) a o turistická víza (typ L) musí následně žádat přes vízové centrum a nikoli přes ambasádu. Slováci si musí nadále vyřídit víza na velvyslanectví Číny v Bratislavě. Ve formuláři si mimo jiné vybíráte druh víza podle účelu vaší cesty, počet vstupů do země (jeden, dva nebo více) a uvádíte údaje o svém zaměstnání, itinerář cesty po Číně a další povinné údaje. Promyslete si předem svůj itinerář po Číně s ohledem na počet vstupů do země. Pokud například plánujete navštívit Hong Kong nebo Macao z čínského území a pak se na čínské území zase vrátit, budete potřebovat dvouvstupní, případně vícevstupní víza nebo si budete muset o čínské vízum znova zažádat v Hong Kongu (Macau). Formulář vyplňujte ne dříve, než tři a ne později, než jeden měsíc před plánovaným odletem do Číny. Součástí správně vyplněného formuláře je fotokopie datové stránky pasu, jehož platnost je ještě minimálně 6 měsíců a obsahuje alespoň 2 prázdné stránky a dále fotografie žadatele o rozměrech 354-420 px x 472-560 px, ne starší než 6 měsíců.

Vyplněnou žádost si vytiskněte, podepište a odneste do vízového centra společně s:

  • pasem, platným alespoň 6 měsíců od předpokládaného data návratu z Číny a kopií datové stránky pasu
  • barevnou fotografií žadatele o rozměrech 33 x 48 mm (s bílým pozadím, žadatel nesmí mít pokrývku hlavy ani brýle) ne straší než 6 měsíců, přestože jste fotografii již poskytovali v rámci žádosti
  • detailním itinerářem cesty
  • potvrzením o rezervaci letenek do a z Číny
  • rezervací ubytování v Číně nebo zvacím dopisem od společnosti nebo soukromé osoby v Číně

Pokud je žadatel o vízum mladší než 18 let, musí dodat ještě originál a kopii rodného listu. Žádost o vízum pro dítě musí osobně doručit oba rodiče, jinak si budete muset obstarat notářsky ověřený souhlas rodiče s cestou dítěte do Číny.

Žadatelé o vízum s pasem jiným, než českým, musí dále doložit platné cestovní pojištění, potvrzení o zaměstnání nebo studiu a výpis z banky s dostatečným množstvím finančních prostředků na pokrytí pobytu v Číně (min. 100 USD na den). Žadatelé o vízum v pražském centrum s jiným občanstvím, než českým, musí doložit také doklad o legálním pobytu v Česku.

Návštěvu vízového centra je třeba objednat předem přes stránku www.bio.visaforchina.org/PRG2_EN/AVS/, jinak nebudete přijati. Ve vízovém centru musí všichni žadatelé od 14 do 70 let odevzdat otisky prstů, proto je vyžadována osobní účast každého žadatele. Vyřízení víz centrem trvá zhruba 4-7 dnů, u žádostí o expresní udělení víz od 2 do 3 dnů. Vízum pro Čechy stojí 2.700 Kč (jednovstupní, dvouvstupové i vícevstupní turistické vízum stojí stejně), v čemž je zahrnut i poplatek vízovému centru. Vízum se platí hotově nebo kartou přímo v centru.

  • Jednovstupní turistické vízum je obvykle platné 3 měsíce od jeho vystavení
  • Dvouvstupové turistické vízum je většinou platné 3 až 6 měsíců od vystavení víza
  • Vícevstupní turistické vízum je platné 6 měsíců (půlroční) až 12 měsíců (roční) od data, kdy bylo vízum vystaveno

Obstarání víza mimo Česko: cestovatelé, kteří se pohybují po Asii a potřebují si vyřídit vízum v zemi, ve které nemají trvalý pobyt, si musí o víza zažádat na čínské ambasádě. Problém bývá ale právě v tom, že nejste rezidenty s trvalým pobytem v zemi, kde o vízum žádáte. Podmínky a pravděpodobnost úspěchu, že vám vízum vydají se různí stát od státu. Někde je vízum složité získat, jinde je to o něco snazší, 100% se ale na to nemůžete nikdy spolehnout. Na základě informací od různých cestovatelů dělají méně problémů na čínských ambasádách v Hong Kongu nebo Hanoji, naopak problematické je získat víza ve středoasijských republikách.

Tranzit přes Čínu

Za určitých podmínek lze navštívit Čínu, aniž byste potřebovali vstupní víza. Čína vydává 24, 72 nebo 144 hodinová tranzitní víza, která mohou využít občané vybraných států za splnění určitých podmínek. Je důležité si uvědomit, že tranzitní víza skutečně opravňují pouze k tranzitu přes čínské území. Jinými slovy to znamená, že na ně nemůžete letět z bodu "A" do Číny, tam využít tranzitní vízum a vrátit se zpátky do bodu "A". S tranzitním vízem musíte pokračovat do některé třetí země, například po ose Vídeň-Peking-Manila (jako třetí země se počítá i Hong Kong nebo Macau). Podmínkou je přílet a odlet na specifikované letiště, nádraží nebo přístav a platný pas. Čínská vízová politika se neustále mění, některá města se mohou z vízové kategorie 72 hodin přesunout do kategorie 144 hodin, proto si před cestou ověřte aktuální informace. Celkem praktickou stránkou je v tomto směru tento vládní web, kde je možné zvolit si cílové město v Číně a dozvědět se, do jaké kategorie tranzitních víz spadá, přes která letiště nebo nádraží můžete do země vstoupit a zase vystoupit a v jaké oblasti můžete pobývat. Plánujete-li využít tranzitní vízum, informujte předem leteckou společnost, se kterou do Číny letíte o vašem záměru získat tranzitní víza. Následně vyplníte příletovou kartu a po přistání vyhledáte přepážku, kde můžete požádat o 24, 72 nebo 144 hodinová tranzitní víza (podle toho, do jakého jste přiletěli města).

Spousta lidí cestuje se společností China Southern z Evropy (nejčastěji z Vídně) do jihovýchodní Asie nebo Oceánie s mezipřistáním v Guangzhou a technickým mezipřistáním v Urumči a řeší otázku, jestli je nutné si v tomto případě vyřizovat víza. Odpověď zní: nemusí, podmínkou je ale odlet z Číny do 24 hodin od přistání v Urumči. Technická přestávka v Urumči trvá do dvou hodin a během ní vůbec neopustíte tranzitní prostor letiště. Po přistání zaměstnanci letiště rozdají všem přestupujícím pasažérům tranzitní kartu s číslem letu, aby věděli, koho mají pustit zpátky do letadla. Při dalším přistání v Guangzhou dostanete bezplatné razítko s tranzitním vízem na 24, 72 nebo 144 hodin, podle toho, jaké potřebujete.

Typy tranzitních víz:

  • Bezvízový pobyt na tranzitní 24 hodinová víza: občané České republiky, Slovenska a dalších zemí, kteří přicestují mezinárodní leteckou, lodní nebo vlakovou linkou, mohou využít 24 hodinové tranzitní vízum, v rámci kterého nemusí mít klasické vízum. V tom případě nesmí opustit tranzitní prostor letiště / přístavu / nádraží a musí se prokázat navazující letenkou nebo lístkem, ze kterého je zřejmé, že opustí území Číny během 24 hodin. Můžete mít i mezipřistání ve více čínských městech, například cestujete-li po ose Londýn-Peking-Šanghaj-Manila. O toto tranzitní vízum lze zažádat na většině čínských mezinárodních letišť, kromě letišť v Shenzenu, Yanji, Mudanjiangu a Fuzhou.
  • Bezvízový pobyt na tranzitní 72 hodinová víza (3 dny): občané České republiky, Slovenska a dalších 51 zemí světa mohou využít bezvízový pobyt v délce 72 hodin. Tento bezvízový pobyt nabízí města Harbin (přílet i odlet musí být přes letiště Taiping), Changsha (přílet i odlet musí být přes letiště Huanghua) a Guilin (přílet i odlet musí být přes letiště Liangjiang). Podmínkou je pobyt pouze v administrativní oblasti daných měst, s výjimkou města Changsha, kde můžete navštívit celou přilehlou provincii Hunan. Dále musíte mít platný pas a letenku s odletem do třetí země během 72 hodin.
  • Bezvízový pobyt na tranzitní 144 hodinová (6 dnů) víza: občané České republiky, Slovenska a dalších 51 zemí světa mohou využít bezvízový pobyt v délce 144 hodin ve vybraných městech a přilehlých provinciích. Bezvízový pobyt vám bude udělen jen po příjezdu na předem určené letiště, přístav nebo nádraží ve městech Peking, Tianjin, Shijiazhuang, Qinhuangdao, Šanghaj, Nanjing, Ningbo, Hangzhou, Xi'an, Shenyang, Dalian, Jieyang, Xiamen, Guangzhou, Shenzen, Kunming, Chengdu, Chongqing, Wuhan a Qingdao. Podmínkou je platný pas a letenka s odletem do třetí země během 144 hodin. Výhodou tohoto tranzitního víza je, že se můžete obvykle pohybovat v mnohem širší oblasti, například v rámci provincie a nejste tudíž omezeni jen na pobyt v jednom městě. Můžete dokonce odletět i z jiného letiště, pokud dodržíte stanovené územní podmínky.
  • Bezvízový pobyt na 30 dnů na ostrově Hainan: občané České republiky, Slovenska a dalších zemí nepotřebují víza, pokud zůstanou jen na ostrově Hainan a jejich pobyt nepřekročí 30 dnů. Podmínkou je rezervace pobytu na ostrově přes některou z akreditovaných cestovních agentur.

Návštěva Tibetu

K návštěvě Tibetu budete potřebovat kromě čínského víza ještě povolení ke vstupu (tzv. Tibet Travel Permit), které vydává Turistická centrála Tibetu ve Lhase, a které je platné po dobu vaší návštěvy Tibetu. Oficiálně je možné Tibet navštívit pouze v rámci organizovaných skupin, nikoliv individuálně. Tibet Travel Permit vám tak může vyřídit pouze cestovní agentura, která vám zajistí také potřebného průvodce a případně i řidiče auta. Řidič není nutný, pokud zůstanete po celou dobu jen ve Lhase. Ještě před cestou tak musíte kontaktovat některou, v Tibetu působících, cestovních agentur, které budete muset poskytnout podrobný itinerář cesty po Tibetu, datum příjezdu a odjezdu a další údaje o vaší osobě. Agentura bude chtít i scan pasu a čínského víza. Pokud plánujete navštívit oblasti mimo města Lhasa, Shigatse a Tsetang a mimo region Lhasa a silnici Friendship Hwy, které jsou oficiálně uzavřené, budete potřebovat ještě tzv. Alien Travel Permit, který také vyřídí agentura s ohledem na vaše plány. Na základě poskytnutých materiálů vše ostatní vyřídí agentura, která vám pak pošle originál nebo kopii povolení, které budete muset prezentovat při nástupu do letadla nebo vlaku do Tibetu.

Prodloužení pobytu v Číně

Pobyt v Číně si můžete prodloužit na místních úřadech veřejné bezpečnosti, a to nejpozději 7 dnů před vypršením povolené doby pobytu. Příslušný úřad najdete v každém větším městě. Na úřadě budete muset předložit pas s vízem, fotografii pasového formátu, vyplněný formulář a dále budete muset udat důvod, proč žádáte o prodloužení pobytu v Číně (itinerář cesty). Prodloužení víz stojí ve většině případů 160 CNY.    

Cestovní doklady

Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data předpokládaného opuštění území země (v případě, že žádáte o jednovstupní vízum) nebo alespoň 6 měsíců po skončení platnosti víza (v případě, že žádáte o dvouvstupové nebo vícevstupní vízum).

Vstup do země

Součástí vstupní procedury je vyplnění a odevzdání příletové karty. V Číně platí přihlašovací povinnost, což za vás vyřídí hotelové zařízení, ve kterém budete ubytováni. V případě, že bydlíte mimo hotel nebo ubytování, které vás zaregistruje, musíte se do 24 hodin zaregistrovat na příslušném policejním oddělení nebo úřadu veřejné bezpečnosti. Pokud máte prošlé vízum, v hotelu vás nejspíš neubytují.

Hraniční přechody

Čína sousedí se 14 státy - Mongolskem, Ruskem, KLDR, Vietnamem, Laosem, Myanmarem (Barmou), Indií, Bhútánem, Nepálem, Pákistánem, Afghánistánem, Tádžikistánem, Kyrgyzstánem a Kazachstánem.

Mezi Mongolskem a Čínou se nachází 13 hraničních přechodů, ne všechny jsou ale otevřeny celoročně a ne všechny mohou využívat cizinci. Příslušníci jiné národnosti, než čínské nebo mongolské, mohou využít přechody Bulgan-Takeshikenzhen, Bichigt-Gadabuqizhen a silniční i železniční přechod Zamyn Úd-Erenhot, který leží na spojnici Ulánbátaru a Pekingu.

Hlavními přechody mezi Čínou a Vietnamem jsou přechody Hekou-Lao Cai, Dongxing-Mong Cai a Ping Xiang-Dong Dang.

  • Hekou-Lao Cai: přechod se nachází na spojnici Kunmingu a Hanoje. Pokud přijedete do Hekou vlakem (například z Kunmingu), vezměte si některý ze zelených autobusů, které vás zavezou přímo na hranici (2 CNY) a vyhněte se taxi. Po vyřízení čínských procedur se můžete vydat po mostě přes Rudou řeku, která odděluje Čínu od Vietnamu. Na druhé straně vám vietnamští úředníci zkontrolují vízum v pase a dají razítko. Do Vietnamu lze vstoupit na předem vyřízené e-vízum, obráceně musíte mít čínské vízum vyřízené předem. Z Lao Cai můžete pokračovat autobusem nebo minivanem do nedaleké Sapy nebo vlakem či autobusem do Hanoje.
  • Autobusové a vlakové spoje mezi čínským Nanningem a Hanojí obvykle využívají přechod Ping Xiang-Dong Dang. Přímá linka Čínských drah spojuje velké město Nanning a Hanoj, cesta vlakem trvá cca 12 hodin, autobusem pojedete 8 hodin. Z Nanningu můžete pokračovat do dalších destinací v Číně.

Hlavními přechody mezi Čínou a Laosem jsou přechody Mengkang-Lantouy a Mo Han-Bo Ten. Jelikož je přechod Mengkang-Lantouy určen pouze pro občany Číny nebo Laosu a čínské orgány neumožňují cizincům přechod hranice na tomto místě, zůstává jedinou schůdnou variantou přechod Mo Han-Bo Ten.

Přechod Mohan-Bo Ten se nachází na populární trase z čínského Kunmingu do Luang Prabangu a je jediným přechodem na čínsko-laoské hranici, kde je možné získat laoská víza on-arrival. Z Jižního nádraží v Kunmingu jezdí do Luang Prabangu nebo až do Vientiane mezinárodní autobus (560 CNY), připravte se ale na velmi dlouhou a strastiplnou cestu horským terénem. Další možností je cesta autobusem do města Mengla a odtud minibusem do pohraničního města Mo Han nebo až do Luang Namtha v Laosu. Přechod hranice se většinou obejde bez problémů, na čínské straně vyplníte výstupní formulář a necháte si dát do pasu razítko. K laoské hraniční kontrole je to zhruba půl kilometru, což můžete jít pěšky nebo se svézt v elektrickém vozítku. Pokud ještě nemáte laoské vízum, vyplníte žádost a zaplatíte poplatek za vízum on arrival. Pak už stačí jen vyplnit příjezdovou kartu a nechat si dát razítko do pasu a cesta do Laosu je volná. Z hranice jezdí minibusy do Luang Namtha nebo Udom Xai.

Hraniční přechody mezi Čínou a Myanmarem jsou pro cizince uzavřené.

Indie a Čína mezi sebou vedou dlouholetý spor o hranici a příhraniční území v Himálaji, který sice skončil příměřím, nicméně ke sporům a konfliktním situacím dochází i nadále. Mezi oběma státy nelze přímo cestovat i z toho důvodu, že hranice je na mnoha místech sporná a její linie zůstává nevyjasněna. Z Indie do Číny nebo naopak se dostanete jedině přes území Nepálu.

Hlavním přechodem mezi Pákistánem a Čínou, který mohou využívat i cizinci, je Khunjerab Pass. Nejvýše položený přechod světa (4.800 m n.m.) se nachází v úžasné horské krajině na Karakoram Hwy. Autobusy do Číny jezdí z města Sost, které leží asi 90 km od hranice. Mezi spolehlivé autobusové společnosti patří NATCO nebo PTDC, jízdenka na autobus stojí od 2.600 do 3.300 PKR. V Sostu se také nachází pákistánské imigrační oddělení, kde vám dají výstupní razítka z Pákistánu. Nějaké rupie si nechte na zaplacení poplatku za vstup do národního parku Khunjerab. Na pákistánsko-čínské hranici se připravte na velmi důkladnou kontrolu ze strany čínských pohraničníků, včetně rentgenu a kontroly fotek ve vašem mobilu. Počítejte s tím, že přechod je zavřený o víkendech a také v zimě, kdy tu leží spousta sněhu. Čínské vstupní razítko dávají úředníci až v Tašgurkanu, prvním větším městě na čínské straně. Pokud cestujete vlastním autem, musíte si zaplatit průvodce, který vás bude provázet na čínském území. Cestujete-li autobusem, bude vás doprovázet policejní eskorta.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Čínské zdravotnictví je na výborné úrovni a je relativně levné. Nejlepší zdravotnická zařízení najdete tradičně v Pekingu a Šanghaji, mimo velká města a na venkově však může být problém najít dostupnou péči na úrovni. Cizinci si musí za zdravotní péči zaplatit, proto nezapomeňte před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování do Číny

Do Číny nepotřebujete žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do Číny přijíždíte z některé země s výskytem žluté zimnice (vybrané státy Afriky a Jižní Ameriky), v tom případě musíte mít potvrzení o očkování proti této nemoci. Očkování proti žluté zimnici při letech z těchto zemí je třeba i pro tranzit delší než 12 hodin. Tato podmínka se nevztahuje na pobyty v Hong Kongu a v Macau.

Před odletem do Číny si zkontrolujte platnost všech standardních očkování, zejména očkování proti tetanu a obrně. Obrna je navzdory rozsáhlému, čínskému, očkovacímu programu stále ještě problémem některých částí Číny, takže očkování proti obrně (ne starší, než rok a ne mladší, než 4 týdny) by mohlo být kontrolováno u všech cestovatelů, kteří v Číně strávili déle jak 4 týdny. Při pozemní cestě z Pákistánu do Číny vám možná budou chtít pákistánští celníci vnutit pilulku proti obrně a čínští pohraničníci mohou chtít vidět potvrzení o očkování proti této nemoci.

Další očkování jsou čistě na vás, doporučuje se především očkování proti žloutence A, případně žloutence B (dnes se dá očkovat kombinovanou vakcínou proti oběma typům) a také břišnímu tyfu. Máte-li v plánu být delší dobu ve venkovských oblastech, zvažte také očkování proti japonské encefalitidě, která se vyskytuje na severu a severovýchodě země v době od dubna do října nebo celoročně na jihu a jihovýchodě Číny a dále proti vzteklině, která se vyskytuje v Číně a v Macau. Vakcína proti vzteklině i potřebné sérum není v čínských nemocnicích vždy k dispozici, proto se každopádně vyhněte kontaktu s cizími zvířaty, jako jsou psi, lišky, opice apod.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Číně setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Mějte na paměti, že voda z vodovodu není v Číně pitná, proto si raději kupte levnou balenou vodu.

Ve vysokohorských oblastech můžete pociťovat příznaky výškové nemoci, proto věnujte dostatečný čas na aklimatizaci.

Malárie se sice v Číně vyskytuje, zejména pak v její jihozápadní části v provinciích Sečuán, Yunnan nebo Guizhou, procento případů je však zanedbatelné. Z dalších onemocnění přenášených komáry lze jmenovat horečku chikungunya a dengue, které vás mohou ohrozit zejména v pobřežních oblastech na jihu Číny.

Čína bohužel patří k největším světovým znečišťovatelům životního prostředí. Velká čínská města dusí smog, což bývá problém hlavně v zimním období. Potíže s dýcháním ve velkých městech tak mohou mít zejména citlivější osoby nebo astmatici. Aktuální smogovou situaci v Pekingu a dalších městech můžete sledovat na těchto stránkách.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Číně

V Číně se platí juany, které se označují zkratkou CNY nebo symboly 元 či ¥ (stejně jako japonský jen). Juanu se také říká renminbi, což v překladu znamená "lidová měna", a proto se velmi často setkáte i s označením RMB. Jeden juan se dále dělí na 10 jiao (také mao) a 100 fenů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 CNY a 1, 2, 5 jiao a mince v hodnotě 1 CNY, 1 a 5 jiao. S bankovkou v hodnotě 2 jiao se setkáte už jen zřídka. V roce 2015 vydala Čínská lidová banka novou sérii bankovek s podobiznou Mao Ce-tunga. Zde zjistíte aktuální kurz juanu k české koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Číně

V porovnání se některými zeměmi jihovýchodní Asie, které Čínu obklopují, je Čína dražší zemí, obzvláště pohybujete-li se po velkých městech na východě země, na nejvíce turisticky navštěvovaných místech a v okolí hlavních památek. Směrem na západ a zejména pak na venkově se z Číny stává cestovatelsky velmi levná země. Chcete-li co nejvíc ušetřit, nejezděte do Číny v létě, kdy bývají nejdražší letenky a také v době konání velkých svátků, především během tzv. Zlatých týdnů, které následují po Čínském Novém roce, po 1. květnu a 1. říjnu. I v Číně můžete smlouvat, ale jen s obchodníky na trzích, případně za pokoj v některém ubytování. Naopak v kamenných obchodech, supermarketech, restauracích apod. platí fixní ceny. Pokud neumíte čínsky, nějaký pokus o smlouvání nebude mít pravděpodobně smysl.

Ubytování: ceny za ubytování se liší v závislosti na oblasti, ve které se nacházíte (nejdražší jsou velká města na východním pobřeží, Hong Kong a Macao) a také na ročním období. Hlavní turistická sezóna panuje přibližně od dubna do října, s čím souvisí i poptávka a tudíž ceny za ubytování, které letí nahoru především v době velkých čínských svátků. Chcete-li ušetřit za ubytování, omezte pobyt ve velkých městech, hledejte nocleh mimo městská centra a vyhněte se ubytování ve velkých hotelech, které patří západním řetězcům. Stejně jako v jiných zemích vyjdou cenově nejvýhodněji hostely. Za postel v hostelovém dormu se společným sociálním zařízením zaplatíte něco mezi 25 a 80 CNY, levné jsou i soukromé pokoje v rámci hostelů. Pokoj v levném hotelu vás vyjde zhruba na 100-200 CNY, cenově přijatelné je ale i ubytování v hotelech střední kategorie, za které dáte něco v rozmezí 200 až 600 CNY. Zkuste vyzkoušet některý z řetězců levnějšího ubytování, jako je například čínský řetězec 7 Days Inn.

Jídlo: stejně jako u dalších položek i ceny jídla závisí na lokalitě s tím, že třeba v Šanghaji utratíte v restauraci za podobné jídlo víc, než v provinčním městě nebo na venkově. I tak jsou ceny za jídlo v restauracích nízké, například oběd v obyčejné restauraci vás bude stát od 15 do 35 CNY, v restauraci střední kategorie kolem 100 CNY. Nejlevněji se tradičně najíte u pouličních stánků, kde seženete občerstvení (polévku, nudle, rýži) za 7 až 15 CNY.

Doprava: náklady na dopravu budou, vzhledem k obrovské rozloze Číny, tvořit podstatnou část celkových nákladů. Dobrou zprávou je, že doprava ve městech i mezi městy je velmi efektivní a dává na výběr několik možností v různém cenovém rozpětí. Jízda metrem v čínských městech vyjde levněji, než v západních metropolích (2-8 CNY), levné jsou i městské autobusy (1-3 CNY) a taxíky. Plánujete-li objet celou Čínu, budou vaše náklady na dopravu samozřejmě vyšší, než když se spokojíte se skromnějším výletem. Nejoblíbenější a nejfrekventovanější trasy, jako je například trasa z Pekingu do Šanghaje, dávají na výběr několik dopravních alternativ, ze kterých si vybere každý podle svých finančních možností. Nejrychlejší rychlovlaky mezi Pekingem a Šanghají stojí kolem 1700 CNY v byznys třídě, úplně v pohodě ale stačí 1. třída (933 CNY) nebo 2. třída (553 CNY). Můžete jet i obyčejným vlakem, ve kterém sice na cestě strávíte 4x déle času, ale za jízdenku z Pekingu do Šanghaje zaplatíte 480 CNY ve třídě soft sleeper nebo 300 CNY ve třídě hard sleeper. Levněji vyjde cestování autobusy, i když na delší vzdálenosti je vhodnější o něco dražší vlak. Jízdenka na dálkový autobus z Pekingu do Šanghaje (18 hodin) stojí kolem 350 CNY, z Pekingu do Xi'anu (12 hodin) asi 280 CNY. Pro srovnání, jednosměrná letenka z Pekingu do Šanghaje se dá sehnat za cenu kolem 550 CNY.

Vstupy a aktivity: Další významnou položkou budou náklady na vstupné a aktivity. Pro představu: online vstupenka na Terakotovou armádu v Xi'anu stojí 120 CYN, vstupné do Zakázaného města stojí 40-60 CNY (podle sezóny), vstupné na Velkou čínskou zeď stojí v létě 40 CNY do části Badaling nebo 45 CNY do části Mutianyu. Vstupenka pro jednu osobu na představení pekingské opery vyjde na 180 CNY.

Orientační ceny v Číně

  • Láhev balené vody: 1-4 CNY
  • Menu u MacDonalda: 35 CNY
  • Láhev místního piva v supermarketu: 5-6 CNY
  • Láhev místního piva v baru: od 15 CNY výš
  • Jízda metrem v Pekingu: od 3 CNY
  • Litr benzínu: 6 CNY

Výměna peněz

Čínské juany se dají sehnat i v Česku, možná ale budete muset trochu víc pátrat. Jinak si obstarejte eura nebo dolary a s nimi se vydejte do Číny. Směnárnám na letišti se raději vyhněte, nejenže nabízí méně výhodný kurz, ale ještě si účtují vysoké poplatky za výměnu. Cizí měnu vám vymění v bance, nezapomeňte si s sebou vzít pas. Peníze si můžete vyměnit i v lepších hotelech, pokud zde budete ubytováni. Potvrzení o výměně peněz si ponechte pro případ pozdější výměny zpět na eura nebo dolary. Mimo velká města může být obtížnější směnit peníze i použít naše kreditní karty, proto je vhodné se zásobit dostatečným množstvím hotovosti.

Bankomaty

Bankomaty najdete v každém městě, ne všechny jsou ale uživatelsky přívětivé k cizím platebním kartám a peníze tak vyberete jen z některých bankomatů, které patří celonárodně působícím bankám, jako je například Bank of China nebo ICBC. Limit výběru bývá omezen na 2.000-3.000 CNY za den.

Platby kartou

Skoro všude se dá platit akorát kartou čínské finanční společnosti UnionPay, kartami Visa nebo MasterCard je možné platit jen v některých větších obchodech nebo hotelech, takže se připravte spíše na transakce v hotovosti. Číňané své nákupy běžně platí přes aplikaci WeChat, u které stačí jen naskenovat QR kód a platba se provede automaticky. Aplikace WeChat by měla jít propojit s kreditní (nikoliv debetní) kartou majitele, takže jí mohou k placení používat i cizinci, kteří nemají účet v čínské bance, některé další finanční operace však zatím stále nejsou možné, pokud nemáte čínský účet.

Spropitné

Čína nepatří k zemím, kde je nutné nechávat dýška. Spropitné není v zemi očekáváno ani vyžadováno, naopak pokud dáte dýško někomu, kdo není zvyklý na turisty z ciziny, spíše ho tím přivedete do rozpaků, protože nebude chápat, proč mu dáváte peníze navíc. Větší restaurace a hotely obvykle zahrnují "service fee" do celkové ceny. Výjimkou jsou možná řidiči a průvodci organizovaných výletů s agenturou.

Devizové předpisy

Do země lze dovézt hotovost ve výši 5.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně či 20.000 CNY. Hotovost převyšující tyto částky je nutné přiznat úřadům. Ze země je možné vyvézt hotovost v maximální výši 5.000 USD nebo ekvivalentu této částky v jiné měně a dále maximálně 20.000 CNY. Hotovost ve výši 5.000-10.000 USD je nutné deklarovat celním orgánům a zároveň je třeba doložit povolení od banky k držení hotovosti, hotovost nad 10.000 USD je zakázáno vyvézt.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Číně

Čína se rozprostírá na rozsáhlém území, které sahá od tropického ostrova Hainan až po mírný podnebný pás severní Číny. Klima jednotlivých regionů navíc ovlivňuje i nadmořská výška a pravidelné střídání jihozápadních a jihovýchodních monzunů, což mimo jiné znamená, že klima napříč Čínou je velmi různorodé. I proto můžete navštívit Čínu v podstatě kdykoliv během celého roku a vždycky se najde místo, kde budou zrovna panovat ideální klimatické podmínky. V Pekingu a Xi'anu jsou léta horká a suchá a zimy velmi chladné. Šanghaj, Kanton nebo Hong Kong mají již o poznání mírnější zimy, na jaře a v létě přicházejí monzunové deště a léta jsou vlhká a horká. Většina Tibetu se rozkládá na výše položené náhorní plošině, kde jsou v zimě srážky minimální a více prší přes léto.

Deštivější období zpravidla trvá od května do září především na jihu a východě Číny. Směrem k severozápadu Číny srážek ubývá, takže zatímco monzuny se naplno projevují v Hong Kongu a dalších městech na pobřeží jihovýchodní Číny, v Xi'anu již nejsou deště zdaleka tak intenzivní. Letní deště mohou mít vliv na cestování v jižní polovině Číny, protože mohou komplikovat dopravu nebo výlety po rozvodněných řekách. V době od července do listopadu mohou jižní a východní pobřeží Číny zasáhnout tajfuny, proto raději sledujte předpověď počasí.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Číny    

Za nejlepší dobu pro návštěvu Číny z hlediska počasí se obecně považuje jaro (duben a květen) a podzim (září a říjen), kdy vás čekají pro cestování příjemné teploty. Výjimkou jsou oblasti na severu Číny, jako provincie Sin-ťiang, kde i v dubnu bývá dost chladno. V létě je na většině území Číny (a obzvláště na jihu země) horko a vlhko a všude spousta turistů, na druhou stranu je léto ideální dobou pro návštěvu Tibetu a dalších výše položených oblastí, jako Guilin nebo Zhangjiajie.

V zimě panují ve většině regionů (především pak na severu Číny) suché a mrazivé zimy. Pro vysokohorskou turistiku je nejlepší letní období od června do srpna.

Nejlepší doba pro návštěvu Pekingu je září a říjen, jižněji ležící Šanghaje březen až květen a Kantonu konec září až začátek prosince.

Do Číny raději nejezděte v době oslav svátků Čínského Nového roku (oslavy trvají týden, tzv. Golden Week), kdy se do pohybu dávají stamiliony lidí a nastává dopravní apokalypsa. Nejenže vlaky a letadla bývají přeplněny lidmi a spousta spojů je vyprodána, některé obchody i památky mohou být zavřeny. Podobná situace nastává v týdnu po 1.říjnu, kdy se slaví Národní den a v menší míře i tři dny po 1. květnu.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Čína je pro turisty bezpečnou zemí. Jestli byste si na něco měli dávat pozor, tak jsou to pouliční kapsáři, kteří využívají nepřehledných situací, tlačenic a front kolem hlavních turistických památek, trzích, velkých nádraží apod. Především na takovýchto místech byste si měli dávat pozor na své doklady, peníze a další cenné věci. Ve skutečnosti jsou Číňané přímo posedlí bezpečností. Připravte se na to, že při každém vstupu do metra, do vlaků a dalších veřejných míst se provádí důkladné bezpečnostní kontroly zavazadel a dokladů. Před návštěvou některých památek budete muset ukázat váš pas s platným čínským vízem.

Větší problém, který by vás mohl připravit o část peněz, představují falešné bankovky, ačkoli podvody s falešnými bankovkami už nejsou tak časté, jako dříve, hlavně i kvůli vysokým trestům, které za padělání hrozí. I tak dávejte dobrý pozor, aby vám taxikáři nebo pouliční prodejci nepodstrčili falešné peníze, nejčastěji padesáti nebo sto juanovky. Často pak tvrdí, že jste jim dali falešnou bankovku (kterou vám samozřejmě v rychlosti vyměnili) a požadují po vás jinou. Nejlepší je nechat si bankovky nejvyšších hodnot pro platby v supermarketech a dalších spolehlivých provozech a pro taxikáře a pouliční prodejce mít připraveny drobné.

Mějte se na pozoru před taxikáři, kteří se na vás vrhnou u turistických památek nebo v okolí autobusových nebo vlakových nádraží s nabídkou odvozu. Lepší je poodejít trochu stranou a taxi si vzít na ulici. V každém případě vždy trvejte na zapnutí taxametru a pokud na vás budou taxikáři dál zkoušet nějaké levárny, obvykle stačí, když si začnete fotit jejich registrační číslo (bývá na palubní desce) a poznávací značku. Bezpečnější alternativou je objednat si odvoz přes aplikaci DiDi.

Solo cestovatelé by se mohli setkat i s dalším podvodem, kdy vás osloví přátelsky naladěný Číňan (obvykle mladý muž nebo žena) a pod záminkou konverzace v angličtině vás pozve do restaurace, čajovny nebo jiného zařízení, se kterým je předem domluvený. V pravý okamžik pak zmizí a na vás zbyde zaplatit přemrštěnou cenu za útratu.

Přírodní katastrofy

Čína je jednou ze zemí, kterým se nevyhýbají zemětřesení - otřesy půdy čas od času trpí především provincie Sečuán.

V době od července do listopadu mohou jižní a východní pobřeží Číny zasáhnout silné tajfuny.

V letním deštivém období hrozí hlavně ve venkovských oblastech kolem velkých řek záplavy a horské oblasti mohou postihnout sesuvy půdy, které komplikují dopravu.

Na co si dát v Číně ještě pozor

  • V Číně je stále mnoho oblastí, do kterých mají cizinci bez povolení omezený nebo zakázaný vstup.
  • Nefotografujte vojenská zařízení, vojáky a další citlivé objekty. Pokud budete přistiženi, v lepším případě přijdete o všechny fotky v paměti foťáku.
  • Za přechovávání a distribuci drog hrozí v Číně vysoké tresty, včetně trestu smrti.
  • V Číně je běžně praktikována cenzura internetu, na některé stránky je proto zablokován přístup (více viz Telefonování a internet).
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Čínská kuchyně

Jídlo je neodmyslitelnou a důležitou součástí čínské kultury. Čínská kuchyně je světově známým pojmem, takže čínské dobroty si dnes mohou vychutnat milovníci asijské kuchyně po celé planetě, i když ve většině čínských restauracích v Česku se vám nejspíš nedostane stejného chuťového a kulturního zážitku, jako v tradiční restauraci v Číně. Čínská gastronomie ovlivnila mnoho národních kuchyní sousedních států. Ačkoliv se čínská kuchyně regionálně liší a v každé oblasti se vaří trochu jiné speciality nebo alespoň obdobné jídlo v jiné podobě, v zásadě platí, že čínská gastronomie je velmi pestrá a rozmanitá. Všeobecně známý je fakt, že Číňané sní úplně všechno, co leze, skáče, běhá, létá nebo plave. Bohužel do tohoto výčtu spadají i některé velmi vzácné a ohrožené druhy zvířat, které ve velkém umírají jen kvůli vysoké poptávce z Číny. V restauracích a trzích často objevíte věci, které jsou pro běžného Evropana absolutně nepoživatelné a v řadě případů odporné až šokující. Přitom Číňané považují za lahůdky věci, jako kuřecí pařáty, hady, nebo tolik diskutované psy, i když pes na jídelním lístku není zdaleka tak častým jevem, jak byste možná čekali.

V čínské kuchyni se používá nepřeberné množství nejrůznějších surovin a ingrediencí - kromě všech druhů mas, zeleniny a ovoce pak různé plody moře, houby, bambusové výhonky, nudle, vejce, tofu a samozřejmě rýže, bez které se neobejde žádná tabule.

Dezerty se v čínské kuchyni netěší takové oblibě, jako v jiných zemích, nicméně řada restaurací vám nabídne přinejmenším karamelizovaný ananas nebo jiné ovoce či v pářené dušené buchtičky s náplní nebo bez náplně, polité kondenzovaným mlékem.

Národním nápojem je čaj, jehož pěstování má v Číně několik tisíce let dlouhou tradici. Byla to právě Čína, odkud se do světa rozšířilo pěstování této rostliny, techniky zpracování a čajové ceremoniály. Z alkoholických nápojů se nejčastěji pije rýžové, ale i ovocné víno, dále pivo, které obsahuje méně alkoholu a má sladší chuť. Mezi nejznámější pivní značky patří Tsingtao a Snow. Oblíbený je také destilát maotai, vyráběný z červeného čiroku v mnoha variantách s obsahem alkoholu od 38% do 53%.

Čínské restaurace

Návštěva čínské restaurace nepřináší jen obyčejný požitek z jídla. Pro Číňany je setkání u jídelního stolu důležitou sociální aktivitou, jak v rámci rodinného kruhu, tak i oblíbeným místem pro setkání s obchodními partnery. Pokud jste pozváni na takové posezení s čínskými byznys partnery, nesedejte si na místo naproti vchodu do místnosti nebo místo orientované na východ. To totiž bývá vyhrazeno osobám s nejvyšším postavením ve firmě nebo jiným vyšším sociálním statutem. Počkejte raději, až budete usazeni na určené místo. Také byste si neměli brát hůlky nebo začít jíst jako první, počkejte až s tím začne zmiňovaná osoba.

Během stolování ve více lidech se typicky objednává několik druhů jídel, která se umístí doprostřed stolu a z nich si pak každý bere podle toho, na co má chuť. Každý dostane misku s rýží, kterou mu doplní, jakmile je snědena. Jídlo (kromě polévky) se jí hůlkami, při jejich užívání je třeba myslet na pár věcí, které byste u stolu nikdy neměli dělat. Jídelní hůlky například nezapichujte do rýže nebo jiného jídla, symbolizuje to smrt a může to připomínat vonné tyčinky, které se zapichují v chrámech jako vzpomínka na zemřelé. Hůlkami také na nikoho neukazujte, nehrajte si s nimi ani s nimi neklepejte o stůl. Vašimi hůlkami ani nemíchejte a nepřehrabujte se v míse, určené pro všechny hosty.

Restaurace jsou mimochodem místem, kde se čínské kulturní zvyky naplno odhalí v celé své nahotě. Spokojenost s jídlem se obecně vyjadřuje velmi hlasitým srkáním, mlaskáním i krkáním. S nestravitelným soustem si Číňané také obvykle hlavu nelámou a prostě ho jednoduše vyplivnou na stůl nebo na zem. Kosti a další nepoživatelné věci nikdy nedávejte do vaší misky, ale na talířek.

Kromě tradičních čínských restaurací není problém v Číně zajít i do známých řetězců fastfoodového občerstvení, jako MacDonald nebo KFC nebo do provozoven místních značek.

Jak si objednat jídlo

Vzhledem k jazykové bariéře nastává zásadní problém zejména v momentě, kdy si chcete v restauraci objednat jídlo. V lepším případě bude mít restaurace připravené obrázkové menu nebo menu v angličtině, i když takové restaurace bývají zpravidla o něco dražší. Dobře a levně se najíte v jídelních koutech nákupních center. Někde mají navařená jídla už vystavená v miskách, takže si nemusíte lámat hlavu s názvy jídel a jednoduše si vyberete jídlo, které vás láká. Pokud jste se octli v restauraci, která nemá ani obrázkové ani anglické menu, můžete použít buď nějaký překladač nebo použít slovníček několika málo základních čínských jídel:

  • Rýže - 米饭 (mí fán)
  • Smažená rýže s vejci - 蛋炒饭 (den čaofán)
  • Nudle - 面条 (mienťiao)
  • Čínské plněné knedlíčky - 饺子 (čao-z)
  • Polévka nebo vývar - 汤 (tháng)
  • Hovězí maso na rozpálené pánvi - 铁板牛肉 (ťje ban njiorou)

Nejběžnější čínská jídla

  • Čínské plněné knedlíčky - 饺子 (čao-z): populární jídlo jak mezi turisty, tak místními lidmi. Knedlíčky se plní různou náplní, od masa po zelí nebo zeleninu. Klasicky se servírují napařené na kulatých bambusových tácech.
  • Knedlíčky wonton - 馄饨 (hun tun): knedlíčky wonton jsou podobné čínským plněným knedlíčkům, mají ale jiný tvar a vaří se kratší čas. Knedlíčky wonton se často přidávají do polévky.
  • Jarní závitky - 春卷 (šuin čje): smažené kantonské rolky, plněné zeleninou nebo masem.
  • Hotpot - 火锅 (huǒguō): doslova přeloženo jako ohnivý hrnec, patří k tradiční čínské metodě, kdy se doprostřed stolu umístí polévka nebo vývar a v ní si každý vaří své vlastní ingredience, nejčastěji tenké plátky masa, zeleninu, houby, tofu apod.
  • Vepřové po sečuánsku - 水煮肉片 (šui zu roupian)
  • Chow mein - 炒面 (čao mie): čínské restované nudle se zeleninou a občas i masem.
  • Pekingská kachna - 北京烤鸭 (chao ja): všeobecně známou specialitou nejen hlavního města je marinovaná a nad dřevem pečená mladá kachna.
  • Plněné rolky z rýžového těsta - 肠粉 (čang fen): populární rolky se plní náplní z masa nebo krevetami, houbami a zeleninou, vaří v páře a podávají se se sójovou nebo chilli omáčkou.
  • Vepřové ve sladkokyselé omáčce - 糖醋里脊 (tán cu lítsí)
  • Kuřecí kung pao - 宫保鸡丁 (kung pao čí týn)

Lidé, náboženství, kultura a zvyky

Čína je na prvním místě na světě, co se počtu obyvatel týká, v zemi jich žije zhruba 1,4 miliardy. V celkovém počtu obyvatel začíná Číně dýchat na záda Indie, která by jí podle některých odhadů mohla během několika let předehnat, obzvláště poté, co Čína ještě nedávno uplatňovala politiku jednoho dítěte a za každé další narozené dítě musely rodiny platit pokuty. Naprostá většina obyvatelstva (kolem 70%) je ateisty a nehlásí se k žádnému náboženství, což se dá ostatně v zemi, kde přes sedmdesát let vládne komunistická diktatura, očekávat. Zbytek náboženského spektra tvoří buddhisté (cca 15%) a další náboženství, zahrnující křesťanství, čínský taoismus, islám a další náboženství.

To, že je Čína nejlidnatější zemí světa mimo jiné znamená, že vám dá dost práce najít místečko, kde si užijete relativní samoty (což platí především pro východní pobřeží). I menší čínská města mají několik milionů obyvatel, což se projevuje mimochodem tlačenicemi v ulicích, metru a dalších dopravních prostředcích. V podobných situacích nejsou Číňané zrovna ukázněným národem, celkem běžné je předbíhání ve frontách a i v mnoha dalších sociálních ohledech vám budou připadat nevychovaní. Číňané jsou neskonale hrdí na svou bohatou historii a kulturu a rádi slýchají pochvalné komentáře, týkající se úspěchů čínské ekonomiky. Většina Číňanů je velmi pověrčivých, zejména co se čísel týká. Některá čísla a jejich kombinace mají totiž v čínštině stejnou nebo podobnou výslovnost jako jiná slova. Například číslovka čtyři se v mandarínské čínštině vyslovuje stejně jako smrt, takže nikdo nechce mít čtyřku třeba v osobním telefonním čísle. Ze stejného důvodu některé hotely vynechávají nešťastná čísla při číslování pokojů. Úplně jiné než u nás je také vnímání některých barev, například bílá barva je v Číně považována za barvu smutku, proto zřídkakdy uvidíte tradiční čínskou dívku, která je během svatebního obřadu oděna v bílých šatech.

S Číňany se raději nebavte na téma čínské domovské politiky, je to pro ně přinejmenším nepříjemné. I když jsou Číňané obecně přátelští, nápomocní a vůči cizincům přívětiví, najdou se i tací, kteří raději uhnou pohledem, jen abyste se jich na nic neptali. Může za to jejich špatná jazyková vybavenost a možná i strach mluvit o tématech, o kterých mají zkreslené informace skrze čínská cenzurovaná média. Na druhou stranu se setkáte s lidmi, pro které budete jako bílí cizinci velkou atrakcí. Nejen na čínském venkově, ale v podstatě všude mimo velká města jako Peking a Šanghaj budete budit značnou pozornost. Ti zdrženlivější na vás budou jen zírat, odvážnější možná zapředou hovor (samozřejmě v čínštině) nebo se s vámi budou chtít vyfotit. Číňané navenek příliš neprojevují emoce, přitom ve větších počtech dokáží být neuvěřitelně hluční. Některé čínské kulturní návyky jsou dost odlišné od těch evropských. Číňané například nepoužívají látkové kapesníky - vysmrkat se do kapesníku a ten pak zastrčit do kapsy je v Číně společensky nepřípustné, a proto běžně smrkají na podlahu nebo do koše, což už v rozporu s jejich etiketou není. Konverzaci s nastydlým Číňanem tak neustále přerušuje popotahování nosem, ze kterého se vám bude po pár minutách zvedat žaludek. Není ničím výjimečným vidět Číňana odplivnout si klidně i na podlahu nebo kýchnout někomu do obličeje, aniž by si zakryl ústa.

Na návštěvě v čínské domácnosti se sluší zout si boty, v tom jsou si Číňané podobní Čechům. Můžete přinést i drobný dárek, určitě ale ne květiny, které zase symbolizují pohřeb.

Spousta čínských záchodů jsou tureckého typu, tedy dvě šlapky s dírou do země. Se záchodovým papírem si nikdo hlavu moc neláme, takže se nezapomeňte samozásobit toaletním papírem nebo papírovými ubrousky.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Číně koupit

Turisté si z Číny nejčastěji vozí čaj, šperky, kaligrafii a malby, hedvábné oblečení a doplňky, malované masky z čínské opery a další řemeslné a rukodělné výrobky, jako jsou vázy, mísy, náramky apod., vyrobené technikou cloisonné. Tato technika má v Číně dlouhou tradici a spočívá v tom, že se kolem těla předmětu navaří kovové pásky nebo drátky a do vzniklých okének se vkládá sklo či email. Stylovým dárkem může být také dárkový box s jídelními hůlkami nebo láhev místního rýžového vína. K dostání jsou také různé knížky, plakáty a další předměty, týkající se osoby Mao Ce-tunga a kulturní revoluce. Dětem můžete dovézt plyšový symbol Číny - pandu nebo třeba papírové draky různých velikostí a barev.

Různé druhy čajů jsou běžně k dostání v obyčejných supermarketech, za kvalitnější zbožím se vydejte na nějaký specializovaný trh s čajem. Takovým trhem je například Tianshan Tea City v Šanghaji nebo trh Maliandao v Pekingu.

Čína je proslulá svým hedvábím, které se zde vyrábí již tisíce let. Z hedvábí se vyrábějí nejen tradiční oděvy, ale spousta dalších doplňků, jako jsou různé tašky, šátky apod. Kvalitní hedvábné výrobky lze nakoupit v turistických městech po celé Číně, vyhlášenými místy jsou především Šanghaj, Suzhou nebo Hangzhou. V Hangzhou můžete mimochodem navštívit i Muzeum hedvábí. Co se týká ostatního oblečení, správná velikost se v Číně shání celkem těžko, protože se všechno prodává s ohledem na tělesné parametry místní populace a tudíž dost malé.

Tradiční šperky hodně využívají nefrity a jadeity, kterým již staří Číňané přisuzovali zázračné účinky. Oblíbené jsou šperky v podobě různých amuletů, které prý pomáhají při očistě těla. Při koupi dražších kousků dávejte pozor, ať nenaletíte podvodníkům a nekoupíte falešný drahokam. Kolem lámaistických chrámů se často prodávají tibetské šperky.

Kde nakupovat

Čína je pro nákupy skvělým místem. Turisté mohou vybírat mezi pouličními tržišti se stánky, ale i klasickými obchody i velkolepými nákupními centry.

V Pekingu se vydejte na ulici Wang-fu-ťing (Wangfujing), která je jednou z nejznámějších obchodních tříd v celé Číně. Ulice se táhne jen pár bloků východně od Zakázaného města a dostanete se na ní linkou metra č. 1 na stejnojmennou stanici. Ulici lemují velké obchodní domy i obchody se suvenýry, večer pak rozbalí své stánky pouliční prodejci s jídlem. Západně od náměstí Tiananmen se táhne další nákupní třída, Xidan Street, plná velkých obchodních domů jako Xidan Shopping Center, Grand Pacific Mall nebo Joy City i menších obchodů.

Velkým tržištěm se starožitnostmi je bleší trh Panjiayuan, kde najdete pestrý výběr různých řemeslných výrobků, šperků, apod. Tržiště se rozkládá západně od stanice metra Panjiayuan.

V Šanghaji je vyhlášenou nákupní třídou Nanjing Road, která se táhne od nábřeží Bund dál, v délce 5,5 km. V ulici se nachází nejen obchodní centra a obchody světových značek, ale také hotely a divadla. Levné nákupy všeho možného se dají pořídit na ulici North Sichuan Road. Obchody různého zaměření jsou součástí věčně přelidněného bazaru Yuyuan.

V Kantonu (Guangzhou) je podobnou nákupní ulicí pěší třída Shangxiajiu.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret nebo 100 ks doutníků nebo 500 g tabáku a maximálně 1,5 l alkoholických nápojů (obsahujících 12 a více % alkoholu). Zboží a dárky v hodnotě převyšující sumu 2.000 CNY musí být deklarováno. Stejně tak musí být deklarovány dovezená zvířata, zvířecí a biologické produkty, rostliny, semena a rostlinné produkty, sušené ovoce a zelenina, mražená zelenina, produkty z bambusu, dřeva, trávy apod., krev a krevní deriváty, lidské tkáně, vysílače a komunikační zařízení, zboží a předměty komerční povahy.

Do země je zakázáno dovézt zbraně a střelivo, rádiové vysílače, padělanou měnu a cenné papíry, tiskoviny, fotografie a další nosiče s obsahem namířeným proti politice a kultuře ČLR, jedy, drogy a narkotika, živá zvířata (kromě psů a koček) a zvířecí produkty, maso a živočišné produkty, rostliny a rostlinné produkty, čerstvou zeleninu a ovoce, tabákové listy, semena rostlin, půdu, biologický materiál, krev a krevní deriváty.

Při odjezdu z Číny je nutné deklarovat především ohrožené druhy zvířat a rostlin, předměty kulturní hodnoty, vysílače a komunikační zařízení, zboží a předměty komerční povahy, zlato, stříbro a další drahé kovy.  

Ze země je zakázáno vyvézt stejné položky, které je zakázáno do země dovézt a dále starožitnosti a předměty historické hodnoty, jejichž export je zakázaný, ohrožené druhy zvířat a rostlin. Omezení vývozu podléhají zlato, stříbro a další drahé kovy, vzácné produkty čínské medicíny a další. Produkty čínské medicíny rostlinného původu mohou být vyváženy pouze v hodnotě 300 CNY na osobu (150 CNY při cestě do Hong Kongu nebo Macaa).

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Ačkoliv se území Číny táhne napříč několika časovými pásmy, v celé Číně platí jediný, čínský standardní čas (China Standard Time). V Číně je oproti České republice o 6 hodin více v době našeho letního času a o 7 hodin více v době našeho zimního času.

Telefonní předvolba

+86

Jazyk

Úředním jazykem Číny je standardní čínština (někdy bývá označována jako mandarínská čínština neboli pchu-tchung-chua), kterou používá většina obyvatel země. Na jihu Číny (v Hong Kong a v provincii kolem města Kanton) se hovoří kantonštinou, v Číně se ale setkáte s desítkami dalších dialektů. Čínština je pro nás exotický a těžko uchopitelný jazyk, patřící mezi tónové jazyky, což znamená, že některá slova se píší stejně, přičemž význam daného slova určuje jiná intonace při vyslovení slova. Jazyková bariéra bývá pro nezávislé návštěvníky Číny jednou z největších překážek během cestování. Naprostá většina Číňanů vůbec neumí nebo nechce mluvit anglicky, takže pokud vy neumíte čínsky, bude pro vás orientace a komunikace s místními dost složitá. Anglicky na různé úrovni hovoří většinou jen mladí lidé nebo pracovníci v turismu, ani to ale není zárukou, že se dorozumíte. Jen málokdo z místních je schopný anglicky poradit a nasměrovat vás k nádraží, obchodu, cestovní agentuře, zkrátka tam, kam potřebujete, zejména starší lidé pak neznají ani latinku. Obrňte se trpělivostí, protože Číňané nerozumí ani mezinárodně známým slovům, jako je třeba metro nebo hotel. Většina nápisů je jen v čínštině, což je zase neřešitelný problém pro většinu běžných turistů. S přepisem do latinky se setkáte víceméně akorát v metru, na letišti a dalších turistických místech. Doporučujeme si do mobilu stáhnout překladač schopný překládat slova nebo věty z čínštiny do angličtiny (například Baidu Translate, iTranslate, Speak&Translate) nebo aplikaci, která dovede číst a překládat čínský text. Můžete si také dopředu vytisknout adresu hotelu nebo cílového místa v čínštině nebo si nechte v hotelu či od známých napsat na kus papíru názvy nádraží, letišť a významných památek, které můžete ukázat taxikáři nebo lidem na ulici. V hotelu, kde jste ubytovaní, si ze stejného důvodu nezapomeňte vzít vizitku.

Malý česko-čínský slovníček:

  • Dobrý den - Ni hao (ný hao)
  • Ano - Shì (ši)
  • Ne - Bùshì (búši)
  • Děkuji - Xièxiè (šiešie)
  • Nerozumím - Wǒ bù míngbái (wo bú mínbáj)
  • Promiňte - Bù hǎoyìsi (bú hajíse)
  • Letiště - Jīchǎng (číčhán)
  • Vlakové nádraží - Huǒchē zhàn (huo č čán)
  • Taxi - Jìchéngchē (čí čan čua)
  • Hotel - Jiǔdiàn (čio dyen)
  • Nemocnice - Yīyuàn (jí juen)
  • Kolik to stojí - Duōshǎo qián (dó šao tien)

Telefonování a internet

Wifi připojení poskytuje řada hotelů, kaváren, restaurací, letišť, nádraží a v poslední době třeba i některé rychlovlaky, kvalita připojení však občas pokulhává, nehledě na to, že bezplatná wifi je v řadě případů k dispozici pouze pro majitele čínských SIM karet. Díky cenzuře internetu se zdaleka nedostanete na všechny stránky, které jste běžně zvyklí používat doma. Komunistická vláda blokuje přístup na stránky, jako je Facebook, Twitter, Youtube, CNN, BBC, Wikipedie a spoustu dalších stránek (seznam těchto stránek najdete zde). V Číně můžete mít problém připojit se i na stránky, u kterých byste to nečekali, a tak se běžným způsobem nemusíte dostat na svůj email na Seznamu nebo Gmailu. Pokud se bez svých oblíbených stránek neobejdete, budete si muset ještě před odletem stáhnout VPN, pomocí které si zobrazíte blokované stránky. VPN (virtual privacy network) neboli virtuální soukromá síť umožňuje anonymně sledovat internet, aniž by vás rušily veškeré okolní vlivy, jako cenzura, ale třeba i nežádoucí reklamy. Vláda se dostupné VPN snaží eliminovat, takže občas nějaká funguje lépe než jiná a ta, která fungovala před měsícem už dnes nemusí fungovat vůbec, proto je lepší si stáhnout víc různých VPN a z nich pak použít tu, která funguje dobře. Číňané se s cenzurou vypořádali po svém a řadu globálně používaných aplikací a stránek nahradili svými vlastními stránkami a aplikacemi. Místo Facebooku například používají RenRen, místo Twitteru mají WeiBo, informace hledají na serveru BaiDu a místo Youtubu sledují videa na serverech Youku, Tudou nebo 56.com. Všeobecně velmi používanou aplikací je WeChat (v Číně Wēixìn), která je přímo nutností pro ty, kteří plánují v Číně pobýt delší čas. WeChat nejenže supluje sociální komunikaci podobně jako WhatsApp, navíc se na ní dají hrát hry, funguje jako překladač a v neposlední řadě slouží jako nástroj k bezhotovostním platbám nákupů prostřednictvím QR kódů.

Vzhledem k astronomickým částkám, které si čeští operátoři účtují za roaming v zahraničí, bude nejschůdnější variantou koupit si lokální SIM kartu (pokud se tedy nechcete spolehnout na veřejnou wifi a máte neblokovaný telefon). SIM kartu si můžete koupit už na letišti, vyjde vás to ale dráž, než když počkáte a koupíte si jí na pobočce některého z operátorů. Hlavními čínskými operátory jsou China Mobile, China Unicom a China Telecom.

Co si vzít s sebou

  • univerzální elektrický adaptér (jiné typy zásuvek jsou v Hong Kongu, Macau a na Taiwanu)
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví ČLR v Praze

Pelléova 18, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, telefon: 233 028 800, 224 311 323, fax: 224 319 888, email: chinaembassy@seznam.cz, web: www.chinaembassy.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-12:00, 13:30-16:30. Konzulární a administrativní oddělení, telefon: 233 028 898, 233 028 850, fax: 233 028 845, provozní doba úřadu: (Po,St,Čt) 8:30-11:30.

Vízové centrum v Praze

Futurama Business Park, Sokolovská 663/136 budova A, 1. patro, Karlín, Praha 8, tel: +420 273160888, fax: +420 273160833, email: praguecenter@hotmail.com, praguecenter@visaforchina.org, podání žádostí o víza: (Po-Pá) 9:00-15:00, expresní žádosti pouze 9:00-11:30, vyzvednutí (Po-Pá) 9:00-16:00. V době českých a čínských svátků je vízové centrum uzavřeno.

Velvyslanectví ČR v Pekingu

2 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600 Beijing, telefon: +86/10/85329500, recepce +86/10/85329511, sekretariát +86/10/85329502, zástupce vv +86/10/85329503, EK +86/10/85329509, KO +86/10/85329535, PO-LPTP-KU+86/10/85329505, PO-TI-VD +86/10/85329510, EK2 +86/10/85329507, EK3 +86/10/85329508, EKzem +86/10/85329506, informatik +86/10/85329513, hospodář +86/10/85329520, účetní +86/10/85329515, konz.referenti +86/10/85329523 až 526, 573, fax: +86/10/853 29 590, EK +86/10/853 29 588, KO +86/10/85329576, HÚ +86/10/85329585, nouzová linka: +86/10/85329535, mimo pracovní dobu: +86/13911752207, email: beijing@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: consulate_beijing@mzv.cz, ekonomický úsek: commerce_beijing@mzv.cz, web: www.mzv.cz/beijing, diplomatická a konzulární působnost: ČLR (s výjimkou území spadajících do konzulárního obvodu generálních konzulátů ČR Hongkong, Šanghaj a Chengdu), provozní hodiny úřadu: (Po-Čt) 14:00-16:00, (Pá) 9:00-16:00.

Generální konzulát ČR v Šanghaji

808 New Town Center, 83 Loushan Guan Lu, 200336 Shanghai, telefon: +8621/623 699 25-6, 623 699 21, fax: +8621/62369920, nouzová linka: +86/139 1887 3144, email: shanghai@embassy.mzv.cz, ekonomický úsek:shanghai@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/shanghai, konzulární působnost: provincie Ťiang-su (Jiangsu), Če-Ťiang (Zhejiang), An-Chuej (Anhui) a město Šanghaj (Shanghai), provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:00-12.00, 12:30-16:30, úřední hodiny KO pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-12:00.

Generální konzulát ČR v Chengdu

99, Dongdajie, Pingan Finance Centre , 24th floor, Chengdu, telefon: recepce +86 28 8147 6890 (angličtina, čínština), fax: +86 28 8147 6893, email: chengdu@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/chengdu, konzulární působnost: provincie Sichuan, Yunnan, Guizhou a samostatné město Chongqing, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny pro podávání žádostí o víza: (Po-Čt) 9:00-12:00.

Generální konzulát ČR v Hong Kongu

1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai, tel: +852 2802 2212, fax: +852 2802 2911, nouzová linka: +852 9152 7246, email: hongkong@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/hongkong, konzulární působnost: Hong Kong a Macao, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-17:00, úřední hodiny vízového oddělení (Út,Čt) 9:30-12:30.

Důležitá telefonní čísla

Policie 110, hasiči 119, ambulance 120

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele