logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 180 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 500 Kč
Turistická sezóna
květen-září
Proč cestovat právě sem
horské scenérie Kavkazu
starobylé kostely a kláštery
levná destinace
přátelští lidé
Proč se zemi vyhnout
zastaralá infrastruktura na některých místech

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Jerevan
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-4 ° -1 ° 6 ° 13 ° 18 ° 22 ° 26 ° 25 ° 21 ° 13 ° 7 ° 0 °
8 9 9 11 13 7 5 3 3 7 6 7

Arménie - první křesťanská země

Ve stínu Kavkazu a biblické hory Ararat leží Arménie, krásná, hornatá země, bohatá na historické i kulturní dědictví. Majestátní Ararat má pro Armény velký význam, ostatně, najdete jej i na státním znaku Arménie a je po něm pojmenován třeba národní poklad Arménie, světově proslulý arménský koňak. Hora se ale paradoxně nachází v Turecku, na druhé straně neprostupné hranice. Stejně tak je hranice uzavřena s další sousední zemí, Ázerbájdžánem, se kterým vede Arménie dlouholeté územní spory. Arménie je kolébkou civilizace, stará tisíce let (hlavní město Jerevan je jedním z nejstarších měst světa) a také první zemí, která v roce 301 n.l. přijala křesťanství jako státní náboženství. Během staletí zažila Arménie mnoho útrap. Kdysi několikanásobně větší území ztratila během dobyvačných vpádů cizích vojsk, k temným stránkám arménské historie patří nejen genocida více než miliónu jejích obyvatel ze strany osmanských vojsk v roce 1915, ale také velká zemětřesení, či vojenský konflikt s Ázerbájdžánem. Arménie však stále zůstává hrdou zemí, plnou velmi pohostinných lidí.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Arménii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!  

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Arménie

Občané zemí EU (včetně České a Slovenské republiky) a dále například Austrálie nebo USA nepotřebují k turistické návštěvě Arménie víza. Pobyt v zemi bez víza je omezený maximálně na 180 dnů v rámci jednoho roku.

Občané Kanady, Turecka, Indie a některých dalších zemí mohou získat víza po příletu do Arménie.

Sporné území Náhorního Karabachu (také Artsakh) je pod kontrolou Arménie, ačkoliv si jej právně nárokuje Ázerbájdžán. K návštěvě Náhorního Karabachu budete potřebovat víza, která se dají získat buď na zastupitelském úřadě Náhorního Karabachu v Jerevanu (17a/2 Nairi Zaryan st, Yerevan 0051) nebo po příjezdu do hlavního města Stěpanakertu, na místním Ministerstvu zahraničí. K získání víz budete potřebovat pas, vyplněnou žádost a fotografii formátu 3x4 cm. Víza na 21 dnů se vydávají zdarma, jinak si můžete koupit jednovstupové nebo vícevstupní víza na jeden, dva nebo tři měsíce. Myslete na to, že při případných problémech nemáte právní nárok obrátit se na zastupitelský úřad České republiky v Arménii a ani v Ázerbájdžánu, pro který jste v okamžiku vstupu na území Náhorního Karabachu v podstatě vetřelci, kteří ilegálně překročili hranice. Stejně tak můžete mít problém s pojistným plněním ze strany zdravotní pojišťovny. Na druhou stranu je Náhorní Karabach velmi zajímavé místo, plné historie, pěkné přírody a měst duchů. Pokud jste už Náhorní Karabach navštívili, Ázerbájdžánci vás nepustí do své země. Na návštěvu Náhorního Karabachu se mimo jiné ptají i při vyplňování vízového formuláře.

Pro cizí návštěvníky Arménie teoreticky platí přihlašovací povinnost, to znamená, že by se každý cizinec měl do 3 dnů od příjezdu do země registrovat na policii, což by za vás měl udělat hotel nebo hostel. Podle stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR však v praxi není registrace vyžadována. Pro klid duše si alespoň na jednu z prvních tří nocí zarezervujte hotel nebo hostel, který vás zaregistruje.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň ještě dalších 6 měsíců po návratu z Arménie.

Hraniční přechody

Arménie hraničí s Tureckem, Gruzií, Ázerbájdžánem a Íránem. Kvůli dlouholetým sporům je hranice s Tureckem a Ázerbájdžánem uzavřena, takže po zemi se do Arménie dostanete jen z Gruzie nebo z Íránu.

Přechod mezi Gruzií a Arménií bývá bezproblémový. K nejfrekventovanějším silničním přechodům mezi oběma státy patří (ve směru z východu na západ) Bagratashen-Sadakhlo, Gogavan-Guguti a Bavra-Ninotsminda, všechny tyto přechody by měly být otevřeny 24 hodin denně.

  • Přechod Bagratashen-Sadakhlo leží na spojnici hlavních měst Tbilisi a Jerevanu a proto patří k nejvytíženějším přechodům mezi oběma státy. Přechod hranice a odbavení je rychlé a většinou nezabere víc než pár minut. Mezi oběma městy jezdí množství autobusů a maršrutek.
  • Přechod Gogavan-Guguti leží západně od výše zmiňovaného přechodu, na silnici E117/M3.
  • Přechod Bavra-Ninotsminda je nejzápadněji ležící přechod, nacházející se nedaleko tureckých hranic.

Mezi Íránem a Arménií lze využít hraniční přechod Norduz-Agarak, nezapomeňte si před vstupem na území Íránu vyřídit víza. Přechod hranice bývá bez komplikací, pasová kontrola a prohlídka zavazadel probíhají poměrně rychle. Autobusy a maršrutky jezdí z Jerevanu do příhraničního města Meghri nebo až do Agaraku, v Jerevanu lze nasednout i na dálkový autobus do Tabrízu nebo Teheránu. Cesta autobusem z Jerevanu na hranici trvá asi 10 hodin.

Hranice s Tureckem je po zemi neprostupná a obehnaná plotem, který střeží ruští vojáci. Bohužel se v blízkosti hranice nachází klášter Chor Virap a řada dalších památek, proto dávejte dobrý pozor, abyste nenarušili hranici a nedostali se do konfliktu s vojáky.

Území Náhorního Karabachu hraničí s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, jediná přístupová cesta pro cizí návštěvníky vede z Arménie. Z Jerevanu do Stěpanakertu (cca 6 hodin jízdy) jezdí veřejná doprava, můžete ale jet i taxíkem nebo autem z půjčovny. Hlavní silnice vede z Jerevanu přes města Vayk, Goris, hraniční přechod Aghavno poblíž města Berdzor až do Stěpanakertu (také Chankendi).

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotnictví v Arménii

Úroveň zdravotnických zařízení a lékařské péče je ucházející v Jerevanu, mimo hlavní město však často chybí vybavení kvalitními léky i kvalifikovaným personálem. Proto se na venkovské nemocnice obracejte pouze v lehčích případech, vyžadujících jednoduché, základní ošetření. Před cestou do Arménie si nezapomeňte sjednat kvalitní pojištění, ošetření se platí na místě v hotovosti, což by vám pak každá lepší pojišťovna měla po předložení lékařské zprávy proplatit.

Očkování do Arménie

Do Arménie není potřeba žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se nicméně doporučuje očkování proti žloutence A, které se vám bude později hodit i pro cesty do dalších zemí a konec konců také po návratu do Česka. Ostatní očkování vám nejspíš doporučí specialista na cestovní medicínu v závislosti na tom, jak dlouho a v jakých oblastech budete v zemi pobývat, jaký styl cestování preferujete, případně jaký je účel vaší cesty a také zdravotní situace v zemi. Po zvážení všech těchto faktorů se případně nabízí ještě očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším možným zdravotním obtížím, se kterými se můžete během cestování po Arménii setkat, patří cestovatelský průjem a v létě potíže způsobené horkým klimatem. Při cestách do hor a pobytu ve vyšších nadmořských výškách můžete pociťovat příznaky výškové nemoci, proto nezapomeňte na dostatečnou aklimatizaci. Ze zdravotních důvodů se raději vyhýbejte konzumaci nepasterovaného mléka, které je k dostání od lidí, žijících ve venkovských oblastech. Vyhnete se tak případnému riziku nákazy brucelózou, která se sice v Česku již hojnou řadu let nevyskytuje, v Arménii jí ale mohou být nakažena domácí zvířata.

Arménie je od roku 2011 považovaná za zemi bez malárie, což je výsledek úspěšného programu na vymýcení této nemoci z předchozích let.

Voda z vodovodu často pochází z horských pramenů a je pitná, byť může obsahovat stopy těžkých kovů a dalších látek. Pítka k doplnění vody najdete skoro v každém městě. Pokud chcete mít naprostou jistotu, kupte si balenou vodu nebo používejte kvalitní filtrovací zařízení.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Arménii

Oficiální měnou je arménský dram (AMD, ֏), který je zároveň i oficiálním platidlem v Náhorním Karabachu. Jeden dram se teoreticky dělí na 100 luma, vzhledem k nicotné hodnotě se ale lumy nepoužívají. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 AMD a mince v hodnotě 10, 20, 50, 100, 200 a 500 AMD. Zde zjistíte aktuální kurz české koruny k dramu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Arménii

V porovnání s vyspělou Evropou je Arménie levnou zemí. Levnější než v Česku je tu skoro vše, ať už je to doprava, jídlo nebo telekomunikační služby. Nejdražší lokalitou je Jerevan, zbytek země a obzvláště arménský venkov je o poznání levnější. Denní rozpočet bude samozřejmě záviset na stylu vašeho cestování, pokud budete spát ve stanu a po Arménii stopovat, budou náklady minimální, naopak pokud budete nocovat v nejlepších hotelech a navštěvovat restaurace západního typu, vyjde vás pobyt na několik tisíc korun za den. Baťůžkářský styl cestování se spaním v hostelech nebo levných gesthauzech, stravováním se u pouličních stánků, v pouličních jídelnách a bistrech a s přemisťováním se maršrutkami a občasným stopem vás vyjde zhruba na 400-500 Kč za den. Studentům doporučujeme vzít si kartu ISIC, která vám ušetří peníze za vstupy do muzeí a dalších turistických atrakcí.

Jídlo je levné, což platí především pro nákupy ovoce a zeleniny na lokálních trzích. Zboží v supermarketech je cenově srovnatelné nebo levnější než potraviny v Česku. Za plněné pečivo, lahmacun a další lehké občerstvení u pouličních stánků nebo v obchůdcích dáte maximálně 1.000 AMD, ale spíš méně. Oběd v lokální levnější restauraci bude stát 1.500-2.500 AMD.

Nejlevnější ubytování nabízí hostely a levné gesthauzy a hotely. Noc v hostelu vyjde v průměru na 4.000-6.000 AMD, záleží na lokalitě. Gesthauz nebo levný hotýlek si bude nejspíš účtovat 8.000-12.000 AMD za noc, v Jerevanu opět počítejte spíše víc. Pokoj v hotelu střední kategorie vyjde od 20.000 AMD výš.

Velmi levná je doprava, za jízdu autobusem nebo metrem v Jerevanu zaplatíte jen 100 AMD, nástupní sazba v taxi je 600 AMD, za každý ujetý kilometr pak zaplatíte cca 100 AMD, takže jízda taxi po městě by měla stát do 50 Kč. Směšně levné jsou i maršrutky, cesta z Jerevanu do Ečmiadzinu (cca 20 km) stojí jen 200-250 AMD, z Jerevanu do vesnice Dilidžan (necelých 100 km) pojedete za 1.000 AMD. Cesta vlakem z Jerevanu do Gjumri vyjde na 1.000 AMD v obyčejném vlaku a 2.500 AMD v rychlíku. Pokud budete cestovat autem, litr benzínu vyjde na přibližně 400 AMD, tedy asi 20 Kč.

Vstupné do památek a muzeí vás také nezruinuje. Za návštěvu Památníku písemnictví Matenadaran zaplatíte 1.500 AMD, cena organizované prohlídky likérkou Ararat začíná na 4.500 AMD, v čemž je zahrnuta ochutnávka dvou mladších ročníků zdejší brandy. Za vstup do klášterů se obvykle neplatí.

Orientační ceny v Arménii

  • chléb, 150-300 AMD
  • litr mléka, 400 AMD
  • balená voda 1,5 l, cca 250 AMD
  • kilo jablek, 200-500 AMD
  • kilo rajčat, 250-400 AMD
  • pivo v supermarketu, 400-500 AMD
  • pivo v restauraci, 600-1.000 AMD
  • láhev vína, cca 1.500 AMD
  • jízda jerevanským metrem, 100 AMD
  • litr benzínu, cca 400 AMD

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Dolary nebo eura vám smění v každé bance nebo směnárně, kromě těchto měn není problém směnit ani ruské rubly. České koruny nechte doma, i když je možné je na některých místech směnit, dostanete za ně méně, než odpovídá reálný kurz. Na letišti Zvartnots si případně vyměňte jen nejnutnější hotovost, protože zdejší banky nabízí nevýhodný kurz. Banky a směnárny najdete v každém větším městě, směnárny se často nacházejí uvnitř nákupních center a supermarketů. Výměna cizí měny na dramy je nejlepší způsob, jak získat arménskou měnu. Výběr peněz z bankomatů nebo platby cizí kartou vás vyjdou méně výhodně.

Bankomatů je dost v Jerevanu a dnes už i v dalších městech.

Kartou je možné platit jen ve větších obchodech a supermarketech, hotelech nebo restauracích v Jerevanu. V ostatních případech se budete muset spolehnout na dostatek hotovosti. Hotovost si určitě vezměte s sebou při cestě do odlehlejších oblastí a na venkov, kde jinak než v hotovosti nezaplatíte. Na venkově se často stává, že místní obchodníci nemají na vrácení na bankovky vyšších hodnot, proto se pro nákupy na venkově ideálně hodí tisíci dramové bankovky.

Spropitné

Kuvér ve výši 8-10% již některé restaurace zahrnují do celkové útraty, takže není potřeba nechávat další spropitné, případně můžete cenu kosmeticky zaokrouhlit na stovky dramů. Pokud není spropitné zahrnuto v ceně, je vhodné nechat 5-10% navíc, obzvláště pokud jste byli s obsluhou spokojeni.

Devizové předpisy

Do Arménie si můžete dovézt hotovost v maximální výši 10.000 USD (nebo ekvivalentu této částky v jiné měně). Částky nad tuto sumu musíte deklarovat při vstupu do země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Arménii

Arménie se geograficky nachází v subtropickém pásmu ovlivněném nadmořskou výškou, takže zdejší klima je spíše kontinentální, suché s horkými léty a mrazivými zimami. Většina srážek spadne během jara (nejdeštivějšími měsíci jsou duben a květen), ačkoliv jih země má o něco sušší klima. Rozhodující vliv na charakter klimatu jednotlivých regionů má nadmořská výška - je třeba si uvědomit, že většina území Arménie se nachází v nadmořské výšce přes 1.500 metrů. V horách se průměrné letní teploty pohybují mezi +10 a +22°C a zimní tepoty od +2 do -14°C. Na níže položených pláních se průměrná teplota v lednu pohybuje kolem -5°C a v červenci kolem +25°C. 

Nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen, kdy teplota v Jerevanu může dosáhnout až 40°C.

Nejlepší doba pro návštěvu Arménie

K nejlepším obdobím pro cestování po Arménii patří jaro, kdy panují příjemné teploty a příroda se krásně zelená. Vyhněte se ale dubnu a začátku května, které jsou nejdeštivější částí roku.

Také léto patří k oblíbenému období pro návštěvu Arménie, zejména hor. Vysokohorské treky je nejlepší kvůli sněhu podniknout v červnu, červenci a srpnu. V Jerevanu však počítejte s úmornými vedry. V létě si můžete dopřát místní ovoce a zeleninu, které se prodává na trzích nebo u stánků podél silnic.

Podzim je relativně dlouhý, se stabilními a příjemnými teplotami, proto je toto období (zejména jeho začátek) společně s jarem považované za nejlepší dobu pro návštěvu Arménie.

Zima je tím pravým časem v případě, že si chcete v Arménii zalyžovat. Dalším plusem zimního období bude to, že sem nejezdí skoro žádní turisté a vy tak budete mít památky pro sebe.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Arménii

Arménie je velmi bezpečnou zemí - pravděpodobnost teroristického útoku je jedna z nejnižších na světě a i obecná úroveň kriminality je nízká. Po Jerevanu je možné se beze strachu pohybovat i v nočních hodinách. I tak byste se měli řídit svou intuicí a používat selský rozum - je dobré dávat si pozor na své osobní věci a cennosti, což platí obzvláště pro cestování hromadnou dopravou nebo na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou tržiště, nádraží apod.

Na co si dát v Arménii pozor

  • V blízkosti arménsko-ázerbájdžánské hranice dochází k občasným vojenským střetům a nepokojům, proto je lepší se příhraničním oblastem vyhnout. Za nebezpečné oblasti jsou považovány zejména části regionu Tavuš a Gegharkunik. K cestování mezi Gruzií a Arménií je proto vhodné použit jiné komunikace, než je trasa M16/H26 mezi městy Iljevan a Noyemberyan. V regionu Gegharkunik je vhodné vyhnout se vesnicím, ležícím východně od silnice M14, které se nacházejí v blízkosti hranice.
  • Problematické je také mezinárodně neuznané území Náhorního Karabachu, které nespadá do působnosti velvyslanectví ani v Jerevanu ani v Baku, takže se vám v případě nouze nedostane pomoci ani jednoho z výše jmenovaných zastupitelských úřadů. Na území Náhorního Karabachu se také nachází mnoho míst, kam je oficiálně zakázaný vstup a k jejich návštěvě je třeba získat oficiální povolení. V některých oblastech Náhorního Karabachu se stále nachází mnoho nevybuchlých min.
  • Nepořizujte fotografie vojenských zařízení a vybavení.
  • Během konverzace s Armény raději nevytahujte citlivé téma genocidy z počátku 20. století, ani vojenský konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem.
  • Návštěva kostelů a klášterů vyžaduje adekvátní oblečení (muži i ženy by měli mít zahalená kolena a ramena), uvnitř klášterů se chovejte s respektem k danému místu.
  • Území Arménie se nachází v seismicky aktivní oblasti, kde dochází k zemětřesením. Jedno z největších zemětřesení postihlo Arménii v prosinci 1988, přišlo při něm o život 50.000 lidí a stovky tisíc dalších ztratily střechu nad hlavou.
  • Na území Arménie žije několik druhů jedovatých hadů, se kterými byste mohli přijít do kontaktu během trekování v přírodě. Vzhledem k odlehlosti některých regionů byste se případné pomoci dočkali za dlouho. Při túrách a kempování v horách se můžete setkat i s vlky a medvědy.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Arménská kuchyně

Arménská kuchyně má mnoho společného s kuchyní tureckou, arabskou, perskou i ruskou. Ve zdejší kuchyni se hojně využívá maso (především jehněčí, skopové a hovězí) a také zelenina (vyhlášená jsou místní rajčata a okurky), často podávaná ve formě různých salátů. Ryby se nejí v takové míře, jako v jiných zemích, kde mají moře, u jezera Sevan ale můžete ochutnat zdejší rybí specialitu, síha, což je lososovitá ryba, známá také pod názvem bílá ryba. Významnou součástí zdejší gastronomie jsou také ořechy a ovoce, které se tu pěstuje díky příznivým klimatickým podmínkám. Asi nejtypičtějším ovocem jsou meruňky, o kterých Arméni tvrdí, že jsou nejlepší na světě a také granátová jablka. K jídlu se podává chléb, obyčejně tradiční, placatý chléb lavaš, jako přílohu ale můžete dostat i brambory nebo bulgur. Z mléčných výrobků jsou známé arménské sýry, jako je lori nebo chanakh a také fermentovaný jogurt, zvaný matsun. Pro Arménii je typický arménský koňak, jehož nejznámějším producentem je likérka Ararat v Jerevanu, kde se světově proslulá brandy vyrábí z vinných hroznů již od roku 1887. V Jerevanu si můžete naplánovat exkurzi v továrně na výrobu koňaku a rovnou si láhev s voňavým mokem koupit. Arménie je také proslulá produkcí vína, málokdo možná ví, že Arménie je považována za kolébku vinařství a pochází odtud více než 10 odrůd vína.

Typická jídla a nápoje

  • Dolma - tento pokrm si můžete dát po celém Kavkaze. Jedná se o směs mletého masa a bylinek, zabalených ve vinném listu.
  • Harissa - pšeničná kaše s masem.
  • Lahmacun - placka z těsta sypaná mletým masem, zeleninou a bylinkami je často nazývána jako arménská pizza.
  • Horovac - arménský šašlik (masový špíz) připravený na způsob barbecue.
  • Chaš - polévka připravovaná z kravských nohou se jí hlavně v zimě.
  • Plav (pilaf) - rýžový pokrm (brndzov plav), varianta s bulgurem se nazývá dzavari plav.
  • Lavaš je tradiční arménský chléb a zároveň neodmyslitelná součást místní kuchyně. Spíše než chléb ale připomíná placku, která se peče na stěně pece válcového tvaru a podává se k masu nebo zelenině.
  • Šašlik, grilované maso, napíchané na rožeň.
  • Manti - knedlíčky plněné masem.
  • Ghapama - pečená dýně, naplněná směsí rýže, ovoce a ořechů

Lidé a náboženství

Arménie byla první zemí světa, která přijala křesťanství jako své hlavní náboženství. Ke křesťanství se v současné době hlásí téměř 99% obyvatel země, z nichž zhruba 95% vyznává arménskou apoštolskou církev. Arméni jsou pověstní svou pohostinností, kterou jsou ovšem známé i další národy kavkazského regionu. Během cestování po Arménii můžete vypozorovat i další charakteristické vlastnosti místních lidí. Arméni kladou velký důraz na rodinu, která má pro ně mimořádný význam. Většina Arménů ve své zemi ráda přivítá návštěvníky z ciziny a udělá vše proto, aby se hosté cítili co nejlépe. Nebuďte překvapeni, když vás místní lidé pozvou k sobě domů a pohostí vás tradičními arménskými pokrmy nebo se k vám alespoň jen tak připojí na ulici, aby vám ukázali své město. Velká část obyvatel země je chudá a mnoho Arménů tak bylo nuceno odejít pracovat do ciziny, aby svým rodinám zajistili důstojné živobytí.

Muži se běžně zdraví polibkem na tvář a současným podáním ruky.

Za národní tanec Arménie je považován tanec "kočari".

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Arménii koupit

Arménii proslavily především koberce, koňak, víno, sušené ovoce a také různé řemeslné výrobky. Koberce se zde vyrábějí již stovky let a Arménie se tak řadí po bok dalších významných producentů koberců tohoto regionu, jako je například Írán nebo Ázerbájdžán. Pokud si nějaký koberec budete chtít koupit, pozor na omezení, která se vztahují na vývoz koberců. Potřebná povolení by vám měl poskytnout každý seriózní prodejce. Stylovým dárkem, který potěší především milovníky kvalitního alkoholu, je láhev arménského koňaku. Stejně tak můžete koupit arménské víno a místní specialitu, kterou jsou ovocná vína, například s chuťovými tóny granátového jablka. Z dalších gastronomických produktů si můžete koupit sušené ovoce nebo sladký sudžuch - tyčinku z ořechů a sušeného ovoce, máčenou v hroznové šťávě. Cenným suvenýrem jsou i nejrůznějším šperky, často zdobené černým sopečným sklem nebo jinými polodrahokamy. Stánky se suvenýry prodávají celou škálu různých upomínkových předmětů, jako jsou magnety, přívěsky, dekorace na poličku nebo trička s arménskými symboly - horou Ararat nebo granátovým jablkem. Pro Arménii jsou typické také tzv. chačkary, kamenné stély zdobené nejrůznějšími motivy. Jejich zmenšené, dřevěné, vyřezávané napodobeniny jsou mimochodem také krásným suvenýrem. Z tradičních arménských řemeslných a rukodělných výrobků si můžete koupit ještě typický arménský hudební nástroj, zvaný duduk.

Kam zajít za nákupy

Skvělým místem pro nákup suvenýrů je tržiště Vernisáž, kde seženete skoro vše od koberců a šperků až po oblečení. Trh Vernisáž se nachází v Jerevanu na ulici Aram Street, poblíž Náměstí republiky. Nejlépe uděláte, když se sem vydáte o víkendech mezi 9:00 a 18:00 hodinou. Hledáte-li spíše něco na zub, určitě se vydejte na tržiště Gum, které se nachází na ulici Movses Khorenatsi. Vyhlášené tržiště je tím pravým místem pro nákup sušeného i čerstvého ovoce, zeleniny i arménských sladkostí a cukrovinek. Trh Gum je otevřený denně od 10:00 do 20:00 hodin. Nezapomeňte na to, že na trzích se dá oproti klasickým kamenným obchodům smlouvat. Jen o ulici dál od tržiště Gum se nachází Tashir Trade Center, obchodní centrum s uměleckým studiem, kde se dají sehnat rukodělné výrobky a s butiky, nabízejícími oblečení a boty.

Na prodej koberců se specializuje obchod Megerian Carpet, sídlící na ulici Abovyan v centru Jerevanu nebo Tufenkian Artisan Carpets, ke kterému dojdete po 2 minutách chůze z Náměstí republiky. Zeptejte se na podmínky vývozu koberců ze země.

Arménský koňak Ararat si můžete koupit přímo v továrně na výrobu Araratu a ještě se navíc dozvědět zajímavosti o jeho výrobě. Továrna se nachází v Jerevanu na ulici Admiral Isakov 2.

V Jerevanu najdete vedle rušných trhů i moderní nákupní centra, jako je například Dalma Garden nebo Yerevan Mall, kde nakoupíte oblečení známých značek a další zboží.

Celní předpisy

Osoby starší 18 let mohou do Arménie bezcelně dovézt 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 2 l alkoholu a rozumné množství parfému (6 ks, max. 5 litrů) pro vlastní užití.

Do Arménie je zakázáno dovážet drogy a narkotika, pornografický materiál, zbraně a střelivo. Dovoz a vývoz divokých rostlin a zvířat podléhá povolení Ministerstva ochrany přírody.

Vývoz starších koberců a uměleckých předmětů podléhá schválení Ministerstva kultury Arménie.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Arménii je oproti České republice o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+374, Náhorní Karabach +374 47

Jazyk

Oficiálním jazykem je arménština, považovaná za odnož indoevropských jazyků. Pro Evropany složitá arménská abeceda byla vytvořena již v roce 405 našeho letopočtu a tvoří jí 39 písmen. Anglicky mluví jen málokdo, většinou lidé, pracující v turistickém průmyslu nebo mladší generace. Dobře se domluví ti, kteří se v mládí učili rusky.

Telefonování a internet

Bezplatná wifi je k dispozici v celé řadě kaváren, restaurací, hotelů, velkých nákupních center a také na mnoha dalších veřejných místech v Jerevanu, například na Náměstí republiky, v městských parcích, jerevanské ZOO, v prostorách jerevanského metra, v některých autobusech nebo autobusových zastávkách. Mimo Jerevan je přístup k wifi omezený, i tak jej nabízí většina hotelů.

Chcete-li být stále online, můžete si koupit SIM kartu s daty. Předplacené balíčky pro cizince nabízejí všichni tři hlavní operátoři - VivaCell, U.com nebo Beeline. SIM kartu seženete na pobočkách operátorů na letišti, i když na letišti zaplatíte o něco více, než když si kartu koupíte v centru Jerevanu, kde najdete zastoupení některého z operátorů téměř na každém rohu. SIM kartu se 4 GB dat koupíte za 3.500 AMD. Ke koupi a aktivaci SIM karty budete potřebovat pas.

Co si nezapomenout

V případě, že plánujete treky v horách, si s sebou nezapomeňte vzít:

  • teplé oblečení
  • nepromokavou bundu
  • trekovou obuv
  • stan a spacák

nezapomeňte také na:

  • fotku 3x4 cm, pokud chcete navštívit i Náhorní Karabach
  • plavky pro koupání v jezeru Sevan (v létě)
  • pláštěnku (především na jaře)
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Arménie v Praze

Na Pískách 1411/95, 160 00 Praha 6 – Dejvice, tel: 220 518 175, fax: 220 517 686, email: armebassy.cz@mfa.am, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, provozní doba konzulárního oddělení: (Po,Út,Čt,Pá) 10:00-12:30

Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

Nalbandyan 48/1, 0010 Yerevan, tel: + 374 10 519 373, fax: + 374 10 589 371, nouzová linka: + 374 43 686 086, při volání z Arménie 043/686 086, email: yerevan@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/yerevan, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-13:00, 13:30-16:00, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Pá) 9:00-13:00, 13:30-16:00.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči 101, policie 102, ambulance 103, pohotovost 911 nebo 112

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele