logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 500 Kč
Turistická sezóna
květen-říjen
Proč cestovat právě sem
levná destinace
krásná koloniální města
kulturně bohatá země
různorodé přírodní scenérie
bohatá fauna a flóra
největší solná pláň světa
Proč se zemi vyhnout
nižší úroveň turistického servisu
méně rozvinutá infrastruktura
občasné předražování a podvody na "gringos"

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
La Paz (El Alto)
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
9 ° 9 ° 9 ° 8 ° 7 ° 5 ° 5 ° 6 ° 8 ° 9 ° 10 ° 10 °
22 18 16 11 4 2 2 4 8 11 12 18
Uyuni
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
13 ° 12 ° 11 ° 8 ° 5 ° 2 ° 2 ° 3 ° 6 ° 8 ° 10 ° 12 °
12 9 5 1 0 0 0 0 0 0 1 4

Země vysoko položených měst, barevných lagun a největší solné pláně světa

Jedna z nejchudších zemí Jižní Ameriky a také jedna z pouhých dvou zemí kontinentu, které nemají přístup k moři se již delší dobu těší zájmu především dobrodružně laděných cestovatelů z celého světa, které lákají strhující přírodní scenérie And s vysoko položenými lagunami i tropická džungle na opačném konci země. Žádná cesta po Bolívii by nebyla kompletní bez zastávky na největší solné pláni světa, kterou je Salar de Uyuni a také na jezeře Titicaca, opředeném mýty a tajemstvím. Po cestě vás budou provázet nejen působivé výhledy na bolivijskou krajinu, ale také všudypřítomná kultura původních obyvatel, která přečkala období španělské konkvisty až do dnešních dnů.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Bolívii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistickému pobytu v Bolívii víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Bolivijské orgány současně zavedly roční limit na počet turistů, kteří rovnou obdrží 90 denní víza, takže si hned na hranicích zkontrolujte platnost délky pobytu, jelikož se stává, že vám dá úředník razítko pouze na 30 dnů. Pobyt přesahující délku 30 dnů je možné prodloužit o dalších 60 dnů na imigračním úřadě. V některých případech mohou chtít imigrační úředníci předložit zpáteční letenku nebo plán cesty. Pokud plánujete pobyt delší než 90 dnů, je třeba si ještě před cestou vyřídit vízum na Velvyslanectví Bolívie ve Vídni.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.

Hraniční přechody

Nejčastěji využívaným přechodem z Peru do Bolívie je hraniční přechod Kasani na břehu jezera Titicaca. Ve směru z Bolívie nasedněte v Copacabaně na collectivo, které vás odveze na hraniční přechod Kasani (15 minut / cca 3 Bs). Na bolivijské celnici si nezapomeňte nechat dát do pasu bolivijské výstupní razítko! Na druhé straně hranice vyplníte peruánské imigrační formuláře a projdete vstupními procedurami. Collectivo vás odveze do městečka Yungani, odkud jezdí autobusy do peruánského Puna (2-3 hodiny, 5 sol). Dalším přechodem v oblasti jezera Titicaca je hraniční přechod Desaguadero, který se nachází pár kilometrů jižně od Kasani.

Nejfrekventovanějším hraničním přechodem mezi Argentinou a Bolívií je přechod La Quiaca-Villazón. Do La Quiacy se dostanete autobusem například ze Salty (se společnostmi Andesmar, flechaBus nebo Balut, 7.5 hodiny). Z autobusového nádraží v La Quiace je to na hranici zhruba 10 minut pěšky. Na přechod hranice si vyhraďte dostatek času, neboť tento přechod je známý dlouhými frontami a až několika hodinovým čekáním. Po argentinských a bolivijských imigačních procedurách se můžete vydat pěšky k autobusovému terminálu (15 minut), odkud jezdí autobusy do Tupizy nebo ještě dál do Potosí nebo La Pazu.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Bolívie nepotřebujete žádná povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přijíždíte z některé ze zemí s výskytem žluté zimnice a také při plánované návštěvě endemických oblastí v Bolívii, kde hrozí riziko onemocnění touto nemocí.

Všem cestovatelům po Bolívii doporučujeme očkování proti žloutence A, břišnímu tyfu a pokud plánujete navštívit níže položené oblasti bolivijské Amazonie regionů Pando, Beni a Santa Cruz, tak i proti žluté zimnici.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B a vzteklině.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Během cestování po Bolívii se nevyhnete pobytu ve vysokých výškách, kde se mohou projevit příznaky výškové nemoci. Nepříjemné projevy výškové nemoci zmírňuje žvýkání lístků koky, která je volně k dostání na trzích apod.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Střední riziko onemocnění malárií hrozí ve venkovských oblastech s nadmořskou výškou pod 2.500 metrů na severovýchodě Bolívie, obzvláště na severu regionů Pando a Beni a v okolí měst Riberalta a Guayaramerin poblíž hranice s Brazílií a také na severu regionu Santa Cruz. Nižší riziko hrozí v severovýchodních částech regionů Beni a Santa Cruz a v níže položených oblastech na jihu Bolívie (východ regionů Tarija a Chuquisaca). Cestování po městech, jihu regionu Santa Cruz a ve výše položených oblastech zbytku země je bez rizika. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

V žádném případě se nedoporučuje pít voda z kohoutku, pouze balená voda.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Bolivijskou národní měnou je boliviano (BOB, Bs), 1 BOB = 100 centavos. Sami Bolivijci svou měnu často nazývají pesos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 boliviano a mince v hodnotě 1, 2, 5 boliviano a 10, 20 a 50 centavos. Pro platby za jídlo a dopravu je lepší mít menší bankovky a mince, protože obchodníci často nemají na vrácení. Ceny některých výletů či hotelů jsou udávány v amerických dolarech a v dolarech je možné tyto služby i platit. Jaký je aktuální kurz boliviana ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Bolívie je jednou z nejlevnějších zemí Jižní Ameriky, což je příjemná změna pro všechny ty, kteří sem přijíždí z Chile nebo Argentiny a šok pro ty, kteří míří opačným směrem. Dražší jsou hotely a restaurace čistě orientované na turisty a také některé exkurze, zejména pokud přijedete v hlavní sezóně.

Ubytování v hostelovém dormu vyjde na 5-10 USD, za jednoduchý pokoj v levnějším hotelu zaplatíte zhruba 10-20 USD. Obědové menu v lokálním comedoru vyjde zhruba kolem 10-15 Bs (o něco více v turistických oblastech), jídlo u stánku jen na 5-7 Bs. Velmi levná je doprava lokálními autobusy, se kterými vás hodina jízdy vyjde zhruba na 5-10 Bs, turistické autobusy jsou dražší, například cesta z Cochabamby do La Pazu stojí 52-106 Bs (384 km, 8 hodin), z La Pazu do Uyuni 137-197 Bs (731 km, 12 hodin). Poměrně levné jsou vnitrostátní lety po Bolívii, počítejte však s tím, že na vnitrostátních linkách se platí odletové poplatky (cca 15 Bs). Bolívie, stejně jako řada dalších zemí, praktikuje systém dvojích cen pro místní a pro cizince a nejedná se pouze o obligátní ceny vstupů a exkurzí. Například u benzínových stanic zaplatíte jako cizinci za litr benzínu zhruba 3x tolik, co místní.

I když je Bolívie levnou zemí, která váš rozpočet rozhodně nezruinuje, můžete i tady ušetřit dalších pár korun, pokud budete spát ve stanu nebo hostelu a jídlo si budete kupovat na lokálních trzích, supermarketech či v místních jídelnách. 

Orientační ceny

  • balená voda (1l), 3-8 Bs
  • láhev piva (0.5l) v supermarketu, 6-8 Bs
  • láhev piva (0.5l) v restauraci, cca 20 Bs
  • pytlík koky, 2 Bs
  • jízda městským autobusem, 1.50 Bs
  • jízdenka na vlak z Orura do Uyuni, 32-120 Bs v závislosti na typu vlaku a cestovní třídě
  • jednosměrná letenka z La Pazu do Santa Cruz (Amaszonas), 538 Bs
  • litr benzínu (pro místní), cca 3,70 Bs
  • třídenní okruh na Salar de Uyuni s místní agenturou, cca 750 Bs
  • cyklovýlet po silnici smrti, cca 300 Bs   

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze si můžete vyměnit ve směnárnách (casas de cambio) nebo bankách, nedoporučujeme je měnit na ulici. Pro směnu se nejlépe hodí americké dolary, které můžete využít i pro větší platby za výlety apod. Kartou je možné platit jen někde, a to především v lepších hotelech, obchodech nebo restauracích. Kartu si dobře hlídejte a během placení ji nespouštějte z očí, míra zneužití platebních karet je v Bolívii přeci jen poměrně vysoká, stejně jako výskyt padělaných bankovek. Pokud upřednostňujete výběr z bankomatů, nenechávejte jej na poslední chvíli, protože ne vždy je výběr úspěšný. Počítejte s poplatky za výběr peněz jak u banky, která bankomat provozuje, tak u vaší domovské banky. Vzhledem k tomu, že bolivijské bankomaty vydávají nejdříve peníze a kartu vrátí až poté, často se stává, že lidé nechají kartu v bankomatu a odejdou bez ní. Před cestou do venkovských oblastí a menších měst je dobré se předzásobit hotovostí, neboť v těchto končinách je nedostatek bankomatů.

Spropitné

Spropitné není očekáváno, ale vždy potěší. V restauraci můžete nechat 5-10%, pokud jste byli spokojeni a hotelovému portýrovi se sluší dát zhruba 5 Bs.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima Bolívie

Bolívie je tropická země, i když tamní klima a teploty v průběhu roku značně ovlivňuje nadmořská výška. Nejlepší doba pro návštěvu výše položených oblastí Altiplána je mezi květnem a říjnem, kdy je sice na jižní polokouli zima a chladnější počasí, za to je sucho a slunečno. Pro cestování je přeci jen příjemnější druhá polovina tohoto období, tedy měsíce srpen, září a říjen, kdy noční teploty již nedosahují tak mrazivých extrémů a ještě nehrozí deště. Letní deštivé období od listopadu do dubna charakterizují silné deště v nížinách, které často způsobují lokální záplavy a komplikace v dopravě. Výše položené oblasti nejsou dešti tolik ovlivněny, přesto bývá v tomto období nebe plné mraků. Salar de Uyuni obvykle pokryje vrstva dešťové vody a ze solné pláně se stane "největší zrcadlo světa". Tropické nížiny na severu a severovýchodě Bolívie mají obvykle horké a vlhké klima s deštivým počasím od října do května.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu

Hlavní sezóna se spolehlivým počasím trvá od května do října. V tomto období bývají ceny výletů nejdražší, zatímco v přechodném období od dubna do května a od října do listopadu bývají organizované výlety levnější.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Bolívie je v rámci Latinské Ameriky jednou z bezpečnějších zemí, přesto je vhodné dodržovat pravidla bezpečného cestování a dávat pozor na své věci, zejména na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou hromadné dopravní prostředky, autobusová nádraží, tržiště apod. Pouliční kriminalita a krádeže jsou problémem především větších měst, jako je La Paz nebo Santa Cruz, kde je lepší nechodit do odlehlých čtvrtí a netoulat se po setmění po prázdných ulicích a raději si vzít spolehlivé taxi. Pozor však na neoficiální taxíky, ve kterých se můžete snadno dostat do problémů. Oficiální vozy taxislužby by měly být označeny telefonním číslem a jménem společnosti, případně nálepkou s číslem na předním nebo zadním skle. Klasické označení cedulí taxi rozhodně není zárukou, že se skutečně jedná o oficiální taxi. Peníze, šperky, drahé foťáky, telefony a jiné cennosti skryjte před zraky veřejnosti, nenoste při sobě velké částky peněz, dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Pokud je to možné, nevybírejte peníze z pouličních bankomatů v noci nebo na odlehlých místech a vyhledejte raději bankomat umístěný v bankách, supermarketech nebo nákupních centrech. Pozor si také dávejte v lokálních autobusech, kde často dochází k okrádání cizích turistů. Během cestování autobusy mějte pokud možno vždy přehled o svých zavazadlech. Udělejte si kopii vašeho pasu, nejlépe i s bolivijským vstupním razítkem. Mnoho turistů se setkalo s falešnými policisty, kteří je pod záminkou kontroly cestovních dokladů vylákali do postranních ulic, falešného taxíku nebo k bankomatu a následně okradli. V takovém případě v žádném případě nedávejte svůj pas z ruky a právě kopie pasu přijde více než vhod.

Na co si dát pozor

  • Ačkoli žvýkání lístků koky je v Bolívii běžnou praxí, držení a distribuce drog je trestná a hrozí za ní vězení.
  • Dejte pozor na falešné bankovky, z tohoto důvodu nedoporučujeme měnit peníze na ulici.
  • Většina turisticky atraktivních míst v Bolívii se nachází ve vysoké nadmořské výšce, což může mnoha návštěvníkům přivodit zdravotní problémy, zejména pokud například rovnou přiletí do La Pazu. Věnujte proto dostatek času na aklimatizaci.  
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kultura a náboženství

Bolivijci jsou silně věřícím národem, kde se zhruba 95% populace hlásí k římskokatolickému náboženství. Více než polovinu obyvatel Bolívie pak tvoří původní indiánští obyvatelé, v drtivé většině Kečuánci a Aymarové, a tak se napříč bolivijskou společností prolínají křesťanské tradice s indiánskou kulturou a uctíváním indiánských bohů.

Typická jídla

  • salteñas jsou populární taštišky podobné empanádám, plněné vejcem, zeleninou, bramborami, masem nebo olivami. Podobné plněné taštičky se nazývají tucumanas
  • sopa de maní, oblíbená polévka se připravuje z arašídů, zeleniny a brambor
  • papas rellenas mají svůj původ v Peru, ale dnes je můžete ochutnat i na mnoha místech v Bolívii. Jedná se o smažené kuličky z bramborové kaše, plněné vejcem, sýrem nebo zeleninou
  • pique a lo macho, tradiční bolivijské jídlo tvoří kusy grilovaného masa, připraveného s pálivou omáčkou, rajčaty, cibulí a bramborami
  • silpancho je hovězí maso s rýží, bramborami a vejcem
  • anticucho, populární jídlo se prodává u stánků na ulici a tvoří jej grilované kousky hovězího srdce, ke kterým se podávají brambory s pálivou arašídovou omáčkou
  • mondongo, typické jídlo v regionu Sucre tvoří grilovaný vepřový bůček, zvaný chicharrón, s kukuřicí, bramborami a pálivou omáčkou locoto

Typické nápoje

Mezi tradiční nealkoholické nápoje patří licuado, voda nebo mléko smíchané s ovocem a cukrem nebo mocochinchi, nápoj ze sušených broskví, povařených s vodou, cukrem a skořicí. Můžete zkusit také api, populární nápoj hlavně v andském regionu, jehož základem je fialová kukuřice nebo chichu, fermentovaný nápoj taktéž vyráběný z kukuřice. Ačkoli může být chicha bez alkoholu, spíše se s ní setkáte v podobě poměrně silného piva. Za národní nápoj je považována singani, brandy vyráběná z hroznů pěstovaných v regionech na pomezí hor a níže položených oblastí. Bolívie je zemí, kde se pěstuje vinná réva v nejvyšších možných výškách. Pěstováním a výrobou vína je vyhlášené zejména město Tarija. Mezi nejznámější bolivijská piva patří Paceña nebo Huari.

Zvyky a tradice

Nevšední a bizarní podívanou nabízí cholita wrestling, zápas inspirovaný americkým wrestlingem nebo mexickým lucha libre, ve kterém jsou hlavními aktéry domorodé aymarské nebo kečuánské ženy, tzv. cholitas. Zápolení žen, oděných do tradičních skládaných sukní, s charakteristickou buřinkou a vlasy spletenými do copů, vzniklo původně jako zápas bolivijských žen stižených domácím násilím, které si tak mohly v ringu vybít svou frustraci. Dnes je cholita wrestling populárním sportem se sociálním podtextem, prostřednictvím kterého ženy indiánského původu, ve společnosti často trpící diskriminací, demonstrují svou sílu, nezávislost a odhodlání. Pokud máte chuť a čas, můžete se na cholita wrestling vydat například do multifunkčního centra v El Altu na předměstí La Pazu (Multifuncional de la Ceja de El Alto, La Paz, lístek 50 Bs), kde se zápasy konají v neděli odpoledne.        

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Bolívie je skvělá zem především pro nákup oblečení pleteného z vlny alpak, lam nebo ovcí a nejrůznějšího textilu, bohatého vzorem i barvami, které zhotovují šikovné bolivijské ženy. Domů si tak můžete přivézt svetry, šály, ponožky a další pletené oblečení a doplňky, dále ponča a barevné čepice, zvané chullos a také keramiku a celou řadu předmětů vyráběných z kamene nebo ze soli získané ze solných plání.

Kam zajít za nákupy

Ideální pro nákup řemeslných výrobků a zboží jsou především různá tržiště, která se konají ve městech a vesnicích po celé Bolívii. Jedním z největších nákupních center v Bolívii je Centro comercial megacenter v La Pazu. Kromě několika desítek obchodů se vším možným zbožím tu najdete kina, hypermarket a koutek s jídelnami. Obchodní centrum se nachází na jihu metropole na ulici Avenida Rafael Pabon a z centra se sem nejlépe dostanete lanovkou. Pravděpodobně nejznámější nákupní ulicí v La Pazu je Calle Sagarnaga, táhnoucí se jižně od Plaza San Francisco. V záplavě hostelů, turistických agentur a kaváren tu místní prodejci nabízejí suvenýry, textil, stříbrné šperky, hudební nástroje a spoustu dalších výrobků. V La Pazu se za nákupy můžete vydat i na některý z mnoha trhů. K největším trhům patří Mercado Lanza, zaměřený na prodej jídla, ovoce a zeleniny, ale také oblečení a dalšího zboží a Mercado Rodriguez, největší trh s jídlem a potravinami ve městě, kde můžete mimo jiné také ochutnat spoustu bolivijských dobrot. Tento trh se nachází na Calle Rodriguez a je otevřený denně. Nejpodivuhodnějším z trhů v La Pazu je Trh čarodějnic (Mercado de las Brujas), kde hlavní pozornost poutají produkty a předměty určené k rituálním a léčebným účelům, které odpradávna využívají indiánské komunity. Vedle léčivých bylin, lístků koky, amuletů a všelijakých figurín tu prodávají i takové kuriozity, jako jsou sušená ovčí nebo lamí embrya, žáby, hadí kůže a další produkty, kterým je přisuzována magická moc.

V Sucre patří mezi vyhledávané trhy Mercado Central s širokou nabídkou farmářských produktů, ovoce, zeleniny, sýrů, masa, koření a dalšího zboží. Kromě toho si tu můžete dát některé z tradičních jídel bolivijské kuchyně. Největším trhem pod širým nebem v Sucre je Mercado Campesino na ulici Calle Emilio Hochman, kde seženete vše od spotřebního zboží, po jídlo a ještě ochutnáte zdejší street food. Zhruba 65 km jihovýchodně od Sucre se nachází městečko Tarabuco, kde se každou neděli koná vyhlášený trh s nabídkou oblečení, pestrobarevných textilií, klobouků, tašek a dalších řemeslných výrobků, vyráběných původními indiánskými obyvateli kmene Yampara.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 400 ks cigaret, 500 g tabáku a 50 ks doutníků, 3l alkoholu, elektroniku pro osobní potřebu a nové zboží v hodnotě nepřevyšující 1.000 USD. 

Do země je zakázáno dovážet zejména drogy a narkotika, nelicencované zbraně a střelivo, pornografický materiál, semena rostlin, ovoce a zeleninu. Rostliny a masné produkty je možné dovézt pouze s povolením příslušných orgánů. 

Starožitnosti a artefakty z předkolumbovské doby je možné ze země vyvézt jen s povolením.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz, na některých místech, jako je Potosí nebo La Paz také 110 V.

Čas

V Bolívii je oproti České republice o 6 hodin méně (v době letního času) a o 5 hodin méně (v době zimního času). Pokud cestujete z Bolívie do Peru (nebo v opačném směru), berte v potaz, že v Peru je oproti Bolívii o hodinu méně.

Telefonní předvolba

+591

Telefonování a internet

Ačkoli většina hostelů a hotelů v turistických oblastech a ve městech standardně nabízí wifi připojení, jeho kvalita je často mizerná a rychlost připojení pomalá. Lepší připojení nabízí některé internetové kavárny nebo si můžete koupit levná data od některého z lokálních operátorů. Mezi hlavní bolivijské operátory patří Entel, Tigo a Viva, nejširší pokrytí nabízí Entel. Kvalita signálu je dobrá v La Pazu a dalších velkých městech, v odloučených oblastech hlavně ve východní části země je to s pokrytím již horší. Turisté, kteří si koupí místní SIM kartu jí musí nechat zaregistrovat u některého z autorizovaných prodejců, k čemuž budou potřebovat pas.

Jazyk

Oficiálním jazykem je sice španělština, Bolívie je však multikulturní společností, kde se můžete setkat se zhruba 36 dalšími jazyky, jako je guaraní, aymarština nebo kečuánština. Anglicky se domluvíte možná v hlavních turistických oblastech, v menších městech a na venkově s angličtinou příliš nepochodíte, proto doporučujeme naučit se alespoň pár základních frází ve španělštině. Nejenže vám španělština pomůže lépe komunikovat s místními lidmi, ale jako španělsky hovořící osoba možná zaplatíte i méně peněz za vstupy a exkurze, než ostatní turisté, co hovoří pouze anglicky.

Co si nezapomenout

  • repelent a moskytiéru, pokud se chystáte do níže položených oblastí a Amazonie
  • teplé oblečení pro pobyt ve vysokých nadmořských výškách
  • nejen na solných pláních je třeba chránit se proti silným slunečním paprskům. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy, opalovací krém a sluneční brýle.
  • toaletní papír zdaleka není samozřejmou výbavou toalet některých bolivijských hotelů a restaurací. V některých ubytovacích zařízeních se za toaletní papír dokonce připlácí, takže vzít si s sebou malou ruličku určitě není špatný nápad.  
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Bolívie ve Vídni

Waaggasse 10/4, A-1040 Vienna, tel: 00431-587 46 75, fax: 00431-586 68 80, email: embolaustria@of-viena.at, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:30, 13:30-17:00.

Diplomatickou a konzulární působnost pro Bolívii má Velvyslanectví České republiky v Chile

Velvyslanectví České republiky v Santiagu de Chile

Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile, tel: +562/22321066, 22311910, fax: +562/22320707, nouzová linka: +569/92492220, +569/97462527, +569/94409809, první číslo je konzulární služba, další čísla použijte v případě, že se nedovoláte na první číslo, email: santiago@embassy.mzv.cz, ekonomický úsek: Commerce_Santiago@mzv.cz, web: www.mzv.cz/santiago, provozní hodiny úřadu: (Po-Čt) 8:30-17:30, (Pá) 8:30-14:30, úřední hodiny pro veřejnost: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v La Pazu

Calle Covendo No.1, Villa Fatima, La Paz, tel: +591-2-2210112, fax: +591-2-2212540, email: lapaz@honorary.mzv.cz, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:00-16:00, úřední hodiny pro veřejnost: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Santa Cruz de la Sierra

Barrio Sirari, Calle Flamboyanes No.68, Santa Cruz, tel: +591-3-342 6510, email: santacruz@honorary.mzv.cz, provozní hodiny úřadu: (Út,Čt) 16:00-18:00, (So) 10:00-11:30.

Důležitá telefonní čísla

Policie 110, hasiči 119, ambulance 118

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele