logo

Doporučené plány cesty

Buenos Aires a okolí (8 dní)
Hřbitov Recoleta, La Boca, Tigre, Divadlo Colón, San Telmo, Avenida 9 de Julio, Casa Rosada, Colonia del Sacramento, Plaza de Mayo, Buenos Aires, Montevideo, San Antonio de Areco
To nejlepší z Argentiny (14 dní)
Hřbitov Recoleta, Ledovec Perito Moreno, El Chaltén, Divadlo Colón, San Telmo, Národní kongres, Bariloche, Avenida 9 de Julio, El Calafate, La Boca, Cesta sedmi jezer, Vodopády Iguazú, Casa Rosada, Plaza de Mayo, Buenos Aires
Velký okruh Argentinou (28 dní)
Hřbitov Recoleta, Ledovec Perito Moreno, El Chaltén, Divadlo Colón, San Telmo, Národní kongres, Poloostrov Valdés, Bariloche, Avenida 9 de Julio, Quebrada de Humahuaca, Ushuaia, La Boca, Cesta sedmi jezer, Salta, Vodopády Iguazú, Casa Rosada, Plaza de Mayo, Buenos Aires, Mendoza
To nejlepší z jižní Patagonie (21 dní)
Ledovec Perito Moreno, Ushuaia, Punta Arenas, Puerto Natales, El Calafate, El Chaltén, Národní park Torres del Paine
Jezerní oblasti Chile a Argentiny (14 dní)
Národní park Puyehue, Cesta sedmi jezer, Vulkán Osorno, Rezervace Huilo Huilo, Pucón, Villa la Angostura, Bariloche, Puerto Varas, Národní park Huerquehue, Vulkán Villarrica, Národní park Vicente Pérez Rosales , Puerto Montt

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1000 - 1200 Kč
Turistická sezóna
listopad-únor
Proč cestovat právě sem
vodopády Iguazú
Andy, pampy, Patagonie i tropické lesy
ledovec Perito Moreno
argentinská kultura, tango a fotbal
pozorování zvířat
gastronomie
široké možnosti outdoorových aktivit
Proč se zemi vyhnout
velké vzdálenosti a časově náročné přejezdy
vysoká míra inflace
draho v porovnání s jinými státy na kontinentu

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Buenos Aires
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
25 ° 24 ° 22 ° 18 ° 15 ° 12 ° 11 ° 13 ° 15 ° 18 ° 21 ° 23 °
9 8 9 9 7 7 7 7 7 10 10 9
Ushuaia
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
10 ° 9 ° 7 ° 6 ° 4 ° 3 ° 2 ° 3 ° 4 ° 6 ° 7 ° 8 °
14 13 14 13 12 12 11 12 12 12 12 14
Mendoza
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 24 ° 21 ° 16 ° 12 ° 8 ° 8 ° 11 ° 14 ° 19 ° 22 ° 25 °
6 5 5 4 3 2 3 2 4 3 4 4
Puerto Iguazú
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 25 ° 24 ° 21 ° 18 ° 16 ° 16 ° 18 ° 19 ° 22 ° 24 ° 25 °
10 10 8 9 9 9 8 7 10 12 9 10

V zemi gaučů, tanga a fotbalu

Druhá největší země Jižní Ameriky se táhne od obratníku Kozoroha až téměř ke břehům Antarktidy a zahrnuje neuvěřitelně rozmanitou krajinu od džungle s vodopády, přes rozlehlé pampy, pouště, vinice v okolí Mendozy, až po nejvyšší hory kontinentu, jezera a ledovce. Stejně tak pestrá je její živočišná říše, a tak můžete na jednom konci pozorovat barevné papoušky a na druhém kolonie tučňáků a velryby. Obyvatelé nejevropštější země Jižní Ameriky jsou v drtivé většině potomky evropských přistěhovalců, především Italů a Španělů, což je markantní zejména v hlavním městě Argentiny, Buenos Aires, patřícímu se svými bulváry, evropskou architekturou, kavárenskou kulturou a tančírnami tanga, k nejkrásnějším městům Ameriky. Tango mimochodem proslavilo Argentinu po celém světě, stejně jako skvělé hovězí a fotbal, který je celonárodní vášní.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Argentině i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Argentiny víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Pobyt je možné prodloužit o dalších 90 dnů na imigračním úřadě v Buenos Aires. Při příjezdu do země mohou imigrační úředníci požadovat prokázání dostatečného množství finančních prostředků a předložení zpáteční letenky z Argentiny.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň po dobu pobytu v zemi.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Argentiny nejsou potřeba žádná povinná očkování, nicméně potvrzení o očkování proti žluté zimnici může být po vás eventuálně vyžadováno při pozemním překročení hranic z Brazílie a dalších zemí s endemickým výskytem tohoto onemocnění.

Všem cestovatelům, kteří se budou pohybovat po území Argentiny, doporučujeme očkování proti žloutence A a v případě, že plánujete cestu do provincií Corrientes a Misiones (včetně vodopádů Iguazú) také očkování proti žluté zimnici.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat , charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během cestování po Argentině setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Při pobytu v horách se mohou projevit příznaky výškové nemoci.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue (především v severních provinciích v době tamního léta) a malárie. Riziko malárie hrozí zejména v období od října do května v níže položených, venkovských oblastech při hranici s Bolívií (provincie Salta a Jujuy). Ve zbytku země, včetně vodopádů Iguazú, malárie nehrozí. Riziko onemocnění je však nízké, proto si většina cestovatelů vystačí pouze s dodržováním základních opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutku je pitná, může mít však zvláštní pachuť. Pokud chcete mít jistotu, můžete se na kvalitu vody přeptat zaměstnanců hotelů nebo restaurací. V odlehlejších oblastech přeci jen doporučujeme koupit balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)  

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je argentinské peso (ARS) = 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 pesos a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10 pesos a 5, 10, 25 a 50 centavos. U cen v pesos se často udává symbol $, podobný pro americké dolary, což může být matoucí. V souvislosti s inflací a růstem cen vydala v roce 2016 centrální banka Argentiny nové 200 a 500 pesové bankovky, k nimž se v roce 2017 přidaly zbrusu nové 20 a 1.000 pesové bankovky a v roce 2018 pak 50 a 100 pesové bankovky. Drobných mincí je v Argentině kritický nedostatek, což může být problém třeba ve chvíli, kdy chcete zaplatit za jízdenku v autobuse. Pro tyto případy si raději střádejte každé drobné peso. Někdy může být obtížné udat bankovky vyšších hodnot. Jaký je aktuální kurz koruny k pesu zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Centrální banka Argentiny, www.bcra.gov.ar

Náklady

Argentina patří k nejdražším zemím jihoamerického kontinentu. Několikaleté období ekonomické krize způsobilo inflaci, rozvoj černého trhu s výměnou peněz a takový nárůst cen, že rozdíl u některých položek v meziročním porovnání let 2013 a 2016 je dvoj až trojnásobný. Nárůst cen pokračuje i nadále a dá se předpokládat, že ceny poletí nahoru i v dalších letech, což cestování po této zemi příliš nenahrává. Patrné jsou i poměrně značné rozdíly mezi jednotlivými regiony. Dráž je v Buenos Aires a dalších velkých městech, zatímco na venkově je o něco levněji. V rámci země jsou pak velké cenové rozdíly mezi severem a jihem, obecně platí, že cenová hladina se zvyšuje tím víc, čím jižněji cestujete. Na geografickém i cenovém konci pak stojí jih Patagonie a Ushuaia, kde je v porovnání například s Buenos Aires dražší téměř vše.

Za ubytování v hostelovém dormu zaplatíte od 10 do 20 USD v závislosti na lokalitě, soukromý pokoj v hostelu vyjde zhruba na dvojnásobek. Za jednoduchý pokoj v levném hotelu dáte kolem 50 USD. Nějaké peníze ušetříte spaním v kempech, kde se ceny pohybují v rozmezí od 60 do 120 ARS. Na ubytování se vztahuje 21% daň a ačkoliv tuto taxu mají některé levnější hotely zahrnutou v ceně pokoje, jiné ji mohou dodatečně účtovat k ceně za ubytování, o čemž je dobré se informovat předem.

Za jídlo ušetříte, pokud se spokojíte s levným pouličním občerstvením typu empanád, sendvičů a hamburgerů, které vás vyjdou na něco mezi 10-40 ARS. Oběd v levnější restauraci stojí přibližně 90-150 ARS. Mnoho restaurací si účtuje kuvert (cubierto).

V porovnání s ostatními zeměmi na kontinentu jsou dražší i jízdenky na autobus a letenky. Autobus z Buenos Aires do Puerto Iguazú (17 hodin) například stojí 1500 ARS, z Buenos Aires do Mendozy (14 hodin) 1175 ARS a z Buenos Aires do Mar de la Plata (5,5 hodiny) 530 ARS, z čehož vyplývá, že hodina jízdy v autobuse (třída semi-cama) vyjde zhruba na 90 ARS (6 USD).

V posledních letech se také markantně zvedly ceny za vstupy do národních parků, přičemž cizinci platí podstatně více než místní turisté. Vstupné do Národního parku Iguazú se v březnu 2017 zvýšilo z 330 ARS na 500 ARS, vstupné k ledovci Perito Moreno stávalo ještě v roce 2013 130 ARS na osobu, dnes je to 330 ARS. Stejnou sumu zaplatíte i za vstup do národního parku poloostrova Valdés. Ostatní vstupy do národních parků se pohybují kolem 150 ARS.  

Jak ušetřit peníze  

  • Přijeďte mimo hlavní sezónu. Od března do května a od září do října je obecně levněji a lépe se dají smlouvat ceny za ubytování v některých hotelech.
  • Pokud můžete a nevadí vám velké vzdálenosti a hodiny strávené na cestě, po Argentině cestujte autobusem a ne vnitrostátními lety. Jako cizinec zaplatíte za letenky více než místní, na které se nevztahuje daň.
  • Za jídlo ušetříte, bude-li vám stačit levné pouliční občerstvení jako jsou empanády nebo choripán.
  • Pijte víno a ne pivo. Víno vyjde v Argentině levněji než pivo a za láhev dobrého vína dáte v supermarketu pár korun.
  • Stopování je poměrně běžné především v oblasti Patagonie na jihu Argentiny a ušetří vám spoustu peněz za dopravu.

Orientační ceny

  • empanáda, 10-20 ARS
  • choripán (argentinská verze hot dogu), cca 25 ARS
  • pizza, hamburgery v pouličním bistru, cca 40 ARS
  • láhev vína v supermarketu, 30-60 ARS
  • lokální pivo v supermarketu (0,5l), cca 20-30 ARS
  • balená voda (1,5l), cca 15 ARS
  • autobus z Buenos Aires k vodopádům Iguazú (semi-cama), cca 1.500 ARS
  • autobus z Buenos Aires do Mendozy (semi-cama), 1.175 ARS
  • letenka z Buenos Aires do Ushuaie, cca 2.580 ARS
  • litr benzínu, cca 27.80 ARS

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Až donedávna byla argentinská měna díky intervencím banky udržována v oficiálním kurzu cca 10 pesos k dolaru, zatímco na černém trhu měl tzv. modrý dolar hodnotu až 15 pesos, takže se v žádném případě nevyplatilo platit kreditními kartami a vybírat pesa z bankomatů v oficiálním, méně výhodném kurzu. V době psaní tohoto příspěvku (1/2017) byly oficiální kurz i kurz na černém trhu již v podstatě na stejné úrovni. Výběr peněz z bankomatů ale stále není příliš výhodný kvůli malým výběrním limitům (cca 1.000-2.000 ARS) v některých bankomatech a vysokým poplatkům za výběr, proto je lepší vzít si dostatek dolarů a ty pak směnit. Poplatky vám mohou být naúčtovány také při platbě kreditní kartou.

Spropitné

V restauraci se sluší nechat 10-20%, v závislosti na úrovni podniku. Hotelovému personálu můžete nechat pár desítek pesos.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Argentina je klimaticky velmi různorodou zemí, zahrnující subtropické oblasti na severu i subpolární oblasti na jihu země. Proto je nejlepší doba pro návštěvu závislá na místě, kam hodláte cestovat. Patagonii je nejlepší navštívit během léta v období od listopadu do dubna, v severních oblastech země však touto dobou očekávejte velká vedra. Buenos Aires je celoroční destinací, i když nejlepší období pro návštěvu je jaro nebo podzim. I vodopády Iguazú jsou považovány za celoroční destinaci, přesto je nejlepší dobou pro návštěvu argentinský podzim, zima a jaro, kdy nejsou taková horka. V pouštních oblastech na severozápadě Argentiny se letní teploty šplhají přes 40°C, ačkoli ve vyšších nadmořských výškách je chladněji (obzvláště v noci). V létě zde více prší (tzv. Andská zima) a náhlé přívaly vody mohou komplikovat dopravu. V zimě zde naopak neprší vůbec a navzdory chladnějším teplotám je to ideální roční doba k návštěvě této části Argentiny.

Nejvíce turistů přijíždí v prosinci a lednu a také v období Velikonoc (Semana Santa), kdy bývají ceny na vrcholu a hotely plné. V červnu naopak startuje lyžařská sezóna v argentinských zimních střediscích. Koncem června rovněž začínají ke břehům poloostrova Valdez připlouvat velryby jižní. Na podzim (v Argentině v březnu) vrcholí vinařská sezóna a nastává vinobraní. V Mendoze se koná velký vinařský festival.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Argentina je na latinskoamerické poměry bezpečnou zemí, kde hlavním problémem zůstává pouliční kriminalita v Buenos Aires, Mendoze a dalších velkých městech. I když je Buenos Aires v porovnání s některými jinými velkými městy Latinské Ameriky relativně bezpečné, i zde je nanejvýš vhodné dodržovat pravidla bezpečného cestování. Co se týče centra, má horší pověst městská část Boca a také okolí vlakového nádraží Retiro. Situaci rozhodně nepomohla ani ekonomická krize a následná inflace, které ještě více prohloubily sociální rozdíly mezi obyvatelstvem. Podle odhadů žije kolem 35% argentinské populace pod hranicí chudoby. Pozor na své věci dávejte především na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou hromadné dopravní prostředky, autobusová nádraží, tržiště, restaurace apod. Ve městech je po setmění lepší cestovat spolehlivými taxíky (radiotaxi), než se pěšky potulovat nočními ulicemi. Peníze, šperky, drahé foťáky, telefony a jiné cennosti skryjte před zraky veřejnosti, nenoste při sobě velké částky peněz, dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. V autech z autopůjčovny nenechávejte cenné věci a parkujte raději na dobře osvětlených a chráněných místech.

Na co si dát pozor

  • Vyvarujte se účasti na demonstracích a politicky motivovaných protestech, ke kterým v Argentině dochází poměrně často. Někdy se stává, že účastníci těchto akcí zablokují hlavní příjezdové a odjezdové cesty, což může zkomplikovat vaše cestovní plány.
  • Vysoce citlivá je pro Argentince otázka Falklandských ostrovů, které Argentina ztratila ve válečném konfliktu s Velkou Británií. Argentina se nikdy se ztrátou těchto ostrovů zcela nevyrovnala a považuje je stále za své území. Nezmiňujte se tedy o ostrovech jako o Falklandách, ale nazývejte je Malvínami (španělsky Islas Malvinas). Ze stejných důvodů může některé Argentince pobouřit propagace britských symbolů, včetně třeba nošení trička s britskou vlajkou, dresů anglické fotbalové reprezentace a podobně.
  • Držení a distribuce drog je v Argentině trestná.
  • Za zneuctění národních symbolů Argentiny hrozí vězení od 6 měsíců do 4 let.
  • Na území Argentiny se nachází několik desítek vrcholů přesahujících výšku 6.000 metrů, včetně nejvyššího vrcholu kontinentu, Aconcaguy, které každoročně přilákají stovky turistů. Nepodceňujte však sílu hor. Vysoká nadmořská výška, zrádný terén a nevyzpytatelnost počasí mohou činit problémy i zkušeným horolezcům.   
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Argentinská kuchyně

Argentinská kuchyně si získala věhlas především díky svému prvotřídnímu hovězímu, kterého každý Argentinec ročně spořádá téměř 70 kg. Celý proces produkce hovězího masa, od pasoucího se dobytka na šťavnatých pampách, přes správné zrání masa, až po následnou kulturu přípravy a grilování hovězího masa je něco, co jiné země dokáží jen stěží napodobit, a co může Argentině závidět celý svět. Maso se griluje jen tak na ulici nebo ve specializovaných restauracích na přípravu grilovaných mas, zvaných parrillas. Grilované maso (asado) připravují zkušení asadores na velkých otevřených grilech. Vrcholným zážitkem může být také návštěva některé z „estancias“ (farmy v pampě), spojená s grilováním masa přímo v prostředí, kde se dobytek chová. K masu se podávají různé druhy omáček, salsy nebo grilovaná zelenina, za všechny jmenujme alespoň výbornou omáčku chimichurri, připravenou z listové petržele, olivového oleje, česneku, chilli a bylinek a samozřejmě skvělé argentinské, červené víno. Abyste věděli, co si objednat, připravili jsme pro vás malý slovníček základních pojmů:

  • Parrilla, kromě označení pro steak house, bývá jako parrilla označováno také masový grill mix, složený z grilovaných mas, vnitřností, jelítek, žeber apod.
  • Bife Ancho, entrecote, rib-eye, vysoký roštěnec
  • Bife de Lomo, pravá hovězí svíčková
  • Bife Angosto, nízký roštěnec
  • Bife de Chorizo, část nízkého roštěnce
  • Vacio, neboli flank steak, hovězí pupek
  • Bife de cuadril, rump steak, květová špička
  • Morcilla, klobása podobná našemu jelitu
  • Tira de asado, žebra
  • Pollo, kuřecí
  • Chivito, kůzlečí

Podle libosti si můžete váš steak nechat připravit buď dobře propečený (bien cocida), medium (a punto) nebo medium rare (jugoso).

Pokud nemáte rádi maso, můžete si zajít na skvělou pizzu nebo těstoviny, které jsou dostupné po celé zemi díky italským kořenům mnoha obyvatel Argentiny. Další pokrmy a jídla se do Argentiny obdobně dostaly se španělskými kolonizátory nebo německými přistěhovalci. Španělským dědictvím jsou například empanády, taštičky plněné hovězím masem, zeleninou, olivami, sýrem apod., které jsou rozšířené po celé Jižní Americe.

Všichni Argentinci bez rozdílu holdují pití čaje Yerba Maté. Sušené a drcené lístky cesmíny paraguayské se zalijí horkou vodou a popíjí se z charakteristických vyřezávaných nádob s bombillou, kovovou tyčinkou, kterou se čaj usrkává.

Argentina je předním světovým producentem vín, které je často levnější než pivo (mimochodem nejznámější argentinskou značkou piva je Quilmes). Největší zastoupení mají červená vína odrůdy Malbec, Bonarda, Cabernet Sauvignon, Syrah a Merlot. Hlavní vinařskou oblastí je město Mendoza a jeho okolí, kde se také každoročně konají velké národní oslavy vinobraní, známé jako Fiesta Nacional de la Vendimia a dále regiony kolem Neuquénu, San Juanu, La Riojy, Cafayate nebo Salty. Vinná réva se pěstuje také v provincii Buenos Aires. V hlavním městě se každý rok v září koná velký festival Vinos y Bodegas, kam se sjíždí zástupci vinařství z celé země, aby zde prezentovaly svá vína.

Mohlo by se hodit:

Ze sladkostí je třeba zmínit především dulce de leche, sladká pasta připomínající karamel, po které šílí snad všichni Argentinci.  

Zvyky a tradice

Tango a Argentina patří nerozlučně k sobě a byl by přímo hřích přijet do Buenos Aires a neshlédnout alespoň malou ukázku tohoto tance. Nemusíte chodit ani do tanečních podniků, protože tango se běžně tancuje přímo na ulicích. Kromě pouličních představení můžete zavítat do některého z vyhlášených podniků nebo studií, pořádajících taneční kurzy. A kam v Buenos Aires za tangem zajít? Taneční ukázku pod širým nebem můžete shlédnout třeba na Plaza Dorrego v San Telmu nebo Caminitu v La Boce. K populárním tančírnám pak patří zejména Café Tortoni nebo Tango Porteño.

Mohlo by se hodit:

V zemi, která získala dvě trofeje pro mistry světa a dala světu takové hvězdy, jako Diego Maradona nebo Lionel Messi, se nelze divit, že je fotbal přímo náboženstvím. Jen v samotném Buenos Aires mají svůj domov více než dvě desítky profesionální týmů, což je více než v kterémkoliv jiném městě světa. Navíc máte jistotu, že se můžete na některý z fotbalových zápasů podívat téměř kdykoli v roce. Nejznámějšími argentinskými týmy jsou Boca Juniors, dělnický klub ze čtvrtě La Boca, ze kterého vzešla hvězda všemi zbožňovaného Diega a její odvěký rival River Plate, nejúspěšnější klub historie argentinské Primery Division. Vzájemné derby těchto dvou týmů je fotbalovým svátkem pro celou zemi a podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný návštěvník hlavního města, i když sehnat lístky na tento zápas bude dost obtížné. Na ostatní zápasy s méně slavnými týmy můžete nejlevněji sehnat vstupenky přímo na stadiónu ráno v den zápasu (pozor na falešné lístky) nebo si je koupit přes některou agenturu, což vyjde podstatně dráž.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Z Argentiny si můžete přivézt láhev dobrého vína, skleničku dulce de leche, kožené oblečení a doplňky nebo oblečení z vlny, které nejlépe seženete v provinciích na severu země.

Kde nakupovat

Široký výběr nákupních možností nabízí především hlavní město Buenos Aires, kde můžete navštívit jak velká nákupní centra, butiky, tak i pouliční trhy nebo krámky se starožitnostmi apod. Vyhlášené trhy se suvenýry, uměleckými předměty a starožitnostmi se konají každou neděli ve čtvrti San Telmo (Plaza Dorrego a okolní ulice). Umělecké a řemeslné výrobky se prodávají o sobotách a nedělích také na trzích Feria de Recoleta poblíž slavného hřbitova na Plaza Francia nebo na Feria de Plaza Serrano ve čtvrti Palermo. Velká koncentrace obchodů s koženým oblečením a předměty se nachází na ulici Murillo ve čtvrti Villa Crespo. Mimo hlavní město se vyhlášené trhy pořádají například ve městech El Bolsón, Córdoba nebo Salta. Ve městech a vesnicích na severu země si můžete nakoupit různé výrobky ze dřeva nebo textil, vyráběné původními indiánskými obyvateli.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 400 ks cigaret, 50 ks doutníků, 2 l alkoholu a dárky v hodnotě 300 USD. Tato pravidla se vztahují na osoby starší 18 let. Do země je zakázáno dovážet zejména drogy, pornografický materiál, maso a masné produkty, mléko a mléčné produkty, rostliny, ovoce a zeleninu. Dovoz zbraní a střeliva je možný pouze s povolením příslušných orgánů.

Argentina má striktní zákony, které mají zabránit ilegálnímu obchodu se starožitnostmi, fosíliemi a dalšími předměty kulturního a historického významu.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Argentině je oproti České republice o 5 hodin méně (v době letního času), respektive o 4 hodiny méně (v době zimního času). Když je tedy v Praze poledne, v Buenos Aires je 7, respektive 8 hodin ráno.

Telefonní předvolba

+54

Telefonování a internet

Mezi hlavní argentinské operátory patří Movistar, Claro a Personal, všichni tři nabízejí předplacené SIM karty, které si můžete koupit na letišti Ezeiza, v supermarketech, na čerpacích stanicích, oficiální prodejnách apod. a v případě potřeby dobíjet. Nejlepší pokrytí 4G/LTE poskytuje Movistar. SIM kartě se v Argentině říká „chip“.

Jazyk

Oficiální jazykem je španělština, která má v rámci země mnoho regionálních odlišností, používá specifická slova a slovní obraty a v její mluvené podobě je rozpoznatelný italský akcent, takže i v případě, že mluvíte španělsky, nemusíte Argentincům vždy rozumět. Velká část populace původních obyvatel hovoří indiánskými jazyky, jako je například guaraní nebo kečuánština. Před cestou do Argentiny doporučujeme naučit se alespoň pár základních španělských frází, které vám podstatně usnadní cestování po zemi. V některých případech můžete použít i italštinu. Anglicky se často nedomluvíte ani na turistických místech, kde by se to obecně očekávalo.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • teplé oblečení, obzvláště pokud plánujete treky v horách
  • repelent proti komárům
  • v Patagonii určitě oceníte nepromokavou a větru odolnou bundu

Ostatní

Pokud přiletíte do Buenos Aires na letiště Ezeiza a máte navazující spoj z letiště Aeroparque, dejte si na přesun z jednoho letiště na druhé dostatečnou časovou rezervu. Během dopravní špičky může cesta z jednoho letiště na druhé zabrat i čtyři hodiny.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Argentiny v Praze

Panská 6, 110 00 Praha 1, tel: 224 212 449, konzulární oddělení 224 227 248, fax: 222 241 246, email: eches@mrecic.gov.ar, web: www.eches.mrecic.gov.ar, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 10:00-16:00.

Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires

Junín 1461, 1113 Buenos Aires, tel: +5411 4807 3107, po oznámení neobsaz. tónu lze ihned zvolit linku pracovníka ZÚ: 10-sekretariát (čeština) 11-sekretariát (španělština), 12-konzulární přepážka, 13-konzulární referent, 14-konzul, 15-obchodní rada, 16-vedoucí ZÚ, 17-hospodář, 24-ostraha, recepce (pouze španělsky), nouzová linka +54911/41894152, fax: +5411/48001088, email: buenosaires@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/buenosaires, diplomatická působnost pro Argentinu, Paraguay a Uruguay, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po-Pá) 10:00-12:00.

Honorární konzulát ČR Presidencia Roque Sáenz Peña

Yugoeslavia 655, 3700 Presidencia Roque Sáenz Peña, tel: +54/3732-425977, email: saenzpena@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro provincie Chaco a Formosa, provozní doba úřadu: (Po-St) 16:00-18:00.

Honorární konzulát ČR v Mendoze

Av. España 1340, piso 9°, oficina 21–22, 5500 Mendoza, tel: +54261/4232148, fax: +54-261/4381592, email: mendoza@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro provincie Mendoza, San Juan, Neuquén a San Luis, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-13:00, 16:00-20:00, provozní doba pro veřejnost (Po-Pá) 9:00-13:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 101, hasiči 100, ambulance 107

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele