logo

Doporučené plány cesty

Z Brisbane do Cairns aneb to nejlepší z Queenslandu (21 dní)
Fraser Island, Cairns, Mission Beach, Rockhampton, Brisbane, Národní park Cape Hillsborough, Sunshine Coast, Townsville, Magnetic Island, Whitsundays, Vodopád Wallaman
Z Adelaide do Darwinu aneb cesta objevitelů přes Rudý střed (20 dní)
Darwin, Devils Marbles, Coober Pedy, Adelaide, Port Augusta, Národní park Uluru - Kata Tjuta, Alice Springs, Národní park Nitmiluk (Kateřinina rokle), Národní park Litchfield
Ze Sydney do Melbourne (17 dní)
Jervis Bay, Národní park Croajingolong, Narooma, Eden, Lakes Entrance, Národní park Wilsons Promontory, Phillip Island, Melbourne, Sydney
Z Melbourne do Adelaide (12 dní)
Torquay, Národní park Great Otway, Warrnambool, Kangaroo Island, Adelaide, Victor Harbor, Mount Gambier, Národní park Port Campbell, Great Ocean Road, Melbourne
Z Perthu do Broome (15 dní)
Hutt Lagoon, Perth, Národní park Yanchep, Monkey Mia, Národní park Nambung, Hamelin Pool, Broome, Národní park Kalbarri, Korálový útes Ningaloo, Lancelin, Shell Beach, Národní park Karijini, Shark Bay
Ze Sydney do Brisbane (14 dní)
Gold Coast, Brisbane, Port Stephens, Byron Bay, Coffs Harbour, Port Macquarie, Sydney
Z Perthu do Esperance aneb australský jihozápad (12 dní)
Greens Pool, Fremantle, Okruh Karri Forest Explorer, Busselton, Margaret River, Rottnest Island, Údolí obrů, Perth, Bunbury, Národní park Fitzgerald River, Esperance, Albany

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nekonečné možnosti pěší turistiky nabízejí především stovky australských národních parků a přírodních rezervací, v nichž můžete podnikat různě dlouhé a fyzicky náročné túry. Značené turistické stezky vedou v podstatě každým národním parkem, takže není problém si z internetových stránek nebo přímo v návštěvnických informačních centrech parků sehnat brožuru s mapkami a popisem jednotlivých treků.

K tomu nejhezčímu na území Nového Jižního Walesu patří pobřežní treky kolem Sydney. Příjemnou procházkou je trek z Coogee Beach na pláž Bondi, zatímco Coast track je 26 km dlouhý trek z Bundeeny do Otfordu, rovněž bohatý na krásné pobřežní scenérie Královského národního parku s výhledy na oceán, útesy a pláže. Ačkoli je možné Coast track zdolat za den, většina turistů trek absolvuje během dvou dnů. Od pobřeží se přeneste do hor a to rovnou na nejvyšší horu Austrálie, Mount Kosciuszko (2.228 m n.m.). Mount Kosciuszko se nachází ve Sněžných horách a je součástí národního parku Kosciuszko. Na vrchol vedou dvě trasy, jedna z Thredba (tam a zpět 13 km), druhá z Charlotte Passu (tam a zpět cca 19 km). Cesta z Thredba zahrnuje jízdu lanovkou a vede kolem nejvýše položeného jezera Austrálie, Lake Cootapatamba. Nejlepším obdobím pro výšlap je léto (prosinec-únor), v zimě je cesta obvykle pod sněhem. V Novém Jižním Walesu leží i hora Mount Warning, na kterou můžete vylézt a vychutnat si zde svítání. Pod Nový Jižní Wales spadá i ostrov Lord Howe Island, který je kromě krásných pláží a přírody známý i jako ráj pěší turistiky. K nejhezčím ostrovním trekům patří výšlap na horu Mount Gower nebo pětidenní trek Seven Peaks Walk.

Pokud je pěší turistika hlavní náplní vašeho pobytu v Austrálii, nemohli jste si vybrat lepší místo než Victorii a její krásné pobřeží i vnitrozemí, kterým se táhnou hřbety Viktoriánských Alp a Grampian. Spokojeni budete v národním parku Wilsons Promontory, kde můžete absolvovat například okruh zvaný Great Prom Walk, nabízející to nejlepší z tohoto nejpopulárnějšího parku Victorie. Okruh startuje a končí na parkovišti Telegraph Saddle Car Park a jeho absolvování trvá 3-4 dny, podle toho, zda si vyberete delší (cca 53 km) nebo kratší (cca 36 km) variantu. Mezi další treky tohoto parku patří například Tongue Point Walk nebo Wilsons Promontory Southern Circuit. Doporučujeme také výšlap na vrchol hory Mount Oberon, odkud je nádherný rozhled podél pobřeží. Dechberoucí pohledy na viktoriánské pobřeží i deštné pralesy mírného pásma slibuje 100 km dlouhý pochod, Great Ocean Walk z Apollo Bay až k ikonickým skalám 12 apoštolů. Další pobřežní trek, Surf Coast Walk, vás provede podél surfařského pobřeží od Point Impossible přes slavnou Bells Beach až do městečka Fairhaven. Celý trek sice měří 44 km, můžete ale samozřejmě absolvovat jen některou jeho část. Nejdelší z těchto treků je 250 km dlouhý Great South West Walk. Tento trek startuje v Portlandu na jihozápadním pobřeží Victorie, prochází krajinou deštných lesů, řek, pobřežních útesů, dun a pláží a vrací se zpět do Portlandu.

Trekové boty sice můžete obout kdekoliv v Queenslandu, zcela mimořádný zážitek však slibují tzv. Queenslandské "Great Walks", výjimečné svou délkou a prostředím, kterým procházejí. K trekům Great Walks na území Queenslandu patří:

  • Carnarvon Great Walk - trek vedoucí soutěskou Carnarvon ve stejnojmenném národním parku, nacházejícím se ve vnitrozemí Queenslandu.
  • Gold Coast Hinterland Great Walk - trek deštným lesem, pokrývajícím kráter vyhaslé sopky.
  • Sunshine Coast Hinterland Great Walk - téměř 60 km dlouhý trek vede úchvatnou přírodou pohoří Blackall Range, oplývajícího deštnými lesy a vodopády.
  • Cooloola Great Walk - více než 100 km dlouhý trek prochází deštnými lesy i vzrostlými porosty eukalyptů.
  • Conondale Range Great Walk - 56 km dlouhý okruh vás zavede do národního parku Conondale se starým pralesem protkaným vodopády a křišťálovými potůčky.
  • Mackay Highlands Great Walk - 56 km dlouhý trek krajinou mlžných lesů, palmových hájů a tyčících se útesů.
  • Conway circuit - 27 km dlouhý okruh národním parkem Conway vám přiblíží tropickou přírodu oblasti Whitsunday.
  • Whitsunday Ngaro Sea Trail - trek skrz Whitsundays a ostrovy South Molle a Hook skýtá dechberoucí výhledy na pobřežní scenérie.
  • K'gari (Fraser Island) Great Walk - 90 km dlouhý trek napříč největším písečným ostrovem světa zabere 6-8 dnů.
  • Misty Mountains wilderness tracks - síť různě dlouhých stezek prochází oblastí panenského, vysoko položeného deštného lesa s vodopády a říčkami.
  • Mount Sorrow ridge trail - trek vedoucí z pobřeží na Cape Tribulation vzhůru do hor Mount Sorrow.
  • Manjal Jimalji trail - trek spojuje nížiny s výše položenými místy národního parku Daintree.
  • Bartle Frere trail - vystoupejte až na vrchol nejvyšší hory Queenslandu, která je součástí národního parku Wooroonooran.
  • Goldfield trail - 19 km dlouhý trail deštným lesem národního parku Wooroonooran.
  • Wet Tropics Great Walk - objevte vodopády, rokle a tropický deštný les na tomto treku, spojujícím vodopád Wallaman a túry Juwun a Jambal.
  • Thorsborne trail - trail kopíruje východní pobřeží ostrova Hinchinbrook.

Územím Jižní Austrálie prochází Heysen Trail, jedna z nejdelších stezek světa. Trek měří 1.200 km a celý ho zdolají jen největší nadšenci. Můžete si ale vybrat jen nějakou část - jižní část od Cape Jervis až po hřbety Mount Lofty Ranges je méně náročnější, severní úsek až k soutěsce Parachilna Gorge vede drsnější a odlehlejší krajinou.

Jeden z nejdelších treků světa, Bibbulmun Track se táhne v délce 1.000 km z Kalamundy v Perthu do pobřežního města Albany na jihozápadě Západní Austrálie. Vzhledem ke své délce je cesta rozdělena do devíti částí, vedoucích krásnou přírodou vzrostlých panenských lesů karri, marri a jarrah. Po cestě můžete přenocovat v kempech nebo chatkách.

Také úchvatnou přírodu a národní parky Severního teritoria nejlépe oceníte, pokud se do jejího lůna vydáte po svých. Například národním parkem Kakadu vede 25 různých treků, včetně Jatbula Trailu, který vás zavede k oblíbenému vodopádu Edith Falls. Na vrchol ikonické Ayersovy skály je už zakázáno lézt, nicméně 9,4 km dlouhý trek kolem její základny, během něhož můžete prozkoumávat jeskyně a domorodé skalní umění, je sám o sobě celkem vydatná procházka. Další treky lze podniknout i v oblasti nedalekých skalních formací Kata Tjuta, také známých jako Olgas. Králem treků Severního teritoria je ovšem Larapinta Trail, 223 km dlouhý trail, protínající buš pohoří MacDonnell Ranges.

Pro pěší turistiku je přímo stvořená také Tasmánie. Na tomto čarokrásném ostrově na vás čeká 2.800 km značených stezek pro pěší, vedoucích tou nejkrásnější přírodou, jakou si jen dokážete představit. Stejně jako další státy svazu, i Tasmánie se může pochlubit kolekcí jedinečných pochodů, označených jako Great Walks. Great Walks of Tasmania aktuálně čítá osm treků o celkové délce 300 km. Velmi populární je také čtyřdenní trek Three Capes Treck zahrnující cestu busem z Port Arthur do Fortescue Bay a odtud pěšky podél pobřeží ke Cape Hauy, Cape Pillar a zpět k zálivu Port Arthur. Popis některých kratších treků také najdete na stránce Tasmánské správy parků. Skutečnou výzvou je Overland Track, několikadenní pochod skrze krásné Cradle Mountains od jezera Dove k jižnímu konci jezera St Clair.

Mohlo by se hodit:

Národní park

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pro většinu turistů jsou australské národní parky tím hlavním důvodem, proč Austrálii navštívit. Zdejší národní parky jsou největším bohatstvím kontinentu a jejich nabídka je zcela jedinečná. V Austrálii bylo ustanoveno více než 500 národních parků, které doplňují tisíce dalších rezervací a chráněných území - vše od pouští, oceánů a alpinské krajiny, až po tropické nebo mírné deštné lesy - každý si může vybrat podle libosti. Doporučujeme ještě před návštěvou zajít do návštěvnického centra parku, kde vám poskytnou veškeré potřebné informace a dají mapky a povídání o daném parku. Do některých parků se platí vstupné, což zjistíte na stránce parku. Vybrané peníze se používají na údržbu parku a ochranu přírody.

Mohlo by se hodit:

Surfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Austrálie je surfování a surfování je Austrálie. Ačkoliv není původní domovinou surfingu a tento sport sem dorazil z Havaje, surfing je přímo národní vášní a stylem života. Kontinent nabízí skvělé přírodní podmínky i špičkovou surfařskou infrastrukturu v podobě půjčoven vybavení, prodejen nebo surfařských škol. Pobřeží je dostatečně dlouhé na to, aby zde našli vhodná místa jak zkušení borci, tak nováčci, i přesto jsou některé nejznámější surfařské lokality (především na východě Austrálie) dost přeplněné. Hlavní centra surfingu jsou soustředěna na západě, východě a jihu Austrálie, na sever se nejezdí kvůli nebezpečným medúzám a krokodýlům. Spoustu informací, včetně aktuálních podmínek pro surfing najdete na stránce www.seabreeze.com.au.

Východ

Kombinaci prvotřídních surfařských podmínek a příjemného klimatu nabízí zejména Queensland. Surfařské lokality jsou roztroušeny podél pobřeží Gold Coast i Sunshine Coast. K nejpopulárnějším místům pro zkušené surfaře patří například Kirra Beach, Snapper Rocks nebo Burleigh Heads na Gold Coast, pokud si jen chcete vyzkoušet, jaké to je sjet si vlnu, vydejte se na některou pláž s méně náročnými podmínkami, jako je například hlavní pláž v Noose.

Také více než 2.000 km dlouhé pobřeží Nového Jižního Walesu nabízí bezpočet surfařských pláží jak pro začátečníky, tak náročné profesionály. Surfařské pláže jako Manly, Cronulla, Maroubra, Narrabeen či legendární Bondi se nachází přímo v Sydney nebo v přilehlých čtvrtích, takže surfováním můžete obohatit svůj program v Sydney. Centry surfingu na sever od Sydney je Byron Bay, Crescent Head, Merewether, North Avoca nebo Terrigal. Opačným směrem od Sydney na jih jsou to pláže v Thirroulu, East Corrimalu, Gerroe nebo Ulladulle.

Západ

Nejvyhlášenějším surfařským centrem Západní Austrálie je městečko Margaret River, které je zároveň i jedním z nejlepších surfařských míst v rámci Austrálie. Při pobřeží Margaret River se nachází více než 40 prvotřídních surfařských míst, vhodných pro ty, kteří si chtějí sjet lehké vlny jen tak pro zábavu, i pro ty zkušenější, kteří hledají mocný příboj. Margaret River je mimochodem místem, kde se každoročně konají velké závody se světovou účastí, Margaret River Pro. Za jízdou ve vlnách se ale nemusíte vydávat ani daleko z Perthu, svézt se můžete třeba na ikonické městské pláži Cottesloe Beach nebo Trigg Beach. Mezi další vyhlášené lokality patří například Esperance nebo Geraldton.

Jih

Jedním z hlavních center australského surfingu je pobřeží Victorie kolem města Torquay, kterému se příznačně říká Surf Coast. Součástí této oblasti je i legendární surfařská pláž Bells Beach, kde se koná jeden ze závodu prestižního okruhu Rip Curl Pro. V Torquay se mimochodem zrodily nejznámější značky surfařského oblečení Quiksilver a Ripcurl, které zde byly založeny již na přelomu 60 a 70 let minulého století. Fantastické surfování nabízí i další pláže v okolí Cape Otway, jako je Johanna Beach. Hledáte-li něco blíže k Melbourne, zkuste pláže poloostrova Mornington Peninsula (Point Leo, Flinders, Portsea, Sorrento) nebo ostrova Phillip Island, kde byla dokonce zřízena první surfařská rezervace ve Victorii.

Na území Jižní Austrálie se množství surfařských míst nachází na poloostrově Yorke. Některé lokality, jako Waitpinga Beach, města Middleton neboPort Elliot leží i blíže Adelaide na poloostrově Fleurieu.

Tasmánie není jen krásná příroda, ale také prvotřídní místo k surfování na téměř liduprázdných a panensky čistých plážích, byť je Jižní oceán dost studený, což platí dvojnásob v zimě, kdy jsou vlny lepší než v létě. Jedním z nejkrásnějších, ale zároveň nejobtížnějších míst je Shipstern Bluff na jihu Tasmánského poloostrova, ke kterému se nedostanete jinak, než pěšky. Méně obtížný je Eaglehawk Neck, který se nachází nedaleko odtud. South Cape Bay je známý jako nejjižněji situovaná surfařská pláž Austrálie. Dalšími populárními lokalitami je Marrawah na severozápadě Tasmánie nebo pláž Martha Lavinia na přilehlém ostrově King Island.

Pozorování velryb

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nový Jižní Wales

Velryby můžete pozorovat v době jejich migrace od května do listopadu podél celého pobřeží Nového Jižního Walesu. Sledování je možné z pobřežních útesů, pláží nebo v rámci placených lodních exkurzí, které vyplouvají z Coffs Harbour, Port Macquarie, Port Stephens, Newcastlu, Naroomy nebo Edenu, který je považován za hlavní velrybářské centrum NSW. Velryby se zde pravidelně zastavují v přilehlém zálivu Twofold Bay, kde mají dostatek potravy. V listopadu se v Edenu mimochodem koná velrybářský festival Eden Whale Festival a pokud tu nejste zrovna v tomto období, podívejte se alespoň do muzea Eden Killer Whale Museum.

Queensland

Migrující velryby je možné sledovat z pobřeží Fraser Coast od června do listopadu. Nepsaným australským hlavním městem pozorování velryb je Hervey Bay, malé pobřežní město na dohled od Fraserova ostrova. Právě ve vodách kolem Hervey Bay se velryby zastavují na cestě z Antarktidy a je možné je tak pozorovat z vyhlídkových míst na pobřeží nebo v rámci lodních výprav. Více informací najdete na této stránce. Informace o možnostech pozorování velryb nebo dokonce plavání s velrybami vám během sezóny (červenec-říjen) určitě poskytnou informační centra na Sunshine Coast nebo Gold Coast. Pokud budete v Cairns v období od června do září, můžete si koupit lodní výlet spojený s potápěním nebo šnorchlováním kolem útesu Ribbon Reef, kde se v této době rodí mláďata plejtváků malých (minke whale).

Západní Austrálie

Také kolem pobřeží Západní Austrálie proplouvají migrující velryby na cestě z Antarktidy na severozápad Austrálie, kde rodí mláďata. Tyto mořské tvory můžete pozorovat po celý rok a téměř po celé délce pobřeží. Keporkaci, velryby jižní, plejtváci obrovští, kosatky nebo žraloci velrybí jsou k vidění jen tak ze břehu nebo v rámci organizovaných exkurzí. Některé agentury pořádají i výlety se šnorchlováním.

Každý rok od března do srpna se kolem Ningaloo Reef v Západní Austrálii soustřeďují lidem neškodní žraloci velrybí. Lodní exkurze spojené s pozorováním a šnorchlováním s těmito tvory si můžete rezervovat ve městech Exmouth a Coral Bay. Stejnou oblastí migrují v době mezi červnem a listopadem tisíce keporkaků (plejtváků dlouhoploutvých). Lodní exkurze za keporkaky je možné rezervovat od srpna do listopadu.

Pozorování velryb a lodní exkurze nabízí celá řada dalších západoaustralských měst, jako Margaret River, Busselton, Albany, Augusta, Dunsborough, Denmark a další.

Jižní Austrálie

Podél jižního pobřeží Austrálie migrují od května do října velryby pravé, plejtváci nebo vorvani. Velryby můžete nejlépe pozorovat v Port Elliotu, Port Lincolnu nebo Victor Harboru, kde lze mimochodem navštívit Velrybářské centrum Jižní Austrálie.

Mohlo by se hodit:

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Austrálie je prvotřídní světovou potápěčskou destinací, která určitě uspokojí potřeby zkušených i začínajících potápěčů, jimž je k dispozici i bohatě rozvinutá infrastruktura. Bohužel ceny ponorů a kurzy zde vyjdou daleko dráž, než v některých jiných zemích světa.

Potápěčské lokality v Austrálii jsou velmi rozmanité, a tak se můžete ponořit k barevným útesům s korály, stejně jako jako k vrakům lodí. V Austrálii se můžete potápět se žraloky a spoustou dalších mořských zvířat nebo prozkoumávat podvodní jeskyně. Skvělá místa k potápění sice najdete takřka podél celého pobřeží Austrálie, mezi nejpopulárnější lokality přeci jen patří severovýchod Queenslandu v okolí Cairns, ze kterého se pořádá množství potápěčských exkurzí. Oblíbené jsou také vody kolem ostrovů Velkého bariérového útesu, jako je třeba Lady Elliot Island. Veškeré možné potřebné informace vám poskytnou informační centra a potápěčské agentury, sídlící v pobřežních městech.

Také Nový Jižní Wales nezůstává, co se týče potápění, pozadu. Kolem pobřeží se nacházejí různorodé potápěčské lokality, zahrnující korály, lesy chaluh, jeskyně i potopené vraky lodí, které přitahují podmořský život. Mezi nejlepší místa v Austrálii pro jeskynní potápění patří Fish Rock Cave, ležící nedaleko Smoky Cape mezi Port Macquarie a Coffs Harbourem. Uvnitř jeskyně se utvořil unikátní ekosystém, který je domovem celé řady mořských živočichů, v čele s ohroženými žraloky písečnými. Vrakové potápění zastupuje především vrak válečné lodi Ex HMAS Adelaide, který byl účelově potopen v roce 2011, aby tak vznikl umělý útes. Vrak leží v hloubce 32 metrů asi 1.5 km od pobřeží, nedaleko města Terrigal. Dalšími oblíbeným místy v NSW je mořský park Julian Rocks u Byron Bay, ostrov Montague Island nedaleko města Narooma, mořský park Jervis Bay, mořský park Solitary Islands u Coffs Harbour nebo Merimbula Wharf u Merimbuly. Ostrov Lord Howe Island je sice trochu z ruky, kolem ostrova se ale rozkládá nejjižněji situovaná korálová bariéra světa, lákající potápěče i milovníky šnorchlování.

Potápění ve Victorii se zaměřuje na vraky lodí, kterých leží podél pobřeží státu mnoho desítek, dále jsou k vidění podmořské jeskyně, stěny, ale také poměrně pestrý život, zastoupený desítkami druhů ryb nebo třeba mořskými koníky (Sea Dragon).

Jednou z nejkrásnějších potápěčských lokalit v Jižní Austrálii je okolí mola Edithburgh jetty na jihovýchodním cípu poloostrova Yorke. Můžete zde pozorovat celou řadu zajímavých tvorů, jako je několik druhů chobotnic, nahožábrých plžů, ryb nebo mořských koníků. Dalšími potápěčskými místy jsou například Olivers Reef u Victor Harboru a Rapid Bay Jetty nedaleko Cape Jarvis. Za potápěním v Jižní Austrálii nemusíte daleko ani z Adelaide, v blízkosti města se nachází několik pěkných potápěčských lokalit, jako Port Noarlunga, vrak lodi Star of Greece u Port Willunga nebo umělý útes u Glenelgu. Pro Jižní Austrálii je mimochodem typický druh mořského koníka, zvaného řasovník, který se vyskytuje právě při jižním pobřeží Austrálie. Potápěčské exkurze za těmito zvláštními tvory si můžete rezervovat třeba v Adelaide u www.divingadelaide.com.au. Stejná agentura organizuje podmořské výpravy za lachtany.

Do Tasmánie se jezdí především za přírodou, i tento stát má ale v oblasti potápění co nabídnout. Populárním centrem potápění na Tasmánii je malé město Bicheno na východním pobřeží, v jehož okolí se nacházejí skvělá místa jako Paradise Reef nebo lokality v mořské rezervaci kolem ostrova Governor Island. Dalším oblíbeným místem v Tasmánii je ostrov Maria Island, proslulý bohatým podmořským životem. V moři kolem Tasmánie si lze užít i vrakového potápění. Vraky lodí spočívají na dně moře kolem východního pobřeží ostrova nebo u ostrovů Flinders, King nebo Betsey.

Šnorchlování

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Velký bariérový útes je jedinečný přírodní div světa, největší korálový útes planety, táhnoucí se podél východního pobřeží Austrálie v délce kolem 2300 km, od Papuy až téměř k Bundabergu. Většina útesu je chráněna v rámci národního mořského parku a také pod hlavičkou UNESCA. Tvoří jej tisíce samostatných korálových útesů a zhruba 600 ostrovů. Přestože korály zabírají jen 1% povrchu Země, jsou domovem čtvrtiny veškeré světové oceánské populace. Tento ekosystém je bohužel velmi křehký a neodpustí žádný lidský ekologický prohřešek. Bohužel za poslední desetiletí došlo důsledkem činnosti člověka k rapidnímu úbytku korálové bariéry. Korálové útesy lze obdivovat ve vodách kolem ostrovů, více nebo méně vzdálených od pevniny, nebo se vydat na otevřený oceán k tzv. "outer reefs" neboli vnějším útesům, kde byly za tímto účelem vybudovány plovoucí pozorovací plošiny, poskytující veškerý komfort. Ať už se ale za korály vydáte lodí, letadlem nebo třeba helikoptérou, nikdy to nebude levná záležitost, obzvláště pokud spojíte výlet i s ubytováním. Na některá výjimečná místa se dá dostat pouze soukromou lodí.

Ningaloo Reef je korálová bariéra, táhnoucí se v délce 300 km podél pobřeží regionu Gascoyne v Západní Austrálii. Výhodou tohoto místa je, že korálové útesy často leží hned u břehu, takže ke šnorchlování nepotřebujete žádnou loď a za barevnými korály si můžete doplavat sami. Jediným omezením může být přístup k některým šnorchlovacím plážím, ke kterým je možné dojet jen autem s pohonem 4x4. Další věc je, že některé korály se nachází v až příliš mělkých místech, kde je možné šnorchlovat jen v době přílivu. Hlavními centry oblasti Ningaloo Reef jsou města Exmouth a Coral Bay. Skvělá místa na šnorchlování v okolí Exmouthu se nachází v národním parku Cape Range (platí se vstup 15 AUD za auto) a patří k nim především Turquoise Bay Drift, Lakeside nebo Oyster Stacks. Pokud se vám nechce zajíždět až do Exmouthu, další pěkná místa na šnorchlování, jako Bill's Bay, Purdy Point, Five Fingers Reef nebo Paradise Beach Drift, leží blízko Coral Bay.

Pro děti

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Queensland

  • Sea World, Gold Coast - zábavní park kombinuje pouťové atrakce se ZOO a zvířecí show.
  • Dreamworld, Gold Coast - největší tématický park na Gold Coast
  • Movie World, Gold Coast - tématický park s filmovými motivy, atrakce a různá vystoupení.
  • Wet'n Wild, Gold Coast - akvapark.
  • Lone Pine Koala Sanctuary, Brisbane - nejstarší a největší rezervace s koalami. Na rozlehlém prostoru je možnost narazit i na většinu dalších australských zvířat, jako jsou wombati, emuové, dingové, ježury, hadi a samozřejmě stáda klokanů, které můžete krmit. Nenechte si ujít krmení loriů a dalších papoušků.
  • Currumbin Wildlife Sanctuary, Currumbin, Gold Coast - zvířecí park s papoušky, klokany, koalami a dalšími zvířaty.
  • Paradise Country, Oxenford, Gold Coast - farma se zvířaty.
  • Sling Shot Fun Park, Surfers Paradise, Gold Coast - zábavní park s atrakcemi.
  • GC Aqua Park, Southport, Gold Coast - vodní park s nafukovacími atrakcemi.
  • Gold Coast Wax Museum, Surfers Paradise - muzeum voskových figurín.
  • Aussie World, Palmview, Sunshine Coast - tématický park s pouťovými atrakcemi.
  • Ripleys Believe It Or Not, Surfers Paradise - interaktivní výstava a svět kuriozit a optických iluzí.
  • Australia ZOO, Beerwah - jedna z top ZOO celé Austrálie, kterou založil známý tvůrce filmů se zvířaty, Steve Irwin.
  • Sea Life Sunshine Coast, Mooloolaba - podvodní svět s akvárii.
  • Cooberie Park, Yeppoon - zvířecí park s možností krmení klokanů a dalších zvířat.
  • Reef HQ, Townsville - velké oceanárium a záchranná stanice pro mořské želvy.
  • Australian Butterfly Sanctuary, Kuranda - motýlí farma.
  • Bird world Kuranda, Kuranda - setkání s papoušky.
  • Kuranda Koala Gardens, Kuranda - zvířecí ZOO nejen s koalami.
  • Hartley's Crocodile Adventures, Wangetti - zvířecí park + výpravy za zvířaty do přírody.
  • Snakes Downunder Reptile Park and ZOO, Childers, Bundaberg - zvířecí park zaměřený především na hady a další plazy.

Západní Austrálie

Nový Jižní Wales

Victoria

Jižní Austrálie

Severní teritorium

Australian Capital Territory

Pozorování zvířat

ZOBRAZIT MAPU MÍST

To, co dělá Austrálii Austrálií, je především zdejší fauna. Austrálie je jedná velká ZOO bez klecí a plotů. Více než 80% zvířat, které v Austrálii žijí navíc nenajdete nikde jinde na světě a to už je opravdu pádný důvod, proč sem vážit tak dalekou cestu. S nějakým zástupcem živočišné říše se setkáte skoro na každém kroku, kam se hnete a často nemusíte ani cestovat daleko z měst. Spousta divokých zvířat žije přímo v městských parcích nebo na okrajích měst, kde se můžete setkat s pasoucími se klokany, být svědky nočních výprav roztomilých posumů nebo se nechat budit hejny vřeštících papoušků a chechtajících se ledňáků (zvaných kookaburry). Nad míru spokojeni pak budete v místech jako je Tasmánie nebo Klokaní ostrov (Kangaroo Island), kde se to divokými zvířaty jen hemží. A pokud se nespokojíte jen s pozorováním zvířat ve volné přírodě, nic vám nebrání navštívit některou z mnoha australských ZOO nebo zvířecích parků, které pořádají edukační programy, a kde je možné některá zvířata krmit a hladit.

Koaly

Společně s klokany nejikoničtější symbol Austrálie lze spatřit na mnoha místech země. Roztomilí chlupáči se živí eukalyptovým listím a jsou mistry ve spaní (koaly spí až 20 hodin denně). Mimo ZOO a zvířecí parky máte koaly největší šanci spatřit na ostrově Magnetic Island nebo v národním parku Noosa v Queenslandu. Magnetic Island je mimochodem domovem největší kolonie divokých koal v Queenslandu.

Delfíni

V různých částech Austrálie se nacházejí místa na pobřeží, kam pravidelně připlouvají divocí delfíni, zvyklí dostat svou denní porci ryb. Záleží na lokalitě, ale nejvyšší pravděpodobnost spatřit delfíny je v ranních hodinách, i když ne vždy je úspěch zaručen.

Kam se za delfíny vydat:

  • Tin Can Bay - Queensland
  • Tangalooma, Moreton Bay, Queensland
  • Bunbury, Západní Austrálie - největší tahák tohoto malého města je zdejší Dolphin Discovery Centre na břehu zálivu Koombana, kam připlouvají denně divoce žijící delfíni.
  • Monkey Mia, Západní Austrálie - delfíni připlouvají na zdejší pláž již více než 40 let a oblast Monkey Mia tak patří k nejpopulárnějším místům pro pozorování delfínů z takové blízkosti v Západní Austrálii. Abyste je viděli, přijeďte mezi 7:45 a 12 hodinou, nejlépe však hned ráno.
  • Rockingham, Západní Austrálie - v tomto městě nedaleko Perthu je možné od září do začátku června rezervovat plavání s delfíny (www.dolphins.com.au). Mimo toto období se pořádají organizované výlety do přilehlého mořského parku Shoalwater Islands, kde lze spatřit jak delfíny, tak lachtany.
  • Mandurah, Západní Austrálie - různě časově náročné lodní výlety za delfíny lze podniknout také z města Mandurah s Mandurah Cruises.

Mořské želvy

Mořské želvy brázdí světové oceány a moře již více než 200 milionů let, bohužel díky globálnímu oteplování, znečištění oceánů a rozvoji pobřežní infrastruktury se z těchto tvorů stává čím dál, tím více ohroženější živočišný druh. V Austrálii, konkrétně v oblasti Velkého bariérového útesu, žije šest z celkem sedmi druhů mořských želv a právě zde se se želvami můžete setkat při běžném šnorchlování nebo potápění v moři. Stejně tak na ně můžete narazit na západě Austrálie, kolem útesů Ningaloo Reef. Toužíte-li být svědkem toho, jak dospělé želvy připlouvají na pobřeží klást svá vejce, vydejte se do městečka Mon Repos nedaleko Bundabergu v Queenslandu v období od listopadu do ledna. Od ledna do března se pak z vajec líhnou malé želvičky a vydávají se na svou první a nejnebezpečnější pouť zpět do moře. Další informace o Mon Repos najdete na této stránce.

Ptakopyskové

Tato extrémně plachá zvířata je možné nejlépe spatřit v národním parku Eungella nebo v Oliver's Pool poblíž Finch Hatton Gorge - obě lokality se nacházejí nedaleko města Mackay v Queenslandu. Dalším domovem ptakopysků je například národní park Lamington v Queenslandu. Největší šanci vidět ptakopyska máte brzy ráno nebo při západu slunce.

Pes dingo

Dingové jsou největšími suchozemskými predátory Austrálie. Na kontinentě žijí již tisíce let, o čemž mimo jiné svědčí staré skalní malby původních domorodých obyvatel. Svou populací dingů je pověstný především ostrov Fraser Island. Zdejší dingové se díky dlouhověké izolovanosti ostrova neměli možnost křížit s jinými divokými psy, takže jsou považováni za nejčistokrevnější populaci dingů v Austrálii.

Kasuárové

Kasuár je velký, nelétavý pták, který kromě Austrálie žije také v Papue Nové Guinee. Podle odhadů jich v Austrálii zbývá jen něco kolem 2000 kusů. Jejich přirozeným domovem jsou tropické lesy, kterých ovšem rychle ubývá, čímž se kasuárům zúžuje prostor, kde se mohou ukrýt a získávat potravu. Kromě toho jich hodně skončí pod koly aut, nebo se stane obětí predátorů, takže dnes je kasuáří populace značně ohrožena. Jinak se tihle bizarní ptáci živí ovocem a bobulemi až 230 druhů stromů, mimo jiné tak pomáhají rozmnožování rostlinných druhů, jejichž plody jsou tak velké, že je žádné jiné zvíře nespolkne. Dospělý kasuár měří až 1,80 metru a dokáže být nebezpečný, obzvláště když brání sebe nebo svá mláďata. Na silných nohou má prsty s dost ostrými drápy, takže kopanec od něj může být smrtelně nebezpečný i pro člověka. Nejlepší příležitost pozorovat kasuáry ve volné přírodě skýtají tropické lesy na severu Queenslandu. Za kasuáry se vydejte do Mission Beach, do lesů v okolí Townsville nebo národního parku Daintree.

Krokodýlové

Austrálie je domovem jak slanovodních (salties), tak sladkovodních krokodýlů, kteří dohromady žijí v řekách, tůních a při pobřeží moře na severu Západní Austrálie, Severního teritoria a tropického Queenslandu. Zejména slanovodní krokodýli mohou dorůstat délky několika metrů a jsou tak největšími plazy světa. Z bezpečnostních důvodů se za krokodýli ve volné přírodě vydávejte jen v rámci organizovaných výprav, které vedou zkušení průvodci, znalí dané oblasti. Provozovatele říčních výletů za krokodýly najdete například v Daintree vilage na severu Queenslandu a dále kolem Cape York nebo v Karumbě. V Severním teritoriu lze krokodýly pozorovat s vyhlídek v Shady Camp u řeky Mary, dále v národním parku Kakadu nebo národním parku Nitmiluk (Katherine Gorge), kde se krokodýli povalují na břehu řeky Katherine River. Vyhlášené skákající krokodýly lze vidět na řece Adelaide River, kde zdejší agentury pořádají lodní výlety s pozorováním těchto plazů, kteří se vymršťují z vody za kusy masa, kterými je průvodci lákají přímo z paluby lodě.

Vinná turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Barossa Valley je nejen nejznámější vinařskou oblastí Jižní Austrálie, ale i celého Australského svazu. Celá oblast se nachází jen pár desítek minut jízdy z Adelaide a nabízí nejen ochutnávku jedinečných vín některého z více než 150 místních vinařství, ale i gastronomické zážitky, projížďky malebnou krajinou a poznání zdejších vesnic a městeček s německým nádechem. Mnoho vinařství organizuje prohlídky sklípků s ochutnávkou. O něco méně známá je vinařská oblast Clare Valley, soustředěna v okolí městečka Clare, případně oblast Coonawarra.

Po Novém Jižním Walesu je roztroušeno 14 vinařských oblastí, proslulý je především region Hunter Valley, nejstarší vinařský region v Austrálii. Vína pocházející z Hunter Valley si získala světovou proslulost a směle mohou konkurovat vínům z daleko známějších vinařských zemí.

Victorie se může pyšnit celkem pěti vinařskými regiony, v čele s vinařstvími v regionu Yarra Valley, rozkládajícího se na severovýchod od Melbourne.

V Západní Austrálii se nachází hned devět vinařských oblastí, včetně nejstaršího vinařského regionu tohoto státu, kterým je Swan Valley. Swan Valley leží jen pár kilometrů od Perthu, odkud tu budete za pár minut autem. Lepší je ale sednout v přístavišti Barrack Street Jetty na loď Swan River cruise a doplout sem po řece Swan, která se vine krásnou krajinou. Dalším známým vinařským regionem je například Margaret River, město známé také svou surfařskou scénou.

Další aktivity

Windsurfing
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Hlavním městem windsurfingu v Západní Austrálii je Geraldton, nacházející se na pobřeží zvaném Batavia Coast, asi 400 km na sever od Perthu. Příhodné klima s celoročními větry a pravidelný příboj dělají z Geraldtonu ideální místo nejen pro windsurfing, ale i kitesurfing. K nejlepším lokalitám pro provozování těchto vodních sportů patří Coronation Beach, Sunset Beach, Point Moore, Glenfield Beach nebo St.George's Beach. O něco blíže Perthu leží Lancelin, další skvělé místo, vyhledávané milovníky vodních sportů. V malém rybářském městečku se každé léto dokonce konají prestižní windsurfingové závody, kam se sjíždí závodníci z celého světa.

navrhnout změnu
Lyžování
ZOBRAZIT MAPU MÍST

V době, kdy nejvyšší hřbety Velkého předělového pohoří pokryje sníh (červen-září), probouzí se zdejší zimní střediska a lyžařské resorty. Centrem australského lyžování je především Nový Jižní Wales a střediska ve Sněžných horách. Nejdelší sjezdovku sice najdete v lyžařském areálu Thredbo, největším lyžařským střediskem na jižní polokouli je Perisher, který tvoří celkem čtyři oblasti - Perisher Valley, Blue Cow, Smiggin Holes a Guthega. Nejvýše položeným střediskem Austrálie je Charlotte Pass, rozkládající se na úpatí nejvyšší hory Austrálie, Mount Kosciuszka. Menším resortem je Selwyn Snowfields, nabízející kromě lyžování a snowboardingu třeba i snow tubing nebo tobogganing.

Ve státě Victoria jsou hlavními zimními středisky Mount Buller, Hotham a Falls Creek. Mount Buller je menší resort, nacházející se jen tři hodiny jízdy na severovýchod od Melbourne. Mount Buller je celoroční středisko, kde se v zimě lyžuje a v létě se dají podnikat pěší túry a jezdit na horském kole. Hotham je jednou z nejvýše položených vesnic Austrálie - v tomto alpském středisku můžete lyžovat ve výšce kolem 1.800 metrů n.m. Plně vybavený resort disponuje celkem 13 vleky a lanovkami a také restauracemi. V nabídce je i noční lyžování. Kromě sjezdového lyžování je možné běžkovat na upravených trasách. Falls Creek je největším alpským střediskem Victorie. Vesnice leží v nadmořské výšce 1.600 m n.m., vleky a lanovky vás vyvezou do maximální výšky 1.780 m n.m. Pro návštěvníky je připraveno 92 sjezdovek, z nichž nejdelší měří 3 km, kromě toho je zde možné běžkovat nebo provozovat snow tubing.

navrhnout změnu
Rafting
navrhnout změnu
Lezení po skalách
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jedním z nejlepších míst pro skalní lezení jsou viktoriánské Grampiany, plné dramatických skal a skalních formací. Obzvláště oblíbené jsou Mount Arapiles, v nichž postupem času vzniklo více než 2000 lezeckých cest různé úrovně složitosti, od cest pro začátečníky až po nejnáročnější úseky. Dalším vyhledávanou oblastí je národní park Grampians a místa jako Bundaleer, Mount Stapylton Amphitheatre, The Watch Tower nebo Halls Gap Valley. Více informací vám poskytne agentura Hangin' Out.

Lezecké oblasti:

  • Nový Jižní Wales, Nowra, Shoalhaven River
  • Nový Jižní Wales, Bungonia National Park
  • Nový Jižní Wales,
  • Jižní Austrálie, Morialta Conservation Park
  • Jižní Austrálie, Onkaparinga River Recreation Park
  • Jižní Austrálie, Buckaringa Gorge
  • Jižní Austrálie, Wilpena Pound
  • Tasmánie, Tasman National Park
  • Tasmánie, Mount Wellington
  • Tasmánie, Fingal Valley
  • Tasmánie, Ben Lomond National Park

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Ziplining
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nejextrémnější zipline dráha Austrálie je dlouhá 525 metrů a je součástí parku Live Wire Park v Lorne ve Victorii.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele