logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
650 - 900 Kč
Turistická sezóna
červen-září
Proč cestovat právě sem
levná destinace
moře a písečné pláže
vysoké hory a unikátní příroda
kulturní a historické památky
minerální prameny
Proč se zemi vyhnout
korupce
ne vždy a všude všechno funguje tak, jak má

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Sofie
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-1 ° 1 ° 5 ° 10 ° 15 ° 18 ° 20 ° 20 ° 17 ° 11 ° 6 ° 1 °
8 9 10 13 16 16 12 9 9 8 8 11
Burgas
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
3 ° 4 ° 6 ° 11 ° 16 ° 21 ° 23 ° 23 ° 19 ° 14 ° 9 ° 5 °
8 8 7 8 10 9 6 4 4 6 8 8
9 ° 8 ° 9 ° 10 ° 16 ° 22 ° 25 ° 25 ° 22 ° 18 ° 14 ° 10 °

Bulharsko - od moře k horským hřebenům

Dříve jedna z mála přímořských destinací, kde bylo možné strávit letní dovolenou se dnes poněkud ztrácí v záplavě neomezených možností cestování, přesto mnoho, zejména starších cestovatelů, nostalgicky vzpomíná na dovolenou u Černého moře a nedá na Bulharsko dopustit. Bulharsko ovšem zdaleka není jen dovolená u moře. Země oplývá neobyčejným kulturním a historickým bohatstvím, které se nakupilo během tisíce let dlouhé bulharské historie. Ve vnitrozemí na vás čekají nejen zapadlé horské kláštery a historická města, ale i majestátní pohoří, kterých po celém Bulharsku napočítáte kolem čtyřicítky a která jsou jako stvořená pro provozování nejrůznějších outdoorových aktivit.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Bulharsku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Bulharsko je od roku 2007 součástí Evropské unie. K pobytu do 90 dnů (během každého půl roku) není potřeba vízum. Při pobytu nad 90 dnů platí povinnost přihlásit se na cizinecké a pohraniční policii Bulharska.

Mohlo by se hodit:

  • Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska, www.mfa.bg.

Cestovní pas

Do Bulharska je možné cestovat pouze s platným občanským průkazem nebo s cestovním pasem, který by měl být platný alespoň po dobu pobytu v zemi.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Pro pobyt v turistických oblastech nejsou potřeba žádná očkování. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi můžete zvážit očkování proti žloutence typu A a B a vzteklině. K dalším možným rizikům a obtížím spojeným s pobytem v zemi mohou patřit průjmová onemocnění či zdravotní potíže způsobené horkem.

Voda z kohoutku je nezávadná, někdy však může mít zvláštní příchuť. Malým dětem doporučujeme pít balenou vodu.  

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je bulharský lev (BGN, Lv), 1 BGN=100 stotinek. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50, 100 Lv, mince 1, 2 Lv a 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek. Jaký je aktuální kurz koruny k levu zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Bulharsko je nejchudším státem Evropské unie, s HDP na hlavu dosahujícím sotva poloviny unijního průměru. I z tohoto důvodu patří země k cenově nejpříznivějším evropským destinacím, i když za poslední léta cenová hladina vzrostla, což nejvíce pocítíte zejména v pobřežních letoviscích. Velmi levný je bulharský venkov a destinace v chudších regionech ve vnitrozemí. Na tržištích je možné smlouvat, což neplatí pro kamenné obchody, kde se prodává za fixní ceny.

Ubytování vyjde nejlevněji v hostelu, za který zaplatíte zhruba 15 Lv, v Sofii pak kolem 20 Lv za osobu a noc. Pokoj v penzionu vyjde na 25-50 Lv, v levnějším hotelu pak zhruba na 40-60 Lv. Levné je jídlo v pouličních stáncích nebo pekárnách, kde si dáte banitsu za 1-1.5 Lv, hamburger nebo kebab za 2.50-5 Lv. Za jídlo v levnější restauraci dáte 8-10 Lv. Jízdné v městské hromadné dopravě vyjde zhruba na 1 Lv, cesta vlakem ve II. třídě ze Sofie do Varny přijde na 24 Lv. 

Jak ušetřit peníze

  • Vyhněte se velkým turistickým letoviskům na břehu Černého moře a raději si najděte klidnější a levnější místo. Obecně platí, že nejvyšší ceny mívají restaurace a obchody přímo u pláží a na pobřežních promenádách, čím dále od moře, tím spíš narazíte na příznivější ceny.
  • Na jídle ušetříte, pokud se budete stravovat u pouličních stánků nebo si sami vařit z nakoupených surovin. Levné ovoce a zelenina jsou dostupné na trzích.
  • Zejména ve větších městech patří k nejlevnějšímu typu ubytování hostely. Kromě nich se můžete podívat na nabídku Airbnb nebo vyzkoušet couchsurfing.
  • Pokud vám jde v prvé řadě o dovolenou u moře, podívejte se na akční nabídky některé z cestovních kanceláří, které v případě Bulharska dokáží zorganizovat pobytový zájezd za ceny, na které byste jako individuální turista těžko dosáhli. Pozor ovšem na dodatečné náklady za jídlo apod., které mohou váš zájezd prodražit.

Orientační ceny

  • jídlo v levnější restauraci, cca 8-10 Lv
  • polévka, salát, 3-5 Lv
  • točené pivo místní značky (0.5l), 2 Lv
  • místní sýr v supermarketu (1 kg), 6-8 Lv
  • bochník chleba, 1 Lv
  • rajčata (1 kg), 2 Lv
  • láhev místního piva (0.5l), cca 1.5. Lv
  • balená voda (1.5l), 1 Lv
  • láhev dobrého vína, 6-10 Lv
  • litr benzínu, cca 2.15 Lv
  • jízdenka na metro v Sofii, 1.60 Lv

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze neměňte u pouličních překupníků, ale raději v četných směnárnách nebo v bankomatech. Vyhnete se tak riziku podvodu. Chcete-li mít nějakou zásobu místní měny již po příjezdu, můžete si leva vyměnit ještě V ČR. V případě bulharských směnáren však dávejte dobrý pozor, jaký je skutečný směnný kurz eura k levu. Některé směnárny totiž lákají klienty na výhodný kurz a v reálu jim pak peníze vymění v daleko nižším kurzu. Vždy se nejprve ujistěte, kolik leva za vaše peníze dostanete.

Kartou lze platit ve větších hotelech, lepších restauracích a obchodech, v některých menších provozovnách můžete mít s placením kartou problémy. Platební kartu nemusí vždy akceptovat ani u čerpacích stanic, proto mějte vždy v zásobě nějakou hotovost. Dostatek leva v hotovosti bude potřeba také pro pokrytí nákladů ve venkovských a horských oblastech.

Spropitné

V některých restauracích bývá 10% spropitné zahrnuto již v ceně, i v takových případech můžete obsluze nechat 10-15%, pokud jste byli spokojeni.

Devizové předpisy

Hotovost převyšující 10.000 EUR (nebo ekvivalent této hodnoty v cizí měně) je třeba deklarovat při příjezdu, respektive odjezdu, ze země. U hotovosti převyšující 25.000 EUR je třeba deklarovat původ těchto finančních prostředků a přidat potvrzení daňových orgánů.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

V Bulharsku panuje kontinentální klima s horkými suchými léty a chladnými (obzvláště ve vnitrozemí) zimami. Pobřežní oblasti se blíží středomořskému podnebí a v porovnání s centrálními oblastmi je charakterizují mírnější zimy a chladnější léta, přičemž moře a vzduch je o něco málo teplejší v jižněji položených oblastech pobřeží než v severní části. Ve vyšších nadmořských výškách je chladněji i během letních měsíců. Nejvíce srážek v průběhu roku spadne na jaře. Hlavní turistická sezóna u Černého moře trvá od června do září, přičemž nejvíce turistů přijíždí v červenci a srpnu. Od prosince do března je naopak možné lyžovat v bulharských zimních střediscích. Pro cestování po zemi a objevování památek je ideální jaro nebo brzký podzim.

Pokud vás zajímá, jak teplé bude moře v době vaší návštěvy, nebo kdy si naplánovat cestu do Bulharska s ohledem na teplotu moře, podívejte se na tyto stránky, kde najdete aktuální teploty moře ve Varně a Burgasu včetně historických statistických dat.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Bulharsko je obecně bezpečná země, nicméně i zde je na místě dodržovat některé zásady bezpečného cestování. K nejčastějším problémům, se kterými se může běžný turista setkat, patří předražování zboží a služeb, drobné podvody a kapsářství. V každém případě se proto vyplatí dávat si pozor na své osobní věci a peněženku, a to zejména na turisticky frekventovaných místech, u hlavních památek, na tržištích nebo v městské hromadné dopravě. V Sofii je nechvalně známou oblastí okolí centrálního nádraží nebo podchod pod náměstím Sveta Nedelja. Cenné věci, doklady ani peníze nenechávejte opuštěné na plážích ani v zaparkovaném autě. Obvyklým trikem bývá také nepozorované propíchnutí pneumatiky vašeho auta a následná pomoc od „přátelského cizince“, který jen odvádí pozornost, aby jeho komplic mohl vykrást vaše auto.

Na co si dát pozor

  • Vyvarujte se pouliční výměně peněz, která je jednak nelegální a jednak vás může připravit o peníze. Místní měnu získáte ve směnárnách, bankách nebo bankomatech.
  • Bulharští taxikáři jsou notoricky známí předražováním ceny jízdného. Vždy proto trvejte na zapnutí taxametru a pokud vám bude řidič tvrdit, že má taxametr rozbitý, raději si najděte jiné taxi nebo se na ceně domluvte předem.
  • Problémem některých měst i venkova jsou smečky toulavých psů. Ačkoli obvykle nebývají agresivní, je lepší se jim zdaleka vyhnout neboť při pokousání hrozí riziko nakažení vzteklinou.
  • Buďte opatrní při jízdě po bulharských silnicích. Bulharští řidiči jezdí často neukázněně a riskantně, rovněž kvalita některých komunikací a vozového parku není zrovna na vysoké úrovni. Vyplatí se dodržovat silniční pravidla, zejména rychlost, neboť je známo, že bulharští policisté si libují v měření rychlosti na úsecích s omezenou rychlostí a následném vybírání pokut.    
  • Fotografování vojenských zařízení je zakázáno.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně je zdravá a vyvážená kuchyně s lehkou příchutí orientu. Základ tvoří zelenina, ovoce a také ryby, drůbež a maso. Používá se i přírodní jogurt a celá řada koření (například čubrica nebo samardala), které pokrmům dodávají specifickou chuť. Bulharsko je kolébkou výroby jogurtu. Bakteriím Lactobacillus bulgaricus, které se používají při výrobě místního jogurtu (kyselo Rijeko), se nedaří nikde jinde na světě, než právě v Bulharsku a jsou jediným probiotikem pojmenovaným podle území nebo národa. V Bulharsku se vyrábí také mnoho sýrů, nejznámějším z nich je sirene, podobný balkánskému sýru, který se používá při přípravě šopského salátu, pravděpodobně nejproslulejšího místního salátu. Známý je také sýr kaškaval, který by se dal připodobnit k čedaru. Bulharska vína nejsou příliš všeobecně známá, přestože se zde vinná réva pěstuje již několik tisíciletí. K nejpopulárnějším značkám vína patří červené víno Gamza, Mavrud nebo Pamid a bílé Dimjat. Z nabídky tvrdého alkoholu je třeba zmínit rakiji, pálenku rozšířenou po celém Balkáně, anýzovku mastiku nebo bulharský koňak. K nejznámějším bulharským pivům patří Zagorka, Kamenitza nebo Šumensko.

Typická jídla

  • Tarator, studená polévka z kyselého mléka, s okurkou, česnekem a koprem
  • Škembe, varianta dršťkové polévky
  • Bob čorba, fazolová polévka s cibulí, mrkví a rajčaty
  • Kebabčeta, masové karbanátky
  • Šiške, grilované maso na špejli
  • Gjuveč, maso se zeleninou
  • Kapama, tradiční jídlo z masa nebo klobás podávaných se zelím je typické pro region Bansko a Razlog
  • Banitsa, plněný, slaný koláč
  • Baklava, sladký zákusek, rozšířený po celém Balkánu

Zvyky a tradice

Bulhaři projevují souhlas a nesouhlas opačně než my. Naše kývání hlavou na znamení souhlasu znamená v Bulharsku "ne" a naopak.

Nedílnou součástí bulharské kultury je výroba ručně tkaných koberců, jejíž tradice sahá až do 6. století př.n.l. Tkaní barevných koberců s obrazci dosáhlo vrcholného období v 18. a 19. století s centry ve městech Kotel a Chiprovtsi. Pokud vás zajímá více, můžete navštívit muzea ve městech Kotel nebo Sliven, s expozicí věnovanou historii tkaní koberců.

Bulharsko je známé pěstováním růží a získáváním růžového oleje a dalších derivátů, které se používají při výrobě parfémů. Flakónek s růžovým olejem nebo esencí tak patří k typickým suvenýrům, které si můžete z této balkánské země přivézt. Tradici pěstování růží v Bulharsku zavedli osmanští Turci, kteří růžový olej využívali při náboženským rituálech. Hlavními centry pěstování růží jsou dnes města v Růžovém údolí, jako je Karlovo a především Kazanlak, ve kterém se nachází růžový institut a jediné muzeum růží na světě. Lidová veselice v krojích provází velký Růžový festival, který se v Kazanlaku koná každý rok první týden v červnu. V rámci festivalu můžete ochutnat třeba růžový džem nebo růžový likér.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Bulharsko je známé výrobou barevných vzorovaných koberců, keramiky, dřevěných nebo kožených výrobků. Dále lze koupit flakóny s esencí z růžového oleje, malované ikony, barevné šátky a krajkové ubrusy.

Celní předpisy

Při cestě do Bulharska ze země EU, může každý cestovatel pro svou osobní spotřebu bezcelně dovézt:

  • 10 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 22%, 20 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 22%, 90 l vína (60 l šumivého vína) a 110 l piva
  • 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků, 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku

Při cestě z některé ze zemí mimo EU lze dovézt:

  • 1 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 22%, 4 l vína a 2 l šumivého vína
  • 200 ks cigaret nebo 100 ks doutníčků nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku
  • 500 g kávy nebo 200 g kávových extraktů
  • 100 g čaje nebo 40 g čajových extraktů
  • 50 g parfémů a 250 ml toaletní vody

Dále je povoleno dovézt zboží v maximální hodnotě 300 EUR (430 EUR pokud cestujete letadlem nebo lodí).

Speciální limity se vztahují také na dovoz a vývoz šperků, drahých kovů a drahokamů. Bez nutnosti psát prohlášení můžete převážet zlato a platinu do hmotnosti 37 g, šperky ze slitiny zlata a platiny do 60 g a stříbro ve formě mincí a šperků nebo neopracované formě do 300 g.

Do země je zakázáno dovážet a vyvážet drogy a narkotika, zbraně a střelivo, karanténní škůdce, nebezpečné chemikálie, potraviny, chemické látky a materiály škodlivé nebo nebezpečné pro lidské zdraví. Ze země je zakázáno vyvážet chráněné živočišné a rostlinné druhy. Povolení odpovědných orgánů se vztahuje na dovoz a vyvoz zejména starožitností, rostlin a živočichů uvedených v Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a loveckých a sportovních zbraní.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Bulharsku je oproti České republice o hodinu víc. Když je tedy v Praze poledne, v Soffi je 13:00.

Telefonní předvolba

+359

Jazyk

Úředním jazykem je bulharština.

Co si nezapomenout

  • opalovací krém
  • teplé oblečení (pokud plánujete výlety do hor)

Ostatní

Stejně jako v Řecku se použitý toaletní papír vhazuje do koše, nikoli do záchodu. 

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Bulharské republiky v Praze

Krakovská 6, 110 00 Praha 1, telefon: 222 211 258, 222 212 011, fax: 222 211 728, email: bulvelv@volny.cz, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:00 – 16:30, konzulární oddělení: telefon: 222 210 229, fax: 222 210 229, email: konsulbg@volny.cz, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:00-12:00, 13:00-16:30, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Pá) 8:30-11:30.

Velvyslanectví České republiky v Sofii

G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý, bez přepojení), fax sekretariát: +359 2 948 68 18, nouzová linka: +359 888 398045, email: sofia@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: Consulate.Sofia@mzv.cz, web: www.mzv.cz/sofia, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:45-17:15, (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Konzulární jednatelství v Burgasu

Grand Hotel Primorec, ul. Al. Batenberg 2, 8000 Burgas, telefon: + 359 56 844 770(z ČR), 056 844 770 (z Bulharska), fax: + 359 56 844 770(z ČR), 056 844 770 (z Bulharska), nouzová linka: nepřetržitá služba pro případ nouze: + 359 885 359 050 (z ČR), 0885 359 050 (z Bulharska), email: kjburgas@centrum.cz, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:45-17:15, úřední hodiny: (Po-Pá)9:00-12:00. KJ Burgas je v provozu během letní sezóny.

Honorární konzulát ČR ve Varně

Cani Ginčev 24, 9002 Varna, telefon: +359/52641775, v případě nouze v nočních hodinách: +359/52500626, fax: +359/52641774, email: varna@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro oblasti Dobrič, Varna a Burgas, provozní hodiny úřadu: (Út,Čt) 14:00-16:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 166, Ambulance 150, Hasiči 160, Tísňová linka: 112.

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele