logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
700 - 1000 Kč
Turistická sezóna
listopad-únor
Proč cestovat právě sem
různorodá příroda
unikátní fauna a flóra
národní park Torres del Paine
Velikonoční ostrov
outdoorové aktivity
vinařská tradice
pozorování vesmírné oblohy
Proč se zemi vyhnout
dražší než jiné země kontinentu
velké vzdálenosti mezi atraktivními místy

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Santiago de Chile
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
21 ° 20 ° 18 ° 14 ° 11 ° 8 ° 8 ° 9 ° 11 ° 14 ° 17 ° 20 °
0 0 1 3 5 7 7 6 5 2 1 0
Iquique
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 26 ° 25 ° 24 ° 23 ° 21 ° 21 ° 22 ° 23 ° 23 ° 24 ° 25 °
0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0
21 ° 21 ° 20 ° 19 ° 18 ° 17 ° 17 ° 16 ° 17 ° 17 ° 18 ° 19 °
Punta Arenas
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
10 ° 10 ° 9 ° 7 ° 5 ° 3 ° 3 ° 4 ° 5 ° 7 ° 8 ° 9 °
24 20 22 21 19 18 18 17 17 17 20 23
Velikonoční ostrov
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 24 ° 23 ° 22 ° 20 ° 19 ° 18 ° 18 ° 18 ° 19 ° 20 ° 22 °
10 10 12 11 13 10 8 8 8 5 7 6
24 ° 25 ° 25 ° 24 ° 23 ° 22 ° 20 ° 20 ° 20 ° 20 ° 22 ° 23 °

Země pouští, vulkánů a jezer

Chile se rozprostírá na převážně hornatém pásu země, táhnoucímu se podél západního pobřeží Jižní Ameriky v délce více než 4300 km. Díky takové délce se na jeho území střídá neuvěřitelné množství krajinných typů, od pouští, přes hřebeny And s aktivními vulkány, až po fjordy, ledovce a jezerní oblasti s araukáriovými lesy. K území Chile patří také množství ostrovů, včetně Velikonočního ostrova, proslulého svou polynéskou kulturou a obřími kamennými sochami. Krásné přírodní scenérie a široké možnosti venkovních aktivit tak dělají z Chile jednu z nejatraktivnějších destinací Jižní Ameriky.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Chile i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistickému pobytu v Chile víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Pobyt v Chile je možné prodloužit o dalších 90 dnů na imigračním úřadě ve správním městě příslušného regionu, kde se nacházíte, a to buď bezplatně (pokud vám při vstupu do Chile byla povolena doba pobytu kratší než 90 dnů) nebo za 100 USD (pokud byl pobyt povolen na 90 dnů). Vízum pro pobyty delší než 90 dnů nebo pro pobyty za jiným účelem, než je turistika, je možné si obstarat ještě před odletem do Chile na Velvyslanectví Chile v Praze, respektive ve Vídni.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně po celou dobu pobytu v zemi.

Vstup do země

Při vstupu do země je třeba vyplnit imigrační příjezdová karta (Tarjeta de Turismo), kterou je nutné si pečlivě schovat a odevzdat při opuštění země. Pokud tuto kartu ztratíte, musíte si na nejbližším imigračním úřadě zažádat o novou kartu. Kvůli přísným dovozním pravidlům se před příjezdem do země raději zbavte veškerého ovoce, zeleniny a jídla, které není baleno v plechovkách. Podle chilských zákonů na ochranu zdejšího ekosystému je při vstupu do země povinné deklarovat veškeré rostlinné a živočišné produkty. Na hranicích proto často probíhají kontroly s vycvičenými psy a za nepřiznané jídlo hrozí vysoké pokuty.

Hraniční přechody

Chile sousedí s Peru, Bolívií a Argentinou, se kterou sdílí hranici dlouhou 5.150 km (třetí nejdelší hranice mezi dvěma státy na světě). Mějte na paměti fakt, že některé hraniční přechody mezi Chile, Bolívií a Argentinou překonávají hřebeny And a leží tak ve vysokých nadmořských výškách, kde hrozí výšková nemoc i rozmary počasí. Seznam hraničních přechodů Chile se sousedními státy a další užitečné informace o otevíracích dobách a podobně najdete na stránce www.pasosfronterizos.gov.cl.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Chile nejsou potřeba žádná povinná očkování.

Všem cestovatelům po Chile doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem, potíže způsobené horkým klimatem nebo výšková nemoc.

Na rozdíl od jiných jihoamerických zemí není v Chile ani malárie ani žlutá zimnice.

Kvalita ovzduší je velkým problémem hlavního města Santiaga především během zimních měsíců (od května do srpna). Díky poloze města, uzavřeného hradbou okolních hor, se zplodiny z aut a průmyslových komplexů drží nad metropolí a způsobují smog, který může způsobit problémy s dýcháním.

Voda z vodovodu je v Chile obecně pitná, i když obsahuje minerály, které mohou citlivějším jedincům způsobit zažívací potíže. Na severu Chile (například v San Pedru de Atacama) doporučujeme pít balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je chilské peso (CLP), které se teoreticky dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 pesos a mince v hodnotě 1, 5, 10, 50, 100 a 500 pesos, i když v roce 2017 zastavila Centrální banka Chile emisi 1 a 5 pesových mincí a tyto mince začala stahovat z oběhu. Nenechte se zmást cenovkami zboží, které používají symbol $, známý spíše pro americký dolar. Takto označená cena je skutečně v pesos. Mince a menší bankovky v hodnotě 1.000 a 2.000 pesos si šetřete na drobné platby na trzích, za lokální dopravu nebo na platbu mýtného, ne vždy totiž mají obchodníci na vrácení na bankovky větší hodnoty. Jaký je aktuální kurz koruny k chilskému pesu zjistíte zde.        

Mohlo by se hodit:

Náklady

Chile je jednou z nejdražších zemí Jižní Ameriky, obzvláště pokud přijedete v hlavní sezóně od půlky prosince do konce února. Cenová hladina je ještě o něco vyšší na jihu země v oblasti Patagonie, kam se téměř veškeré zboží musí dovážet. Vrcholem je národní park Torres del Paine, kde je ubytování i jídlo extrémně předražené a kam je dobré si přivézt vlastní zásoby jídla, případně i stan. Počítejte také s tím, že se v Chile praktikují dvojí ceny, což je markantní hlavně u placení vstupů v turistických oblastech a národních parcích. Jako cizinci (extranjeros) zaplatíte zhruba dvojnásobek toho, co platí místní.

Nejlevnějším ubytováním jsou kempy, za které zaplatíte v průměru kolem 4.000 CLP za osobu a noc. V parku Torres del Paine jsou některé kempy zdarma, za jiné zaplatíte od 5.000 do 13.000 CLP za osobu a noc. Postel v hostelovém dormu vyjde zhruba na 8.000-13.000 CLP, soukromý pokoj v hostelu vyjde přibližně na 15.000-30.000 CLP. Pokoj v hotelu střední kategorie může stát přibližně od 35.000 do 50.000 CLP. Ceny za potraviny v supermarketech jsou přibližně na stejné úrovni, jako v ČR. Za jídlo ušetříte, pokud si budete kupovat potraviny v supermarketu a vařit si sami, případně pokud se spokojíte s několika empanádami (500-1.000 CLP) za den, či jídlem v levnějších, lokálních bufetech a jídelnách, kde se naobědváte za 2.000-4.000 CLP. Ve stejných relacích se obvykle pohybují obědová menu, obyčejně zvaná „almuerzos“. Jídlo v průměrné restauraci vyjde na 6.000-10.000 CLP. Levné je víno, které mnohdy vyjde levněji, než pivo. Láhev dobrého vína v supermarketu se dá koupit již za 1.000-2.000 CLP. Vstupné do národních parků se pohybuje zpravidla od 2.000 do 5.000 CLP. Výjimkou je národní park Torres del Paine, kde cizinci platí 21.000 CLP v hlavní sezóně (říjen-konec dubna) a 11.000 CLP mimo sezónu (květen-konec září).

Jak ušetřit peníze

  • Přijeďte mimo hlavní sezónu, tedy mimo období od listopadu do února, kdy je v Chile nejdražší ubytování a další turistické služby.
  • Jídlo v restauracích je obecně drahé, nejvíce proto ušetříte, když se spokojíte s pouličním občerstvením nebo si budete vařit sami. Ovoce, zeleninu a další lokální produkty seženete levně na nejrůznějších trzích, v supermarketech koupíte za příznivé ceny chilské víno.
  • Cestování na delší vzdálenosti vyjde nejlevněji dálkovým autobusem a pokud si koupíte noční přejezd, ušetříte zároveň za noc v hotelu nebo hostelu. Pro cestování autobusy obecně platí, že sedadla v přední části autobusu bývají zpravidla nejdražší, směrem dozadu cena jízdenek klesá. Ti, kdo budou často cestovat autobusy, mohou využít zvýhodněné pasy, které nabízejí některé společnosti.
  • V Santiagu a některých dalších městech můžete využít bezplatných prohlídek města s průvodci, kteří vás provedou po největších zajímavostech. Další informace najdete například na stránce www.freetoursantiago.cl. (Ačkoli jsou prohlídky zdarma, sluší se dát na konci prohlídky malé spropitné).
  • Přivezte si vlastní spacák. V některých „refugios“ (například v parku Torres del Paine) stojí postel ve společném pokoji až o polovinu méně, pokud máte svůj spacák, než postel s ložním povlečením a dekou.

Orientační ceny

  • balená voda (1,5l), cca 700-800 CLP
  • litrová láhev lokálního piva, cca 1.400 CLP
  • litr benzínu, cca 840 CLP
  • jízda metrem v Santiagu, 630-760 CLP
  • autobus z Pucónu do Santiaga, cca od 15.000 CLP
  • autobus ze Santiaga do Viña del Mar, od 2.000 CLP
  • autobus z Puerto Natales do NP Torres del Paine, 7.500 CLP
  • autobus z letiště do centra Santiaga, 1.800 CLP
  • půjčení kola v San Pedro de Atacama, 3.000 CLP
  • vstupné do parku Torres del Paine v hlavní sezóně, 21.000 CLP
  • vstupné do národního parku Rapa Nui, 80 USD 

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Dolary nebo eura můžete směnit ve směnárnách (casa de cambio) nebo bankách. Bankomaty jsou hojně rozšířené především ve velkých městech a v turistických oblastech. Kartou lze platit v mnoha hotelech, obchodech a restauracích ve větších městech, pro platby na méně turistických místech a v menších podnicích mějte raději v záloze hotovost. Některé provozovny si za platbu kartou strhávají poplatek 2-4%, proto je někdy lepší platit v hotovosti.

Spropitné

Dávání spropitného v chilských restauracích má zajímavá pravidla, o kterých je dobré předem vědět. Restaurace si k účtu sice připočítávají 10% spropitné, číšník se vás ale při placení zeptá, jestli s tímto spropitným souhlasíte či ne. Nepsaným pravidlem je spropitné obsluze nechat, protože tvoří podstatnou část jejich živobytí. V supermarketech vám nákup zabalí většinou mladí lidé a studenti, kteří si takto přivydělávají. Vzhledem k tomu, že nejsou placeni supermarketem, je vhodné jim nechat něco kolem 500 CLP.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země. 

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Chile se táhne v délce tisíců kilometrů od subtropického severu k subpolárnímu jihu, což předurčuje klimatickou různorodost země. Na charakter počasí v rámci klimatických zón mají zásadní vliv i další faktory, jako je nadmořská výška, vzdálenost od oceánu apod.

Sever Chile zaujímá suchá poušť s malými srážkovými úhrny. Většina srážek spadne na Altiplánu během chilského léta, díky klimatickému jevu zvanému altiplánská zima. Markantní jsou i rozdíly mezi denními a nočními teplotami. V San Pedru je v červnu, červenci a srpnu průměrná noční teplota 4°C (denní 22°C), ale může klesnout i pod nulu, v lednu, únoru a březnu kolem 16°C (denní kolem 30°C). Poušť Atacama na severu Chile je jedním z nejsušších míst na Zemi. Ve městě Iquiqe jsou například známy roky, během nichž nezaprší ani jednou.

Střední Chile má středomořský ráz podnebí, nejvíce srážek spadne mezi květnem a srpnem. V horských oblastech jsou tyto srážky sněhové a vytvářejí ideální podmínky pro provozování zimních sportů. Čím více na jih Chile, tím více klesají průměrné teploty a přibývá srážek, takže na jihu může pršet v podstatě kdykoli.

V chilské Patagonii je počasí vlhké a chladné s rovnoměrně rozloženými srážkami v průběhu roku. Pro tuto oblast je také charakteristický i silný vítr. Pro cestování a kempování v Patagonii je ideální léto, kdy sem ovšem přijíždí nejvíce turistů. Daleko méně turistů přijíždí na okraji této sezóny, tedy na jaře nebo na podzim. Na podzim budete navíc odměněni úchvatnými pohledy na listí stromů zbarvené do tónů žluté, červené a hnědé barvy.

Velikonoční ostrov leží v subtropickém pásmu s příjemnými teplotami i během zimních měsíců. Nejvíce srážek zde spadne mezi dubnem a červencem.         

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu

Vrcholnou turistickou sezónou v Chile je období od poloviny prosince do konce února, kdy mají děti školní prázdniny a dospělí z Chile, ale i Argentiny a Brazílie, si berou volno. Další vrchol pak přichází v době Velikonoc (Semana Santa). Ceny v hotelech a turistickém byznysu dosahují maxima a nejvíce turistická místa bývají v obležení návštěvníků, takže je dobré si včas rezervovat ubytování. Dobrým obdobím pro návštěvu je březen-duben (případně listopad), kdy je už po hlavní sezóně, v jižní polovině je ještě teplo a v severních oblastech již není takové horko. Počítejte však s tím, že některé restaurace a hotely mohou mít mimo sezónu zavřeno. Sever země je možné navštívit i v červenci a srpnu.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

V rámci Latinské Ameriky je Chile jednou z nejbezpečnějších zemí, přesto je vhodné dodržovat pravidla bezpečného cestování a dávat pozor na své věci, zejména na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou hromadné dopravní prostředky nebo autobusová nádraží. Pouliční kriminalita a krádeže osobních věcí a věcí ze zaparkovaných aut jsou problémem především větších měst, jako je Santiago nebo Valparaíso.

Na co si dát pozor

  • V oblastech severního Chile, při hranici s Peru a Bolívií (např. NP Lauca, NP Llullaillaco, Salar de Surire nebo rezervaci Los Flamencos) zůstává stále ještě mnoho nevybuchlých pozemních min a munice z období válečného konfliktu mezi Chile, Peru a Bolívií. V těchto oblastech se proto doporučuje dbát výstražných cedulí a držet se značených cest. Další značená minová pole jsou na jihu Chile při hranici s Argentinou, mezi Punta Arenas a parkem Torres del Paine a v Ohňové zemi.
  • Držení a distribuce drog je v Chile trestná.   

Přírodní katastrofy

Území Chile leží na geologicky nestabilní půdě, v rámci tzv. Pacifického ohnivého kruhu, pro který jsou charakteristická častá zemětřesení a projevy vulkanické činnosti. V zemi se nachází 10% všech aktivních sopek světa, jejichž potencionální erupce mohou zkomplikovat vaše cestovní plány. V přímořských oblastech se mohou v souvislosti se zemětřesením objevit přívalové vlny tsunami. Chile je také zemí, kterou čas od času postihnou rozsáhlé lesní požáry, které jsou zpravidla důsledkem nezodpovědného chování kempařů. Aktuální informace a monitoring najdete na stránce Ministerstva vnitřních záležitostí a veřejné bezpečnosti (www.onemi.cl) nebo civilní obrany (www.defensacivil.cl).

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Chilská kuchyně

V chilské kuchyni se mísí vlivy kuchyní všech národů, které se v minulosti do země přistěhovaly. Díky několika tisícům kilometrů pobřeží není nouze o ryby a plody moře, oblíbená je také parillada s pečenými masy, i když grilovaným masem není Chile zdaleka tak vyhlášené, jako Argentina, Uruguay nebo Brazílie.

Na ulici a v každé samoobsluze seženete empanadas, taštičky z těsta, plněné vším možným, od masa, sýru, oliv, fazolí, cibule, až po plody moře. Pečivo v obchodech se v Chile, na rozdíl od Čech, prodává většinou na váhu, nikoli na kus. Ochutnat můžete i tradiční polévku jménem cazuela nebo pastel de choclo, mleté hovězí maso zapečené se sladkou kukuřicí. Z kukuřice se dělají i tradiční humitas, kukuřičné těsto s příměsí dalších ingrediencí, pečené nebo vařené v zabalených kukuřičných listech. Velké oblibě se těší i dušený pokrm porotos granados, který se připravuje z fazolí.

Ve střední části Chile se dobře daří vinné révě. Chilská vína si získala světový věhlas, takže láhev vína značky Undurraga nebo Tarapacá dnes seženete po celém světě. Z hroznů se vyrábí i oblíbený alkohol pisco, ačkoli o původ této pálenky se Chile pře s Peru. Pisco s limetovou šťávou se pije jako pisco sour, oblíbeným nápojem studentů je piscola, což je pisco s coca colou. Chile produkuje i poměrně dobrá piva, pod čímž je podepsaná hlavně německá přistěhovalecká vlna do Chile. Mezi nejvýznamnější lokální značky piva patří Austral, které se již více než sto let vaří v Punta Arenas.

K regionálním specialitám patří například curanto, které si můžete objednat na ostrově Chiloé. Jedná se o směs několika druhů mušlí, masa, klobásy, zeleniny a brambor, které se tradičně vaří v kotlíku na rozpálených kamenech. Německá stopa je dobře patrná v oblasti jezer kolem města Puerto Varas, kde si v místních podnicích můžete pochutnat na štrůdlu a dalších, původem německých, specialitách. Kromě toho můžete ochutnat některé z piv německého typu, jako je například Kunstmann.

Obyvatelstvo a kultura

Většina populace Chile má španělské předky, smíšené s původními domorodými obyvateli. V minulosti se přistěhovali další vlny imigrantů např. z Itálie, Francie, Británie nebo Německa, německý vliv a kultura je nejmarkantnější v oblasti jezer. Z původních indiánských etnik zde dosud žijí kmeny Aymarů, Atakamců (v severních Andách). Nejpočetnějším etnikem jsou Mapučové (dříve Araukánci), tvořící asi 4% celkové populace a obývající hlavně region La Araucanía.

V hlavním městě Santiagu žije kolem šesti miliónů obyvatel, i s předměstími a lidmi, kteří sem denně dojíždějí za prací, se počet obyvatel blíží k 7 miliónům lidí, což je asi 40% všech obyvatel Chile. Téměř 90% veškerého obyvatelstva Chile žije ve městech.

Národním tancem Chile je "cueca", který uvidíte především v době konání nejrůznějších oslav a festivalů. Tanečníci nosí tradiční chilské oblečení, kdy muži mají klobouky, ponča a jezdecké boty a ženy natřásané sukně.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Z Chile si můžete přivézt především řemeslné a rukodělné výrobky, jako svetry, ponča, čepice, šály, rukavice a další oblečení a doplňky, pletené z vlny alpak, dále kožené výrobky nebo stříbrné šperky, které jsou k dostání zejména v regionu jezer, kde má silné zastoupení komunita Mapučů. Jedinečným dárkem jsou také šperky se zářivě modrým lazuritem, polodrahokamem, který se nalézá pouze v Chile a na několika málo dalších místech světa. Vhodným dárkem nebo suvenýrem může být také láhev pisca nebo chilského vína (pozor ovšem na dovozní limity EU).      

Suvenýry a nejrůznější řemeslné výrobky nejlépe nakoupíte na řemeslných trzích, které se nazývají „ferias artesanales“. V samotném Santiagu se nachází několik tržišť s pestrou nabídkou nejrůznějšího zboží od ovoce, zeleniny, přes starožitnosti, až po umělecké a řemeslné výrobky. Kromě toho bývají na takových trzích často zastoupeny i stánky s jídlem, kde můžete ochutnat různé poklady místní gastronomie. Patrně nejznámějším trhem ve městě je Mercado Central (www.mercadocentral.cl), sídlící v krásném pavilonu na ulici San Pablo 967 (nejbližší stanice metra je Cal y Canto, otevřeno Ne-Čt 6:00-17:00, Pá 6:00-20:00, So 6:00-18:00). Tento trh je vyhlášený prodejem ryb a mořských plodů, kromě toho si tu můžete koupit víno, zeleninu, sýry a mléčné výrobky, ale také množství suvenýrů, šperky, řemeslné výrobky apod. Na východním okraji Santiaga se nachází trh Pueblito Los Domínicos (www.plosdominicos.cl, nejbližší stanicí metra je Los Dominicos), zaměřený na prodej tradičních řemeslných výrobků. Na tomto trhu seženete vše od šperků, přes oblečení až po keramiku, kožené nebo dřevěné výrobky a také lokální gastronomické produkty. Suvenýry a řemeslné výrobky koupíte i na trhu Feria Artesanal Santa Lucía v centru metropole na ulici Avenida Libertador Bernardo O´Higgins (nejbližší stanice metra je Santa Lucía). Spíše obchodním centrem, než trhem v pravém slova smyslu, je Patio Bellavista (www.patiobellavista.cl, nejbližší stanicí metra je Baquedano), nacházející se ve stejnojmenné čtvrti. Patio Bellavista je příjemné místo, kde kromě restaurací, kaváren a hospůdek najdete obchody se šperky, oblečením, přírodními produkty nebo uměleckými výrobky.

Na podobné trhy narazíte v téměř každém městě v Chile. V Pucónu si nenechte ujít návštěvu trhu Mercado Artesanal s nabídkou oblečení z vlny alpak, výrobků vyřezávaných ze dřeva a dalších řemeslných a rukodělných výrobků, které ve velké míře vytvořily zdejší mapučské komunity. V přímořském Valparaísu je vyhlášeným trhem Mercado El Cardonal (www.elcardonal.cl) s restauracemi a stánky s ovocem, zeleninou a dalšími gastro produkty.

Celní předpisy

Osoby starší 18 let mohou do země bezcelně dovézt 400 ks cigaret, 500 g tabáku a 50 ks doutníků, 2.5 l alkoholu nebo zboží zakoupené v duty free shopech v maximální hodnotě 500 USD. Osoby starší 14 let mohou přivézt zboží nekomerční povahy, určené jako dárek, v maximální hodnotě 300 USD. Při vstupu do země je třeba deklarovat veškeré produkty rostlinného a živočišného původu, jako je ovoce nebo zelenina (seznam najdete na stránce www.sag.gob.cl). Chilské celní orgány provádějí namátkové kontroly zavazadel návštěvníků a za porušení celních nařízení mohou udělit vysoké pokuty.

Ze země je zakázáno vyvážet řemeslné výrobky a suvenýry v hodnotě převyšující částku 500 USD a dále starožitnosti bez potřebného povolení.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Chile je oproti České republice o 6 hodin méně (v době našeho letního času) a o 4 hodiny méně (v době našeho zimního času). Přechod na letní a zimní čas probíhá v Chile v květnu a srpnu. Výjimkou je Punta Arenas, které nepraktikuje přechod na letní čas, proto je zde od května do srpna o hodinu více, než ve zbytku pevninského Chile. Na Velikonočním ostrově je oproti pevninskému Chile ještě o 2 hodiny méně.

Telefonní předvolba  

+56

Telefonování a internet

Internetové pokrytí je dobré ve větších městech, čím dále do divočiny postupujete, tím je kvalita pokrytí horší a horší. Většina kaváren, restaurací a ubytování poskytuje wifi připojení zdarma. Několik míst s volně přístupnou wifi najdete i v Santiagu (například ve stanicích metra). V Chile působí několik operátorů, lídry na trhu jsou Entel a Movistar, následovaní společnostmi Virgin Mobile, Movil Falabella, WOM a Claro. SIM karty lze koupit na letišti, pobočkách operátorů nebo ve vybraných supermarketech. 1 GB dat se prodává za cenu kolem 7.500 CLP.

Jazyk

Úřední řečí je španělština, ta chilská má však od běžné kastilské španělštiny mnoho odchylek a používá i řadu specifických slov, se kterými mohou mít problémy i rodilí Španělé. Anglicky se zpravidla domluvíte jen v hotelech a mezinárodních restauracích v Santiagu a hlavních turistických oblastech, v komunikaci s běžnými lidmi, ale třeba i s policií s angličtinou moc nepochodíte. Znalost pár španělských frází a základních slov vám proto hodně usnadní cestování po Chile.

Co si nezapomenout

  • v případě Chile si budete muset zabalit oblečení jak do horkého, tak chladnějšího klimatu
  • v Patagonii určitě oceníte větru a dešti odolnou bundu
  • dobrou obuv na hiking a trekařské hůlky
  • krém na opalování (nejen) pro pobyt v jižním Chile, kde je slabá ozónová vrstva
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Chile v Praze

U Vorlíků 4/623, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel: 224 315 064, 224 313 176, konzulární oddělení 224 315 064, 224 313 176, fax: 224 316 069, konzulární oddělení 224 316 069, email: embachile@embachile.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, konzulární oddělení (Po-Pá) 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Santiagu

Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile, tel: +562/22321066, 22311910, nouzová linka +569/94409809, fax: +562/22320707, +569/92492220, +569/97462527, email: santiago@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/santiago, diplomatická působnost pro Chile a Bolívii, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 8:30-17:30, (Pá) 8:30-14:30, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po,St,Pá) 9:00-12:00. 

Důležitá telefonní čísla

policie 133, hasiči 132, ambulance 131

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele