logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max.90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 600 Kč
Turistická sezóna
prosinec-duben
Proč cestovat právě sem
koloniální architektura
Tikal a další mayské památky
vulkány, džungle, jezera a další přírodní krásy
levná destinace
levné kurzy španělštiny
Proč se zemi vyhnout
vyšší míra kriminality
v zemi nehledejte pláže, které vás posadí na zadek

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Ciudad de Guatemala
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
18 ° 19 ° 21 ° 21 ° 23 ° 23 ° 21 ° 21 ° 21 ° 20 ° 19 ° 18 °
4 2 3 5 15 23 20 21 22 18 7 4

Země vulkánů, jezer, kávy a mayských rituálů

Guatemala je neuvěřitelně rozmanitou zemí, plnou malebných měst vyzařujících koloniální šarm, pozůstatků velkolepých mayských sídel ukrytých v džungli i tradičních vesniček, ve kterých původní indiánské obyvatelstvo stále žije svým tradičním způsobem života. Guatemala jsou i vysoko položená sopečná jezera, obklopená kužely vulkánů i kilometry nepropustných džunglí, které jsou domovem mnoha druhů tropických zvířat a exotických ptáků.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Guatemale i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Guatemaly víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Guatemala je společně s Nikaraguou, Hondurasem a Salvadorem členem uskupení zemí CA-4, které uplatňují společnou vízovou politiku a z tohoto hlediska se tváří jako jeden region (hraniční kontroly jsou však mezi všemi státy CA-4). Pro cestovatele to znamená, že po vstupu na území některé z těchto zemí mají 90 dnů na pobyt ve všech zemích CA-4. Můžete strávit dovolenou v jedné nebo ve všech zemích, to je čistě na vás - pobyt v každé zemi se ale započítává do 90 dnů a celkový součet dnů nesmí překročit zmiňovaných 90 dnů. Pokud budete vyhoštěni z jedné země CA-4, nemůžete navštívit ani žádnou další ze tří zbylých zemí. Pokud chcete zůstat déle než 90 dnů, máte v zásadě 2 možnosti:

  1. Vycestujte do Mexika, Belize nebo Kostariky (případně jiné země) alespoň na 24 hodin, při návratu získáte povolení k pobytu na dalších 90 dnů.
  2. Pokud nemůžete nebo z nějakého důvodu nechcete opustit zónu CA-4, můžete si pobyt prodloužit na imigračním úřadě v Guatemale City (Direccion General de Inmigracion, Avenida 6, 3-11, Zona 4) za cca 120 Q o dalších 90 dnů, k čemuž budete potřebovat pas, 2 fotokopie datové stránky v pase, fotokopii stránky s guatemalským vstupním razítkem, fotokopii obou stran kreditní (ne debetní) karty, 2 fotografie pasového formátu a vyplněný formulář. Počítejte s tím, že celá procedura zabere tak týden, takže si udělejte fotokopii pasu a vstupního razítka do Guatemaly.

Za překročení povolené délky pobytu hrozí pokuta ve výši 15 Q za každý den navíc.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu na území země.

Vstup do země

Ujistěte se, že jste při vstupu (a výstupu) do země (ze země) dostali razítko do pasu. Ušetříte si problémy při odjezdu z Guatemaly a dost možná i peníze za pokutu.

V některých případech po vás mohou guatemalští imigrační úředníci požadovat vstupní poplatek zhruba 20 Q, ačkoliv Guatemala oficiálně žádné takové poplatky nevyžaduje. V takovém případě občas pomůže, když budete chtít potvrzení o zaplacení této částky.

Při odletu se platí odletová taxa ve výši 30 USD, která bývá zahrnuta v ceně letenky. Pokud tomu tak není, je nutné ji na letišti, spolu s letištním bezpečnostním poplatkem (20 Q), zaplatit.

Hraniční přechody

Guatemala sousedí s Mexikem, Belize, Salvadorem a Hondurasem.

Mezi Mexikem a Guatemalou se táhne hranice dlouhá 965 km. K nejfrekventovanějším přechodům mezi oběma zeměmi patří Cuauhtémoc-La Mesilla, který využívají cestovatelé na trase ze San Cristobal de las Casas k jezeru Atitlán. Turistické shuttly jezdí mezi San Cristobalem a Panajachelem na břehu jezera Atitlán, individuálně si můžete vzít collectivo z města Comitán do Cuauhtémocu, přejít hranici a v La Mesille si vzít collectivo do Huehuetenanga nebo Quetzaltenanga. Vzdálenost mezi hraničními městy je asi 1 km, který vám pomůže zdolat tricitaxi za zhruba 10 Q. Dalším z rušnějších přechodů je přechod Ciudad Hidalgo-Tecún Umán poblíž pacifického pobřeží. Ve skutečnosti jsou zde přechody dva, jeden slouží turismu a druhý nákladní dopravě. Přechod Frontera Corozal-Bethel zahrnuje trajekt přes řeku Usumacinta, která tvoří přirozenou hranici mezi Mexikem a Guatemalou. Z Bethelu jezdí minivany do Floresu. Turistické agentury nabízejí dopravu z Palenque do Floresu.

Nejfrekventovanějším přechodem mezi Belize a Guatemalou je přechod Benque Viejo del Carmen-Melchor de Mencos, který používají všichni ti, kteří cestují z Belize do města Flores (a dále k Tikalu) a naopak. Mezi městy Flores a San Ignacio jezdí pravidelné spoje, provozované tour operátory (zhruba 25 USD), levněji vás ale cesta vyjde, pokud si ji zorganizujete sami s využitím taxi a lokální dopravy. Při cestě z Belize do Guatemaly se autobusem dostanete nejdále do pohraničního města Benque (autobus ze San Ignacia do Benque stojí 1.5 USD), ze kterého jsou to na hranici ještě 2 km. Pokud nechcete tuto vzdálenost šlapat v horku pěšky, můžete si vzít taxi, které má ovšem v Benque pod palcem místní taxikářská mafie a na hranici vás nevezme levněji než za 7.5 USD. Zkuste se zeptat na cenu taxi na hranici již v San Ignaciu, pravděpodobně zaplatíte ještě méně, než stojí ony 2 km z Benque na hranici a ještě ušetříte drahocenný čas. Pokud vám zbyly nějaké belizské dolary, na hranici je můžete směnit za quetzaly (zjistěte si předem kurz belizského dolaru ke guatemalskému quetzalu, ať nenaletíte podvodníkům). Nezapomeňte si ale nechat 40 BZD na zaplacení výstupního poplatku z Belize! Na guatemalské straně hranice si vezměte colectivo za 30 GTQ (jejich stanoviště je vlevo za mostem) až do Flores.

Přejezd vypůjčeným autem z Belize do Guatemaly umožňuje jen velmi málo půjčoven, jednou z nich je společnost Crystal. Počítejte s tím, že zaplatíte nemalou částku za pojištění. Při překročení hranice autem z Belize do Guatemaly a obráceně se také vybírá poplatek za dezinfekci auta a poplatek za dovoz auta. Další peníze stojí mýtné za přejezd mostu (20 GTQ) na guatemalské straně.

Mezi Guatemalou a Salvadorem jsou v provozu čtyři hraniční přechody (v pořadí od pobřeží na sever), Limítrofe-La Hachadura, Las Chinamas, San Cristóbal a Anguiatú.

Mezi Guatemalou a Hondurasem jsou v provozu tři hraniční přechody (v pořadí z jihu na sever), Agua Caliente, El Florido a Entre Ríos-Corinto.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Pro návštěvu Guatemaly nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou jsou případy, kdy přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, v tomto případě po vás bude vyžadováno potvrzení o očkování proti této nemoci.

Všem cestovatelům do Guatemaly doporučujeme očkování proti žloutence A. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem, výšková nemoc nebo potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, v malé míře i malárie. Za rizikovější jsou považovány venkovské oblasti a pralesy s nadmořskou výškou nižší než 1.500 metrů. Střední riziko onemocnění malárií hrozí v provincii Zacapa na západě Guatemaly, při hranici s Hondurasem. Malé riziko pak hrozí ve venkovských oblastech provincií Petén (Tikal) a Alta Verapaz, částečně a jen v určitém období i v provinciích Escuintla, Chiquimala, Huehuetenango, Izabal, Quiché a Retalhuleu. Zbytek země, obzvláště města a výše položené oblasti nad 1.500 metrů jsou považovány za bezrizikové. Většině cestovatelů po Guatemale stačí dodržovat základní pravidla proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Vodu z kohoutků nedoporučujeme pít, raději si kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je guatemalský quetzal (GTQ, Q), 1 GTQ = 100 centavos, centavos se také v místním slangu nazývají lenes. Název měny byl inspirován jménem národního ptáka Guatemaly, quetzala, jehož peří používali jako platidlo již staří Mayové. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 quetzalů a mince v hodnotě 1 quetzal a 1, 5, 10, 25 a 50 centavos. Na trzích můžete běžně o cenu smlouvat, tím spíše na turisticky hojně navštěvovaných místech, kde bývá zboží cizincům nabízeno za předražené ceny. Jaký je aktuální kurz quetzalu ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Guatemala je levnou destinací, kde za předpokladu, že budete cestovat místními „chicken busy“, spokojíte se s noclehem v hostelových dormech nebo jednoduchých pokojích malých hotýlků nebo penzionů a na jídlo nebudete chodit do turistických restaurací, by vám mělo stačit zhruba 25 USD na den. Množství turistů se neblaze promítlo do výše cenové hladiny v některých turistických top destinacích, jako je třeba Antigua, která je pravděpodobně nejdražším městem v rámci Guatemaly.

Za ubytování v hostelovém dormu zaplatíte 6-10 USD, soukromý pokoj v hostelu vyjde zhruba na 15-25 USD, přibližně ty samé peníze stojí skromné privátní pokoje v hospedajes nebo rodinných penzionech. Pokoj v levnějším hotelu pak stojí cca od 25 USD výše. Na ubytování ušetříte, pokud máte vlastní stan. Stanování je možné na mnoha místech na venkově a v horách, pozor ovšem na bezpečnost. Za malý poplatek vás na svém pozemku nechají postavit stan i některé hostely. Většina ubytovacích zařízení uvádí cenu pokoje i s 22% daní, v některých případech však hoteliéři uvádějí ceny bez této daně - zeptejte se raději předem.

Velmi levné je v Guatemale jídlo, obzvláště pokud se stravujete jako místní - u pouličních stánků nebo v lokálních jídelnách. Malé občerstvení vás vyjde jen na 1-2 USD, oběd v místních jídelnách, zvaných comedores, přijde na 3-4 USD. Vajíčka, fazole a tortilly k snídani si dáte za 1.5 USD, oběd v restauraci střední kategorie za 10-15 USD. Velmi levné a chutné je místní ovoce a zelenina.

Nejlevnějším prostředkem hromadné dopravy jsou guatemalské chicken busy. Hodina cesty místním autobusem vyjde na něco kolem dolaru, například cesta chicken busem z Antiguy do Ciudad de Guatemala stojí 10 Q, z Antiguy do Panajachel 30 Q. Dražší jsou turistické expresní autobusy a nejdražší turistické shuttly, které vás dopraví "od dveří ke dveřím".

Jak ušetřit peníze

  • Vyhněte se hlavní turistické sezóně v prosinci a lednu. Mimo sezónu máte větší možnosti smlouvat ceny za ubytování a dopravu.
  • Vyhněte se hlavním turistickým oblastem, jídlo a ubytování hledejte stranou hlavních turistických cílů. Někdy stačí dojít či dojet jen pár ulic nebo bloků dále, kde jsou ceny daleko nižší. Například z Flores raději jeďte do sousední Santa Eleny, kde je jídlo podstatně levnější.
  • Cestujte chicken busy, které poskytují nejlevnější dopravu na delší vzdálenosti. Někteří výběrčí mají tendenci předražovat cenu jízdného, proto si zjistěte, kolik platí místní. Pozor si dejte i na kapesní krádeže.
  • V comedores si objednejte denní menu (menu del día), které bývá obvykle levnější než ostatní nabízená jídla.

Orientační ceny

  • pivo v supermarketu (1l), cca 20-25 Q
  • balená voda (1,5l), cca 5-10 Q
  • avokádo, 4 Q
  • kilo banánů, cca 6 Q
  • chicken bus z Guatemala City do Antiguy, 10 Q
  • turistický shuttle z Antiguy do Semuc Champey, 20-30 USD
  • jednosměrná letenka z Ciudad de Guatemala do Floresu, 140 USD
  • vstupné do Tikalu, 150 Q
  • exkurze po kávové plantáži, 50 Q
  • půldenní exkurze na sopku, 100 Q

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Do Guatemaly si přivezte nejlépe dolary, které směníte v bankách nebo směnárnách, i když směnárny nabízejí o něco nevýhodnější kurz.

Bankomaty najdete ve větších městech a turistických centrech, před cestou do odlehlejších končin a venkovských oblastí je lepší se předzásobit hotovostí. Vybírat můžete hotovost až do výše 2.000 Q. Před svátky a víkendy se občas stane, že v bankomatu dojdou peníze, proto vybírejte peníze raději v předstihu z kraje nebo uprostřed týdne. Vzhledem k tomu, že kopírování údajů z karet při výběru je v Guatemale stále velkým problémem, může se stát, že vaše banka kartu zablokuje. Pokud chcete, můžete ještě před odjezdem zajít do své banky a oznámit cestu do Guatemaly, aby banka neprovedla její blokaci. Platebními kartami je možné platit v supermarketech, kamenných obchodech a lepších hotelech či restauracích. Počítejte s tím, že za platbu kartou si některé obchody nebo cestovní agentury strhávají poplatek až 10%. Pro platby na trzích, u stánků s jídlem nebo pro jízdu v chicken busech si připravte hotovost.

Spropitné

V lokálním comedoru můžete nechat pár quetzalů, v lepších restauracích se očekává zhruba 10%. Některé restaurace na nejturističtějších místech si spropitné automaticky připočítávají k ceně za útratu, což si předem zjistěte. V takovém případě nemusíte nechávat nic.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost přesahující výši 10.000 USD je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Guatemale

Guatemala se sice nachází v tropickém podnebném pásmu, zdejší klima však podstatně ovlivňuje pásmo vysokých hor. Meteorologové proto území státu rozdělují do tří klimatických zón - tropické, mírné a chladné. Tropická zóna se rozkládá podél pobřeží Pacifiku i Karibiku a charakterizuje jí vysoká vlhkost a celoročně vysoké teploty. V mírné zóně se nachází oblasti přibližně od 1.000-2.000 metrů n.m. V této zóně se nachází třeba turisticky velmi populární město Antigua. Denní teploty jsou příjemnější než v tropické zóně, v noci však bývá chladno. V chladné zóně leží venkovské a horské oblasti nad 2.000 metrů, kde noční teploty mohou padat i pod bod mrazu.

Kromě těchto zón se v Guatemale střídají období sucha a dešťů. Období dešťů trvá přibližně od května do října, kdy se střídají bouřky (zejména odpoledne a večer) se slunečnými pasážemi. Suché období trvá o něco déle při pobřeží Pacifiku, než v ostatních částech země. Rozdíly ve srážkách se dají pozorovat i mezi jednotlivými regiony, v některých oblastech prší celoročně, zatímco jiné jsou velmi suché.     

Mohlo by se hodit:

·      Meteorologický institut Guatemaly, www.insivumeh.gob.gt

Nejlepší doba pro návštěvu

Nejvíce návštěvníků přijíždí v hlavní sezóně od prosince do dubna, která koresponduje s obdobím sucha a vrcholí v době Vánoc a během velikonočního Svatého týdne (Semana Santa), kdy může být v turistických centrech obtížnější najít volné ubytování. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, je nejlepší přijet mimo hlavní sezónu. Počítejte ale s tím, že mimo sezónu mohou být některé silnice nesjízdné kvůli vydatným lijákům, což může komplikovat vaše plány. Dobrým obdobím pro návštěvu je duben nebo květen, kdy pominul hlavní nápor turistů a počasí je stále fajn.

Mořské želvy se na pacifických plážích líhnou v období od června do listopadu, s vrcholem v srpnu a září. Od listopadu do dubna je v Pacifiku možné pozorovat plejtváky.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Guatemala je zemí s nelichotivou pověstí, co se kriminality týče, která se pravidelně pohybuje na špici žebříčku států, zohledňujícího počet vražd na počet obyvatel. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že tato černá čísla má v drtivé většině na svědomí organizovaný zločin a obětmi násilné kriminality se stávají členové nejrůznějších gangů. Násilí a vraždy jsou doménou především hlavního města Ciudad de Guatemala, kde gangy působí. V květnu 2018 mě zaujal novinový článek zmiňující, že guatemalská metropole tehdy zažila významný den, kdy po mnoha letech nedošlo k žádné vraždě.

Většině návštěvníků Guatemaly se nic zlého nepřihodí, tím spíš, pokud dodržují pravidla bezpečného cestování. Používejte selský rozum a zbytečně se nevystavujte riziku okradení nebo přepadení. Velké procento kriminálních činů, spáchaných na turistech, pramení z jejich neopatrnosti, lehkomyslnosti a nepozornosti. Obzvláště v Ciudad de Guatemale je po setmění lepší vzít si spolehlivé taxi, než se pěšky potulovat nočními ulicemi. V hlavním městě jsou místa, kam není dobré chodit ani přes den - zeptejte se v hotelu nebo místních. Kapesní krádeže jsou běžné v městské zóně 1 a na zdejších autobusových nádražích, nicméně na své věci byste si měli dávat pozor i na dalších turistických místech nebo rušných trzích. Cestování lokálními „chicken busy“ se nedoporučuje po Ciudad de Guatemala a v odlehlých horských oblastech, neboť v nich dochází k okrádání turistů. Peníze a cennosti skryjte před zraky veřejnosti, dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Pokud je to možné, nevybírejte peníze z pouličních bankomatů a raději si najděte bankomat umístěný uvnitř bank, supermarketů nebo nákupních center. Během cestování autobusy mějte přehled o svých zavazadlech. Vyhněte se také opuštěným a tmavým místům, treky v odlehlých končinách je lepší absolvovat ve více lidech nebo s renomovaným průvodcem, který má přehled o tom, jakým oblastem je lepší se vyhnout. V Guatemale se nedoporučuje cestovat po setmění, především v blízkosti hranice s okolními státy a na odlehlých místech.

Souhrn bezpečnostních opatření vydává turistická asistenční služba Proatur (www.proatur.visitguatemala.com, tel. 1500), zřízená vládou pro prevenci kriminality a pomoc turistům. Proatur také vydává aktuální upozornění na rizika spojená s cestováním do určitých oblastí.

Přírodní katastrofy

Území Guatemaly je náchylné k častým zemětřesením a také se na něm nachází několik velmi činných vulkánů, které mohou v případě aktivity ohrozit vaše cestovatelské plány. Hurikány mohou potencionálně ohrozit bezpečné cestování po zemi kdykoliv mezi červnem a listopadem.

Na co si dát pozor

  • Držení a distribuce drog je v Guatemale trestná a hrozí za ně mnohaleté vězení.
  • Fotografovat mayské obyvatelstvo bez jejich souhlasu není dobrým nápadem - vždy předem požádejte o svolení.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kuchyně Guatemaly

Mnoho cestovatelů po zemích Střední Ameriky vám potvrdí, že guatemalská kuchyně patří k nejchutnějším v tomto regionu. Propojení mayské a španělské kultury dalo vzniknout daleko pestřejší paletě chutí, než jakou se mohou pochlubit sousední země. V mnoha jídlech je patrný také vliv mexické kuchyně. Ke snídani se tradičně podávají míchaná vejce s cibulí, rajčaty, fazolemi, kousky avokáda, plantainy a tortillami. Za národní jídlo Guatemaly by se dal považovat pepián, jedno z nejstarších guatemalských jídel, zrozených fúzí mayské a španělské kultury. Jedná se o dušené maso, nejčastěji kuřecí, ale také vepřové nebo hovězí (či všechny druhy dohromady) se směsí zeleniny, ovoce a koření. Velmi levné a k dostání na mnoha místech jsou tzv. pupusas, malé placky z kukuřičného těsta, které se plní masem, fazolemi nebo sýrem. Populárním jídlem je kak ik (v jazyce mayů znamená "kak" červený a "ik" velmi pálivý), polévka s krůtím masem, kořením, chilli a koriandrem nebo jocón de pollo, kuřecí maso se zelenou omáčkou jocón, která se připravuje z dýňových a sezamových semínek, česneku a koriandru. Stejně jako v ostatních zemích Latinské Ameriky se i v Guatemale běžně setkáte s empanádami, taštičkami plněnými masem, zeleninou nebo sýrem. Dalším oblíbeným pokrmem je hilachas, hovězí maso v tomatové omáčce, ke kterému se nejčastěji podává rýže, jiným pokrmem jsou papriky plněné masem, zvané chiles rellenos. Pokud jste na sladké, dejte si rellenitos de plátano, smažené koblížky z plantainů, cukru a skořice nebo platanos en mole, sladké plantainy s čokoládovou omáčkou.

Typické nápoje

Guatemala je společně s Mexikem považována za pravlast čokolády. Pěstování kakaových bobů má v zemi tisíciletou tradici a již staří Mayové čokoládu považovali za jídlo bohů. Čokoládu si můžete koupit v pevném stavu i jako nápoj. Oblíbeným nápojem je ostatně i káva. Káva výjimečné kvality se pěstuje ve výše položených oblastech a šálek dobré kávy si můžete vychutnat v každé vesnici. Velmi osvěžujícím nealkoholickým nápojem jsou licuados, které se připravují z rozmixovaného ovoce, které se smíchá s mlékem nebo vodou. V obchodech najdete několik značek guatemalských piv, tím nejznámějším je pravděpodobně Gallo - pivo s kohoutem na etiketě se vaří již od roku 1896. Další ze známých značek je Victoria nebo Dorada. Hledáte-li něco silnějšího než pivo, kupte si láhev quetzaltecy, pálenky z cukrové třtiny, která je velmi levná a prodává se v několika variantách odlišných příchutí i procentem alkoholu. Králem tvrdého alkoholu je ovšem guatemalský rum zacapa centenario. Tato značka rumu se dočkala mnoha ocenění a je považována za jeden z nejlepších rumů světa.

Lidé a kultura

Většinu obyvatel Guatemaly (59%) tvoří mesticové (tady se jim říká ladinos) smíšeného maysko-evropského původu, více než dvacítka různých kmenů spoluvytváří populaci Mayů (asi 40% obyvatel země). Sociální rozdíl mezi oběma hlavními skupinami je patrný v mnoha aspektech života. Zatímco mayská část populace je více konzervativní a žije především ve vesnicích, kde se živí zemědělstvím a prodejem rukodělných výrobků, "ladinos" obývají města a v jejich rukou je soustředěna většina politické a ekonomické moci v zemi.

Guatemala je tak zemí, kde se křesťanské tradice a zvyky mísí s mayským náboženstvím, které vychází z předkolumbovských náboženských praktik a rituálů. Součástí mayského dědictví je vlastní jazyk a styl oblékání, hudba nebo tanec. Jedním z center mayské kultury je město Chichicastenango, které se vyplatí navštívit nejen kvůli koupi mayských suvenýrů, ale už jen pro nasátí atmosféry a seznámení se s každodenními mayskými rituály, jako je pálení kopálů (vykuřovadel) a podobně. Ve městě působí i mnoho mayských šamanů, které zde provádějí své rituální praktiky při vyprovázení duší zemřelých do posmrtného života nebo třeba léčbě nemocných.

Ačkoli se Mayové ve vztahu k okolnímu světu řídí obvyklým, gregoriánským kalendářem, v některých částech Guatemaly (především na vysočině na západě země) je stále používán mayský kalendář, pevně spjatý se zemědělským cyklem.

Pro Guatemalu je charakteristický hudební nástroj marimba, velký dřevěný nástroj podobný xylofonu, který uslyšíte hrát během nejrůznějších oslav a festivalů. Zejména mezi mladými lidmi je populární hudební styl reggaeton.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Guatemala je skvělým místem pro nákup tradičních rukodělných výrobků, textilu a mayských suvenýrů. Vedle nejrůznějšího oblečení, dek, ubrusů a dalšího textilu můžete levně nakoupit dřevěné výrobky, masky, mayskou keramiku a spoustu dalších předmětů. Přátele i sebe určitě potěšíte třeba balíčkem guatemalské kávy, která je hlavním exportním artiklem země. Ženy si také mohou koupit prsteny, náramky, náhrdelníky a další šperky z nefritu, který se v Guatemale těží. Originálním dárkem, který potěší i největší fajnšmekry, je láhev guatemalského rumu Zacapa centenario.

Kde nakoupit

Ideálním místem k nákupu suvenýrů a autentických rukodělných výrobků jsou především nejrůznější trhy, které se konají v mnoha guatemalských městech a vesnicích. Vyhlášené je v tomto směru zejména město Chichicastenango, jehož ulice se každý čtvrtek a neděli promění v největší trh ve Střední Americe, kam přijíždí prodejci ze širokého okolí prodat své zboží. Podobný trh se koná vždy v pátek ve městě Sololá u jezera Atitlán.

V Antigue můžete za nákupy nebo jen za poznáním jedné z autentických tváří města vyrazit na místní Mercado, rušný a barvitý trh, kde seženete vše od ovoce a zeleniny až po oblečení. Trh se nachází na ulici Alameda de Santa Lucia. Pokud si chcete na památku odvézt mayské oblečení, tradiční dřevěné masky a další předměty vyřezávané ze dřeva, určitě zajděte na trh Nim Po't, sídlící na ulici 5a Avenida Norte. Na tento trh se vyplatí zajít i v případě, že prvoplánově nemáte v úmyslu něco kupovat. Podobný sortiment a také textil, šperky a další zboží naleznete i na trhu Mercado de Artesanías na ulici 3a Avenida Norte. Konečně, textil, deky, šperky, keramiku a podobně jsou k dostání na trhu Mercado del Carmen, který se nachází hned vedle kostela El Carmen.

V Ciudad de Guatemala nakoupíte podobné zboží na trhu Mercado Central (8 Calle) nebo na největším uměleckém trhu ve městě, Mercadu de Artesanías. Pokud preferujete nákupy v jiném stylu, zajděte do některého z moderních nákupních středisek. Největším z nich je Pradera Concepción (nachází se na 17.5 km silnice Carretera a El Salvador), dalšími pak například Galerías Miraflores, Parque Comercial Las Majadas nebo Galerías La Pradera.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt maximálně 80 ks cigaret, 100 g tabáku, 2 láhve alkoholu. Je zakázáno dovážet drogy, rostliny a rostlinné produkty, mléko a mléčné produkty, ovoce, zeleninu, maso, padělané bankovky a pornografický materiál. Zbraně a střelivo je možné dovézt pouze s povolením příslušných orgánů.

Ze země je zakázáno vyvážet artefakty z mayského období, ovoce a zeleninu.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

120 V, 60 Hz

Čas

V Guatemale je oproti České republice o 8 hodin méně (v době letního času) a o 7 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+502

Telefonování a internet

Většina hostelů a hotelů nabízí bezplatné wifi, kvalita a rychlost připojení však není vždy uspokojivá. Mezi hlavní operátory patří Tigo, Claro a Movistar, kteří nabízejí předplacené SIM karty. SIM kartu si můžete koupit v supermarketech, oficiálních prodejnách a dalších místech, 1 GB dat se dá sehnat za 25-45 Q. Datové balíčky se obvykle prodávají na určitý počet dnů, při koupi SIM karty budete muset předložit pas.

Jazyk

Ačkoli je oficiálním jazykem Guatemaly španělština, v zemi se dále hovoří více než 20 dalšími domorodými jazyky. Anglicky se moc nedomluvíte a když už, tak jen v turistických oblastech. Doporučujeme se před cestou naučit alespoň pár základních slov a frází ve španělštině.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • repelent proti komárům
  • krém na opalování
  • teplé oblečení, kvalitní obuv a čelovku (pro turistiku a výšlapy na sopky)
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Guatemaly ve Vídni

Prinz Eugen Strasse 18/1/Top 7, A-1040 Vienna, tel: 00431-714 35 70, fax: 00431-714 357 015, email: embajada@embaguate.co.at, provozní doba úřadu (Po-Pá) 9:00-17:00.

Honorární konzulát Guatemaly v Praze

Hrusická 2513, 141 00 Praha 4, tel: 272 761 416, 272 771 416, fax: 272 761 416, email: ludvik.hubeny@iex.cz, provozní doba úřadu (Po-Pá) 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 Cuidad de México, tel: +52 55 55312544, 55312777, nouzová linka: +52 155 21092399, fax: +52 55 55311837, email: mexico@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: Consulate_mexico@mzv.cz, web: www.mzv.cz/mexico, diplomatická působnost: pro Mexiko, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu, Belize a Salvador, konzulární působnost: pro Mexiko, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu, Belize a Salvador, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Guatemale

Avenida de las Americas 20–12, Zona 13, Ciudad de Guatemala, tel: +502 2332-5989, 5951, 5720, 5820, fax: +502 2360-0417, email: guzmanjl@mac.comkarlacosillo@gmail.com, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-14:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 110, hasiči a ambulance 123, pohotovost 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele